Autor Tema: Financijski termini  (Posjeta: 7322 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Financijski termini
« : Lipanj 23, 2014, 01:16:59 poslijepodne »
http://izbor-news.com/opasni-financijski-termini-koji-vas-lako-mogu-obmanuti/

Najopasnije riječi su one koje zvuče pametno i bezopasno, a zbunjuju ljude prilikom donošenja (loše) odluke. Business Insider navodi pet opasnih financijskih termina koji vas lako mogu navesti na lošu odluku

Tolerancija rizika

Financijski savjetnici moraju procijeniti koliko rizika na sebe mogu preuzeti klijenti. Standardni način da se to učini je upitnik u kojem se pita kako biste se osjećali da izgubite novac na tržištu. No ljudi su grozni kad trebaju procijeniti svoje buduće emocije. Kad im dionice cvatu, reći će vam da vole rizik i da se mogu nositi s volatilnošću. A kad je u pitanju volatilnost, sklupčat će se u položaj fetusa, promijeniti svoje mišljenje i postati konzervativni investitor.

Čak i ako ne zatražite financijskog savjetnika, vjerojatno imate neku predodžbu o svojoj toleranciji rizika. I ona je vjerojatno kriva. Postoji previše dokaza da nagađanja ljudi kako će se osjećati u budućnosti zapravo samo objašnjavaju kako se oni osjećaju i danas.

Najbolje mjerilo stvarne tolerancije rizika je ponašanje u prošlosti. Ako ste se uspaničarili i prodali svoje dionice odmah čim su malo pale, vjerojatno ćete to učiniti opet, bez obzira na to kako se osjećate danas, piše Business Insider.

Rizik

Sama riječ rizik je opasna riječ. Pitajte 10 pametnih investitora što je rizik, a oni će vjerojatno ponuditi isti odgovor: Rizik je godišnja kolebljivost, ili kada dionice idu gore i dolje.

Ali pitajte ih koji su njihovi ciljevi, koliko imaju do umirovljenja, u koje škole njihova djeca žele ići, odnosno koliki im je dug, dobit ćete deset različitih odgovora.

Rizik je vjerojatnost da nećete biti u stanju učiniti nešto što želite učiniti. A budući da svatko želi raditi različite stvari, što je rizično za jednu osobu, to je nebitno za drugu. Svi mi imamo različite ciljeve i ne smijemo se pretvarati da imamo iste rizike.

Financijski plan

Financijsko planiranje je super jer navodi ljude da razmišljaju o budućnosti. No ujedno je i opasno, jer budale misle da znaju kako će budućnost izgledati, piše Business Insider. Umjesto da vam plan bude vezan za određeni datum, planirajte dan za danom kako biste povećali svoje izglede za sreću na duge staze.

Neizvjesnost

Neizvjesnost je bio izgovor da se ne investira u posljednjih pet godina. Postoji neizvjesnost glede poreznih stopa, nesigurnost u pogledu zdravstvenih troškova, neizvjesnosti oko regulative itd. Ako ne znate što budućnost nosi, kažu, ne možete pametno ulagati.

Business Insider piše kako je neizvjesnost jedna od najopasnijih riječi u financijama. Budućnost je uvijek neizvjesna. Ono što se mijenja jest percepcija ljudi o neizvjesnosti, što je odraz njihove samodopadnosti ili straha.

Analiza ciljeva

Ne postoji … iz dva razloga.

Prvo: bilo koja analiza o budućnosti počiva na pretpostavkama, a sve pretpostavke su proizvod nečijih pristranosti – optimizma, pesimizma, političkih uvjerenja, prošlih iskustava itd.

Drugo: postoji opće uvjerenje da je analiza s više brojeva, grafikona, tablica, najobjektivnija! No, to je krivo.

Skupina MIT studenata jednom je prilikom generirala lažne znanstvene radove, doslovno samo povezujući nasumične znanstvene poštapalice. Više od 100 tih radova bilo je objavljeno u znanstvenim časopisima. Vjerojatno bi se slično moglo učiniti i s istraživanjem Wall Streeta. Ljudi podcjenjuju svoju sposobnost da ih mogu zavarati stvari koje izgledaju pametno, ali su zapravo totalna glupost.

Čuvajte se, poručuje Business Insider.

“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”