Autor Tema: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna  (Posjeta: 330885 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #105 : Prosinac 29, 2009, 12:51:10 prijepodne »


Varaždinskě vésti, br. 3390, 22.12.2009.

Klopotec

Zrihtana Bedekovička


Baš mi je drago videti vilu Bedekovičku vu kojoj je sad Dečja knjižnica, ovak fino zrihtanu i zbegecanu. Ne znam je li sad lepša po danu onak bleščeča vu klasicističkomu stilu (kak veliju stručnjaki) ili pak na večer z čist moderno osvietlena ona četiri stupa...

Prešloga je utorka bila i mala svečanost z kojom se je označil kraj obnove ove vile, nakon kojega se opet imamo z čim pofaliti pred turistima koji se buju tud špancirali. Istina, ni bilo vrloga otpiranja, bilo nas je jedno dvajsti skup z novinarima i snimatelima, a obnovlenu Bedekovičku je otprl naš gradonačelnik, koji se je prek one rampe na ulazu prepelal z elektromobilčekom. Publika se malo posle za njim prešpancirala, i to je bilo to...

Ravnatel Gradske knižnice je v toj priliki rekel da su ministarstvu kulture dali molbu za peneze da bi još uredili četrtu fazu i podrume. Gradonačelnik je pridodal da kani dati zrušiti onu železnu ogradu prama Cesarčevoj vulici, a “Parkovi” bi onda zrihtali park pred vilom koji bi tak bil celina z Jagičevim parkom. Ja si skromno mislim da to ne bi bilo jako spametno, jerbo bi onda deca išla v Drugu osnovnu školu poprečki gdi im opadne na pamet, a ne baš tam gdi im semafor i zebra kažeju...

No i gda smo več pri vili Bedekovički, moram još nekaj napisati. Ne bute veruvali, ali mislim da se more računati kakti nekakšni rekord - kak naši gradski činovniki moreju fletno rešavati “predmete” gda to hočeju. Najme, knižnica se je, nakon kaj je prije oko dvajsti let dobila prizemlje pak onda i prvi kat, sad zaželela i podruma. Zato je našemu gradonačelniku 2. prosinca poslala dopisa, dugoga kak moja tri vugleca, vu kojemu je Upravno vieče napisalo celu poviest palače, pak onda još dodalo malo mašte, da bi na koncu “predložilo da se poduzmu aktivnosti za iseljenje udruga iz vile, a to su radioamateri i ribiči, i da bi onda oni mogli proširiti knjižničarsku djelatnost...”

Vu dopisu još piše da su o tomu obavijestili i upravne odjele Grada za komunal i kulturu. I veruvali ili ne, ali radioamateri su več 3. prosinca dobili od komunalcov befel da v roku od 15 danov imaju taj spomenik kulture isprazniti od osoba i stvari, jerbo buju “u protivnom poduzete zakonom predviđene radnje”! A to bi značilo, da bi radioamateri trebali na sneg odnesti vse svoje aparature, kajti nemaju kam drugam z njima...

Rekord je vu tomu da je - od zahteva do rešenja prešlo manje od jednoga dana, a najsmešneše je to da radioamateri spadaju pod Upravni odjel kulture, a kak vunbaciteli su se porinuli komunalci, dok se vu rešenju gradonačelnik niti ne spominje. I još piše da je ciela dotična vila “nizom odluka i zaključaka namijenjena isključivo za knižnicu”. Kaj neje dosta samo jedna odluka ili zakluček!?

Ja znam da su radioamateri tu v podrumu skoro dvajsti let, da je to vu početku bilo nekaj zmed šupom i svinjcom, a oni su sami vse v red dopelali, kajti ne buju valda svoje skupe radiouređaje držali vu vlagi. A sad, več za 14 dana bi se morali odseliti – ne znaju kam. No, buduči da je o radioamaterima rieč, postoji propis Varaždinske županije o Organizaciji sustava zaštite i spašavanja, prama kojemu se baš za radio-klubove moraju brigati – i Grad i Županija...


Zvir:
http://varazdinske-vijesti.hr/3390/klopotec/zrihtana-bedekovicka?opcija=kolumnisti

Prelistajtě nôvi broj "Varaždinca"
(živopisano (online) izdâjně "Varaždinske vésti"):
http://varazdinske-vijesti.hr/online/Main.php?MagID=1&MagNo=1

pdf-pismohrana:
Varaždinskě vésti

http://varazdinske-vijesti.hr/pdf-arhiva
Županiske vésti
http://varazdinske-vijesti.hr/arhiva-zupanijske-vijesti

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Preštimani gospon KloPOTec - kajkavski call-um-nist z «Varaždinske vésti“ na tur-for-um-u
 (vupisati  Klopotec vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Kalman-Marica grófnő-Szép város Kolozsvár
Video:
Kalman - GRÄFIN MARICZA - Komm mit nach Varasdin,  04:15
Kalman-Marica grófnő - Szép város Kolozsvár
Szilágyi Olga - Dániel Gábor

Opširnešě:
http://www.forum.gorica.hr/index.php/topic,2278.msg85330.html#msg85330

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Spot  Več tri dana varaždinske grupe Pot*
* Plemenita Občina Turopôlska
www.turopolje.hr
Pot Vec tri dana
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #106 : Prosinac 29, 2009, 12:51:51 prijepodne »


7 Plus – Regionâlni tjědnik Severozâpadně Hrvackě
22.12.2009., br. 292

Kolumna (Zločesta) Vrtoglavica

Malo sim, malo tam, na kraju nikam


I tak Robijeva politička karijera ide dale, malo sim, malo tam, na kraju nekam, više nikam. Al tak je to navek z onima kaj vu politiku zajdeju a ne razmiju kam su zišli i skim prav zaprav posla imaju.

Pišě: RADAR


Vu Velkom Selu pri Dravi ni ovih božičnih dana političari nemaju mira. Veli mi Štefek da se Robi Paragraf pak premislil i više neće biti savetnik od burgemajstera Iveka. Veli da to ni ono kaj je on mislil da bu i da prav zaprav savetniki ništ ne delaju. Rekel je još da ni mogel dobiti nekakve papire vu ruke, o trošku zidanja dvorane i pitaj Boga čemu sve ne, da polukne malo brojke kaj su na njima napisane. Pa bu pak protiv burge-majstera sudski postupak pokrenul. Četrti po redu ili peti morti, to više niko ni ne broji. Na lokatnim izborima predi nekaj mesecov Robi je rekel da nebu ni vu snu išel z Ivekom vu koaliciju. Pa je onda posli kak grom z vedra neba, postal njegov savetnik. Pa sad više neće biti savetnik. Onda je bil i šef seljačke partije vu Velkom Selu pri Dravi. Ve više ni to nije kajti su zbrali drugega. Kaj ima rad Iveka, kak političara, da si neko ne bi mislil nekaj drugo. I tak Robijeva politička karijera ide dale, malo sim, malo tam, na kraju nekam, više nikam. Al tak je to navek z onima kaj vu politiku zajdeju a ne razmiju kam su zišli i skim prav zaprav posla imaju.

Na kraju čestit vam Božić bil, i budite mi  veselo i živo.


Zvir:
http://issuu.com/regionalnitjednik/docs/rt 292/60
ili
http://issuu.com/regionalnitjednik/docs/rt_292    , str. 60
http://www.regionalni.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled RADARSKE člankov «Vrtoglavica» na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  RADAR vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vrtoglavica - V(e)rtig(lavic)aVertigo
Vertigo (1958) Trailer - Alfred Hitchcock, (kajler), 02:24 
Vertigo (1958) Trailer - Alfred Hitchcock
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #107 : Prosinac 29, 2009, 12:52:55 prijepodne »


Međimurske novine, 22.12.2009., br. 746.

Premišlavanje Jožeka radnika

Predbožično premišlavanje…


Vsako leto je tak: čim dohaja vreme Božiča težaki, a još so glasneši službeniki, se počnejo spominati za božičnice. To bi trebali biti nekši penezi šteri bi pomogli kajbi stol za Božič bil malo kredneše popujeni i kaj bi se na njemo našle dobrote i finote štere se ne trošijo vu obične nedele. Pak je to nej nikaj hudoga, pak bi tak i moralo biti, jerbo je Božič nejvekši svetek nas krščanov i katolikov. Čistam je nekak normalno gda se težake brigajo za sebe i svoj želodec, ali nejglasneši so i nejbole kričijo za božičnice oni šteri ne hodajo vu cirkvo i ne verjejo vu Božeka i Božič. Neje opče važno štere vjere so penezi.

Piše: Jožek radnik


Pred nami so veliki svetki: Božič, Štefanje, Ivanje, staro i novo leto i navčeni smo za te dneve nekaj vejč potrošiti, kak se i šika. No, ovo leto sam jeden drugoga  zbočki gledimo (kak lačna krava) i vugiblemo se štacunov kaj nas nebi nekši vrag nutri odvlekev, jerbo penez ga nej. Kuliko znam naša Vlada, naši komunalci, gracki oci i opčinari so se pobrigali kaj nam žepi ostanejo prazni, tak gda nemamo zakaj iti vu štacune. Ovo leto bode, po tom pitanjo, kuliko penez tuliko mužike. Kak je lejpo živeti vu državi štera se ne briga kaj bi težaki dobili plače za to kaj delajo, ali se zato pobriga kaj nam zeme vum žepov i vejč nek nutri imamo.

Počelo je prebiranje med onima šteri bi šteli biti  županovi novi pročelniki. Vse moljbe so prvipot presejane i ve se čaka testeranje. Najme kaj, župan oče kaj bodo vsi pisali testove i kaj tak zazvedi kak je što spameten. Gruntam si, gruntam i nikak nebrem zazvediti jeli bode unda župan zaposliv nejbolše i nejspametneše ili pak one šteri bodo napisali nejbolše testove?

Nebreš nigdi biti, a niti pak bilokaj delati, a kaj te nebi gledav ili pak zalukavav nešterni novi precednik Lejpe naše. Nekak si gruntam gda smo mi premala zemlja, a kaj tuliko teh političarov očejo biti precedniki. Isto tak vam nebi znav reči jeli je to tak lefko biti, tak lejpo ili pak se nikaj ne dela, a služijo se veliki penezi? Ili pak je vsakomo kandidato lejpo kaj bode jempot precednik, zanavek precednik. Dok si pre stolo i ješ na oku te drži nešterni novi precednik, dok spiš po glavi ti se motajo novi precedniki i unda je čistam nekak normalno gda senjaš bolše zutra vu državi gde vsi delajo, a nejga niti mita, korupcije…, dok si z ženom vu posteli, novi precedniki drukajo za tebe i pomažejo ti vu tem poslo i dok se nejmeje nadjaš oni su navek tu. Dohajajo prek televizije, radija, novin, poštari jiv nosijo, a dok nažgeš kompjutora več so nutri kak kakši virusi. Kaj reči, vsi čuda obečuvlejo, a ja sam vam jako najgerek kak bodo to naprajli, jerbo nemajo, ruom, preveč vlasti vu rokaj. No, ipak, nejleži od vsega je obečati, to bar nikaj ne košta, a more vam donesti i glasa na izboraj vu nedelo.

Vsako leto je tak: čim dohaja vreme Božiča težaki, a još so glasneši službeniki, se počnejo spominati za božičnice. To bi trebali biti nekši penezi šteri bi pomogli kajbi stol za Božič bil malo kredneše popujeni i kaj bi se na njemo našle dobrote i finote štere se ne trošijo vu obične nedele. Pak je to nej nikaj hudoga, pak bi tak i moralo biti, jerbo je Božič nejvekši svetek nas krščanov i katolikov. Čistam je nekak normalno gda se težake brigajo za sebe i svoj želodec, ali nejglasneši so i nejbole kričijo za božičnice oni šteri ne hodajo vu cirkvo i ne verjejo vu Božeka i Božič. Neje opče važno štere vjere so penezi.

Kaj bode, itak, z toga vremena? Nejpredi je toplo do početka decembra, a unda za jeden den zapadne, nekaj meje, od pol metra snega i stegne zima tak kaj drevje poka, ceste so zametane, avijoni ne vozijo, a sneg škriple pod nogaj tak kaj ga je dostik dauko čuti. A unda pak nam naši metereologi (a nej političari) prognozeraju kak več zutra dohaja k nam južni veter  šteri bode toga sega snega otopil i meli bodemo problema z poplavaj. Dok se vreme tak naglo meja unda, nejvečpot, i veliki vetri pušejo. Nebrem to nikak razmeti, brzčas je čovek zeuv Božeko z rok cugle za komanderanje z vremenom, jerbo te nagle promjene so nigdar nej bile dok je to bilo Božeko vu rokaj. Pak što bode to vse zdržav, to nebremo mi tobož zdravi, a nej kajbi mogli betežni.

Z ovim letom bode minulo i Fratarsko leto vu Čakovco i Međimorjo. Tak so ovo 2009. leto nazvali čakoski gracki oci. Z tem so šteli zafaliti fra-patrima kaj več 350 let delajo i navučavlejo naše Čakovčance gda tre veruvati vu Božeka i vse drugo kaj je vezano za Božeka, cirkvo i pošteno živleje. Brzčas vam je poznato gda je Mikloš Zrinski Čakoski 1659. leta dopelav fratre vu Čakovec i gda so oni tu ostali do dneva denešnjega i ne kanijo z Čakovca niti oditi. Isto tak fratri, več 220 let, vodijo čakosko župo Svetoga Mikloša biškupa, a pred 10 let so zazidali novo cirkvo na čakoskomo jugo i tam ve imajo i župo Svetoga Tončeka Padovanskoga. Za vse to kaj so naprajli za Čakovčance i na Međimorce čakoski gracki oci so jim deli spomen pločo na klošter, tak gda ve vsi šteri dojdejo vu Čakovec morejo videti kak se Čakovčanci štimajo z svojimi velečasniki.


Zvir:
Međimurske novine, br. 746, 22.12.2009., str. 77
http://www.mnovine.net/index.php?option=com_content&task=view&id=12493&Itemid=138

Međimurske novine, 22.12.2009., br. 746.
pregled pdf:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine746i?mode=embed&documentId=080529141635-9953d9ac231e42788d00d2305b793e02&layout=grey
download pdf:
http://www.mnovine.hr/pdf/746/mnovine746i.pdf

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Međimursko-novinski premišlant JOŽEK RÂDNIK na tur-for-um-u
(vupisati  Premišlavanje vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Žiga i Bandisti - Međimurje, kak si lepo zeleno, 03:55
Žiga i Bandisti - Međimurje, kak si lepo zeleno
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #108 : Prosinac 29, 2009, 12:53:49 prijepodne »


Pri Mladenu


08.12.2009., tork

Priroda i prirodnost


Se čovek spremlje nekaj važnoga povedat, al nikak da pove. Kaj da vreme to drukše rihta. Se pitam zakaj to tak ide?
Gledim i vidim, da sve kaj po špagi ide. Kad gledite drijevo kak raste, i kak grana z grane zijde, vidite kak sve na nečem i od nečeg je. Tu su i oni sokovi kaj živlenju kak hrana jesu. Tak se i raste, a i nastane. Ni z ničega. Tu je drijevo z granami, pa ti sokovi, al i nekaj kaj ni samo tak videti.
To nekaj je v smeri pitanja: 'Zakaj?'
Zakaj voda curi?
Zakaj veter piha?
Zakaj grana z grane zraste?
Zakaj …zakaj…zakaj ? ? ?
Kaj da videti bi štel…za kaj. Za kaj i od čega. To je kaj da rišem vreme. Je bilo tam, a sad bu tu. Vite, sve to videti je moći, al kaj je to po čemu se to pomikavlje?
Ni za stati na tomu.
Če nekaj nekam prejde, nekaj drugo na to mesto dojti mora. Nemre prazno ostati. Če ga , nekak spraznite i tak vam zgledi, onda je tu ono kaj ne vidite. To je nekaj kaj navlači i hoće se popuniti. Tak je nekak i z vremenom. Mislim, z ovim kaj oblake nosi i kiše i snega dela. Sve se tu nekak premeće, al je tu, če nekaj hudega sa strane ne doleti. Neki veliju da je to ravnoteža. Ja bi dodal da je to ravnoteža v gibanju. Rekel bi da tu je i moč gibanja.
Z milionima leta se na ovoj našoj najdražoj Zemlici sve to rihtalo. Ni to za Zemlicu neko velko vreme, al nami malima je takvo, da ga nemremo zamislit. V njemu je i čovek nastajal, takav kakav je danas.
Se život menjal i rihtal tak da je ostajal onakav kakav je mogel. Tak se život rihtal na sliku mogućega. Nigdo ni mudroval i razmišljal. Puno je toga v čoveka se ugradilo, jer je tak bilo. Zemlica i Svemir u svojim promenama ostavili su trag i v čoveku.
Zakaj smo takvi je pitanje, na koji način da gledamo sve to.
Kak svakaj je kaj je, tak nekaj kaj zmislimo ni. Treba neku silu upotrebiti da bilo bi. To je tak bilo i u stvaranju čoveka. Ta sila za menjanje je posredno radila čitave načine obrane od promena. Ni to samo tak za razmeti, a tak jednostavno je. Jednostavno al mozak nam tak ne dela. Svakakvih gluposti zmislimo, al ono bitno nikak v glavu da dojde. Valda je to zato kaj nam mozak je tu da se zabavlja baš sa tim glupostima, med kojima traži ono moguće. Ni on neki pametnjaković. Kak zaigrano dete je.
Lepo, kaj tak je nastal i naš obrambeni mehanizam. On je nekak nastal skup s raznim delovima čoveka. Sve to se milenijima rihtalo v prirodnim uvjetima. Kad bi se desilo nekaj posebnoga, bi puno živih stradalo. Recimo, će drapi asteroid, il se Zemlica promeškolji z vulkani i potresima bi tak bilo….
Zašli smo v zanimljivu fazu razvoja. Čovek je sam svojim željama za moći i posjedima dopelal stvar do apsurda. Promenil je onu prirodu, koja ga je napravila takvim kakav je, u nekaj drugo. To je ko asteroid koji po malo ulazi ui atmosferu. Tak sami sebe bumo dokrajčili. Mozgovi nam svakaj proglasiju mogućim, pa makar i na kratki rok. Glavno da ide, sad, a za posle buju oni drugi valda našli načina? Tak je sve veća razlika med prorodnosti i onoga kaj smo napravili. A kak opstati u novim uvjetima? Kak, nek da se prilagodimo. Ak nebumo mogli, odemo svi skup vrit. Tolko se zmenjalo, da bi već trebali zgledeti kak čudovišta.
Priroda i dalje dela po svom. Drukše se ni nemre. V čoveku se odražava na čudne načine. Promene sistema opstanka zašle su v čudne faze. Promene pelaju v čudne bolesti. Čovek je razbolel Zemlju i sad to ide na njega. Naučenjaki, svak u svojem delokrugu, vide samo delić istine. Kak da se neka nervoza javlja. Svejeno niko neda ono kaj ima, a ne pita niko jel je prirodno pravo to imati. Priroda bu rekla svoj sud, al mnogima bu onda bilo prekasno. Ne, nebuju išli vrešt. Bu to morti još jen promašaj v evoluciji.
Bogek moj, kaj sam v crno prešel? Ma nis ja prešel. Samo sam rekel, a prešli smo svi skup. Je pitanje za čiji i na čiji račun. To tak da me bar malo i ekonomisti razmeju. Oni sve kroz lovu vidiju.
Puno je toga kaj bi me moglo srditi. Na primer kaj mi kak jamcu uzimaju trečinu penzije, a korisnik se dela lud; kaj na dve penzije nas šest živi, ajd sad snaha nekaj dobi na malu bebu; kaj su me sa svih strana ogradili brzim cestama, a nigdar nis ni nebum vozil; kaj mi se unuki nebuju imali gde igrati; kaj sve manj zelenila je oko mene. Zgradili su si 'boljitka'. Je al plaćali bumo svi; i oni z 'boljitkom' i oni s goritkom. Tak to ide. Al kaj da se srdim, kad čovek je takav, pa videti nemre kaj dela. Kolektivno kaj da idemo vrit,. Još da nam daju barjake i naučiju nas pesme o zajedničkom 'boljitku'. Kolki su bez posla ostali. Se već vidi kam se to pela. Nis fatalist.
Štel bi samo reči da su na pitanje;: 'Kam ovo sve ide?', slepi odgovorili: 'Bumo vidli.'
Želim vam puno cvetja, radosti, bistrih potokov, leptira, pčelica i svega kaj nam se čini vrednim, a prirodno je, da manje pohlepe, samo živosti i materijalnoga bogatstva bu. Vežbajte živeti.
Sve vas volim i one kaj su prirodni i one kaj nisu, samo ovim drugima želim da otpreju oči. Bu im to mali šok, al drukće nemre ić, osim ak nisu duhovno pripremljen, al taki su oči već otprli i …. Srdačan pozdrav … :


Zvir:
http://primladenu.blog.hr/2009/12/1627089683/priroda-i-prirodnost.html
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #109 : Prosinac 29, 2009, 12:56:57 prijepodne »


Lâjnski snég

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list br. 271. / 24.12.2008.  (papérnato izdâjně)

IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE


Na Nevinu dečicu se rodbina šiba

Piše: Zoran Gregurek

Između Božića i Nove godine smjestio se blagdan Nevine dječice, koji se slavi 28. prosinca, i na koji se  nekim dijelovima Zagorja  provodio običaj koji je danas  već  podosta zaboravljen.  No, i o njemu je znala naša hraščinska baka Ivka,  koja je pučku «tematiku»  imala u malome prstu.              

- Na Nevinu dečicu, deca su obilazila svoju rodbinu i susede z šibami i pruti vu rukami. Gda su došli vu nižu, mam bi prešli na posel: se bi  vu hiži početi šibati po noga,  kak mlade, tak i najstarejše. Tuo su delali meste da ih košuju jer se te dan tak čestitale. Veruvale se ak se šiba i na Nevinu dečicu, da budu dece i stari druge lete i da nikakva bolest ne imiela vlast nad njimi – govorila je baka. A čestitari - šibari,  nisu dobili zauzvrat batine.

- Gazda hiže bi šibare nagradil: dali bi im im oreje, jabuke i suhi špek. Ak je bile cukorof pri hiži, i nje dobili. Je, samo se vu hiža zadržal i drugi običaj:  da su tateki i matere svuoju decu da budu druge lete močni i poskočni. Znale nas je peči kak sam vrag sme z tijienku vrbovu šibu  dobili po guoli noga. Jer, če se slabe vudrile, onda ni muoč nije bila jaka. Trebale  je strpeti čim jakšu buol, da bu zdravlje druge lete - pojasnila bi baka. Kako su  se naši stari pripremali za  proslavu Novog ljeta.

- Nuovomu letu nijiesme se nigdar tak veselili kak Badnjaku i Božiču. Nuove lete mi, deca, skore nigdar nijiesme ni dočakali nek bi vu postelje, šte nije prije zaspal, poslušati kak stareši dečeci i dečki pucaju z kuburi il pucaju z karabitom. - Same se prije nije pucale kak denes, gda kak da je rat na Stare lete čim zideš vun.  Prije se dece pune više branile da pucaju, ali i nije bile vu hiži tulike stvari za pucanje. Nijiesme znali ni za petarde, ni za rakete, a prskalice su imeli same oni šteri su bili z bogateše hiže - pojasnila bi baka.


Zvir:
Zagorski list br. 271. /24.12.2008. / (papérnato izdâjně)
Nepotpuno online-izdâjně:
http://www.zagorje.com
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #110 : Prosinac 29, 2009, 12:58:33 prijepodne »


Vuz Herôdošovo (dân nevině dečicě, 28. prosinca):


Analizérajuči nedavno "Očenaše" na polskom, češkom, ukrajinskom iznenadil sem sě da v tim jezikem postoji réč "vin" = zlo(čest), pa je naša réč "nevin" zapravo složenica od ne-vin.
......................
„Valja još spomenuti tipično kajkavsko ime Herodeševo koje je također nastalo prema običaju šibanja, jer se jedna vrsta korbača naziva herodeš prema kralju Herodu koji je dao pogubiti betlehemsku djecu. To ime rabe pomurski Hrvati u Mađarskoj u inačici Herodešovo, a u inačici Rodoševo rabili su ga i Hrvati kajkavci što su živjeli u banatskom selu Boki u današnjoj Srbiji, a govor im je pripadao turopoljsko-posavskom dijalektu kajkavskoga narječja. Inače, to je ime nastalo poimeničenjem posvojnoga pridjeva srednjega roda.“
Zvir:
http://www.matis.hr/zbornici/2001/Text/Text6-3.htm

Herod I. Veliki
„U spomen na taj događaj Katolička crkva obilježava blagdan nevine dječice 28. prosinca, ponekad (regionalno) zvan Herodeševo
http://hr.wikipedia.org/wiki/Herod_I._Veliki

Obširnešě: :
(„privremeno“ nedostupno)
http://www.forum.gorica.hr/index.php/topic,720.msg38695.html#msg38695



Hrvackokajkavski:

OTEC NAŠ
ki jesi na nebesih.
Sveti se ime tvoje.
Dojdi kraljevstvo tvoje.
Budi volja tvoja,
kak na nebu,
tak na zemlji.
Kruha našega vsagdašnjega
daj nam denes.
I odpusti nam duge naše,
kak i mi odpuščamo
dužnikom našem.
I ne vpeljaj nas vu skušavanje,
neg oslobodi nas od zla.
Amen.

Hrvatski kajkavski "Otec naš" z knige "Natale solum" (1752) pavlinskog pisca Josipa Bedekoviča (transkribiral Z. Bartolic) - via Hrvatski kajkavski kolendar 2004., Matica hrvatska - Ogranak Čakovec

Obširnešě: :
Nâstavek:
(„privremeno“ nedostupen)
http://www.forum.gorica.hr/index.php/topic,720.msg38687.html#msg38687
« Zadnja izmjena: Prosinac 29, 2009, 01:02:45 prijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #111 : Prosinac 31, 2009, 08:41:20 poslijepodne »


Věčera za jenoga (stâro-nôvoletni skeč)

Jenâki POstupek kak lâni?
Jenâki POstupek kak sako leto:


Dinner for One  (a New Years Cult Classic)   10:49
Dinner for one

Tâjna nâjpopularnešega (stâro-nôvoletnoga) skeča
Jěn 20-minutni crno-béli engleski televiziski skeč, snimlen još 1963. i potpuno nepoznat v Velike Britanije, v Nemačke jě v zâjnem desetletjem stekel tuliku populârnost da jě postal obavezni dél zâbavě v nôvoletne noči praktički za sakoga Némca. Procenujě sě da jě ově silvestarskě noči (AD 2005.) taj skeč gledelo bârem 20 milijunov Némcov, pet milijunov višě neg nôvoletni govor nemačkoga precednika. On jě 31. prosinca na râzličitem nemačkem televiziskem kanâlem prikâzan nâjmejně 50 pût, bil jě obavezan na sem regionâlnem kanâlem, a na jěne od nacionâlne komercijalne TV mrež prikâzan jě nekoliko pût.

Opširnešě / zvir:
http://www.nacional.hr/articles/view/15939/8/

Dinner for One
The same procedure as last year, Miss Sophie?
Věčera za jenoga
Jenâki POstupek kak lâni, gospica Sophie (Sofija)?

http://www.croatia.ch/zanimljivosti/090109.php

* * * * * * * * * * * * * * *

Wikipedia o „Dinner for one“:
Engleski:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dinner_for_One
Nemački:
http://de.wikipedia.org/wiki/Dinner_for_One
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #112 : Siječanj 01, 2010, 06:11:35 poslijepodne »


Zagorski list br. 324 / 31.12.2009.

ZA DUŠU, ZA SPOMENEK

RAJENJE, ČESTITKA POLOŽARE


Faljen Isus i Marija!
Na tom Mladom ljetu
tusti debeli
zdravi veseli.
Daj vam Bog
guščiče, račiče,
puriče, fačiče (?!),
pune lagve vina,
pune škrinje žita
i da bi vam kvočke
trde na jajci sedele.
Daj vam Bog
sega obilja,
a naj več
Božjuga mira i blagoslova!



Piše: Nevenka Gregurić
 
Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/greguric.jpg&width=430&height=250



Znam da oni teri čitaju naš ljist znaju da je i h prijašnja ljieta položarove čestitka več bila napisana. Nek je i naj bu. I položari teri su negda hodilji po selu, hodilji su sake ljete rane hjutre i pred saku hižu zrajilji dobre poznate želje. Položari, dejčešinci h sela, hganjalji su se teri se bu raneše zdigel i prie obišel hiže, zrajil i za svoje rajenje dobil kakve  krajcere ilji dinare. Gizdavi su bilji hižni pred čievemi se vrati več put čul položar. Položari su rade hodilji same kre dobre ljudie, jer su znalji da nejdu zabadave. Hiže h tera niesu bilji dobredošlji rejše su preskakalji. Negda, ni zima, ni cieljec snieg ni bolonduvanje ciele noči niesu moglji zabremzati decu kaj nej išlji za položare.

 Nema denes položare. Nema ni rajenja pred vrati. Morti je radi toga po hiža  denes se nekak zbrčkane i obrnjene na hopak? Morti se i zate na ljica ljudie se menje more videti radost, a z srca se menje čuje smieh. Kak da je se te nekam prešle z položeri, z Novoljetnami pesmami kaj su pajdaši pajdašem znalji zapopievati i zaigrati pod oknem. Pozabile su se takaj hnoge stare šege do tere se negda držalje. Jedna od njih je i veselje cielji dan Novuga ljeta. Če si na Nove ljete vesel cielji dan, čaka te vesele ljete. Svaje fiže med hižnemi nikak nie smelje biti jer bi se unda svadilji furt med sobu. Na stolu je moralje biti svinjske mese, a ne nikak živače. Živinče gda zgrieblje zemlju z nogami, rieva ju otraga, pa tak bi i gospodara mogla krenuti na rikverc. Svinče pak zemlju ruje napre, i če se jie mese od pajceka, gospodara bi krenula napre. Na Nove ljete nie baš bilje dobre da babe hodiju po sele h čestitare, kaj nej donesle k hiže kakvu kaštigu.

