Autor Tema: HNS - najbolja stranka za Turopolje u Turopolju  (Posjeta: 194219 )

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

JosipJoža

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #120 : Lipanj 23, 2010, 01:17:06 poslijepodne »
Grad koji ima svoju kulturu ima i svoje postojanje

Joža, po kojoj predstavi Scene Gorica se vidi da se ona održava u turopoljskom kraju, u kojem se komunicira na kajkavskom književnom jeziku? Čime to Velika Gorica kroz SVOJE kazalište promovira SVOJU kulturu?

Odgovor Vam je djelomično napisala plemenitašica, dakle kad je predstava održana u Lukavec gradu na otvorenom, s druge strane da može biti više kajkavskog domaćeg narječja, može

Ti hoćeš reći da je predstava u Lukavec gradu održana na kajkavskom? Šuma striborova? Zanimljivo...

Ne, odakle Vam da ja to hoću reći, nego je održana ipak u Lukavec gradu.
Osim toga temu za Kulturu i Scenu Gorica  imamo i nema potrebe da dalje zagađujemo ovu temu. ;)

amarkulin

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #121 : Lipanj 23, 2010, 07:58:25 poslijepodne »
Ja te pitam koja predstava ocrtava kulturu turopoljskog kraja - radnjom ili jezikom - a ti mi veliš da je jedna od njih prikazana u Lukavcu...  :-[
Pravi političar, nema kaj...  8)

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #122 : Lipanj 23, 2010, 10:05:36 poslijepodne »
Ja te pitam koja predstava ocrtava kulturu turopoljskog kraja - radnjom ili jezikom - a ti mi veliš da je jedna od njih prikazana u Lukavcu...  :-[
Pravi političar, nema kaj...  8)

Nemoj tako andjelko, ma nije on politicar... nije ni u jednoj stranci... evo, mene vec 97% uvjerio da nije ni u jednoj stranci heheeh

Offline branko

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 136
  • Karma: +0/-0
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #123 : Lipanj 27, 2010, 01:19:19 poslijepodne »
zato kaj je veci turopoljac imamo dalmatinski stih u kazalistu....

Neznam Branko, po čemu je to dalmatinski stih u kazalištu, ali znam da Gorica sada ima prepoznatljivo kazalište, po njemu i Gorica postaje prepoznatljiva, sada imamo i na TV najave predstava na Sceni Gorica, kao u HNK Zagreb, HNK Split, HNK Osijek, HNK Rijeka
a to nije mala stvar, Grad koji ima svoju kulturu ima i svoje postojanje ima svoju posebnu vrijednost, nije mi jasno zašto se nekome spočitava ako je napravio i pokrenuo nešto dobro, umjesto da se kritizira ono što eventualno nije dobro. Tipičan hrvatski sindrom, valjda zato jer smo navikli na ono što nije dobro i to nam postaje mjerilo vrednovanja a sustav vrijednosti je poremećen totalno.
Podsjećam samo na Graz i projekt Graz grad kulture, koji je Grazu donio obilate koristi u svakom pogledu, a za njega zna cijeli svijet.
Toliko o kulturi i odnosu prema kulturi. ;)
daj mi nabroji izvodjace za proslavu Nove godine u godinama dok je beus vladao.

Luka Nižetić, Daleka obala ( Marijan Ban ), Neno Belan - svi iz Splita.....zanimljivo zar ne ?  Daj me podsjeti odakle je Senka Bulić ? Iz Splita.....aha.

Hoćemo za intendanta u Splitu postaviti Zdravka Lučića ili nekog turopoljca....pa zakaj ne, kad već toliko dalmatinskog ima u VG.

 Imam ti još za nabrojiti....ali to ću kad vidim kakvom konstrukcijom ćeš mi odgovoriti.

JosipJoža

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #124 : Lipanj 28, 2010, 10:38:28 poslijepodne »

Ovako usmjerena rasprava svjedoči da pokretanje vlastitoga kazališta u Velikoj Gorici (a GBR je bez ikakve sumnje najzaslužniji za taj projekt) neki još uvijek ne shvaćaju kao izgradnju institucije koja suvremeni grad čini gradom. Scena Gorica nije zamišljena kao zavičajno kazalište nego kao prozor u svijet i kao scena na kojoj će se propitivati suvremena dostignuća u teatru. Prije svega da bi se suvremeno kazalište dovelo što bliže domaćoj profiliranoj publici (koja je za to ranije morala ići u Zagreb), potom da bi se odgajala nova kazališna publika i naposlijetku - da bi Velika Gorica postala važnim kazališnim gradom u Hrvatskoj, odnosno da bi u Hrvatskoj i šire bila prepoznata i kao kazališni grad.
Tako postavljen projekt kazališta nije moguće ostvariti samo u okviru zavičajnih tema. Naprosto i zbog toga što kvalitetnih kajkavskih tekstova, osobito ne onih koji se tiču Turopolja, naprosto nema dovoljno. Međutim, provincijalna skučenost katkad to ne želi vidjeti pa inzistira na neostvarivom.
S druge strane, ne smije se ignorirati niti umanjiti, ali niti ugroziti uloga koju u očuvanju zavičajnoga kazališnog izričaja imaju amaterska kazališta. U tome smislu Scena Gorica ne treba, niti bi bilo dobro da to ikada počne činiti, ugrožavati ili zasjenjivati tradiciju koju uspostavlja Ogranak Seljačke sloge u Buševcu svojim redovnim izvođenjem tekstova na kajkavskome, a napose svojim Festivalom kajkavskoga kazališta "Kaj buš". Uz pomoć POU i Grada, Kazališna sekcija OSS-a bitno je poboljšala scenske uvjete u Buševcu novom opremom ali joj je omogućeno da predstave održava i u drugim turopoljskim mjestima (Job, Breza i Turopolski top izvode se i izvan Buševca, gdje god postoje uvjeti i lokalni interes).
Dosad postavljene predstave na Sceni Gorica imale su veliki uspjeh. Osobito niz komada koje uvjetno možemo nazvati kazalištem za djecu (Šuma Striborova, Kositreni vojnik, Ježeva kućica, Crtančica, Aladin i čarobna svjetiljka). Uz njih i predstave poput Pira malograđana, Osvrni se gnjevno i M Buttefly na kojima su radili vrhunski autori i glumci i koje su pobrale i čitav niz kazališnih nagrada (uključujući i najprestižniju nagradu Dubravko Dujšin). Te je predstave Scene Gorica do sada vidjelo nekoliko desetina tisuća ljudi (ne samo u Gorici nego i na gostovanjima).
Sve su te predstave pobudile vrlo zapaženu pozornost medija i javnosti i zahvaljujući njima Velika Gorica je danas poznata kao kazališni grad ne samo u Hrvatskoj nego i u široj regiji iz koje stalno stižu pozivi za gostovanja. A sve je to ostvareno relativno malim financijskim sredstvima (godišnji budžet velikogoričkoga kazališta ne prelazi ni 20% najmanjega gradskoga kazališta u Zagrebu niti 50% ijednoga drugoga zagrebačkog nezavisnog kazališta).
 
Sudjelovanje Luke Nižetića u glumačkoj podjeli Aladina tumačiti kao nekakav utjecaj Splita na kazalište u Gorici besmisleno je i potpuno deplasirano. To dokazuju i kritike u medijima koje ovu predstavu prate u superlativima već tjedan dana od premijere. Radi se naprosto o uspješnome spoju (to je, naravno uvijek rizično ali se često pokaže i kao pun pogodak) talentiranoga estradnoga umjetnika, vrhunske glumačke ekipe i kazališnih naturščika. Upravo su neprofesionalni glumci i plesači (osobito iz Velike Gorice) obilježili gotovo sve dosadašnje predstave Scene Gorica. Drago Katulić, Vladimir Atomic Smud, Ivanka Mazurkijević, megablastovci i učenici Umjetničke škole Franje Lučića savršeno su se uklopili u dosadašnje kazališne projekte Scene Gorica. To nitko ne može osporiti.
 
A što se tiče programa za doček nove godine na otvorenom oni su prije svega proteklih godina bili uvjetovani kombinacijom skučenih financijskih mogućnosti i razinom popularnosti zabavljača i izvođača. Svake godine su kao predizvođači nastupali gorički bendovi i pjevači. Glavni gosti su bili Neno Belan, Marijan Ban i Fiumensi, E.N.I., Luka Nižetić i Ivanka Mazurkijevič. Međutim, na gradskim pozornicama su također svirali i pjevali i Psihomodo Pop, Goran Bare, Hladno pivo, TBF, Let 3, Damir Urban, Žiga i bandisti, Massimo, Damir Imamović i drugi. Programima Turbine, FUK-a i Gorica gori festivala prašio je rock and roll, heavy metal i punk. Svi gorički bendovi nastupaju redovito na goričkim scenama. O kakvom mi onda utjecaju Splita i Splićana tu pričamo? Tko želi biti zlonamjeran - njemu nikakvi argumenti ne znače ništa.

amarkulin

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #125 : Lipanj 29, 2010, 10:14:10 prijepodne »
Tako postavljen projekt kazališta nije moguće ostvariti samo u okviru zavičajnih tema. Naprosto i zbog toga što kvalitetnih kajkavskih tekstova, osobito ne onih koji se tiču Turopolja, naprosto nema dovoljno. Međutim, provincijalna skučenost katkad to ne želi vidjeti pa inzistira na neostvarivom.

