Autor Tema: Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?  (Posjeta: 5645 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?
« : Prosinac 17, 2011, 09:18:35 prijepodne »
SLOVENSKI mediji javljaju kako je posao između Agrokora i Mercatora već dogovoren te da će u srijedu Todorićeva tvrtka postati vlasnik Mercatora! Veliki dio slovenskih političara i sindikata zgrožen je time.

Povodom toga na slovenskoj je televiziji gostovao izvršni potpredsjednik Agrokora Ivan Crnjac koji je gledatelje pozdravio na slovenskom jeziku, a daljnje komentiranje ipak je nastavio na hrvatskom. Otkrio je koliko će dati za Mercator te odakle im novac, kao i kakva prava će imati zaposlenici Mercatora.

"Za 52 posto nudimo preko 800 milijuna eura i preuzimanje ukupnog duga koji iznosi milijardu i 100. Kupovina Mercatora će se financirati preko vlastitog kapitala znači čistim novcem, što znači da preuzimanjem Mercatora neće doći do povećanja visine duga na razini Agrokora. To je moguće tako što će Agrokor dobiti nove dioničare. Sama činjenica je netko spreman uložiti u Agrokor oko 600 milijuna vlastitog kapitala da dobije manjinski udio u kompaniji pokazuje pravu financijsku stabilnost Agrokora. Među novim dioničarima bit će Europska banka, IFC te J.P. Morgan", kazao je gostujući na slovenskoj televiziji Todorićev potpredsjednik, a prenio je HRT.

Slovenci protiv Todorića

"Čudim se prodavatelju, prodaju velika poduzeća nekomu tko je bez novca.", izjavio je slovenski ministar poljoprivrede Dejan Židan.

"Agrokor je krajnje netransparentna tvrtka. Pozivam ih da svoje financijske podatke objave u cijelosti.", izjavio je Marko Golob iz slovenske Agencije za upravljanje kapitalnim investicijama.

Zaprepašteni su i sindikati, poručili su to iz slovenskog sindikata trgovine. "Oni kupuju poduzeća a smanjivat će prava zaposlenima da bi se izvukli iz dugova", dodaju iz sindikata.

Ivan Crnjac pokušao je demantirati navode sindikata kazavši kako se Agrokor obvezao da neće biti smanjivanja plaća i ostalih prava zaposlenika. Tvrdi kako neće biti niti otpuštanja, a moraju zadržati i sve Mercatorove ugovore s dobavljačima.

"Ako netko bude otpušten dobit će otpremninu i još 15 tisuća eura", kazao je Crnjac.


http://www.index.hr/vijesti/clanak/agrokor-u-srijedu-kupuje-mercator-kako-je-to-moguce-agrokor-je-krajnje-netransparentna-tvrtka/588973.aspx
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?
« Odgovori #1 : Prosinac 17, 2011, 05:52:19 poslijepodne »
Iako nisam neki fan Agrokora, mislim da je ovdje ipak ponajprije deja vu na djelu stari, tipični slovenski kompleks manje vrijednosti, kaprica i politike "biti jeben i pošten".

Oni buju sve zmislili samo da im Hrvat nije gazda, jer im je to vrhunac kompleksa i osjećaja poraza, jer je Mercator kao najveća trgovačka tvrtka u Sloveniji prešla (ili tek bude) u ruke Hrvata, tradicionalnih "hrvaških hudiča" i "prekletih čifurjev", prema kojima nikada nisu gajili simpatije, a sada bi jedan takav "neprijatelj" trebao upravljati slovenskim ponosom, iza kojega - eto! - više ne stoji nikakva slovenska istinska vrijednost, jer najnoviji pokazatelji pokazuju kako je Slovenija isto jedna banana-država koja ne može pokrivati svoje apetite, dugove i obveze, ali koja barem - za razliku od Hrvatske - ima svoj nacionalni ponos i osjećaj za nacionalni interes.

Dokaz da se iza slovenskih kompleksa ne krije i stvaran ekonomski interes i zabrinutost je u tome što im nije toliko važno da je ta roba (imenom Mercator) plaćena u traženom iznosu i u traženim uvjetima i danim garancijama (koje im nitko drugi, po pitanju sindikata, nije niti nudio! - dane dugogodišnje sigurnosti dobavljačima i radnicima su puno više negoli slovenske tvrtku nude bilo kome), dapače i puno boljima i jačima od svih ostalih ponuđača (što je svugdje u svijetu i više negoli dovoljno), već njih baš muči TKO je kupac, a najviše ih muči što je taj TKO - iz Hrvatske.
« Zadnja izmjena: Prosinac 17, 2011, 05:57:38 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Tur

  • Gost
Odg: Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?
« Odgovori #2 : Prosinac 31, 2011, 08:20:44 prijepodne »
Iako nisam neki fan Agrokora, mislim da je ovdje ipak ponajprije deja vu na djelu stari, tipični slovenski kompleks manje vrijednosti, kaprica i politike "biti jeben i pošten".

Oni buju sve zmislili samo da im Hrvat nije gazda, jer im je to vrhunac kompleksa i osjećaja poraza, jer je Mercator kao najveća trgovačka tvrtka u Sloveniji prešla (ili tek bude) u ruke Hrvata, tradicionalnih "hrvaških hudiča" i "prekletih čifurjev", prema kojima nikada nisu gajili simpatije, a sada bi jedan takav "neprijatelj" trebao upravljati slovenskim ponosom, iza kojega - eto! - više ne stoji nikakva slovenska istinska vrijednost, jer najnoviji pokazatelji pokazuju kako je Slovenija isto jedna banana-država koja ne može pokrivati svoje apetite, dugove i obveze, ali koja barem - za razliku od Hrvatske - ima svoj nacionalni ponos i osjećaj za nacionalni interes.

Dokaz da se iza slovenskih kompleksa ne krije i stvaran ekonomski interes i zabrinutost je u tome što im nije toliko važno da je ta roba (imenom Mercator) plaćena u traženom iznosu i u traženim uvjetima i danim garancijama (koje im nitko drugi, po pitanju sindikata, nije niti nudio! - dane dugogodišnje sigurnosti dobavljačima i radnicima su puno više negoli slovenske tvrtku nude bilo kome), dapače i puno boljima i jačima od svih ostalih ponuđača (što je svugdje u svijetu i više negoli dovoljno), već njih baš muči TKO je kupac, a najviše ih muči što je taj TKO - iz Hrvatske.
Potpis. Eh kamoli sreče da ga neki Srbin oče kupiti,  bi bil prodan prekčera. Ma kej prekčera, prošli tjeden.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?
« Odgovori #3 : Siječanj 06, 2012, 05:58:45 poslijepodne »
http://www.dnevno.hr/vijesti/novac/pogledajte_koliko_slovenskih_tvrtki_iz_hrvatske_izvlace_milijune_eura__/517461.html

Pogledajte koliko slovenskih tvrtki iz Hrvatske izvlači milijune eura

Dok u Sloveniji ima svega tridesetak hrvatskih kompanija, u Lijepoj našoj posluje stotine, ako ne i tisuću slovenskih. One iz zemlje godišnje izvlače milijune eura i nitko se protiv toga ne buni.

- Agrokor nije dobar kupac za Mercator, izjavio je u utorak slovenski ekonomist i bivši zaposlenik Svjetske banke Boris Plešković. Time se pridružio masovnom pokretu otpora u 'Deželi', sastavljenom od sindikata, političara i ekonomista kojima je izgleda jedini cilj da slovenski trgovački lanac (ali i bilo koje drugo slovensko poduzeće) ne padne u hrvatske ruke.

Istovremeno dok u Sloveniji ima svega tridesetak hrvatskih kompanija, u Lijepoj našoj posluje stotine, ako ne i tisuću slovenskih tvrtki koje iz zemlje godišnje izvlače milijune eura i nitko se protiv toga ne buni. A o kako se impozantnom broju radi, može se vidjeti ovdje.

Problemi jednaki za sve

Unatoč tome, prema svjedočenju Slovenske gospodarske komore u Hrvatskoj, te tvrtke ne nailaze na bilo kakvu diskriminaciju niti na probleme koje ne muče i domicilne kompanije.

- Pritužbe slovenskih poduzetnika koji posluju u Hrvatskoj uglavnom idu na račun problema kandidiranja na javnim natječajima odnosno netransparentnosti istih.

Također se suočavaju i s problemom nediscipline plaćanja računa, kaže Petja Šegatin iz Gospodarske komore Slovenije.

Pritužbe su to koje se svakodnevno mogu čuti i iz samih hrvatskih poduzeća iako posluju na domaćem tržištu.

No kada dođu u Deželu, situacija se mijenja i odjednom postaje važno odakle kapital dolazi.

- Mislite li da bi bilo ovolikih problema da je Mercator naumila preuzeti bilo koja slovenska tvrtka, a ne Agrokor?, povjerio se portalu Dnevno.hr jedan od hrvatskih poduzetnika koji već godinama posluje u Sloveniji.

A koliko mogu biti apsurdni razlozi kojima se nastoji dokazati da je najbolje slovenske kompanije ne prepuštati stranim vlasnicima govori i najnoviji primjer.

Sumnjivo im što Todorić daje previše  ::) ::) :o :o :P :P

Iako su 'domišljatom' ponudom za preuzimanje vlastitog suvlasnika, Pivovarne Laško, birokratskom procedurom praktično onemogućili Todorićevo preuzimanje Mercatora, sada im je sumnjiva čak i (pre) visoka cijena koju je Agrokor ponudio za Mercator (221 eura po dionici koja trenutno košta oko 150 eura) iako bi time zaradili milijune.

- Čudi da je Todorić ponudio tako visoku cijenu za dionice Mercatora, bez da mu je prethodno bilo omogućeno dubinsko snimanje tvrtke, izjavio je ekonomist Plešković za slovenski list Finance.

Da je Agrokor zadužena tvrtka, da dobavljačima ne plaća na vrijeme, da je Todorić tajkun izniknuo na sumnjivim HDZ-ovim poslovima devedesetih, sve to još i može proći. Ali da mu slovenski ekonomisti zamjeraju činjenicu kako želi 'preplatiti' njihovu tvrtku - e pa to je već previše.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?
« Odgovori #4 : Siječanj 20, 2012, 01:15:28 prijepodne »
Mercator odustao od kupnje Pivovarne Laško
Mercator bi se zbog PL-a previše kreditno izložio prema domaćim bankama i ne bi mogao ispuniti obveze prema drugim vjerovnicima
http://www.vecernji.hr/biznis/mercator-odustao-kupnje-pivovarne-lasko-clanak-367989
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Todorić ipak uspio kupiti Mercator ?
« Odgovori #5 : Ožujak 31, 2012, 10:40:59 poslijepodne »
Todorić 'ruši' Mercator, Uprava podnijela ostavku zbog neslaganja oko prodaje Agrokoru
 Dosadašnji čelni čovjek uprave Mercatora Žiga Debeljak kao glavni razlog neslaganja uprave i vlasnika navodi različitosti u pogledu na prodaju Mercatora Agrokoru Ivice Todorića.
http://www.dnevno.hr/vijesti/novac/todoric_rusi_mercator_uprava_podnjela_ostavku_zbog_neslaganja_oko_prodaje_agrokoru/644897.html
wwwg tablice