Anketa

Idete li redovito na misu?

Da, jednom tjedno
5 (31.3%)
Ne, samo za blagdane
0 (0%)
Ne, od kad je ove države
1 (6.3%)
Ne, od kad mogu čuti ovakve propovjedi
0 (0%)
Ne
10 (62.5%)
Da, svaki dan
0 (0%)

Ukupno Glasova: 13

Glasanje završeno: Veljača 16, 2010, 04:26:02 poslijepodne

Autor Tema: Crkvena zvona  (Posjeta: 53926 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #30 : Siječanj 18, 2010, 08:26:38 prijepodne »
Citat:
I onda mi netko kaže - što se Crkva ima miješati u politiku? Ma ne samo da ima, to joj je i dužnost! Braniti se od ovakvih lešinara koji ocrnjuju sve živo vezano za Boga i vjeru. Braniti na kraju krajeva i svoje vjernike od ateističkih, anticrkvenih pogleda na svijet koje manifestiraju kroz politiku. Jer ako oni to mogu - bogme može i Crkva!

Ako se već sama crkva ne želi umiješati u politiku,to nije uvjet da ostaje izvan politike. Crkva svojim djelovanjem i radom u našoj zemlji još uvijek ima jako veliki utjecaj i istina je da se glas crkve sluša.
Treba uvijek razlučiti govor pojedinca i govor institucija.Ne želim reći da je crkva kao organizacija bez grijeha ili propusta. Pitam, tko nije?

Politika se uvijek nastojala na sve načine dodvoriti crkvi,što za mene nije novost i ne čudi me.Političari su ipak samo ljudi koji ne mogu bez svojih korijena ma koliko god ih se nastojali riješiti.Na kraju svi smo mi smrtnici i svi završavamo na jednom istom mjestu,bez obzira na veličine.
Kada se nađemo u bezizlaznim situacijama pokušavamo učiniti nemoguće  samo da se pronađe nekakav spas ili izlaz iz stanja u koje smo zapali.teško je u tim momentima ostati trijezan i uvijek priseban.Ne razmišlja se o posljedicama ,tada se i ne misli na njih.

Uzmimo samo drugu stranu ,ovih smo dana zaduženi ponovno do besvjesti,ma do nesvjesti, kome,vračamo tek nakon 15 godina.
I?
Zar to nije za komentare do neba?
 Očito nije,ali to je naša realnost.   
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

port

  • Gost
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #31 : Siječanj 18, 2010, 04:49:07 poslijepodne »
A jel Bilaj?
A koju su to oni bolnicu sagradili ... ima ona kakvo ime?
 :-\

Offline mojca

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 213
  • Karma: +0/-0
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #32 : Siječanj 18, 2010, 08:43:15 poslijepodne »
Sa svime što ste napisali Tur se slažem.Poznajem i skoro sve svečenike naših župa recimo privatno.Znam i kako je Đuro kupio mercedesa,kako su neki odbijali premještaje u "lošije" župe,kako neki kukaju za novcima,kako Betiku smatraju prikrivenom sdepeovkom i da ih želi uništiti i srozati im ugled.Isto tako moram reći da ih ima mnogo koji su jako dobri svečenici,odani svome zvanju,ali su degradirani u svojim redovima i nemogu doći do izražaju jer rade i pomažu svojim župljanima,a ne uzimaju samo od njih.To je problem crkve,jer se oni već među sobom takmiče ,ogovaraju i pljuju.Svi znamo da loše pobjeđuje,a dobro samo u bajkama.Tako kada se pojavi netko dobar,požrtvovan,pametan i da počne okupljati narod oko sebe,brzo ga se makne i stavi u neku malu župicu,gdje nemože biti baš zamječen,a takvi i ne pate od medijske eksponiranosti,tako da na površinu isplivaju samo oni glasni,bahati i zločesti i onda po njima svijet vidi crkvu.
Koliko ima primjera prekrasnih svečenika koji su vidjeli svog župljanina u nevolji i koji su mu pomogli i materijalno i duhovno.Kolko ima onih koji su došli na blagoslov kuće i nisu htjeli uzetipripremljen novac nego su još izvadili iz đepa i ostavili,ali o takvima se ne piše,niti to oni žele,jer to rade ne želeći da se zna.Da se o tome govori nebi bilo ni takvog mišljenja o crkvi kakvo vlada.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #33 : Siječanj 18, 2010, 10:17:56 poslijepodne »
Hvala, ako ste me razumjeli, uz pozdrave i uvažavanje.