Bilje po stara šega ilji po nova nejveča je sreča gda čovek more, onak od srca i poštenja, sakomu do dotekne njegef životni putec zaželjeti sreču, zdravlje i veselje. Veljiju da bu teške, alji mi sme več nafčeni na žmehkoču i žmikanje pak zate nie nič novuga. Čuvajte se same lažnih lafri tere vam se h gubec nasmejavaju, trepljeju vas po pleča, a histe vrieme rievaju nože. Nu, ne morate se plašiti če vam se kaj takvuga pripeti. Navieke važiju i one starinske:
„Gdoj pod kem jamu kopa, sam hu nju opadne.“ A tuj je i ona :“Pravda je spora, alji gda dojde,dojde z kamatami!“ Radi toga se unda, kak i ja, najte brigivati.

VESELJITE SE UNDA CAJTEM TERI PRIHAJAJU I SREČNE VAM NOVE LJETE!


Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/6836/za-dusu-za-spomenek-rajenje--cestitka-polozare.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled člankov « ZA DUŠU, ZA SPOMENEK » gospě Nevenkě Gregurić na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Gregurić v iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/
« Zadnja izmjena: Siječanj 01, 2010, 06:16:29 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #113 : Siječanj 01, 2010, 06:35:06 poslijepodne »


Blagosloven Božić i sretno vam novo leto,
da bi hasnovito bilo, uspehom otpreto!

Nek vsim ljudem dobre volje bude plodonosno:
hrvačkim prijatelom i delatnim pajdašom
vuzduš i napoprek lepom domovinom našom.
Grackom poglavarstvu i glavaru za vsu hasnovitost
kaj pribavilo je zveličajne i glasnovitost,
za vse zgrajeno, zbigecano i zrihtano vu Zagrebu Gorice gradu,
zlepšavana da i dale bude, scifrana vsaki novi danek kakti za paradu:
da najdragša i zmirom nam ostane; vu svemu nevrednom vse niža,         
v srcu, v lubavi našoj bezotajnoj navek još bliža
.

                                                                       Zvonimir Bukovina (1929-1998) / L.K.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

„Moj Zagreb“ „Mâ Gorica

Sa ničim na svetu ja menjal te ne bi
Moj Zagreb Mâ Gorica kak imam te rad
Svoj dom i veselje sem našel vu tebi
Za mene najlepši si grad

Vse vugle ti poznam, vse ulice znam
Vu tebi sam sreten i nikada sam
Pa gdi god bum v svetu, ja peval bum rad
Tu malu popevku, poslušaj je sad

Ti, ti najdragša si mi
Pa kaj god je v tebi, to v sreči živi
I puce i dečki i tičeki svi
Tak slatko vu tebi naš “Kaj” zvoni

Ti, ti najdragša si mi
Najlepša popevka življenja si Ti
Vu mojemu srcu najlepši si grad
Moj Zagreb Mâ Gorica tak imam te rad.......
......................................

                                                                       Reči i muzika: Drago Brahm
/ L.K.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ovu popevku treba dobro znati,
z muzikom uštimati i s vinom zalevati.
Serbus i imajte se rad


                                                                       Drago Turopoljac

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Posredni zvir: Večernâk, 24.12.2008 / Dija-Graditeljstvo
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #114 : Siječanj 08, 2010, 11:30:46 poslijepodne »


Predlâjnski snég

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zagorski list br. 219 / 28.12.2007 / panorama  (papérnato izdâjne)

Z BAKINE PUČKE BILJEŽNICE

Na Stare lete ne sme zafrig zagoreti


Piše: Zoran Gregurek


"Kakve bu Stare lete, tak budu i si dani vu nuovomu. Zate treba točne paziti kaj se dijeila te dan da si nej zapečatili dvanajst mesecof šteri su pred nami", ponavljala bi svake godine na Silvestrovo naša hraščinska baka Ivka, pučka prognozerka. Domišljate zagorske gazdarice znale su kako doskočiti vjerovanjima.

"Negdar gazdarice na Stare lete nijesu niš štele peči vu tulcu da im tuo nej zagorele jer im bu se tuo događale cijiele lete. Zate bi pečenjku spekle dan prije, a one štere za tuo nijiesu imele vremena, stroge su pazile kak se mese peče. Babe nijiesu štele ni zafrig peči na Stare lete, jer se veli koje se babe zafrig na Stare lete zapeče, ta bu nesrečna cijele lete", govorila je baka. Posebno se na Staru godinu pazilo u postupanju s domaćim životinjama.

"Krave, konji i prasci na Stare se lete nigdar nijiesu jake ranili da im se ne bi želudec preširil i da nej pune jeli, a male napreduvali druge lete. Gazdarice najrajše nijiesu ni živinu z koca puščale zadnji dan vu letu da im se kaj loše nej dogodile. A oni šteri su šteli biti potpune sigurni da im ne niš vu kvar prešle druge lete, ti su z črljenim maslinom označili živinu štere neču pri hiže i gruntu", prisjećala se baka. Tako bi uhvatili jednog miša ili štakora i na nogu mu navezali vrpcu jer se vjerovalo da nijedan pripadnik te vrste više neće u kuću dolaziti druge godine.

"Iste bi se napravile i lošemu i pokvarenomu susedu šteri bi se došel same napiti k hiži na Stere lete. Njemu se vu žep diela črljena vrpca i onda druge lete nije zalazil k te hiži. Na Stare lete babe bi mužem vu kupice natakale vode vu vine gda nijesu vidli, da bi druge lete bili trezneši", mudrozborila je baka.


Zvir:
Zagorski list br. 219 /28.12.2007 / panorama  (papérnato izdâjne)
Nepotpuno online-izdâjně:
http://www.zagorje.com[/blue]

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled člankov „IZ BAKINE PUČKE BILJEŽNICE“ gospona Zorana Gregurka na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  Gregurek vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * * * * * * * * ** * *

Video:
Cinkuši-Bozična (1998),   04:31
Cinkusi-Bozicna (1998)
Cinkuši: Pet je kumi etc.
http://www.forum.gorica.hr/index.php/topic,3202.msg67422.html#msg67422
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #115 : Siječanj 08, 2010, 11:31:33 poslijepodne »


Zagorski list br. 324 / 31.12.2009.

Dnevnik tate Bena

Sve je isto k'o i lani

 
Ko i za svaki Božić tak je bilo i za ovaj. Pak mi meso i kolači ideju van na vuha. Pak su h dučanima, ali i po cesti bile gužve kaj da se nekaj djeli zabadaf. Čak su i na televiziji bili isti filmovi ko i za saki Božić. I tak iz godine u godinu malo po malo gubi se ona prava čar Božića. Još uz to kakvo je bilo vrijeme nekak mi se činilo da drugi mesec pemo na more.

Piše: Tomislav Benčić-Ben
 
Slika:
http://www.zagorje.com/thumb.ashx?path=/ckfinder/userfiles/images/komentatori/bencic.jpg&width=430&height=250



Za nekakvu promjenu se ipak pobrinul naš župnik. Ovo ljeto su jaslice napravili na samom ulazu h cirkvu. I mogu vam reči da jako ljepo zglediju. Međutim pojedincima je kultura ponašanja još uvijek na jako niskom nivou. Več po običaju na sam Božić na poldanjoj meši je blagoslov dece. Tak smo najbolja od svih žena i ja zeli Graciu i prešli na mešu. Došli smo malo raneše s nadom da si bi morti imali kam sesti, ali več je se bilo puno. I stanemo si mi između dva reda klupa skroz napred do kud se moglo normalno bez naguravanja dojti. Kam bi se išel gurat s malim detetom na rukama.

To kaj sam imel malo dete na rukama nije sprječavalo određene pojedince da se naguravaju makar su videli da imam malo dete na rukama. Ne, oni su morali iti napre. Tam gde je bila najbolj gužva. Kam se rjevlješ napre? Zakaj? Kakve ima veze e stojiš skroz napre ili otraga? Jedino kaj se oni teri su bolj napre več vidiju. Pa če je nešči na mešu došel samo zato da ga se vidi naj mu bu. I najbolji su mi oni teri zadnji dojdeju, hočeju biti h prvom redu i prvi van nakon meše prejti.

Bilo je i svijetlih primjera. Videl sam jednu gospođu kak se zdigla i prepustila svoje mesto jednoj majci s detetom na rukama. Kak se mojoj gospođi nišči nije zdigel i prepustil mesto da si sedne s detetom onda sam večinu vremena Graciu držal ja. I morem vam reči da njezinih malo prek 11 kil nije baš ugodno za držati na rukama skoro vuru vremena. Bilo je dobro dok si je malo pridrijemala jednu rundu. Ali kad se zbudila štela je se videti. Obračala se sim tam. Največ je gledela Isusa na križu kojemu je par put i mahnula, a zanimljiv joj je bil i dečec malo veči od nje kaj je imal lizaljku h rukama. Sad e je ona gledela dečeca ili lizaljku?

Pred nama je još jen produženi vikend. Šef nam se smiloval i dobili smo i subotu fraj. Tak da sam doma dva vikenda za redom po tri dana. To ne pamtim kad mi se zadnji put dogodilo.

Osim precedničkih izbora ljudi se največ još spominaju o dočeku. I skoro se kaj čujem veliju da buju doma bili. I ja bum bil doma. Bilo je riječi o nekakvom dočeku negde, ali to se spomenulo jemput i poslije o tome ni slova. Lani su žena i Gracia bile doma. Na dočeku su još bile u jednom komadu. Ja sam pratil Patriciju na trg, a Sandra je bila z Lucijom. I tak mi je bilo zima da ni par kuhanih vina nije pomoglo. A drugi tjedan je i Gracii rođendan. Baš bi mogel drugi tjedan deti popis kaj bi dete štelo za rođendan.


Zvir:
http://www.zagorje.com/clanak/6841/dnevnik-tate-bena-sve-je-isto-ko-i-lani.aspx

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Zâgorsko-lisnati kolumnist Tomislav Benčić-Ben na tur-for-um-u
(vupisati  Benčić vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #116 : Siječanj 08, 2010, 11:32:24 poslijepodne »


Večernji list 28.12.2009.

FAKAT

Je li Mani ljubomorna na Jadranku?!


Slika:
.…


Tak premijerki Jadranki Kosor predbacuje da joj je važnije kakvu bu haljinu ili kakvu ogrlicu nosila nego kak se narod nosi u ovoj sveopćoj neimaštini.

autor: Zvonimir Milčec


Moglo bi se i takvo, čist žensko pitanje, postaviti. Dakako, kad Mani Gotovac ne bih i osobno poznaval. A nakon njenog slavnog sudjelovanja u Stankovićevoj emisiji “Nedjeljom u 2” lijepo je i javno priznati da takvu osobu osobno poznaš.

S Mani i njenim drugim mužem čak sam se i družil. Skup smo bili i u šopingu u Grazu. I na povratku smo njupali u kineskom restoranu u Mariboru. A jednom smo proboravili dva prelijepa sunčana dana kod našeg zajedničkog prijatelja na Krku. Poznajem oba Manina bivša i sa svakim me ponešto veže.

S prvim me veže zidarski meštar Vlado, koji je najprije izglancal moju kuću, a onda to isto njemu. S drugim sam “zidal” zajedničke knjige, izložbe, filmove i interijere. I za jednog i za drugog imal sam isto pitanje koje se, dakako, nikad nisam usudil postaviti. Da kak je uopće moguće životni prostor dijeliti s “Mani cumani”?! I nisam bil ljubomoran. Jer čim sam Mani upoznal, postalo mi je jasno da baš nije lako živjeti u sjeni vlastite žene.

A u prilog tome govorili su i oni silni titlovi u Stankovićevoj emisiji, koji su sugovornicu do neba hvalili. 
A sve se svodilo na konstataciju da popularni voditelj nikad dosad u emisiji nije imal tak zanimljiva gosta. Sugovornicu tak otvorenu i hrabru u otkrivanju osobnih i čisto intimnih tajni, kao i u detektiranju i analiziranju ukupnih društvenih i političkih prilika koje živimo.

Tak smo od Mani javno čuli ono kaj, doduše, i sami znamo i furt mrmljamo, ali ovak izgovoreno javno ima drugu težinu. Da se aktualna politika i naša vlada, umjesto s problemima u kojima smo se našli, bavi sama sobom! I da se ponaša kao da je se ništa ne tiče.

Tak premijerki Jadranki Kosor predbacuje da joj je važnije kakvu bu haljinu ili kakvu ogrlicu nosila nego kak se narod nosi u ovoj sveopćoj neimaštini. I da je premijerkin vječno napaljen osmijeh na licu u neskladu sa svakodnevnim otpuštanjima s posla, zaduženjima, stečajevima, pronevjerama i svim vrstama kriminala u vlastitim redovima.

Sa sličnim paspartuom Mani uokviruje i njezina bivšeg šefa, “našeg Ivu”, koji je sam dignul rep, a Jadranki ostavil ključeve ove razvaljene kuće. Našu premijerku Mani uspoređuje s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel na čijem se licu, veli, vide svi problemi kroz koje njezina država, toliko veća i bogatija od nas, trenutačno prolazi. Ako bi već trebal sam napraviti usporedbu, onda ću biti pristran. Moram priznati da mi je Kosorica ljepša od Merkelice.

Toliko sam joj dužan, jer me i s njom veže jedno razdoblje bivšeg života. 
Kad me, kao mlada tamnokosa i uvijek nasmijana, pratila na književnim susretima sa zagrebačkom djecom. Istina, u međuvremenu sam se imal razloga upitati je li se naša Jadranka upitala kak moji likovi s Bukovca Giza, Bimbo, Dugi, Truli i Kanta danas kao penzići žive?

Znam samo da ih je današnja premijerka, a nekadašnja novinarka Dječjeg programa Radio Zagreba, voljela. Ali, voljela je i Sanadera, Polančeca i Kalmetu (?!)... I čist sumnjam da bi zbog toga Mani Gotovac mogla biti ljubomorna...


Zvir:
http://www.vecernji.hr/kolumne/je-li-mani-ljubomorna-jadranku-kolumna-72230

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Gospodine Milčec, jeste li vi posljednji Mohikanac kajkavštine u novinarstvu?

- Još se i suzdržavam i kajkavštinu upotrebljavam samo kada treba povezati rečenicu. Da pišem sve na kajkavskom, naježili bi se oni koji misle da bi samim čitanjem postali kajkavci i purgeri.


Zvir:
http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2009,5,9,,162543.jl
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #117 : Siječanj 08, 2010, 11:33:06 poslijepodne »


7 Plus – Regionâlni tjědnik Severozâpadně Hrvackě
29.12.2009., br. 293

Kolumna (Zločesta) Vrtoglavica

Milan došo do drugoga kruga, Andriju uhvatila tuga


Kaj je pak Nadana Krašovog potaklo na filozofsku misao zakaj on ni išel vu drugi krug. Vesni je suza z oka kanula, a Dragan je bil pogleda ljuta.