Koliko sam ja pratio, od prvih 10 predstava NIJEDNA nije imala zavičajnu temu. Zar je bilo previše očekivati da se barem jedna lokalna tema obradi? A nazivati to provincijalnom skučenošću je velika uvreda za nas koji smo rođeni u ovom kraju, i čiji preci tu žive stoljećima.

JosipJoža

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #126 : Lipanj 30, 2010, 12:16:29 prijepodne »
amarkulin,

nemojte izvlačiti moju rečenicu iz konteksta cijelog teksta i odogovora, imputirati mi vrijeđanje je besmisleno i deplasirano, kojega dakako tu nema, to je samo još jedan od pokušaja zlonamjernosti, ukoliko Vi od cijelog teksta izvlačite tu rečenicu iz konteksta.
Ponoviti ću još jednom zadnju rečenicu iz predhodnog odgovra:
"Tko želi biti zlonamjeran - njemu nikakvi argumenti ne znače ništa."

U svakom slučaju podržavam i neku kvalitetnu predstavu s domaćim, jezičnim, kulturnim, tradicijskim predznakom u svakom pogledu, ukoliko je moguće, realzirati je na visokoj razini kvalitete same predstave, Scena Gorica sada već ima postavljene visoke kriterije kvalitete predstava, te ih treba kao takve održati i još podizati ljestvicu na više u smjeru kvalitete predstava.
« Zadnja izmjena: Lipanj 30, 2010, 12:29:33 prijepodne JosipJoža »

Offline branko

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 136
  • Karma: +0/-0
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #127 : Lipanj 30, 2010, 08:39:15 prijepodne »
ja ne osporavam niti zasluge gbr-a oko kazališta niti kvalitetu kazališta. sve što si gore naveo stoji.

ali stoji i to: da od svih izvođača - za Novu godinu su bili baš iz Splita - i to baš onda kad je honorar najveći. Činjenica - nisam zlonamerjan.

Druga stvar - To što je Aladin nahvaljen sa svih strana nema ama baš nikakve veze s samom predstavom već s PR-om Luke Nižetića....i zato je on doveden ovdje i zato je to toliko praćeno. kraj priče.

A superlativima se pisalo i o Sanaderu....kaj nije ?

JosipJoža

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #128 : Lipanj 30, 2010, 09:37:59 prijepodne »


ali stoji i to: da od svih izvođača - za Novu godinu su bili baš iz Splita......


branko,
zaboravio sam spomenuti još neke izvođače koji su nastupali u vrijeme prijašnje koalicije. Recimo Ninu Badrić i čuvenu Shakiru kojoj je predizvođač na stadionu Radnika bio Tony Cetinski. Pa su nastupali još i Vatra i klapa Maslina. Kao što vidite ni to nisu izvođači iz Splita. No, znamo li da 80 % najpopularnijih izvođača na hrvatskoj estradi čine baš pjevačice i pjevači iz Splita, a da publika traži samo najpopularnije - jasno je da se njih nije moglo a nije ni trebalo izbjegavati. Da je kojim slučajem i Gibonni nastupio u Gorici (koliko znam pregovaralo se više puta ali se odustalo zbog izuzetno visokih honorara koje on traži) kud bi bio kraj pričama o splitskim utjecajima.
Sad sam se sjetio da je u Lukavcu koncertirao i čuveni violinist Alexander Balanescu. Eto, ni on nije iz Splita al to nije smetalo nekim primitivcima koji uopće nisu bili na koncertu da ga popljuju tvrdnjom da je svirao "ciganski melos" valjda zato jer se radi o vrhunskome, svjetski poznatome umjetniku iz Rumunjske.
Ono što je jasno, u doba koalicijske vlasti u Gorici novcima iz proračuna nisu sufinancirani narodnjaci i 'kuruza'. Novu godinu se nije čestitalo Thompsonovom "Oj Ivane pobratime mio, jesil' skoro na Kupresu bio' kao što je to slučaj bio tri godine zaredom prije toga. Dakle, gradski novci su bili pošteđeni Thompsona, Škore, Baruna i ostalih visokokvalitetnih umjetnika koji su bili jedini glazbeni izbor u režiji HDZ-a. Al su zato HDZ-ovi aktivisti (organizator je bio g. Zdenko Sovina) na Udarnikov stadion doveli Seku Aleksić. Valjda čuvenu turopoljsku umjetnicu koja promovira dragi naš kraj i po narodnjačkim klubovima?

