Autor Tema: KAJ & KAJ Kajzertum - Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině  (Posjeta: 75743 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum - Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině
« Odgovori #90 : Kolovoz 26, 2013, 07:09:05 poslijepodne »
Policijska postaja Logatec svetuje - varovanje otrok na poti v in iz šole
 Z načrtovanimi aktivnostmi bomo policisti Policijske postaje Logatec tudi ob začetku letošnjega šolskega leta 2013/2014, skupaj s člani ZŠAM in SPV Občine Logatec, skrbeli za varnost otrok na poti v in iz šole.

Tako bomo: 
• v okolici šol izvajali poostrene nadzore, pri čemer bo glavni cilj umirjanje prometa (nadzor hitrosti), še posebej v času prihoda učencev v šolo in odhoda domov,
• preverjali uporabo varnostnih pasov in dodatne opreme za privezovanje otrok v vozilih, s katerimi bodo starši pripeljali otroke v šolo,
• pozorni na varno hojo otrok in prečkanje ceste, opremljenost prvošolcev in drugošolcev z rumenimi ruticami in z odsevnimi telesi ob zmanjšani vidljivosti, brezhibnost koles, koles s  pomožnim motorjem in koles z motorjem,
• opravljali poostrene nadzore tehnične brezhibnosti vozil, s katerimi se bodo učenci prevažali v šolo in iz šole domov, in ob tem dosledno ukrepali,
• ob prihodu otrok v šolo s kolesom kontrolirali obvezno uporabo zaščitne čelade,

Poleg tega za večjo varnost otrok priporočamo naslednje:

Staršem:
- da te in prihodnje dni več časa namenite prometno varnostni vzgoji svojih otrok. Zelo pomembno je, da neposredno v prometu preverite, kaj vaši otroci na šolski poti znajo in zmorejo,
- da pri prevozu otroke dosledno zavarujete z varnostnimi pasovi oziroma jih prevažate zavarovane v ustreznih sedežih.

Voznikom:
- da so v prometu še posebej pozorni na otroke in njihovo nepredvidljivost in da temu prilagodijo tudi način svoje vožnje.

Več nasvetov za varnost vaših otrok v prometu lahko najdete na spletni strani policije.
Vam in vašim otrokom želimo srečno v prometnem vsakdanu.

Policijska postaja Logatec
http://logatec.si/vsebina/policijska-postaja-logatec-svetuje-varovanje-otrok-na-poti-v-in-iz-ole.html

Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa
 SPOROČILO ZA JAVNOST: RAVNANJE VOZNIKOV NA KROŽNIH KRIŽIŠČIH
Uspešnost uvedbe krožnih križišč v Sloveniji je očitna. Z vidika prometne varnosti so zelo dobrodošla, saj
predstavljajo učinkovit ukrep umirjanja hitrosti in zmanjšujejo posledice prometnih nesreč. Poleg tega
povečujejo pretočnost prometa in imajo pozitiven vpliv na zmanjševanje hrupa in emisij s strani motornih
vozil.
V raziskavah se ugotavlja, da se je tam, kjer je so bila ''klasična'' nivojska križišča preurejena v krožna, v
nekaterih primerih število prometnih nesreč zmanjšalo celo za 50%, število poškodovanih pa za 75%, ker:
• so hitrosti vozil manjše;
• je število TMT (točk možnega trčenje) manjše;
• ni možnosti za huda čelna trčenja;
• so zelo redka pravokotna bočna trčenja.

