Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295503 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #270 : Listopad 22, 2010, 07:23:41 poslijepodne »
Zimska oprema u Hrvatskoj

U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna kad je kolnik pokriven snijegom ili kada je na kolniku poledica. Zimsku opremu vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t čine 4 zimska (ili M+S) pneumatika ili 4 ljetne gume s minimalnom dubinom profila 4 mm i lanci za snijeg (u prtljažniku pripremljeni za pogonske kotače).


Izvor: http://www.hak.hr/info/informativni-centar/korisne-informacije/zimska-oprema-u-hr-i-europi.aspx

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #271 : Listopad 22, 2010, 07:29:25 poslijepodne »
Evo to je taj zakon.

A  ja samo kažem svoje mišljenje, meni je dosad bilo sve super sa gumama,  a  sad budući da sam ovog proljeća uzela drugačije, neznam kako će biti na snijegu, treba čekati pa vidjeti,a  baš ako bude proklizavalo i nebudu    hvatale,  e onda ću morat uzet  Savu Eskimo S3.   

Što se tiče novca,  tko radi ima novca, ja ne radim, ne zarađujem, pa otkud da uzmem gume, nije to mali novac,   4  felge i  4 gume,  izašlo bi me prek  2000 kn????
Nemam otkud, jedva sam to sad na proljeće uzela  te gume,  jer  one su mi prijašnje stvarno bile za  izmjenu, i onda sam te uzela. 

A btw,  znaš da  bi me te gume izašle   više nego što  je tržišna cijena  mog auta?

Eto  ,toliko o tome.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #272 : Listopad 22, 2010, 07:53:26 poslijepodne »
Ivana, sve kaj si rekla - baš i nije u skladu sa zakonom, jer se malo "provlačiš"... ljetne gume po zimi - da, ALI - samo ako uz njih idu i lanci (i to tako i piše). Koje ti ni ne znaš kako točno izgledaju, kamoli da ih imaš ili znaš postaviti. Mislim da nisam puno fulao u procjeni...

Znači, vožnja ljetnim gumama po zimi NIJE dozvoljena, unatoč profilu, jer im fale lanci. Kako lance nećeš stavljati ako nema ugaženog snijega na kolniku, ostaje ti imati ljetne gume - sa kojima nije dozvoljeno biti na kolniku, unatoč profilu.

U prilog ti ide jedino kaj je policija - da, ti "gadovi" po kojima volite pljuvati a isti vam sve opraštaju! - ne želi kažnjavati ljude, iako ima potpunu zakonsku potporu za to, čisto jer ima razumijevanja za tešku situaciju u kojoj je zemlja i ljudi. I nije Hrvatska zato banana-država - više je zbog tvog stava da nećeš poštovati odredbe zakona dok te neće pendrekom tjerati na to.... Kada tome pribrojiš brdo ljudi - možda bi kroz kazne Hrvatska i izašla iz minusa u proračunu??

Tko kaže da bi morala kupovati 4 felge i 4 gume? Iako to nije takav trošak - prošeći do Jakuševca, čeličnih felgi za zimu imaš vrlo jeftino, moguće cijeli set od 4 čelične felge u 14 cola za stotinjak kuna, i na njima onda imaš zimske gume... ako imaš nekakav profil guma od 13-14-15 cola, to je izlet do Lašića u Dobovi isplativa stvar, tamo dobiješ gume maltene za cijenu od ispod 300 kuna po komadu, konkretno Sava Eskimo u veličini 14 cola... http://www.vulkanizerstvo-lasic.si/ (veličina 175/65 R 14 Sava Eskimo S3 je netto, po povratku poreza, 38,17€ iliti cca 280 kuna po komadu - uzmeš barem dvije za prednje kotače, neovisno jesu li pogonski ili ne, no mirno spavaš - na njih ne plaćaš carinu do 1000 kuna po računu, a i sigurnost nema cijenu, jer prvi puta kada auto zapleše, znat ćeš o čemu sam govorio...). Ako nedajbože nekoga i bubneš, i budeš imala na plećima i popravak njegovog i svog auta, vidjet ćeš da je cijena guma u cijeloj priči itekako mali trošak i velika stvar za miran san.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #273 : Listopad 22, 2010, 08:13:25 poslijepodne »
Vele da je granična temperatura na teremi i jene i druge mejnaju svojstva +7°C.Ispod bole love zimske a ober letne...
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 08:23:17 poslijepodne kuntakinte »

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #274 : Listopad 22, 2010, 08:22:57 poslijepodne »
***a te žuna,neznam kakova je to promena,jesu autobani poskupeli il kaj,ali...
F petek i nedelu je puna cesta ove "Đesba slovencov" kaj juriju kak ludi dimu,a v kombinacije z "šleperi A11" čudo je kak nigdo ne pogine.Ovi ne šljive pune crte,ograničejna isl.-cela se kolona vozi 20km/h ober dozvolenoga a ovi još prestižeju po par autov odjenput čez selo.
A ak nekaj ne volim i ak mi nekaj vadi žifce,to je onda da mi negdo sedne na štosdenfer kak klop...
Petek je skoro prešel,most i oni,brigujte nase v nedelu popoldan i navečer.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #275 : Listopad 22, 2010, 08:31:36 poslijepodne »
Zatvara se cesta između Lukavca i Markuševca Turopoljskog
22.10.2010.
Od subote, 23.10.2010. od 7,00 sati pa do utorka 26.10.2010. do 20,00 sati zatvorit će se za sav promet županijska cesta između Lukavca i Markuševca Turopoljskog zbog asfaltiranja.
Promet za vrijeme radova odvijat će se obilazno prema postavljenoj privremenoj prometnoj signalizaciji.

Autobusi ZET-a, koji voze na linijama ovom cestom bit će također privremeno izmješteni preko Donjeg Dragonošća, Obreža i Čeha.

Molimo sudionike u prometu i putnike za razumijevanje.
http://www.gorica.hr/2010/10/zatvara-se-cesta-izmedu-lukavca-i-markusevca-turopoljskog/

Sad budu asfalterali!?
Velkomci su sako leto navek najbole asfalterali oko Božiča...

Kaj vele ovi odozgor..?


Velika Gorica
Detaljna prognoza
Ponedjeljak Listopad 25
Nedjelja  |  Utorak 

08:00 +9°
 12 kmh
Naoblaka I pljuskovi
Vjerojatnost oborine: 90%
Vlažnost: 98%

14:00 +8°
 25 kmh
Naoblaka I kiša
Vjerojatnost oborine: 95%
Vlažnost: 98%

20:00 +7°
 24 kmh
Naoblaka I kiša
Vjerojatnost oborine: 95%
Vlažnost: 96%

02:00 +6°
 19 kmh
Naoblaka I pljuskovi
Vjerojatnost oborine: 95%
Vlažnost: 86%

A celo su leto biflali kožicu...  ;D

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #276 : Listopad 22, 2010, 09:25:53 poslijepodne »
Kunta, ti to ne razmeš... sad se asfalt prije ohladi!  >:D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #277 : Listopad 22, 2010, 10:12:00 poslijepodne »
U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna kad je kolnik pokriven snijegom ili kada je na kolniku poledica. Zimsku opremu vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t čine 4 zimska (ili M+S) pneumatika ili 4 ljetne gume s minimalnom dubinom profila 4 mm i lanci za snijeg (u prtljažniku pripremljeni za pogonske kotače).
...
Znači, vožnja ljetnim gumama po zimi NIJE dozvoljena, unatoč profilu, jer im fale lanci. Kako lance nećeš stavljati ako nema ugaženog snijega na kolniku, ostaje ti imati ljetne gume - sa kojima nije dozvoljeno biti na kolniku, unatoč profilu.

Ne kužim.
Pa piše da lance mora imati u prtljažniku, ne na gumama. A ti sad pišeš da "vožnja ljetnim gumama po zimi NIJE dozvoljena" i "... ljetne gume - sa kojima nije dozvoljeno biti na kolniku, unatoč profilu".

