Autor Tema: Kreditni rejting zemlje  (Posjeta: 7034 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #1 : Siječanj 23, 2012, 05:02:19 poslijepodne »
Joseph E. Stiglitz: Tajni planovi MMF-a i Svjetske banke za obnovu i razvoj zabrinjavaju

Joseph E. Stiglitz, autor ovog teksta, je visokopozicionirani njujorški bankar, najcitiraniji ekonomist na svijetu. (Svaka sličnost i usporedba s hrvatskim političarima u ovom tekstu je namjerna. Ovo jest priča o Republici Hrvatskoj i njezinoj novijoj povijesti.)

Joseph Stiglitz, profesor ekonomije na američkom sveučilištu Stanford, bivši savjetnik predsjedničkog vijeća Billa Clintona i bivši predsjednik Svjetske banke za obnovu i razvoj odlučio je „progovoriti“ o tome kako moćne zapadne banke i Međunarodni monetarni fond u svojim tajnim dokumentima planiraju i hladnokrvno izazivaju socijalne nemire u mnogim siromašnim i tranzicijskim zemljama diljem svijeta koje „pomažu“. Članak je izvorno objavljen u „The Observeru“, 29 travnja 2001. prije desetak godina. a mi ga prenosimu u prijevodu i obradi dr. Ivana Šimatovića. (Časopis „Svjetlost“)

Original možete pozvati na Googlu: Joseph Stiglitz Observer, četvrti red: IMF's four steps to damnation.

ČETIRI KORAKA DO PROKLETSTVA

Perfidno smišljeni scenarij je slijedeći: Prvo se snimi i detaljno analizira gospodarsko i kadrovsko stanje svake države koja zatraži financijsku pomoć za svoj razvitak ili opstanak. Nakon toga Svjetska banka za obnovu i razvoj vladi dotične zemlje uručuje istovjetan tipizirani program koji sadrži četiri obavezna koraka.

PRVI KORAK – PRIVATIZACIJA

Prvo što vlada zemlje-žrtve treba neodlžno provesti je privatizacija gospodarstva, a posebice velikih javnih i ključnih industrijskih poduzeća koja čine kralježnicu privrede. Umjesto da se argumentirano usprotive zahtjevu za brzopletu prodaju javnih poduzeća mnogi su političari požurili u radosnu (ras)prodaju elektroprivrede, naftne industrije i vodoprivrede kao gospodarski imperativ. Da bi ušutkali trezvene kritičare takvog nepromišljenog postupka s teškim dalekosežnim posljedicama oni se pozivaju na imperativne zahtjeve Svjetske banke za obnovu i razvoj. „Možete vidjeti kako im se rašire oči na mogućnost dobivanja provizije ako se u procjeni vrijednosti imovine velikih javnih poduzeća i ključnih industrijskih poduzeća skine koja milijarda ili barem nekoliko stotina milijuna dolara“ – kaže profesor Stiglitz.

DRUGI KORAK – LIBERALIZACIJA

Nakon kampanjski provedene privatizacije obavezno slijedi donošenje zakonske regulative o liberalizaciji tržišnog kapitala. Taj potez, teorijski gledano, omogučuje investicijskom kapitalu nesmetan ulazak i izlazak iz zemlje. Pri tome, kako pokazuje iskustvo, u zemlju-žrtvu, ulazi relativno malo kapitala, a kudikamo najveći dio raspoloživog kapitala na „zakonit“ način nesmetano izlazi iz zemlje. Taj proces izvlačenja kapitala je u ekonomiji poznat podimenom „krug vrućeg novca“. Novac ili točnije rečeno pljačkaški kapital ulazi u zemlju-žrtvu prvenstveno radi špekulacija nekretninama i valutom, a zatim poput plašljive divljači, bježi glavom bez obzira već na prvi znak nadolazećih nevolja koje bi mogle bilo kako ugroziti njegovu sigurnost. U tom paničnom bijegu kapitala državne pričuve mogu „presušiti“ za samo nekoliko dana. Nakon takvog vješto insceniranog bijega kapitala MMF obavezno traži od vlade zemlje-žrtve da odmah drastično poveća kamatne stope na 30, 50 ili čak 80% kako bi velike svjetske špekulante privukla na povrat isisanog državnog kapitala. „Rezultat takvog poteza vlade, koja najčešće nema drugog izlaza, je predvidljiv“ – kaže profesor Stiglitz. Astronomske kamatne stope, dakako, brzo privuku odbjegli kapital, dok s druge strane one sustavno razaraju industrijsku prizvodnju i definitivno isušuju nacionalnu riznicu zemlje-žrtve.

TREĆI KORAK – TRŽIŠNO ODREĐIVANJE CIJENA

Tada MMF zemlju-žrtvu koja je na izdisaju hladnokrvno uvlači u treći korak – tako zvano „tržišno određivanje cijena“. To je lijep izraz za dramatično dizanje cijena hrane, energenata, vode i ostalih komunalnih usluga. To, dakako, ne vrijedi za cijenu rada (plaće) i mirovine. Time se, u prvom redu, drastično ruši već ionako nizak životni standard stanovništva te osjetno podižu poslovni troškovi u već dobrano posustaloj privredi. Ubrzo nakon toga, prema već dobro uigranom scenariju, slijedi završni četvrti korak.

ČETVRTI KORAK – MMF-ov PROSVJED

Tim prosvjedom je zemlja-žrtva doslovce bačena „na koljena“ i „de facto“ se nalazi pred posvemašnjim gospodarskim uništenjem. U tim dramatičnim okolnostima MMF iz nje zločinačkom hladnokrvnošću izvlači i posljednje kapi krvi. Programirano pojačava „vatru“ i podiže socijalnu temperaturu dok napokon cijeli kotao ne eksplodira. Time je otvoreno samo predvorje pakla. Eklatantan primjer za to je Indonezija 1998. kojoj je MMF bezobzirno ukinuo subvencije za hranu i gorivo za siromašno pučanstvo, nakon čega su posvuda buknuli žestoki prosvjedi i nemiri. U tom pogledu je također poučan primjer Bolivije u kojoj su prošle godine izbili veliki nemiri zbog drastičnog povečanja cijene vode. Vješto programirani i precizno tempirani MMF-ovi prosvjedi, kao svojevrstan znak uzbune, uzrokuju novi masovni bijeg kapitala iz zemlje-žrtve, a nerijetko dovode i do stečaja vlade. Taj posvemašnji gospodarski palež ima i svoju svijetlu stranu - dakako, samo za bezobzirne strane vlasnike kapitala. U takvoj bezizlaznoj situaciji oni mogu po smiješnim cijenama otkupiti preostalu imovinu zemlje-žrtve u paničnoj rasprodaji. Po tom perfidnom obrascu već je u posljednjim desetlječima u Trećem svijetu stvoreno mnogo zemalja-gubitnica. Pri tome su jedini pobjednici uvijek bile moćne zapadne banke koje u bezdušnom lovu za kapitalom ni pred čim ne prezaju.

Prema profesoru Stiglitzu u planovima MMF-a i Svjetske banke za obnovu i razvoj ponajviše zabrinjavaju dvije bitne stvari :

1. Da se planovi stvaraju u tajnosti i da ih uvijek vodi apsolutistička ideologija kojoj je strana svaka humanost i altruizam. Uz to, oni nikada nisu otvoreni za stručnu raspravu i primjedbe te su tako razrađeni da programirano urušavaju demokraciju u zemlji koja ih nekritički primjenjuje.
2. Da nisu uspješni! Postoji li zemlja koja je izbjegla ovakvu nesretnu sudbinu? „Da“ – kaže profesor Stiglitz: „Bocvana!“ Njihov trik? „Odlučno su rekli managerima MMF-a i Svjetske banke: Go home!

Ako je to moćnim predstavnicima svjetskog kapitala mogla reći Bocvana, zar to isto nebi mogla i Hrvatska prije nego bude kasno?

Jeste li zapamtili tko sve zaziva MMF u Hrvatsku, zapamtite ih i sjetite se na izborima: to su neprijatelji Hrvatske i Vaši osobni neprijatelji. Njihove maske nisu bitne.


===================================

Znamo li tko su oni u Hrvatskoj??
« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2012, 05:04:06 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #2 : Studeni 22, 2012, 02:32:43 poslijepodne »
Eto nečeg jako zanimljivog, a čini se da se uklapa u obrazac u kojem smo mi sada.
 
Tko je ukrao 36 MRLD USD - Rohatinski - centralni bankar godine?
 