Število krožnih križišč se povečuje. Številčno izstopajo predvsem majhna in srednje velika krožna križišča.
Posledično se vozniki vedno bolj soočamo z vožnjo na krožnih križiščih.
Z lažje razumevanje si lahko predstavljamo, da je krožno križišče, križišče prednostne in neprednostne
ceste, kjer prednostna cesta poteka v zaključenem krogu.
Najpogostejši vzroki prometnih nesreč v krožnih križiščih so: prehitevanje pred križiščem, trki s
pešcem/kolesarjem, trki in naleti pri izvozih oz. uvozih ter menjavi prometnih pasov, naleti v sredinski ali
ločilni otok, zanašanja in zdrsi ter drugo. Za varnejše ravnanje v prometu vam v nadaljevanju predstavljamo
posamezne situacije voženj v krožnih križiščih.
...
http://www.obcina-sevnica.si/uploads/obcina/obvestila/avp_ravnanje_voznikov_krozisce.pdf

€nergija
Naprave porabijo nekaj elektrike tudi, ko so ugasnjene
Kako lahko zmanjšamo porabo električne energije doma? 1
Varno in ekološko nočno kolesarjenje
Kako učinkovito uporabljamo pomivalni stroj
Odprtje Sončne elektrarne v Novem mestu
http://www.mojaobcina.si/sempeter-vrtojba/novice/
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum - Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině
« Odgovori #91 : Siječanj 30, 2014, 11:31:11 poslijepodne »
Lupina agrumov užitna ali ne?
 V zadnjem času pa v nekaterih trgovinah moč opazili, da je tudi na konvencionalno pridelanih citrusih oznaka, da je lupina užitna. Ali to drži?
 Citrusi oziroma agrumi so sadeži, ki morajo dozoreti na drevesu in so zelo občutljivi, čeprav jih varuje lupina. Med transportom in skladiščenjem morajo biti zato zaščiteni. Če agrume pripeljejo z ladjami od zelo daleč, recimo z južne poloble, jih zaščitijo pred mehanskimi poškodbami z različnimi voski, pred napadom plesni in gliv pa s fungicidi. Način zaščite sadežev je torej odvisen od trajanja in načina transporta in od tega, koliko časa bo potrebno skladiščenje.
 V trgovinah so lahko naprodaj agrumi, ki niso bili zaščiteni s fungicidi, temveč le z voski. Lupina takšnih sadežev je seveda užitna. Voski za površinsko obdelavo citrusov oziroma agrumov so aditivi, ki pa morajo biti naravnega izvora – na primer čebelji vosek (E 901), vosek palme karnauba (E 903), uporabijo lahko tudi šelakov vosek (E904), ki ga pridobivajo iz izločkov žuželke.
 Potrošnikom svetujemo, naj bodo v trgovinah pozorni na označbe in navedbe, ki so ob sadju, pri predpakiranem sadju pa na deklaraciji, saj morajo biti označeni tako fungicidi kot tudi aditivi. Pred uporabo moramo citruse dobro oprati, najprej v topli vodi in nato nekajkrat v hladni vodi, saj tako s sadežev speremo umazanijo in nekaj voska.
 Prav tako svetujemo, da sadje, pri katerem so bili uporabljeni fungicidi, položite v posebno vrečko in ne k drugemu sadju in zelenjavi, da se fungicid ne bi prenesel na druga živila. Doma je treba sadeže dobro oprati in si potem temeljito umiti roki.
http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=188939
wwwg tablice

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum - Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině
« Odgovori #92 : Veljača 14, 2014, 11:29:33 poslijepodne »
SKIJAŠKI OPISAN 14.02.:

(DAN VALEN)TINA - MAZE (SE ZALUBLENI)


Tina smuča in poje:
Moja pot je moja odločitev

»Energična, živa in močna dinamika z dobrim sporočilom, pesem, ki me je v sekundi prepričala,« je najboljša slovenska smučarka o svojem glasbenem prvencu My Way Is My Decision (Moja pot je moja odločitev) povedala pred dnevi, no, opis njenega rockerskega hita, ki se je okitil s simpatičnim videospotom in si ga je na youtubu ogledalo že skoraj 200.000 (14.02.2014.: 536 348) radovednežev in oboževalcev, pa bi z lahkoto dodelili tudi njenemu brezhibnemu söldenskemu nastopu: energičen, živ in izjemno dinamičen, z nedvomno spodbudnim sporočilom – vožnja, ki nas je že kmalu po startu prepričala in navdala z upanjem, da bomo letos spremljali nepremagljivo Tino oziroma njeno vrhunsko ekipo, Team to aMaze. Ekipo, ki navdušuje.


Obširneše:
http://www.slovenskenovice.si/sport/zimski-sporti/tina-smuca-poje-moja-pot-je-moja-odlocitev

Tina Maze - MY WAY IS MY DECISION / 2014 Olympic DH Gold Medal Champion - GOLDEN MEDAL, 03:31

Tina Maze - MY WAY IS MY DECISION / 2014 Olympic DH Gold Medal Champion - GOLDEN MEDAL
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum - Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině
« Odgovori #93 : Ožujak 15, 2014, 11:33:01 poslijepodne »
Moj maček
album Don Juan (1988)


Moj maček je maček za tri
in daleč okoli takega ni,
poznajo ga vsi vaški psi
in najlepše dekleta iz naše vasi.

Hodile so mačke iz mesta na vas,
ker slišale dober o njem so glas,
da vsaka ga mucka rada ima,
in vsaka bi rada njegova bila.

Hojlarija, hojlarija hoj,
naj vsi dobro vejo,
da maček je moj. (3x)


Ko mrak se na zemljo spusti,
moj maček na vasi mucke lovi,
prav fletno vsaki se zdi,
da mojega mačka k sebi dobi.

Hodile so mačke iz mesta na vas,
ker slišale dober o njem so glas,
da vsaka ga mucka rada ima,
in vsaka bi rada njegova bila.

Hojlarija, hojlarija hoj,
naj vsi dobro vejo,
da maček je moj. (3x)



Don Juan - Moj maček, 03:00

Don Juan - Moj maček
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: Zádnja večerja___KAJ & KAJ Kajzertum - Sličnost i razlikôvnost HR i SI kaja
« Odgovori #94 : Travanj 19, 2014, 01:01:29 poslijepodne »
Zádnja večérja imenujemo dogodek, ko je Jezus zadnjikrat večerjal z učenci (apostoli), preden je bil izdan in usmrčen. Zadnja večerja je bila v Jeruzalemu in sicer v četrtek pred judovskim praznikom pashe približno l. 33 n. št. Spomin na ta dogodek kristjani obhajajo na Veliki četrtek, pa tudi sicer pri vsaki sveti maši.



Dogodek precej na kratko opisujejo prvi trije evangeliji (takoimenovani sinoptični evangeliji: Matejev, Markov in Lukov), Janezov evangelij pa mu posveča posebno pozornost.

Iz evangelijev izvemo, da je Jezus pred svojo smrtjo želel s svojimi učenci (apostoli) jesti obredno večerjo, kot je v navadi pri praznovanju pashe - judovske Velike noči.

1.
Sinoptični evangeliji navajajo, da je Jezus pri večerji razlomil kruh in rekel: "Vzemite, jejte, to je moje telo«. Potem je vzel kelih z vinom in jim ga ponudil: »Pijte iz njega vsi. To je namreč moja kri, kri zaveze, ki se za vse preliva v odpuščanje grehov.« (primerjaj Mt 26,26-30 in Mr 14,22-25) Poleg tega jim je naročil tudi: »To delajte v moj spomin.« (Lk 22,14-20) Ta dogodek kristjani štejejo za ustanovitev zakramenta evharistije.

Jezus je poleg tega tudi napovedal, da ga bo eden od apostolov (Juda Iškarijot) izdal. Po večerji se je Jezus z nekaterimi učenci odpravil proti Oljski gori, na vrt Getsemani. Tja je Juda Iškarijot pripeljal judovske velike duhovnike in vojake, ki so Jezusa aretirali.