Pišě: RADAR


Si videl Štefek da Milan Benderas ipak ide vu drugi krug precedničkih izbora? Puno je ljudi vu Hrvackoj mislilo daje z nore vrbe opal kad se kandideral za Pantovčak, a ve, hopa cupa, tu je gde je, puše Iveku Josipovičevom za vrat. Pa je ve Andrija Kameniti srditi kaj ga je Milan prešel i vu Bosni glase pobral više od njega. Kajti tam navek svi glasaju za Hadeze. A ve nisu. Kajti Milana tam imaju jako radi i on njih, prema potrebi. A vu Andrijinom izbornom stožeru još su vu nedelju popodne veseli bili kajti su mislili da on idu vu drugi krug.

Tak su svi tam zadojeni bili da je spin maher Maček kaj se još mota po Hadezeju, ve bez Sanadera, tresnul pred kamerama da Andrija ide ziher vu drugi krug. A navečer je Milan išel vu drugi krug. Kaj je pak Nadana Krašovog potaklo na filozofsku misao zakaj on ni išel vu drugi krug. Vesni je suza z oka kanula, a Dragan je bil pogleda ljuta. Ostali su kandidati nekaj pripovedali na teveju, ali je več bih fest kasno pa je Štefek moral iti spat. Vjutro se zbudil i sav z krmežljima i vu znoju svima povedal kak je senjal da je za precednika Hrvacke izabran Berluskoni. Nemreš verovati kaj čovek sve senjati more...


Zvir:
http://issuu.com/regionalnitjednik/docs/rt_293/52
ili
http://issuu.com/regionalnitjednik/docs/rt_293  , str 52
http://www.regionalni.com

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pregled RADARSKE člankov «Vrtoglavica» na POTgoričkomu forumu:
(vupisati  RADAR vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Vrtoglavica - V(e)rtig(lavic)aVertigo
Vertigo (1958) Trailer - Alfred Hitchcock, (kajler), 02:24 
Vertigo (1958) Trailer - Alfred Hitchcock
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #118 : Siječanj 08, 2010, 11:33:54 poslijepodne »


Međimurske novine, 29.12.2009., br. 747.

Premišlavanje Jožeka radnika

Mi Međimorci, a niti Hrvati, ne verjejo ženama!?




Piše: Jožek radnik


Ono nedelo gda se vužgala tretja sveča na adventskomo venco so čakoski fratri i patri dopelali do kraja svovo fešto štera je trajala skorom dve leti, a dela se o obilježavanjo 350-te obljetnice otkak je Mikloš Zrinski Čakoski dopelav fratre vu Međimorje, očem reči vu Čakovec. A dok jiv je več dopelav oni so tu ostali i prijeli so se posla: davali so Čakovčancaj božjega navuka, zazidali so cirkvo, a i kloštra, z tem kaj so cirkvo i kloštra morali parpot zidati, jerbo je jempot zgorev, a drugi pot ga je vruhnuv potres. Kak bilo da bilo fratri so 35o let pošteno delali i uspeli so vernike držati blizu cirkve i Božeka, a kcoj so još vučili ljude čitati i pisati, kajbi rekli širili so i kulturo. Grad Čakovec je prepoznav toga jivoga posla i zato jim je postaviv Spomen pločo na kloštro kaj se nebi pozabilo gda so dojšli i kaj so delali. Profesor Vladek Kapun pak si je zašiliv olovko i napisav je, vu monografijo, vse kaj se je pripetilo za teh minulih 350 let. Tak ve vsi vse znamo i nišči nebode mogev pozabiti, jerbo je zapisano zanavek.

Posle grada Čakovca i drugi gradi i opčine so počeli pomalem zdiguvati cene komunalijama, naknadaj, grobjo, vrtičaj… Kuliko vidimo političari se sam brigajo za svoje prazne kase i svoje žepe, a nikaj jiv ne sekera to kaj so prazni i žepi onih šteri so jiv zebrali. Kakša so to vremena dojšla kaj se vsaki sam za sebe briga.

Več sam biv siguren gda bode se ovo leto odsmickalo i kaj nebode dojšlo do svaje med sosedima prek ceste. Vidim gda ste pogunuli kak tu mislim na Čateks i sosede z Štomfaraja. Ak so se ve več nej dugo svadili unda so nej trebali otkopati ratno sekirko ruom ve pred Božič, jerbo je to vreme praštanja. Kak zgledi prinas vu Međimorjo je vse nekak nampak.

Ovo dvejezeredeveto leto ide krajo i več nas na poceko čaka novo dvejezeredeseto. Još je nej niti dojšla na vlast, a več znamo gda bode vroča, jerbo je kriza još nej minula, a več ve znamo gda nam bode plin podraživ. Pak bodemo morali globleše porinuti roko vu žep, ali jaj si ga nam ak nam je žep več prazen.

Vu Kis Sabatki je otprta obnovlena i zlišpana dvorana Kulturnoga doma. Velijo vsi šteri so jo vidli gda je nejlepša i nejmoderneša vu malomo Međimorjo, a i hajdig kilometrov prek Drave. Pripovedav mi je pajdaš Pišta gda je jako slična onoj vu Priloko, jerbo jo je narisav isti projektant. Nekaj me tu gvinta, moj črvek mi neda mira: kaj nebode po vsemo slična onoj vu Priloko, jerbo ak se dobro zmislim, ona Priločka je jeno 3 – 4 leti bila prazna dok so turistički i kulturni težaki organizerali kakše kulturne špelancije. Najte me krivo razmeti, ali štev bi kajbi se Sobočanci čuda predi pomirili z kulturom nek so to naprajli Priločanci, jerbo kaj se nebode minister kulture pitav komo i zakaj je to tulikše peneze dauv.

Verjem gda nam je vsima poznato kak je minister Milinovič zišev z ceplenjem protiv svinske gripe. Dovlekev je par vagoni toga cjepiva, a nišči se ve neče cepiti. Isto tak vsi znamo štere so glavne naznake gda je nešči dobiv svinsko gripo: betežnomo nejpredi počne dišeti ščava, a črez par dni počne roktati. Dok so se tej simptomi pojavili pre nekomo on se odišev cepiti, a mi vsi drugi smo se z toga cjepiva norca delali. Ali moglo bi se reči gda minister Milinovič ima srečo, jerbo se pojavila kozja gripa i to z Niskozemske, a ve se navelikom pripoveda gda ovo svinsko cjepivo more sfondati i to novo kozjo gripo. Kak vidimo vsako zlo je za nekše dobro?

Ste čuli kaj se pripetilo vu Doljnjemo Kraljevco. Tam so vam žene svoje može otpelale vu šporcko dvorano kaj ve skupa žnjimi vežbajo. A ne tak zdavnja so žene hodale vu dvorano kaj so se tam prekopicavale, a moški so zdigavali utege (od 1 deci do pol litre) prek pota vu Maratono. Vreme se je spremenilo i žene so dojšle na vlast pak ve moški hodajo skupa z ženami na fiskulturo, a posle žene pomažejo moškima zdiguvati utege vu Maratono. Doktori so rekli gda se moži i žene trebajo družiti, spominati, vežbati, a na vse zadje i piti. Božek pomagajte!

