Autor Tema: Dob za faks  (Posjeta: 30458 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bilaj

  • Gost
Odg: Dob za faks
« Odgovori #30 : Rujan 28, 2009, 06:17:38 poslijepodne »
Ne pričamo i ne raspravljamo o visini plaće, nego o kvaliteti i znanju koje stoji iza svake diplome.

Želiš li reći da poslodavci više cijene zaposlenike koji su manje kvalitetni i manje znaju pa im daju veće plače  ::)

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Dob za faks
« Odgovori #31 : Rujan 28, 2009, 07:37:53 poslijepodne »






                         

Bilaj

  • Gost
Odg: Dob za faks
« Odgovori #32 : Rujan 28, 2009, 07:44:27 poslijepodne »
I eto tako argumentirana rasprava završi na WC-u.   :)

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dob za faks
« Odgovori #33 : Rujan 28, 2009, 08:39:07 poslijepodne »
Njemačka od 1870 pa na ovamo (uključujući i posljeratnu njemačku) je temeljila svoj gospodarski razvitak na izuzetno dobrim tehničkim i majstorskim školama.

Ona je temeljila svoj napredak na odličnom obrtništvu i kvalitetnom radu, dok njihove škole baš nisu ništa ekstra bile ni onda, a nisu ni danas. Njihovi industrijski giganti sami školuju svoje kadrove, otvaraju vlastite fakultete (svaki veliki auto-proizvođač ima svoj vlastiti strojarski fakultet!!), jer im državni ne daju ni izbliza potrebnu kvalitetu i stručnost.

A i te tehničke i majstorske škole profiliraju obrtnike i majstore, a ne inženjere. Drugim riječima, vrhunske majstore automehanike (šljakere) i inih vještina obrtništva, na što su jako ponosni.

Osobe sa završenim fakultetom ili akademijom imaju 45,2% veću plaću od osoba sa završenom srednjom školom. Razlika je još veća s višim stupnjem obrazovanja. Osobe s magisterijem ili doktoratom imaju 71,3% veću plaću, a osobe s diplomom MBA ili slične poslovne škole imaju čak 115,7% veću plaću u odnosu na SSS.

To je točno - no oni ne participiraju u istim zanimanjima!! Tako da opet ne možeš uspoređivati...

Svaka struka ima svoje standarde. Stoga ako nekom stomatologu za vlastitu ordinaciju treba doktorat znanosti, kaj ću mu ja? On zna dokle mora ići, odlučio se za takve razine akademskog obrazovanja, i nije usporediv sa majstorima u obrtu. No to ne znači da više vrijedi od bilo koga. Moji dobri obiteljski prijatelji su svi stomatolozi - (sada pokojni) otac, žena mu, te dva sina... imaju dvije ordinacije. No kaj ću mu ja - ja ni za kakvu lovu ne bih raskapao po tuđim gupcima, mindžama i prao ima glave te slagao frizure... Ja ne bih nekom smradu brusio krnje ni za duplu plaću tog stomatologa... vrijedim li ja zbog toga manje?

Ta statistika se može gledati i drugačije - ta uspješnost je i u zavisnosti od ukupnog udjela visokoškolovanih naspram srednje spreme... da ih ima fifty:fifty, diplomci bi bili gladniji... mada i sada nisu daleko.
« Zadnja izmjena: Rujan 28, 2009, 08:44:16 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dob za faks
« Odgovori #34 : Rujan 28, 2009, 08:41:50 poslijepodne »
Ne pričamo i ne raspravljamo o visini plaće, nego o kvaliteti i znanju koje stoji iza svake diplome.

Tako je.

Reci mi - kako zemlja sa tolikim doktorima, navodno smo sa doktorima po glavi stanovnika u samom svjetskom vrhu - kruha gladni, zašto grcamo u gluposti i kriminalu??

Gdje je ta elita, visokovrijedna materija??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Dob za faks
« Odgovori #35 : Rujan 28, 2009, 08:56:37 poslijepodne »
Ona je temeljila svoj napredak na odličnom obrtništvu i kvalitetnom radu, dok njihove škole baš nisu ništa ekstra bile ni onda, a nisu ni danas.