Masoni su dali nalog MMF-u da se zlato proda
 
Kako masoni sve rade unaprijed po planu vidi se iz praktičnog primjera
HNB-a. Tri godine prije pokretanja masonske financijske krize u
kolovozu 2008. godine, MMF je preporučio Hrvatskoj Narodnoj Banci da
proda zlato i da sve državne zlatne rezerve pretvori u devize (danas
oko 12 mlrd. eura), što je HNB na preporuku (čitaj: nalog) i učinila.
 
Tako je HNB 2005. g. prodala prvu tranšu zlata za 220 $, a dalje po
240 $ po unci, a devizne rezerve mora držati na računima u zapadnim
bankama, koje služe kao jamstvo da će Hrvatska zapadne dugove i
kredite uredno vraćati.
 
Naravno da su nakon naloga MMF-a masonke Banke od tada počele
povlačiti kapital i pretvarati ga u zlato. Tako je cijena zlata do
kolovoza 2008. godine skočila sa 200 $ na 700 $ za uncu kada je počela
kriza, a zatim nastavila rasti i do 1800 $, 2012. godine.
 
Masonski model krize
 
Kriza je nastala tako što su masonske financijske organizacije
(investicijske banke, fondovi) povukle kapital iz opticaja čime su
stvorili manjak novca kod komercijalnih banaka i pokrenuli financijsku
krizu, a te novce pretvorile u zlato.
 
Zato su sve Centralne banke 2005. godine od MMF-a dobile nalog da
prodaju svoje zlatne rezerve.
 
Tako je cijena zlata od 200 $, 2005. g. za vrijeme krize od 2008. do
2012. g. skočila je sa 700 $ na 1.630 $ za uncu 2012. g.
 
HNB je zato što je poslušala preporuku MMF-a izgubila na vrijednosti
zbog promjene svojih zlatnih rezervi u devize.
 
Da ih je ostavila u zlatu, vrijednost 6 mlrd. $ do 2012. g. porasla bi
za 700% pa bi HNB zaradila i povećala svoje zlatne rezerve na 42 mlrd.
$.
 
Da napravimo izračun sa 12 mlrd.eura koliko danas ima rezervi bili bi
u plusu 84 mlrd. $, koji bi Hrvatskoj u ovoj situaciji jako dobro
došli, jer bi vratili sav dug od 47 mlrd. eura i još bi nam ostalo
24,4 mlrd $.
 
A guverner Rohatinski se tih godina hvalio da je HNB zaradila na
domaćem tržištu manipulirajući Hrvatsko gospordarstvo i banke 300 mil.
eura, e pa guverneru razlika je očita, HNB je u minusu u ovoj
transakciji sa MMF-om 41,700 mlrd. $.
 
Zašto Soros, Paulson i njihovo društvo kupuju kada je MMF naredio da
svi prodaju zlato?
 
Međunarodna Financijska Organizacija (MFO), upravlja sa cijelim
svjetskim financijskim tržištem, jer su upravo oni uspostavili pravila
ponašanja i određivanja cijena i davanja ocjena (njihovih) rejting
agencija Fitch, Moody's, Standard & Poor's, svim državama u cilju
pljačkanja i držanja u monetarnoj pokornosti cijeloga svijeta.
 
To vidimo i po tome što nam je pred tri tjedna agencija Fitch dala
prolaznu ocjenu rejtinga i pohvalila rad Vlade, a prošli tjedan MMF je
dao totalno negativnu ocjenu. Doktrina batine i mrkve.
 
Otkup zlata od naroda odvija se u svim državama gdje je kriza.
Hrvatska, Slovenija, Italija, Grčka ili Španjolska, i mnogi drugi,
pitaju se zašto gospodin George Soros, John Paulson i njihovi dobri
dečki, sve sami filantropi, kupuju zlato a prodaju svoje dionice
velikih banaka.
 
Odgovor je vrlo jednostavan.
 
Zarada svjetskih mešetara na dionicama iznosi od 5 do 7 %, a iznimno i
više na državnim obveznicama ekonomski posrnulih zemalja kao Hrvatske,
Grčke, Italije, Španjolske itd., kreće se od 7,5 % do 15% ovisi o
rejtingu države, koji oni odrede.
 
