Baština > Tradicija i baština

Kako se vrača/čara/copra u vašem kraju?

(1/3) > >>

Tazika:

U ovih 7 godina što živim na zapadnom kraju Vukomerečkih Gorica (sela po bregima iznad Pisarovine) čula sam od ovdašnjih ljudi, a svi se kunu da nije praznovjerje i nije izmišljotina, da se zaista dogodilo i to nedavno, u ovo naše "moderno" vrijeme, to je, u više različitih događaja:

- pretvaranje zle žene u žabu

u samo jednom slučaju:

- noćno kolo lokalnih žena, u šumi blizu zapuštene crkve, sa namjerom da uvuče u sebe slučajnog prolaznika

U više nedavnih događaja ljudi bi našli čudnu, veliku žabu pred kućom, i onda bi se desilo nešto ružno žiteljima te kuće (teške bolesti ili nesreće). Znaju nabrojati i imena zlih žena koje se noću pretvaraju u žabe i siju zlo drugima. Nedavno je žena, kad je iza ponoći odlazila provjeravati kravu u štali, stalno nailazila na žabu pred pragom. Kada ju je probola vilama, u taj sat i tu minutu, jedna zla žena iz susjednog sela je naglo, u trenu, umrla od neobjašnjivog unutarnjeg krvarenja, a do tada je bila zdrava.

Toliko sam do sada čula.

Optužba za jednu susedu da uvijek copra oko Uskrsa je otpala kada sam ju ja svojim očima vidjela da "copra" baš tako kako su mi drugi opisali (obilazi svoju livadu i kao nešto traži, svako malo stane i radi čudne pokrete rukom iznad zemlje) i kad sam ju pozdravila i pitala da što radi odgovorila mi je:

- Izgleda ko da copram, jelda?

- Neznam ja, kažem ja.

- Vodim krave na prvu pašu, a one su željne zelenoga pa se znaju najesti krivih trava. Zato ja idem pred njima i malo posolim onu travu koja je za njih dobra, a one idu zamnom i traže sol pa se najedu samo zdravog zelenja.

Zaključak: susjede su točno opisale njezine radnje po livadi oko Uskrsa, ali nisu ih povezale sa kravama koje idu za njom i pasu.

kuntakinte:
Jel krava more nanušiti sol? Kak ju najde?

Tazika:
Bum pitala susedu Janu :) - to je njen recept i njena "coprija" :)

Još sam se jedne priče sjetila: pričali su mi ljudi iz sela koji sad imaju 35-50 godina da su kao mladi jedne zimske večeri kartali u staroj hiži. Bili su na katu, iznad je tavan na kojeg se može ući samo po lojtri koja ide iz te sobe na katu.  Najedamput se čulo kako puno nogu trči i skače po tavanu "kak da vragi igraju kolo". Svi su pobegli van i trčali svak svoji hiži, sve su im lasi u zrak stajale od straha.

Svi dobro znaju kak se čuje ak su mački na tavanu, ili miši ili ptice nekaj sruše; ovo je bilo nekaj sasvim drugo. Selo je malo, baš svi mladi su skupa kartali, nema šanse da bi neki čovek bil gore (a i trčalo/plesalo je puno nogu). U toj kući je tada stanovala samo baka, koja je ostala, a sutra i do smrti je govorila "da niš ni bilo".

Eto to bi išlo u drugu grupu pod "plesanje kola" koje izvode vještice/vrazi.

koko-vg:
za čudo ... još se nisu našli oni "koji sebe smatraju osviještenima" da bace koji komentar na copriju.     :D

Tazika:


a ja sam mislila da će začas ovdje biti hrpa postova :D!


...valjda se još nije pročulo o čemu pripovedamo...

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju