Autor Tema: Bioelektrana pred vratima Gorice  (Posjeta: 163656 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #150 : Veljača 13, 2012, 02:44:21 poslijepodne »
Citat:
BobRock

Ne želim nikog braniti, ali kaj nije Jaguar iznio 5 dobrih ideja i argumenata koji su dobra baza za daljnju diskusiju? A ti samo pljuješ svojim politikanstvom i primitivnom demagogijom?

Kojih 5 argumenata?...jel argument prelazak na plin?...koliko se sjećam u Gorici je plin prilikom uvođenja koštal 0,82 kn/m3 a sad košta 2,50 kn/m3...koliko se sjećam tada je bila priča više korisnika jeftiniji plin..he..nije li to bila prevara...ljudi su ibacili tada sve peći na drva da bi ih sada natrag vraćali...jel alternativa nabavljati skupi plin iz Rusije ili napraviti i osmisliti nešto svoje...?..ponavljam ponovno nisam protiv napretka, nisam protiv uvođenja novih tehnologija, ali sam protiv netransparentnosti... Ono čega se bojim je da  HEP očito želi dobiti sve dozvole prije nego Hrvatska uđe u EU, kako ne bi morali primjenjivati EU stadarde zaštite okoliša i prirode, ali je nevjerojatno da EU (EBRD), koja je primarno javna europska institucija odobrava projekte koji ne ispunjavaju EU standarde i krše Hrvatske zakone...Eto tu dvojim...

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #151 : Veljača 13, 2012, 03:15:08 poslijepodne »
ali sam protiv netransparentnosti... Ono čega se bojim je da  HEP očito želi dobiti sve dozvole prije nego Hrvatska uđe u EU, kako ne bi morali primjenjivati EU stadarde zaštite okoliša i prirode, ali je nevjerojatno da EU (EBRD), koja je primarno javna europska institucija odobrava projekte koji ne ispunjavaju EU standarde i krše Hrvatske zakone...Eto tu dvojim...

E tako možemo dalje diskutirati Muha, dakle transparentnost, upravo to, do jučer predsjednici MO o tome nisu znali ništa kao i građani. Toliko o transparentnosti!
Jesi bio na predstavljanju studije? Da si bio onda bi shvatio da na 30-ak važnih pitanja iz studije nije bilo odgovora ili nije bilo uopće odgovora ili dovolno jasnog odgovora. Pitanja su vrlo tehničke i znanstvene naravi a nikako bilo kakve političke.

Sljedeće osonovno tehničko pitanje, kuda će HEP s tolikom toplinskom energijom preko proljeća, ljeta i jeseni?
Dakle kada se toplinska energija ne koristi ili se koristi u daleko smanjenom obujmu(samo topla voda a ne grijanje). Jeli će građani Velike Gorice u zimskoj tarifi plaćati i ljetnu proizvedenu toplinu u elektrani koja će biti ispuštena gdje?

kada već spominješ cijene priključka plina, navedi periode kada i u kojem razdoblju su bile te cijene?
Kako je grad olako prepustio HEP-u infrastrukturu i distribuciju plina ne čudim se da HEP može raditi kako hoće, tko je kriv grad ili HEP? Tko treba štiti interese građana grad ili HEP?
Kada su nestašice plina u pitanju, kako bude cijelom svijetu tako će biti i nama. A tu dolazi do izražaja onda energetska strategija kao i svaka druga strategija, kako si napravimo tak će nam biti. A ne vidim kako si pravimo dobro i ovo je dokaz tomu u prilog.
Energetika je prevažna, da bi je tako olako predavali bilo kome drugom, posebno u Gorici, koja ima šansu da na svom području razvija i samostalnu energetsku strategiju, kroz gore ranije već opisani proces.

zapitaj se samo zašto HEP forsira taj projekt? I to baš u Velikoj Gorici?
Dva su osnovna razloga i to:

-jer će zadržati i koristiti dobru postojeću infrastrukturu kada je plin u pitanju
-jer je Gorica veliko, dobro i sigurno tržište

Kaj smo mi bedasti pa to neznamo? I što je još gore ne vidimo svoj(interes građana) vlastiti interes u tome?
Slepci kod zdravih očiju, rekli bi naši stari!

