Svakidašnje teme > Čušpajz

Kaj ima za jesti....??

(1/4) > >>

Mlačanin:
                                                          Kaj ima za jesti?

Mislim da je došlo vrijeme da se ovdje spomene uz sve teme i hrana. Uvjeren sam da u našem kraju postoje mnoga autohtona jela,da se tako izrazim,ali i sva ona ostala koja su pronašla mjesto u našem svakodnevnom meniju.
Kako se ovdje ,kod nas iz kojekakvih razloga doselilo i pronašlo svoj topli kutak

Bezbroj osoba iz svih krajeva naše domovine,svaki od njih je sa sobom donio dijelić svojeg rodnog kraja. I dobili smo „Turopoljski lonac“ – uvjetno rećeno-koji se siguran sam svima dopada.
Uz to imamo jednom godišnje i manifestaciju u našem gradu ,gdje se također pripremaju i prezentiraju razne delicije koje uvijek privuku veliki broj posjetitelja.

Pa hajdmo otvoriti taj naš lonac ,jer siguran sam da svatko kad dolazi doma upita…a kaj je denes za jesti…?

U prilog stavljam svoj prvi meni:

Juha od povrća
Faširani šnicli
Mahune sa prezlima

Desert  : štrudla od sira


                                                       Juha od povrća
Sastojci:
Glavica crvenog luka, dvije mrkve, veće zrno krumpira, prstohvat peršina, 1dl riže, soli, vegete i papar.

Sastojke sitno sasjeći na kockice, prodinstati na masti dok ne porumeni, zatim dodati vode i rižu.
Kuhati na laganoj vatri dok se riža ne skuha

Obrok od 2 litre juhe.

 Mahune:
 Mahune skuhati u slanoj vodi ,ocijediti . Prepržiti prezle na masti i polijati vruće po mahunama.

Toliko od mene  ops, (moje bake) !

Dobar tek!!

Mlačanin:
"Možete reći da ste snažni ako ste u stanju razlomiti čokoladu u komade
vlastitim rukama, a nakon toga pojesti samo jedan komadić."

Judith Viorst

Bilaj:
Jagode!
Upravo pojeo zdijelicu  :) :P

Mlačanin:
7-8 lijepo odrezanih kare-a
4-5 glavica luka
Juha od gljiva
Vegeta
Malo masti
Ožujsko pivo

Zagrijati posudu  u koju smo stavili masti. Staviti meso i sa svake ga strane peći da se malo zarumeni.
Luk sasjeckati na komadiće i pirjati dok ne porumeni. Za to vrijeme meso stavimo na rub tanjura da se polako grije.
Kad je luk izdinstan dolijemo malo vode,stavimo na to meso ,dodamo juhu od gljiva iz vrećice i sve lijepo lagano kuhamo.
Dodamo žlicu vegete ili po želji nasjeckanu papriku i paradajz. Kada se meso počne odvajati od kosti ,još ga malo prepečemo sa strane,zgusnemo umak, tako da lagano kipi i sve lijepo poslužimo.

Ovo je jedan od bezbrojnih recepata za kotlovinu.

Eh da ,skoro sam zaboravil. Prije kraja ulijemo pivo u umak i kada sve lijepo prokuhamo,poslužimo na sto. Naravno može biti i bijelo vino.

Dobar tek!

shaka zulu:
Srijeda, 9. lipnja 2010.

