Autor Tema: Hrvati imaju loš i skup internet  (Posjeta: 2309 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Tur

  • Gost
Hrvati imaju loš i skup internet
« : Siječanj 06, 2010, 07:06:32 poslijepodne »
Najnoviji podaci sa svjetskog telekomunikacijskog tržišta govore kako je prosječna europska cijena brzog interneta za 1 Mbps oko 18 kuna, dok je prosječna cijena takve iste brzine u Hrvatskoj u prosjeku veća od 100 kuna u ADSL prometu, što ovisi o tarifama pojedinih operatera.

Što se tiče brzina pristupa internetu najveće su u Europi u skandinavskim zemljama gdje prednjači Finska sa 22 Mbps, slijede Švedska sa 18,2 Mbps i Francuska sa 17,6 Mbps. SAD se, iako je to kolijevka interneta, sa 4,8 Mbps smjestio u sredinu ljestvice, dok bi Hrvatska držala neko od mjesta na začelju jer se prosječna brzina pristupa internetu (ADSL i slične žične tehnologije) procjenjuje na maksimalnih 2 Mbps.

Najveća prosječna brzina pristupa internetu je uvjerljivo na Dalekom istoku u Japanu koji ima 61 Mbps, a slijedi ga Južna Koreja sa 46 Mbps.

Hrvatska dobro ne stoji ni u udjelu broadband pristupa internetu u odnosu na ukupan broj korisnika svjetske računalne mreže jer bi sa 11,83 posto (podaci za kraj 2008. – HAKOM) bila uvjerljivo zadnja među promatranim zemljama. Čak i kada se zbroji broj korisnika mobilnog interneta, a njih je u Hrvatskoj znatan broj, ukupna penetracija ne prelazi petnaestak posto.

Na svjetskoj razini rijetke su zemlje s manjim udjelom broadband korisnika od 40 posto, a među promatranim zemljama jedino u tu kategoriju spadaju Turska i Meksiko.

Zanimljivo je da više od 80 posto korisnika ima brzi pristup internetu u Finskoj, Nizozemskoj, Norveškoj, Islandu, Danskoj, Velikoj Britaniji.

izvor: business.hr

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Hrvati imaju loš i skup internet
« Odgovori #1 : Siječanj 06, 2010, 07:57:43 poslijepodne »
Pa nije to za cuditi, sjecam se od prije vise od 15 godina, kad sam se cuo sa nekim ljudima izvan HR, imali su flat internet, nisam mogao vjerovati da to postoji:) a ja sam carnet jos nabadal ocu li dobiti ili ne vezu...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Hrvati imaju loš i skup internet
« Odgovori #2 : Siječanj 06, 2010, 09:39:37 poslijepodne »
Moj kum iz Švicarske je ima brzinu od 10 Mbps i flat-rate prije skoro deset let za 29 franaka mjesečno. Mi to i danas nemamo. Treba još kaj reći?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”