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #152 : Veljača 13, 2012, 03:59:41 poslijepodne »
Citat:
BobRock

Ne želim nikog braniti, ali kaj nije Jaguar iznio 5 dobrih ideja i argumenata koji su dobra baza za daljnju diskusiju? A ti samo pljuješ svojim politikanstvom i primitivnom demagogijom?

Kojih 5 argumenata?...jel argument prelazak na plin?...koliko se sjećam u Gorici je plin prilikom uvođenja koštal 0,82 kn/m3 a sad košta 2,50 kn/m3...koliko se sjećam tada je bila priča više korisnika jeftiniji plin..he..nije li to bila prevara...ljudi su ibacili tada sve peći na drva da bi ih sada natrag vraćali...jel alternativa nabavljati skupi plin iz Rusije ili napraviti i osmisliti nešto svoje...?..ponavljam ponovno nisam protiv napretka, nisam protiv uvođenja novih tehnologija, ali sam protiv netransparentnosti... Ono čega se bojim je da  HEP očito želi dobiti sve dozvole prije nego Hrvatska uđe u EU, kako ne bi morali primjenjivati EU stadarde zaštite okoliša i prirode, ali je nevjerojatno da EU (EBRD), koja je primarno javna europska institucija odobrava projekte koji ne ispunjavaju EU standarde i krše Hrvatske zakone...Eto tu dvojim...
Viš kak je lepo videti kad se neko ne spušta na neku razinu pljuvanja i prepucavanja i kad ovak lijepo odgovori ko ti sad. Ne govorim ništa o sadržaju i kvaliteti sadržaja, vjerojatno nemamo ista mišljenja, ali na ovakav način se dikutirati može. A to je smisao ovog tu na forumu, kaj ne?

Spominješ cijenu plina. Pitanje je kolko bi plin bio skuplji ili jeftiniji za istu svrhu (stvaranje vode za grijanje i proizvodnju struje) u usporedbi sa drvom. Naravno da je to samo jedno otvoreno pitanje, jer je bitna i ta neka neovisnost od stranih dobavljača koju spominješ, u ovom slučaju Rusija, ali sva pitanja se trebaju postaviti i odgovoriti, da bi to mogli na kraju kvalitetno usporedit.

S druge strane argumenti kao ispušni dimovi i potencionalna šteta nad prirodom koja se njime može nanjeti meni ima veći značaj nego ta neka neovisnost. To znači, osim obične usporedbe svih tih faktora koji imaju ulogu u odabiru elektrane morali bi odrediti i značaj (težinu) svakog faktora.

Po mojem utjecaj te neke elektrane na okoliš i na naš život u Gorici ima najveći značaj. Nema tih novaca kaj bi nas to koštalo ak nam upropasti prirodu i zdravlje.

Baš sam pročital da u Njemačkoj plin košta oko 80 ct/m3. To je 6 Kuna. To znači da bu kod nas kad-tad skuplji, i da smo sad na oko 50% od neke "normalne" cijene u Europi.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #153 : Veljača 13, 2012, 08:54:41 poslijepodne »
Naravno građani su se organizirali, s pravom digli u kako ti kažeš "događanje naroda"(opa, pazi retorike) što ni gradska uprava nije očekivala i predviđala, kao što sam rekao već ranije, ništa novo, ta ista garnitura na vlasti u županiji je na isti način vodila proces oko županijskog centra za zbrinjavanje otpada, ne uvažavajući i ne zastupajući interese građana, kao uostalom i u slučaju goričke vode u Črnkovcu, koja je poklonjena županiji, da se pitalo građane sigurno bi bili protiv takvog neodgovornog ponašanja u upravljanju resursima koje Velika Gorica ima na svom području i od kojih bi u najmanju ruku trebala imati nekakve koristi u svom daljnjem razvoju.
Saka čast,Jagi,ali si zabil i navo ;
http://www.forumgorica.com/grad-velika-gorica/betonara-i-asfaltna-baza-u-radnoj-zoni-donja-lomnica/