Naš su brend krpice sa zeljem i kulen, a ne pizza, sushi i »fusion«

Uvijek nam je bolje ono što je tuđe - svoje skrivamo, a tuđe guramo u prvi plan. Dosad nije bilo sluha za promicanje nacionalne gastronomije, vrijeme je da se drastično mijenja taj odnos, kaže Branko Ognjenović, izbornik hrvatske kuharske reprezentacije
Logika nalaže da se zapitamo zašto se čekalo 20 godina da hrvatska nacionalna kuhinja zavlada domaćim i turističkim stolom. Turističkim stolom koji godišnje nahrani 11 milijuna gladnih usta. Što je razlog da se gostima uporno guraju pizza i ćevapi protiv kojih, naravno, nemamo ništa i nikad ih ne treba micati s ponude jer su se udomaćili te ih svi povremeno konzumiramo.
Naša su jela, međutim, bačena u zapećak. Ni kuhari ni turistički radnici u protekla dva desetljeća samostalnosti nisu odgovarajuće odgovarali na provokaciju da Hrvatska nema svojih jela koja bi mogla konkurirati zahtjevnom gastronomskom tržištu. Sada bi sve moglo doći na svoje, jer se priprema brendiranje hrvatskih restorana koji će od iduće godine, uz uobičajenu ponudu, nuditi i specijalitete autohtone kuhinje. Nitko ne tvrdi da će pizza, ćevapi, miješana mesa i slično nestati s jelovnika, ali će barem dobiti konkurenciju. Pa ako prođe, prođe.
A moglo bi proći. Još prije desetak godina gosti su nam uglavnom dolazili radi kupanja i lijepe prirode. Posljednje istraživanje Instituta za turizam Tomas pokazalo je da sve više turista u Hrvatsku dolazi zbog hrane.
...
Ministarstvo turizma i Hrvatska turistička zajednica tek su nas od ove godine počeli reklamirati kao odredište bogate gastronomije. Dogodine bi za to trebalo ići još više promidžbenog novca. Zanemarimo li preskupo vino, hrana je nešto zbog čega nam se gosti redovito vraćaju - bilo da je to samo običan kruh, kakav rijetko nalaze na policama svojih dućana, bilo jela za koja treba izdvojit više novca, ali koje će im mjesecima ostati u sjećanju.
»Gastronomija ima veliku važnost za hrvatski turizam, ali mi kao da se sramimo svojih jela, svojih specijaliteta. Uvijek nam je bolje ono što je tuđe, svoje skrivamo, a tuđe guramo u prvi plan. Dosad nije bilo sluha za promicanje nacionalne gastronomije, vrijeme je da se drastično mijenja taj odnos«, rekao nam je poznati kuhar Branko Ognjenović, izbornik kuharske reprezentacije Kuharskog saveza Hrvatske, kojem su, inače, omiljeno jelo krpice sa zeljem.

Nacionalni kuharski savez pokrenuo je akciju predstavljanja nacionalnih jela po županijama. Za Zagrebačku je odabrano osam jela, od turopoljske šunke, preko zapečenih štrukli i bistre kokošje juhe s rezancima, do zagorske purice i sajamske kotlovine. Ognjenović smatra kako je nedopustivo da se gostima - a Hrvatska ih na godinu ima više od 11 milijuna - ne ponudi domaća, zdrava hrana. Bolji ovdašnji kuhari počinju živjeti po mantri »vratimo nacionalna jela domaće kuhinje u svakodnevni život, neka postanu brend, prepoznatljiva tržišna marka«.

Od iduće sezone u brendirane restorane
Na jelovnicima hrvatskih restorana uskoro bi se, kaže Zlatko Puntijar, predsjednik Ceha ugostitelja pri Hrvatskoj obrtničkoj komori, mogla naći i jela prilično egzotična suvremenom poimanju obroka: piletina u peršinovu korijenu, jelen u črnoj juhi, teletina u umaku od limuna, podolac u umaku od šafrana, bavarski odrezak s borovnicama... Možda sve to i zvuči egzotično, ali sve su to stara hrvatska jela.
...
U subotu na krpice na Zrinjevac!
U subotu, 12. lipnja, u 13 sati ispred Glazbenog paviljona na Zrinjevcu Zagrepčani će moći nazočiti nesvakidašnjem događaju. Prolaznici će moći kušati krpice sa zeljem, staro jednostavno i ukusno jelo, a uz to će kuhari iz nacionalnoga kuharskog saveza objašnjavati kako ga pripremiti za samo desetak minuta. Intencija je vraćanje krpica sa zeljem na domaći stol premda ga ono u mnogim obiteljima nikad nije ni napustilo. Organizatori te prezentacije su Turistička zajednica grada Zagreba, Hrvatski kuharski savez i Anamaria Šnajdar, novinarka Radio Sljemena. Nadamo se da će se na isti način predstaviti i preostalih sedam jela odabranih da predstavljaju gastronomska dostignuća Zagreba i Zagrebačke županije.
Davor Verković
http://www.vjesnik.hr/html/2010/06/09/Clanak.asp?r=tem&c=2

Nacionalni kuharski savez pokrenuo je akciju predstavljanja nacionalnih jela po županijama. Za Zagrebačku je odabrano osam jela, od turopoljske šunke, preko zapečenih štrukli i bistre kokošje juhe s rezancima, do zagorske purice i sajamske kotlovine.

Šlageralo me bu... >:( Do dela tu turopolsku šunku? Austrijanci,eskimi,Obama belokosti..?

Jel do zna kak se i na kak debelo reže domača šunka?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju