Autor Tema: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača  (Posjeta: 23212 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #15 : Siječanj 16, 2010, 02:08:23 poslijepodne »
To je tak kad svatko hoće svoj televizor (5 ih je u kući).

Nas je troje  u cca 150 m2 stambenog prostora, i imamo samo jedan TV  i jedno računalo spojeno na net, drugo bez ulaza na net.

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #16 : Siječanj 16, 2010, 03:38:03 poslijepodne »
Lijepo molim unaprijed da mi ne zamjerite i ne rugate mi se, jer sam totalni neznadar u tehniku ???, a molim savjete i pojašnjenja na zdravo-seljačkom jeziku, ak je netko spreman pomoći i odgovoriti, tak ko da objašnjava malom djetetu.

Imam staru babicu koja ima, he, ne znam kakav TV,  u boji jeste ali uglavnom gledi ga preko obične vanjske antene. Još da spomenem da samo može tak hvatati HTV1 i HTV2 programe.

Sada se mijenja ova obična (ili ak sam shvatila da se zove analogna) mreža i bude se TV gledalo, hm, preko satelita (ili ak shvaćam da je to digitalni prijem ili već što).

Što mi je sve potrebno pribaviti, nabaviti da bi ta babica mogla i dalje nekako gledati TV i nekakove programe (makar kao i do sada ili još bolje ako će moći imati i više programa).

Molim da mi netko ljubazan i dobar sve jasno i razumljivo napiše, pa da me uputi ako to nešto (reciver, tuner ili bogtepitaj što i kako se zove) kako se to u trgovini i gdje traži, je li skupo (cca cijene) i što mi je činiti da pomognem u ovakvoj situaciji babici, a da može imati i gledati tv-programe.

Unaprijed puuuuno hvala :) :-* svim znalcima dobre volje. I molim, slobodno si vi u odgovoru sve po rednim brojevima napišite i pojasnite kak i što treba, mene ne bude to ništa povrijedilo, jer sam zaista u ovome "... ko točak". Hvala!

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #17 : Siječanj 16, 2010, 04:19:20 poslijepodne »
Ljubica, napisao sam ti tamo gore koliko je cijena, u konzumu haierov prijemnik 150 kn, sadrzi scart kabel u sebi. Nadalje, nije to prijem preko satelita, to je zemaljska tv, znaci antena koju imas sada prikopca se na taj prijemnik, a prijemnik se scart kablom prikljuci na TV. Tv se postavi na A/V i preko toga prijemnika ubuduce mijenjas programe. Ima daljinski za izbor kanala, namjestanje setupa, jaci ili slabiji ton i tako... uglavnom, tv onda sluzi kao monito. Da ima i vlastiti teletext. Ima i drugacijih modela, ja govorim o ovome najpovoljnijem. Samo provjeri kakve ulaze ima bakica na TV-u. ako ima samo antenski, onda ces morati traziti dig prijemnik sa rf modulatorom.

Bilaj

  • Gost
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #18 : Siječanj 16, 2010, 04:47:36 poslijepodne »
Prvo na TV pogledaj dali ti ima scart ulaz.
A kaj je to - to ti je ovo:


Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #19 : Siječanj 16, 2010, 06:42:13 poslijepodne »

Auh ???, hvala puno Newbie i Bilaj na pomoći i pojašnjenju.

Valjda sam sad malo skapirala šemu. Budem kod babice morala provjeriti za ovaj scart ulaz i naravno obavezno sad kad sam vidjela slikicu (hvala još jednom Bilaj) voditi računa kod kupnje prijemnika da ima ovaj scart kabel. Dakle s njim se povezuje TV i taj prijemnik, a prijemnik s postojećom antenom.

Imam još pitanjce ;): ako je do sada starica babica imala problem prijema ostalih  tv programa s postojećom vanjskom antenom (što je do sada bio slučaj) zbog konfiguracije terena i drugih faktora, po ovom novom slaganju, valjda ne bi trebala imati problem "hvatanja" i drugih televizijskih programa? Je li mislim dobro? Ma nadam se da mislim i da je tako!?

Hvala lijepa, dragi forumaši. :)


Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #20 : Siječanj 16, 2010, 07:53:34 poslijepodne »
Ima li netko od vas kakova -dobra ili loša iskustva sa tim raznoraznim DVB prijemnikom .

Bilo bi zgodno malo napisati ako ima netko. Hvala.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Trs

  • Gost
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #21 : Siječanj 16, 2010, 08:13:09 poslijepodne »

Imam još pitanjce ;): ako je do sada starica babica imala problem prijema ostalih  tv programa s postojećom vanjskom antenom (što je do sada bio slučaj) zbog konfiguracije terena i drugih faktora, po ovom novom slaganju, valjda ne bi trebala imati problem "hvatanja" i drugih televizijskih programa?

Rožica, bojim se da bi moglo biti problema. Naime, mislim da slika na ekranu može biti ili jako dobra ili da je uopće ne bude (ili-ili), ovisno o jakosti signala koji dolazi sa antene.
Mislim da bi bilo najbolje da, ako ikako možete, odvezete do bakice neki digitalni prijemnik (i SCART kabel, naravno) da napravite pokus prije nego idete kupovati sve novo, da ne bi bilo razočaranja. Ako je njezin televizor jako star, možda nema niti SCART utičnicu, onda bi trebalo odnijeti do nje za pokus i neki televizor.
Pa onda, ako nema slike, najprije pokušati napraviti sve što se može u vezi s antenom – bolja antena, dizanje antene na višu štangu (ne zaboraviti uzemljenje štange!), drugo mjesto za antene, eventualno kakvo širokopojasno antensko pojačalo.
Možda pušem na hladno ali vjerojatno vam ne bi bilo drago da kupite novi TV i digitalni prijemnik a onda ustanovite da nema slike.