3. ako bi lektrana bila na plin i ako bi ta potrošnja plina u elektrani podigla ukupnu potrošnju plina na razinu kako bi ta tvrtka mogla ostvariti pravo na distribuciju plina, velikogoričani bi imali svoju distribuciju plina, monopol koji ima i koristi HEP plinarstvo bi bio animiran, što bi svakako bilo u interesu građana a odrazlo bi se prije svega na cijene plina i grijanja.
Ja bi rekel da bi poskupelo kak i voda (v tere plivamo) i smetje. Radi nesposobnjakovičev i dušebrižnikov na državeno-gracke jasla.
wwwg tablice

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #154 : Veljača 13, 2012, 09:06:56 poslijepodne »
Da Kunta, u tome je i najveći problem naše male zajednice.

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #155 : Veljača 14, 2012, 11:58:27 prijepodne »
http://www.gorica.hr/2012/02/osuda-politikantskih-istupa-oko-projekta-bioelektrane/#more-10703

E ovo je čisto politikanstvo.
Sada pokušavaju krivicu prebaciti na nekoga drugoga.
dogradonačelnik Kos upleće i gđ.Vesnu Marijetić, koja nije bila uopće na predstavljanju studije, prijatelj mi je bio na predstavljanju studije i pitao sam ga, rekao mi je, kako gđ. Vesna Marijetić nije bila tamo sigurno, 200%, bila je navodno, kako mi je prenio gđ. Vesna Fabijančić-Križanić.

Sada su se počeli brinuti za građane a do jučer, do kada nije krenula građanska inicijativa, šutjeli su i očekivali kako će sve lijepo i u miru poći, naviknuti na opću ne zaiteresiranost građana a možda nisu očekivali takve otpore i od predsjednika MO Novo Čiče, koliko sam čul, čak su pozvali i predsjednike MO, brifirali ih i radili pritisak na njih. Nakon tog sastanka, svaki predsjednik MO je imao svoju priču, kao da su bili na tri različita sastanka a ne na jednom, zajedničkom.

I tek pod pritiskom javnosti proradila im savjest? Moš misliti. Sad su to pamfleti, unutarnjih i vanjskih neprijatelja? Ništa neobično za mene, kad je HDZ-ova retorika u pitanju. Sreća pa građani ne šute više, uključuju se, reagiraju i to je dobro, trebali bi i više, kad su i druge stvari u pitanju, vezano za upravljanje i projekte, jer očito kako naše vlasti nemaju odgovornosti i samo javnim pritiskom ih se može dovesti i privesti redu i transparentnosti. Zato treba raditi što veći javni pritisak na njih, za naše dobro i dobro naše djece!

Offline ulysses

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 296
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #156 : Veljača 14, 2012, 12:17:38 poslijepodne »
http://www.gorica.hr/2012/02/osuda-politikantskih-istupa-oko-projekta-bioelektrane/#more-10703

E ovo je čisto politikanstvo.
Sada pokušavaju krivicu prebaciti na nekoga drugoga.
dogradonačelnik Kos upleće i gđ.Vesnu Marijetić, koja nije bila uopće na predstavljanju studije, prijatelj mi je bio na predstavljanju studije i pitao sam ga, rekao mi je, kako gđ. Vesna Marijetić nije bila tamo sigurno, 200%, bila je navodno, kako mi je prenio gđ. Vesna Fabijančić-Križanić.

Sada su se počeli brinuti za građane a do jučer, do kada nije krenula građanska inicijativa, šutjeli su i očekivali kako će sve lijepo i u miru poći, naviknuti na opću ne zaiteresiranost građana a možda nisu očekivali takve otpore i od predsjednika MO Novo Čiče, koliko sam čul, čak su pozvali i predsjednike MO, brifirali ih i radili pritisak na njih. Nakon tog sastanka, svaki predsjednik MO je imao svoju priču, kao da su bili na tri različita sastanka a ne na jednom, zajedničkom.

