Autor Tema: Tko je koje vjere?  (Posjeta: 13219 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #15 : Travanj 06, 2010, 04:07:50 poslijepodne »
Moram priznati da mi ipak nije svejedno,ako se netko tko obnaša važnu državotvornu službu ili je političar koji očekuje moj glas , a da ne znam koje je vjere barem „načelno“.

Naravno može i lagati i dati krive podatke koje ja ne mogu provjeriti.

Ali ne vidim razloga za sakrivanje takovih podataka od strane javnih osoba. Osim ako se opet ne uvodi općenarodna borba protiv katolika i katoličke crkve kao u vrijeme '41 pa skoro do naših dana.
Tada će svi siguran sam biti pravoslavci ili nevjernici (da to tako nazovem).

Svoje vjersko opredjeljenje nemam potrebe sakrivati,državne službe to ionako znaju već odavno,a ako nekoga zanima kad lijepo upita dobit će i odgovor.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #16 : Travanj 06, 2010, 08:45:00 poslijepodne »
Što ste se digli na zadnje noge ako je čovjek pitato koje je netko vjere.

To nije zabranjeno, ako se nekog bira bio bi red i da se zna tko je i što je.
Što je tu protuzakonito ako nekog pitaš koje je vjere ?
Što je loše u tome da čovjek sam kaže ako želi?

Upravo tako, da je zabranjeno pitati koje je netko vjeroispovijesti, onda se ne bi takva pitanja postavljala pri popisu stanovništva. U tome nema ničeg lošeg ni zabranjenog, kako su se odmah dežurni tumači ustavnih sloboda odmah digli i protumačili, iako očito sami krivo tumače svrhu samog pitanja.

Put do pakla je popločan dobrim namjerama, a često se iza dobrih namjera kriju zle namjere. Ne kažem da je branko imao loše namjere, ali u našem političkom folkloru je vrlo česta pojava da se vjersko (ne)opredjeljenje iskorištava za napad na političke protivnike.

Sve da tako i je, opet je bezvezno nešto uskraćivati samo na temelju naših pretpostavki. Na žalost, reagirati na nešto samo na temelju umišljaja "što bi bilo kad bi bilo" je pogrešno, kao i nešto pretpostavljati. Činjenica je da neki zloupotrebljavaju podatke do kojih dođu, i vrše segregaciju pojedinaca na temelju istih, no ako je temeljno riječ o benignim informacijama i zakonitim pitanjima, ne treba ih uskraćivati i braniti. A to što će netko napraviti sa tim informacijama, ne treba se zamarati, neka taj isti sam odgovara za svoje postupke.

Zamisli kako bi to izgledalo da npr. policija na temelju svojih umišljaja (ma kako isti čak i vrlo utemeljeni i opravdani bili!!) ide malo tebi nešto braniti samo zato jer pretpostavlja da ćeš raditi sranja... npr., malo ti preventivno uzmemo vozačku "jer si ponekad sklon prebrzoj vožnji", ili još bolje - "jer si sklon zaboravljanju, pa bi se mogao voziti bez vozačke i prometne, a ovako, bez auta, nećeš biti u prekršaju"...?? Kako bi ti se to činilo? Suludo, zar ne?

Koliko znam, gospodin Richembergh je po nacionalnosti Nijemac, a samim time je za pretpostaviti i da je po vjeroispovijesti Rimokatolik ili Protestant, što se svodi skoro na isto i manje je razlikovan pojam od Rimokatolika i Pravoslavaca. Mada to ne treba ništa značiti, u svakoj zemlji može biti svatko svake vjeroispovijesti, u Hrvatskoj živi puno više pripadnika Hare Krišna negoli Indijaca...

državne službe to ionako znaju već odavno

Koje to državne službe i što znaju??  ??? ??? ???
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #17 : Travanj 06, 2010, 09:33:46 poslijepodne »
Što ste se digli na zadnje noge ako je čovjek pitato koje je netko vjere.



Koje to državne službe i što znaju??  ??? ??? ???

A tko od državnih službi o nama vodi raćuna i ima podatke? ??? ??? ???
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

acer1

  • Gost
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #18 : Travanj 06, 2010, 11:01:00 poslijepodne »
Ne bih se dovodila u razmišljanje, niti bih postavila bilo kome pitanje koje je vjere, niti mi je nastavno tome, bitno, koje je vjere koji zastupnik u GV ili u Saboru ili ministar ili predsjednik.
I upravo zato me jako smeta kad me svećenici s oltara ili preko biltena upozoravaju i skreću pozornost koga trebam uvažavati, koga trebam izabrati, tko je bolji zato jer čita Bibliju, tko je više zaslužan za ovaj narod, naročito ako je simpatičan svećeniku.

Za ovaj narod je zaslužan onaj tko je nosio pušku na ramenu i koji se nije okoristio niti jednom povlasticom samo zato jer je na nekakvom popisu; za ovaj narod je zaslužan onaj koji nije u sukobu interesa; koji je moralan; koji priznaje pogrešku i ispravlja je; koji odstupi kad se u njegovom resoru dogode nedozvoljeni i zakonom kažnjivi problemi bez obzira što ne vozi vlak i nije ravnatelj carine ili zračne luke; koji vrati dugove koje je ukrao; koji s mjesta ministra zatraži provjeru mita od 3 milijuna kn i ne odustaje dok ne dobije informaciju i javno je obznani; koji zatraži da se ukradena sredstava vrate u proračun; koji ne prodaje ovu zemlju za obveznice i ne huška ostale suradnike da misle kao on; koji ne prijeti i ne ucjenjuje; koji se zna nositi s kritikom i mijenjem naroda.

A sad ja pitam: koje je vjere čovjek vrlo „zaslužan“ u ovom gradu koji dođe na najraniju uskršnju misu, a ne zna niti „Oče naš“ izmoliti. Za takvog mi je jako bitno koje je vjere.


A što ti trkeljaš ??
Što se sramite svog porijekla?
Gospođo plemenitašice da se razumijemo zašto bi čovjek imao problem s nacionalnim identitetom ? Ili laže ili se srami.
Ako je čovjek agnostik neka je ili ako je vjernik neka je. Kao recimo velika većina HDZ-ovaca koja je krštena ranih 90-tih, u svojim 40 - tim godinama.
Stara narodna poslovica kaže: "Uvijek je poturica bio veći turčin od turčina", što bi prevedeno značilo da su HDZ-ovci veći katolici od pape, a Vi plemenitašica veći moralista od Severine

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #19 : Travanj 07, 2010, 09:30:21 prijepodne »
A tko od državnih službi o nama vodi raćuna i ima podatke? ??? ??? ???

Moraš razlikovati koje podatke vodi državna uprava. Ima obveznih podataka, koji predstavljaju pravne činjenice, a vjeroispovijest nije jedan od takvih, kao niti nacionalnost.

Drugim riječima, obvezni podaci su ti npr. oni koje podnosiš prigodom vađenja osobne iskaznice, putovnice, vađenja OIB-a, promjene adrese... i za vjeroispovijest i za nacionalnost možeš se izjasniti kako god želiš - nitko ti neće ništa ukoliko na popisu stanovništva prijaviš da si po nacionalnosti Eskim i da vjeruješ u svemirce. To je sloboda tvog izbora, za koji ne snosiš nikakve konzekvence.

A ja sam pitao zato jer dobro znam kako izgledaju te evidencije, i dobro znam da u njima ne postoji vjeroispovijest. Postoji nacionalnost, ali kao dodatan podatak, koji može izgledati i kao "ostali", iako naroda i nacionalnosti imena "ostali" ne postoji na ovom svijetu...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #20 : Travanj 07, 2010, 09:52:23 prijepodne »
Ako je čovjek agnostik neka je ili ako je vjernik neka je. Kao recimo velika većina HDZ-ovaca koja je krštena ranih 90-tih, u svojim 40 - tim godinama.

