Autor Tema: Gradnja obiteljske kuće  (Posjeta: 71086 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #30 : Svibanj 20, 2010, 09:43:36 poslijepodne »
Zato postoje stvari koje se zovu "Uvjeti gradnje", i jedna su od odličnih stvari zato jer koštaju daleko najmanje u cijelom sranju zvanom gradnja (20 kuna biljega), a mogu ti uštedjeti desetine tisuća kuna... odeš sa svojim katastarskim izvatkom i zatražiš uvjete gradnje, za dva-tri tjedna dobiješ doba veeeeliku kovertu sa svim odrednicama i gabaritima u kojima ti se kuća može graditi na tvojoj zemlji - od oblika, strešnosti, postotku veličine u odnosu na parcelu, visine, nagiba krova, stila... vidiš gdje su instalacije u tvojoj ulici, gdje idu vodovi struje, telefona, gdje su cijevi vode, kanalizacije, na kojem dijelu se isti mogu spojiti, kakvu struju možeš zatražiti na tom mjestu, koliki ti je tlak vode u vodovodu, u kakvoj si zoni.... sve, ma milina!!

De se more podiči zahtev i kam se to predava?

Cjenik 
   Kuća kao složen proizvod sastoji se od velikog broja elemenata, pa shodno tome nije moguće dati cijenu a da se ne sagledaju svi elementi koji bitno utječu na njen iznos, kao što su: - veličina kuće, složenost objekta, udaljenost od naše proizvodnje, pristupačnost lokaciji
 
Okvirni cjenik po bruto površini
 
KUĆE SA NOSIVOM DRVENOM KONSTRUKCIJOM SISTEM "STANDARD"
  VISOKI STUPANJ IZGRAĐENOSTI OD 290 €/m2 + PDV (d=21 cm)
 
KUĆE SA NOSIVOM DRVENOM KONSTRUKCIJOM SISTEM "EURO"
  VISOKI STUPANJ IZGRAĐENOSTI OD 320 €/m2 + PDV (d=31,5 cm)
 
KUĆE SA NOSIVOM DRVENOM KONSTRUKCIJOM SISTEM "MEGA"
  VISOKI STUPANJ IZGRAĐENOSTI OD 345 €/m2 + PDV (d=35,5 cm)
 
ZIDNE KUĆE - cigleni blok 25 i 30 cm
  I FAZA  OD 170 €/m2 + PDV 
II FAZA OD 290 €/m2 + PDV 
III FAZA  dogovorna
IV FAZA  dogovorna
http://www.domprojekt.hr/kuce/cjenik.html

Kaj mislite o montažne?

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #31 : Svibanj 20, 2010, 11:56:24 poslijepodne »
De se more podiči zahtev i kam se to predava?
Ovdje imaš dokument (zahtjev) koji moraš ispuniti, i koji predaš zajedno s kopijom katastarskog plana čestice i s 20 Kn biljega u općini na prizemlju soba broj 1 šalter broj 1. Dama koja će to primiti od tebe zove se Goranka.  :)
Samo - meni je to trajalo par tjedana, a to kaj su mi poslali su bile kopije stranica iz aktualnog prostornog plana uređenja i kopije nekih grafičkih prikaza. To si lako i sam skineš sa stranice grada.

Osim toga, kaj meni nije baš najjasnije - ja nisam siguran da li je taj dokument sa izmjenama i dopunama već na snazi? Sve mi se čini da oni šalju nekaj misle (a misliti je...) kaj bude na snazi, ali kaj još nije. Hm?