I tek pod pritiskom javnosti proradila im savjest? Moš misliti. Sad su to pamfleti, unutarnjih i vanjskih neprijatelja? Ništa neobično za mene, kad je HDZ-ova retorika u pitanju. Sreća pa građani ne šute više, uključuju se, reagiraju i to je dobro, trebali bi i više, kad su i druge stvari u pitanju, vezano za upravljanje i projekte, jer očito kako naše vlasti nemaju odgovornosti i samo javnim pritiskom ih se može dovesti i privesti redu i transparentnosti. Zato treba raditi što veći javni pritisak na njih, za naše dobro i dobro naše djece!

Beus i Marijetićka su još 2007. podržali projekt, a kako kaže Kos bivša vlast ga je prijavila i za europske fondove. SDP i dalje podržava bioelektranu, a HNS je sada odjednom protiv. Jasno da je riječ o sukobu oko novca i utjecaja jer je najavljenim podjelama fotelja HNS dobio INU i Plinacro, a HEP ide SDP-u. Prebacivanje loptice na grad samo je pokušaj prikrivanja sukoba između SDP-a i HNS-a.

No, sad znamo da je izmišljotina o elektrani koja će biti spalionica smeća lansirana iz goričkog HNS-a, pa odvjetnici HEP-a i Ministarstva okoliša znaju protiv koga trebaju podići tužbe.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #157 : Veljača 14, 2012, 12:35:03 poslijepodne »
Jedno ne razumijem. Gradonačelnik izjavljuje: "Ponovit ćemo predstavljanje projekta u Novom Čiču, jer želimo da građani dobe pravovaljanje i stručne informacije o projektu kako bi nakon toga, bez političkih instrukcija, mogli donijeti svoju odluku – izjavio je gradonačelnik Barišić s čime se složio i Marko Šimac u ime Vijeća MO Novo Čiče napominjući kako Mjesni odbor nije protiv razvoja i projekata već želi razvoj na najprihvatljiviji način."

Jel to znači da građani iz Novog Čiča imaju donjeti neku odluku? Koju? Jel od te njihove odluke išta ovisi? Ako niš ne ovisi, kakvog onda ta odluka ima značenja? Po mojem - nikakvog. I tak bu se delalo neovisno o odluke građana.

Jedino da moraju odlučiti, ak se ta elektrana (bio?) sagradi, dal budu ostali tamo živjeti ili ne. Alaj mi je odluka...

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #158 : Veljača 14, 2012, 12:37:56 poslijepodne »
Joj  ulysses naj me nasmijavati. Tko to zna, Vi iz gradske uprave?
Koji pokušavate politiziranjem umanjiti značaj građanske inicijative, koja to zaista i je, u pravom smislu riječi.
O tome će suditi građani a ne nikakav HEP ili bilo koje Ministarstvo.

Skretanje s teme, jedini je cilj tvog javljanja i ovakvih presica gradske uprave.

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #159 : Veljača 14, 2012, 12:44:28 poslijepodne »
Jedno ne razumijem. Gradonačelnik izjavljuje: "Ponovit ćemo predstavljanje projekta u Novom Čiču, jer želimo da građani dobe pravovaljanje i stručne informacije o projektu kako bi nakon toga, bez političkih instrukcija, mogli donijeti svoju odluku – izjavio je gradonačelnik Barišić s čime se složio i Marko Šimac u ime Vijeća MO Novo Čiče napominjući kako Mjesni odbor nije protiv razvoja i projekata već želi razvoj na najprihvatljiviji način."

Jel to znači da građani iz Novog Čiča imaju donjeti neku odluku? Koju? Jel od te njihove odluke išta ovisi? Ako niš ne ovisi, kakvog onda ta odluka ima značenja? Po mojem - nikakvog. I tak bu se delalo neovisno o odluke građana.

Jedino da moraju odlučiti, ak se ta elektrana (bio?) sagradi, dal budu ostali tamo živjeti ili ne. Alaj mi je odluka...

Kaj to znači, kako na prvom predstavljanju studije u POU nije bilo stručnih i pravovaljanih informacija?
Koje će se to sada nove i stručne pojaviti u Novom Čiču? Ili što znači istu studiju predstavljati i deset puta?
Ukoliko to ne služi svojevrsnom pritisku na građane, isčitavam kako je pritisak učinjen i na MO Novo Čiče.
Uostalom građani će ponovo kazati svoj stav glede toga i u Novom Čiču. Iako koliko vidim, bacaju se sumnje kako su neke političke stranke digle "događanje naroda" što naravno nije istina, građani su se sami organizirali, koliko je meni poznato.