U krizi koju su oni stvorili na zlatu je danas zarada 700%, pa se tu
nema što razmišljati, što se bolje isplati, ali morate biti u njihovom
krugu i imati puno novaca za manipulaciju na svjetskom tržištu
kapitala i zlata.
 
Pri tome MFO su obmanuli sve države koje su poslušali naputak MMF-a da
prodaju zlatne rezerve, a među njima je i Hrvatska Narodna Banka koja
bespogovorno sluša svaki naputak i slijepo ga provodi kao nalog. Zbog
toga smo izgubili najmanje 42 mlrd. eura da nismo prodali zlatne
rezerve.
 
Našim stručnjacima kojima je povjereno upravljanje državnim
financijama nije sve bistro
 
Jasno se nameće zaključak da 'Zlatna groznica' izvlači zadnju
obiteljsku vrijednost, od dječjih narukvica, prstenja, lančića i
drugih zlatnih predmeta i nakita što se uvijek tradicionalno
poklanjalo djeci i nasljednicima.
 
Možda guvernerima Rohatinskom i Vujčiću i HNB stručnjacima u početku
nije bilo jasno što se sprema na globalnom neoliberalnom planu i kuda
vodi kriza, ali bar je sada jasno da država svoj monopol nad zlatom
prepušta nekom vani.
 
Tako se 18 karatno zlato u Hrvatskoj otkupljuje po 172,00 kn za 1
gram, što iznosi 5.349,80 kn odnosno 906,70 $ za uncu. Pa zar se to
našoj državi ne bi isplatilo.
 
Ako je računica sa cijenom zlata od 1.630 $ za uncu svima znana, zašto
HNB ne otkupljuje zlato barem od svojih građana za svoje rezerve kao
što to danas čini recimo Kina, Rusija (koja ima 2.300 miljardi $ u
zlatu), Indija i druge pametne države, koje kupuju zlato umjesto
deviznih rezervi.
 
Guverner Boris Vujčić i ministar Slavko Linić kažu da novca ima, Ako
je tako zašto država dozvoljava da se građani Hrvatske javno i legalno
pljačkaju. Neka HNB preuzme otkup zlata od građana.
 
Zato jer je preporuka MMF-a da se otkup zlata u Hrvatskoj transferira van.
 
Poslušnici koje je izabrao narod na legalnim izborima će i dalje
slušati MMF i međunarodne stručnjake, a ne nacionalni interes
Hrvatskog naroda.
 
Ostaju još u planu rasprodaje nekretnine, Hrvatske Vode, Šume,
Elektrane, Ceste, Otoci i More...
 
Guverner ili ministar će dobiti kakvu međunarodnu nagradu jer će za
nekoliko godina građani ostati bez stanova, kuća, vikendica, zemlje i
obiteljskog zlata, a Hrvatski narod će sve dublje padati u Dužničko
ropstvo.****





Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #3 : Studeni 22, 2012, 02:47:44 poslijepodne »
Odličan članak!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #4 : Studeni 22, 2012, 03:38:08 poslijepodne »
Zagorec, daj barem navedi link odakle si prenio ovaj članak. 
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Zagorec BP

  • Gost

Offline Turopoljka.com

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 71
  • Karma: +0/-0
    • Turopoljka
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #6 : Prosinac 10, 2012, 12:52:36 poslijepodne »
Udruga Franak: Osigurali smo prvu pobjedu

Danas je na drugom pripremnom ročištu završena rasprava o procesno pravnim pretpostavkama vođenja parničnog postupka, čime su Savez Potrošač i Udruga Franak osigurale nastavak pravne bitke

Tužba protiv osam poslovnih banaka u Republici Hrvatskoj, koju je u ime Udruge Franak podigao Hrvatski savez udruga za zaštitu potrošača – POTROŠAČ jutros je prihvaćena u procesno pravnom smislu čime su stvoreni temelji za nastavak sudskog procesa, priopćili su iz Udruge Franak

Danas je na drugom pripremnom ročištu završena rasprava o procesno pravnim pretpostavkama vođenja parničnog postupka, čime su Savez Potrošač i Udruga Franak osigurale nastavak pravne bitke. Tako će se na idućem ročištu početiraspravljati o činjeničnim i pravnim pitanjima vezanim uz predmet spora uz izvođenje svih predloženih dokaza, stoji u priopćenju.

