Autor Tema: Cijene energenata  (Posjeta: 24563 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #15 : Veljača 23, 2011, 01:00:07 poslijepodne »
Evo gde sam gledal.
A na autoputu je očito skuplje, samo ko još tanka na autoputu kad more na normalnoj benzinskoj? Jedino oni koji su u prolazu. Tak da cijena na autoputu nije relevantna u našoj usporedbi.

Bilaj

  • Gost
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #16 : Veljača 23, 2011, 01:55:30 poslijepodne »
A na autoputu je očito skuplje, samo ko još tanka na autoputu kad more na normalnoj benzinskoj?

Eh da, to ti je cijena za ultimate disel. Onaj bolji kojeg kod nas se nemre kupiti.
Ali i ova benzinska nije na autoputu nego je u običnom selu. Ma ono što njih plaši jest da puno nafte se prodaje iz libije u taj dio europe.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #17 : Ožujak 07, 2011, 07:51:39 poslijepodne »
Iako se smanjuju trošarine, benzin poskupljuje, i prelazi psihološku barijeru od 10 kuna po litri...

http://portaloko.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=10812%3Acijena-benzina-po-prvi-put-probila-psiholoku-granicu&catid=54%3Avijesti&Itemid=30

7. ožujka 2011. - Na izvanrednoj sjednici u 16 sati Vlada RH donijela je odluku o smanjenju trošarine na sva pogonska goriva 15 lipa po litri. Kako plavi dizel nema trošarinu, za 15 kuna po litri će se za njega smanjiti (odnosno ukinuti) naknada za HANDA-u. Ove mjere na snazi su od 8. ožujka do 31. prosinca 2011. godine

No, kako se da iščitati iz obračunske tablice objavljene na službenim stranica ministarstva gospodarstva cijene benzina ipak bi mogle, odnosno vjerojatno hoće preći granicu od 10 kuna za sljedeća dva tjedna.
Prema tim podacima Eurosuper BS 100 koštat će 10,13 kune po litri, a eurosuper BS 80 će se prodavati za 10,03 kuna po litri. Najveća dozvoljena cijena eurosupera BS 95 stoji na 9,64 kune po litri.

Do poskupljenja će doći i kod dizelskih goriva. Cijena eurodizela tako može skočiti do 9,20 kuna po litri, a dizela na 8,82 kuna po litri. Plavi dizel može ići na 5,28 kuna, a loživo ulje na 6,12 kuna po litri.

Podsjetimo, nakon objave novih cijena na internetskim stranicama Ministarstva, prema kojima je benzin prešao psihološku granicu od 10 kuna, cijene su povučene, uz objašnjenje kako je napravljen krivi izračun. Tablica s novim cijenama bit će objavljena u večernjim satima, nakon izvanredne sjednice Vlade.

Prema staroj tablici, cijena benzina u Hrvatskoj i službeno je probila psihološku granicu, odnosno viša je od deset kuna po prvi put u povijesti. Ministarstvo gospodarstva na svojim je internetskim stranicama objavilo nove cijene goriva, koje na snagu stupaju u ponoć.

Eurosuper BS 98 odsad će se plaćati 10,15 kuna, eurosuper BS 100 10 24 kune po litri, a eurosuper BS 95 9,78 kuna. Eurodizel je s 9,02 kune po litri došao na 9,34 kune, a dizel s 8,60 na 8,85 kuna.

Nove cijene goriva tumače se kao čista kontrola štete, s obzirom na to da Ministarstvo nije moglo utjecati na Inu i ostale trgovce naftom da ne dižu cijenu naftnih derivata, jer je barel nafte, zbog sukoba u Libiji, čak i na američkom tržištu dosegnuo 106 dolara. Nafta referentna za Europu brent na 117 je dolara.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #18 : Ožujak 07, 2011, 11:08:13 poslijepodne »
Donesena je vatrogasna mjera  učinkovita na kratke staze. Manjak u proračunu pokrit će napuhavanjem cijene kad bude na tržištu nafte ista niža. Primjena aktualne tržišne cijene nafte u izračunu te istodobna primjena iste na formiranje cijena u maloprodaji derivata bio bi najednostavniji i natransparentniji način formiranja cijene goriva. Sve drugo dugoročno gledano je balansiranje i kladionica za građane, jemput fol dobiš, a pet put platiš posle više to kaj si jemput dobil.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #19 : Ožujak 08, 2011, 12:07:32 prijepodne »
Možda, ali samo možda,  nas jedan skroman čovjek iz okolice Šibenika zauvijek  rješi rasprave o cijeni energenata. Daj mu Bog pomoći , jer ono što sam načuo zvuči toliko nevjerojatno da ni sam ne znam je li pametno ovo što sam sad napisao.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #20 : Ožujak 08, 2011, 09:31:05 prijepodne »
Pa daj neke detalje, možda smo već i pričali o tome...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #21 : Ožujak 08, 2011, 10:13:42 prijepodne »
Ma i nema tu nekih detalja, osim da cela pričica s aspekta danas poznatih fizičkih zakonitosti spada u naučnu fantastiku, a navodno se radi o idejnom rješenju za nekakav stroju koji daje okretni moment, a za to ne koristi nikakvu energiju. A ko če ga znat, bilo bi predobro kada bi bilo istinito da tak nekaj zmisliju.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #22 : Ožujak 08, 2011, 02:01:07 poslijepodne »
Ma i nema tu nekih detalja, osim da cela pričica s aspekta danas poznatih fizičkih zakonitosti spada u naučnu fantastiku, a navodno se radi o idejnom rješenju za nekakav stroju koji daje okretni moment, a za to ne koristi nikakvu energiju. A ko če ga znat, bilo bi predobro kada bi bilo istinito da tak nekaj zmisliju.

