Autor Tema: Slovenci - opasni hakeri  (Posjeta: 10647 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #15 : Srpanj 26, 2010, 08:35:43 prijepodne »
Tako je. I još puno drugih privatnika koji imaju potrebe za velikim bazama podataka, od upravitelja stambenih zgrada pa nadalje.

Rijetko ili ne, nije i nemoguće. Osobno znam podosta primjera, tako da respektiram Tvoje iskustvo, ali baš ni ja nisam dudke kojeg buš impresionirao samo tako. Drugim riječčima, natprosječno sam dobro informiran o stanju o kojem govorim.

E baš si pogodio s prstom u pekmez. O stanju programa upravljanja stambenih zgrada znam sigurno puno jer sam odmah nakon donošenja zakona radio aplikaciju za to koju danas koristi većina hrvatskih upravljitelja. A od najvećih jedino GSKG Zagreb (ili kak' se danas zove) nije radio na toj aplikaciji (oni su koristili GZAOP, danas APIS IT), ali sam za njih radio neke pomoćne aplikacije (plan upravljanja, evidencija protupožarnih aparata, plan velikih radova).

Za upravljanje stambenih zgrada i ne trebaš preveliku bazu (bez obzira što su zgrade velike :-) ), jedna maloprodaja ili kafić koji vodi normative ti na godišnoj razini kreiraju i do 10 puta više zapisa u bazi.

Neki upravljitelji su sami radili aplikacije, ali koliko sam vidio radi se o relativno jednostavnim aplikacijama rađenim u RAD alatima ili čak u Access-u ili Excelu (?!). Te aplikacije uglavnom su radili napredni korisnici ili priučeni programeri. Takvi sigurno nisu sposobni napisati botnet oko kojega je i krenula diskusija.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #16 : Srpanj 26, 2010, 09:21:46 prijepodne »
Za upravljanje stambenih zgrada i ne trebaš preveliku bazu (bez obzira što su zgrade velike :-) ), jedna maloprodaja ili kafić koji vodi normative ti na godišnoj razini kreiraju i do 10 puta više zapisa u bazi.

Nisam baš jako uvjeren u to, radio sam u počecima bazu za Upravitelj-Gradnju iz Sloboštine, i sa pružanjem sve više i više kvalitetnijih usluga, baza je rasla strahovito (sada je cca 130 zgrada u Novom Zagrebu, centru, a i neke u Velikoj Gorici...), a svaka zgrada sa prosječno par desetaka stanova, sve do jedne Mamutice... u svim tim tisućama i tisućama stambenih jedinica zapisi snimljenog stanja, tekućih potreba za popravcima, pa održavanjima, pa prigovorima i zahtjevima, pa evidencijama plaćanja i dugovanja, pa....

Pusti, kafić tuče stalno jedno te isto, ovdje mi govorimo o par desetaka tisuća RAZLIČITIH stavki koje se apdejtaju, dok kafić ima popis od par desetaka artikala koje stalno vrti, ista firma, isti gazda, sve isto - mijenja se jedino promet i završno stanje po danima, no to je sve kikiriki koji nije čak ni na skladišnoj kartivci, ili listu dnevnog prometa i zaključnog stanja problem voditi rukom i kemijskom olovkom... kafić ima običnu kasu, dok upravljanje zgradama ima posebne aplikacije za ispise računa, opomena, automatsko adresiranje, dopise za sve vrste privatnika, servisa, drugih upravitelja, prijenosa sredstava kod promjene istih, itd itd... uglavnom, baza kafića je sića...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #17 : Srpanj 26, 2010, 07:55:46 poslijepodne »
Tu je sad razlika između velikog broja zapisa u malom broju tablica (kafić, restoran) i broja zapisa u većem broju tablica (USZ). Ova druga je u svakom slučaju složenija.

Ukoliko vodiš restoran koji ima normative u kojem je naveden i najmanji sastojak (npr. od soli i začina do glavnih sastojaka) onda je to već složeniji problem jer se za svako prodano jelo zapisuje i potrošnja po normativu. I to onda nije jedan, nego dvadesetak slogva i to se onda nakupi.

Ali ni kafić ni spomenuti upravitelj nemaju velike baze. Upravitelj ima složeniju bazu, ali ni to nije previše komplicirano da ne bi netko tko poznaje problematiku rada i radni proces složio rješenje u nekom od RAD alata.

Ja sam spominjao broj zapisa u bazi. Znam iz iskustva da su maloprodaje znale imati veće backupove od upravitelja.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #18 : Srpanj 26, 2010, 08:21:11 poslijepodne »
Ukoliko vodiš restoran koji ima normative u kojem je naveden i najmanji sastojak (npr. od soli i začina do glavnih sastojaka) onda je to već složeniji problem jer se za svako prodano jelo zapisuje i potrošnja po normativu. I to onda nije jedan, nego dvadesetak slogva i to se onda nakupi.

Da, ali su uvijek ISTI - znači, kao i u dućanu, zbraja se uprogramiran potrošen materijal, i zbraja kojiko je čega potrošeno... samo što ima više stavki, ali svejedno je to - kikiriki...

Vjeruj mi, ugostiteljstvo mi je primarna struka...  ;)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #19 : Srpanj 26, 2010, 09:32:41 poslijepodne »
Tu je sad razlika između velikog broja zapisa u malom broju tablica (kafić, restoran) i broja zapisa u većem broju tablica (USZ). Ova druga je u svakom slučaju složenija.

Je tak mi je jedna frend rekao: "Jel ti znaš koliko jedan kiosk ima različitih čipsova u jednoj godini? skoro 200 čipsova !!! "

Za poluditi.

amarkulin

  • Gost

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #21 : Kolovoz 01, 2010, 06:44:21 poslijepodne »
Reformed hacker reveals “My life as a spyware developer”

http://venturebeat.com/2010/08/01/reformed-hacker-reveals-my-life-as-a-spyware-developer/

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #22 : Kolovoz 01, 2010, 09:01:39 poslijepodne »
Eto!!
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #23 : Kolovoz 02, 2010, 08:35:33 poslijepodne »
Eto!!

Kaj eto? Jadni nezaposleni programer je bio bez love pa mu je jedini izlaz bilo programiranje spyware-a?

Citat:
Pejski had a two-year technical degree and a bartending certificate...

Nije baš da je bio visokokvalificiran kadar.

Citat:
Pejski didn’t know anything about it, but he joined a security email group and read up on the subject by doing Google searches. He found that it didn’t take much skill. They created a spyware program that tricked people into clicking on a link, which would then initiate the installation of a software program on the user’s computer.




Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #24 : Kolovoz 03, 2010, 07:23:22 prijepodne »
Kaj eto? Jadni nezaposleni programer je bio bez love pa mu je jedini izlaz bilo programiranje spyware-a?

Pa eto dokaza za moje stavove...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Slovenci - opasni hakeri
« Odgovori #25 : Kolovoz 03, 2010, 08:04:15 prijepodne »
Kaj eto? Jadni nezaposleni programer je bio bez love pa mu je jedini izlaz bilo programiranje spyware-a?

Pa eto dokaza za moje stavove...

Uvijek postoje iznimke. A moraš napraviti razliku između pravih programera i priučenih. Za vrijeme dot com buma u Americi i Kanadi je obučena gomila kadrova koji su s ceste, nakon tečaja, postali programeri. Tada se zapošljavalo šapom i kapom. Kada je veliki balon prsnuo i kad su se financijeri povukli iz tvrtki kojima je umjetno napuhana vrijednost na cesti se našao veliki broj 'programera'.