Anketa

Koja je fotka najbolja? -GLASOVANJE OTVORENO!

Mlačanin - Kontrast
0 (0%)
Mlačanin - Zadnja Straža
1 (5%)
Mlačanin - Jesenska Rapsodija
1 (5%)
Fitt - Posljednji pozdrav (fotoaparata)
2 (10%)
Bilaj - Breskva
0 (0%)
Plemenitašica - Crveno - zeleno - lišće i kaktusi
0 (0%)
Plemenitašica - Narančasto - zeleno
0 (0%)
Plemenitašica - Tamnozeleno - modrozeleno - olujno jugo
3 (15%)
Bilaj - Jesen stiže
2 (10%)
Kuntakinte - Žučo
0 (0%)
Kuntakinte - Brazda
0 (0%)
KuntaKinte - Bez vode...
1 (5%)
Točkica - Jesen
5 (25%)
Točkica - List
0 (0%)
Točkica - Vinograd
0 (0%)
Goričanka - Jesenska mimikrija
2 (10%)
Goričanka - Boje jeseni
1 (5%)
Goričanka - Lišće na vjetru
0 (0%)
Bilaj - Potpuno žuto drvo
2 (10%)

Ukupno Glasova: 9

Autor Tema: Foto natječaj 11. - Boje jeseni  (Posjeta: 18796 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #15 : Listopad 30, 2009, 03:09:57 poslijepodne »
Evo i mojih "konja za utrku":

Jesen:




List:




Vinograd:



Mala isprika: naknadno sam promijenila posljednju fotku i stavila drugu. Nadam se da time nisam prekršila pravila.
« Zadnja izmjena: Listopad 30, 2009, 07:58:14 poslijepodne Točkica »

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #16 : Studeni 02, 2009, 10:51:46 prijepodne »
Jesenska mimikrija


Boje jeseni


Lišće na vjetru
« Zadnja izmjena: Studeni 02, 2009, 10:54:37 prijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #17 : Studeni 02, 2009, 12:39:31 poslijepodne »
Bilaj, kaj bi se mogao natječaj na ovu temu produžiti za još koji dan? Nekak je slikica malo, a vrijeme je dosta prekratko. Daj bar produži rok za još tjedan dana.
OK, Kaj da onda stavim do četvrtka ovog?
Sa sreća da nisam bil doma pa nisam ni mogel zaključiti.

@ jesenska mimikrija 
Odličan naslov fotke  ;D

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #18 : Studeni 03, 2009, 12:36:34 poslijepodne »


Ja se slažem sa četvrtkom. Kaj vele drugi forumaši?

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #19 : Studeni 03, 2009, 07:55:00 poslijepodne »
Ok.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #20 : Studeni 03, 2009, 11:15:58 poslijepodne »
Četvrtak je o.k.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #21 : Studeni 04, 2009, 10:34:41 poslijepodne »
Evo i jednog potpuno žutog drveta  :)



Najte zabiti da je onda sutra zatvaranje

Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #22 : Studeni 05, 2009, 12:12:28 poslijepodne »
Eto ja zaključujem natječaj i otvaram glasovanje.

skupilo se fest lijepih slička.
Onu fittovu E620 sam izbacil  :P  al kad nabaviš bumo i nju stavili na natječaj  :P

Jedino mi je žal kaj nema jaarban-a na natječaju.  :(

Eha da. Točkica je pitala dal se smiju mijenjati sličke. Ja mislim da se sve dok se ne započne s glasovanjem mogu mijenjati al kada krene glasovanje da onda ne mijenjamo više- kaj vi kažete?

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #23 : Studeni 05, 2009, 04:18:05 poslijepodne »
Može!

A kaj se tiče glasanja, dala sam jedan glas Točkici za Jesen - odlična fotka, jesensko sunce u bojama lišća - predobro!
Drugi glas je išao Bilaju za čamce u bojama - izuzetna fotka! Zanima me koje si tehnike koristio u obradi?

Plemenitašici, kapa dolje za olujno jugo. To je jako dobra fotka, ali plemenitašica moraš si malo truda dati da obradiš fotku na način da istakneš ljepotu detalja.
Sirova fotka ima svoju vrijednost ali onda to mora biti savršeni trenutak u kojem se do detalja poklope postavke aparata, vanjsko svjetlo, dobar motiv i mirna ruka, a to je jako teško postići.
Zato si uzmi vremena i izvuci joj malo kontrasta, boje i oštrine na površinu i vidjet ćeš kako će se neka pepeljuga pretvoriti u princezu  :)
Tu ne mislim na mijenjanje i dodavanje nečega što na fotki nema, nego samo izvlačenje onoga što je zabilježeno na površinu, ak me kužiš.
To možeš u svakom malom programčiću napraviti. Ja, konkretno, to radim u Picassi, jer mi je najjednostavnija.

Evo, usporedi:

« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2009, 04:51:47 poslijepodne Goričanka »
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #24 : Studeni 05, 2009, 05:46:58 poslijepodne »
Evo i mojih glasova.
Najviše me se dojmila slika od Točkice,iako sam se dvoumio između njezine slike i slike od Kuntakinte-Brazde. Prevagnulo je ipak palo lišće i tople boje jeseni.

Za drugu sam malo duže dledal jugo od plemenitašice i čamce od Bilaja. Čamci su me tako lijepo umirili,naprosto sam uživao,ali djelovali su mi previše "čisto",a danas mi nekako više odgovara boja mora i morske pjene pa sam se odlučio za jugo od Plemenitašice.

Nema baš puno slika ,ali svi ste se potrudili i ipak sam uživao. Hvala.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline dadi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 254
  • Karma: +1/-0
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #25 : Studeni 05, 2009, 05:53:58 poslijepodne »
Eto i mene, malo pišem puno čitam!

Moj glas ide Goričanki za sliku mimikrija, a drugi plemenitašici za olujno jugo.

Točkicin list na asfaltu mi je super, ali ipak su prevagnule ove dvije!
Pozdrav od prezaposlenog dadija!

Bilaj

  • Gost
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #26 : Studeni 05, 2009, 07:44:11 poslijepodne »
Drugi glas je išao Bilaju za čamce u bojama - izuzetna fotka! Zanima me koje si tehnike koristio u obradi?

Jel ti znaš kada si me pitala dali sam koristil HDR na nekoj fotki.
E pa ja ti još uvijek ne znam baš previše obrađivati fotke. Ja ti koristim Magic Extreme Photo Editor 6 - zato tak je brutalno jednostavan. Onda sam samo kliknuo naštimavanje svijetla i enhance color.

Na slici čamaca sam samo na fotoaparatu stavil malo zasičenije boje. U ovom magic extremu nisam siguran jesam li išta mijenjao osim cropanja i resize-a.

Ova sa drvetom je bila obrađivana i u GIMP-u. Tamo sam micao drvo (s desne strane slike je bilo drvo pa sam ga micao ne znam dali se skuži).

Ako trebam koristiti nešto super onda ovako. Slikam u RAW-u pa u pentax photo labaratory odredim white balance, pa pretvorim u jpeg. Pa onda u magic extreme. Ako trebam maknuti prišteve onda GIMP, ali nikak ne uspijevam napravit dobar drop u GIMPu pa onda moram prebaciti natrag u magic extreme da cropam i smanjim.

Uglavnom najgori dio mog fotkanja je da ne znam obrađivati kak treba  ;D

Ali ima jedna dobra stvar- skinuo sam li Lightroom koji je blasplatni do 3 mjeseca (ali uzmi lightroom 3 beta ).

Offline Točkica

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 395
  • Karma: +8/-4
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #27 : Studeni 05, 2009, 09:57:20 poslijepodne »


Iako je bilo prekrasnih fotki (Plemenitašičino "jugo" posebno, jer mi je more uvijek pri srcu) i odluku uopće nije bilo lako donijeti, moj glas s brega ide Bilaju i njegovom "potpuno žutom drvetu" jer meni ta slika, iako je drvo na prvi pogled statično, ipak ima vrlo snažnu dinamiku, a drugi Goričankinoj "jesenskoj mimikriji" zbog sjajno ulovljenog trenutka, ali i originalnog imena fotke.

Tako su glasali Vukomerički bregi.    :)

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #28 : Studeni 05, 2009, 10:08:13 poslijepodne »
Ja mislim da je ime fotke jako važno, jer govori ono što fotograf želi fotkom izreći, a ujedno je jaka sugestija i određuje način na koji fotku gledamo.
Ova mačka je inače vrlo nespretna i obična fotka, ali ju je ime znatno poravilo  :)
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Foto natječaj 11. - Boje jeseni
« Odgovori #29 : Studeni 05, 2009, 11:25:46 poslijepodne »

Plemenitašici, kapa dolje za olujno jugo. To je jako dobra fotka, ali plemenitašica moraš si malo truda dati da obradiš fotku na način da istakneš ljepotu detalja.  

Ja to ne znam.
Jedino što na korekciji fotografije znam napraviti je smanjiti je u Irfan-u, ostalo me nitko nikada nije podučio. I na prošlom forumu me kolega Sledge svojim izvrsnim tekstom naučio kako uopće zalijepiti fotografiju na forum. Šteta što tog posta više nema.

Sirova fotka ima svoju vrijednost ali onda to mora biti savršeni trenutak u kojem se do detalja poklope postavke aparata, vanjsko svjetlo, dobar motiv i mirna ruka, a to je jako teško postići.

E sad povijest ove fotke: Minimum pola sata, ako ne i više, sam čučala iza jednog zidića koji me koliko toliko štitio od naleta vjetra i špricanja mora. Odslikala sam bar 50 fotografija, pokušavajući uhvatiti dolazak velikog vala ili njegov udar. Bilo je jako oblačno, kišovito, silan vjetar (kakva mirna ruka?), skoro mračno na momente i često bih ja pritisnula gumbić, ali mi nije odmah okinulo pa se val razbio, a ja poslikam skoro pa mirno more.

Nakon što više nisam mogla niti čučati, nakon kaj sam se smrzla, nakon kaj sam bila sva mokra, i nakon kaj su mi se niz lice slijevale ogromne kapljice osjetim da su slane, i onda shvatim da sam mokra ali ne od kiše, nego od zapljuskivanja valova i da sam u stvari sva slana kao da sam se kupala, e tek tada sam odustala od daljnjeg „čekanja“ valova.

Fest sam se pomučila dobiti ovu fotku. I zato mi je jako draga, i ljepša mi je "sirova" nego ova dorađena (jasnija i skoro bih rekla sunčanija), jer kad sam slikala ništa nije bilo jasno, sve je bilo zapljuskano, maglovito, vjetrovito, tmurno, slano, vlažno, i lungo mare, i borovi i kamenje i nebo.

Fala na savjetu, moram učiti.  ;)

Moja prva ocjena ide mlačaninu za jesensku rapsodiju, jer nikada nisam promatrala a bome niti tak pozitivno doživjela pobranu kukuruzu, nego obično kao kukuržinje koje je netko namjerno ostavil na zemlji i onda bu nakon magli i snijega postalo gotovo crno, tužno, obešeno, strgano, a moglo je biti bar za štraju.
Ovak kak je mlačanin to prikazal je meni umjetnost. (smajlić palac gore)

Druga ocjena ide fitt-u za bakicu sa štapom. Idilična slika koja se gotovo više i ne može vidjeti jer čak niti jednom godišnje ne prolazim kroz šumu gdje nema asfalta (osim kad idem prema Krčkim vratima) gdje je put prozračan, sunčan, a bakica ide s polja (ili u polje) prema doma. Niti je umorna, niti je nevesela, nego je svakidašnja, a meni prekrasna.
Bakica, vi ste nosioc ove slike.

Bilajevo žuto drvo je izvanredno, ali ne drvo nego opalo lišće po tlu, koje nitko (još) nije poremetio, pa izgleda divno. :)

Dodatak:

oprostite, zaboravila sam - sve slike, ali baš sve su izvanredne, što ih više gledam to su mi ljepše. Nadam se da ćemo u idućoj temi još više sudjelovati, i oopet dati sve od sebe. Osim toga ova je tema bila itekako zahvalna.

Edit: dodatak
« Zadnja izmjena: Studeni 05, 2009, 11:34:10 poslijepodne plemenitašica »