Zato je i njemačka imala toliko nobelovaca iz područja kemije i fizike...     :-\
Njemačke škole i fakulteti su jako dobri. Pogotovo u usporedbi sa našima.
Za finsku se govori kako je ona uspjela napraviti takav gospodarski razvoj- a oni na to govore da su kopirali obrazovni sustav njemačke. To mi je dovoljni dokaz koliko vrijede ili ne vrijede njemačke škole.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dob za faks
« Odgovori #36 : Rujan 28, 2009, 10:06:50 poslijepodne »
Pusti političke priče... ja sam živio tamo, i govorim iskustva iz usta samih Nijemaca...

Jel ti kakav dokaz činjenica da niti jedan strojarski fakultet nije priznat u SAD-u. dok zagrebački je?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline repo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 87
  • Karma: +1/-1
Odg: Dob za faks
« Odgovori #37 : Rujan 29, 2009, 08:40:12 prijepodne »
1. zato sto kod nas politika i profit odlucuju o svemu.
    vrlo jednostavno - radi se ono sto politicari vele, ne struka. nijedna odluka nede sa
    fakulteta ili slicnih instuticija. na žalost.

2. velika vecina nasih vrhunskih strcnjaka i najboljih diplomanata idu van- jer se ovdje ne cijene, nit oni sami nit  
    njihov rad. nit se ovdje mogu razvijati. (tu spada i ona nama bliska -lakse je ljubiti covjecanstvo kao takvo nego
    vlastitog susjeda).

nisam nikad cula da su ljudi s diplomama ili doktoratima neka posebna i izdvojena kategorija losih radnika,
niti sam cula da ijedan grad ili drzava destimulira obrazovanje i napredak. naprotiv, stimilira se, potice i cini
vrijednost za svako drustvo. nisam cula da je ijedna drzava ili drustvo propada zbog visoko obrazovanih ljudi  ::) upravo suprotno.

onima koji rastu rogovi i koje zuljaju tude diplome i cinjenica da svako drustvo napreduje upravo zbog znanja, evo jedna staro latinska: ako ne napredujes, nazadujes!  :)


« Zadnja izmjena: Rujan 29, 2009, 08:46:02 prijepodne repo »

Tur

  • Gost
Odg: Dob za faks
« Odgovori #38 : Rujan 29, 2009, 08:47:33 prijepodne »
Ako misliš da rade isti posao, doktor je stručniji, jer vozaču liječenje i obrada pacijenata nije ni posao, pa je time i usporedba bedasta... vozač i doktor nemaju isati posel, BTW...  ::)

BTW, vozač je stručniji od doktora. Za vožnju, naravno...

Lik predaje u školi, a ima završenu samo srednju školu (ima i toga). Isti predmet predaje profesor z diplomom. Pa kej nije za očekivati da bu ovaj z diplomum stručneši i da se bolje razme vu struku od ovoga sa srednjum školum? To je pisec štel reči. Ne mora biti da je stručneši, ali u 95% to je tak.

Bilaj

  • Gost
Odg: Dob za faks
« Odgovori #39 : Rujan 29, 2009, 09:03:39 prijepodne »
Jel ti kakav dokaz činjenica da niti jedan strojarski fakultet nije priznat u SAD-u. dok zagrebački je?

Ako govoriš o tome da njemački studij traje 4,5 godine (to je ovaj prije bolonje) i da američani studij koji traje manje od 5 godina smatraju višom onda da. Jednako je i sa hrvatskim diplomama.
Inače ne vjerujem u ovu tvoju tvrdnju.

Offline domovinesin

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 163
  • Karma: +0/-2
  • Spol: Muški
    • hsp velika gorica
Odg: Dob za faks
« Odgovori #40 : Rujan 29, 2009, 09:39:30 prijepodne »
nije sve to baš tako jednostavno. iz iskustva znadem da ima puno ljudi koji završe faks, a nemaju pojma o poslu koji trebaju raditi. tu onda nastupaju stariji i iskusniji kolege koji pomognu mladim stručnjacima da uz akademsko znanje nauče i praktično primjenjivati naučeno. nisu svi ljudi isti. kaj se pak sustava školovanja dotikavle, ameri imaju različito poimanje znanja nego kod nas. kad ameri završe faks, smatra se da moraju znati raditi svoj posao i traži se znanje, kako akademsko, tako i praktično. kod nas je na žalost najčešće važan samo papir. inače, u americi su naši strojari izuzetno cijenjeni. na žalost, mnogi naši dipl stručnjaci smatraju da uz diplomu više ne moraju raditi (nek rade šljakeri i tehničari). ipak, i to se mijenja, polako ali sigurno. 
Tu ne cede malis sed contra audentior ito