« Zadnja izmjena: Veljača 14, 2012, 12:46:56 poslijepodne Jaguar »

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #160 : Veljača 14, 2012, 12:55:12 poslijepodne »
Kad se već javljaju ljudi koji brane ovaj projekt, interesiralo bi me jel bi ti isti ljudi mogli dati koji odgovor na "Neodgovorena pitanja o termoelektrani s javnog izlaganja studije"? Evo da prenesem pitanja ovdje pa da ih imamo sve u vidu.


1. S obzirom da su u prvoj studiji iz svibnja 2011. bile razmatrane četiri lokacije za smještaj elektrane koji su to parametri bili ključni da se odabrala ova lokacija? Da li su izrađene Studije o utjecaju na okoliš i za preostale lokacije?

2. Kakav je utjecaj izgradnje ovog objekta na rekreacijsku zonu jezera Čiče s obzirom da se gradi na 50m od rekreacijskog parka? U pravilu se velika industrijska postrojenja poput ovoga ne gradi u neposrednoj blizini rekreacijskih parkova.
Zašto se na prostor koji je jedini mogući pravac širenja grada Velike Gorice zbog ograničenja s drugih strana, te prostor koji bi trebao biti rekreacijski centar cijelog Turopolja, stavlja ovakav objekt koji praktički onemogućuje takvo širenje „Odnos termoelektrane i sportsko rekreacijskog centra se smatra pozitivnim“. Što je pozitivno kad te dvije djelatnosti ne mogu zajedno?

3. U stavki 4.3.2.2. navedeno je da u slučaju pucanja filtra koncentracije su ekstremno veće od dopuštenih i da nije dozvoljeno postrojenju da radi duže vrijeme. Koje je to maksimalno vrijeme i što se događa s okolišem u periodu dok se pogon ne zaustavi?

4. U Studiji je navedeno da će se ostaci šljake i pepela (cca 10t dnevno – koliko je to m3) odlagati na deponiji otpada. Da li je određeno koja će to deponija biti i da li je sklopljen s njom ugovor o odlaganju. U studiji je također navedeno da nadležne institucije mogu odrediti drugačije. Tko su točno nadležne institucije i da li je moguća odluka da se šljaka i pepeo trajno odlažu na samoj parceli?

5. Kolika je točna količina pročišćenih otpadnih voda i oborinskih voda koja će se ispuštati u potok Stara Lomnica? Prema studiji to je 125+85 l/s=210 l/s i kako će to djelovati na okoliš (jezera)?

6. Zašto u studiji nije analiziran eventualni utjecaj na mirise koji se mogu širiti preko dimnjaka te od ostalih dijelova pogona (skladište sječke...)?

7. U studiji je navedeno da će doći do pojave maglice koja će u zimskom periodu biti konstantna. Molimo
pojašnjenje o kojoj se veličini maglice radi, na kojoj visini će se pojaviti i koje gustoće tj. vidljivosti kroz nju. Kako će ona djelovati na sigurnost prometa državnom cestom D30 koja je jedna od najprometnijih u RH? U studiji nije obuhvaćen utjecaj magle na rad elektrane i na štetne plinove i čestice koji izlaze iz dimnjaka.
Predviđena lokacija (kao i cijelo područje V. Gorice) ima izrazito puno maglovitih dana (80/god) s vrlo jakom maglom i za očekivati je da će se s maglom štetne tvari spuštati na tlo.
Koji je utjecaj na štetne plinove i čestice u slučaju padanja kiše. Da li se dio tih čestica kroz kišu vraća u okoliš umjesto da ode u atmosferu?

8. Koje su mjere zaštite okoliša i podzemnih voda (utjecaj tanina) na prostoru predviđenom za odlaganje sječke iz silosa (broj 37) ? Koji je maksimalni period koliko se na tom prostoru smije čuvati sječka? Koliko često se prazni silos? Koji je kapacitet tog prostora?

