Autor Tema: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....  (Posjeta: 150516 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #45 : Veljača 27, 2010, 12:27:27 poslijepodne »
KALENDAR RADOVA - VELJAČA

U polju  Počinje prihrana pšenice i ostalih ozimih usjeva - ozime zobi, raži, ječma i uljane repice dušičnim i kompleksnim mineralnim gnojivima s povećanim sadržajem dušika. Koristi se mehanizacija i posljednje smrzavanje za prihranu usjeva. Potkraj mjeseca siju se jari usjevi pšenice, zobi, raži i ječma, drl-jaju se i prozračuju tratine na livadama uz prihranu. Na livadama se možebitna voda ispušta u jarke, kanale i vodotokove.
 
U staji  U toplim danima oko podneva staju treba prozračiti, a stoka se pušta na svježi zrak. Tada se staja temeljito očisti i poprave manje štete. Hranidbi stoke i dalje treba pokloniti punu pažnju, posebno osigurati dovoljno minerala i vitamina. Perad i dalje držati na toplom, davati joj kvalitetnu hranu. Guske počinju nesti jaja, savijati gnijezda, pa im treba osigurati odgovarajuće mjesto.
 
U vinogradu  Kad je povoljno vrijeme, može početi rezidba vinograda. Mogu se obaviti svi propušteni radovi - kopanje jama, vađenje starih i osušenih čokota, popravak naslona, nabava i izrada kolja, gnojidba stajnjakom i kompleksnim mineralnim gnojivom, nabava cjepiva i pripravaka za zaštitu bilja.
 
U voćnjaku  Nastavite uređivati voćke. Rane od rezanja premažite voćarskim voskom. Prihranjuju se voćke, obavlja se zimsko prskanje bijelim uljem. Provjeravajte zaštitu od zečeva.

U povrtnjaku  Tople lijehe pune se bioenergetskim materijalom i dobrom klijališnom zemljom. Pripremaju se klijališta za sjetvu ili pikiranje biljčica. Provodi se njega sijanog povrća iz siječnja. U zaštićenom prostoru sije se rani kupus, rani kelj, rana salata, rana cvjetača, rana brokula, rana rajčica, rana paprika, patlidžan, rana korabica, a na otvorenom prostoru bob-mahunar, cikla, grašak, luk, mrkva, peršin, rotkvica. Na otvorenom prostoru sadi se češnjak, krumpir, rani kupus, kelj, kozjak, artičoka. Sadi se rajčica u plastenik. Iz trapa se uklanja trulo povrće.

U podrumu  Ovaj mjesec u podrumu nema posebnih radova ako smo sve obavili na vrijeme. Vino pretočeno u prosincu može se opet pretočiti, ostalo se povremeno kuša i nadolijeva. Ako se vino bistri prirodnim načinom, valja bistriti. Prazne bačve sumporiti i brinuti se o čistoći podruma i inventara. Pregledati buteljirana vina u vinoteci.

U vrtu  U vrtu se reže živica. Pregledajte vrtni alat, popravite ga ili nabavite novi. Možete saditi neke vrste lukovičastog cvijeća ako zemlja nije smrznuta.

U skladištu  Pazite na miris proizvoda. Ako se žito počelo zagrijavati, provjeriti ima li kukaca (žižaka) te primijeniti odgovarajući insekticid. Ohladiti žito, provjeriti stanje graha.
 
U priobalju  Breskva se štiti od štitaste uši i moljca, maslina se liječi od čađavice. U vinogradu se dovršava rezidba i sadnja, provodi zimska zaštita od bolesti i štetnika i prska protiv korova.
Sjetva povrća u klijalištu: paprika rana, patlidžan, rajčica rana.
Sjetva povrća na otvorenom: bob-mahunar, celer, cikla, grašak-biža, kapula, mrkva, peršin, rotkvica, šparga, špinat.
Sadnja povrća na otvorenom: artičoka, češnjak, kapula, krumpir.