Ružice, nemoj mekrivo shvatiti ako ti kažem da je tvoj post - nedostojan odgovora.

Zato sam i citirao samo ovo zadnje.

Nigdje i nitko nje može jedno zlo pravdati drugim, a upravo to ti radiš.

Ja ne smatram da je Hrvatska zakonski i pravno neuređena država, jer to i činjenično nije.

I ako ovdje razgovaramo o nečemu, želim da to bude kroz činjenice, ne kroz nečije frustracije, koje se onda pravdaju napuhavanjem loših stvari dok iste ne postanu primarni objekt.

BTW, reci mi koja to država - po vašem mišljenju - nema problema, gdje su zakoni super, gdje se to zakoni poštuju bespogovorno, i znate li uopće značenje pojma pravna i zakonski uređena država?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #34 : Siječanj 18, 2010, 10:28:42 poslijepodne »
...
Ružice, nemoj mekrivo shvatiti ako ti kažem da je tvoj post - nedostojan odgovora.
...
 ...i znate li uopće značenje pojma pravna i zakonski uređena država?

Tako sam i očekivala, ukoliko uopće budete odgovorili, da otprilike bude glasio Vaš odgovor. 8) Nije mi razočaranje već očekivanje. :D

...Znam i pojam i značenje i ne samo da znam, jaaako OSJEĆAM, nažalost. >:( O0


Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #35 : Siječanj 18, 2010, 10:33:32 poslijepodne »
Mislim da ne znaš, ali nema veze... većina ljudi u ovoj zemlji ne zna, pa ako ti je lakše...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #36 : Siječanj 18, 2010, 10:37:20 poslijepodne »
Tako što će ih na ispovijedi pitati za koga su glasali, čak sam sigurna u to, i onda će od straha grijeha ne reci lažna svjedočanstva -  reći istinu.

Nemoj me krivo shvatiti, ali... kaj ti trošiš??

Obzirom, da su takva baktanja sa takvim stvarima, i zamaranje sa nečim što nema veze sa zakonom i bilo čim drugim, bezvezna... a uzimanje za istač takvih lokal-idiotarija je  :-X :-X :-X

Savjetujem ti da se ne zamaraš sa glupostima pored toliko ozbiljnih stvari.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #37 : Siječanj 18, 2010, 10:39:46 poslijepodne »
A koju su to oni bolnicu sagradili ... ima ona kakvo ime?

Ako misliš je li crkva sagradila bolnicu, u ovoj zemlji je više bolnica sagradila crkva nego država.

Od Kliničkih bolnica Sestri Milosrdnica, Svetog Duha pa nadalje... to su sve nacionalizirane CRKVENE bolnice...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Nino_vg

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #38 : Siječanj 18, 2010, 11:00:32 poslijepodne »
Je, nacionalizirane su još poslje 2.svjetskog rata, i od tad u njih nije uloženo skoro ništa. Mislim da bi crkva mogla nekaj uložit u modernizaciju istih, jer uvjeti u kojima  te bolnice rade su katastrofalni!
riječi su isto kao i gomila ljudi, nije nužno znati za sve, izaberi za sebe samo one prave.. j,b.štulić

port

  • Gost
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #39 : Siječanj 19, 2010, 12:29:59 prijepodne »
sledž aha ... ok.
A od kud crkvi lova da sagradi IKOJU bolnicu a ne samo navedene ?
(a i to je vrlo upitno)
 ;)

Šta su to oni radili, proizveli, prodali i taj novac uložili?
 :-\

Tak znam i ja biti milostiv.
Ti meni daš 20.000 eura, ja kupim auto i poklonim ti ga.
Naravno da ga mogu koristiti kad god mi zatreba.
 ^-^

Bog - da ..... crkva - ne !
Amen
 O0

Bilaj

  • Gost
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #40 : Siječanj 19, 2010, 10:27:31 prijepodne »
A koju su to oni bolnicu sagradili ... ima ona kakvo ime?