Offline pegla

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 86
  • Karma: +0/-1
Odg: Dob za faks
« Odgovori #41 : Rujan 29, 2009, 10:03:49 prijepodne »
Ma gdi može lik raditi u školi ,predavati bilo koji predmet a da nema završen faks ,može radit u školi neki drugi poso(toga ipak vjerujem da nema)

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dob za faks
« Odgovori #42 : Rujan 29, 2009, 12:00:26 poslijepodne »
Lik predaje u školi, a ima završenu samo srednju školu (ima i toga). Isti predmet predaje profesor z diplomom. Pa kej nije za očekivati da bu ovaj z diplomum stručneši i da se bolje razme vu struku od ovoga sa srednjum školum? To je pisec štel reči. Ne mora biti da je stručneši, ali u 95% to je tak.

Gledaj, ovdje je u prvom redu o kršenju zakona. Kada se to riješi, rješit će se i tvoja dvojba.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dob za faks
« Odgovori #43 : Rujan 29, 2009, 12:03:01 poslijepodne »
Inače ne vjerujem u ovu tvoju tvrdnju.

Ne trebaš vjerovati, ja ne googlam kada iznosim neke podatke, već iste dajem iz real lifea, iz osobnog iskustva ili iskustva mojih bliskih, za mene Wikipedija nije nikakav izvor ni pokazatelj bilo čega, pa ju i ne koristim, a molim i druge da mi ne serviraju podatke iz Wikipedije pod nekakve dokaze vlastitih tvrdnji, jer to ne priznajem.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline repo

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 87
  • Karma: +1/-1
Odg: Dob za faks
« Odgovori #44 : Rujan 29, 2009, 03:59:45 poslijepodne »
"Hrvati na dnu po dodatnom obrazovanju... Potreba stjecanja dodatnih znanja i vještina tijekom cijelog radnog vijeka jedan je od najvažnijih preduvjeta prilagođavanja novim potrebama i zahtjevima na sve turbulentnijem tržištu rada... "

http://www.bankamagazine.hr/Naslovnica/Vijesti/Hrvatska/tabid/102/View/Details/ItemID/51728/ttl/Hrvati-na-dnu-po-dodatnom-obrazovanju/Default.aspx

"Visoko obrazovanje i tržište rada-Zašto je tržištu rada potrebno povećanje broja visokoobrazovanih?
Prema mišljenju Nacionalnog vijeća za konkurentnost, kao i Nacionalne zaklade za znanost, visoko školstvo i tehnologijski razvoj Republike Hrvatske, u Hrvatskoj je potrebno podići broj visokoobrazovanih na najmanje 30%, jer je sadašnji broj diplomiranih studenata gotovo tri puta manji od broja potrebnog za brži gospodarski rast....
Kako obrazovanje utječe na zapošljivost?Ulaganjem u obrazovanje, posebice visoko obrazovanje, pridonosi se i rješavanju nezaposlenosti, koja je u Hrvatskoj još uvijek visoka. Trajnu zapošljivost u uvjetima globalizacije moguće je ostvariti samo kontinuiranim obrazovanjem i usavršavanjem tijekom cijelog radnog vijeka.
No, Hrvatska i tu znatno zaostaje za europskim prosjekom; samo je 2,3% radno aktivne populacije u Hrvatskoj sudjelovalo u programima cjeloživotnog učenja, naspram 10,8% u EU ili pak više od 40% u SAD-u. Stoga hitnom postaje izrada cjelovite strategije razvoja cjeloživotnog učenja u Hrvatskoj."

http://www.iro.hr/hr/javne-politike-visokog-obrazovanja/visoko-obrazovanje-i-trziste-rada/

i poslastica na kraju... http://www.ijf.hr/konkurentnost/sosic.pdf
« Zadnja izmjena: Rujan 29, 2009, 04:08:44 poslijepodne repo »