Autor Tema: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki  (Posjeta: 53354 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« : Rujan 13, 2010, 08:55:50 poslijepodne »
Spomen kapele sv. Barbare u Velikoj Mlaki nalazi se u starijim vizitacijama iz 1677 godine, dok se 1642 godina  nalazi na  zvonu koje je postavljeno na samom zvoniku.To nas upućuje na pomisao da je sama kapela postojala kao građevina već u to vrijeme.

O samoj kapeli i njezinoj povijesti postoje zapisi od raznih autora koji zaista detaljno opisuje skoro sve što je važno i vrijedno. Posljednju takovu ediciju , Monografiju pod nazivom "Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki"  uredila je Sanja Cvetnić za izdavača Leykam international,d.o.o.,Zagreb

http://www.leykam-international.hr/publikacija.php?id=21

Knjiga doista obiluje prekrasnim fotografijama i detaljnim opisima svega što se nalazi u kapeli i uokolo nje same.

Otvaram ovu temu sa željom da na jednom mjestu pokušamo na nama dostupan način prikazati fotografijama  , kakva se ljepota nalazi u našim krajevima, a da toga mnogi nisu svjesni . Naravno radi se prvenstveno o amaterskim fotografijama koje bi bilo zgodno posložiti po temama,  za svaku drvenu ljepoticu po jedna tema.

Kako imam dosta fotografija kapele sv. Barbare logično je da sa njom započinjem temu. Želja mi je da se tu ne stane nego da krenemo i sa ostalim našim drvenim kapelama.


Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #1 : Rujan 13, 2010, 08:56:45 poslijepodne »


Glavni oltar sv. Barbare, kada je otvoren :
 
lijeva strana gore, nalazi se slika sv. Barbare sa anđelom pred kulom

lijeva strana dolje , glavosijek sv. Barbare  (njezin otac  Dioskur)

sredina  slika sv. Barbare

desna strana gore, sv. Barbare privode pred pretora Marcijana

desna strana dolje, smrt Barbarina oca Dioskura

iznad središnje slike gore na vrhu, manja slike sv. Barbare , desnom rukom pridržava mač ,a u lijevoj palmu, znak mučeništva.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #2 : Rujan 13, 2010, 09:00:17 poslijepodne »
                                                          Život sv. Barbare

Za vrijeme vladavine cara Maksimilijana i pretora Marcijana, u gradu Nikodemiji živio je čovjek imenom Dioskur,bogat i plemenit. Imao je kćer jedinicu Barbaru,vrlo lijepu i nježnu,koja je potajno štovala Boga Nebeskoga i Sina njegova jedinoga , Gospodina našega Isusa Krista. Danju i noću bila je u molitvi.
Njezinom ocu dolazili su mnogi građani moleći ga da im Barbaru dadne za ženu,no on je nije htio udati,jer mu je bila kći jedinica i jako ju je volio. Stoga je otac naredio da se sagradi visoka kula koja bi imala samo dva prozora. Želio je da u toj kuli živi njegova kći,kao u iznimnome mjestu kakvo zaslužuje njezina izuzetna ljepota. Nekoliko dana nakon što je sagradio kulu,otputuje on u daleke krajeve.

Barbara upita graditelje kule što  njezin otac zapravo namjerava s tom građevinom?
Oni joj odgovore“ Ovo treba biti vaš dom, gospo naša.“
Ona njima odgovori: „ Ako dakle ,ovo treba biti moj dom načinite na njoj i treći prozor.“ I oni tako učiniše.

Blizu kule bilo je jedno kupalište u kojem se ona htjela okupati,no bilo je presušilo.
Slavna svetica baci se na zemlju i u suzama se pomoli Gospodinu govoreći: „ Isuse Kriste, koji si po svetom sluzi Mojsiju ,kada se nalazio u pustinji,naredio da iz stijene poteče voda; Ti, Gospodine svemogući Bože,Kralju kraljeva i Gospodaru gospodara,otvori na ovome mjestu izvor vode žive,da pod imenom Presvetoga Trojstva,moje tijelo mogne biti oprano od svake ružnoće, nečistoće i đavolske prijevare,tako da postanem neokaljana od svake nečistoće idolopoklonstva,koji živiš i kraljuješ u vijeke vjekova.“

I dok je molila tim riječima,kupalište se u mah napuni vodom.
Vidjevši to podiže ruke prema nebu i reče: „ Dajem ti neizmjernu hvalu, Gospodine moj Isuse Kriste, koji si se udostojao uslišati svoju nedostojnu službenicu; i sada,Gospodine Bože,pokaži na meni svoje milosrđe,da se neprijatelj moj ne bi razveselio nada mnom, nego me brani im čuvaj u istini Tvojoj da bih mogla vršiti volju Tvoju. Molim Te Gospodine moj,pouči me. Zavladaj nada mnom,jer Ti si moj Gospodin moj Bog.“
Kazavši te riječi,približi se izvoru i reče: „ Gospodine Isuse Kriste.Ti si bio kršten od Ivana u Jordanu, i po Tebi bi posvećena ona voda; tako se Gospodine, udostoj posvetiti i ovu, da bude posvećena u ime Presvetog Trojstva.“
I završivši tu molitvu,svuče se i opra, uranjajući u vodu tri puta,što će reći u ime Presvetog Trojstva.

Nedugo zatim,vrati joj se otac s puta i ušavši u kući ugleda da su na kuli napravljena tri prozora te upita svoje sluge: „Tko vam je naredio da napravite ovaj treći prozor?“ Oni odgovore; „Tvoja kći Barbara , naša gospođa.“
On reče: „Ako je ona naredila,dobro ste učinili.“ Zatim reče kćeri: „Reci mi kćeri,jesi li ti zapovjedila da bude napravljen i treći prozor.“
Ona odgovori: „Jesam!“
Kaže joj otac:“A zbog čega?“
Ona odgovori:“Da bi bilo više svjetla i da se bolje vidi.“
Nije htjela reći da je to sagradila iz razloga pobožnosti ( u čast Presvetog Trojstva). Ne razumjevši kako će završiti te stvari, Dioskur prekine razgovor.

Pošto je prošlo mnogo dana, i kako su mnogi drugi građani nagovarali oca Dioskura da uda kćer,kaže on slavnoj Barbari:“Kćeri moja,mnogi ugledni građani te žele i htjeli bi s tobom sklopiti brak,kaži mi dakle koji ti se najviše sviđa?“

Odgovori blažena Barbara riječima: „Odlazi od mene ,oče, jer ja to neću nikada učiniti i hoću da znaš da ja imam zaručnika na nebu,koji će sačuvati moje tijelo neokaljanim.Njegova sam postala službenica,da mu služim i da mu se pokoravam.“
Otac je zapita kakav bi to bio zaručnik.a sveta djevica odgovori: „Moj zaručnik je raspeti Krist,kome se klanjam i koji je moj Gospodin i moj Bog.“

Shvativši da je ona kršćanka,njezin otac smjesta zgrabi mač i htjede je ubiti,no ona pobjegne izvan grada i sakri se na jednom brdu.
Zbog takva njezina postupka, Dioskur se napuni đavolskim bijesom i pođe u potjeru za njom. Došavši na brdo gdje se ona skrivala,nađe dva pastira koji su čuvali ovce i upita ih jesu li slučajno vidjeli jednu djevojku koja je u bijegu?
Jedan od njih odgovori: „Nisam je vidio gospodine.“
Drugi,pun đavolske mržnje,kaže mu: „Zar nisi vidio gdje se skriva?“
Kad ju je njezin otac Dioskur ugledao gdje se sakrila,potrči tamo,uhvati je i bijesan je izbičeva.

Došavši kući, Dioskur zapovjedi da je zaključaju u jednu sobu i da bude pod stražom do drugoga dana,a on ode pretoru Marcijanu i ispriča mu što mu se dogodilo s kćeri.
Marcijan tada naredi da dovedu Barbaru pred njega. Kad je došla ( a u srcu puna pouzdanja u Gospodina) On je upita: „Kaži mi djevojko tko te odvratio da ne štuješ naše bogove i ne daješ im počasti i žrtve?“

Odgovori mu dakle blažena Barbara: „Vi žrtvujete nekome koga ne poznate ,a ja žrtvujem nekome koga znam. Zaista ,znam kakav je Gospodin jer je on razapet i njemu se klanjam prinoseći mu žrtvu hvale.“

Čuvši to , Marcijan naredi da je golu šibaju.