http://turopoljka.com/2012/12/10/udruga-franak-osigurali-smo-prvu-pobjedu/

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #7 : Prosinac 10, 2012, 04:06:54 poslijepodne »
http://izbor.com.hr/2012/12/09/pismo-poduzetnika-linicu-evo-zasto-ne-ulazemo-u-hrvatsko-gospodarstvo/

Pismo poduzetnika Liniću: Evo zašto ne ulažemo u hrvatsko gospodarstvo

U nastavku slijedi otvoreno pismo splitskog poduzetnika Hrvoja Marušića upućeno aktualnom ministru financija Slavku Liniću…

S Vašim nedavnim istupima u javnosti, u kojima krivnju za neuspjeh gospodarskog rasta i razvoja u RH prebacujete na poduzetnike već mjesecima,

U nastavku slijedi otvoreno pismo splitskog poduzetnika Hrvoja Marušića upućeno aktualnom ministru financija Slavku Liniću…S Vašim nedavnim istupima u javnosti, u kojima krivnju za neuspjeh gospodarskog rasta i razvoja u RH prebacujete na poduzetnike već mjesecima, a u udarnom terminu HTV-a ste čak upotrijebili izraz da ste u ratu s poduzetnicima, uistinu ste prevršili mjeru dobrog ukusa.Zbog navedenog imam potrebu obratiti Vam se javno kao predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca – podružnica Dalmacija, predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća Splitsko-dalmatinske županije i predsjednik Savjeta za gospodarstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Gospodine ministre, ne sjede naši činovnici u zgradama na najatraktivnijim lokacijama u gradu, poput one na križanju Rive i Marmontove, već djelatnici Vašeg ministarstva. Nismo mi vlasnici hotela na Duilovu, koji stoji zapušten i derutan već dvadeset godina umjesto da ga prepustite poduzetništvu.

Nismo mi ni korisnici zemljišta uz ratnu luku Lora na kojoj lokaciji je dvoje uglednih dalmatinskih arhitekata izradilo projekt nautičkog centra s investicijom teškom milijardu eura, za kojeg postoji zainteresirani investitor, a koji je predan predsjedniku Republike Hrvatske i očito se zagubio u bespućima hrvatske administracije. Nismo mi korisnici ni zgrade SOA-e na Katalinićevom brigu, jednoj od najboljih turističkih lokacija…

Ovo je samo jedan djelić vlasništva Vlade RH čiji ste i Vi član. Naravno da bi se moglo govoriti i o željezničkoj stanici na splitskoj Rivi koja je s ovolikim prometom gotovo beskorisna. Umjesto da se preda u turističke svrhe, njome upravlja, tko drugi nego velika državna tvrtka HŽ.

Poštovani ministre, dok je većina poduzetnika prošlu godinu otpuštala ljude zbog nemogućnosti naplate potraživanja, a sve zbog neučinkovitog pravosuđa kojim upravlja Vaša Vlada, dotle ste Vi na ispostavljene, a nenaplaćene račune uredno naplaćivali PDV i mnoge poduzetnike otjerali u propast i stavili ih na stup srama.

Kako bi izgledao stup srama Vaših državnih činovnika koji nisu na vrijeme ili su loše, pa i protuzakonito, donijeli neke odluke kojima nisu oštećeni samo poduzetnici, već društvo u cjelini? Napominjem da ste u tom periodu u državnoj administraciji zaposlili oko 5000 novih činovnika.

Znate li ministre da postupci na našim trgovačkim sudovima traju godinama, znate li za slučaj iz Makarske gdje se četiri godine čeka na uknjižbu objekta koji je kupljen u stečajnom postupku? Objekt je plaćen četiri milijuna eura! Poduzetnik u međuvremenu plaća kamate i ne može razvijati projekt.

Znate li da se Visoka zdravstvena škola u Makarskoj priprema za otvaranje već četiri godine? Riješeni su prostorni i kadrovski uvjeti, ali su se zakoni i zakonski podakti u prošle četiri godine dva puta mijenjali i još nisu svi doneseni kako bi se moglo pristupiti konačnom otvaranju Visoke škole, zapošljavanju 40-ak visokoobrazovanih ljudi i upisu prvih studenata…

Činjenica, neke olakšice ste napravili (smanjili 2 posto izdvajanja za zdravstvo), ali ste paralelno s tim podigli PDV za 2 posto i ukinuli sve porezne olakšice privatnim tvrtkama… Gospodine Liniću, u Hrvatskoj postoji oko 250 parafiskalnih nameta, a po nekim informacija oko 150 državnih agencija za koje nitko ne zna što rade i koliko novca troše i još niz drugih skrivenih administrativnih djelatnika koji prazne taj proračun kojeg Vi niste i nećete biti u stanju puniti ukoliko sve ovo ne promijenite.

Stoga, gospodine ministre, ovo je samo jedan od razloga zašto ne ulažemo. Još nije vrijeme za ulaganje, barem ne ovdje i sada.

Mislim da bi Vas neugodno mogla iznenaditi situacija nakon ulaska u EU. Mogli bi hrvatski poduzetnici otići ulagati u zemlje gdje su procedure jednostavnije i transparentnije, pravosuđa učinkovitija i gdje se zakoni ne donose na brzinu i ne primjenjuju retroaktivno.

Mogli bi otići ulagati tamo gdje nas neće lokalni šerifi reketariti, a država to nemoćno iz daljine promatrati. Stječem na kraju dojam da se ovdje sve zbrkalo, da ste zaboravili tko je koga birao i zašto. Gospodine ministre, ne birate Vi narod i poduzetnike, već su narod i poduzetnici izabrali Vas da nam omogućite pristojne uvjete za život i rad.

Izvor: Poslovni plus
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Turopoljka.com

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 71
  • Karma: +0/-0
    • Turopoljka
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #8 : Prosinac 12, 2012, 04:17:43 poslijepodne »
Švicarski san na hrvatski način

Švicarski franak – što je to? Nikada ga u životu nisam imao u rukama, a kredit koji sam podigao 2007. godine otplaćujem upravo preračunavanjem u kune duga koji je opisan valutnom klauzulom švicarski franak. Sve bi bilo u redu da ta valuta nije počela 2011. divljati i neograničeno rasti, pri čemu je desetine tisuća hrvatskih građana dovela na rub egzistencije. Osobno nemam prevelike anuitete, jer sam kredit uzeo „samo“ za pola svojeg stana. Nasreću,  za drugu polovicu našlo se novca od prodaje stana moje bolje polovice, a malo je pomogla i moja mama bespovratnim učešćem u isplati kupoprodajne cijene stana u Zaprešiću.

 

Dan danas ima ljudi koji kažu za sve nas koji smo ugovorili kredite s valutnom klauzulom švicarski franak: „Sami ste si krivi.“ Dakle, sami smo si krivi što između 2004. i 2008. nismo imali čarobnu kuglu i nismo vidjeli da će švicarski franak za koju godinu podivljati i zaprijetiti egzistenciji mnogima od nas. Mojoj egzistenciji zasad ne prijeti, pa mogu hladne glave pisati o tome problemu. Jer, mnogi skidaju sve po spisku i bankama koje su se ponijele krajnje nekorektno prema svojim partnerima (nama) i državi koja je nekorektnost banaka dopustila. Nekorektnost je najblaža moguća riječ, jer moglo bi se puno gorim imenom nazvati poslovanje banaka koje se provodi u skladu sa samo jednom jedinom odredbom iz članka 22. Zakona o obveznim odnosima, koja dopušta ugovaranje vrijednosti obveze s valutnom klauzulom. Jer, ako je netko prije 5 godina podigao kredit u iznosu 740.000 kn, a danas nakon 5 godina redovne otplate ima preostalu glavnicu 850.000 kn – može li se to nazvati normalnim ugovornim odnosom banke i klijenta? Ili je to ipak ugovorni odnos koji bi se bez imalo ustručavanja mogao nazvati lihvarskim. I u svoj toj nevolji, kamate su neprekidno rasle u većini tako ugovorenih kredita s početnih prosječnih 4% do maksimalnih iznosa od 6,5% i to u jeku najvećeg rasta švicarskog franka, da bi danas ipak bile nešto blaže i uglavnom ispod 6%, ali tek nakon pojave jedne građanske udruge koja se zove Udruga Franak. U isto vrijeme kamate na takve kredite u Austriji su oko 2%, u Sloveniji oko 3%, a u Srbiji sam pronašao i primjere od 1,19%. U svemu tome naša vlast ne poduzima ništa da odnose između banaka i njihovih klijenata dovede u realne i poštene okvire.

 

Donedavno, banke su čak imale pravo naplaćivati svojim klijentima razne opomene koje su u svojim „majstorskim radionicama“ tiskale prema šprancama. Te opomene dosezale su cijenu i do 60 kn, a radilo se o običnom komadu papira na kojem bi pisalo da je netko dužan uplatiti određenu sumu novca. Zahvaljujući tome „izumu“ banke su zarađivale i do 3.000.000.000,00 kn ekstra profita godišnje. Ako se tome doda ekstra profit na tečaju švicarskog franka, banke su uzimale iz džepova hrvatskih građana ukupno i do 6.000.000.000,00 kn godišnje. Ove godine će to biti dosta manje, jer je zabranjena naplata opomena, a i dio građana je otplatio svoje kredite, što znači da će „jadne“ banke imati smanjenu dobit. Što je moglo značiti tih 6.000.000.000,00 kn godišnje za Republiku Hrvatsku? To je moglo značiti povećanu potrošnju građana, iz čega slijedi manja nezaposlenost, a i dodatno punjenje proračuna. Vjerojatno bi BDP bio bolji, a proračunski deficit manji. A najveća korist bila bi u tome da tisuće građana ne bi bile dovedene do ruba egzistencije. Pitam se, zašto hrvatska vlast nema hrabrosti i ne usuđuje se djelovati regulatorno na sveopću korist? Zašto to nije bio problem jednome Islandu, jednoj Mađarskoj i jednoj Srbiji? Zašto u zemljama EU-a ograničavanjem kamata smanjuju pritisak na građane, ali ne samo u tim zemljama, nego i u susjednoj Srbiji? Ne znam odgovore na ta pitanja, koja sam već postavljao direktno odgovornim institucijama i konkretnim ljudima iz vrha vlasti u našoj zemlji, a odgovori su uglavnom bili vrlo ljubazni, ali i krajnje demagoški.

 

Eto, od sna o Republici Hrvatskoj kao o Švicarskoj u malome, jedan dio sna svakako se ostvario. Oko jedne desetine hrvatskih građana (125.000 + njihove obitelji) uvaljano je tijekom prošlih godina u dugove vezane za švicarski franak, pa stoga možda ne bi bilo loše da Švicarska tim građanima ponudi svoje državljanstvo. Možda bi to pomoglo da se svi mi barem malo bolje osjećamo u dužničkom ropstvu u koje smo uvaljani zahvaljujući svojem neznanju, zahvaljujući tome da vlast Republike Hrvatske nije svojom podzakonskom regulativom spriječila dovođenje svojih građana u poziciju dužničkih robova, zahvaljujući najboljem guverneru jedne nacionalne banke na svijetu koji je dopustio da se valutna klauzula koristi bez ograničenja za uzimanje ekstra profita te zahvaljujući tome da su banke namjerno koristeći rupe u zakonima prebacile sav rizik poslovanja na leđa svojih „partnera“ potrošača. Vlast Republike Hrvatske je mogla i još uvijek može sve to promijeniti, potpuno legalno i u skladu s načelima morala i pravednosti, ali zasad nema u svojim redovima ljude koji bi imali hrabrosti, ali prije svega znanja i volje da okrenu vodu na naš mlin, na mlin Republike Hrvatske i njezinih građana. Zahvaljujući takvome ponašanju vlasti, financijski lobi zarađuje ekstra profit putem sofisticiranog financijskog inženjeringa. To više nije nevidljivo i dužničkim robovima potpuno je jasno kako je do toga došlo. To će se morati promijeniti.

http://turopoljka.com/2012/12/11/svicarski-san-na-hrvatski-nacin/

Jaguar

  • Gost
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #9 : Prosinac 12, 2012, 04:33:56 poslijepodne »
Neke probleme ova Vlada rješava iako nažalost možda prekasno, no zahvaljujući samo tome što je HDZ-ova Vlada devastirala cijeli državni sustav u svakom pogledu.

Hoćeš ovaj problem ili bilo koji drugi, pogledaj što se radilo i radi u policiji, koje probleme otkriva Policija danas, koja i kakva mafija je umrežena u tako devastiranom državnom sustavu. Uglavnom gdje god se zagrebe nađe se što sve ne, a što direktno upropaštava i osiromašuje građane RH.