2.
Evangelij po Janezu posveča opisu zadnje večerje kar pet poglavij (13. - 17.). Ta poglavja pomenijo v nekem smislu Jezusovo duhovno oporoko (testament) in iz njih izvemo še naslednje podrobnosti:

 - Jezus je ob začetku zadnje večerje apostolom umil noge kot znak svoje skromnosti in ponižnosti (to je osnova za obred umivanja nog, ki ga poznajo številne krščanske Cerkve).
- Jezus je poudaril zapoved medsebojne ljubezni: »Ljubite drug drugega. Kakor sem vas jaz ljubil, tako tudi vi ljubite drug drugega. Po tem bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če boste ljubili drug drugega."
- Jezus je učencem obljubil pomoč in tolažbo Svetega Duha.
- Jezus je učencem napovedal, da jih bodo številni ljudje preganjali in sovražili.

Zadnja večerja je imala odločilen vpliv na nastajajoče krščanstvo. V prvih stoletjih so kristjani izoblikovali svoje bogoslužje na temelju ponovitve zadnje večerje. Taki obredi v prvotnem krščanstvu so se imenovali agape - obedi ljubezni (grška beseda αγάπη pomeni ljubezen). Med srečanjem so udeleženci dejansko skupaj povečerjali, nato pa je voditelj obreda (duhovnik) ponovil Jezusove posvetilne besede nad kruhom in vinom, ki so si ju potem razdelili. Iz tega obreda se je v naslednjih stoletjih izoblikovala maša, ki ima za osnovo še vedno evharistično daritev kruha in vina.


Zvir:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Zadnja_ve%C4%8Derja

* * * * * * * * * *

Posljednja večera, 04:46
I dok su blagovali, uze Isus kruh, izreče blagoslov pa razlomi, dade svojim učenicima i reče: "Uzmite i jedite! Ovo je tijelo moje!" I uze čašu, zahvali i dade im govoreći: "Pijte iz nje svi! Ovo je krv moja, krv Saveza koja se za mnoge prolijeva na otpuštenje grijeha. A kažem vam: ne, neću od sada piti od ovog roda trsova do onoga dana kad ću ga - novoga - s vama piti u kraljevstvu Oca svojega." Otpjevavši hvalospjeve, zaputiše se prema Maslinskoj gori. (Mk 26, 26-30)

http://sl.wikipedia.org/wiki/Zadnja_ve%C4%8Derja

* * * * * * * * * *

Posljednja večera, 04:46

Posljednja večera
« Zadnja izmjena: Travanj 19, 2014, 01:05:22 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum- Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině_Velika noč
« Odgovori #95 : Travanj 05, 2021, 12:06:24 poslijepodne »
Pošiljam vam zajčka,
ki rad barva jajčka,
eno pišče,
ki hren išče
in kuharico lisico,
da vam speče orehovo potico.
Ker imate zdaj pomoč,
v miru in harmoniji uživajte Veliko noč!


(barva = farba, orehovo potico = orejnača (orejova povetica, orejova gibanica), sedaj = ve (sad), ker = buduči da, Velika noč = Vuzem)

« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2021, 12:27:32 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum- Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině_Velika noč
« Odgovori #96 : Travanj 05, 2021, 12:21:10 poslijepodne »
Velikonočno voščilo

Naj svetloba upanja osvetli vašo pot,
naj svetloba sočutja neguje vaše bitje
in Kristusova svetloba
naj vas ta čas blagoslovi
.
Vesele velikonočne praznike

******
Velikonočno voščilo – Vuzmena gratulacija (čestitka), upanje = nada (ufajne), sočutje = sučut (suosečajne)


« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2021, 12:24:22 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: KAJ & KAJ Kajzertum- Sličnost i razlikôvnost HR i SI kajkavščině_Velika noč
« Odgovori #97 : Travanj 05, 2021, 12:36:36 poslijepodne »
Velikonočni nemir


velikonočni = vuzmeni, pokanje = strelajne (pucajne)

**********
Pokanje s karbidom 2012, 01:03
https://www.youtube.com/watch?v=oMinR87NPVk

**********
Velikonočno pokanje v Prlekiji, 06:29
https://www.youtube.com/watch?v=jWKOFLNjDMI

« Zadnja izmjena: Travanj 05, 2021, 12:40:37 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549