Ajd se sad malo skupi i razmisli kaj pišeš. Ona je dokazala onim linkom (protiv kojeg nisi neš rekel) da se smije voziti ljetnim gumama po zimi (ako su ispunjena ona druga dva uvjeta), a ti i dalje pišeš da se ne smije i to pišeš neovisno od ona dva uvjeta. Jednostavno ponavljaš svoju prvobitnu tvrdnju koja je dokazana kao kriva, ali ne daješ niti jedan argument kojim bi njenu tvrdnju opovrgao.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Promet
« Odgovori #278 : Listopad 23, 2010, 01:50:15 prijepodne »
Pa eto da se i ja uključim u ovu priču s gumama mada je to uvijek u ovo doba jedna te ista priča koja se svodi na kratko rečeno "znalci i iskusni znaju, a neiskusni misle da znaju , rezultat je posjet limaru i naposljetku plačaju, a onda shvačaju da nisu znali , razbijaju glavu jer bili su savjetovani ali ...kako god limari su jeftini , naspram nedoknadivog..život svoj i tuđi samo je jedan, a ignoriranjem 1000 puta dokazanih "Sledgeovih" činjenica ugrožavate i svoj i tuđi život.
 Kao prvo drago mi je da i jedna dama sudjeluje u ovoj raspravi, ali nažalost moram reći da bi gđa. Ivana , bez obzira na svoja " dobra"  :o iskustva s ljetno-zimskim gumama, trebala uvažiti stajališa i objašnjenja koje joj je Sledge iscrpno, kroz nekoliko zadnjih postova iznio, trebala bi sve to uvažiti uvažiti i u izneseno 100% vjerovati jer je sve rečeno apsolutno istinito i provjereno.
Na osnovi ovakovih nedoumica zato i nisam želio ulaziti u rasprave u svom početnom postu , vezanom za preporuku o zamjeni guma, već sam jednostavno napisao da oni koji preferiraju cjelogodišnje gume , smisao zamjene neće ni razumjeti ..nažalost. Na osnovu rečenog , gđo. Ivana izmognite novce, ukoliko izlazite na cestu  u zimskim uvjetima ,prvenstveno u svrhu  svoje sigurnosti i sigurnosti putnika u svome automobilu, a i svrhu sigurnosti i zimske prohodnosti prometovanja svih nas i kupite , makar i najjeftinije zimske gume. Kupnjom zimskih guma i normalno montažom istih na svoje vozilo, uvidjet ćete  razliku i shvatiti o čemu pričamo. Pokušajte shvatiti  i poslušati dobronamjerne savjete, ma koliko god Vam se činili, na osnovu vaših sadašnjih iskustava bespotrebnim.
Eto ako poslušate, javite se nakon prvog snijega ili prvih susnježica pa da čujemo kakvi su dojmovi u odnosu na dosad izrečeno.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Promet
« Odgovori #279 : Listopad 23, 2010, 02:48:23 prijepodne »
Moram napomenuti da mi je izuzetno drago da se u aktualne rasprave u ovoj temi uključila i naša forumaška kolegica vozačica Ivana ( vjerojatno zato jer joj ovih dana nedaju spati od trubljenja pod prozorom  ;D ) , no dobro šalu na stranu.., htio sam zapravo reći ne bih želio ispasti muški šovinist, obzirom da se često obrušavam u ovoj temi na neiskusne vozačice i njihove prometne manire, zaprav bi stoga i htio pohvaliti jednu žensku vozačicu koja bi svojim stilom vožnje mogla posramiti najmanje 80 % muške poulacije koja se v jutarnjoj špici vleće v Zagreb na posel , v onoj grupi tam negdi med 8-9 vur..

Dotičnu mladu damu ili gospođu osobno  ne poznam niti me zanima ko je i kaj je, osim kaj prek šoferšajbe vidim da ima plavu kosu... i osim osjeta vozačke ugode koju doživim kad vidim da se jedno žensko tak sigurno, spretno i brzo prestrojava , jednolično koći , standardno-pa čak i brzo ubrzava i sveukupno prati kolotečinu prometa pa i više od toga svega, zaprav me njen stil vožnje , za jednu žensku fascinira i nema jutra, kad je vidim , da se ne zamislim kak bi nam vremenska prohodnost do zagrebačkog posla svima skupa bila  puno brža da većina  i muškog i ženskog spola vozi ko ta mlada dama. Ma eto , tak to i taman nakon takove ugode obavezno naletiš na nekakovo smetalo kojeg nemreš ni u snu zaobići jer je istio takovo i na drugoj traci, bilo muško ili žensko i hebiga pak si v začetku kolone, a napri ispred tih smetala nikoga i tak to svaki dan.... Svaka čast mladoj dami iz mog posta i moj duboki naklon,... da ih je bar takovih više.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #280 : Listopad 23, 2010, 10:00:42 prijepodne »
Ajd se sad malo skupi i razmisli kaj pišeš. Ona je dokazala onim linkom (protiv kojeg nisi neš rekel) da se smije voziti ljetnim gumama po zimi (ako su ispunjena ona druga dva uvjeta),

Tako je - AKO SU ISPUNJENA ONA DRUGA DVA UVJETA... A ako nisu?? Znači da cijela priča pada u vodu. I da samo sa ljetnim gumama, unatoč profilu, NE SMIJEŠ voziti.

Iako je to svakome sa imalo zdravog mozga i smisla za sigurnost itekako jasno - vožnja sa ljetnim gumama usred zime je vrlo loš potez, unatoč profilu, jer tim gumamam falki ono najvažnije - zimska smjesa, fali im elastičnost za hladni kolnik, fali im zato i grip (prijanjanje), a nekima fali i informiranost zašto je to tako. Da ste vi u pravu - svi bi se vozili na ljetnim gumama, jer su iste i puno jeftinije. Ili smatraš da glupani bacaju lovu bezveze kroz prozor? Ono - kad deca imaju penez, i kramari tržiju??

Tko ne čita sa razumijevanjem?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #281 : Listopad 23, 2010, 10:03:26 prijepodne »
ignoriranjem 1000 puta dokazanih "Sledgeovih" činjenica ugrožavate i svoj i tuđi život.