Osim toga - dobil buš hrpu skopiranih stranica, a koja odredba i koji članak konkretno za tebe vrijedi - to moraš sam skužiti. I tu možeš sigurno pogriješiti. To ti je isto ko da ti daju aktualni prostorni plan uređenja i vele: tu ti je sve, a ti se sad snađi. Više ne dobiješ, samo skopirane stranice iz tog dokumenta, i još koju kopiju od nekih grafičkih priloga, barem ja nisam više dobio, pa me zato stvarno čudi kad Sleđ piše da vidiš "gdje su instalacije u tvojoj ulici, gdje idu vodovi struje, telefona, gdje su cijevi vode, kanalizacije, na kojem dijelu se isti mogu spojiti, kakvu struju možeš zatražiti na tom mjestu, koliki ti je tlak vode u vodovodu, u kakvoj si zoni". Ja od toga svega niš nis videl, zato za mene to i nije bila neka velika pomoć, no za one koji nemaju Internet to svakako može puno značiti.
Citat:
Kaj mislite o montažne?
Ovo sa drvenom konstrukcijom mi se ne čini baš stabilno. Ako već, onda zidana kuća. Treba usporediti materijale i tehnologiju. A osim toga možeš kod "obične" gradnje puno toga sam napraviti i na taj način si ušparati dosta novaca. Naravno - za onog koji zna i može. Ali za one druge je montažna kuća sigurno dobra alternativa. U svakom slučaju je vrijeme gradnje brže i prije se može useliti, pa ako neko plaća stanarinu, onda mu i to nekaj znači.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #32 : Svibanj 21, 2010, 12:17:41 prijepodne »
Žalibože onda te paperov i 20 kn takse,zato si morem kupiti 3 Velebicke crne (6.80) il plave (6.30)  ;) i gledeti po imtermetu i dale niš ne znati...
Š takov rođendan...

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #33 : Svibanj 21, 2010, 12:22:57 prijepodne »
Š takov rođendan...

Kakav rođendan?  ???

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #34 : Svibanj 21, 2010, 07:33:06 prijepodne »


Kaj mislite o montažne?



Mislim da tu ima nekih skrivenih elemenata koji utjeću na završnu cijenu izgrađenog objekta.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #35 : Svibanj 21, 2010, 08:31:30 prijepodne »
Kaj mislite o montažne?

Koliko sam proučavao, montažne su kuće danas sasvim OK i odgovaraju svim propisima kao i zidane kuće, inače se ne bi smjele postavljati. Ono što mi se kod njih ne sviđa je da kod njih više nema proširenja niti naknadnog podizanja. Zidanu kuću čovjek lako može proširiti ili što je sad posebno popularno potkrovlje pretvoriti u punu etažu u kojoj dijete može napraviti stan. Naravno, ako je krov drveni, a ne betonski.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #36 : Svibanj 21, 2010, 08:58:01 prijepodne »
Podaci o uvjetima uređenja prostora su blagorečeno, sramotan dokument. Zbilja, izdaje se fotokopija dvadesetak (pretpostavljam relevantnih) stranica iz prostornog plana koji se odnosi na česticu za koju se traži. Na originalu su neki dijelovi rečenica podvučeni ili precrtani što je jako zbunjujuće jer čovjek može pomisliti da se to odnosi na njegov konkretan slučaj. Ja sam danima pregledavao tu hrpu kopija da bi sasvim slučajno shvatio da mi je zemljište nekih 200 kvadrata preveliko (iznad maksimalnih 1500 kvadrata) i da ga moram dijeliti na dvije parcele. Papir su sad kod arhitekta, oni se ipak bolje snalaze s time.

Kod tog "dokumenta" me ljuti više stvari. Prvo i najmanji problem je smiješna činjenica da se fotokopira već isprintani dokument koji na gradskom webu već više godina stoji u PDF formatu. Zar nije jednostavnije isprintati tih nekoliko stranica.

Ljuti me i šlampavost postupka izdavanja. Rečeno mi je da za to treba dva tjedna (tj. za fotokopiranje i pisanje tri rečenice teksta). Kad je prošlo mjesec dana otišao sam osobno k njima i pitao gdje je dokument, dobio sam odgovor još se radi, nek pričekam. Drugo jutro zvoni mi telefon i javljaju mi sretnu vijest da si mogu doći po njega. Znači ipak može i brže.

