Autor Tema: ŠTO JE DANAS OSTALO OD GUNSA?  (Posjeta: 7290 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
ŠTO JE DANAS OSTALO OD GUNSA?
« : Rujan 25, 2010, 12:12:41 poslijepodne »
http://www.rtl.hr/foto-ipak-samo-uspomena-na-nekoc-veliki-bend-clanak-22237

Ipak samo uspomena na nekoć veliki bend

Iako je bilo više nego očito da gledamo ostatke ostataka nekoć velikog benda, Axl i ekipa uspjeli su izbjeći katastrofu izvedbama najvećih hitova.

Kroz zagrebačku koncertnu povijest zaista smo se nagledali zakašnjelih koncerata, no malo je koji bend došao toliko prekasno kao Guns N'Roses.

Umjesto onog bahatog tipa zmijolikog plesa, najopakije rokere osamdesetih danas predvodi botoksirani debeljko koji se tijekom koncerta presvlači više puta nego Lady GaGa, a svima nama koji smo dovoljno stari da se sjećamo uspona Gunsa trebalo je dobrih sat i pol da se pomirimo s šokantnom činjenicom kako su Slasha, Izzyja i Duffa zamijenili potpuno bezlični likovi.

Početak koncerta potvrdio je sve crne slutnje i, prilično neočekivano, funkcionirao znatno bolje prilikom izvođenja pjesama s "Chinese Democracy". Daleko od toga da se "Sorry" ili "Street Of Dreams" uopće mogu mjeriti s najboljim trenucima "Appetite For Destructiona" ili "Liesa", ali ne izazivaju reakciju iskrenog šoka koju su probudile izmasakrirane "Welcome To the Jungle" ili "Rocket Queen".

Dok se Axl presvlačio, njegovi novi "pištolji" gnjavili su nas solističkim točkama u kojima su izvodili teme iz Jamesa Bonda i Pinka Panthera pa se činilo da će skoro do kraja ispunjena Arena prisustvovati rijetko viđenom debaklu.

To se, ipak, nije dogodilo pošto je sredina nastupa konačno zvučala kao nešto što bez imalo ironije možemo nazvati Guns N'Roses i potvrdila da se nekoć radilo o zaista velikom bendu.

Najbolji i daleko najemotivniji dio nastupa bile su već odavno legendarne power balade "Sweet Child O' Mine", "November Rain" te "Don't Cry" koju je većim dijelom otpjevala publika.

Gotovo trosatni koncert očekivano je završio "Paradise Cityjem", nakon čega smo mogli zaključiti kako su Axl i ekipa, baš kao i u slučaju 15 godina pripremanog "Chinese Democracyja", nekim čudom uspjeli izbjeći katastrofu. Sve je očitije da je danas to i najviše što mogu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: ŠTO JE DANAS OSTALO OD GUNSA?
« Odgovori #1 : Rujan 25, 2010, 12:25:47 poslijepodne »
Nisam mogao ići - frend i ja smo čekali predugo da neki ljudi odrade posao sa ulaznim papirima, pa kada smo doznali da stvar neće šljakati - koncert je već bio rasprodan. Tako da nisam vidio ovo, ali mislim da unatoč kritikama - Gunsi imaju što za pokazati, prvenstveno Axl Rose.

Neki ljudi na Facebooku su oduševljeni koncertom, pa vjerujem da niti ja ne bih bio razočaran.

Ovako mi ostaje da gledam DVD od Guns'n'Rosesa, kupljen davno preko Amazona... ako netko isto hoće gledati, lako se obrati pa dobije DVD u jednom od agregatnih stanja, ovisno jer trebaju vratiti isti vlasniku ili ne... ;D ;D ;D
« Zadnja izmjena: Rujan 25, 2010, 12:39:21 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: ŠTO JE DANAS OSTALO OD GUNSA?
« Odgovori #2 : Rujan 25, 2010, 12:30:39 poslijepodne »
Jasno ti je da fanovi drugačije gledaju na koncert od kritičara. Ako kritičar ne voli bend onda vidi samo loše strane, a fanovi će biti slijepi na nedostatke.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: ŠTO JE DANAS OSTALO OD GUNSA?
« Odgovori #3 : Rujan 25, 2010, 12:36:48 poslijepodne »
Evo kaj veli i T-Portal:

http://www.tportal.hr/showtime/glazba/88155/Eksplozivan-nastup-Axlovih-Gunsa-u-Areni.html

