Baština > Tradicija i baština

"Pokojne" crkve i kapele Odranskog i Pokupskog dekanata

<< < (3/3)

kuntakinte:
http://imageshack.us/photo/my-images/845/image0320t.png/

Navještenje

Sitnice o povesti i obnove cirkve,grobnicami vujne...

kuntakinte:
12.08.2013
Misa u obnovljenoj kapeli sv. Lovre
 U subotu je u kapeli sv. Lovre održana sv. misa koju je predslavio župnik NBDM Velika Gorica vlč Vlado Razum uz brojne vjernike štovatelje poznatog sveca mučenika.       
...Zanimljivu povijest kapele opisao je vlč. Janko Barle, Zmaj Budanjski, prevendar prvostolne crkve, arhivar diecezanski te tajnik nadbiskupa zagrebačkog i vlč Franjo Peterce, Zmaj Dravljanski  tada župnik u Velikoj Gorici te arhivar Plemenite Opčine Turopoljske.
 - Mala zidana kapelica (poklonac) sa žrtvenikom sv. Lovre podignuta je na mjestu gdje je grof Zrinski dao objesiti deset turopoljskih plemića jer su oni vjerno branili turopoljska prava kao što je sv. Lovro branio crkvena prava. Štovanje sveca-mučenika je raslo, pa su župljani izgradili (oko 1740.) prostranu drvenu kapelu sa drvenim zvonikom, koju su kasnije podzidali i popločali opekom a župno zemljište ogradili za groblje. U vrijeme sajma  (bio je na prostoru gdje su sada dvije velikogoričke škole) da bi brojni pobožni narod izvan kapele pratio službu Božju podigli bi sa strana drvene kapke. Pošto je bila u blizini župne crkve sve potrebne stvari za obrede su se prenosile u kapelu. U vrijeme cara Josipa II  dokinute su brojne kapele pa je i kapela sv Lovre srušena (1785.), a zabranom ukopa oko crkve NBDM prostor kapele postaje župno groblje. Ubrzo Plemenita opčina predlaže župniku vlč. Hegediću da se kapela opet sagradi te osigurala potrebnu drvenu građu. Dovršena je 1816. puno prostranija te sa tri žrtvenika ( uz glavni bili pokrajni sv Barbari i sv Petru). Osim na dane sajma i Dušni dan služilo se i prilikom pokopa na groblju dok se groblje nije zatvorilo (1891.) i preseljeno na sadašnju lokaciju a tamo izgrađena kapela sv. Filomene. Kako kapela sv Lovre nije održavana, pročelni se dio nagnuo i prijetila opasnost (jedini bio ozidan a ostale drvene stijene kao i zvonik mortom ožbukani) pa je donesena odluka (1894.) da se poruši što je učinjeno tek 1904.  Želju župljana da se iznova sagradi kapela na starom groblju podržao je župnik Franjo Peterca, Zmaj Dravljanski. Uz pomoć Plemenite opčine Turopoljske,  prihoda  od prodane građe prilikom rušenja stare i darova župljana kapela je sagrađena od opeke. Od predloženih nacrta izabran je onaj kapele u Dužici a radovi povjereni odborniku Nikoli Hribaru. Dovršena je 1907. i svečano blagoslovljena 1909. godine - opisao je povijest vlč. Barle.

Nažalost, u bivšem sistemu mnoga crkvena imanja su oduzeta i nacionalizirana pa i ova u središtu Velike Gorice, te je izgrađeno gradsko naselje. Na prostoru bivšeg groblja sada je suvremeni objekt Javne vatrogasne postrojbe grada Velike Gorice i DVD-a Velika Gorica . A kapela sv. Lovre nedavno obnovljena izvana i iznutra krasi središte grada i budi uspomene na povijesnu baštinu Turopolja.   

pripremio: Ivan Nađ, Zmaj Brezanski od Hrvata
http://www.vgdanas.hr/Dogadjanja/Clanak/7075/misa-u-obnovljenoj-kapeli-sv-lovre.aspx

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju