Autor Tema: Bruto ili neto?  (Posjeta: 7883 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Bruto ili neto?
« : Travanj 25, 2010, 06:41:46 poslijepodne »
Većini ljudi kod nas je važna samo neto plaća, ono što dobijaju na račun, i obično njezin iznos dogovaraju s poslodavcem. Zakonska je obaveza da se plaća obračunava u bruto iznosu i poslodavci su dužni obračunavati je u bruto iznosu.

Negativnu stranu te priče obično ljudi shvate kad dođu u situaciju da imaju neku olakšicu (npr. uzdržavani članovi ili dijete uvećavaju osobni odbitak) koja bi im trebala povisiti plaću. Tada ovise o dobroj volji poslodavca da li će im to obračunati ili će razliku staviti sebi u džep.

Ljudi bi trebali shvatiti da je njihova plaća taj bruto i da mogu utjecati na konačan neto. Trebali bi shvatiti da razlika između bruta i neta nije ničiji novac već njihov novac kojim se država koristi.

Danas je post o tome napisao Nenad Bakić (MojPosao.Net, jedan iz manjine hrvatskih poduzetnika koji se nije obogatio sumnjivim već poštenim poslom): http://trzistakapitala.wordpress.com/2010/04/25/neto/

I prvi komentar je dao jedan netovac kojega je baš briga za bruto.

Osvjestite se ljudi, bruto je vaša plaća i trebali bi se pitati na što se troše VAŠI novci.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #1 : Travanj 25, 2010, 09:48:06 poslijepodne »
Još je bolje načeti temu i pitati za odgovornost države koja dozvoljava kroz zakone takvo nelogično, nepošteno i nemoralno ponašanje poslodavaca...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #2 : Kolovoz 17, 2010, 08:38:53 poslijepodne »
Svaka čast DM-u i njegovom poslovanju i odnosu prema djelatnicima, kao i ovoj neobičnoj odluci vlasnika kompanije.
Bilo bi zanimljivo čuti što o tome misle naši tajkunčići, koji iscrpljuju naše trgovce za 2000-2500 kuna na mjesec uz prekovremeni rad koji ne plaćaju, bez slobodnih dana itd,itd.
8)


http://www.jutarnji.hr/g-tz-werner--vlasnik-dm-a--sve-bogatstvo-darujem--zelim-biti-slobodan-/878540
 
Vlasnik DM-a šokirao svijet: 'Sve bogatstvo darujem, želim biti slobodan!'

Djeca imaju pravo na dobar start u životu, ali ne i na to da im roditelji osiguraju doživotno blagostanje, riječi su kojima je Werner objasnio svoju neobičnu odluku

KARLSRUHE, ZAGREB - Maloprodajni njemački trgovački lanac DM po mnogočemu je drukčiji od današnjih liberalnokapitalističkih kompanija: plaće blagajnica kreću se od 6500 do 7000 kuna, primaju 14 plaća i četiri puta godišnje dobiju poklon-pakete s proizvodima Drogerie Markta (DM)

I baš kada se činilo da je tvrtka dosegla plafon u provođenju “kapitalizma s ljudskim licem”, svijet je ostao zaprepašten novom viješću: Götz Werner, vlasnik DM-a, odrekao se bogatstva i cjelokupan udio u vlasništvu poklonio jednoj dobrotvornoj fundaciji!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #3 : Kolovoz 17, 2010, 11:39:35 poslijepodne »
Svaka mu čast - nadam se samo dvije stvari:

1. da njegovi nasljednici u kompaniji ne okrenu takvo ponašanje i politiku tvrtke, i
2. da se jednog dana i kod nas pojavi takav - ne zbog poklanjanja, već zbog odnosa prema radnicima.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #4 : Kolovoz 18, 2010, 04:29:19 poslijepodne »
Da, to je toliko nevjerojatan čin u današnje vrijeme, da malo tko ostane ravnodušan.
Moja prva reakcija je bila "Valjda će ovi novi vlasnici nastaviti s uhodanom politikom prema zaposlenicima", pa me muž našpotal da kaj svaku dobru vijest moram odma preispitivati.
Tužno je to da nam dobre vijesti prije izazovu skepsu nego veselje, ali tak nas je život odškolovao valjda.
Ak mi neko nekaj da za badav odma dignem obrvu i još dok izgovaram "fala", već se pitam kaj oće taj kad mi to daje.

Ma, zapravo me situacija podsjetila na Diners, kad ga je Kraljević prodao Erste banci, a zaposlenici koji su do tad bili jako zadovoljni
sad su izrazito nezadovoljni nastalim promjenama, od plaće do odnosa prema ljudima, sve se srozalo u Dinersu.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #5 : Kolovoz 18, 2010, 04:53:17 poslijepodne »
Da, ovo za Diners mi tjera suze na oči...  ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #6 : Kolovoz 19, 2010, 08:33:38 prijepodne »
Isplači se, slobodno  ;)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

hornet34

  • Gost
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #7 : Kolovoz 19, 2010, 11:50:30 poslijepodne »
jedno jako glupo pitanje...dali postoji barem mala mogučnost da je i to nekakav marketinški trik?nije da ne vjerujem da dobri ljudi postoje...ali biti slobodan,što to stvarno znači za dotičnog gospodina?dići ruke od svega i pomoći ljudima kojima je to stvarno potrebno i na kraju uživati u ostatku života ili privući pozornost na sabe i na taj način zaraditi još više na neko drugo ime..

P.S."znam" da dobri ljudi postoje ali... 

JosipJoža

  • Gost
Odg: Bruto ili neto?
« Odgovori #8 : Kolovoz 20, 2010, 08:10:37 prijepodne »
Meni se čini da se vlasnik DM samo dobro uklopio u Njemački mentalitet, pored svoje humane i hvale vrijedne geste.
Naime stav Nijemaca je inače da djeci ne pomažu puno u životu, kao kod nas, osim davanja školovanja i osnovne podloge za život i rad, te da svojim znanjem i radom grade svoj uspjeh, što je po meni i ispravno, jer djeca tako izlaze na pravi put, bore se za život i uspjeh, te grade svoj valstiti uspjeh.

Predpostavljam, da je u godinama već, kada može očekivati lagano i kraj života, vjerojatno je socijalno zbrinut još uvijek dobro, bez obzira na poklanjanje kompanije, vjerojatno su i njegova djeca već sada vrlo dobro socijalno zbrinuta, školovana, rade, možda su i uspješna, neznam, kako bilo da bilo, koliko god to nama izgledalo neobično u dubini vidim neki smisao tog postupka, kao i ocrtavanja njega kao osobe, jer ako je kao jedini vlasnik kompanije toliko do sada držao do djelatnika, toliko cijenio i poštovao dostojanstvo svakog svog djelatnika, što je dokazano, za razliku od svih drugih lošijih ili manje lošijih kompanija, što se drugo može očekivati od čovjeka koji se cijeli svoj radni vijek tako ponašao, nego ovakvo nešto ili slično tomu, on se odlučio na ovaj potez, koji naravno sve nas baca u trans, jer nam je nepojmivo da naši tajkunčići ako ništa drugo, bar plate osnovne elementarne obveze prema svojim djelatnicima, koji slijede zakon o radu, što oni naravno ne poštuju i ne plaćaju i to znamo vrlo dobro svi.
Ovaj gospodin nije plovio bijesnim jahtama, vozio se skupim maybachima, htio biti predsjenik vlade, nego je itekako vodio brigu o svojim zaposlenicima te im priuštio dostojanstvo, dok mi takvim osobama poput Keruma i inih dajemo još i vlast, oni su naši idoli, kako prevarama, lopovlukom i koripcijom doći do bogatstva a ne radom i samo radom.

Ali što je tu čudno kod nas, ništa kad vrh države i vlasti pokazuje svojim primjerom i daje "kvalitetan" uzor svakom mladom čovjeku da ne treba raditi da se do bogastva i egzistencije može doći i na druge načine samo ne radom.
I zašto bi onda Kerum ili neki drugi tajkun dao svom djelatniku plaću dostojnu čovjeka.