A može biti i ateist...  ;)

No ostalo dobro zboriš; pa i sam veeeeliki Hrvat i vjernik Tuđman se crkveno oženio sa svojom Ankicom tek sa 60 godina života (ili tu negdje), a i posebno je iritantno bilo svježe ratno i poratno vrijeme kada su za svetke sve crkve bile u prvim redovima prepune bivših sekretara KP i kumrovečkih diplomanata, koji su preko noći postajali samozvani obrasci velikoh Hrvatstva i svega povezanog sa time, od vjere pa nadalje... vrhunac toga je bilo Tuđmanovo slinjenje pri oltaru kada je Sveti Otac Ivan Pavao II proglašavao blaženim Kardinala Alojzija Stepinca, iako je to bio čisto vjernički, religijski čin, bez dodira sa politikom...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #21 : Travanj 07, 2010, 05:07:28 poslijepodne »
A tko od državnih službi o nama vodi raćuna i ima podatke? ??? ??? ???

Moraš razlikovati koje podatke vodi državna uprava. Ima obveznih podataka, koji predstavljaju pravne činjenice, a vjeroispovijest nije jedan od takvih, kao niti nacionalnost.

Drugim riječima, obvezni podaci su ti npr. oni koje podnosiš prigodom vađenja osobne iskaznice, putovnice, vađenja OIB-a, promjene adrese... i za vjeroispovijest i za nacionalnost možeš se izjasniti kako god želiš - nitko ti neće ništa ukoliko na popisu stanovništva prijaviš da si po nacionalnosti Eskim i da vjeruješ u svemirce. To je sloboda tvog izbora, za koji ne snosiš nikakve konzekvence.

A ja sam pitao zato jer dobro znam kako izgledaju te evidencije, i dobro znam da u njima ne postoji vjeroispovijest. Postoji nacionalnost, ali kao dodatan podatak, koji može izgledati i kao "ostali", iako naroda i nacionalnosti imena "ostali" ne postoji na ovom svijetu...

Hvala ti Sledgehamer na pojašnjenu,mada nije trebalo. Želio sam reći da ne vidim razloga za bilo kakvo sakrivanje ili isticanje vjeroispovijedi.

To je za mene sasvim osobna stvar na koju se ne obazirem u svakodnevnom življenju.
Naravno da me zanima ,kao što sam i spomenuo kada se radi o javnim osobama ,naročito ako traži od mene glas.
Uvjeren sam naravno, da političari vole svoje „uvjerenje“ uskladiti s dnevno političkim potrebama i da to njima doista ništa ne znači (čast iznimkama kojih ima uvijek).
Ranije smo u postovima komentirali baš privatnost na netu,i zaista ne vidim nikakve svrhe za tajnovitost,kada smo to možda na nekom drugom mjestu već i sami obznanili.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

acer1

  • Gost
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #22 : Travanj 07, 2010, 06:46:41 poslijepodne »
Katastrofa je za čovjeka koji ne zna tko i što je, koji se srami svojih korijena.
To ti je isto kao selo bez crkve i dućana.
Ovo što je rekao gospodin Sladge o HDZ-ovcima. Je istina je da je cijeli vrh HDZ-a u 90-tim, pobjegao od nas (SDP), isto je istina da su se krstili u 40, 50-tim,
isto je istina da je TUđman slinio nad papom kad je ovaj došao u Hrvatsku, isti taj papa nije se sagnuo da poljubi Hrvatsko tlo, ali je to uredno učinio u zemlji prije i zemlji koji je posjetio poslije Hrvatske. Kako to da nitko to nije primjetio.
I onda vrhunac cijele priče ekipa se masovno krsti (kao nije smijela), a popovi to uredno toleriraju. Razumijem i njih njima posao cvijeta porez ne plaćaju. Pa da im nije HDZ-ovaca ne imali publike u crkvi, bile bi tri stare babe narikače i poneki pirpdnik mladeži HDZ-a.
I sad kad je prošlo ludilo zvano "Istinsko vjerovanje u Boga" i " Vjerovanje u gospu od nekog brda" (svako brdo ima svoju gospu), sad se dežurni moralisti pod krinkom građanskih prava propinju na zadnje noge ako netko nardodnog zastupnika pita koje je vjere ili koje je nacije (iako taj podatak mora dati kad predaje kandidacijsku listu). E pa drugovi neće moći, ima fino da se zna tko je tko, kao i u svim pravno uređenim državama (USA, GB Australia...)
Sve više mi se sviđa onaj lik iz filma "Balkanski špijun", on je sam vidio da je grešio i pokajao se za svoje grijehe zbog kojih je gulio robiju, a bogami od ovih današnjih moralista nitko se nije pokajao. Iz prdekane pravo pa predsjednik države ili u sabor, a ulaz u vladajuće mu je zagarantiran ako ima najmanje 6 mjeseci zatvora. I to naravno zbog domoljublja, jer tko će povjerovat da je netko gulio zbog terorizma, malverzacijama novcem, krađa društvene imovine, naravno da su svi bili zbog domoljublja na golom otoku.
I tako nakon nekoliko godina i nakon nekoliko afera narod došao do spoznaje da je šteta što se ukinulo goli otok i da je isti bio s razlogom napravljen.
Premo tome drugovi, mora se znato tko je tko, i što je što.
« Zadnja izmjena: Travanj 07, 2010, 06:53:10 poslijepodne acer1 »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #23 : Travanj 07, 2010, 07:55:32 poslijepodne »
 "isti taj papa nije se sagnuo da poljubi Hrvatsko tlo, ali je to uredno učinio u zemlji prije i zemlji koji je posjetio poslije Hrvatske. Kako to da nitko to nije primjetio. "

Ali još netko nije primjetio da je Papi u turopoljkoj grohači dana zemlja na poljubac jer se više nije mogao sagnuti.

Ovo je istina jer ja znam i čija je to grohača bila!

Dakle papa je poljubio Hrvatsku zemlju!!

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

acer1

  • Gost
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #24 : Travanj 07, 2010, 08:15:08 poslijepodne »
Ali još netko nije primjetio da je Papi u turopoljkoj grohači dana zemlja na poljubac jer se više nije mogao sagnuti.
Ovo je istina jer ja znam i čija je to grohača bila!
Dakle papa je poljubio Hrvatsku zemlju!!

To je istina, ali se nije sagnuo, a u zemlji koju je posjetio poslije Hrvatske uredno se sagnul.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #25 : Travanj 08, 2010, 12:46:54 poslijepodne »
.............

A što ti trkeljaš ??
Što se sramite svog porijekla?
Gospođo plemenitašice ......
..... a Vi plemenitašica veći moralista od Severine

Kako uopće ne razumijem riječ „trkeljaš“; kako ne razumijem nakon toga množinu „stramite“ i uopće ne povezujem sebe s tim glagolom; kako ne razumijem usporedbu mene i prostakuše… biste li si uzeli vremena pa konkretno pojasnili.

Došli ste na ovaj forum pišući uvrede i omalovažavanja, no, ako mislite i sa mnom generalizirati i trpati me u koš sa njima, vama, severinama i tko zna tko će vam pasti na pamet – nećete.
Ili se, kad se meni obraćate, smirite i pišite konkretne podatka pa i prozivke ili me preskočite u tim prozivkama i prezirima.

Tko ste uostalom vi?
Otkrili ste forum, otkrili nepravdu, otkrili ste moral, eto tako mi djelujete.
 
Što se mojeg morala tiče – da moralna sam da nije za vjerovati i svakoga uključujući i vas, iako vas ne poznajem, sam spremna pozvati na red.
Mislite li da ako ste SDP da ste zaštićeni i da vas neću "dirati"… malo morgen.


Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #26 : Travanj 08, 2010, 02:13:19 poslijepodne »
 U skladu sa "pravilima" koje propisuje argumentirana diskusija na ovu temu možda ne bi bilo dobro da se neki sudionici "pozivaju" na Ustavne odredbe Republike Hrvatske kad diskutiraju na temu vjere i vjerovanja jer takvih odredaba je bilo i u ranim fazama razvoja "nacionalne svijesti u rvata" kao npr.:

Ustav Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (1974)

Član 170.
Građaninu je zajemčena sloboda izražavanja pripadnosti narodu, odnosno narodnosti, sloboda izražavanja nacionalne kulture i sloboda upotrebe svog jezika i pisma.
Građanin nije dužan da se izjašnjava kome narodu, odnosno kojoj narodnosti pripada, ni da se opredeljuje za pripadnost jednom od naroda odnosno jednoj od narodnosti.
Protivustavno i kažnjivo je svako propagiranje ili sprovođenje nacionalne neravnopravnosti, kao i svako raspirivanje nacionalne, rasne ili verske mržnje i netrpeljivosti.
Član 174.
Ispovedanje vere je slobodno i privatna je stvar čoveka.
Verske zajednice odvojene su od države i slobodne su u vršenju verskih poslova i verskih obreda.
Verske zajednice mogu osnivati samo verske škole za spremanje sveštenika.
Protivustavna je zloupotreba vere i verske delatnosti u političke svrhe.
Društvena zajednica može materijalno pomagati verske zajednice.
Verske zajednice mogu, u granicama određenim zakonom, imati pravo svojine na nepokretnosti.

Napomena ( mišljenje)
U društvenom uređenju koje se naziva Kapitalizam nebitno je javno izlagati svoja vjerska stajališta. BITNO je da se aktivnim djelovanjem u društvenoj zajednici poštiva zakonom definirana forma djelovanja. Svi stanovnici Republike Hrvatske su državljani RH bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost. Kao što su svi stanovnici SAD-a državljani SAD-a bez obzira što više od 20% ( na području federalne jedinice Kalifornija npr.) uopće ne koristi službeni jezik SAD-a ( stanovnici porijeklom iz Južne Amerike) ili po vjerskoj opredjeljenosti pripadaju religijama koje su formirane prije 10 ili 40 godina ( Scijentologija npr.). Dakle, mišljenja sam da je vjersko opredjeljenje pojedinog člana društvene zajednice njegova osobna stvar zaštićena Ustavom u svakom društvu ( izuzev ustavnih odredbi za vrijeme vladavine J.V.Staljina ili Naci satelita na čelu sa Adolfom ćije prezime ne bi smjeli spominjati).
Uostalom, kad bi se poštivali usvojeni zakoni ovakvih tema na forumu ne bi ni bilo, zar ne?
Ko to tamo peva?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Tko je koje vjere?
« Odgovori #27 : Travanj 08, 2010, 02:43:03 poslijepodne »
To je istina, ali se nije sagnuo, a u zemlji koju je posjetio poslije Hrvatske uredno se sagnul.

Pa kaj onda; to kaj veliš niš ne znači!

Ja sam bil duplo mlađi od Pape, pa je i onda i danas bilo dana kada se ni ja nemrem prignuti, jer me boli kičma, pa bez pola šake žetona iz kojekakvih skupih kutijica iz apoteke nemrem ni prdnuti bezbolno. Tako da nemoj zlonamjerno insinuirati bilo kaj...

Jedan dan bi se fajtal sa Chuck Norrisom, a drugi nemrem bez problema ni sedeti na stolcu. I ne sumnjam da je potpuno ista boljka mučila i meni jako dragog Svetog Oca Ivana Pavla Drugog, kojega sam susreo više puta u životu, a u Rimu i Vatikanu proveo sedam dana uz par privatnih audijencija... i garantirao bih životom da je Papina gesta nesaginjanja da poljubi zemlju imala jako velik razlog zašto se odrekao svoje tradicije, makar i na jedan dan, slučajno dok je bio baš kod nas...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”