A kaj misliš zašto se Bolnica Sveti Duh zove tako? Ili Bolnica sestara milosrdnica?
No one se sigurno ne računaju.

Sada vidim da je sleđ već odgovorio. A bome i ti.
Prvo ti je trebao dokaz da je uopće nekaj napravila- a sada kada je izgradila dvije poznate bolnice sada to više nije dovoljno. To je brat bratu licemjerno.
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2010, 10:30:12 prijepodne Bilaj »

Offline ira

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 16
  • Karma: +0/-0
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #41 : Siječanj 19, 2010, 10:50:27 prijepodne »
Više puta je na forumu naglašeno da su svećenici samo ljudi, s postotkom mana i grijeha prosječnog čovjeka. Zato mi ne treba takav čovjek da bi me približio Bogu...

I automehaničari su samo ljudi pa ipak im vjerujem dati popraviti auto.
I policajci su samo ljudi pa im ipak vjerujem kada usmjeravaju promet.
I doktori su samo ljudi pa im ipak vjerujem kada me liječe.   :-\

Bilaj, nije Vam usporedba adekvatna. Biti svećenik je poziv, a ne profesija, svećenici bi trebali biti namjesnici Krista na zemlji 24 sata na dan, te ne smiju biti obični ljudi, ne smiju biti prosječni ljudi već moraju biti uzor i moralna vertikala.

A, nažalost to nisu. Osilili su se i izgubili kompas.

Katolička vjera i Crkva je sljedbenica Isusa Krista. Pročitajte sva Evanđelja, ako niste, pročitajte ponovo, ako već jeste, kako biste se podsjetili i morati ćete uočiti da Krist nije politički djelovao,  a niti je od svojih apostola takvo djelovanje zahtijevao.

U Evanđelju po sv. Mateju je zapisana Isusova poruka apostolima o njihovom poslanju:
 
«Liječite bolesne, čistite gubavce, izgonite zle duhove! Badava ste primili, badava i dajte!
Ne pribavljajte sebi u pojase ni zlatnog, ni srebrnog, ni bakrenog novca; ni putne torbe, ni dvije halje, ni obuće ni štapa…»

«Nije učenik nad učiteljem,…..Dosta je učeniku da bude kao njegov učitelj.»

«Ne sabirajte sebi blago na zemlji….Jer gdje ti je blago, tu će ti biti i srce.»

U Drugoj poslanici Korinćanima apostol Pavao govori o apostolu kao Kristovom poslaniku: «Mi vršimo poslaničku službu u ime Krista – kao da Bog opominje po nama»

Toliko kvalitetnih poruka za izgradnju dobrog vjernika i kvalitetnog ljudskog karaktera zapisano je u Evanđeljima, i ostalim knjigama Novog Zavjeta, ali svećenici sve više se bave se dnevnom politikom, a sve manje vjernike podučavaju u vjeri i ljubavi prema Bogu i ljudima. Svjetovna politika nije njihova zadaća, koliko god neki to opravdavali i tvrdili da je.
Uostalom, i sami su se jako udaljili od svog Učitelja.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #42 : Siječanj 19, 2010, 11:36:40 prijepodne »
Citat:
Toliko kvalitetnih poruka za izgradnju dobrog vjernika i kvalitetnog ljudskog karaktera zapisano je u Evanđeljima, i ostalim knjigama Novog Zavjeta, ali svećenici sve više se bave se dnevnom politikom, a sve manje vjernike podučavaju u vjeri i ljubavi prema Bogu i ljudima. Svjetovna politika nije njihova zadaća, koliko god neki to opravdavali i tvrdili da je.
Uostalom, i sami su se jako udaljili od svog Učitelja.

