Anketa

Vase misljenje, molim

Za
6 (66.7%)
Protiv
3 (33.3%)

Ukupno Glasova: 8

Autor Tema: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"  (Posjeta: 16869 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mama

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 2
  • Karma: +0/-0
Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« : Listopad 17, 2009, 06:33:51 poslijepodne »
Dana 23.10.2009. u spomenutoj skoli organizirana je radna akcija u kojoj sudjeluju svi ucenici, a odnosi se na bojanje zidova ucionica skole, te istoga dana djeca nece imati nastavu. Ovo je vec treci puta ove skolske godine da djeca bojaju (vanjske zidove, drvene police unutar skole, a sada i sve ucionice) i jos bi trebali financijski sudjelovati u nabavi boja... Kao roditelj, nemam nista protiv timskog rada u ucionicama, ali prioritetno u svladavanju nastavnog gradiva, a ne naustrb nastave. Osobito nakon ovog poduzeg vikenda koji je iza nas... pa u ponedjeljak nakon dugog vikenda - Dan kruha, pa jucer skracena nastava... i sad jos ovo. A ovo je polugodiste vec napola gotovo...

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #1 : Listopad 17, 2009, 06:47:59 poslijepodne »
Ako djeca žele ukrasiti zidove svoje učionice onda bi njih trebali prebojati za to ovlašteni majstori koji bi pripremili i kvalitetnu podlogu za dječje izražavanje tako da bi dio zida pripremili za dječje bojanje. Ako djeca bojaju dotrajale zidove i obavljaju klasične soboslikarske radove onda je to izrabljivanje.

Postaviti pitanje gradonačelniku i pozvati novinare da 23.10. snime radnu akciju tako da javnost bude upoznata s time što se zapravo radi.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #2 : Listopad 17, 2009, 07:40:11 poslijepodne »
Odavno sam na forumu predlagala da roditelji obrtnici DOBROVOLJNO odrade rukama, materijalom i novcem uređenje prostora gdje NJIHOVA djeca borave. I naravno da im ta ista njihova djeca pomažu.
Oni koji nisu obrtnici ili neka doniraju sredstva ili neka odrade skupa sa djecom neke poslove. Jedan bude farbal, drugi bude popravljal prozore, treći krov, četvrti keramičke pločice, peti ogradu, šesti sustav grijanja, sedmi ogradu oko škole, osmi plafon u dvorani, deveti bu napravil golove i koševi itakodalje.

Uopće ne vidim ništa loše u tome da djeca pobojaju i police, i vrata od zahoda, i zidove učionice. To se zove nastava, koja nije štrebanje iz udžbenika, nego je korisna stavka, u kojoj doma niti sudjeluju niti igdje drugdje, niti će biti u mogućnosti naučiti, osim ako se ne budu školovali za to.

Jedino što mi ovdje fali, ali zato jer nije rečeno, a ne zato jer ne postoji  -  tko je vođa projekta i tko će zapovijedati poslovima.

Nismo bogato društvo, nemamo novca niti za plaće i penzije, a uređenje škola, ustanova, kazališta, kulturnih zgrada, knjižnica, i mnogo toga drugoga propada, djeca i mi živimo i radimo u vrlo loše uređenim, gotovo „socijalističkim“ zdanjima.
Moramo si sami pomoći.

Međutim, znam već kaj budu roditelji rekli – kaj je tebi, pa ja plaćam prirez, ja plaćam u ovoj državi sve što me zatraži, da ne bi još i školu ili vrtić farbal.
Ionako smo otuđeni, ne poznajemo se, zakaj se ne bi i na taj način upoznavali i družili, i međusobno, a i sa svojom djecom.

A nastava ne bude kasnila, djeca budu itekako ispitana i ocijenjena.
Bolje da su korisni i da se takvima sami osjećaju, nego da imaju skraćenu nastavu ili da spajaju dane, a onda doma zure u računala, vise na facebooku ili MSN ili gdje već.

Pozdravljam akciju, i bilo bi super kad bi i ostali ravnatelji pokrenuli takve i slične akcije u ostalim školama.

Naslov ove teme je zločinački – o kakvom se izrabljivanju ovdje radi? >:D

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #3 : Listopad 17, 2009, 08:10:39 poslijepodne »
Ja sam već odradio x akcija dobrovoljnog rada i iz iskustva znam da se takve akcije uvijek svedu na mali broj pojedinaca koji stvarno nešto rade, a ostali se ne odazovu ili smetaju jedno vrijeme dok ne odu. Čak su i u našim mjesnim odborima, gdje se dugi niz godina prakticirao dobrovoljni rad, prestali s time jer je to jednostavno postalo neučinkovito.

Citat:
Odavno sam na forumu predlagala da roditelji obrtnici DOBROVOLJNO odrade rukama, materijalom i novcem uređenje prostora gdje NJIHOVA djeca borave. I naravno da im ta ista njihova djeca pomažu.
Oni koji nisu obrtnici ili neka doniraju sredstva ili neka odrade skupa sa djecom neke poslove. Jedan bude farbal, drugi bude popravljal prozore, treći krov, četvrti keramičke pločice, peti ogradu, šesti sustav grijanja, sedmi ogradu oko škole, osmi plafon u dvorani, deveti bu napravil golove i koševi itakodalje.

Ostali koji nisu obrtnici ne mogu popravljati prozore ili krov ili stavljati pločice ili popravljati sustav grijanja ili plafon u dvorani. Ja ne želim da tamo gdje djeca borave radove obavljaju nekvalificirani radnici jer to utječe na sigurnost te djece. Kad se sutra sruši viseći strop u učionici kojeg su stavljali majstori amateri što ćete onda reći?

Nekvalificirani roditelji mogu pomoći kod radova koji ne utječu na sigurnost.

Na žalost, akcije tipa Družba Pere Kvržice ne prolaze više u našem društvu.

U ovom slučaju se ne govori o tome o akciji gdje će roditelji s djecom nešto raditi već će samo učenici nešto raditi. To je u redu ako je to u okviru njihovih mogućnosti i zadovoljava neke norme sigurnosti.

Tur

  • Gost
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #4 : Listopad 17, 2009, 10:27:18 poslijepodne »
Gospođo pa najte poslati dete na radnu akciju i to je to.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #5 : Listopad 18, 2009, 12:23:51 prijepodne »
.........Čak su i u našim mjesnim odborima, gdje se dugi niz godina prakticirao dobrovoljni rad, prestali s time jer je to jednostavno postalo neučinkovito.

Da, a zašto?
Zato jer smo inertni kad je u pitanju zajednica, zato jer jedni smatraju da je to „izrabljivanje djece“, jedni smatraju da su oni prevelike face da bi farbali zid u školi ili pomeli parkiralište od lišća, jedni puno rade pa ne mogu (čitaj ne žele) pronaći vrijeme za odraditi akciju, jedni su „veliki“ političari pa im je ispod časti sudjelovati bilo u čemu osim u jedači i pijači, jedni su zavidni, jedni su…. Svaki je svoje fele.
Upravo o tome i govorim – nema druženja, nema kolegijalnosti, nema morala, kod odraslih pa neće biti niti kod potomaka.
Čim je farbanje razreda proglašeno izrabljivanjem.
Sjetih se onog oca koji bi da se njegove dvije kćerkice voze u busu naravno besplatno, od Kneza Porina do goričke gimanzije.

Svako gleda svoju korist, a ne korist zajednice u kojoj i sam živi. Sve bi za nas trebao netko drugi odraditi, ne dajemo primjer svojoj djeci, tj pardon dajemo načinom razmišljanja „farbanje razreda = izrabljivanje“ a dovest ćemo temu prvo na forum, pa u novine, pa na TV.


Nekvalificirani roditelji mogu pomoći kod radova koji ne utječu na sigurnost.

Pa naravno. Mogu farbati stolariju, mogu prati prozore, mogu saditi mlade biljke oko škole, mogu platiti ako ne znaju raditi, ali bi trebali nekako sudjelovati.

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #6 : Listopad 18, 2009, 10:17:30 prijepodne »

Posve se slažem sa Plemenitašicom, ova akcija po meni nije izrabljivanje već ima sasvim pedagošku dimenziju.

Prije svega dobro je da djeca u okviru nastave nauče i nešto što nije direktno vezano uz učenje iz knjiga. Ovo je neka vrsta praktične nastave koja će toj djeci u životu svakako dobro doći, a pridonosi njihovom osamostaljivanju i prihvaćanju stvarnog života, onog koji se ne vidi u crtićima i filmovima.

A drugo, po meni ne manje važno, jest da će djeca barem dijelom shvatiti kako je škola i sve u njoj njihova, kako služi njima i da inventar trebaju čuvati. Možda barem dio njih nakon mukotrpnog posla farbanja shvati da je daleko lakše čuvati zidove od šaranja i uništavanja nego što ih je lako farbati.

