Autor Tema: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...  (Posjeta: 7502 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« : Svibanj 16, 2011, 03:55:42 poslijepodne »
Profesor Stephen Hawking ustvrdio je da su postojanje raja i vjerovanje u zagrobni život bajka za ljude koji se boje smrti.

69-godišnji fizičar, autor brojnih SF bestselera i jedan od najblistavijih umova na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, kojem je u dobi od 21 godine dijagnosticirana neizlječiva bolest motoričkog živčanog sustava, tvrdi da se "ne boji smrti".

Nakon dijagnoze, svi su očekivali da će autor bestselera "Kratka povijest vremena" ubrzo umrijeti, no Hawking tvrdi da je zbog svoje bolesti naučio više uživati u životu.

U intervjuu za britanski Guardian, uoči konferencije Google Zeitgeist u utorak u Londonu, gdje će poznati znanstvenik održati predavanje na temu "Zašto smo ovdje", Hawking je diskutirao o smrti.

Odbacio je ideju "života nakon smrti" i naglasio da ljudi svoj potencijal trebaju ostvariti tu - na Zemlji.

"Ne bojim se smrti, iako mi se ne žuri umrijeti. Toliko toga prvo želim postići", rekao je Hawking komentirajući 49 godina svog života koje je proživio s prognozama o preranoj smrti.

"Ne postoji raj ili zagrobni život, to su bajke za ljude koji se boje mraka", nadodao je.

Na pitanje "Što bi trebali učiniti sa životom dok smo ovdje", fizičar je odgovorio da bi svatko od nas trebao "težiti najvišim vrijednostima".

Na konferenciji Google Zeitgeist Hawking će govoriti o malim kvantnim fluktuacijama u ranom svemiru, te kako su one postale sjeme iz kojeg su kasnije nastale galaksije, zvijezde i u konačnici - ljudi.

U knjizi "Kratka povijest vremena" iz 1988. godine, Hawking nije odbacio mogućnost da je Bog imao "prste" u stvaranju svijeta.

"Kad bismo otkrili cijelu teoriju, to bi bio krajnja pobjeda ljudskog razuma - jer tada bismo shvatili Božji um", napisao je Hawking u svojoj knjizi.

http://www.jutarnji.hr/stephen-hawking--autor-bestselera--kratka-povijest-vremena---raj-je-bajka-za-ljude-koji-se-boje-smrti/946328/
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #1 : Svibanj 16, 2011, 05:55:40 poslijepodne »
Još jedno u nizu mišljenja onih koji ne vjeruju... nek se on drži kvantne fizike, to mu puno bolje ide.

I neka oženi još par mladih žena kojima će bar ostaviti pozamašnu lovu nakon smrti, barem neka korist od njegovih teoretiziranja...

BTW, mislim da je jedina bajka ovdje njegovo umišljanje kako se do sada (a i sada) ženio iz ženine velike ljubavi prema njemu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #2 : Svibanj 17, 2011, 09:13:38 prijepodne »
 na svoju "nevjeru" kako se sam autor izjašnjava , ipak posredno priznaje da nešto i vjeruje. Mislim da ga ovo opovrgava,odnosno to on sam radi:

Citat:
U knjizi "Kratka povijest vremena" iz 1988. godine, Hawking nije odbacio mogućnost da je Bog imao "prste" u stvaranju svijeta.

"Kad bismo otkrili cijelu teoriju, to bi bio krajnja pobjeda ljudskog razuma - jer tada bismo shvatili Božji um", napisao je Hawking u svojoj knjizi.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #3 : Svibanj 17, 2011, 03:08:25 poslijepodne »
na svoju "nevjeru" kako se sam autor izjašnjava , ipak posredno priznaje da nešto i vjeruje. Mislim da ga ovo opovrgava,odnosno to on sam radi:

Ne štima to kaj ti veliš. On tu niš ne priznaje, dapače, on nešto odbacuje!
Pripazi na kronologiju. Prvo je 1988 napisao kada (ako) bismo mogli "shvatiti Božji um", a sada veli da je odbacio ideju "života nakon smrti".

