Autor Tema: kuntin zapeček  (Posjeta: 47351 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #45 : Siječanj 17, 2013, 10:05:27 prijepodne »
Gledam ja to odonda, raspitujem se...nisu Vrvci, ljutilo ih je kaj su za HTV nastupili ovi iz Vrhovlja kad se snimala emisija iz Pisarovine.
Ljutilo ih je i kaj su se prikrpali folkloraši iz K.Kraljevca, Kupinca... "kak da mi nemamo svoje", rekoše. "A koji smo mi?" "Pa mi, odavde... iz Jamnice, pripadamo Pisarovini..."

Neznaju ni domaći ljudi, gdje bi ja :-\

E da, bil je jen komentar da zakaj su se ove iz (Kraljevca ili drugdje) okitile s dvorogim kapama, kad samo MI imamo dvoroge"

"Koji mi?"

"Pa, mi."

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #46 : Siječanj 17, 2013, 10:12:50 prijepodne »
KUD Vrhovje je prijavlen v Zagrebu, v Novem Zagrebu, v Dolnem Dragonošcu i nigdar ne nastupaju na smotre folklora VG. Znači spadaju kak i Jamničani (i Kupinčani i Kralevčani) pod Novi Zagreb.
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #47 : Siječanj 17, 2013, 10:24:40 prijepodne »
...ali ja se ne osjećam novozagrepčankom :-\!

Meni pod Zagreb spada sve između HNK, Željezničkog kolodvora i daleke Đamije na istoku, na sjever Gornji Grad i Kaptol. Sve drugo nije Zagreb, nego prigradska naselja, kao Trešnjevka, Dubrava, Črnomerec.

Viš kakav sam lokalpatriota.

Mogu bit još i Brežanka, jer jesam već 7. godinu, ali Novi Zagreb - ne.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #48 : Siječanj 17, 2013, 10:27:32 prijepodne »
Mogu bit još i Brežanka ali Novi Zagreb - ne.

Nedaj se, Floki !!!  ;D
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #49 : Siječanj 17, 2013, 10:37:39 prijepodne »
Stric i bratići su mi s Kajzerice, to je s ove strane Save, i nisu zagrepčani nego su s Kajzerice.

Dal znaš da geografski Zagreb spada u Srednju Evropu a mi ovdje s ove strane Save na Balkan?

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #50 : Siječanj 17, 2013, 10:57:04 prijepodne »
Znam (od 1987.), jel Staro gorje (Balkan) završava na Save. Ak mi se lončiči nisu pomešali...
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #51 : Siječanj 17, 2013, 11:01:19 prijepodne »
Je, tak bi bilo. Geografski.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #52 : Siječanj 17, 2013, 12:06:28 poslijepodne »
God. 1750. saslušani su u parbi medj Sredičani i Jamničani sbog zemalja različiti svjedoci, a medju njimi pravoslavni pop Todor Juras iz Steničnjaka, koji svi jednoglasno izpovjediše, "da još za njihove pameti nije bilo vlahov kod Kupe, u Stenićaku, pod Petrovomgorom i u Slaskompolju (Slavskompolju), da su bile samo tri vlaške kuće na Perni, a vlahi da su došli iza turskoga rata najbolje pako onda, kad su Horvati pri Muri poginuli. Vlasi da su prije boravili medju Turci oko Kostajnice i Gradca, a poslije da su se razsipali do Kupe i po krajini, najprije sedam kuća u Futinji (Hutinji) pri crkvi medj Štefanki i med Nebustanovci i u okolici".
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=1644.0
http://www.mo-vrebac-pavlovac.hr/attachments/article/186/05-Radoslav%20Lopasic_O%20Eparhiji%20karlovackoj%20(1879)-5%20dio.pdf

Koliko ia znadem, bijahu
Rcčićani, Kupčinjani, Jamničani, Dubrančani pak i Po-
kupčani najgori. Nekoga Borkovića, plemića, tobože što
jc pripadao stranci ilirskoj, ubiše i to na javnoj ulici.
http://www.archive.org/stream/ivotiradpavlast00stogoog/ivotiradpavlast00stogoog_djvu.txt

Do su i od kud do kud Jamničani nebi znal... Most po fare?
wwwg tablice

Offline kramer werke

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 77
  • Karma: +0/-0
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #53 : Siječanj 17, 2013, 07:17:03 poslijepodne »
Sinoć sam pitala susede, i one vele da NISU Turopolke. Daj ti provjeri Jamnicu i brege oko Jamnice, općina Pisarovina: jesmo il nismo Turopolci?!
Sedma godina nam ide kaj smo tu, a još neznam kaj smo :-\ :-\
Turopoljci niste,jer geografski ne pripadate u podrucje nekadasnje granice  POTa,granica POT je blizu tebe a ide pravcom rijecica kravascica pa potok ratkovec ili tocnije između naselja Cerovski Vrh i Lucelnice
za povijest tvog kraja trebalo bi pogledati jel nekaj napisal
LASZOWSKI Emilij

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #54 : Siječanj 17, 2013, 11:07:09 poslijepodne »
Zloupotreba pl. povelja 1749 -1752
Parnica proti krivotvoritelja plemićkih povelja.
http://www.cro-eu.com/forum/index.php?topic=2109.0

U Zagrebu se 20. travnja 1586. sastao hrvatski sabor, na kome je Erdedi plemića Vladislava Imprića iz Jamnice imenovao za podbana mjesto 16. veljače umrlog Ivana od Zaboka.
http://hr.wikisource.org/wiki/Povijest_Hrvatske_I._(R._Horvat)/Prvo_banovanje_Tome_Erdeda

Iduće godine je kralj Vladislav naložio čazmanskom ili zagrebačkom kaptolu da Bakače uvede u posjed. To su uradili meštar Blaž, kraljevski povjerenik Petar Imprić od Jamnice, Stjepan Tomašić od Korane, u nazočnosti plemića, npr. podbana Ladislava od Kaniže, Nikole Tereka (Torok,Turčin), kaštelana jastrebarskog, Mirka od Korutne, kaštelana samoborskog; Jurja kaštelana susedgradskog; Stjepana Berislavića, kaštelana grada Lukavca u Turopolju i Gregora, kaštelana ozaljskog. To su ujedno bili svjedoci i najbliži susjedi, "mejaši" okićkog vlastelinstva.
http://www.okic.aureldesign.com/erdody.htm

Ivan Nepomuk barun Raizner (1792.-1866.)
On je osnivatelj vrela "Jamnice" 1828. , pa je po njemu i stari i mladi stanovnici Jamnice i okolice nazivaju taj izvor "Ivanovo vrelo".
http://plemstvo.hr/raizner.htm

Hrvatski podbanovi i župani Zagrebačke i Križevačke
županije od sredine 16. do sredine 18. stoljeća
...Ladisla v Imprić od Jamnice
(21. 04. 1586-06. 01. 1591.)
Na Saboru održanom 21. travnja 1586. godine
u Zagrebu35 nasljednikom Ivana od Zaboka
postao je Ladislav Imprić od Jamnice. Obitelj Imprić
rodom je iz Turopolja u Zagrebačkoj županiji.
Ladislav Imprić imao je posjede u Pokuplju (Jamnica),
Brkiševini i Psarjevu u okolici Sv. Ivana
Zeline. Prije obnašanja funkcije podbana bio je
sakupljač poreza 1570. godine i podžupan Zagrebačke
županije od 1572. do 1574. Podbanom je
ostao do smrti, 6. siječnja 1591. godine.36 Ubrzo
nakon toga obitelj Imprić izumire.37

36 Šišić, Dva ljetopisa XVII . vijeka, str. 358.

37 Tatjana Radauš, Imprić (Imbrić), u: Hrvatski biografski
leksikon, sv. 6., Zagreb: Leksikografski zavod »Miroslav
Krleža«, 2005., str. 45-46.
 hrcak.srce.hr/file/118657

Prvi Helenin suprug: Ladislav Imprić od Jamnice (†1528./33.), muž Helene, kćerke
Mihovila (KAZ, LC, Prot. 28, str. 46), muž Helene N, preudane za Petra Biljaka (KAZ,
ALC, I/183), muž Helene N (KAZ, LC, Prot. 28, str. 25, str. 75).
Kronološki slijed izvornih podataka:
1528. muž Helene, kćerke Mihovila (KAZ, LC, Prot. 28, str. 46).
1535. pokojni, muž Helene N (KAZ, LC, Prot. 28, str. 25).

Tumačenje:
Ladislav se Imprić 1533. god. više ne navodi među obveznicima poreza u Jamnici
(Adamček – Kampuš /prir./, Popisi i obračuni poreza..., str. 135), te valja pretpostaviti
da je umro između 1528., kada se još nalazi u izvorima, i 1533. god. U svakom slučaju,
1535. god. navodi se njegova udova Helena (KAZ, LC, Prot. 28, str. 25). Sudeći prema
činjenici da se Helena, kao Imprićeva supruga, nalazi u izvorima prvi put tek 1528.
god., a iz isprave od navedene godine može se zaključiti da su se oni vjenčali tek
nedavno, očito je da je Helena u času smrti svog supruga još mlada. Ako se pretpostavi
da se udala oko 1525. god., može se dalje zaključiti da se rodila oko 1510. god., te bez
sumnje pripada prvoj generaciji poslije Jurja, sina Stjepana.
Drugi Helenin suprug: Petar Biljak, 1555., muž Helene N, udove Ladislava Imprića
(KAZ, ALC, I/183).
Kronološki slijed izvornih podataka:
1555. muž Helene N, udove Ladislava Imprića (KAZ, ALC, I/183).
 hrcak.srce.hr/file/18291

Rogoborili su i na siloviti se odpor spremali takodjer i jamnički plemići, pa privilegovana bratstva u Cvetkovićih, Draganićih i Domagovićih, a povjerenici u kotarih prekosavskom i pokupskom nisu imali srdca, da krenu u ta sela i da odpočnu s popisom.
 Plemenito Turovo polje bijaše pravo stršenovo gniezdo.
http://riznica.ihjj.hr/philocgi-bin/contextualize.pl?p.10906.Riznicaen.673.6.1.-1

No niti tu nije sve završilo nego su bila sazvana još dva ročišta 1542. g. na kojima su Cvetkovćanci i Draganićanci uvjerili sud da su u pravu te je granica konačno utvrđena 1543.g., o čemu je ispravu izdao Franjo Imprić Jamnički 15. II 1543.
http://free-zg.t-com.hr/domagovich/povijest16glavna.htm

De Jamnica je kak i de Mlaka i de Kurilovec, nigde nisu regionalno imenovani, za razliku od Turopolcov.
wwwg tablice

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #55 : Siječanj 18, 2013, 12:46:07 poslijepodne »
Turopoljci niste,jer geografski ne pripadate u podrucje nekadasnje granice  POTa,granica POT je blizu tebe a ide pravcom rijecica kravascica pa potok ratkovec ili tocnije između naselja Cerovski Vrh i Lucelnice

Tak je; Kravaščica, Cerovski Vrh i Lučelnica su meni iza brega, ja sam par kilometri zapadnije. Iako deca iz Lučelnice i okolnih mjesta idu u pisarovečku školu.

Kuntakinte: hvala, kak si to sve našel :o :o?!

Tak je; "De Jamnica je kak i de Mlaka i de Kurilovec, nigde nisu regionalno imenovani, za razliku od Turopolcov."
malo su sim, malo tam, administrativno. Al neznaju reči kaj su.

Pričaju mi ljudi srednje dobi (50-60 let) da kad su bili djeca njihovi su znali donesti vode iz Jamnice, bilo je to vrelo ili nekakva česma, neznam točno, u svakom slučaju prije Punione Jamničke vode.
I kad bi tu vodu stavili u bokal na stol "cel dan je ta voda kipela".

Sada, kad ju ispumpaju, prolazi kroz razne filtere, i na kraju se dodaju mjehurići (ili ne). Ali da sama kipi, tog više nema, kažu. Jedino na najudaljenijim krajevima tog bazena, najudaljenijem od Punione.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #56 : Siječanj 18, 2013, 02:31:28 poslijepodne »
Kuntakinte: hvala, kak si to sve našel :o :o?!
Zavisi po kojem tagu iščeš.
wwwg tablice

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #57 : Siječanj 25, 2013, 12:48:16 prijepodne »
Ono Nijovo "za pet" je morti imenovalnik (nominativ) od tužilnika (akuzativa) "za-peč.ek"?  :)

Imenovalnik
Tužilnik

kak se zove ostalih 5 padeža?

... rodilnik, dajalnik, (zvalnik), mestnik, orodnik (slovenski kajkavski;
hrvatski kajkavski nazivi zglediju samo malčece drugač ----> videti nižeši citat)

Kajkavski nema zvalnika (vokativa), odn. isti je kak i imenovalnik.

Citat:
Tako u starijim gramatikama nalazimo nazive imeniteljni padež ili imenovnik za nominativ, prisvajni ili roditeljni padež za genitiv, dajevnik ili dateljni padež za dativ, tužnik, tužiteljni ili viniteljni padež za akuzativ, zovnik, zvanik, zvateljan padež za vokativ, odnosnik za ablativ (spominje ga jedino Kašić, 1604/2002, te Đurkovečki, 1826 (8 )), propozicional ili skazateljni padež za lokativ te društveni padež, orudni, oruđni, tvoriteljni padež te orudelnik za instrumental (9)
Istodobno, suvremeni slovenski padežni nazivi (10) potvrđuju ranije navedenu konstataciju o primjeni domaćega jezikoslovnoga nazivlja. Zastupljeni su domaći nazivi za padeže - imenovalnik, rodilnik, dajalnik, tožilnik, zvalnik, mestnik, orodnik te, iako, kao i hrvatski, slovenski padežni sustav nema ablativ, spominje se njegov slovenski naziv ločilnik

http://www.forumgorica.com/kajkavski/mala-kajkavska-gramatika/msg49256/#msg49256
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Tazika

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 119
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #58 : Siječanj 26, 2013, 01:47:15 poslijepodne »
Kak nema zvalnika/vokativa?!
Ružooo, Marooo, Vesnooo!

A te Impriće iz Jamnice sam već našla po knjigama - samo njih poimence iz ovoga kraja.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: kuntin zapeček
« Odgovori #59 : Siječanj 26, 2013, 02:21:57 poslijepodne »
Žena, ali ti mene daš posla...
Rekel bi da nima.
wwwg tablice