Ova Vlada bi trebala ostati bar 3 mandata da počisti cijeli sustav i tek onda krene dalje, normalno!

Idemo dalje!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #10 : Prosinac 12, 2012, 05:26:55 poslijepodne »
Ljigavost i naivnost u službi pravdanja neznanja i nerazumijevanja cijele priče. Nije devastirala HDZova vlada, nego sve vlade do sada - a upravo glede finacija, SDPova koalicija je uspjela najviše unazaditi i uništiti zemlju, iako su vladali puno manje od HDZa. No to se nekako prešućuje, iako nikome nije jasno zašto - ako nisi stranački pionir kojem je to domaća zadaća da pjeva takve pjesmice.

Korupcije ima svugdje, a otkrivanja problema u policiji ja gledam kao djelovanje onako kako bi SVI trebali raditi, a ne smatrati da je to jedini problem i da ga ima samo u policiji. Policija ,po ispitivanjima javnog mnijenja nije čak ni među prvih deset najkorumpiranijih službi u Hrvatskoj, a otkrivanja kriminalaca samo pokazuju da policija otvoreno i savjesno čisti svoje redove, što se ne može reći za zdravstvo, pravosuđe, carinu, upravu, graditeljstvo... a svi oni imaju sranja i putra na glavi toliko da je policija za njih dječji vrtić. No to treba i moći vidjeti, ne lupetati stranačke floskule za budale.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #11 : Prosinac 12, 2012, 05:51:21 poslijepodne »
Policiju sam naveo samo kao primjer devastiranog državnog sustava, glede zadnjih uhićenja, dakle čim spomenem devastirani državni sustav podrazumijeva i sve ostale službe, ako nisam bio dovoljno jasan.

No objasni činjenicu kako se "čistilište" događa samo u mandatu SDP-ove Vlade, koja nota bene je vladala samo jedan mandat do sada, zašto to čistilište nije bilo svih 8 godina HDZ-ove vlasti, izuzev nešto malo pri kraju jedrenja malo vitra iz i zbog Europe?

Banke?
Ako mene pitaš nikada ih ne bi prodao strancima.
No zašto su prodane i jesu li morale biti prodane?

Koalicijska vlada 2000 je naslijedila toliko devastiranu državu i stanje u njoj zbog čega je bila prisiljena prodati Banke.

Idemo iz ove perspektive pogledati, dugovi zemlje, kamate na dugove, podmirivanje tekućih obveza države pa i prema tisućama i desetinama tisuća koji tu nisu trebali biti, što zaposlenih, što lažnih branitelja, umirovljenika.........itd, kako podmiriti sve obveze?

Ima četiri mogućnosti:

a) Razvijati gospodarstvo
b) Zaduživati se
c) prodavati državno zlato i srebro
d) dizati različite poreze

U našim trenutnim uvjetima jedina optimalna kombinacija je kombinacija sva ova četiri modela.
No kad se krene dizati poreze svi smo na nogama, jel' tak?
Ak idu prodavati HPB ili CO e onda je to veleizdaja.
najbezbolnije za nas je kad se država zadužuje i pokriva tvoju plaću, jel' tak? To najmanje osjetimo.
Ali dugoročno se tako ide u Bankrot, pa nećeš sutra ni plaću dobiti.

Ili ti ideš logikom: "Drži vodu dok majstori odu" ali tak se država ne vodi, ne vodi se tako ni jedno obično domaćinstvo a kak tek država.
 
A što jedna generacija može upropastiti, ponekad pet sljedećih generacija ne može popraviti.

Na koncu privatni poduzetnici i građani pune proračun kako bi ti dobio plaću s državnih jaslica!

I na kraju kak ti znaš kazati: Biti heben i pošten nemreš!



Offline @Franjo@

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 394
  • Karma: +0/-0
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #12 : Prosinac 12, 2012, 07:25:35 poslijepodne »
ajd jaguar daj prestani drobiti kamenje..

cisti si primjer koji je zlocin napravila revolucije druga tita..

Jaguar

  • Gost
Odg: Kreditni rejting zemlje
« Odgovori #13 : Prosinac 12, 2012, 08:20:24 poslijepodne »
ajd jaguar daj prestani drobiti kamenje..

cisti si primjer koji je zlocin napravila revolucije druga tita..

Razumijem @Franjo@, sve to za Vas je Krkljuš selo.