Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339679 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: modifikacija trocijevne mješalice
« Odgovori #75 : Ožujak 20, 2010, 03:27:32 poslijepodne »
Da li je moguće Armalovu kuhinjsku mješalicu s tri cijevi (za montažu na podpultni bojler) modificirati (začepiti jednu cijev) tako da se ostale dvije cijevi spoje direktno u zidnu instalaciju (jedna na hladni, a druga na topli priključak vode)? 


Može se spojiti, ali treba ugraditi dodatni ventil na cijevi za toplu vodu.

Idemo redom.Na takovoj mješalici nalaze se tri cijevi koje su na neki način povezane. Kad okrenemo mješalicu prema sebi cijev sa naše desne strane se montira na plavu oznaku na bojleru i kroz nju ulazi hladna voda u bojler.Lijeva cijev se spaja na crvenu oznaku na bojleru,i kroz nju nam se vraća topla voda (kada otvorimo pipu)
Srednja cijev se spaja na kutni ventil u zidu.
Kada je sve spojeno prema opisu,otvorimo hladnu vodu na pipi ,hladna voda ulazi kroz srednju cijev u mješalicu i kroz izljev curi direktno u sudoper.
Ako smo otvorili toplu vodu,hladna voda ulazi kroz srednju cijev i u samoj mješalici, kroz tvornički napravljen kanal ide u desnu cijev i po njoj ulazi u bojler . Istovremeno nam po lijevoj cijevi   ide topla voda ,a u sudoper počinje curiti topla voda. Što to znači u vašem slučaju.
Treba čepom zatvoriti desnu cijev,srednju cijev spojiti na hladnu vodu u zidu.
Lijeva cijev – ili topla voda- je stalno prolazna. Ona se ne može na samoj pipi nikako zatvoriti,i to je tako tvornički uređeno. Nju možemo spojiti na toplu vodu,ali treba na njoj ugraditi poseban ventil ,koji se mora uvijek otvoriti kada želimo da nam poteče topla voda. Naravno na mješalici to nije moguće otvoriti ni zatvoriti. Na ovakav način sam prije deset godina spojio jednu tavu mješalicu.
Dali se danas u samoj konstrukciji mješalica nešto promijenilo nije mi poznato,
Upravo tako prihvatite i ovaj moj odgovor. Ali mišljenja sam da ovakav pokušaj spajanja komplicira samo upotrebu mješalice.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Shime

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 2
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #76 : Ožujak 20, 2010, 07:09:49 poslijepodne »
Poštovani,
najljepša hvala na brzom odgovoru.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #77 : Ožujak 20, 2010, 07:48:41 poslijepodne »
Poštovani,
najljepša hvala na brzom odgovoru.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #78 : Travanj 16, 2010, 09:50:51 prijepodne »
                             Ugradbeni vodokotlić Geberit


Kako zamijeniti gumu na izljevnom ventilu u ugradbenim vodokotlićima?
Prvo treba skinuti pokrovnu ukrasnu tipku koja nam služi za puštanje vode.

Tiku primimo za donje rubove ,malo je podignemo prema gore i gornji rub polako povučemo prema sebi. Kod podizanja osjetimo lagani otpor poluga koje su na oprugama ,a na gornjem dijelu su dva zuba koji su utaknuti u utore. Podizanjem tipke prema gore izvadimo tipku iz utora i stavimo je sa strane.
Zavirite u unutrašnjost i sa lijeve strane ili u sredini uočite kutni ventil. Na njemu se može zatvoriti dovod vode.Vodu svakako zatvoriti da nas ne ometa u poslu i da nekontrolirano ne curi u wc školjku.

Sada sa križnim izvijačem skinemo dva križna vijka koji se nalaze sa strane. Da bi skinuli ploču van moramo sa izvijačem lagano skinuti jednu (ili dvije poluge ovisno o modelu) zatim okretanjem  poluge za puštanje vode, namjestimo istu prema profilu i izvučemo je van .

