Autor Tema: Bioelektrana pred vratima Gorice  (Posjeta: 163507 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #15 : Rujan 24, 2011, 11:38:07 prijepodne »
 Jedno je energana, kako zovu postrojenje a drugo je bacanje udice pred izbore ... U gradu je takva frka (kako se priča po hodnicima) da se nema ni za plače, a kamo li za kakve kapitalne projekte. Da imaju love već bi dvorana bila gotova, groblje također, a o poduzetničkim zonama Vukovinsko polje i rakitovec da i ne govorim. Inače da bi gradu takvo jedno postrojenje donosilo korist, bi, ali to je daaaaaleka budučnost. Do onda će na našem terenu niknuti barem 3 mini energane .
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #16 : Rujan 24, 2011, 12:54:50 poslijepodne »
@Jaguar
Nebi smela biti dalko od krajnega korisnika radi gubitkov.
A estetika;
"Pravilnim odabirom boje i teksture fasade s ciljem smanjivanja kontrasta te propisivanjem izrade projekta krajobraznog uređenja smanjit će se utjecaj zahvata na vizualne kvalitete."
wwwg tablice

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #17 : Rujan 24, 2011, 01:18:52 poslijepodne »
@Jaguar
Nebi smela biti dalko od krajnega korisnika radi gubitkov.
A estetika;
"Pravilnim odabirom boje i teksture fasade s ciljem smanjivanja kontrasta te propisivanjem izrade projekta krajobraznog uređenja smanjit će se utjecaj zahvata na vizualne kvalitete."

naravno da ne bi smjela biti daleko, stoga Vukovinsko polje bi bila idealna lokacija, buduća poduzetnička zona, a po udaljenosti je skoro alpari predloženoj lokaciji, uz to napaja samu zonu "iz prve", uklopila bi se puno bolje a mogla bi biti i predhodnica oživljavanju poduzertničke zone vukovinsko polje. Bar meni tako zgleda.

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #18 : Rujan 25, 2011, 04:17:43 poslijepodne »
da, ja sam ironičan pogotovo nakon Japana (barem kaj se nuklearki dotikavle) Mada tvrdiš da si izgubljeni slučaj, zašto je to po tebi loše rješenje ?

Ako bi Hrvatsku mogao zadestiti takav potres, pa onda nakon njega cunami , onda bismo mogli raspravljati o Japanu ali kod nas na srecu takva mogucnost ne postoji.

No evo, bunite se i protiv ovakvih projekata, neznam samo otkud ce HR zadovoljavati svoje potrebe za strujom??


Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #19 : Rujan 25, 2011, 04:25:23 poslijepodne »
... a protiv kojih to projekata ? Ja sam za bioenerganu, mada znam da ovi v gradu nemaju penez ni volje ni znanja ni snage da to obave do kraja. Pisalo ti je nedavno da tvrtke Pana i Bio-masa zajedno ulažu sredstva za izgradnju jedne takve bioenergane u Rakitovcu. (Čak se i gradonačelnik pohvalil da je primio u posjet delegaciju tih tvrtki) Da, protiv nuklearke jesam i t iz više razloga.
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #20 : Rujan 25, 2011, 04:38:51 poslijepodne »
I najavio gradnju i ulaganje. ;D kao i ovaj projekt. ;D

Offline lostcase

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 74
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #21 : Rujan 25, 2011, 06:35:08 poslijepodne »
... a protiv kojih to projekata ? Ja sam za bioenerganu, mada znam da ovi v gradu nemaju penez ni volje ni znanja ni snage da to obave do kraja. Pisalo ti je nedavno da tvrtke Pana i Bio-masa zajedno ulažu sredstva za izgradnju jedne takve bioenergane u Rakitovcu. (Čak se i gradonačelnik pohvalil da je primio u posjet delegaciju tih tvrtki) Da, protiv nuklearke jesam i t iz više razloga.

Ako ponestane nafte, a strucnjaci kazu da ce se je vadit sve manje i manje, nuklearne elktrane ce bit jedino rjesenje.

Bolje ju je sagradit sada dok su jos nepopularne i time jeftinije. Jednog lijepog dana cemo moci graditi i fuzijske i tada ce ove klasicne otic u povijest ali do tada....

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #22 : Rujan 25, 2011, 09:08:12 poslijepodne »
... već pedeset godina govore o kraju naftne ere, pa je još uvijek ima. Naftni lobi je prejak i koče, koliko god mogu ostale izvore energije. Vjetroelektrane (npr. Senj i Pag) solarne elektrane te elektrane na bio-masu. Sve je to lakše izvedivo od nuklearnih elektrana, a o cijeni da i ne govorimo.

Ako ponestane nafte, a strucnjaci kazu da ce se je vadit sve manje i manje, nuklearne elktrane ce bit jedino rjesenje.

Bolje ju je sagradit sada dok su jos nepopularne i time jeftinije. Jednog lijepog dana cemo moci graditi i fuzijske i tada ce ove klasicne otic u povijest ali do tada....

fakat pišeš bedastoče ... cijelo vrijeme ti se govori o ostalim vidovim iskoristivosti obnovljive energije a ti samo o nuklearkama, ko Maxim po diviziji ...
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Ego

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 128
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #23 : Rujan 26, 2011, 03:30:20 prijepodne »
... već pedeset godina govore o kraju naftne ere, pa je još uvijek ima. Naftni lobi je prejak i koče, koliko god mogu ostale izvore energije. Vjetroelektrane (npr. Senj i Pag) solarne elektrane te elektrane na bio-masu. Sve je to lakše izvedivo od nuklearnih elektrana, a o cijeni da i ne govorimo.

Vjetrogeneratori na Pagu su snage 800 kW. NE Krško je 696 MW. Pošto vjetrogeneratori rade variabilnom snagom, uzima se jedna trećina nazivne snage. Drugim riječima, trebalo bi 2610 vjetrogeneratora da bi zamijenili jednu NE Krško.

Jedan generator obično dolazi na 1 Km^2. Dakle, za 1 Krško treba nam 2610 Km površine s povoljnim uvjetima za gradnju vjetroelektrana. To je devet kompletnih površina otoka Paga. Naravno, može se dogoditi da nestane vjetra potpuno, pa se moraš nadati da netko ima struje za (skupo) prodati, ili ti se sustav raspada.

Ako se stvar pak podijeli u mnogo malih polja, onda održavanje mreže postaje prokleto kompleksno (elektroenergetska mreža nije žaruljica spojena na bateriju da ju priključiš i ona svijetli), i trebaš inteligentne mreže, koje koštaju enormno mnogo na nivou države.

Tehnologiju za efikasno pretvaranje sunca u struju uopće nemamo. Većina fotovoltaika ne može u svom životnom vijeku proizvesti energije koliko se utroši u njihovu izradu.

Uglavnom, vjetroelektrane možemo koristiti kao dodatni izvor energije (više radi zadovoljavanja glupavih zelenih stranaka nego radi neke stvarne koristi), sunca možemo zaboraviti, a glavninu energije moraju proizvesti termoelektrane. Možemo dale ili graditi elektrane na ugljen ili nuklearke.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #24 : Rujan 26, 2011, 07:09:59 prijepodne »
...  ti opet o nuklearkama, pa dodaš još i ugljen ... što nisi ni jednu riječ napisao o hidroelektranama ? To je beskorisno, štetno ili ih se jednostavno ne isplati graditi ?
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Jaguar

  • Gost
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #25 : Rujan 26, 2011, 09:27:53 prijepodne »
...  ti opet o nuklearkama, pa dodaš još i ugljen ... što nisi ni jednu riječ napisao o hidroelektranama ? To je beskorisno, štetno ili ih se jednostavno ne isplati graditi ?

Hrvatska ima dovoljno vodnog i riječnog potencijala da može proizvesti sigurno el.energiju za svoje potrebe.
I to je jedna od glavnih smjernica kukuriku koalicije i buduće Vlade, Energetika.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #26 : Rujan 26, 2011, 12:24:35 poslijepodne »
Da nas nemoj nasmijavati... ili da kopiram "precizne smjernice" iz tog smiješnog dokumenta - pa da se smijemo svi?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Ego

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 128
  • Karma: +0/-0
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #27 : Rujan 26, 2011, 04:47:26 poslijepodne »
...  ti opet o nuklearkama, pa dodaš još i ugljen ... što nisi ni jednu riječ napisao o hidroelektranama ? To je beskorisno, štetno ili ih se jednostavno ne isplati graditi ?

Hidroelektrane su najopasnije elektrane i imaju velik utjecaj na okoliš.
Kada je popustila brana Banqiao u Kini, poginulo je 171 000 ljudi. Osim toga, same brane veliki su izvor metana (staklenički plin), a ekosustav područja ispod brane se nepovratno mijenja. Primjerice, u BIH grade brane na Neretvi zbog kojih se očekuje da će more prodrijeti dublje u ušće i naša plodna delta postati slana pustinja. Osloniti se samo na hidroelektrane kod nas je i prilično nesigurno. Nakon jedne dobre suše kakvu smo imali ove godine, sustav bi se kompletnoraspao.

Također, ne može ih se sagraditi gdje god se sjeti, nego gdje konfiguracija terena dopušta, tako da je potencijal ograničen.

Postoje i protočne hidroelektrane, ali one su nesigurni izvor jer nemaju zalihu energije i svaka probjena brzine toka rijeke mijenja kolićinu proizvedene energije. Zbog toga trebaju backup u obliku pouzdanih izvora energije. Osim toga, one su male snage, pa znatno raste cijena zbog održavanja brga malih postrojenja i pripadne infrastrukture.

Da se razumijemo, jedna Norveška 98% svojih potreba zadovoljava hidroelektranama i to je super. Međutim, njihov potencijal je neusporediv s našim. Treba tu iskoristiti što se može, ali treba biti svjestan ograničenja.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #28 : Rujan 26, 2011, 05:23:28 poslijepodne »
Slažem se jedino sa zadnjom rečenicom gdje veliš da treba iskoristiti što se može, i tu realno gledam na stvari. (i vodu, i sunce i vjetar i biomasu, a nuklearke ... to je priča za sebe)
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Bioelektrana pred vratima Gorice
« Odgovori #29 : Rujan 26, 2011, 06:16:26 poslijepodne »
Ne kužim kako jedan imalo razumno misleći čovjek može podržavati nuklearne elektrane?  ???

I ko da su Švabe blesavi kaj se malo po malo rješavaju nuklearki. Svih nuklearki!  ::)