Autor Tema: Nezaposlenost u Hrvatskoj  (Posjeta: 23359 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Nezaposlenost u Hrvatskoj
« : Rujan 18, 2011, 12:16:08 poslijepodne »
Nezaposlenost udvostručena

  Hrvatska je u socijalizmu bila zemlja visoke zaposlenosti i niske nezaposlenosti, dok je – otkako je prešla na liberalni kapitalizam – postala zemljom niske zaposlenosti i visoke nezaposlenosti. Davne 1952. zaposlenih je bilo oko 500.000 osoba, a nezaposlenih samo 14.000 osoba, dok su mnogi ostali tada bili u seoskim, obiteljskim gospodarstvima, ili u oružanim snagama (tijekom sukoba Tita sa Staljinom i tijekom tršćanske krize). Prijelomne 1971. godine nezaposlenih je u Hrvatskoj bilo samo 40-ak tisuća (jer su mnogi posao nalazili i na »privremenom radu« u inozemstvu), a iduće prijelomne, 1990., »samo« 160.000 osoba. Danas ih je u samostalnoj, demokratskoj, proeuropskoj i tržišnoj Hrvatskoj oko 300.000 osoba (iako se broj stanovnika u međuvremenu smanjio gotovo za 400.000 osoba!), a krizi se i depresiji ne nazire kraj.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Hrvatska-u-Jugoslaviji-ostvarivala-bolje-gospodarske-rezultate-nego-danas

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #1 : Rujan 18, 2011, 12:39:58 poslijepodne »
Mislim da je upitno istinit podatak - jer mnogi ti nezaposleni i nisu - nezaposleni.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #2 : Rujan 18, 2011, 03:16:22 poslijepodne »
Ne znam kolko da vjerujem u točnost tih cifri, ali nek su i kolko-tolko točne, ili bolje rečeno, onak okvirno točne -  zaključak iz tih cifri ostaje isti. Uvjeren sam da smo u govnima i iz drugih podataka, ovo taj naš broj nezaposlenih samo dodatno potvrđuje.

Offline ulysses

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 296
  • Karma: +0/-0
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #3 : Rujan 18, 2011, 03:50:56 poslijepodne »
Sam članak sadrži hrpu budalaština i nebuloza. Reći ću samo da su Staljin i Hitler za svoje vladavine stopu nezaposlenosti doveli praktično do nule.

No, kad se već kopiraju ovakvi članci, znači li to da se simpatizeri SDP-a i HNS-a slažu sa tezama iznesenima u tekstu? Da bi izlaz iz krize trebalo potražiti u povratku socijalizma i obnovi Jugoslavije?


Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #4 : Rujan 18, 2011, 05:13:34 poslijepodne »
Kao što sam već x puta napomenuo, potrebno je pratiti zaposlenost tj. broj zaposlenih, a ne nezaposlene.

Jaguar

  • Gost
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #5 : Rujan 18, 2011, 06:21:14 poslijepodne »
Sam članak sadrži hrpu budalaština i nebuloza. Reći ću samo da su Staljin i Hitler za svoje vladavine stopu nezaposlenosti doveli praktično do nule.

No, kad se već kopiraju ovakvi članci, znači li to da se simpatizeri SDP-a i HNS-a slažu sa tezama iznesenima u tekstu? Da bi izlaz iz krize trebalo potražiti u povratku socijalizma i obnovi Jugoslavije?

Tko o čemu ti o Jugoslaviji, odnosno da svi oni koji misle drugačije su jugonostalgičari.
A propo Jugoslavije, ponavljam po tko zna koji put, u tom sustavu i pored hrpe negativnosti je bilo i hrpa dobrih rješenje, sustava, organizacije za koje šteta da nismo uzeli i unapređivali dalje, danas bi nam svima bilo bolje, ljepše i lakše. To ne znači da ja ili bilo tko drugi pati toliko za tom bivšom državom u tom smislu, koji ti želiš prikazati, ne patimo ni blizu toliko koliko ti, jer ti je stalno u podsvijeti i pri srcu (kad je tako često spominješ) a to već dovoljno govori.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #6 : Rujan 18, 2011, 08:15:23 poslijepodne »
Kao što sam već x puta napomenuo, potrebno je pratiti zaposlenost tj. broj zaposlenih, a ne nezaposlene.
Oš reć da broj nezaposlenih nema nikakve veze sa brojem zaposlenih? Još samo fali da veliš da nema nikakve veze sa brojem poslovno sposobnih. Ili ima neka veza koja bi se mogla izraziti u jednoj formuli? Ajde objasni ako možeš.