He, he... to nisu "moje" činjenice...  ;D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #282 : Listopad 23, 2010, 11:24:41 prijepodne »
Tako je - AKO SU ISPUNJENA ONA DRUGA DVA UVJETA...
Ovo mi je dost. Zakaj ne odma tak?

Ono sve drugo nije pitanje prava (kaj smiješ) nego sigurnosti (kaj bi trebao). To dvoje treba znati razlikovati. Ti tu u svojim temperamentnim obrazloženjima voliš brkati te pojmove.

A ono sve drugo "ako" bi također trebalo uzeti u obzir pri takvim raspravama (što i činiš), ali ne miješati sa činjenicama (što također činiš).

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #283 : Listopad 23, 2010, 12:47:07 poslijepodne »
Pa eto da se i ja uključim u ovu priču s gumama mada je to uvijek u ovo doba jedna te ista priča koja se svodi na kratko rečeno "znalci i iskusni znaju, a neiskusni misle da znaju , rezultat je posjet limaru i naposljetku plačaju, a onda shvačaju da nisu znali , razbijaju glavu jer bili su savjetovani ali ...kako god limari su jeftini , naspram nedoknadivog..život svoj i tuđi samo je jedan, a ignoriranjem 1000 puta dokazanih "Sledgeovih" činjenica ugrožavate i svoj i tuđi život.
 Kao prvo drago mi je da i jedna dama sudjeluje u ovoj raspravi, ali nažalost moram reći da bi gđa. Ivana , bez obzira na svoja " dobra"  :o iskustva s ljetno-zimskim gumama, trebala uvažiti stajališa i objašnjenja koje joj je Sledge iscrpno, kroz nekoliko zadnjih postova iznio, trebala bi sve to uvažiti uvažiti i u izneseno 100% vjerovati jer je sve rečeno apsolutno istinito i provjereno.
Na osnovi ovakovih nedoumica zato i nisam želio ulaziti u rasprave u svom početnom postu , vezanom za preporuku o zamjeni guma, već sam jednostavno napisao da oni koji preferiraju cjelogodišnje gume , smisao zamjene neće ni razumjeti ..nažalost. Na osnovu rečenog , gđo. Ivana izmognite novce, ukoliko izlazite na cestu  u zimskim uvjetima ,prvenstveno u svrhu  svoje sigurnosti i sigurnosti putnika u svome automobilu, a i svrhu sigurnosti i zimske prohodnosti prometovanja svih nas i kupite , makar i najjeftinije zimske gume. Kupnjom zimskih guma i normalno montažom istih na svoje vozilo, uvidjet ćete  razliku i shvatiti o čemu pričamo. Pokušajte shvatiti  i poslušati dobronamjerne savjete, ma koliko god Vam se činili, na osnovu vaših sadašnjih iskustava bespotrebnim.
Eto ako poslušate, javite se nakon prvog snijega ili prvih susnježica pa da čujemo kakvi su dojmovi u odnosu na dosad izrečeno.
Ja ne opovrgavam izneseno za zimske gume,slažem se da je sa zimskim bolje  i sigurnije za sebe i druge.  Lance  neznam montirat, nisam nikad ni probala, dok se u ostalo  dobro  razumijem i znam složit  neke stvari na autu, jer moj auto nije  nuklearna  fizika. 
A posjete servisima izbjegavam koliko god je moguće, radije  nešto sama popravim  iako se jako rijetko auto kvari,ali ono....
Želudac mi se okreće  za 360 stupnjeva,kad  samo pomislim da ću morat otić   kod automehaničara ili vulkanizera.   Već unaprijed znam  kaj ću doživit,  kao kad je bilo kad sam to na proljeće mijenjala gume. Po tome iskustvu nikad više nebi  htjela otić kod vulkanizera. Stvarno jako neugodno i jako bezobrazno iskustvo.
Tako da mi je taj dio oko   auta noćna mora, već mi je loše  čim pomislim na to.
Znate,  ono  cura, žensko,  pa  misli da može pričat lovačke i da može  odrapit  za sitnice.
Zato  radim  doma kaj god mogu, pogledam na internetu kak su drugi popravljali,pitam na forumima,  i po  tome pokušam riješiti problem.

Za zimske gume i felge ću pogledat cijene, možda  bi u Sloveniji radije uzela   ili ovdje u  Vulkalu. Lokalni  vulkanizeri ni u ludilu.
« Zadnja izmjena: Listopad 23, 2010, 12:49:37 poslijepodne ivana_vg »

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #284 : Listopad 23, 2010, 08:31:54 poslijepodne »
Kunta, ti to ne razmeš... sad se asfalt prije ohladi!  >:D

Nerazmem na teri se post to odnaša...Gume,Đesba il Lukovec-Markuševec..?