Autor Tema: akcija hipokrat - Privedena uprava Farmala, a 500 liječnika pod istragom  (Posjeta: 4063 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
akcija hipokrat - Privedena uprava Farmala, a 500 liječnika pod istragom
« : Studeni 12, 2012, 05:27:52 poslijepodne »
Jutros je u sklopu USKOK-ove akcije Hipokrat privedeno 30-ak djelatnika i članova uprave farmaceutske tvrtke Farmal iz Ludbrega, a očekuje se i privođenje liječnika opće prakse pod sumnjom za korupciju.

Pred tvornicu Farmala u Ludbregu jutros su stigla dva policijska vozila zagrebačkih registracija. Istražitelji su s Farmalovim predsjednikom uprave Draženom Dedijem ušli u zgradu. Istovremeno, neki djelatnici Farmala na ispitivanju su u policiji, a kasnije će biti provedeni u USKOK.

USKOK je u svom priopćenju napisao da u operativnoj akciji "Hipokrat" provode kriminalističko istraživanje nad 26 zaposlenika "jedne farmaceutske kuće", što se odnosi na Farmal, 49 liječnika i ljekarnicom zbog sumnje na udruživanje za počinjenje kaznenih djela, primanje i davanje mita, zlouporabe položaja i ovlasti te poticanje na zlouporabu položaja i ovlasti.

Prva saznanja o mogućem podmićivanju liječnika i ljekarnika od strane Farmala USKOK je dobio od novinarke Nataše Škaričić. Nakon što su potvrdili informacije koje im je dala Škaričić proveli su kriminalistička istraživanja, izvide i dokazne radnje.

"Na temelju prikupljenih podataka i dokaza postoji osnova sumnje da su se prvoosumnjičenik, predsjednik Uprave jedne farmaceutske kuće, drugoosumnjičena, financijska direktorica iste kuće, trećeosumnjičenik, regionalni direktor sektora jug i četvrtoosumnjičenik, regionalni direktor sektora sjever, od 2009. godine do 12. studenoga 2012., u Ludbregu, dogovorili da će u ime farmaceutske tvrtke kontinuirano nagrađivati liječnike i ljekarnike davanjem novca i drugih darova u vrijednosti od pet do 10 posto od vrijednosti lijekova koje liječnici propišu iz ponude njihove farmaceutske kuće.

Liječnici dobivali i bonove za kupovinu u trgovačkim centrima

U cilju realizacije navedenog angažirali su 22 osumnjičenih zaposlenika i stručnih suradnika farmaceutske kuće koji su kontinuirano, sukladno njihovim uputama, većem broju liječnika i ljekarnika davali novac, vrijednosne bonove za kupovinu u trgovačkim kućama, kupovinu robe te plaćanje putovanja na teret farmaceutske kuće, kao protuuslugu za propisivanje lijekova iz njihove ponude, a ljekarnicima kao protuuslugu za naručivanje i evidentiranje izdavanja lijekova", pišu iz USKOK-a.

Dio osumnjičenika je uhićen te će biti ispitani u USKOK-u.

Tvrtka Farmal je isplaćivala novac na crno ovisno o količini lijekova koju su liječnici prepisali.

Istraga Hipokrat trajala je tri mjeseca. Doznajemo i da je Uskokova akcija krenula temeljem upozorenja novinarke Slobodne Dalmacije Nataše Škaričić.

– Cijelu svoju karijeru manje ili više bavim se korupcijom u zdravstvu pa sam imala priliku često razgovarati s DORH-om – rekla je za Večernji list Nataša Škaričić.
Dodala je da se ovom akcijom konačno pokazalo da su neke informacije iz tih razgovora važne za procesuiranje jednog segmenta korupcije u zdravstvu.
Farmal je inače dio njemačke farmaceutske kompanije Dermapharm koja će o svemu biti obaviještena ako se sumnje za korupciju pokažu točnima.
Ministar Rajko Ostojić na konferenciji za medije u Splitu istaknuo je da nikakav oblik korupcije neće tolerirati. Ova akcija samo je pokazatelj da ispunjavamo zasebno poglavlje u novoj zdravstvenoj strategiji koje se odnosi na borbu protiv korupcije, rekao je ministar zdravlja Rajko Ostojić i dodao da je mu je baš stoga žao što oporba strategije nije podržala.
Naglasio je i da ovo nije jedini način borbe protiv korupcije jer je već ukinuo privatni monopol, zaustavio nabavku zastarjele opreme za koju je bilo očito da je bila riječ o pogodovanju te pokrenuo objedinjenu javnu nabavu i ukazao na razliku u cijeni nabavke ugradbenih materijala po bolnicama.
– Čim sam došao u Ministarstvo zdravlja shvatio sam da korupcija u sustavu nije samo na relaciji liječnik-pacijent, nego i u njihovu odnosu s farmaceutima, dobavljačima opreme, izvođačima građevinskih radova, a prisutna je i akademska korupcija, proučio je Ostojić i dodao da će se protiv nje nastaviti borba.
– Jutros me nazvao glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i obavijestio me o akciji nazvanoj paradoksalno "Hipokrat". Korumpirani pojedinci među liječnicima nanose ogromnu štetu većini i ruše povjerenje u zdravstveni sustav, dodao je Ostojić.
Ništa konkretno o akciji Hipokrat nije htio reći, ističući da je riječ o predmetu USKOK-a, ali je iznio podatak kako je u Hrvatskoj oko 4.500 liječnika opće prakse pa ih je akcijom "Hipokrat" obuhvaćeno gotovo 10 posto, što pokazuje koliko je korupcija raširena pojava.
– Akcijom je obuhvaćeno ukupno 350 liječnika opće prakse diljem Hrvatske. Prvo su privedeni ljudi iz farmaceutske industrije, a sada će, sukcesivno, ne ugrožavajući zdravstveni sustav, krenuti prema liječnicima, naglasio je ministar.
Kako bi se spriječilo urušavanje sustava i osigurala skrb pacijentima diljem Hrvatske, liječnike će se, znači, privoditi postupno.
Doznajemo i da je zbog ovakve izvanredne situacije u Ministarstvu zdravlja osnovan krizni stožer koji će pratiti privođenja liječnika i pacijentima osigurati adekvatnu zdravstvenu zaštitu.
Akciju podržava i HZZO koji će, ističu u priopćenju, na svaki mogući način osigurati dostupnost i kontinuitet zdravstvene zaštite osiguranim osobama.

http://www.vecernji.hr/vijesti/privest-ce-350-lijecnika-postupno-da-se-ne-urusi-sustav-clanak-474268

... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: akcija hipokrat - Privedena uprava Farmala, a 500 liječnika pod istragom
« Odgovori #1 : Studeni 12, 2012, 06:18:17 poslijepodne »
Volio bih da je ovu akciju napravilo samo liječničko društvo i otkrilo samo one u svojim redovima koji muljaju, kradu, varaju i primaju mito, kako to radi policija u svojim redovima... budemo vidjeli i sada što će liječničke udruge izjaviti i napraviti - iako se ne treba nadati ničemu, vrana vrani oka ne vadi...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline @Franjo@

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 394
  • Karma: +0/-0
Odg: akcija hipokrat - Privedena uprava Farmala, a 500 liječnika pod istragom
« Odgovori #2 : Studeni 12, 2012, 06:32:46 poslijepodne »
pa nemrem verovati da se to nasim ljecnickim katolicima moze dogoditi.em sad ovo, em neki dan sveuciliste, idila, prekrasno, nema nam premca ..burkina faso je pizdin dim. europska unija trlja ruke od srece koje resurse dobiva.

koliko znam , sve Pape obozavaju nas hrvate, a kad tam,  dnevnik na dalekovidnici je 355 dana u godini crna kronika, remetinec , nesto malo cacica i proslave antifasista i 90tih...

ne posjecujem skoro nikada dom zdravlja, kad mi je potreban savjet , pregled,  idem  u privatnu ordinaciju , to je daleko jeftinije..

zanima me,  koliko zaradjuje lijecnik koji ima ugovor sa hzzo, za ona 4 sata koliko radi dnevno,plus neka dezurstva.