I sama imam klinku osnovnoškolske dobi i znam kako se svi klinci u toj školi odnose prema školskoj imovini: kao da je to nešto tuđe, što im služi isključivo za iživljavanje. Vjerujem  da će djeca, nakon što se dobro namuče sa četkama i pemzlima, i te kako paziti da im netko te iste zidove oko kojih su se namučili ne uništi. I znat će zaustaviti onog klinca koji sa flomasterom krene prema zidu.

Prema tome, nemojte biti preoštri, nije sve tako loše. Uostalom, tako se djeca uče onome čemu nas u naše vrijeme nisu naučili: dobrovoljnom radu za opće dobro!!! Zbog toga danas odrasli teško prihvaćaju takav oblik rada, koji služi zajednici i svima nama. A sutra će služiti i njihovoj djeci. Vrijeme je da se u tome mijenjamo, a to je daleko lakše sa mladim generacijama nego sa nama starima.
« Zadnja izmjena: Listopad 18, 2009, 10:19:16 prijepodne Točkica »

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #7 : Listopad 18, 2009, 10:37:04 prijepodne »
Svako gleda svoju korist, a ne korist zajednice u kojoj i sam živi. Sve bi za nas trebao netko drugi odraditi, ne dajemo primjer svojoj djeci, tj pardon dajemo načinom razmišljanja „farbanje razreda = izrabljivanje“ a dovest ćemo temu prvo na forum, pa u novine, pa na TV.

Kao što sam rekao, pedagoška dimenzija bi bila ispunjena kad bi soboslikari pripremili podlogu i kad bi onda djeci ostavili da obojaju završni sloj. Ali ako djeca rade kompletni posao (a nije dobro samo bojati sloj na sloj već treba i kvalitetno pripremiti podlogu, maknuti stari sloj, pobrinuti se za vlažne dijelove) onda je upitna svrhovitost svega toga.

A što se tiče medija, pa ne moraju oni donositi vijesti samo o negativnostima, zašto ne bi akcija bila popraćena i prikazana kao pozitivni primjer?


Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #8 : Listopad 18, 2009, 01:33:33 poslijepodne »
Pedagošku dimenziju razvijao je bivši sistem putem SSOJ-e na vrlo jednostavan način pritom imajući obzira za roditelje i djecu. Akcija poznata kao ORA provodila se u svim segmentima društvenog djelovanja od lokalnih zajednica ( popravak infrastrukture, izrada nasipa, skijaških i planinarskih puteva, čišćenje i obrada okoliša, uređenje društvene baštine, muzeja, bojadisanje bandera ...) do nacionalnih ( Olimpijske igre, pruga Brčko-Banovići, Mediteranske igre, ostala međunarodna natjecanja). Za društveno djelovanje na lokalnoj razini ponajviše su se aktivirali razredi do osmog , a za malo šire kontekste srednjoškolci.
Naravno, istaknuti stariji članovi KP ili SSOJ-a nadgledali su disciplinu i radišnost ali su imali i zadatak da nakon svakodnevnih aktivnosti oraniziraju kulturne večeri uz muziku, recitacije, te podizanje obrazovanja. U goste su pozivane razne KUU-e lokalnog ili nacionalnog karaktera, razni VIS-ovi i branitelji koji bi omladini pričali povijest obrane od neprijatelja.
Zvuči poznato?
Nama koji smo sudjelovali na takvim akcijama ( ORA Sava, ORA Sarajevo) najbolja varijanta je bila: daleko od doma, možemo pljugati i cugati, navečer drpamo i ostalo makedonke ili trebe iz južnih dijelova države i na kraju dođe nekakva RO sa strojevima i završe te naše šatro zemljane radove. Super je bilo, nitko se nije bunio, sve đabaleze i komada ko u priči.
Stoga se ne slažem da ovakve akcije u školama treba rukovoditi nastavnik ili ravnatelj već je to idealno područje za aktivnosti Partijske omladine, Mladež HDZ-a, Mladi SDP-a, Stari od DC-a, Moji mladi Romi, Mlada braća SDSS-a, Za Tompsona spremni, Vaši Starčevići, Mladi Turopoljski Plemenitaši i sl.
To bi se trebalo dignuti na malo viši nivo pa ne bi bilo nepotrebne polemike.
Ko to tamo peva?