Gnojidba Vrijeme je za organizacijske i druge pripreme za proljetnu sezonu.
Voćnjake, vinograde i maslinike u kojima nije obavljena osnovna gnojidba ujesen, treba pognojiti NPK formulacijama u kojima je istaknut sadržaj fosfora i kalija, kao stoje NPK 5-20-30 S, NPK 7-20-30 ili NPK 7-14-21 S.
Za prihranu ozimih usjeva nabaviti KAN 27% N, AN 33,5% N ili UAN 30% N.
Ako pšenica ujesen nije pognojena s dovoljno NPK gnojiva, za prvu prihranu treba nabaviti NPK 20-10--10 ili NPK 15-15-15.
Valja obaviti i gnojidbu livada i pašnjaka, ako nisu poplavljeni, s 300 - 400 kg/ha NPK 8-26-26 ili NPK 15-15-15 ili NPK 20-10-10. Nakon gnojidbe tratinu obično treba podrljati za suha vremena, kad tlo nije suviše vlažno.
http://www.abm.hr/kal-velj.php

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #46 : Veljača 27, 2010, 12:27:56 poslijepodne »
KALENDAR RADOVA - OŽUJAK

U polju  Počinje prihrana pšenice i ostalih ozimih usjeva - ozime zobi, raži, ječma i uljane repice dušičnim i kompleksnim mineralnim gnojivima s povećanim sadržajem dušika. Koristi se mehanizacija i posljednje smrzavanje za prihranu usjeva. Potkraj mjeseca siju se jari usjevi pšenice, zobi, raži i ječma, drl-jaju se i prozračuju tratine na livadama uz prihranu. Na livadama se možebitna voda ispušta u jarke, kanale i vodotokove.

U staji  U toplim danima oko podneva staju treba prozračiti, a stoka se pušta na svježi zrak. Tada se staja temeljito očisti i poprave manje štete. Hranidbi stoke i dalje treba pokloniti punu pažnju, posebno osigurati dovoljno minerala i vitamina. Perad i dalje držati na toplom, davati joj kvalitetnu hranu. Guske počinju nesti jaja, savijati gnijezda, pa im treba osigurati odgovarajuće mjesto.

U vinogradu  Kad je povoljno vrijeme, može početi rezidba vinograda. Mogu se obaviti svi propušteni radovi - kopanje jama, vađenje starih i osušenih čokota, popravak naslona, nabava i izrada kolja, gnojidba stajnjakom i kompleksnim mineralnim gnojivom, nabava cjepiva i pripravaka za zaštitu bilja.

U voćnjaku  Nastavite uređivati voćke. Rane od rezanja premažite voćarskim voskom. Prihranjuju se voćke, obavlja se zimsko prskanje bijelim uljem. Provjeravajte zaštitu od zečeva.

U povrtnjaku  Tople lijehe pune se bioenergetskim materijalom i dobrom klijališnom zemljom. Pripremaju se klijališta za sjetvu ili pikiranje biljčica. Provodi se njega sijanog povrća iz siječnja. U zaštićenom prostoru sije se rani kupus, rani kelj, rana salata, rana cvjetača, rana brokula, rana rajčica, rana paprika, patlidžan, rana korabica, a na otvorenom prostoru bob-mahunar, cikla, grašak, luk, mrkva, peršin, rotkvica. Na otvorenom prostoru sadi se češnjak, krumpir, rani kupus, kelj, kozjak, artičoka. Sadi se rajčica u plastenik. Iz trapa se uklanja trulo povrće.

U podrumu  Ovaj mjesec u podrumu nema posebnih radova ako smo sve obavili na vrijeme. Vino pretočeno u prosincu može se opet pretočiti, ostalo se povremeno kuša i nadolijeva. Ako se vino bistri prirodnim načinom, valja bistriti. Prazne bačve sumporiti i brinuti se o čistoći podruma i inventara. Pregledati buteljirana vina u vinoteci.

U vrtu  U vrtu se reže živica. Pregledajte vrtni alat, popravite ga ili nabavite novi. Možete saditi neke vrste lukovičastog cvijeća ako zemlja nije smrznuta.

U skladištu  Pazite na miris proizvoda. Ako se žito počelo zagrijavati, provjeriti ima li kukaca (žižaka) te primijeniti odgovarajući insekticid. Ohladiti žito, provjeriti stanje graha.

U priobalju  Breskva se štiti od štitaste uši i moljca, maslina se liječi od čađavice. U vinogradu se dovršava rezidba i sadnja, provodi zimska zaštita od bolesti i štetnika i prska protiv korova.
Sjetva povrća u klijalištu: paprika rana, patlidžan, rajčica rana.
Sjetva povrća na otvorenom: bob-mahunar, celer, cikla, grašak-biža, kapula, mrkva, peršin, rotkvica, šparga, špinat.
Sadnja povrća na otvorenom: artičoka, češnjak, kapula, krumpir.

Gnojidba Vrijeme je za organizacijske i druge pripreme za proljetnu sezonu.
Voćnjake, vinograde i maslinike u kojima nije obavljena osnovna gnojidba ujesen, treba pognojiti NPK formulacijama u kojima je istaknut sadržaj fosfora i kalija, kao stoje NPK 5-20-30 S, NPK 7-20-30 ili NPK 7-14-21 S.
Za prihranu ozimih usjeva nabaviti KAN 27% N, AN 33,5% N ili UAN 30% N.
Ako pšenica ujesen nije pognojena s dovoljno NPK gnojiva, za prvu prihranu treba nabaviti NPK 20-10--10 ili NPK 15-15-15.
Valja obaviti i gnojidbu livada i pašnjaka, ako nisu poplavljeni, s 300 - 400 kg/ha NPK 8-26-26 ili NPK 15-15-15 ili NPK 20-10-10. Nakon gnojidbe tratinu obično treba podrljati za suha vremena, kad tlo nije suviše vlažno.
http://www.abm.hr/kal-ozu.php

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #47 : Ožujak 01, 2010, 09:19:43 prijepodne »
KALENDAR RADOVA - VELJAČA  
U voćnjaku  Nastavite uređivati voćke. Rane od rezanja premažite voćarskim voskom. Prihranjuju se voćke, obavlja se zimsko prskanje bijelim uljem. Provjeravajte zaštitu od zečeva.

I jeste li kaj napravili ovu subotu. Bilo je idealno vrijeme za voćnjak.

Ja sam bil i voskaril sam. Jedno drevo su zecovi dosta pojeli.
Sva ostala drveča sam pofarbal sa bijelom bojom tak da su mi vočke cakum pakum.

Vidio sam sota ljudi koji su već kupovali otrove za špricanje. Ja još nisam ništa špricao. Možda idući vikend.
 ;D
Anyway napakon je došlo proljeće !

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #48 : Ožujak 01, 2010, 10:06:16 prijepodne »
Spremam se obrezati orah ,ovih dana i ostale male voćke jer nemam toga puno.
Mislim da do Jurjeva ima još vremena.
Vinograd ionako ne radim,već sam ga zapustil.

Evo ako netko želi poslove u vinogradu i imati berbu grožđa,iznajmim besplatno vinograd,nasad je izabela i direktor,a nalazi se u Vukomeriču kod pilane.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #49 : Ožujak 01, 2010, 10:36:00 prijepodne »
Spremam se obrezati orah ,ovih dana i ostale male voćke jer nemam toga puno.
Mislim da do Jurjeva ima još vremena.
Vinograd ionako ne radim,već sam ga zapustil.

Ja ću orezivati tek kada polako počne pupati granje.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #50 : Ožujak 01, 2010, 09:52:35 poslijepodne »
Ja sem v sobotu počel rezati vočke,vrušil jenu slivu kaj je nikak rodila,obrezal jorgovane,adame-majmune-kaksevečzoveonodrevokajcvete.Des sem nekaj presajal,če se primle most se primlem i ceplejna,počel sem brajdje rezati a one šibe kaj mi se čine fajn bum zakopal.Lani sem se gloga zadobavil i če Bog da najnega bum probal cepiti mušmulu-več sem dokončal z rođakom kaj ju ima za pelcere,il kak se to več zove.Nekaj mi je potiralo od pred dve-tri lete,trebale bi biti divle jabuke,il ruške,za podlogu.Zanimlivo da je jena divlača napolu prestala roditi otkat su autoban otprli...Ja ti niš ne špricam nit umeteram,če kaj je-je,če ni-ni,ali da zvadim po šest mesec dve kile naribane jabuk za štrudlin ze škrijne bole diše nek one z apoteke dučana.
F četrtomu mi mesecu dolaze pure i piščenci.Vrta se bum prijel,kak je to pokojni Joža Pankretič znal reči,da se more z golum ritjum na zemle sedeti.
Gore visoko,dole trdo,kratki dani,duge noči,žena,deca,kriza,degresija,am znaš kak to ide...

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #51 : Ožujak 07, 2010, 08:29:01 poslijepodne »
Ovaj vikend je bilo super na sluncu ali u hladu- zima za poluditi.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #52 : Ožujak 12, 2010, 01:09:05 prijepodne »

Regionalni

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #53 : Ožujak 15, 2010, 10:35:27 prijepodne »
Jeste li kaj ovaj vikend delali.
Ja sam svoje vočkice napakon pošprical s crvenim uljem. Valjda budem ove godine ubil sve te beštije kaj mi napadaju vočkice.

Hmm to je sada zadnje špricanje. Još sam zel malo gnojiva NPK 15-15-15 i pobacal, ali dosta malo. To će valjda još ovaj snijeg zadnji otopiti i upiti u zemlju. Možda je malo prerano ali valjda me ne bude tih 2 tjedna nekaj ubilo.

plemenitashica

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #54 : Ožujak 15, 2010, 06:56:46 poslijepodne »
Jeste li kaj ovaj vikend delali.

Ja još n i š t a. Ne znam kaj čekam, valjda da prestane snijeg. Kod mene u dvorištu i cvjetnjaku ga ima još dosta.

Bilaj

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #55 : Ožujak 17, 2010, 09:08:15 prijepodne »
pa bilo je i kod mene snijega, ali relano gledjaući ovaj snijeg je od danas prošlost :-)

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #56 : Ožujak 22, 2010, 10:13:05 prijepodne »
Isprika ako je ovo već bilo obrađeno jer nisam provjeravao. Posijali smo sjeme paradajza i paprike u plastično klijalište i stavili na klupicu ispod prozora. Manje-više sve je niklo no mladice su tanke i jako visoke. Sada već dodiruju prozirni poklopac i bojim se da će sve stradati ako takove budu presađene na gredicu. Jer ih možda u ovoj fazi trebam presaditi u nešto drugo ili da im vremenski produžim svjetlo nekakvom žaruljom?

JosipJoža

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #57 : Ožujak 22, 2010, 10:28:34 prijepodne »
Trebali ste ih nakon nekog vremena kada su izrasle presaditi pojedinačno kako bi se stabljike formirale jače i stabilnije, bile postojanije i čvršće a samim tim i kvalitetnije za sadnju u gredicu, nakon nekog vremena.
Ovako ne znači da će one propasti ali sigurno neće biti kvalitetne i dati odgovarajući rod kao u slučaju da ste ih presadili.
To bi bilo iz mog skromnog znanja o sadnicama i presadnicama ako netko zna bolje, dapače.

Usput jedno pitanje, zimsko špricanje voćki crvenim uljem nije još kasno napraviti?
I da li kiša smeta nakon špricanja, odnosno da li spere to ulje, te da li je nužno novo špricanje nakon kiše, ako je špricanje napravljneo prije kiše?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #58 : Ožujak 22, 2010, 05:18:04 poslijepodne »
Ja sem čul da se paradajz ne sadi sam nek fkupu po 3-5 komadi i na mesto de si ga i lani sadil.A to se dela zato kaj je po prirode jalen.Tak sem delal par let unazad i nemam lošoga iskustva.

Offline cobra

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 36
  • Karma: +0/-0
Odg: Cvjetnjak, voćnjak, povrtnjak....
« Odgovori #59 : Ožujak 30, 2010, 10:39:53 prijepodne »
Trebali ste ih nakon nekog vremena kada su izrasle presaditi ....
Gosp.JosipJoža hvala na odgovoru.Nisam ovih dana bio u prilici javiti se, jer sam dane pretežno proveo u vinogradu. Presadili smo u međuvremenu sadnice, pa ćemo vidjeti što dalje.