Autor Tema: Civilna zaštita  (Posjeta: 29875 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Civilna zaštita
« : Studeni 15, 2010, 10:25:40 prijepodne »
Nedavna poplava je pokazala kako postoji potreba za učinkovitom civilnom zaštitom. Jučer je bila poplava, sutra može biti potres ili nešto slično. Sudjelovanje vatrogasaca iz dobrovoljnih vatrogasnih društava je pokazalo kako oni mogu itekako pomoći u takvim slučajevima.

Što je s civilnom zaštitom u Velikoj Gorici?

Citat:
ZAKON O ZAŠTITI I SPAŠAVANJU

Članak 15.
Svaki građanin Republike Hrvatske ima pravo i obvezu osposobljavati se za zaštitu i
spašavanje pod uvjetima propisanim zakonom i podzakonskim propisima.

Članak 28.
U ostvarivanju prava i obveza u području zaštite i spašavanja, predstavnička tijela jedinice
lokalne i područne (regionalne) samouprave:
– najmanje jednom godišnje, ili pri donošenju proračuna, razmatraju stanje zaštite i
spašavanja te donose smjernice za organizaciju i razvoj sustava zaštite i spašavanja na svom
području,
– utvrđuju izvore i način financiranja sustava zaštite i spašavanja na svom području,
– usvajaju procjenu ugroženosti i donose planove zaštite i spašavanja,
– donose opće akte kojima propisuju mjere, aktivnosti i poslove u provođenju zaštite i
spašavanja,
– obavljaju i druge poslove zaštite i spašavanja utvrđene zakonom.

Članak 29.
U ostvarivanju prava i obveza u području zaštite i spašavanja, izvršna tijela jedinice lokalne i
područne (regionalne) samouprave za svoje područje:
– predlažu predstavničkim tijelima iz članka 28. ovoga Zakona nacrte procjene ugroženosti i
planova zaštite i spašavanja,
– pripremaju prijedloge općih akata kojima propisuju mjere, aktivnosti i poslove u provođenju
zaštite i spašavanja,
– utvrđuju operativne snage i pravne osobe od interesa za zaštitu i spašavanje, uz suglasnost
Uprave,
– osiguravaju opremanje, osposobljavanje i usavršavanje operativnih snaga koje su jedinice
lokalne i područne (regionalne) samouprave osnovale na temelju procjene ugroženosti,
– osiguravaju uvjete za premještanje, zbrinjavanje, sklanjanje i druge aktivnosti i mjere u
zaštiti i spašavanju ljudi i imovine,
– osiguravaju uvjete za otklanjanje posljedica katastrofa,
– obavljaju i druge poslove zaštite i spašavanja utvrđene zakonom.
Za provedbu obveza propisanih stavkom 1. ovoga članka odgovoran je župan, gradonačelnik,
općinski načelnik, odnosno predsjednik predstavničkog tijela u jedinicama lokalne
samouprave u kojima se na temelju posebnog zakona ne bira općinski načelnik/gradonačelnik.

Članak 59.
Novčanom kaznom od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj odgovorna osoba u
jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave zbog neizvršavanja obveza iz članka 28. i
članka 29. stavka 1. ovoga Zakona.

Nedavno je bio rebalans proračuna grada Velike Gorice. AKTIVNOST A 03706 Sufinanciranje Civilne zaštite je s predviđenih 265,000.00 kn smanjena na 135,000.00 kn. Stavka Oprema za civilnu zaštitu je s 50.000 kn svedena na 0 (nulu).

Ako pogledamo polugodišnji izvještaj i ostvaranje proračuna onda ćemo vidjeti da je za tu aktivnost potrošeno 6,275.46
kn ili samo 2.4% od planiranog iznosa (normalno bi bilo negdje oko 50%).

Očito je da grad zanemaruje aktivnosti civilne zaštite. Zašto tako? Rebalans i smanjenje je donesen nakon poplava. Izgleda da nitko ništa nije naučio.
« Zadnja izmjena: Studeni 15, 2010, 11:27:18 prijepodne Sledgehammer »

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #1 : Studeni 15, 2010, 04:13:51 poslijepodne »
Ma to ti je isto ko kad se recimo srusi avion... jedan padne, onda si neko vrijeme siguran dok se vozas, jer se pregledaju detaljno svi tipovi  onoga koji je nastradao. Tako i ovo, poplava je prosla, sada im sigurno neko vrijeme nece trebati oprema, uvidjelo se di su greske bile pa se nece ponoviti (nadam se hahaha), tako da im oprema sada ni netreba nesto... A i pitanje je, ako su stalno dobivali za opremu, a di je ta oprema sada? Kaj se pokvarila? Jel ona ima rok trajanja ili sto? Ili su je jednostavno zaboravili kupiti?:)

Offline dadi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 254
  • Karma: +1/-0
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #2 : Studeni 15, 2010, 07:38:49 poslijepodne »
Nije mi jasmo kaj bi ti htio? Kaj misliš da se novci moraju trošiti na opremu (to je nekad bila plava uniforma i gojzerice) da bi zaštita funkcionirala! Kaj se izvješća tiče, svake godine ide izvješće civilne zaštite, i u VG postoji civilna zaštita koja ak nije potrošila novac taj novac treba rebalansom prebaciti!

Nije civilna zaštita ta koja je mogla spriječiti katastrofu ili sada izdavati pomoć! a kaj se obavješćivanja tiče problem je bio u Hrv vodama koje su tvrdile da je sve pod kontrolom pa služba obavješćivanja i uzbunjivanja nije reagirala na vrijeme.
Možda sam ja fulal al fakat mi nije jasno na kaj bi ti stjepane trošil nofce u civilnoj zaštiti.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #3 : Studeni 15, 2010, 07:58:16 poslijepodne »
@dadi: jesi ti pročitao ona tri članka iz zakona?

Tu je lijepo opisano što bi civilna zaštita trebala raditi. Kad je zadnji puta u Gorici organizirana neka akcija za osposobljavanje građana za zaštitu i spašavanje? Što je s procjenom ugroženosti? Što je sa smjernicama za organizaciju sustava? U Zakonu lijepo piše što su čija prava i obveze.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #4 : Studeni 15, 2010, 08:09:51 poslijepodne »
Sjetim se da smo u osnovnoj školi (Antun Cvetković, stariji znaju koja je to) imali redovne vježbe koje su se nekada zvale NNNI -  ništa nas ne smije iznenaditi ... koje su tu i tam znale biti odgođene zbog lošeg vremena .... :D
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #5 : Studeni 15, 2010, 08:32:21 poslijepodne »
Inače na Veleučilištu Velika Gorica postoji stručni studij koji se zove Upravljanje u kriznim uvjetima.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #6 : Studeni 15, 2010, 08:39:50 poslijepodne »
Znam da postoji taj studij ... a ljudi koji diplomiraju na tom studiju odmah bivaju raspoređeni na dobro plačeni posao ? Oni nam budu pomogli u slučaju kakve katastrofe ?  Oni će sahranjivat mrtve na novom groblju u Kušancu, ako dođe do pada kakvog zrakoplova (ne daj Bože)?  Kome bi oni u gradu Gorica mogli davati savjete ?  Barišiću, Antiši, Hubaku, Vidoviću ili Šukeru ? ili možda Vesni Škare i malim ožboltićima ? Ne mogu oni toliko toga napravit koliko se ovi drugi mogu naslikavat i nahvalit ... tek toliko.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline dadi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 254
  • Karma: +1/-0
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #7 : Studeni 15, 2010, 08:59:53 poslijepodne »
@dadi: jesi ti pročitao ona tri članka iz zakona?

Tu je lijepo opisano što bi civilna zaštita trebala raditi. Kad je zadnji puta u Gorici organizirana neka akcija za osposobljavanje građana za zaštitu i spašavanje? Što je s procjenom ugroženosti? Što je sa smjernicama za organizaciju sustava? U Zakonu lijepo piše što su čija prava i obveze.

Sve pročitah al to je mrtvo slovo na papiru! Konkretno me zanima tvoje mišljenje kak bi oni nama unaprijedili život!
procjena ugroženosti i izvješće postoji, a to kaj nama NNN-i ne vidim da je neka velika greda!
Skloništa se održavaju i za to postoji briga u službi Grada, a sve ostalo...???