Najveći problem vidim u nerazmišljanju o postupku kod izrade tekstualnih dijelova prostornih planova. Planovi sadržajno moraju zadovoljavati zakonske propise i takvi su i napravljeni. No, tekstove bi ipak trebalo pripremati u takvom obliku da se iz njih može vrlo lako izvući sve bitne dijelove za zadanu česticu koja se nalazi u određenoj zoni prostornog plana. Kad već vole raditi u Wordu, on ima jednu vrlo zgodnu mogućnost nevidljivog dodavanja oznaka koje dokument strukturiraju u XML formatu što omogućuje da se pomoću jednostavnog programa iz dokumenta izdvoje samo oni dijelovi koji zadovoljavaju zadani uvjet (broj čestice). Autocad, u kojem se rade grafički dijelovi planova, će vrlo lako izvući sve brojeve čestica za neku zadanu zonu. To bi u konačnici značilo da čovjek može doći na šalter, platiti tih 20 kuna, reći broj čestice kojega službenik utipka u program, i za par minuta ima dokument koji mu je u potpunosti razumljiv i odnosi se samo na njegovu česticu. Tim se već skraćuje put do vlastitog doma za mjesec dana.

Stvar je to organizacije rada gradske uprave. Nadležni pročelnik, gradonačelnik i resorni dogradonačelnik bi trebali razmišljati o takvim stvarima. Grad bi trebao imati i informatičku službu koja bi o takvim rješenjima razmišljala. I sami djelatnici odjela trebali bi razmišljati o tome kako da si olakšaju posao. No, onda se sjetimo onih 50 posto komunalnih doprinosa kao kazne za gradnju bez dozvole koji su prihod lokalne samouprave...
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Bilaj

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #37 : Svibanj 21, 2010, 09:16:49 prijepodne »
Stvar je to organizacije rada gradske uprave. Nadležni pročelnik, gradonačelnik i resorni dogradonačelnik bi trebali razmišljati o takvim stvarima. Grad bi trebao imati i informatičku službu koja bi o takvim rješenjima razmišljala. I sami djelatnici odjela trebali bi razmišljati o tome kako da si olakšaju posao. No, onda se sjetimo onih 50 posto komunalnih doprinosa kao kazne za gradnju bez dozvole koji su prihod lokalne samouprave...

Upravo je to ono što goricu štopa u razvoju grada. Nažalost...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #38 : Svibanj 21, 2010, 10:18:53 prijepodne »
De se more podiči zahtev i kam se to predava?

Pa u zgradi Poglavarstva, gdje se i izdaju dozvole, u prizemlju na urudžbenom... a može se i pitati gore u onim sobama na drugom katu - 212 ili tak nekak...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #39 : Svibanj 21, 2010, 10:33:43 prijepodne »
Samo - meni je to trajalo par tjedana, a to kaj su mi poslali su bile kopije stranica iz aktualnog prostornog plana uređenja i kopije nekih grafičkih prikaza. To si lako i sam skineš sa stranice grada.

Ono sve kaj ima u tom paketu "Uvjeti gradnje" su ipak puno više od toga kaj opisuješ, uz opasku da se ne može sve skinuti sa interneta. BTW, ono što je vrijedno u tom dokumentu su smjernice po kojima će raditi arhitekt, te pokriće za eventualne propuste jer se uvijek možeš pozvati da su ti uvjeti koje si dobio službeni (i ovjereni u dopisu), dobiveni na temelju službenog zahtjeva. A to sve može vrijediti debelo više od pišljivih 20 kuna, jer ja sam dobio izvode i iz karata instalacija u selu i mojoj ulici (morao si i ti), određene prikaze za koje nisam siguran da ćeš ih uopće naći na internetu, a da ne velim - sve da to i ima na internetu - dok sve to pronađeš, sortiraš i uvjeriš se da je na snazi - potrošit ćeš vremena i vremena, uglavnom puno više negoli je 20 kuna vrijednosti. I još nećeš znati imaš li ono što vrijedi, da ne velim da i arhitekt može lako odbiti raditi nešto za što nema pokriće (i moj je tražio te dokumente, čisto da bude siguran, i nisam pogriješio!).
« Zadnja izmjena: Svibanj 21, 2010, 10:56:01 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Alen

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 344
  • Karma: +3/-0
  • Spol: Muški
    • VG Dnevnik
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #40 : Svibanj 21, 2010, 11:04:19 prijepodne »
Samo - meni je to trajalo par tjedana, a to kaj su mi poslali su bile kopije stranica iz aktualnog prostornog plana uređenja i kopije nekih grafičkih prikaza. To si lako i sam skineš sa stranice grada.

Ono sve kaj ima u tom paketu "Uvjeti gradnje" su ipak puno više od toga kaj opisuješ, uz opasku da se ne može sve skinuti sa interneta. ....

Ja sam također dobio samo fotokopije onoga što se ionako da skinuti s interneta. Ja bi bio presretan da sam dobio karte sa instalacijama, jer se nalazim na samoj granici VG i Kravarskog, a vodovod krivuda po cesti i susjedi imaju više teorija gdje zapravo idu cijevi i koga treba tražiti priključak za vodu. Da ne govorim da mi je na nekih pet metara u unutrašnjosti grunta šaht kroz kojeg prolazi magistralna telekomunikacijska optika. I sad bi ja jednog dana negdje trebao iskopati šaht za vodu...

Ovo mi izgleda samo još jedan dokaz da gradske službe ne funkcioniraju kak spada i da su im nekakve norme kvalitete svjetlosnim godinama daleko od pomisli, a kamoli od prakse. Ali kad je važnije slagati stranačke kadrovske križaljke od priprema za ISO certifikaciju kvalitete usluga.
The will to greatness clouds the mind
Consumes the senses, veils the signs
We each are meant to recognize.
(VNV Nation)

http://twitter.com/alenf
http://twitter.com/vgdnevnik

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #41 : Svibanj 21, 2010, 11:09:52 prijepodne »
jer čovjek može pomisliti da se to odnosi na njegov konkretan slučaj. Ja sam danima pregledavao tu hrpu kopija da bi sasvim slučajno shvatio da mi je zemljište nekih 200 kvadrata preveliko (iznad maksimalnih 1500 kvadrata) i da ga moram dijeliti na dvije parcele. Papir su sad kod arhitekta, oni se ipak bolje snalaze s time.

Ne znam zbog čega se svi zajebavate sa stvarima koje uopće i nisu namijenjene - vama!!? Kao prvo, ti "Uvjeti gradnje" su zbir dokumenata i propisa koji su namijenjeni arhitektima i inim ljudima koji će službeno raditi po vašem projektu, a ne da vi sami raskapate i filozofirate kaj treba i ne treba i izvlačite (pogrešne) zaključke. No u zadnjoj citiranoj rečenici si i dao sukus toga kaj i ja velim.

Kao drugo, da si došao sa tim dokumentima i izvodom iz katastra u te sobe na drugom katu, oni bi ti odmah rekli kakvo je stanje sa tim parcelacijama, tj. koliko postotak izgradivosti ima koja zona, dio grada ili selo po parceli, a to isto ne znam gdje bi pronašli na internetu. To sve govorim iz osobnog iskustva - došao u uredovno vrijeme, dobar dan - dobar dan, zamolio bih vas samo malo uputa glede mojih papira prije negoli ih vama predam, da znam treba li što mijenjati i prilagođavati, da kad bude projekt gotov i sve uvezano sa papirima katastra i gruntovnog - da me ne vraćate i da ne gubimo vrijeme na bedastoće... nema problema, dajte da vidimo... Uzeh blokić i olovku, sad pokojni gosp. Plodinec je pričao, ja sam slušao i zapisivao (jer te obično izbombardira sa brdom informacija koje ti se sve izmiješaju u glavi i izađeš van da ti ništa nije jasno, još i sve zaboraviš...).

Moj je savjet da svi tako rade i otklone sumnje, jer dođeš pitati kod ISTIH ljudi koji će sutra odlučivati o tim tvojim predanim papirima, tako da je i pomalo glupo pomisliti da ćeš ti to znati bolje od njih, ili podleći našim tradicionalnim sklonostima pametovanju i nesklonostima slušati stručnije od sebe, pa kemijati i tako gubiti vrijeme, novac, živce i sve ostalo...

Ti papiri zvani "Uvjeti gradnje" nisu namijenjeni tebi, ili bilo kome od investitora, već stručnim ljudima koji po toj investiciji rade - tako da ćeš uštedjeti puno vremena ako ih uzmeš i bez osobnih tumačenja i filozofija odneseš onome kome su i namijenjeni, a ti si iskopiraš jednu-dvije kopije čisto da u dokolici imaš o čemu misliti...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #42 : Svibanj 21, 2010, 11:16:01 prijepodne »
Ovo mi izgleda samo još jedan dokaz da gradske službe ne funkcioniraju kak spada i da su im nekakve norme kvalitete svjetlosnim godinama daleko od pomisli, a kamoli od prakse. Ali kad je važnije slagati stranačke kadrovske križaljke od priprema za ISO certifikaciju kvalitete usluga.

Opet brzaš sa zaključcima koji nemaju baš puno veze sa stvarnošću (maloumno mi je uopće i u to uvrštavati politiku i stranke, dajte više popustite sa tom primitivnom politikantskom logikom... kaj vi bez politike ne idete ni na sranje?? Odmah raspališ po gradskim službama, standardima, funkcioniranju, itd itd... a nećeš priznati da ne znaš!) - ukoliko i ne dobiješ karte, znači da se nešto promijenilo. A tu promjenu onda nećeš doznati u prvom, već u drugom koraku; taj korak će uslijediti nakon što predaš 7 primjeraka projekta za ishodovanje lokacijske dozvole (znači, samo ovjereni projekti sa važećim izvadcima katastra i gruntovnice), a oni će se onda slati potrebnim stranama - Elektri za ishodovanje PEES, zatim Vodovodu za suglasnost, Županijskim cestama... oni će u svojim rješenjima i suglasnostima dati nove karte na kojima će biti prikaz točnog mjesta spajanja tvoje parcele i objekta sa postojećom mrežom. Jer ti priključci ionako nisu bitna stvar za prvu fazu - onu lokacijske dozvole...
« Zadnja izmjena: Svibanj 21, 2010, 11:18:29 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #43 : Svibanj 21, 2010, 11:22:15 prijepodne »
Ono što mi se kod njih ne sviđa je da kod njih više nema proširenja niti naknadnog podizanja.

Ne bih baš rekao - odstraniti montažni zid i na njega spojiti tri nove stranice, pogledatati spojeve i premazati ih je puno jednostavnije od razbijanja zidova od cigle sa termo-fasadom debelom i po 40 cm, i onda postavljati iste zidanjem, sušenjem, fasadiranjem itd itd, što sve može trajati pozamašan broj mjeseci (ako se želi kvalitetan ožbukani zid)...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #44 : Svibanj 21, 2010, 11:29:42 prijepodne »
Jer ti priključci ionako nisu bitna stvar za prvu fazu - onu lokacijske dozvole...

Sleđ ali kaj ti nisi radio po starim propisima pa imaš i lokacijsku i građevinsku.
Po novim propisima po kojima će ići Bob rock morati češ sve obaviti u jednom koraku- kaj ne?