Svećenik i treba biti predvoditelj i on sam osobno ne mora biti moralna vertikala koju bi trebalo slijediti. Njih treba slijediti kada nam govore o samom Bogu,a to je za vrijeme sv.Mise jer tamo se izravno i direktno spominje i govori riječ božja. I zbog toga padaju u vodu sve parole o tome kako nam treba samo Bog,a svećenici ne.Samo svećenik može služiti mise i blagosljivati hostije za sv. Pričest, jer misa bez pričesti nema smisla. Ako svećenik za vrijeme mise ne blagoslovi nove hostije za svetohranište ,kada se one jednom potroše ,nema više ni sv.pričesti.
Mislim da ovdje ima mnogo stvari sa kojima se treba upoznati i poznavati. Ne površno kako nam kada odgovara.Ali da ne treba uvijek slijepo slijediti nauk ili pojedine svećenike u njihovim svjetovnim pogledima, tu se slažem . I sveto pismo ili Evanđelje ,također treba protumačiti i moći shvatiti,a tu nam mogu pomoči opet svećenici.

Mislim da svećenik nije i ne može biti bezgrešan,jer je ipak samo čovjek poput nas. Ne treba od njih tražiti da budu savršeni jer ne mogu.
Čovjek nije savršen.
Svi smo mi samo ljudi podložni grijehu i svojim slabostima ,koji nas jačaju uče da budemo bolji.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #43 : Siječanj 19, 2010, 02:32:46 poslijepodne »
...
Mislim da svećenik nije i ne može biti bezgrešan,jer je ipak samo čovjek poput nas. Ne treba od njih tražiti da budu savršeni jer ne mogu.
Čovjek nije savršen.
Svi smo mi samo ljudi podložni grijehu i svojim slabostima ,koji nas jačaju uče da budemo bolji.


Slažem se 100% s ovim.
Samo nemojmo zaboraviti jedno - ako neko (po)griješi treba se suočiti sa posljedicama te greške. Da li je riječ o nekim osobama u vladi, ili u policiji, ili u zdravstvu, ili u gospodarstvu, ili u crkvi, tu ne vidim razlike. Barem ne bi trebalo biti. No tak dugo dok te neke greške ne budu priznate kao greške, dok crkva kao institucija ne prizna da postoje te greške i distancira se od toga, a time pokaže da je to greška pojedinca, a ne stav cijele crkve, tak dugo je crkva kao institucija i više nego upitna.

Nekome to nije bitno kakva je crkva kao institucija, samo da može svoje obaviti u crkvi. I to je ok. Zakaj ne? Ak mu to savjest dozvoljava, to je njegova stvar.

Ali odgovorno tvrditi da je sve u redu kaj crkva kao institucija dela, i/ili protiviti se svakoj kritici crkve kao institucije, to je dokaz ili neinformiranosti, ili licemjerja, ili vlastite nesposobnosti zdravog razmišljanja.

port

  • Gost
Odg: Crkvena zvona
« Odgovori #44 : Siječanj 19, 2010, 04:47:07 poslijepodne »
Bilaj, kad već odgovaraš na post onda odgovori na čitav a ne samo polovično.
 8)

A kaj se tiče svetog duha ili milosrdnica ....
ak je suditi po nazivlju, onda je crkva sagradila i
općinu sveti martin,
općinu sveti križ,
mjesto sveti rok,
hotel sveti križ,
sveti lovreč,
sveti ivan zelina,
sveti ilija,
pa čak i agenciju za nekretnine sveti stefan,
te da ne nabrajam dalje ili se tu (kao i u bolničkom slučaju) ipak radi samo o ...
...krsnim kumovima.
 ^-^