Precednik Štefek Mesičov nas je nej dopelav vu Evropo kak je obečuvav, ali nas bode dopelav vu 2010. leto štero je pred nami, jerbo smo nej zebrali novoga precednika na nedeljnaj izboraj. Od dvanajst precednikov šteri so se šepuirili po televizijaj, minulih nekaj meje od dva mesece, na drkališčo so ostali Ivek Josipovičov i Milan Bandičov, dok je ostalih deset završilo svoje precedničke karijere. Konačno jempot so Hrvati glasali isto kak i mi Međimorci: niti mi, niti oni ne verjejo ženama. Ne znam zakaj, ali je tak zišlo. Za dva tjedne bodemo znova hodili glase davat i unda se bode znalo jeli nam precednik bode sadašnji (Ivo) ili pak bivši (Milan) esdepeovec. Kuliko vidimo esdepe bode pak dobiv izbore sam neznamo jeli bode osvojiv i vlast.


Zvir:
Međimurske novine, br. 747, 29.12.2009., str. 69
http://www.mnovine.net/index.php?option=com_content&task=view&id=12545&Itemid=138

Međimurske novine, 29.12.2009., br. 747.
pregled pdf:
http://issuu.com/mnovine/docs/mnovine747i?mode=embed&documentId=080529141635-9953d9ac231e42788d00d2305b793e02&layout=grey
download pdf:
http://www.mnovine.hr/pdf/747/mnovine747i.pdf

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Međimursko-novinski premišlant JOŽEK RÂDNIK na tur-for-um-u
(vupisati  Premišlavanje vu iskalicu v desnomu gôrnomu čošku na sledeče stranice):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hr-kaj-ne-lepa-nasa-kajkavska-tiskajne/

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Žiga i Bandisti - Međimurje, kak si lepo zeleno, 03:55
Žiga i Bandisti - Međimurje, kak si lepo zeleno
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: HR.KAJ.NĚ? - Lépa naša kajkavska / pregled tisKAJna
« Odgovori #119 : Siječanj 08, 2010, 11:35:02 poslijepodne »


Predlâjnski snég

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 Zagorski list br. 219 / 28.12. 2007/ županija (papérnato izdâjne)

ZA DOMAČE, ZA PAJDAŠE

Božične vrieme!


Ak verjeme, ak sebe i cielomu svetu dobre čeme, ak čeme na pravomu putu biti i dalše po njem hoditi, morame se vrnuti tam gde meste nam je, tam gde sme navek se vučili da trieba je pomoči, da trieba je človek biti, da trieba je nadu meti, jer unda mogel buš i za kaj živeti moči, mogel buš svietu povedati da srčeke maš, dok z veseljem buš rukice skup držal i prekrižil se kak su ti te navek delali mamek i tatek, dedek i babica, vsi uni kaj dobre ih poznal si.

Piše: mr. sc. Rajko Fureš, dr med. 


Božič kak da hčera je bil, a Božič vsakoga dneva h ljetu nie, te dnev je gda se zmisljime kak jedini nam se Jezušek narodil. Pre male se toga put h ljetu zmišljavame, pre malu se obra čame za vsem tem, jer vsemi su nam same po pameti se našli drugi puteci. Mnogi se mučiju z tem kak se trieba boriti spreživeti bi mogli, ne same zase nek i zate da nam i uni za tere se skribime moreju se zestati z mirem kaj vsakomu ga želime. I tak kak god da vsemi čeme rastumačiti kak nie nam trieba tekati, kak trieba je male lježejše vse delati, tak i sami naše i na une kaj su najdrajši nam - spozabime, na nje se ne zmislime kulike te je praf za praf i trieba.

A da tomu je tak, dobre posvedočiti more vsaki med nami, jer nikomu smele nebi biti teške da se h nedeljicu zdigne i z veseljem k mešice prejde z cielu svoju družinicu. Vsakomu med nami bi tak veselje triebale biti i te gda se na polnočkice more z pajdašami najdrajšami zestati i unda gda se more h veselju z vsemi zbrati h jutrajnju mešicu Božičnu, od tere nem lepše nie. Da te človek mogel bi razmeti, mora si male srčeke otprieti, mora se veseliti z vsemi kaj se veseliti bi triebali, jer kak god da vsemi nami nam ljehke nie, kak god da vsaki med nami na srčeku betega morti i ma, tak je veselje i Jezušek tek rojeni, une kaj vsakoga betega zlečiti more.

Une kaj povedati tak vsemi morem, je te da mam vsakomu med nami lježe mam biti more ak čiste srčeke ma, ak po pravomu putecu hodi, putecu teroga nam je naš najdrajši i najbolši - Jezušek i zacajhal, teroga nam je pokazal, da skrenuti mogli nebi naopak. Mnogi se zapozabiju, kak sam več i povedal, negdar ih povlječe naopak vse une kaj triebale nebi, vse je pune težejše ak tak hgrezneju da se več vrnuti nemreju. A vsaki med nami je pune put krive prešel, vsakomu se dogoditi  more da skrene, pak i Jezušek naš najvekši vse te dobre  razme, i za vsakoga mesta  ma h srčeku predobromu - kaj za vse nas ga ma. I ak si  krive skrenul, same ti se je trieba od srčeka pokloniti, sam sebe priznati triebaš da zabludil si, da krive si delal, povedal ili stepaval z sobu, same triebaš srčeke svoje Jezušeku pokazati, ne ga skrivati. Ak Jezušek bu videl da žal ti je zate kaj si naopak delal, povedal ili misljil, sigurne bu zate mel h srčeku svojemu mesta. Tuj se lagati nemre niti nesme, te se niti ne splati a niti je te nekaj z čem se bi triebale kazati. Jedine kaj praf je je te da trieba je kleknuti i povedati da žal ti je, da popravi! se buš, da štel bi bolši biti.

Gda tak sam sebe poveš kaj češ, jer Jezušek furt te čaka i furt meste zate ma, vse bu mam lježejše, nebu več trieba nikam iti, nikam krajiti, vse se bu znale, a i tebe bu lježejše, jer neš več sam sebe farbati triebal da je nekaj črne a ne bele, ili da je nekaj praf a une je naopačne.
Tak je i uove vrieme Božične, za vsakoga med nami - une vrieme kaj ga mame da nam bi bile ž njega nekaj se nahčiti, da bi se mogli z naopačnem oprostiti i da bi se mogli z srčecem ščiščenem na pravoga puta vrnuti. Kak nam je Jezušek vse od sebe dal, tak se morame reči Njegveh spamtiti, da zdaj vse je na nami, da se morame dobre spremisliti kaj nam je za delati ak čeme puta zestati pravoga. A hutom je cajtu jedini putec pravi - tie teri poveda nam da trieba je dober biti, da trieba je praf iti, da se ne splati naopačen biti, jer same se veselja moreme z Jezušekem žiti, jer nihči drugi nam nemre veseljice i radost dati - kaj ju srčeke naše more z Jezušekem meti, z Bogekem Jedinem najvekšem, Marijicu majčicu Božičeka našaga i Duhekem presvetem.
 
Ak verjeme, ak sebe i cielomu svetu dobre čeme, ak čeme na pravomu putu biti i dalše po njem hoditi, morame se vrnuti tam gde meste nam je, tam gde sme navek se vučili da trieba je pomoči, da trieba je človek biti, da trieba je nadu meti, jer unda mogel buš i za kaj živeti moči, mogel buš svietu povedati da srčeke maš, dok z veseljem buš rukice skup držal i prekrižil se kak su ti te navek delali mamek i tatek, dedek i babica, vsi uni kaj dobre ih poznal si.

Z veseljem si počinuti moreš jer znaš da denes se i dečka tvoja radi prekrižiju, a vesel si i kaj živeti moreš za tie dnev gda videti buš mogel da te i tvoji hnučeki delaju, te je une kaj na svietu vse držati nas trieba, ne same hute Božične vrieme - nek furt.


Zvir:
Zagorski list br. 219 / 28.12.2007. / županija (papérnato izdâjne)

Nepotpuno online-izdâjně:
http://www.zagorje.com
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549