Offline Rožica-ljutibijes

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 235
  • Karma: +2/-0
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #9 : Listopad 18, 2009, 01:58:02 poslijepodne »
I slobodno se u glas vikalo "Smrt fašizmu, sloboda narodu". A probajte sad!? :-[

Da, mnoge pozitivne navike su se sticale u takvim upriličenjima, mladi su učili na takav način druženje, nesebičnost, toleranciju, humanost, radne navike, poštovanje drugih sličnih ili različitih, natjecateljski duh ali i nesebičnost itd. itd. 8)

A danas? ??? Ma bolje niti ne uspoređivati :P

Offline fillip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 16
  • Karma: +0/-0
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #10 : Listopad 18, 2009, 02:09:00 poslijepodne »
Ja ne podrzavam te "moras doci" radne akcije,
jedino ako neko od klinaca bas ima zelju nauciti pa onda nek mu strucnjaci pokazu kak se to radi...

plemenitashica

  • Gost
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #11 : Listopad 18, 2009, 02:51:55 poslijepodne »
Ja ne podrzavam te "moras doci" radne akcije,
jedino ako neko od klinaca bas ima zelju nauciti pa onda nek mu strucnjaci pokazu kak se to radi...

Onda sigurno ne podržavate niti da se roditelji ukjuče, nego samo oni koji žele; onda sigurno ne podržavate niti podići papirić ili plastičnu čašu na ulici - neka ju podiže onaj tko hoće ili tko je plaćen, a ja bum bacala smeće okolo; onda sigurno ne podržavate "ustani u autobusu starijoj osobi"  - neka se diže tko hoće, ja neću, i meni je teško i ja sam umoran; onda isgurno ne podržavate da se djeca druže osim na facebooku, jer nek sadi drveće onaj tko hoće, ja neću.

Ima ih koji žele naučiti kako se uređujue okoliš, a ja bum uređival svoj stan, a kaj je oko zgrade, ima li govana od pasa, ima li napuštenih pasa koji na žalost zbog gladi i zlostavljanja napadaju i reže na djecu - ma kaj me briga, pa moje dijete je veliko, ono se ne boji pasa i ne igra se u pješčaniku gdje je više govana i kamenja, šprica i konodoma.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #12 : Listopad 18, 2009, 03:21:56 poslijepodne »
Tu se malo brkaju pojmovi meni se čini. Govorimo li o dobrovoljnom radu ili o jednostrano donesenoj odluci da će djeca uređivati školu?
Nemam ništa protiv da djeca malo zasuču rukave, ali očekivati da će klinci iz osnovne škole kvalitetno izvesti soboslikarske radove, je ipak malo pretjerano.
Mogu oni nekaj zajednički pofarbati, daleko od toga da ne mogu, ali niti će to biti bogznakaj pofarbano niti će oni razviti bogznakakve radne navike i duh zajedništva kako se pokušava progurati.
Znači dati im da učine ono što mogu kvalitetno učiniti (pospremati ormare, prati klupe, skidati žvake sa stolica, oslikati veće površine zidova i sično) i za to ih nagraditi čagom u školi ili sličnim oblizekom. To mi se čini u redu i poželjno.
No, staviti im u zadatak da učine nešto za što ljudi idu u škole ili na zanate mi je bedasto i neprofesionalno i da, može se smatrati izrabljivanjem.

Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline fillip

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 16
  • Karma: +0/-0
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #13 : Listopad 18, 2009, 06:36:12 poslijepodne »
Plemenitasica: pa kaj je moja duznost kao poreznog obveznika jos uz sve kaj sam zaposlen i odrzavam 1.37 umirovljenika, dolaziti u skolu farbati tamo neke zidove ili jos dodatno davati novce za to?
Kaj ne dajem dovoljno?
Citat:
onda sigurno ne podržavate niti podići papirić ili plastičnu čašu na ulici - neka ju podiže onaj tko hoće ili tko je plaćen, a ja bum bacala smeće okolo
Ne razumijem, zar Vi idete po cesti i kad prodjete pored papirica ili case ih skupite!?

Goricanka, moram se sloziti s Vama...
"No, staviti im u zadatak da učine nešto za što ljudi idu u škole ili na zanate mi je bedasto i neprofesionalno i da, može se smatrati izrabljivanjem."




Offline mama

  • Ja samo gledam
  • *
  • Postova: 2
  • Karma: +0/-0
Odg: Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"
« Odgovori #14 : Listopad 18, 2009, 10:04:41 poslijepodne »
A nastava ne bude kasnila, djeca budu itekako ispitana i ocijenjena.
Bolje da su korisni i da se takvima sami osjećaju, nego da imaju skraćenu nastavu ili da spajaju dane, a onda doma zure u računala, vise na facebooku ili MSN ili gdje već.


Pa upravo sam u objavi teme navela kako su vec iskoristili produzeni vikend (spajanje praznika - cetvrtak i petak, pa ponedjeljak bez nastave - Dan kruha, pa istoga tjedna petak - skracena nastava, a sada i neradni petak). A cijelo ljeto skola zjapi prazna... ni ucenika, niti profesora...