Čovjek je s godinama, a time i s iskustvom i znanjem, odbacio tu ideju.

S tim da ni 1988 nije "priznao" da vjeruje, nego je samo nešto slikovito opisao.

A osim toga tu se brkaju dvije stvari, postojanje Boga i postojanje života nakon smrti.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #4 : Svibanj 17, 2011, 09:38:24 poslijepodne »
na svoju "nevjeru" kako se sam autor izjašnjava , ipak posredno priznaje da nešto i vjeruje. Mislim da ga ovo opovrgava,odnosno to on sam radi:

Ne štima to kaj ti veliš. On tu niš ne priznaje, dapače, on nešto odbacuje!
Pripazi na kronologiju. Prvo je 1988 napisao kada (ako) bismo mogli "shvatiti Božji um", a sada veli da je odbacio ideju "života nakon smrti".

Čovjek je s godinama, a time i s iskustvom i znanjem, odbacio tu ideju.

S tim da ni 1988 nije "priznao" da vjeruje, nego je samo nešto slikovito opisao.

A osim toga tu se brkaju dvije stvari, postojanje Boga i postojanje života nakon smrti.

Da nastavimo onda sa "rastavljanjem na proste faktore", odbacio je ideju,koju je vjerujem temeljem nečega dobio,ili se ona u njemu uobličila.(citiram gornji red)

Bilo bi zanimljivo, a naravno to nećemo nikad saznati, načine na koje je stjecao jedna pa zatim druga iskustva. Ako to tvrdi, jedno ili drugo, to samim time ništa ne dokazuje. To ništa ne potvrđuje .
Kaže- kada, ako bismo mogli shvatiti Božji um, znači neko nastojanje i odmah negaciju. Ja to mogu tumačiti kao ga je pokušao shvatiti Božji um, jel tako.
E sad, kaj on ima tu shvaćati kada kaže da Boga nema?
I na kraju tvrdi da raj trebamo tražiti tu na zemlji.
Pa to nam cijelo vrijeme govori,poučava nas naša vjera,crkva, da nam je raj upravo ovdje. Druga je stvar kaj mi sve ovdje pretvaramo sami ,u pakao.
Dakle opet on ništa ne tvrdi ne dokazuje.
Ponavlja Božji nauk, Božji naum, za nas ljude.

A kako da stvorimo raj ovdje, jednostavno da koristimo sve što nam se kao ljudima daje  za dobrobit svih, budimo dobri jedni prema drugima.
Zaboravimo ratove,Isus je to znakovito pokazao na Maslinskoj gori u trenutku svojeg uhićenja. Rekao je i to , ja nisam od ovoga svijeta,moje kraljevstvo nije od ovoga svijeta, ja nisam kralj.
Kad bi živjeli po njegovom nauku, Raj bi doista bio ovdje.
A kad jednom kao smrtni ljudi umremo , što ostaje za nama?
Ljubav, koju smo nekome dali ( dali doista i jesmo?)
Sva naša dobra djela prema drugima
Sve loše što smo učinili ili nismo
Sve što smo materijalno stvorili.
Sa sobom možemo "uzeti" samo naše znanje,ljubav i dobrotu. Ako smo to mogli ostvariti za života, zar to ne možemo nazvati Rajem.
I da ne duljim on ipak priznaje postojanje Boga - Citat ""Kad bismo otkrili cijelu teoriju, to bi bio krajnja pobjeda ljudskog razuma - jer tada bismo shvatili Božji um", napisao je Hawking u svojoj knjizi."

Ne vidim kako on negira Boga?

On samo vješto manipulira. Na kraju dozvoljavam da on ima svoje mišljenje, sa kojim se ne slažem, a razlozi su mu vrlo „tanki“.
Koliko mogu shvatiti, ti se više (možda) priklanjaš njegovom stavu, na kaj imaš pravo. Tvoja osobna stvar,koju ja poštujem.

 
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #5 : Svibanj 18, 2011, 12:40:30 poslijepodne »
Kaže- kada, ako bismo mogli shvatiti Božji um, znači neko nastojanje i odmah negaciju. Ja to mogu tumačiti kao ga je pokušao shvatiti Božji um, jel tako.
Ne, ne slažem se. Kaže da bismo u slučaju "Kad bismo otkrili cijelu teoriju", da bismo onda "shvatili Božji um". Po mojemu on želi reći, da kad bismo pokupili svo znanje (cijelu teoriju), da bismo onda imali tolko znanja kao i sam Bog. To ja vidim, kad se ograničim samo na tu rečenicu (jer ne znam jel je i negdje drugdje govorio kaj o Bogu), kao simboliku. Bog je tu samo simbolika sveg znanja, pošto Bog sve zna.
Citat:
I na kraju tvrdi da raj trebamo tražiti tu na zemlji.
S tim se i ja slažem 100%. Da svi imamo težnju ovdje tražiti i stvarati raj, onda bi na kraju ovdje i bio raj.
Citat:
Pa to nam cijelo vrijeme govori,poučava nas naša vjera,crkva, da nam je raj upravo ovdje.
Kaj tak? A kaj nije tak da bum (možda) završil u raju tek kad umrem? Kaj nema raja tek poslije smrti? Kak sad? Kaj postoje dva raja? O tome prvi put čujem.
Citat:
Druga je stvar kaj mi sve ovdje pretvaramo sami ,u pakao.
Dakle opet on ništa ne tvrdi ne dokazuje.
Ponavlja Božji nauk, Božji naum, za nas ljude.
Ti buš tvrdil da je to Božji nauk, a drugi da je to samo logično i razumno. I nije ni bitno kak to zoveš, dal Božji nauk ili samo razum, bitno je samo da to ljudi znaju. I kad bi se ljudi toga još i držali, bilo bi nam svima super.
Citat:
A kako da stvorimo raj ovdje, jednostavno da koristimo sve što nam se kao ljudima daje  za dobrobit svih, budimo dobri jedni prema drugima.
Tako je!
Citat:
Zaboravimo ratove,Isus je to znakovito pokazao na Maslinskoj gori u trenutku svojeg uhićenja. Rekao je i to , ja nisam od ovoga svijeta,moje kraljevstvo nije od ovoga svijeta, ja nisam kralj.
Kad bi živjeli po njegovom nauku, Raj bi doista bio ovdje.
A kad jednom kao smrtni ljudi umremo , što ostaje za nama?
Ljubav, koju smo nekome dali ( dali doista i jesmo?)
Sva naša dobra djela prema drugima
Sve loše što smo učinili ili nismo
Sve što smo materijalno stvorili.
Sa sobom možemo "uzeti" samo naše znanje,ljubav i dobrotu. Ako smo to mogli ostvariti za života, zar to ne možemo nazvati Rajem.
I da ne duljim on ipak priznaje postojanje Boga - Citat ""Kad bismo otkrili cijelu teoriju, to bi bio krajnja pobjeda ljudskog razuma - jer tada bismo shvatili Božji um", napisao je Hawking u svojoj knjizi."

Ne vidim kako on negira Boga?

On samo vješto manipulira. Na kraju dozvoljavam da on ima svoje mišljenje, sa kojim se ne slažem, a razlozi su mu vrlo „tanki“.
Nit ne manipulira, nit ne obrazložuje. Samo veli svoje mišljenje bez ikakvog posebnog obrazloženja. A možda nit ne negira Boga? Možda se samo ne slaže sa tom teorijom da nema života poslije smrti? Kaj moramo u čitavu teoriju vjerovati ako vjerujemo u Boga? Možda se on s nekim djelom slaže, a s nekim ne?
Citat:
Koliko mogu shvatiti, ti se više (možda) priklanjaš njegovom stavu, na kaj imaš pravo. Tvoja osobna stvar,koju ja poštujem.
Ne znam. Možda imaš prav. Možda mi to njegovo zvuči logičnije...
« Zadnja izmjena: Svibanj 18, 2011, 12:42:20 poslijepodne BobRock »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #6 : Svibanj 18, 2011, 01:09:17 poslijepodne »
Hajde da malo opet okrenem teoriju.
Tko ili što čovjek uistinu jest?

Dali je Božje stvorenje ili nije?

Ja mislim da je apsolutno. Da budem iskren ,nekako si drugo ne mogu ni zamisliti.
Kome mi na kraju živimo, kakva bi bila svrha ,smisao našega života?

Jesti,piti, spavati, raditi- i opet sve iz poćetka?
I kad umremo kav je to smosao bio , da smo živjeli?

Ako nema Boga, nema ni vječnog života.
Ako nema vječnog života, nema ni Boga.
 
Ako je Bog vječan onda znači da vječno živi.
 
Čovjek je Božje stvorenje.
Ako je Božje stvorenje onda po toj logici ne bi trebao biti osuđen na konačni besmisao.
 
Ako cijeli život zamislimo kao uspinjanje po stepenicama, kao rast u životnim spoznajama, kao trajno osmišljavanje svojega života, zar nam je onda Bog na koncu našeg života priredio pad u besmisao?
Ako je Bog dobar zar je onda na kraju života ipak okrutan?
 
Dozvolimo da je Bog svemoguć.
Pretpostavimo da je  toliko svemoguć da čovjek poslije zemaljskih kategorija vremena i prostora može nastaviti egzistirati van tih kategorija u novoj kategoriji - prostorvremenu (kao jednoj cjelini) u kojoj Bog vječno egzistira.
 
Svi problemi nastaju kada o vječnosti pokušavamo razmišljati iz kategorije vremena, prostora, trajanja, propadljivosti...
 
Zar se ne kaže: "Pa to ti je nebo i zemlja..."
 
Uostalom, kad umremo sve će nam biti jasno.
« Zadnja izmjena: Svibanj 18, 2011, 01:11:40 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #7 : Svibanj 18, 2011, 03:05:24 poslijepodne »


Uostalom, kad umremo sve će nam biti jasno.


Kaj ti stojiš u redu i čekaš da vidiš kak je na onom svijetu, te da saznaš još neke važne stvari ? Zar ne misliš da pomalo filozofiraš ? Kaj se je problem pomaknuti bez GPS-a sa nebesa ?

Pardon na ovakvom komentaru.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #8 : Svibanj 18, 2011, 03:06:12 poslijepodne »
Uostalom, kad umremo sve će nam biti jasno.
Možda. Ali možda i ne bu, jer bu kmica.   ;)

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #9 : Svibanj 18, 2011, 04:39:49 poslijepodne »


Uostalom, kad umremo sve će nam biti jasno.


Kaj ti stojiš u redu i čekaš da vidiš kak je na onom svijetu, te da saznaš još neke važne stvari ? Zar ne misliš da pomalo filozofiraš ? Kaj se je problem pomaknuti bez GPS-a sa nebesa ?

Pardon na ovakvom komentaru.

Koko ako je to sve, dosta je . Hvala i na tome.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline prvivozac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 50
  • Karma: +0/-0
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #10 : Svibanj 20, 2011, 01:28:14 poslijepodne »
smrt ne postoji, ona je izmišljotina koja služi manipulaciji ljudima. to je prekretnica u malo drugačiji oblik postojanja. a religije i 'znanost' su ograničili naše znanje o smrti kako njima paše, tako da s nama mogu manipulirati kako im se svidi. stoga, 'zagrobni' život i to kako postoji. raj i pakao kao takvi ne.

amarkulin

  • Gost
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #11 : Svibanj 20, 2011, 01:44:27 poslijepodne »
Zanimljivo. Pišeš kao da si upravo došao "s one strane zagrobnog".  :)

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #12 : Svibanj 20, 2011, 01:49:31 poslijepodne »
A kaj ćeš  .... čovjek je bil tam i vrnul se nazaj ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline prvivozac

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 50
  • Karma: +0/-0
Odg: Raj i vjerovanje u zagrobni život ...
« Odgovori #13 : Svibanj 24, 2011, 11:36:56 prijepodne »
dobro, vidim da sam zadobio vaše povjerenje ;) samo vi pitajte