Civilna zaštita je i za Domovinskog rata bila proforme tek toliko da se neke guzice koje je bilo strah ići u rat smjeste i da im se da nekakva obveza!

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #8 : Studeni 15, 2010, 09:16:12 poslijepodne »
Sve pročitah al to je mrtvo slovo na papiru! Konkretno me zanima tvoje mišljenje kak bi oni nama unaprijedili život!
procjena ugroženosti i izvješće postoji, a to kaj nama NNN-i ne vidim da je neka velika greda!
Skloništa se održavaju i za to postoji briga u službi Grada, a sve ostalo...???

Civilna zaštita je i za Domovinskog rata bila proforme tek toliko da se neke guzice koje je bilo strah ići u rat smjeste i da im se da nekakva obveza!

Stavka Usluge ispitivanja tehničke ispravnosti u skloništu je s 65.000 kn svedena na nulu. Znači ni to se neće raditi.

Civilna zaštita ne djeluje samo u slučaju rata, ona bi trebala djelovati i u slučaju prirodnih nesreća i onih koje izaziva čovjek. Isto tako bi trebala djelovati i u slučajevima kad je za spašavanje potrebno angažirati veći broj ljudi. Da bi sve to štimalo trebalo bi obučiti ljude, ali i informirati stanovništvo o mogućnostima, o mjerama koje se mogu poduzeti, o informiranju u slučaju nesreće. Da se ne dogodi da ljudi zovu dogradonačelnika, a ne nadležnu službu.






Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #9 : Studeni 15, 2010, 09:50:39 poslijepodne »
@ dadi , pojma nemaš iznosiš samo paušalne ocjene.

Zanima me koliko si sam osobno spreman nekome pomoći, jer mislim da si sebe zaboravio staviti u CZ.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #10 : Studeni 16, 2010, 09:41:02 prijepodne »
Civilna zaštita ima svoju svrhu i humanu namjenu, ali naravno dnevna politika uvijek sve izvrgne ruglu ako se trenutno ne poklapa sa smjerom i potrebama te iste politike.
Kao što ju je politika za bivše Juge ponekad učinila smiješnom  tako ju i ova današnja politka (političari ) marginaliziraju, a svaki spomen o tome nazivaju Yugonostalgijom.
Totalna glupost, i podilaženje glupanima koji se na to furaju.
Baš me zanima tko se je u ovoj Hrvatskoj odrekel svog života prije '91 godine, pa recimo krenul opet u školu, jer ono prije sada nije više dobro.

Malo sutra, zavođenje bedakof i manipulacija masama, to nam rade.
Kada se dogodi katastrofa ili bilo kakva nepogoda, samo organizirana skupina, ma kako se zvala može pomoči ljudima u nastalom kaosu. Tu se više ne gleda nikakva «obojenost» ni pripadnost. Gleda se kako ljudima pomoči i što prije sve dovesti u normalno stanje.
 Zbog toga su tu članovi CZ-a, DVD-a,PVJ-a koji se snalaze baš u takvim situacijama . I što je najvažnije znaju slušati zapovijedi i postupati po njima, ne šireći paniku, nego nastupaju brzo, promišljeno bez kalkulacija sa samo jednim ciljem, pomoći bližnjem u nevolji.
 
I upravo se tu prekida u današnje vrijeme sa radom takovih organizacija ili ih se želi ismijati i ne pridaje im se značaj, jer nisu stranački obojene i ne kalkuliraju. Naravno, prekidanje financiranje istih, pokušava ih se zatrti  i svesti na što manji broj.

Procjena od požarne ugroženosti za grad Goricu još nije gotova, a već nije dobra, sramotno!
Još jedan primjer trošenja naših novaca bez odgovornosti.
Radi se nova procjena, jer netko nije prije radio svoj posao i nije dobio zbog toga otkaz.

Nedavna poplava pokazala je (ne) spremnost naših vrlih mudraca koji se ne snalaze u nastalim situacijama. Vatrogasne za prijevoz pitke vode , postoje i održavaju se ispravnim za potrebu dopremu pitke vode u slučaju nepogoda , ali o tome treba netko voditi brigu i evidenciju. Ali ne, prvo se treba dogoditi da se u kontaminiranim cisternama vozi pitka voda i dođe do problema, da bi se stvari dovele u red i pozvalo one koji imaju ispravne spremnike.

Opet netko ne zna svoj posao.
A sve to spada u CZ i pravovremenu pripremu.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #11 : Studeni 22, 2010, 12:05:30 poslijepodne »
Rad službi u našoj vatrogasnoj zajednici je zaista zadivljujuće dobro organiziran i sinkroniziran.
Vatrogasna društva Lukavec i Buševec su dobili nova vatrogasna vozila od Županijske vatrogasne zajednice, koja je shodno tome organizirala i obuku na spomenutim vozilima, a sve u cilju bolje zaštite od požara na našem području.

Ali ne bi sve bilo dobro kad se ne bi neke stvari iskomplicirale i pomalo išle na živce.

Naime ,potvrde o osposobljenosti stižu u VZ grada Gorica i tu im se misteriozno gubi svaki trag, a oni koji su bili na osposobljavanju ne mogu sada pred komisijom dokazati svoj status jer nemaju dokumenata koji to dokazuju.

Obično se prigovara društvima da nisu ažurna i da na vrijeme ne dostavljaju tražene dokumente.
Ova situacija sada baca sasvim drugi pogled na te tvrdnje.

Malo je cijeli komentar zločest, to priznajem, ali vrijedi ukazati na « savršenstvo» u VZ grada Gorica.
Sve je dobro dok se gube papiri, ne bi bilo zgodno da se to počinje dešavati sa ljudima.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline brba

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 25
  • Karma: +0/-0
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #12 : Studeni 23, 2010, 04:26:59 poslijepodne »
dok se vi tu raspravljate, meni je došao poziv na smotru CV
moram se odazvati ne pitaju jel mogu, kad mogu

samo dođi u Plavi salon i ponesi kemijsku olovku, eto  ni za kemijske nemaju

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #13 : Studeni 23, 2010, 10:06:18 poslijepodne »
@ brba, ne ljuti se na usporedbi ali nikad se ne zna uanprijed kada i kako možeš nekome pomoći?

Ali treba upamtiti jedno pravilo .....Onaj tko te šalje na zadatak dužan se je pobrinuti i za materijalne troškove....!!!

samo kaj to svi rado zaborave, ali to te ne treba spriječiti da ipak zatražiš i to , jer imaš pravo!!
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Civilna zaštita
« Odgovori #14 : Studeni 28, 2010, 11:07:19 prijepodne »
Mislim da nama kronično nedostaje sigurnosne kulture.
Uopće nemamo razvijen taj osjećaj za prevenciju katastrofa, niti smo na "putu za put" da to ostvarimo.
Mi samo saniramo štete nakon što se dogode, a to je najskuplja varijanta.
Evo, za primjer o čemu govorim, prošli tjedan sam bila na nekom školovanju u Velikoj Britaniji i predavanje je započelo informacijom o tome gdje su izlazi iz zgrade i što se od nas očekuje u slučaju da čujemo zvuk za uzbunu.
Također smo obavješteni da se sirena testira svaki petak u 10 ujutro i da na taj zvuk u to vrijeme nećemo napuštati zgradu.
Naravno da postoje skloništa koja su opremljena i uređena i funkcionalna.
Englezi su pod pritiskom terorizma znatno unaprijedili svoju sigurnosnu svijest.
Mi smo imali rat, ali ni to nas nije osvjestilo u tom preventivnom smislu.
Sigurnost je trenutno pitanje broj jedan u svijetu.
Jeste gledali jučer Reportere?
A mi u Gorici imamo Veleučilište koje obrazuje ljude baš na tu temu - krizno upravljanje.
Gorica i okolni krajevi bi svakako mogli i trebali biti poligon za praktičnu nastavu, čime bi u svom kraju uspostavili ogledni primjer kako to treba izgledati.
Mislim da bi uz jako malo ulaganje i još bolju suradnju između grada i faksa, dobili jako puno na razvoju sigurnosne kulture i prevencije.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....