Autor Tema: Tehnike spajanja  (Posjeta: 7067 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Tehnike spajanja
« : Svibanj 24, 2010, 11:47:06 prijepodne »
                                             Pres tehnika

Tehnike spajanja cijevi nam nude sva moguća rješenja,koja samo treba pravilno primijeniti. Kako smo mi kao zemlja u uvođenju novih sustava kasnili , dešava se da nam je mnogo toga preskupo i nije uvijek lako primjenjivo. Svi ti sistemi su isplativi i daleko jeftiniji ,ako se primjene u samom startu gradnje stambenog objekta.
Vremena i pogledi na to se ipak polako mijenjaju ,a i sve te tehnike polako ulaze u naše svakodnevnice.Vrijeme narezivanja cijevi, štemanja , beskonačna krpanja iza majstora , polako ali sigurno prolazi. Osim  u adaptacijama postojećih sanitarnih objekata koji su klasično rađeni .
Velika odluka o načinu gradnje još uvijek je na arhitektima i naravno na izvođačima,odnosno njihovom pogledu na nove tehnike i mogućnosti prilagodbe na nešto novo.

Današnje pred zine tehnike nude nam brzu montažu, kreativnost i funkcionalnost prostora , estetska rješenja koja nam daju neku vrstu ugode i uživanja u sanitarnim prostorima. A ruku na srce u tom prostoru,osim u krevetu, tokom dana skoro najviše  boravimo.






Upotrebom pred zidne montaže sanitarnih uređaja,izbjegnuto je štemanje,a to znači nije narušena sama statika objekta,nema gomila šute,ne stvaramo dodatno smeće,a smanjili smo vrijeme potrebni za izradu. Same instalacije izvode se u prostoru između zida i modula,spajanje je brzo i sigurno ,a najvažnije je to da nam sve može izraditi jedan te isti majstor.
Jer nakon montaže modula ,montaže dovodne i odvodne instalacije,samo se nastavi sa montažom gipsanih ploča na module i dolazi se do montaže keramike.









Veliki dio samih instalacija ( naravno ovisno o modelu vodovodnog sustava) može se pred montirati u radioni ,a na objektu se obavi sama montaža. Ponuda tehničkih i montažnih rješenja daju nam beskrajnu slobodu kreativnosti i ideja, pa se i tu može zadovoljiti i najzahtjevnijim korisnicima.







Šumnost instalacije ne predstavlja nikakav problem uz primjenu izolacijskih tehnika,a provjetravanje prostora i samih sanitarnih uređaja je moguće unaprijed riješiti uz već poznata rješenja samih proizvođača .
I na kraju klasičan raspored u našim današnjim kupaonama , više nije problem posložiti na sasvim novi način .
Naravno sve to , otvorilo je vrata  novom načinu izrade i vođenje instalacija, kako za vodu
tako i za centralno.

Pres tehnika spajanja cijevi ,je sasvim drugačija od ranije opisanog spajanja fuzijom. Same cijevi su drugačije,a kako govori i sam naslov spojevi se prešaju  sa posebnim alatom,prilagođenim za svaki profil cijevi. U jednom sustavu isti alati mogu pokrivati primjene za vodovod i centralno,jer se isti materijali mogu primjenjivati u kombinaciji.


Već je spomenuto da se instalacije za vodu izvode iza samih modula ,dok se instalacija centralnog sigurno polaže u sami pod,prije završnog sloja glazure,a spajanja na grijače tijela nude zadovoljavajuće načine, koji se mogu izvesti tako da nam ne narušavaju estetiku prostora.
Svaki pojedini proizvođač pres cijevi ,u svojoj ponudi nudi odgovarajući alati pribor vezan upravo za taj sustav. Ovo je jedna mana,jer neki od današnjih sustava su neopravdano skupi ,baš vezano za sam alat. No tu je odluka na majstorima da odaberu jedan ili dva sustava ,koje će nuditi na tržištu.











Ali opis primjene spajanja ipak se može svesti na nekoliko osnovnih koraka.
Cijev se izreže sa škarama , po potrebi se kalibrira sa alatom za kalibriranje ( nije vezano za sve sustave) natakne se spojni komad u cijev i stisne sa kliještima.



Upravo u ovim momentima umetanja spojnih komada na samu cijev ima dosta razlika od jedne do druge firme,ali konačni rezultat je prešanje – stiskanje spoja ,i to je to.


Sigurnost spojeva je ispitana,a naravno nakon spajanja treba napraviti i kontrolno ispitivanje.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Tehnike spajanja
« Odgovori #1 : Svibanj 24, 2010, 12:01:42 poslijepodne »
Odlična stvar, ove plastične cijevi već jesu moj odabir za sve vrste instalacija u budućoj kući (voda, kanalizacija, plin), a sada se budem opredijelio i za ove predzidne montaže WC-školjki i instalacija, kao i instalacija tuš-kabina i ostalih vodoinstalacija...  ;D ;D ;D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Tehnike spajanja
« Odgovori #2 : Svibanj 24, 2010, 12:26:36 poslijepodne »
Odlična stvar, ove plastične cijevi već jesu moj odabir za sve vrste instalacija u budućoj kući (voda, kanalizacija, plin), a sada se budem opredijelio i za ove predzidne montaže WC-školjki i instalacija, kao i instalacija tuš-kabina i ostalih vodoinstalacija...  ;D ;D ;D

Moj skromni savjet ti je da nikako ne treba propustiti ,pogotovo kod novogradne.
Siguran sam da zadovoljstvo na kraju neće izostati.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....