Trs

  • Gost
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #22 : Siječanj 16, 2010, 08:17:32 poslijepodne »
Ima li netko od vas kakova -dobra ili loša iskustva sa tim raznoraznim DVB prijemnikom .

Bilo bi zgodno malo napisati ako ima netko. Hvala.

Meni su ga dofurali iz B.neta, preko njih imam kablovsku televiziju, telefon i internet. Ne znam kakvi su drugi prijemnici, ovaj radi super. Daljinski od TV-a služi mi sada samo za paljenje i gašenje TV-a a sve drugo radim s daljinskim od digitalnog prijemnika.

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #23 : Siječanj 16, 2010, 08:34:39 poslijepodne »

Auć ??? Trs, baš ste me sad obeshrabrili.

I ja imam B.net i nemam s tim brige, ali ovo što ste mi napisali za staricu babicu mi je preveč ;).

Znam samo da problema ima za hvatanje drugih programa, osim kako sam napisala i očito je problem u anteni ako je to tak kako ste Vi napisali. Znam za još jednu njenu susjedu staricu koja je isto imala jaaako lošu sliku na TV, ali su njoj unuci pribavili nekakvu kutijicu kako ona to naziva i kaže da sada ima odličnu sliku.

Da li se tu radi o ovom prijemniku ili tom antenskom pojačalu, ali ta starica kaže da joj ta kutijica stoji na televizoru, tako da sada nisam pametna o čemu bi se tu radilo.

Pretpostavljam da je ipak onda problem u anteni i mogućnosti hvatanja signala, pa sad ne znam što bi napraviti.

Možda bi to ipak najpametnije bilo angažirati nekoga stručnog pa da otiđe to provjeriti, utvrditi, pa tek onda po savjetu postupiti. Sve mi se čini, ako bude stara babica htjela imati mogućnost gledanja televiziju, da tu bude PLATI - PA SE IGRAJ. ???

Bilaj

  • Gost
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #24 : Siječanj 16, 2010, 09:52:36 poslijepodne »
Rožica, bojim se da bi moglo biti problema. Naime, mislim da slika na ekranu može biti ili jako dobra ili da je uopće ne bude (ili-ili), ovisno o jakosti signala koji dolazi sa antene.
Aha. Digitalni signal je bolji kada je slika skoro pa idealna. Ako je slika sniježna onda se slika na dititalnom ili katasrofalna ili je nema.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #25 : Siječanj 16, 2010, 11:47:59 poslijepodne »
Ima li netko od vas kakova -dobra ili loša iskustva sa tim raznoraznim DVB prijemnikom .

Bilo bi zgodno malo napisati ako ima netko. Hvala.

http://mke.hr/shop/product_info.php?cPath=56&products_id=571&osCsid=vppggt006cr6r2vp2gt7pokrq4

U low cost kategoriji ovo je najbolji. Cijena mu je 250 kn minus bon koji ste dobili.
Osobno sam njime jako zadovoljan, a koristim ga na području lošeg prijema digitalnog signala, jer ima izuzetno jak tuner i već i sa slabim signalom "lovi" sliku i nema zastajkivanja ni smrzavanja, za razliku od kojekakvih kaj se nude u trgovačkim centrima, a za ove malo mlađe, uz sve ostale funkcije koje ima, može biti prava multimedijalna igračka.


Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #26 : Siječanj 17, 2010, 12:51:50 poslijepodne »
Meni su ga dofurali iz B.neta, preko njih imam kablovsku televiziju, telefon i internet. Ne znam kakvi su drugi prijemnici, ovaj radi super. Daljinski od TV-a služi mi sada samo za paljenje i gašenje TV-a a sve drugo radim s daljinskim od digitalnog prijemnika.

Iz B.net-a vam sigurno nisu donijeli DVB-T prijemnik već prijemnik za IP televiziju. To nema veze s prijemnicima za digitalnu televiziju koja se emitira preko odašiljača.

Trs

  • Gost
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #27 : Siječanj 17, 2010, 01:43:14 poslijepodne »

Tako je, isprika, makar nisam nikog oštetio onim što sam napisao o tom prijemniku.
Javio sam se samo da pomognem Rožici, da se ne zaleti s kupovanjem, i ono što sam joj napisao u onom postu stoji.
Ali bolje bi bilo da ništa ne pišem dok mi ne prođe prehlada od koje vidim duplu sliku (koje na digitalnoj televiziji nema), ne čujem ništa ili čujem neke čudne šumove (svud oko sebe a ne samo na TV) itd. ???
O kablovskom digitalnom prijemniku B.neta:

http://www.bnet.hr/cro/b_net/novosti/b_net_digitalna_televizija

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #28 : Siječanj 25, 2010, 07:50:01 poslijepodne »
http://dvb-t.apek.si/mpeg_4

Slovenija uvodi standard mpeg-4, a i BiH takodjer, sto znaci da necemo moci pratiti programe susjednih zemalja sa mpeg-2 prijemnicima. Steta.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Rokovi gašenja analogne mreže TV odašiljača
« Odgovori #29 : Siječanj 25, 2010, 09:15:37 poslijepodne »
Slovenija uvodi standard mpeg-4, a i BiH takodjer, sto znaci da necemo moci pratiti programe susjednih zemalja sa mpeg-2 prijemnicima. Steta.

I naši će uvesti mpeg4 nakon što se rasprodaju zalihe mpeg2 prijemnika. Znaš da to tako ide.