Dugo očekivani koncert velikih povratnika Guns'N'Roses ispunio je očekivanja svih onih koji su otišli na njega iz nostalgičnih pobuda, da bi vidjeli bend koji je prije dvadesetak godina bio na vrhuncu slave, ujedno začepivši usta onima koji su umjesto rock spektakla očekivali debakl nekadašnjeg seks simbola Axla i njegovih pratećih glazbenika.

Iako smo uoči zagrebačkog koncerta mogli čitati izvještaje s aktualne turneje o ogromnim kašnjenjima mušičavog Axla te o neizbježnim sukobima s publikom, ništa od toga, na svu sreću, nismo doživjeli u zagrebačkoj Areni, jer Axl i novi Gunsi ni ne pomišljaju na umirovljenje. Dobro raspoloženi Axl, koji je ove godine napunio 48 godina, nije pretjerano komunicirao s publikom, no u nekoliko joj se navrata naklonio, a u jednom je trenutku poželio i sretan rođendan te otpjevao pjesmu 'Happy Birthday' članu benda Ronu 'Bumblefoot' Thalu. Iako se slavni frontmen poprilično promijenio od vremena kad je u uskim hlačama, kariranoj košulji i martama dovodio obožavateljice do ruba histerije u maniri Beatlesa, u jednom je trenutku ipak dobio crveni čipkasti grudnjak iz publike, što ga je sigurno podsjetilo na vremena kad su Gunsi visoko kotirali među groupie curama.

Slavni bend, koji je svoj uspon započeo u zadimljenim i mračnim klubovima u Los Angelesu, prodrmao je temelje rock scene kraja osamdesetih, a svojim je kultnim prvijencem Appetite For the Destruction, prodanim do danas u više od 28 milijuna primjeraka širom svijeta, poharao top ljestvice.

Gunsi su svojim buntovnim stavom, sirovom rokerskom energijom i furioznim nastupima oduševili sve one koji su tražili nešto novo, začas otpuhali konkurenciju i postali najveći među najvećima. No omamljeni slavom i bogatstvom te nagriženi bezbrojnim problemima (alkohol, droga, sukobi među članovima, kao i s publikom), raspali su se nakon što su dospjeli do samog vrha r'n'r olimpa. Nastupali su s Metallicom, svirali s Eltonom Johnom, Michaelom Jacksonom, Stonesima i doista živjeli u skladu sa sloganom sex, drugs & rock'n'roll.

Stoga su svi putevi prema zagrebačkoj Areni bili zakrčeni rijekom fanova svih uzrasta - od onih iz doba kad su Axl, Slash i društvo žarili i palili pa do rock pomlatka, a mnogi su do Zagreba potegnuli i iz susjedstva – Slovenije, BiH, Srbije…

Iščekivanje susreta s kontroverznim frontmenom i 'Axlovim Gunsima', kako se uvriježio naziv za bend u kojem je ostao samo Axl, uspješno su podgrijavale predgrupe Wasted Generation, domaće hard rock snage iz Osijeka, i sve popularniji kanadski bend Danko Jones. WG je svoj dio koncerta odradio korektno i poput pravih profesionalaca, premda još uvijek nema diskografski ugovor, a potom je uslijedio nastup odličnih Danko Jones koji promoviraju svoj ovogodišnji album Below the Belt, za koji su zaradili pregršt odličnih ocjena.

Publika je kratila vrijeme do početka koncerta na šankovima evocirajući vrijeme kad je rock bio in, a zatim je Arena eksplodirala uz taktove nove stvari Chinese Democracy - s istoimenog, vjerojatno jednog od najdulje snimanih albuma u povijesti rocka.