Ma nemas brige, nebu to zazivjelo ili ce ga mafija ubiti, ili ce od njega otkupiti patent i zatvoriti ga u neki jebeno veliki i jaki sef...

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #23 : Ožujak 08, 2011, 02:56:14 poslijepodne »
Newbie, mesto mafija htel si valjda reći naftni lobi  ;D.

No ima u tome i nekaj istine, jer svaki pokušaj alternativnog pogona uspješno je stopiran upravo baš od strane naftnog lobija. Dobar primjer za to su i elektromobili iz pedesetih godina prošlog stoljeća , koji su gotovo pa preko noći , odmah čim su malo ozbiljnije tehnološki napredovali, nestali sa američkih cesta.

Od alternativnih goriva zaživio je jedino autoplin, njega još i toleriraju jer je direktni nusprodukt prerade nafte, al se kaj ne smrdi po nafti odma odlazi u , kak ti veliš , veliki sef.

U zadnje vrijeme dosta pažnje među vozačima, pogotovo starijih modela automobila, privlači HHO sustav ili ti vožnja na vodu , a zaprav hibridni sustav gdje se benzinska smjesa obogačuje vodikom.
  

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #24 : Svibanj 03, 2011, 09:27:12 prijepodne »
Ode eto benga iznad 10 kn. Sad bar više nemamo psihološke granice i samo je nebo granica, a i autoplin su digli sa 4,92 kn na 5,01 kn.

Jaguar

  • Gost
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #25 : Svibanj 03, 2011, 11:04:01 prijepodne »

Ode eto benga iznad 10 kn. Sad bar više nemamo psihološke granice i samo je nebo granica, a i autoplin su digli sa 4,92 kn na 5,01 kn.

Koliko država uzima sebi od cijene benzina, koliko Ina uzima sebi, dobit u prvom kvartalu 1,1 mlrd kuna, nemože cijena biti niža. ;D
Premijerka i Vlada vode brigu o gospodrastvu i svojim građanima i njihovom standardu. ;D
Idemo dalje, samo po još nešto višoj cijeni benzina. 8)

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #26 : Svibanj 03, 2011, 11:14:00 poslijepodne »
Meni tu nešto nije jasno. Običan dizel je pojeftinio, a  plavi je poskupio? Na koju foru kad je riječ o jednom te istom dizelu? Navodno se plavi više ni ne farba od 2006. godine (da bi mogli posumnjati da je netko dignuo lovu na farbanju).

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #27 : Svibanj 03, 2011, 11:14:54 poslijepodne »
... i još kad bi znao na kojoj pumpi uopče i prodaju čisti Diesel ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Jaguar

  • Gost
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #28 : Svibanj 04, 2011, 08:06:13 prijepodne »
Navodno se plavi više ni ne farba od 2006. godine (da bi mogli posumnjati da je netko dignuo lovu na farbanju).

Mene se čini da se više nezna tko koga i što tu farba.
Uglavnom nas su pofarbali na sve načine i svim tehnikama farbanja. Genijalci i umjetnici.

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Cijene energenata
« Odgovori #29 : Svibanj 04, 2011, 10:49:17 prijepodne »
Jesu ovi ameri komplicirani narod, pa kak im se da to uopce istrazivati?

http://www.nacional.hr/clanak/106453/obama-najavio-istragu-zbog-poskupljenja-benzina-na-4-dolara-za-galon

Nego drugo me nesto zanima... kaj nasa vojska radi po tim raznim misijama po svjetu? Kaj su oni tamo zbilja zbog ljudskih prava, demokracije i slicnih gluposti? Kaj nisu tam da bi mi imali jeftini benzin?