9. Da li prikazane količine štetnih plinova i čestica u normalnom radu prilikom dužeg izlaganja (20g) (stanovanje u neposrednoj blizini) može uzrokovati neke lakše ili teže bolesti (npr, kašalj, bronhitis i sl.)
Str. 232-238 Navodi se smanjenje smrtnosti i broja oboljelih zbog prestanka rada postojećih toplana u gradu Velikoj Gorici. Prema navodima u studiji i automatskoj mjernoj stanici u Velikoj Gorici zabilježena su vrlo rijetka prelaženja graničnih vrijednosti. Ako su toplane uzrokovale povećanu smrtnost i oboljenja, a štetni plinovi su unutar zakonskih normi zašto se isto ne bi dogodilo i s naseljima Novo i Staro Čiče zbog blizine nove elektrane?

10. U članku 2.4.1 je navedeno da je trenutno važećim prostornim planom za ovu lokaciju predviđeno da
maksimalna visina građevine može biti 15m. Visina postrojenja je 39,5m i 73m dimnjak. Kako se to uklapa u postojeći PPU?
Prema prostornom planu za ovu lokaciju je predviđena izrada UPUa prije bilo kakve izgradnje. U članku 3.1.4. predviđa se da će se raditi izmjene PPU na kojima će se ucrtati lokacije elektrane te UPUa (članak 9.1.2) ali da se ne može čekati završenje istih. Također se zaključuje da je zahvat u skladu s prostorno planskom dokumentacijom koja se treba napraviti. Kako zahvat može biti u skladu s dokumentacijom koja nije u izradi i nije prošla javnu raspravu???

11. Predviđena godišnja količina drvne sječke je 210.000t/god. Da li u neposrednoj blizini postoje tolike zalihe šuma? Prema podacima iz drugih studija u krugu 50km postoji cca 200.000t šumske biomase (nije napisano koji udio je drvna sječka). S obzirom na niz privatnih otkupljivača koji već sad prodaju drvnu sječku u europske zemlje, upitno je koliko sječke će ostati za rad elektrane. Što u slučaju da se uredbom Hrvatskih šuma smanji u budućnosti predviđena količina posječenih šuma što je tendencija u Europskoj uniji? Što će se onda dogoditi sa ovom elektranom, tj na koje gorivo će ići?

12. Predviđa se izgradnja bunara na samoj parceli koji će crpiti 83m3/h što dovodi do ukupne godišnje potrošnje od cca 400.000m3/god vode što je cca 20% ukupne potrošnje vode u Gradu Velikoj Gorici (2.7mio m3/god). Kako će to djelovati na razinu podzemnih voda? Većina građana Turopolja i dalje koristi vlastite bunare. Kako će djelovati na razinu voda u jezerima Čiče, Ježevo i Vukovina?

13. U Studiji nije obuhvaćen utjecaj elektrane na cijenu građevnih i poljoprivrednih zemljišta u naseljima Novo Čiče, Staro Čiče i Vukovina. Predviđanja su da će vrijednost pasti jer u tim mjestima do sada nije bilo većih industrijskih postrojenja te su bila poželjna za naseljavanje.

14. U studiji je navedeno što se događa u slučaju havarije dimnog filtera, ali nije navedeno što se događa u slučaja kvara na sistemu pročišćavanja otpadnih voda. Koja je eventualna opasnost na okoliš u tom slučaju?

15. Praćenje kvalitete zrake i štetnih plinova je predviđeno u roku od maksimalno 12mj od početka rada te svakih 6mjeseci. Zašto se ispitivanje ne vrši odmah po početku te zašto nema kontinuiranog praćenja kvalitete zraka (automatska mjerna postaja na lokaciji Novo ili Staro Čiče)?

16. U članku 4.2.1.1 navedeno je da je maksimalna visina dimnjaka zbog zračnog prometa 73m. Da li to znači da ako ne bi bilo zračnog prometa da bi se dimnjak napravio veće visine?