Bilaj

  • Gost
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #7 : Rujan 18, 2011, 08:25:06 poslijepodne »
Kao što sam već x puta napomenuo, potrebno je pratiti zaposlenost tj. broj zaposlenih, a ne nezaposlene.
Oš reć da broj nezaposlenih nema nikakve veze sa brojem zaposlenih? Još samo fali da veliš da nema nikakve veze sa brojem poslovno sposobnih. Ili ima neka veza koja bi se mogla izraziti u jednoj formuli? Ajde objasni ako možeš.

Kak ne. Ako jedna firma otpusti 100.000 radnika i država tih 100.000 odmah umirovi onda je broj nezaposlenih ostao jednak ali je broj zaposlenih katastrofalno pao.
A to se dogodilo upravo tako jer sada imamo rekordni broj nezaposlenih i istovremeno rekordni mlade umorivljenike.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #8 : Rujan 19, 2011, 12:13:55 prijepodne »
Kak ne. Ako jedna firma otpusti 100.000 radnika i država tih 100.000 odmah umirovi onda je broj nezaposlenih ostao jednak ali je broj zaposlenih katastrofalno pao.
A to se dogodilo upravo tako jer sada imamo rekordni broj nezaposlenih i istovremeno rekordni mlade umorivljenike.

Zahvaljujem na odgovoru. :-)

Npr. broj nezaposlenih u Velikoj Gorici je 2626 (HZZO/Rvg), a u Varaždinu 4555. Čovjek bi rekao da je tamo skoro pa duplo gore nego kod nas. Ali...pazi ovaj podatak: Velika Gorica ima 11.279 zaposlenih, a Varaždin 25.377. Velika Gorica ima 63.517, a Varaždin 49.075 stanovnika (popis iz 2001.). Jednostavne brojke pokazuju da u Velikoj Gorici ima premalo zaposlenih. Kad se pogledaju brojke zaposlenih onda se vidi da broj nezaposlenih zapravo ništa ne govori.


Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #9 : Rujan 19, 2011, 09:59:24 prijepodne »
Zavisi o tome kaj gledaš.

Ako gledaš funkcioniranje države, onda se slažem s tobom. Tu je broj zaposlenih naspram sveukupnog broja stanovnika važan.

No ako gledaš kak funkcionira ekonomija i gospodarstvo u državi, onda se ne slažem s tobom. A mene prije svega zanima naše gospodarstvo. Ako bi to funkcioniralo kak treba, onda bi i država mogla funkcionirati. Sve ovisi nekako od gospodarstva na prvom mjestu. Ak nema posla - nema ništa.

Glede penzionera - oni loše utjeću na funkcioniranje države, jer čim više penzionera država mora održavati, tim manje novaca ima za drugo, npr. investicije, i, ako nema dovoljno prihoda od poreza, tim više se mora zaduživati.

Ali na poslovanje firmi u državi (=gospodarstvo) broj penzića nema nikakvog utjecaja. Oni nisu "poslovno sposobni" tak da broj penzića nemre biti nikakav pokazatelj da li naše firme posluju dobro, rastu i zapošljavaju ljude, ili sve više bankrotiraju i otpuštaju ljude. Kretanje broja nezaposlenih je jedan opći pokazatelj kako gospodarstvo napreduje. To je neosporivo.

Nisu valjda svi mediji vani glupi koji to donose kao znak kretanja gospodarstva u državi. Državni mediji u Hrvatskoj možda mogu pokušati obmanjivati narod, jer smatram da nikako nisu neovisni, ali vani ima hrpu neovisnih medija koji non stop izvještavaju o broju nezaposlenih. Nije valjda da ni oni ne kuže da je broj nezaposlenih nebitan?

Kako HZZ dolazi do svojih brojki i izračunava svoju statistiku, to je pak drugo pitanje. Uvjeren sam da je njihova kalkulacija tak napravljena, da čim bolje brojke izađu. Tak da se njihove brojke tamo mora uzeti sa velikom dozom skepse.