Nadam se da sam pomogao, da se bura o splitskim utjecajima stiša i da je ona potpuno deplasirana, sasvim je jasno da je zasluga GBR u pogledu Scene Gorica neupitna i hvala mu na tomu. ;)
 
« Zadnja izmjena: Lipanj 30, 2010, 09:55:00 prijepodne JosipJoža »

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #129 : Lipanj 30, 2010, 12:04:08 poslijepodne »
zaboravio sam spomenuti još neke izvođače koji su nastupali u vrijeme prijašnje koalicije. Recimo Ninu Badrić i čuvenu Shakiru kojoj je predizvođač na stadionu Radnika bio Tony Cetinski.

Zar je Shakira došla ovdje u organizaciji grada Velike Gorice? Da li je grad sufinancirao njezin dolazak? Navoditi taj nastup kao zaslugu koalicije je smiješno i na razini prepucavanja petogodišnjeg djeteta.

Odabir lokacije koncerta je stvar promotora i organizatora gostovanja. Ili zaslugom smatrate to što tadašnja vlast nije zabranila održavanje koncerta?

I kad smo već kod tog koncerta...koliko se od tog gostovanja kuna slilo u gradsku blagajnu?

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #130 : Lipanj 30, 2010, 04:26:10 poslijepodne »
Citat:
zaboravio sam spomenuti još neke izvođače koji su nastupali u vrijeme prijašnje koalicije

Jel misliš na članicu HNS-a Sandru Kulier???...nije li ona za pola sata pjevanja inkasirala 12.500,00 kn....?..

sused

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #131 : Lipanj 30, 2010, 04:54:13 poslijepodne »
Citat:
zaboravio sam spomenuti još neke izvođače koji su nastupali u vrijeme prijašnje koalicije

Jel misliš na članicu HNS-a Sandru Kulier???...nije li ona za pola sata pjevanja inkasirala 12.500,00 kn....?..

Da... vidiš kak ti hns-ovci imaju dara i talenta za pjevanje, vrištanje i galamu!!  Svako malo pjevaju, neki dobro namoče grlo pa viču po dvorcu Lukavec, a onda veliko finale  "karaoke u Turu"....  ^-^ ^-^ ^-^

JosipJoža

  • Gost
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #132 : Srpanj 01, 2010, 01:12:31 prijepodne »


Da... vidiš kak ti hns-ovci imaju dara i talenta za.....

da sused imate prav, imaju i to dokazuju svakodnevno svojom aktivnošću, svojim promišljanjem, idejama, kreativnošću, kroz sve segmente života od običnih druženja s građanima do važnih tema na mjestima gdi se takve teme odrađuju.
To i građani prepoznaju svakodnevno, pa nije li dokaz Biciklijada, gdje dođe preko 200 biciklista, sugrađana, koji se druže s HNS-ovcima, bio sam na Biciklijadi i bilo je fenomenalno, oduševljen sam u svakom pogledu, pogledajte samo koliko je velikih Akcija HNS napravio u zadnja 3-4 mjeseca, nije li to, Vama dovoljno argumenata. Ako nije, nemogu Vam pomoći, pucajte i dalje Vaše frustracije i uživajte u tome, makar nisam siguran da uživate. ;)

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #133 : Srpanj 01, 2010, 06:57:26 prijepodne »
Citat:
pa nije li dokaz Biciklijada, gdje dođe preko 200 biciklista,


Zaboravio si jednu vrlo važnu činjenicu (naravno namjerno) da je većina odazvanih biciklista mislila da biciklijadu organizira Grad...neki su čak odustali jer kad su došli na poprište uvaljivale su im se maice HNS-a ... iznenađeni (prevareni) građani odbijali su i odustajali od biciklijade....zašto to ne kažeš...?????..

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: HNS - najbolja stranaka za Turopolje u Turopolju
« Odgovori #134 : Srpanj 01, 2010, 09:18:15 prijepodne »
Citat:
to dokazuju svakodnevno svojom aktivnošću, svojim promišljanjem, idejama, kreativnošću, kroz sve segmente života od običnih druženja s građanima do važnih tema na mjestima gdi se takve teme odrađuju.

Joža, svak svog konja hvali..meni bi recimo bilo normalno da Vas drugi hvale a ne vi sami sebe....apro po ja uopće nisam protiv dobronamjerno organiziranih događanja, no ovo je čisto politiziranje...he...već kad ste takvi dobrotvori zakaj su ljudi kad su tam došli morali trošiti svoje novce...he..pa se je super osmišljeno...vlasnik Odranskog Ribiča ima diel sa HNS-om na način dovedite mi ovce a ja ću ih ošišati, tj. oplest...he..po džepu...