17. U studiji je navedena udaljenost od središta naselja 2-2.5km. Zašto nije navedena udaljenost do rubnih stambenih dijelova koja iznosi cca 1km. Također nisu označena stambena područja širenja naselja Staro Čiče koja su ucrtana u prostorni plan iza koja je trenutno u izradi UPU, a koja se također nalaze na 1km udaljenosti.

18. Koje je točno gorivo koje će elektrana koristiti s obzirom da se u studiji navode dva različita termina: šumska biomasa i drvna sječka? Šumska biomasa podrazumijeva i koru, lišće, sječku i sav drvni otpad dok je definicija drvne sječke isključivo grane promjera do 9cm. Da li će se to gorivo dopremati u prirodnom obliku (grane) ili će biti sameljeno? Što se sve može koristiti kao gorivo umjesto drvne sječke?

19. Da li postoji tehnološka mogućnost da se ovo postrojenje uz određene preinake u budućnosti prenamjeni u spalionicu otpada?

20. Kako se može planirati odvodnja svih otpadnih voda na kolektor Velika Gorica kada se zna da on trenutno nije u punoj funkciji i ne može preuzeti te količine što se i navodi u studiji? Što u slučaju da Grad ne rekonstruira kolektor do 2015g što je navedeno u studiji? Gdje će se onda odvoditi otpadne vode?

21. U članku 1.3.3.4 (str 36) navedeno je da će se količina letećeg pepela i štetnih plinova pomoću filtara smanjiti ispod zakonskih normi. Koje su točne očekivane vrijednosti, tj da li će one biti znatno niže od graničnih ili na graničnim vrijednostima?

22. Prema studiji (str 198) najveće koncentracije emisija kotla su na 700m od lokacije što je niti 300m udaljnosti od prvih kuća u naselju Novo Čiče, Staro Čiče i Velika Gorica. S obzirom na malu kartu nije moguće vidjeti detaljne koncentracije kod prvih naseljenih kuća.

23. Str 35. „Tijekom trajanja ispuhivanja čađe povećava se koncentracija letećeg pepela u dimnim plinova“ – Da li se to povećanje vidi i na izlazu iz dimnjaka u atmosferu?
« Zadnja izmjena: Veljača 14, 2012, 02:34:56 poslijepodne BobRock »

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #161 : Veljača 14, 2012, 09:20:55 poslijepodne »
Kaj to znači, kako na prvom predstavljanju studije u POU nije bilo stručnih i pravovaljanih informacija?
Bilo je,bilo, samo ne od osobe koju su dopelali da brani Studiju. Rekel bi Jajo z Prljavoga kazališta;
-Koji antitalent,čovječe! Pa,di tebe da izaberemo!?
Ni bilo ni gradonačelnikove svite na predstavljanju ob dve ali su se našli na predstavlajnu Letopisa ob sedem "na mestu zločina"...
wwwg tablice

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #162 : Veljača 15, 2012, 07:16:54 prijepodne »
Dobio sam od prijateljice jedan zanimljiv mail ... mislim da bi ovo mogli povezati s ovom temom, ali i sa mnogim drugim temama ...

Deset strategija manipulacije stanovništvom
Na osnovu rada jednog od najuticajnijih svjetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Čomskog, donosimo vam spisak od deset strategija manipulacije putem medija.

1)  P PREUSMJERAVANJE PAŽNJE
Pažnju javnosti preusmjeravati sa važnih  problema na nevažne. Prezaposliti javnost poplavom nebitnih informacija, da ljudi ne bi imali vremena razmišljati i steći osnovna saznanja u razumijevanju svijeta. (GLEDANJE TV-A!!!!)

2)   STVARANJE PROBLEMA
Ta metoda se naziva i “problem-reakcija-rješenje”. Treba stvoriti problem, da bi dio javnosti reagirao na njega. Na primjer: izazvati i prenositi nasilje sa namjerom, da javnost lakše prihvati ograničavanje slobode, ekonomsku krizu ili da bi se opravdalo rušenje socijalne države. (WTC 9/11)

3)   POSTUPNOST PROMJENA
Da bi javnost pristala na neku neprihvatljivu mjeru, uvoditi je postepeno, “na kašičicu”, mjesecima i godinama. Promjene, koje bi mogle da izazovu otpor, ako bi bile izvedene naglo i u kratkom vremenskom roku, bit će sprovedene politikom malih koraka. Svijet se tako vremenom mijenja, a da to ne budi svijest o promjenama.