No ona je unatoč šibanju nastavila svoje misli:“Dobra je stvar ispovijedati se Tebi,Gospodine i pjevati uzvišenom imenu Tvojemu;jutrom naviještati milosrđe Tvoje , a noću vjernost Tvoju.“
Budući da je dugo bila bičevana, nastavila je hvaliti Boga i ovim stihovima: „Kako su uzvišena djela Tvoja,Gospodine. Duboke su misli Tvoje. Bezuman čovjek to ne spoznaje,luđak te ne shvaća. Sve ako bi bezbošci nicali kao trava i svali svi što zlo čine,određeni su za propast vječnu,a Ti,Gospodine,dovijeka ostaješ.“

Pošto su je krvnici silno tako išibali,pretor naredi da je dovedu k njemu. Pošto su to učinili reče joj pretor: „O, jadnice, zašto se ne smiluješ svojoj ljepoti? Dođi i žrtvuj bogovima, i pribavit ćeš sebi mnogo dobra, a ja ti se kunem Cezarovim kipom,ako ne budeš žrtvovala,naredit ću da te usmrte raznovrsnim mučnim kaznama,jer si prezrela zapovjedi Augusta.“

Na to blažena Barbara odgovori: „Reci mi sada,sine smrti,kako si mogao,bijedo,siliti kršćanina da žrtvuje demonima,prezre Krista i klanja se idolima;ti žrtvuj demonima jer želiš imati djela s njima. Ja ti kažem,da si prihvatio riječi života,trebao si povjerovati u Krista i klanjati Mu se,jer je On za nas bio mučen i raspet umro,uskrsnuo i uzašao na nebo,i sada sjedi s desna Ocu i doći će suditi žive i mrtve , i svakome će dati prema njegovim djelima;ako me želiš žrtvovati,žrtvuj,ali ja ti kažem da ovi kameni kipovi kojima me ti tjeraš da žrtvujem, ne osjećaju i ne razumiju ni sebe ni druge i ne mogu nikome pomoći.“

Čuvši to,bezdušni Marcijan bi povrijeđen i s velikim bijesom naredi da je objese s nogama gore i s batovima joj razbiju i razmrskaju glavu tako da su kapi krvi tekle kroz nos sve do zemlje.
I dok je slavna svetica bila tako udarana i mučena,ipak je davala hvale Gospodinu govoreći: „Gospodine,ipak ću Ti pjevati jer Si razveselio usne moje i dušu moju,čime sam se pridružila predragocjenoj krvi Tvoga Sina.“

Vidjevši dakle Marcijan da joj ni jedna stvar ne škodi,naredi da ju se zatvori u tamnicu. Kada su je ujutro doveli k njemu i kad je vidio da su joj rane zacijelile,kaže joj: „Evo, Barbaro, vidiš kako su bogovi bili samilosni prema tebi.Spoznaj da su oni izliječili tvoje rane.“

Na to ona odgovori njemu: „O glupi i odurni psu, sada ti ne mogu ništa drugo reći nego da su tvoji bogovi gluhi i slijepi,koji ne mogu pomoći ni sebi ni drugima. Ipak , kaži mi na koji su način zacijelile moje rane? Ozdravio me moj Gospodin Isus Krist,kome ti nisi dostojan ni ime izgovoriti,zbog sljepoće tvoga srca,jer te đavao oslijepio.“

Uvrijeđen i ogorčen na te riječi pretor zapovjedi da je objese na mučila, a na prsa joj stave posude s ognjem, no ona na to podiže oči prema nebu i reče: „Ti Gospodine,koji ispituješ srca i bubrege, znaš da sam se iskreno predala Tebi kao službenica,zato Te molim,nemoj me zaboraviti,da se ova stara zmija ne bi radovala nada mnom,za koju si Ti spašavajući svijet po Križu postigao pobjedu i trijumf i jer si Ti zaista nazočan i blizu svima koji Te zazivlju.“

Izrekavši tu molitvu kaže Marcijanu: „Gledaj,bijedniče,kako ovaj plamen mene ne muči nego me rashlađuje.“

Tada Pretor,uvrijeđen i pun bijesa, naredi da joj odsjeku dojke; i dok su ih krvnici sjeklo ona je pjevala riječ proroka Davida: „Molim Te Gospodine, ne skrivaj lica svoga od mene, i svoga Svetoga Duha ne uzmi od mene. Vrati mi radost Tvoga spasenja i duhom spremnim ojačaj me.“

Pošto su joj odrezali grudi,zločinački pretor Marcijan naredi da je golu vode po cijelome gradu kako bi je svi vidjeli.
I dok su je vodili,podiže oči prema nebu govoreći:“Gospodine Bože, Ti koji pokrivaš nebo oblacima,molim Tvoje milosrđe, udostoj se poslati svoga Anđela da prekrije moje golo tijelo da ga ne bi mogli gledati bezbožni pogani.“

I gle,Anđeo Gospodnji zaogrnu je prebijelom haljinom,zakrivajući tako cijelo njezino tijelo,vrativši ga u takovo stanje da se nije vidjela ni jedna rana.
Sluge,vodeći je kroz grad dođoše u jednu ulicu zvanu Delassi (puna jada) i dovedu je pred Marcijana.
Vidjevši je, Marcijan opazi da joj je tijelo potpuno zdravo,a njezino lice vrlo sjajno zbog čega ga je obuzeo neizmjeran bijes tako da je ostao preplašen i zbunjen. Tada mu blažena Barbara kaže: „Postao si sličan svome ocu đavlu,smušen od moga Gospodina Isusa Krista; no zašto si žalostan? Možda si žalostan zbog milosti koju je moj Gospodin iskazao na meni?“

Čuvši to bezbožan tiranin postade poput proždrljiva lava i ispusti gromki urlik i zapovijedi da je povedu pred sudačku stolicu gdje izreče ovakvu presudu:
Budući da je Barbara plemenita roda i već slomljena tolikim mukama i jer nije pristala žrtvovati bogovima,prema Augustovoj naredbi,odlučujemo da bude kažnjena odsijecanjem glave.
Tada opaki Dioskur, njezin otac, raspaljen srdžbom i bijesom,uze Barbaru,popne se na brdo i vlastitim joj rukama odrubi glavu.

Pošto je to učinio,dok je silazio s brda spusti se oganj s neba koji ga je spalio tako da je od njega ostalo tek nešto malo prašine.
Jedan pobožni čovjek imenom Valentinijan, koji se bojao Boga,uze tijelo preblažene djevice i Kristove mučenice,uresi je miomirisnim pomastima te je s velikom čašću i poštovanjem položi u jednu malu grobnicu

Njezinim zagovorom Gospodin udjeljuje mnoga dobročinstva i ozdravljenja onima koji  je zazivaju.

Sveta Barbara je bila mučena za vladavine cara Maksimilijana i pretora (suca) Marcijana u gradu Nikodemiji. četvrtoga dana mjeseca prosinca.

Tijelo ove Svete djevice i mučenice počiva u Veneciji u crkvi brače križara.

Jacobus de Voragine: Život sv. Barbare (iz Zlatne legende)

S talijanskog preveo dr.sc. Anđelko Badurina


Za lakše razumijevanje svih slika sa oltara.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline jaarban

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 972
  • Karma: +4/-0
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #3 : Rujan 13, 2010, 09:24:27 poslijepodne »



stara razglednica


Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #5 : Rujan 13, 2010, 10:05:02 poslijepodne »


Sv. Barbara ispred kule s anđelom
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 09:20:53 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #6 : Rujan 13, 2010, 10:06:35 poslijepodne »


Sv. Barbaru dovode pred namjesnika Marcijana
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 09:22:38 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #7 : Listopad 12, 2010, 09:52:06 poslijepodne »


Glavosjek (Otac ) sv. Barbare
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 09:24:09 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #8 : Listopad 12, 2010, 09:52:41 poslijepodne »


Smrt Dioskura, glavosjeka sv. Barbare
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 09:25:15 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 09:26:44 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #10 : Listopad 14, 2010, 10:50:46 prijepodne »


1. Molitva na maslinskoj gori
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 04:27:26 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #11 : Listopad 14, 2010, 10:53:33 prijepodne »


2. Krist pred Poncijem Pilatom ( ili Herodom?)
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 04:28:06 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #12 : Listopad 14, 2010, 10:55:53 prijepodne »


3. Bičevanje Krista
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 04:28:38 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #13 : Listopad 14, 2010, 10:56:57 prijepodne »


4. Krunjenje trnovom krunom
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 04:29:13 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki
« Odgovori #14 : Listopad 14, 2010, 10:57:53 prijepodne »


5. Ecce homo (Pilat predaje Krista svjetini)
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2011, 04:30:27 poslijepodne Mlačanin »
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....