Autor Tema: Operacije HV  (Posjeta: 50594 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Operacije HV
« : Ožujak 20, 2011, 10:04:54 poslijepodne »
Polemos 2 (1999.) 1-2: 11-41, ISSN 1331-5595

102. BRIGADA HRVATSKE VOJSKE U OPERACIJI VIHOR 1991. GODINE
Vlado Hodalj

UDK: 355.422.1(497.5 KUPA)”1991”
355.45(497.5)”1991”
355.311.6(497.5)”1991”
Struèni rad
Primljeno: 15.IX.1999.
Prihvaæeno: 24.IX.1999.
Sa<etak

U radu se pokušava rekonstruirati planiranje, organizaciju i izvoðenje operacije VIHOR,
jedne od prvih ofenzivnih operacija Hrvatske vojske izvedenih u Domovinskom ratu
(prosinac 1991. godine). Operacija je završila neuspjehom, pri èemu je stradalo nekoliko
desetina pripadnika 102. brigade. Temeljem dostupnih iznesenih podataka te temeljem
rašèlambe temeljnih elemenata planiranja, organiziranja i izvoðenja operacije, glavni
uzroci propasti operacije VIHOR i tragedije 102. brigade le<e u vrlo teškim objektivnim
i subjektivnim uvjetima koji su u vrijeme pripreme i provedbe ove akcije vladali na
gotovo svim ratištima u Hrvatskoj, nepripremljenosti zapovjedništva i postrojbi za
pripremu i provedbu slo<ene operacije forsiranja rijeke iz pokreta, nedostatku temeljnih
i posebnih vojnostruènih znanja za pripremu ovakve operacije i drugim, pogrešnoj
procjeni nekih kljuènih elemenata ove operacije, posebno borbene spremnosti 102.
brigade da izvede ovakvu operaciju, neodgovornosti viših razina zapovijedanja i
nedisciplini.

Kljuène rijeèi: operacije, Domovinski rat, forsiranje rijeke, 102. brigada HV, Kupa.

Vlado Hodalj umirovljeni je brigadir HV. Godine 1991. zapovjednik je 120. brigade ZNG/HV,
a od 1991. do 1992. zapovjednik je Obrane grada Siska kao posebne operativno-taktièke
grupacije u sastavu OG za Sisak i Baniju. Na Hrvatskom vojnom uèilištu od 1993. do 1996.
godine naèelnik Katedre strategije i operatike. Suradnik na projektu i suautor studije
Hrvatska vojska 2000: Nacionalna sigurnost, oru<ane snage i demokracija (Zagreb: Strata
istra<ivanja/SDP, 1999.). - Autor posveæuje èlanak uspomeni na hrabre borce 102. brigade i
oklopno mehanizirane jedinice Operativne zone Zagreb koji su poginuli u operaciji VIHOR,
12. i 13. prosinca 1991. godine, te svim ostalim pripadnicima postrojbi i zapovjedništava
koji su sudjelovali u toj operaciji.
...
http://hrcak.srce.hr/file/4840
wwwg tablice

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Operacije HV
« Odgovori #1 : Ožujak 20, 2011, 10:38:57 poslijepodne »
Nema ovo veze sa Kuntom ali ima sa masu detalja koji se ne slažu:

1. Naziv same operacije (VIHOR ili MIRJANA) ?
2. Tko je rukovodio cijelom operacijom ? (OGSB ili OG Zagreb) ?

Usput, je li to isti onaj Vlado Hodalj koji je postao 30 % ratni vojni invalid spotaknuvši se u vojnom učilištu u Črnomercu, poslije rata, 1995 godine ?

Čudno, ali nigdje se ne spominje da je nešto ranije uhapšen dotadašnji zapovjednik brigade Stjepan Turčić te da je iz Zagreba stiglo naređenje da brigadu preuzima Damir Goršeta ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Bilaj

  • Gost
Odg: Operacije HV
« Odgovori #2 : Ožujak 21, 2011, 11:11:13 prijepodne »
Ovaj dokument dobro govori kolika je bila snage hrvatske vojske na kraju 91.
Fala bogu do 94 vojska se ustrojila kako treba i nakon toga krenula s velikim oslobodilačkim akcijama.

amarkulin

  • Gost
Odg: Operacije HV
« Odgovori #3 : Travanj 03, 2011, 12:59:00 prijepodne »
http://www.vecernji.hr/vijesti/od-5-travnja-kioscima-potrazite-vp-magazin-vojnu-povijest-clanak-270729

Dvije su glavne, noseće teme prvog broja: Travanjski rat 1941., kada je Kraljevina Jugoslavija kapitulirala u 12 dana, te Borovo Selo u svibnju 1991., kada počinje bitka za Vukovar.

