Autor Tema: Manifest hrvatske zbilje - ovaj interview morate pročitati  (Posjeta: 3739 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Beus Richembergh

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 57
  • Karma: +2/-0
Manifest hrvatske zbilje - ovaj interview morate pročitati
« : Siječanj 14, 2010, 09:35:37 poslijepodne »
Na portalu zamirzine.net objavljen je razgovor sa Sinišom Labrovićem, jednim od najgenijalnijih suvremenih hrvatskih konceptualnih umjetnika čiji su se performansi pratili i na mnogim stranim TV postajama.

Taj nevjerojatni interview pod naslovom "Hrvatski kriminal mora ostati u hrvatskim rukama", svojevrsni manifest (kritike) hrvatske društvene izopačenosti, pročitajte na:
http://www.zamirzine.net/spip.php?article8651

Evo jednoga ulomka:

Mislite da se kriminalcima ne posvećuje dovoljno pažnje u službenim obrazovnim programima?

Apsolutno ne. Pa pogledajte zadnjih dvadesetak godina i vidjet ćete da su rijetka zanimanja koje vam nude perspektivu uspjeha i rasta na društvenoj ljestvici. Stolari, zavarivači, vozači, strojari, frizerke, kemičari, medicinarke, konobari, prodavačice, učiteljice, tekstilci i svi slični jadnici – kakva njih perspektiva očekuje? Jedino se nečemu mogu nadati kompjuteraši, ali i to je često dosadan i cjelodnevan posao. A sad svrnimo pogled na kriminalce, u rasponu od žicara pa do političara. Dinamičan i zanimljiv posao, mogućnost putovanja i sklapanja poznanstava s najboljima i najjačima širom zemaljske kugle, siguran materijalan i društveni uspjeh, vlast, čast i slast straha vaše okoline. Jahte, mercedesi, manekenke, šampanjci, rad u zajednici u kojoj se zna red i koja štiti svoje članove. Uvijek ste vi onaj jači koji tlači. S minimalnim rizikom možete iživjeti svu svoju patologiju i podijeliti je s bližnjima, dapače dati njima da pate vaše jade. Narodski, možete (za)jebavati puk do mile volje – u mozak, džep i drugdje. I sad nas evo na pragu ulaska u Europsku uniju, a ništa se nije pokrenulo u smislu formalizacije obrazovanja za zanimanje dilera, iznuđivača, lopova, menadžera ili političara, a kad nas pomete konkurencija s Istoka (žicari, lopovi, svodnici…) i Zapada (menadžeri, bankari, političari…), opet ćemo plakati sami nad sobom. Sve oko nas pokazuje da imamo talenta – pa pogledajte našu vlast i uprave naših javnih poduzeća – briljiraju, ali me strah ako oni završe u zatvoru da neće imati tko preuzeti posao. Zato pod hitno moramo proširiti bazu da posao ne šteka i da kriminal u Hrvatskoj ostane u hrvatskim rukama.


Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Manifest hrvatske zbilje - ovaj interview morate pročitati
« Odgovori #1 : Siječanj 15, 2010, 08:57:27 prijepodne »
Uglavnom, bilo mi je interesantno procitati taj interwiev... a kad se sve skupa na kraju zbroji, u tom intewiev-u iznio je ono sto mi svi vec odavno znamo, ali ne nalazimo nacin kako to sprijeciti. Imamo mi i izbore da to pokusamo promjeniti, ali oni koji bi to mogli sprijeciti, ne prolaze na izborima, mada opet, dali i bi sprijecili. Zanimanja koja je nabrojio... dobro je rekao, jadnici! Zivot im se svede na rad za nezasitnog poslodavca koji ce ih ganjati 10 ili cak 12 sati na dan bez milosti! Da se odma osvrnem tu i na Banditosa, velikog radnika! Sjecam se gradjevinskih radova po zagrebu i njegovih navaljivanja da se odredjene stvari moraju odraditi do toga i toga datuma, a preko cijih to sve ledja? Onoga maloga radnika koji onda mora zapinjati 14 sati na dan, da bi Banditos bio zadovoljan. Nije vazno sto sunce przi i sto ljudi padaju u nesvjest, nije vazno sto bi radno vrijeme trebalo biti 8 sati (ovo drugo su prekovremeni sati? ma daj nemoj! Trebalo bi pregledati platne liste tih ljudi, ni traga od prekovremenih...) Uglavnom, kako se prikazati kao veliki radnik? Dodjes na gradiliste i proseres floskule kako se to mora, kako ovo kako ono... i odes se nekud nazderati janjetine! A sljakeri taman imaju vremena pojesti cetvrt kruha i 20 deka tirolke i opici dalje bez prestanka! Na kraju ko je je prosperiral? Banditos i poslodavac koji su se negdje prezderavali i opijali naravno da da! Radnici koji su to napravili, tesko da mogu biti zadovoljni, pogotovo nakon pogleda u platnu vrecicu! Ali, imaju djecu koju treba nahraniti i nemaju izbora, ajmo na drugu baustelu i sve opet ispocetka! Ili oni radnici na rijeckoj zaobilaznici prosle godine, za preko 300 sati za mjesec dana, 5 tisuca i nesto kuna?!!! Jel mu se nije bolje odma baciti u onaj ponor tamo?  Isti slucaj sa svim zanimanjima koja su gore nabrojena. Uglavnom nikad nisam nigdje nista cuo o nekom sindikatu koji bi okupio takve ljude i pobrinuo se da budu posteno placeni za svoj posao! Sindikati djeluju u drustvenim poduzecima u kojima se i onako nista ne radi, traze prava na prava za zaposlene, a ta prava opet ce ostvariti preko onih koji za sindikate ni culi nisu! Oni ce morati raditi po sada vec 14 sati, da bi drustveni sektor mogao povecati placu za 10 % i nastaviti dalje sjediti u klimatiziranim uredima, pomalo surfati internetom, ispijati kavice i mudrovati!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Manifest hrvatske zbilje - ovaj interview morate pročitati
« Odgovori #2 : Siječanj 17, 2010, 09:56:12 prijepodne »
Mnoge stvari si dobro rekao, no uglavnom si generalizirao - problem leži u činjenici da ono gore ne mora biti tako, dapače - može se sve spriječiti kvalitetnom zakonskom regulativom i provođenjem zakona.

No da sada netko udari na te poslodavce, da ih kazni, i da za kršenja zakona mnogima trajno zabrani vođenje samostalne djelatnosti (kao što je to slučaj u inozemstvu), onda bi i bilo reda.

Ovako, kazni se nitko ne boji, vlada podaničko-ulizivački mentalitet, umjesto da je stav da nema svetih krava i nedodirljivih, ma kako se on zvao - Konzum, Metro, Getro ili Kaufland... da u druge djelatnosti uopće ne ulazim.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline mali_od_palube

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 100
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Manifest hrvatske zbilje - ovaj interview morate pročitati
« Odgovori #3 : Siječanj 17, 2010, 11:41:40 prijepodne »
Pratim koliko mogu našeg vrlog performera, i sjećam se kad sam tražio njegov
uradak na youtub-u sa performansom "Glorije" na splitskoj rivi, gdje je u dvanaestercu prepjevao
događanja sa kraljevskih dvora i ostalih gluposti iz tjednika "Glorije"!

Prvi put sam čuo za njega kad je izveo BB performas "Stado", gdje je postavio kamere u tor i parodirao
reality show BB sa ovcama, koliko se sjećam, pobjednica tog show-a je završila na ražnju!

Uglavnom, sinjanin Labrović je meni baš "cool"!
Evo, ovdje možete poslušit neke njegove uradke iz "Glorije":

http://www.dnevnikulturni.info/vijesti/razno/794/sinisa_labrovic_prepjevao_magazin_gloria/

Pa ko voli... ;)

Offline mali_od_palube

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 100
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Manifest hrvatske zbilje - ovaj interview morate pročitati
« Odgovori #4 : Veljača 14, 2010, 01:59:08 poslijepodne »
Nedjelja, 14.02.2010. u 14.00!
"Gost emisije Nedjeljom u dva je umjetnik Siniša Labrović. Čovjek koji na neobične načine komentira društvenu zbilju govorit će o tome zašto je napravio reality show s ovcama, kakve su bile reakcije na previjanje oštećenih partizanskih spomenika iz NOB-a, te zašto je izdao priručnik za kriminalce"