4)    ODLAGANJE
Još jedan način za pripremanje javnosti na nepopularne promjene je, da ih se najavljuje  mnogo ranije, unaprijed. Ljudi tako ne osjete odjednom svu težinu promjena, jer se prethodno privikavaju na samu ideje o promjeni. Osim toga i “zajednička nada u bolju budućnost” olakšava njihovo prihvaćanje.

5)    UPOTREBA DJEČJEG JEZIKA
Kada se odraslima obraća kao kada se govori djeci, postižemo dva korisna učinka: javnost potiskuje svoju kritičku svijest i poruka ima snažnije djelovanje na ljude. Taj sugestivni mehanizam u velikoj mjeri se koristi i prilikom reklamiranja.

6)    BUĐENJE EMOCIJA
Zloupotreba emocija je klasična tehnika, koja se koristi u izazivanju kratkog spoja, prilikom razumnog prosuđivanja. Kritičku svijest zamjenjuju emotivni impulsi (bijes, strah, itd.) Upotreba emotivnog registra omogućava pristup nesvjesnom, pa je kasnije moguće na tom nivou sprovesti ideje, želje, brige, bojazni ili prinudu, ili pak izazvati određena ponašanja.

7)    NEZNANJE
Siromašnijim slojevima treba onemogućiti pristup mehanizmima razumijevanja manipulacije njihovim pristankom. Kvaliteta obrazovanja nižih društvenih slojeva treba biti što slabija ili ispod prosjeka, da bi ponor između obrazovanja viših i nižih slojeva ostao nepremostiv.

8)    VELIČANJE GLUPOSTI
Javnost treba  podsticati u prihvaćanju  prosječnosti. Potrebno je uvjeriti ljude da je "in" (u modi), poželjno biti glup, vulgaran i neuk. Istovremeno treba izazivati otpor prema kulturi i nauci.

9)    STVARANJE OSЈEĆAJA KRIVICE
Treba uvjeriti svakog pojedinca da je samo i isključivo on odgovoran za vlastitu nesreću, usljed oskudnog znanja, ograničenih sposobnosti ili nedovoljnog truda. Tako nesiguran i potcijenjen pojedinac, opterećen osjećajem krivice, odustat će od traženja pravih uzroka svojeg položaja i pobune protiv ekonomskog sistema.

10) ZLOUPOTREBA ZNANJA
Brz razvoj nauke u posljednjih 50 godina stvara rastuću provaliju između znanja javnosti i onih koji ga posjeduju i koriste, vladajuće elite. “Sistem”, zaslugom biologije, neurobiologije i praktične psihologije, ima pristup naprednom znanju o čovjeku i na fizičkom i na psihičkom planu.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #163 : Veljača 15, 2012, 09:40:03 prijepodne »
Deset strategija manipulacije stanovništvom
...
Well... Ovo je jako zanimljvo!
To traži svoju vlastitu temu. Ono kaj smo podsvjesno osjećali da nije kak spada, sad moremo svjesno svrstati u jednu od tih grupacija i time argumentirati protiv manipulacije.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #164 : Veljača 15, 2012, 11:19:08 poslijepodne »
14.02.2012. -SDP VELIKE GORICE PROTIV BIOELEKTRANE-TOPLANE NA LOKACIJI U ŠTUKIMA!
http://www.sdpvg.org/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=57&cntnt01pagelimit=6&cntnt01returnid=78

Srijeda, Veljača 15th, 2012 | Autor Petra
Stav Gradske organizacije HSS o najavljenoj izgradnji bioelektrane-toplane
http://www.cityportal.hr/aktualno/stav-gradske-organizacije-hss-o-najavljenoj-izgradnji-bioelektrane-toplane/

Najte noreti kak guske v meglu jel bi vam se mogel ponoviti "Harač! Harač!" i Afera "Billja ljivada"...
wwwg tablice