Autor Tema: Slavonski Brod: Jedina koza koja leti 250 metara iznad tla  (Posjeta: 4405 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Slavonski Brod: Jedina koza koja leti 250 metara iznad tla
« : Studeni 12, 2010, 01:15:34 prijepodne »
http://www.24sata.hr/news/slavonski-brod-jedina-koza-koja-leti-250-metara-iznad-tla-197658

Slavonski Brod: Jedina koza koja leti 250 metara iznad tla

Otac i sin Antolović te njihov prijatelj Josip na internetu su našli jedrilicu koju je napravio Amerikanac. Slijedili su upute i napravili svoju letjelicu 'Goat' (Koza)

Članovi aerokluba Brod, otac Krunoslav (70) i sin Borislav (44) Antolović te njihov prijatelj Josip Piha (58) iz Slavonskog Broda, svojim su rukama i novcem izradili jedrilicu. Četiri je godine trebalo da letjelica bez motora dobije vjetar pod krila.
- Uzor nam je bila jedrilica koju je konstruirao Mike Sandlin iz Kalifornije, ali malo smo je poboljšali. Nazvali smo je po njegovoj jedrilici Goat, što znači koza. Raspon krila joj je 11 metara, duga je 5,20, a teška 60 kilograma. Rastavljena stane na krov osobnog automobila - rekao je Borislav Antolović. Gradnju jepredložio je Josip Piha. On je i pronašao nacrte na internetu.
- To je replika drvenih jedrilica kakvima je letio moj otac. Naša je ipak od kvalitetnijih materijala - ponosan je Borislav.
Slavonskobrodska Koza podiže se s tla čim je auto povuče brzinom većom od 30 kilometara na sat. Za probnih letova uspinjala se na 250 metara i jurila 60 kilometara na sat
- Zadovoljni smo rezultatima i uzbuđeni. Letjeli smo raznim jedrilicama, ali nismo još osjetili takav adrenalin - kaže Borislav.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slavonski Brod: Jedina koza koja leti 250 metara iznad tla
« Odgovori #1 : Studeni 12, 2010, 10:57:05 prijepodne »
Bojim se visine, no volio bih probati nekakav motorni zmaj ili slično, pa malo krstariti iznad Turopoljskog luga i okolnih sela, na visini od maks 50-60 metara i odozgora fotografirati sela, imanja, ulice i sve ono što nam je poznato iz žablje perspektive...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Slavonski Brod: Jedina koza koja leti 250 metara iznad tla
« Odgovori #2 : Studeni 13, 2010, 10:23:38 poslijepodne »
Zakaj maksimalno 50 - 60 metara?
Ak zvizneš s te visine isto te nema, a s veće visine pogled je puuuuuuno lepši!
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....