Kada je poklopac i poluga za puštanje vode skinuta,skinemo poluge sa lijeve i desne strane laganim zakretanjem u lijevo uz lagani otpor dok se ne oslobodi. Kod ponovnog vračanja tih poluga moramo ih zaokrenuti do kraja dok ne čujemo „klik“ i tada je na mjestu.
Prije skidanja uputno je flomasterom zacrtati na njima pozicije da nam kasnije bude lakše sve namjestiti.
 Da sada ne opisujem sve pozicije ,na svakoj slici je tekst za uputu kako dalje.
Preporučam da si foto aparatom slika prije svake operacije da je lakše kasnije sve vratiti u ispravan položaj.
  Na kraju na odsisću (izljevni ventil) skinemo staru gumu koju možemo zamijeniti ili je laganim struganjem očistimo od nataloženog kamenca.

Isto tako možemo izvaditi plovni ventil ako je potrebno.
Zamjenski dijelovi se mogu kupiti u trgovačkoj mreži što svakako treba ranije provjeriti radi nabave istih.


Izljevni ventil lagano povuči prema gore da izađe iz svojeg ležišta.
Kod vraćanje ga treba lagano utisnuti na to isto mjesto.

Obratite pažnju na bijelu i zelenu polugu !! Ta njesta moraju biti spojena sa podizaćima koje smo ranije skinuli,i kod vračanje ih treba međusobno spojiti ( podizaće i poluge.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #79 : Travanj 16, 2010, 10:33:28 prijepodne »
Ja sam imal zadnji put problema sa kamencom u baš takvom vodokotliću ko na slici. Ili bar jako sličnom. Uglavnom, gumb za pustiti vodu se zaglavil i više se nije mogla pustiti voda. Moj tata se potrudio i rastavio ga je i sve očistio tak da sad dela. Ja bi štel znati jel se mogu poduzeti neke preventivne mjere da se to više ne dogodi? Recimo - baciš neku tabletu svakih 6 mjeseci u kotlić da rastavi naslage kamenca, ili slično.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #80 : Travanj 16, 2010, 11:45:25 prijepodne »
Ja sam imal zadnji put problema sa kamencom u baš takvom vodokotliću ko na slici. Ili bar jako sličnom. Uglavnom, gumb za pustiti vodu se zaglavil i više se nije mogla pustiti voda. Moj tata se potrudio i rastavio ga je i sve očistio tak da sad dela. Ja bi štel znati jel se mogu poduzeti neke preventivne mjere da se to više ne dogodi? Recimo - baciš neku tabletu svakih 6 mjeseci u kotlić da rastavi naslage kamenca, ili slično.

Jednostavne preventive nema.
Svi proizvodi za otklanjanje kamenca i slićno, ne daju zadovoljavajuće raezultate.

Jedina pomoč je redovito servisiranje .Kako servisiramo automobile tako to pravilo vrijedi i za sve ostale stvari u domu ili stanu.

Najteže je prvi puta,samo treba biti strpljiv i ako može sačuvati uputstva i teh. detalje proizvoda.

Svaki ugradbeni vodokotlić,Geberit i Viega daju te informacije ali ih nitko ne želi spremiti.

Sada je u obradi Viega vodokotlić pa se može sve o njemu pogledati.

Hvala na javljanju!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #81 : Travanj 16, 2010, 01:14:31 poslijepodne »
Pišeš "Kako zamijeniti gumu na izljevnom ventilu". Koji je razlog izmjene gume? Kako se dijagnosticira da ju treba zamijeniti? Voda stalno teče? Voda uopće ne teče? Tipka se blokira? Ima li situacije da se ne treba baš mijenjati nego samo očistiti od kamenca? Recimo, u sklopu održavanja, jedanput na godinu očistiti, a jedanput na dvije godine promijeniti?

I još nekaj - opisuješ izmjenu gume, ali ja na tim slikama nis videl koja je to guma. Oće li biti nastavak tog slikovnog tutoriala? Kao da fali još jedna slikica, ili se varam?

Jednostavne preventive nema.
Ma nek bude i malo kompliciranija, već samim time kaj moram skinuti poklopac na zidu i odšarafiti ona prva dva šarafa da dojdem do kotlića (ak je to i sve, ne sjećam se trenutno kak je bilo zadnji put), samim time to ne vidim da je jednostavno.
Citat:
Svi proizvodi za otklanjanje kamenca i slićno, ne daju zadovoljavajuće raezultate.
Ma ak i ne skine 100% kamenca, nego samo 80%, mene osobno bi i to zadovoljavalo, samo da se tipka napred ne blokira, to mi je cilj. A ak treba bi ja i češće delal preventivu. Samo sve kompletno čupati van i čistiti od kamenca... to mi se baš i neće - ak ne bi moral. No ako drukčije nejde onda mi taj patent i nije baš nekaj.

Ja bi na primjer, na onom bijelom poklopcu sa naljepnicama, koji se vidi na prvoj slici, zbušil rupu tak da može ta neka tableta proći i pasti u spremnik, u vodu. Tak da ne bi moral niti jedan šaraf odšarafljivati, nego samo sa malo finog pritiska onaj vanjski poklopac (pokrovnu ukrasnu tipku) skinuti. To nije neka muka, tak da bi to bilo elegantno i jednostavno. Pitanje je samo da li bi to spriječilo blokiranje tipke? I koju tabletu zeti? Ili neku tekučinu? I da li bi time imao neke druge probleme s vremenom?
Citat:
Hvala na javljanju!

Ma daj..., ja se trebam zahvaliti na odgovoru.   :)

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #82 : Travanj 16, 2010, 08:25:45 poslijepodne »
Hvala Bobe sad sam vidio da mi je promaknula zadnja slikica. Evo stavljam i sliku sa gumom.


Admine ,molim te ako možeš stavi ovu sliku u niz prethodnog posta ,jer je to nama onemogučeno.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #83 : Travanj 16, 2010, 08:42:51 poslijepodne »
Pišeš "Kako zamijeniti gumu na izljevnom ventilu". Koji je razlog izmjene gume? Kako se dijagnosticira da ju treba zamijeniti?

I još nekaj - opisuješ izmjenu gume, ali ja na tim slikama nis videl koja je to guma. Oće li biti nastavak tog slikovnog tutoriala? Kao da fali još jedna slikica, ili se varam?

Jednostavne preventive nema.
Ma nek bude i malo kompliciranija, već samim time kaj moram skinuti poklopac na zidu i odšarafiti ona prva dva šarafa da dojdem do kotlića
Citat:
Svi proizvodi za otklanjanje kamenca i slićno, ne daju zadovoljavajuće raezultate.
Ma ak i ne skine 100% kamenca, nego samo 80%, mene osobno bi i to zadovoljavalo, samo da se tipka napred ne blokira, to mi je cilj. A ak treba bi ja i češće delal preventivu.

Ja bi na primjer, na onom bijelom poklopcu sa naljepnicama, koji se vidi na prvoj slici, zbušil rupu tak da može ta neka tableta proći i pasti u spremnik, u vodu. Tak da ne bi moral niti jedan šaraf odšarafljivati, nego samo sa malo finog pritiska onaj vanjski poklopac (pokrovnu ukrasnu tipku) skinuti.
Citat:
Hvala na javljanju!