Bilaj

  • Gost
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #10 : Rujan 19, 2011, 11:04:11 prijepodne »
Nisu valjda svi mediji vani glupi koji to donose kao znak kretanja gospodarstva u državi. Državni mediji u Hrvatskoj možda mogu pokušati obmanjivati narod, jer smatram da nikako nisu neovisni, ali vani ima hrpu neovisnih medija koji non stop izvještavaju o broju nezaposlenih. Nije valjda da ni oni ne kuže da je broj nezaposlenih nebitan?

Mislim da je razlika u tome što u npr u Njemačkoj u morivinu idu oni koji su za mirovinu a ne da im se događa situacija da svi idu u mirovinu bez obzira na godine - te imaju najmlađe umirovljenika na svijetu.

U njemačkoj je panika jer im je broj umirovljenika pao ispod 1:3, a u hrvatskoj ponosno brojka juri prema 1:1.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #11 : Rujan 19, 2011, 11:35:07 prijepodne »
U njemačkoj je panika jer im je broj umirovljenika pao ispod 1:3, a u hrvatskoj ponosno brojka juri prema 1:1.

Nije panika nikakva, ali naravno da da vlada zabrinutost. Razlog tome je kaj je osnova za penzije generacijski ugovor (Generationsvertrag), a to bi teoretski trebalo funkcionirati dok dobna piramida stvarno izgleda ko piramida.

No to je neovisno o gospodarstvu. Ljudi žive sve duže (zbog čega bi se dob umirovljenja po tome trebao dizati, onak usput rečeno, a ne spuštati kaj se kod nas indirektno događa), a sve se manje djece rađa, tako da ta piramida više i nije piramida, pa tako i taj generacijski ugovor više ne funkcionira kak je bilo nekad zamišljeno.

U svakom slučaju je to problem, ali to je drugi problem. Problem koje imaju i druge države čije gospodarstvo dobro funkcionira. Kod nas je prvenstveni problem (problem br.1) kaj je naše gospodarstvo u kolapsu. A broj nezaposlenih je jedan tipičan pokazatelj tog problema.

Tako da kad analiziramo kretanje gospodarstva u državi trebamo promatrati broj nezaposlenih.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #12 : Rujan 19, 2011, 03:48:08 poslijepodne »
Mislim da nije broj nezaposlenih problem broj 1, već da ima puno većih problema koji generiraju nelikvidnost i loše stanje sustava. Počevši od toga da država ne želi uzimati novac tamo gdje ga ima, već kukavički guli najmanje koje se više i ne može guliti, do toga da je kod nas mirovina postigla status kazne umjesto nagrade, pa se svaki drek i za svaki drek šalje u mirovinu, umjesto da se onoga koji ne valja - šalje na ulicu. To je normalan način funkcioniranja sustava u bilo kojoj državnoj instanci - no kod nas se umirovljuje po političkom "Befehlu" umjesto po zaslugama, olako se dolazilo i još se dolazi do mirovine, država sa umirovljivanjem svih i svakoga kupuje socijalni mir, istodobno stvarajući nepremostive prepreke i velike probleme cijelom sustavu, a sve zato jer politika nema viziju, nema plan i program, nema osnovnu računicu koja bi joj rekla da je današnje "dobro djelo" smrt za mnoge preksutra ujutro...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #13 : Rujan 19, 2011, 04:06:02 poslijepodne »
Živa istina sleđ

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Nezaposlenost u Hrvatskoj
« Odgovori #14 : Rujan 19, 2011, 05:38:16 poslijepodne »
Niko ni ne tvrdi da je nezaposlenost problem broj jedan. Kao što rekoh:

Kod nas je prvenstveni problem (problem br.1) kaj je naše gospodarstvo u kolapsu. A broj nezaposlenih je jedan tipičan pokazatelj tog problema.

Tako da kad analiziramo kretanje gospodarstva u državi trebamo promatrati broj nezaposlenih.

A to kaj je naše gospodarstvo u kolapsu je posljedica toga kaj državni aparat ne funkcionira kak treba, a vlada niš ne dela da tu situaciju popravi.

S druge strane, da gospodarstvo dobro funkcionira, država bi imala bar minimalnu pretpostavku da može funkcionirati. Ali ne vjerujem da bi i to bilo dost. Nemre nijedan narod tolko zaradit kolko može HDZ spiskat. Profućkat. Rasipat.
« Zadnja izmjena: Rujan 19, 2011, 05:40:10 poslijepodne BobRock »