I jedan i drugi događaj obljetnički su, od prvog je prošlo točno 70, a od drugoga 20 godina. A i jedan i drugi bili su presudni za bivšu Jugoslaviju. Travanjski rat raskomadao je Kraljevinu, a početak bitke za Vukovar bio je i kraj Titove Jugoslavije.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Operacije HV
« Odgovori #4 : Travanj 03, 2011, 01:32:01 prijepodne »
Mene pak ne zanima kraljevina SHS i tak dalka povijest, viš, mene zanima , onak osobno, tko je osobno ,odgovoran propustom, da ja naprime,r denes nemam od dr. Franje T. potpisanu Spomenicu Domovinskog rata, koju kak sam skužil ima saki drugi kuhar v ovoj državi , a jen prvobojnik z početka 91, regrutiran v policiju ( jer ni bilo još ZNRa) nema.

Saki odgovor da mi to rastumači bil bi  v redu i ne da patim i da mi kaj utječe na življenje, al mi je žal kad vidim da mi se jebivetri z 3 dana staža v seoskom domu kurče  z spomenicam , a ja jebem mater saki put onom koji me ni del na spisek kad su se delile, a pišal sam krv od Turopolja do Dubrovnika, od početaka 91 u odori policajca do gardijske 153. 93.g...
« Zadnja izmjena: Travanj 03, 2011, 01:37:30 prijepodne Vegi »

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Operacije HV
« Odgovori #5 : Travanj 03, 2011, 03:11:47 prijepodne »
Hoćete dalje?
Pa nebi bilo loše da saznate ponešto i o ovim talibanima poput mene koji vole ovu državu , a nemaju materijalnih razloga za tak nekaj osim volje i želje zanesenjaka koji još uvijek imaju vjere da mortik nije baš sve izgubljeno.

93. g. na ratištu pojavili se simptomi ,hebe im se, vele obolio od "čudnovate" bolesti. Istražuju , pretrage , demobilizari me itd... 95. ,dijagnosticirali. Dijagnoza?, nek ostane za mene, niš lepoga, ali ni smrtonosnoga, ni PTSP hebo to.. I tak nastavil delati, mada koji put jedva, al ko te pita.
I eto me , daleko od bivše firme...daleko od rata, al s boleštinom još na ratnoj nozi i bit ću nadam se što duže sposoban radit i boriti se istom, jer drugo mi ne preostaje. I onda se pitam odkud meni volja za životom i radom koji poznaju oni koji rade u privatnim korporacijama i svime što rad donosi , a jebenim umjetnicima, seljacima s poticajnim Đondirima, političarima svih vrsta, sindikalnim jebivetrima u školstvu i državnim službama i ostalim ladi bodi poslovima nema te volje. Još me više jebu invalidi domovinskog rata koji se sprešetavaju na kavicam i voize kojekakve đipeke...i kaj da delam...da idem rekreirat se po zagrebačkim vulicama..ma budalaštine,,kad shvatite da ste vi i vaša obitelj prepušteni sami sebi i kad se pomirite s tom nepravdom nasprav ovih kaj su si zriktali penzije , a bez realnih osnova (minehska bojna), okrenete se samo svojem radu, bez obzira na sve drugo, i tada shvatite da čistog obraza možete svima jebivetrima pljunut u lice i reć što vam volja..kad tad stvari dođu na svoje mjesto, samo daj Bog zdravlja, kolko tolko, i nek deca odrastu.... i naravo još si želim da crveni kmeri i njima srodni ne shebeju se ovo kaj ovi do sad shebati uspeli nisu.
« Zadnja izmjena: Travanj 03, 2011, 03:16:05 prijepodne Vegi »

amarkulin

  • Gost
Odg: Operacije HV
« Odgovori #6 : Travanj 03, 2011, 11:37:05 prijepodne »
I onda se pitam odkud meni volja za životom i radom koji poznaju oni koji rade u privatnim korporacijama i svime što rad donosi , a jebenim umjetnicima, seljacima s poticajnim Đondirima, političarima svih vrsta, sindikalnim jebivetrima u školstvu i državnim službama i ostalim ladi bodi poslovima nema te volje.

Vegi, to je stvar osobnog karaktera, obiteljskog odgoja i društvenog okružja.

Na žalost, mnogi ljudi karaktera baš i nemaju, obiteljski odgoj nisu dobili, a društvo im je "pomoglo" da postanu nedgovorni, bezosjećajni i beskrupulozni. Tebi ni meni nikad ne bi palo na pamet da službenim avionom vozimo dijete na upis u London - ali nekom je palo, jel tak? No, svaka sila za vijeka, pa će i ovoj doći kraj. A nakon toga će doći do izražaja ljudi koji posjeduju integritet, požrtvovnost i stručnost.

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Operacije HV
« Odgovori #7 : Travanj 03, 2011, 06:34:05 poslijepodne »
No, svaka sila za vijeka, pa će i ovoj doći kraj. A nakon toga će doći do izražaja ljudi koji posjeduju integritet, požrtvovnost i stručnost.
[/quote]

amarkulin, sve si to ljepo rekel, ali mi to vreme nemo dočekali na žalost. Trebaju se generacije zmenit da bi oni teri dojdu na vlast drukčije delali (mislili na narod).

amarkulin

  • Gost
Odg: Operacije HV
« Odgovori #8 : Travanj 03, 2011, 08:25:15 poslijepodne »
Ne moraju. Potrebno je samo više discipline i reda. Zato se toliki i boje ulaska u EU, jer se bude moralo više delati, i odgovarati za svoj rad. Ja delam 15 godina u stranim firmama i navikel sam na to. Isto su navikli oni koji delaju u svojim firmama. Problem je kaj se velika većina još uvijek ponaša kao da žive u socijalizmu, kad je sve bilo "ničije"...

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Operacije HV
« Odgovori #9 : Travanj 03, 2011, 08:55:14 poslijepodne »
Na žalost, mnogi ljudi karaktera baš i nemaju, obiteljski odgoj nisu dobili,

O,imaju-imaju.
O,dobili su-dobili.
Samo ima se fele karakterov i odgojov...

Negdo je takove nazval "pametni".  ;)
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Operacije HV
« Odgovori #10 : Travanj 25, 2011, 09:11:20 poslijepodne »
Kordunasi oslobadjaju Topusko septembar 1991
Kordunasi oslobadjaju Topusko septembar 1991

"Ovde na ulazu evo i protuavionski jedan mitraljez..."
Da su naši ulazili v Topusko `95 na ulazu je bil "evo jedan T84 - neispravan".
« Zadnja izmjena: Travanj 25, 2011, 09:14:40 poslijepodne kuntakinte »
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Operacije HV
« Odgovori #11 : Travanj 25, 2011, 09:11:48 poslijepodne »
OLUJA OSLOBAĐANJE TOPUSKOG 1. ULAZAK 153 V.G BRIGADE
OLUJA OSLOBAĐANJE TOPUSKOG 1. ULAZAK 153 V.G BRIGADE
Ova snimka jasno pokazuje na koji način su hrvatski vojnici postupali sa zarobljenim pripadnicima vojske tkozvane SAO Krajine . na snimci se prikazuje zarobljavanje kompletnog njihovoh štaba to jest 153 brigada hv zapovjedništva kao i samog zapovjednika 21 korpusa Čedomira Bulata. Jasno se vidi čovječno postupanje sa svim pripadnicima poražene vojske kao i briga o civilnom stanovništvu koje se u tom trenutku nalazi na oslobođenom mjestu. Ova snimka je jedan u nizu jasnih dokaza da hrvatska nikada nije imala zapovjed raseljavanju izgonu pljački paležu zastrašivanju građana srpske nacjonalnosti , ova snimka je jasan dokazda teza o uduženoj zločinačkoj organizaciji nikada nije postojala osim u glavama zlobnika koji žele prikazati domovinski rat kao krvavim hrvatskim pirom.
Hvala svim pripadnicima 153 velikogoričke brigade na herojskom držanju u Domovinskom ratu.
Hvala Vam
http://www.udruga153brhv.hr/
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Operacije HV
« Odgovori #12 : Travanj 25, 2011, 09:12:11 poslijepodne »
OLUJA 1995 NOVO - OSLOBAĐANJE TOPUSKOG 2. ULAZAK 153 V.G BRIGADE
OLUJA 1995 NOVO - OSLOBAĐANJE TOPUSKOG 2. ULAZAK 153 V.G BRIGADE
Ova snimka jasno pokazuje na koji način su hrvatski vojnici postupali sa zarobljenim pripadnicima vojske tkozvane SAO Krajine . na snimci se prikazuje zarobljavanje kompletnog njihovoh štaba to jest zapovjedništva kao i samog zapovjednika 21 korpusa Čedomira Bulata. Jasno se vidi čovječno postupanje sa svim pripadnicima poražene vojske kao i briga o civilnom stanovništvu koje se u tom trenutku nalazi na oslobođenom mjestu. Ova snimka je jedan u nizu jasnih dokaza da hrvatska nikada nije imala zapovjed raseljavanju izgonu pljački paležu zastrašivanju građana srpske nacjonalnosti , ova snimka je jasan dokazda teza o uduženoj zločinačkoj organizaciji nikada nije postojala osim u glavama zlobnika koji žele prikazati domovinski rat kao krvavim hrvatskim pirom.
Hvala svim pripadnicima 153 velikogoričke brigade na herojskom držanju u Domovinskom ratu.
Hvala Vam
http://www.udruga153brhv.hr/
wwwg tablice

Offline Muzh

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 152
  • Karma: +0/-0
Odg: Operacije HV
« Odgovori #13 : Travanj 26, 2011, 04:42:49 poslijepodne »
Ovo je treba poslati v Haaga. Nek se vidi kaj je Hrvatska vojska.

Dechkima saka chast i poschtovajne za naveke.

Offline delta force

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Operacije HV
« Odgovori #14 : Travanj 26, 2011, 09:56:01 poslijepodne »
Ni slučajno slati u Hag, tu sem i ja, buju me locirali, uhitili i otpratili v vrešt .....