Ma daj..., ja se trebam zahvaliti na odgovoru.   :)

Guma se mora očistiti tek kada primijetimo da nam voda iz vodokotlića nekontrolirano lagano curi u wc školjku.
Normalna reakcija je da pokušavamo ponovnim aktiviranjem tipke zaustaviti vodu ali ona nezaustavljivo curi. To je siguran znak da je na toj gumi nataložen kamenac. To nije samo u ovakvom vodokotliću. To se dešava u svakom vodokotliću.
Guma se može samo lagano ostrugati pod mlazom tople vode ,a ako je čišćena već više puta tada su na njoj vidljivi tragovi starenja i treba je zamijeniti


Onaj bijeli poklopac sa naljepnicama se može i skinuti ali na njemu su upute koje ipak mogu nekome dobro poslužiti.
 Da na njemu se može slobodno izbušiti potrebna rupa i može se unutra naliti neko sredstvo za odstranjivanje kamenca.....ali....
Kako je guma pritisnuta na donji rub,očisti se samo gornji dio gume i to onaj koji ne drži vodu. Znači mora se ventil izvući van i očistiti donji dio gume koji zatvara da nam voda nekontrolirano ne curi van.

I na kraju da naglasim da se guma i cijeli mehanizam ne dira sve dok  voda  ne procuri u wc školjku.


« Zadnja izmjena: Travanj 16, 2010, 08:44:55 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #84 : Travanj 19, 2010, 09:34:53 poslijepodne »

                                          Kako spojiti hidropak na pumpu u vrtu?


Imate negdje u vrtu staru ručnu pumpu na koju još uvijek ide voda,a više nemate volju stalno pumpati i nositi vodu u kanti da zalijete sve što ste posadili.
Na tu cijev koja bi trebala biti pocinćana i  dimenzije fi“ 5/4“ možete spojiti hidropak.

Kako?

Odrežemo cijev iznad zemlje u visini usisnog dijela na hidropaku (to je ona cijev od 1“ na pumpu-motru). Na dolnji dio cijevi stavimo prefabrikaciju 5/4“ i to tako da onaj dio sa navojem bude okrenut prema gore,a donji dio sa gumom čvrsto zategnemo. Ovime smo izbjegli narezivanje jedne cijevi.
Sada na to spojimo nepovratni ventil i T-komad,a na T-komad spojimo kuglasti ventil i na nju spojimo cijev sa ručnom pumpom.

Dalje na T-komad  stavimo redukciju 5/4x1“ i okiten spojnicom spojimo okiten cijev od 1“.Prije same pumpe stavimo još jedan T-komad od 1“ kroz koji se mora zalijati taj dio usisa,a gore možemo staviti opet kuglasti ventil ili čep.

Naravno još moramo to spojiti sa holenderom da možemo nakon korištenja sve pospremiti.

Evo u nastavku jednu simboličnu skicu kako bi to sve trebalo izgledati.


Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

shaka zulu

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #85 : Travanj 19, 2010, 10:59:56 poslijepodne »


Jel princip isti ak se to pospravimo f šaht i
jel bole rešejne da je "roba" vane il nutre?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #86 : Travanj 20, 2010, 07:33:25 prijepodne »
Princip je isti, a ostalo su varijante.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #87 : Travanj 23, 2010, 12:33:12 poslijepodne »
                               Zamjena grijača na kuhinjskom bojleru




Snimimo sa mobitelom ili digitalnim fotoaparatom kako su spojene žice za struju na grijaču i kakav je raspored svih elemenata.
Ako ne možete slikati nacrtajte si sve detalje s olovkom na papiru.




Sada treba skinuti sve vijke sa gornjeg držača…..ali nam smetaju sve te žice!



Zato krenimo redom. Pokušajmo rukama skinuti žice iz kontaktnih klema,povlačenjem prema van uz lagano klimanje. Lako je moguće da su žice dosta krute i da se teško skidaju
Pa zato treba biti oprezan




Možemo si pomoći sa kombiniranim kliještima,uz oprez da ne ogulimo izolaciju na žicama ili nešto potrgamo.
Vrlo često se dogodi da su žice jako krute i izgledaju kao da su nagorjele. Ovo je znak da je dolazilo do jakog pregrijavanje vodiča zbog nataloženog kamenca na grijaču,i prekomjerne potrošnje .Takove žice obavezno treba zamijeniti s novim žicama.



Nakon uspješnog skidanja žica,treba izvući termičku sondu iz cijevi. Ovo isto moramo uraditi pažljivo i oprezno da ne slomimo kapilarnu cijevćicu s kojom je sonda povezana. Sondu lagano izvučemo van i savinemo je u stranu da nam više ne smeta. Ako smo slučajno polomili tanku cijevćicu ,moramo zamijeniti cijeli termo element s novim.



Skidanje termičkog prekidača sa križnim izvijaćem.



Skidanje priključnog kabla



Kada smo skinuli priključni kabel i njega odložimo u stranu. Sada nam je gornji poklopac – držač grijača slobodan  i ostaje nam skinuti još ona dva poprečna držača koji drže priključne cijevi za vodu.



Okrenemo bojler i sa stražnje strane ravnim izvijačem skinemo vijke koji drže spomenute držače priključnih cijevi.



Držači su oslobođeni i sada ih skinemo skroz sa cijevi i odložimo u stranu.



Sada nesmetano skinemo sve vijke koji drže grijač s ključem M 8 mm.



 Sve vijke smo skinuli i možemo pristupiti skidanju grijača.
Grijač sa svoje unutarnje strane ima gumenu brtvu koja se praktično zalijepi za podlogu,i zato trebamo izvijačem lagano podizati gumu  oko cijelog  grijače sve dok on nije sasvim slobodan.
Kada oslobodimo gumu pokušajmo izvući grijač iz spremnika.
Pokušajmo….jer grijač je sigurno pun kamenca koji ne dozvoljava da se grijač izvuče van.
Zna se dogoditi da se cijevi uslijed velike količine kamenca rašire i nemoguće je grijač pomaknuti. Ovdje si možemo pomoći da nekim dužim izvijačem ili nekom polugom skinemo kamenac koliko nam je moguće i pokušamo poravnati savinute cijevi.
Ukoliko nam to nikako ne uspijeva,treba cijevi odpiliti sa ručnom pilom za željezo ili odrezati limarskim škarama.




Ovaj grijač nije imao puno kamenca jer nam to služi za vježbu.



Sada kad je grijač vani,očistimo spremnik od ostalog kamenca,isperemo ga čistom vodom  i kad se sve lijepo osuši obrnutim redom vratimo sve nazad.



Ovako izgledaju savinute cijevi od grijača.



Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #88 : Travanj 23, 2010, 04:27:44 poslijepodne »
Svaka čast, mlačanin, na trudu. Nego, reci ko ti to sve dela? Ne bi rekel da su to tvoje ruke. A ti se nit ne bi kitil takvim nekim narukvicama, kaj ne?
Neki tvoj šegrt, učenik? Kaj smiju nosit nakit pri poslu? ;)
Ja kad sam imal praksu na mašinama nis smel imati vuru oko ruke. Da ne bi negde zakvačil.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #89 : Travanj 23, 2010, 09:27:15 poslijepodne »
Svaka čast, mlačanin, na trudu. Nego, reci ko ti to sve dela? Ne bi rekel da su to tvoje ruke. A ti se nit ne bi kitil takvim nekim narukvicama, kaj ne?
Neki tvoj šegrt, učenik? Kaj smiju nosit nakit pri poslu? ;)
Ja kad sam imal praksu na mašinama nis smel imati vuru oko ruke. Da ne bi negde zakvačil.

To ti ide ovako. Lijepo pokažem učenicima kako se izvodi koja vježba ,po lako fazu po fazu. Ponovimo opet zajedno i zatim svaki rad ponavlja samostalno,dok ostali gledaju i utvrđuju gradivo.
Dakle to su đavi grugog razreda srednje škole.


Evo danas je svih desetero kompletno rastavilo i sastavilo ovaj boler,odnosno mijenjali grijač.
 Svi moraju imati radne kute,bluze i radna odijela.Za ostale stvari ne pravim probleme,ali spomenem da to mogu skloniti ako želi.
« Zadnja izmjena: Travanj 23, 2010, 09:28:57 poslijepodne mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....