Axl, koji se svojedobno našalio na svoj račun izjavivši da će kad umre njegov lijes stići s pola sata zakašnjenja na sprovod i da će sa strane pisati Oprostite što kasnim, zbog njegove dobro poznate navike kašnjenja, istrčao je na pozornicu samo pola sata nakon predviđenog vremena u sakou od sjajuckavog materijala, izlizanim trapericama, sa šeširom na glavi i krijući se ispod fancy sunčanih naočala. Pjevač Gunsa se nije štedio izvevši i svoj prepoznatljivi 'izvijajući' ples bokovima te promijenivši nekoliko odjevnih kombinacija tijekom koncerta.

Erupcija oduševljenja raspoložene publike nastavila se nakon ubojite best of set liste - Welcome To The Jungle, It's So Easy, Live and Let Die, Paradise City, hita iz filma 'Terminator 2' - You Could Be Mine, prekrasne Sweet Child O' Mine, posvećene Axlovoj velikoj ljubavi Erin Everly, Nightrain, Patience, Knockin' On Heavens Door i dr.

Najdojmljiviji dio koncerta bila je nadahnuta i vrlo emotivno nabijena cjelovita izvedba November Rain s Axlom na klaviru te Don't Cry, koju je publika sama otpjevala.

Pirotehnika je bila briljantna: vatrene konfete, detonacije, vatrena kiša, vulkanske erupcije, a Axl i ostali dečki iz benda (gitaristi Ron Bumblefoot Thal, DJ Ashba i Richard Fortus, basist Tommy Stinson, bubnjar Frank Ferrer te klavijaturisti Dizzy Reed i Chris Pitman) priuštili su publici vrhunski show. Novi Guns'N'Roses povukli su se s pozornice poput pravih r'n'r heroja, zadovoljni pri pogledu na sretna lica okupljenih koji su tu večer dobili poštenu dozu adrenalinskog rocka u gotovo 2 sata i 45 minuta, koliko je trajao koncert jednog od najkontroverznijih, ali i najslavnijih rock bendova svih vremena.

Iako su 'Axlovi Gunsi' pokazali da su sasvim na visini zadatka, sinoć nije bilo osobe u Areni koja nije pomislila kako bi tek sve izgledalo da su se na pozornicu uspeli Slash i Axl, no od toga, sudeći po izjavama obojice, zasad nema ništa.


======================================

Sudeći po kritikama, koje se - ovisno od novinara i medija - kreću od izrazito loših do izrazito pozitivnih - opet sam se podjetio ono što oduvijek i znam; novinarima ne treba vjerovati. Možda bi bilo vrijeme da redakcije na koncerte šalju ljude koji slušaju i vole takvu vrstu glazbe - oni bi daleko objektivnije komentirali događaj, jer znaju na što obratiti pažnju i kako nešto mora zvučati i izgledati, a ne novinara koji bi tog trena najradije bio u Ludnici, Pashi i sličnim leglima cajka-kriminala, i koji je na koncertu prisutan samo zato jer mora i sve shvaća kao gubitak vremena.

Ovaj komentar čiji link i citat sam dao zvuči mi daleko najobjektivnije i najkvalitetnije odrađen reporterski posao - čovjek nije upadao u zamku pravdanja vlastitog neinteresa i neznanja kroz komentiranje glupih i nevažnih detalja tipa kakvima se bavio novinar RTL-a.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: ŠTO JE DANAS OSTALO OD GUNSA?
« Odgovori #4 : Rujan 26, 2010, 10:43:30 prijepodne »
Na žalost nisam mogla na koncert, a htela sam  :'(

Pitati se što je danas ostalo od Gunsa, meni je bezveze.
To mi je isto kao da se pitam kaj je od mene ostalo u odnosu na neke prošle godine  :)
Naravno da su ostarili, ofucali se i zdebljali.
Nismo li svi pomalo?
Dobro, ja nisam  :D

Ono što je meni tu bilo privlačno je evociranje uspomena, autentičnost.....
Subjektivna sam i nostalgična prema tim vremenima na način da ne tražim dlaku u jajetu, nego malo putovanja kroz vrijeme uz glazbu koja za mene ni danas nema konkurencije.
I sva sam važna kad moj klinac skine (na gitari) Gunse ili Cobaina i zove me da čujem, pa ostane paf kad vidi da znam sve tekstove bez greške :)

Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....