Autor Tema: Aktualne vremenske prilike  (Posjeta: 146240 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline krok

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 237
  • Karma: +0/-0
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #195 : Prosinac 15, 2010, 03:34:05 poslijepodne »
WTF? Dvaput u godinu dana?!

Pa sjećam se da se to prije događalo jednom u XY godina...
Pa već je bilo u proljeće zatvoreno kaj nije?

to bi bilo onda tri puta :-)

Za malo katastrofa 
Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #196 : Prosinac 17, 2010, 08:54:55 prijepodne »
Nakon prevelike količine oborina i otapanja snijega (poslije ove zadnje "poplavice") - stalno pratim vodostaje Save skroz od slovenske granice i vodostaje odteretnih kanala, Odre...

http://www.voda.hr/HV_PrikazVodostaja_EksternaVS8/A3.aspx?postajaID=5&slivID=1
« Zadnja izmjena: Prosinac 17, 2010, 08:57:02 prijepodne Zagorec BP »

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #197 : Prosinac 18, 2010, 11:17:35 poslijepodne »
Bome stislo vani. U Gorici je trenutno -11C, dok na onoj čistini mjerna postaja na Plesu mjeri i -16C..brrrr

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #198 : Prosinac 18, 2010, 11:42:21 poslijepodne »
Ribnica je još topla tek je -14    :o

Offline Ego

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 128
  • Karma: +0/-0
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #199 : Prosinac 19, 2010, 03:15:30 prijepodne »
Petrovina je na -16

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #200 : Prosinac 19, 2010, 06:57:25 prijepodne »
Mraclin, sjeverna strana kuće koja je i inače uvijek u "hladu" je minus 14,5 jutros u 05.30, kako pokazuje auto, dok me vanjski radio-odašiljač koji mjeri i šalje podatke u kuću na vremensku stanicu ostavio još pred par dana, baterije ne izdržavaju takve niske temperature...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #201 : Prosinac 19, 2010, 12:50:45 poslijepodne »
neznam  kak je bilo prek noći,ali znam da kad sam se ujutro u  8 probudila bilo je -11

Bilaj

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #202 : Prosinac 19, 2010, 01:16:36 poslijepodne »
Ja sam se jučer vozil oko 11 navečer i taman je temperatura bila od hrašća na potezu prema gradičima prije nadvožnjaka punih -18.5 stupnjeva.

To je najhladnije kaj sam naletil. Ostatak na ravnicama oko lukavca je bilo oko -15 -16 stupnjeva u to doba.
Na bregima je bilo puno toplije. Tamo oko -9 stupnjeva.

Offline spoofy

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #203 : Prosinac 19, 2010, 02:42:45 poslijepodne »
Mraclin, sjeverna strana kuće koja je i inače uvijek u "hladu" je minus 14,5 jutros u 05.30, kako pokazuje auto, dok me vanjski radio-odašiljač koji mjeri i šalje podatke u kuću na vremensku stanicu ostavio još pred par dana, baterije ne izdržavaju takve niske temperature...

Mjenjaj dobavljača baterija. Moje vulgaris stare 6 mjeseci uredno rade. :-)

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #204 : Prosinac 19, 2010, 05:58:39 poslijepodne »
Koje koristiš - sada imam ono njesra iz Kauflanda, no inače koristim i Duracell, i još neke iz punjača...  koje imaš (veličina AAA)?
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #205 : Prosinac 19, 2010, 06:34:47 poslijepodne »
Vezano uz baterije primjetio sam da se punjive baterije vrlo brzo istroše i zato ih ne koristim u vremenskoj stanici. Obične ali obavezno alkaline ( njesra iz Kauflanda  :D) stavljam u vanjske senzore od proljeća i okvirno mi traju do kasne jeseni, a onda stavljam duracell i cijelu zimu, kakav god minus bio, si bez brige.

Da još sam i primjetio da na vremenskoj koja koristi AAA (3kom) baterije moram čeće mijenjati nego na ovoj koja radi sa AA (2 kom) no vjerojatno ulogu igra i veličina displaya na vremenskoj i količina stalno prikazanih podataka.
« Zadnja izmjena: Prosinac 19, 2010, 06:39:50 poslijepodne Vegi »

Zagorec BP

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #206 : Prosinac 19, 2010, 06:53:51 poslijepodne »

Kod punivih baterija je problem i vrsta baterije te tip punjača koji se koristi. Dakle, punjač za NiCd (nikal-kadmij) baterije koje su do nedavno bile jako raširene, ošteti NiMh (nikal-metalhidrd) baterije. Punjač za NiMh baterije mjeri napon punjenja i kod određenog napona prekida punjenje jer se u tom trenutku povećava temperatura i javlja tlak plina u bateriji koji izazove proboj folije i kratak spoj u bateriji te se ona ne može više napuniti ili joj je kapacitet strašno smanjen. Takvih naponskih nivoa ima nekoliko, pa je važno koristiti prikladan punjač za NiMh baterije (to piše na punjaču) koji prekidaju punjenje u propisanom trenutku i čuvaju bateriju.

Ima i loših baterija odnosno baterija koje stoje dugo u skladištu te često u paketu od 4 komada baterija, jedna ne valja.
Punive baterije imaju radni napon 1,2 volta koji je za neke uređaje već prenizak i smatraju takvu bateriju praznom, za razliku od nepunivih koje imaju napon 1,5V.
 8) 8) 8)



Offline spoofy

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 125
  • Karma: +0/-0
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #207 : Prosinac 19, 2010, 06:57:50 poslijepodne »
@Sledgehammer: Ne znam koje su nutra, ili koracell ili plava varta jeftina, isto iz Kauflanda.

Nova generacija NiMh baterija ima skroz smanjeno samopražnjenje i takve punjive baterije se ne isprazne tak brzo. Tražite "precharged" tip i bit čete zadovoljni. Jedan od predstavnika tih baterija je Sanyo Eneloop, imam ih desetak komada i koristim ih svugdje. Ne isprazne se brzo. Traju ko obične nepunjive.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #208 : Prosinac 19, 2010, 07:10:52 poslijepodne »
Punive baterije imaju radni napon 1,2 volta koji je za neke uređaje već prenizak i smatraju takvu bateriju praznom, za razliku od nepunivih koje imaju napon 1,5V.

E to je i mene zeznulo. Nisam mogao vjerovati kad mi je čovjek prvi put to rekao.

Ja u fotiću imam dobra iskustva sa Sanyo punjivim baterijama kapaciteta 2500-2700 mAh.

Bilaj

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #209 : Prosinac 19, 2010, 10:18:34 poslijepodne »
Nova generacija NiMh baterija ima skroz smanjeno samopražnjenje i takve punjive baterije se ne isprazne tak brzo. Tražite "precharged" tip i bit čete zadovoljni. Jedan od predstavnika tih baterija je Sanyo Eneloop, imam ih desetak komada i koristim ih svugdje. Ne isprazne se brzo. Traju ko obične nepunjive.

Da definitivno takve baterije treba kupiti. Imaju malo lošiji kapacitet od običnih baterija ali to se brzo kompezira jer se obične baterije jako brzo smaoisprazne.

Ja imam sanyo enelop, duracel active charge, i ReCyko+ i sve su prilično dobre baterije.
s druge strane ima sada jenda nova od enelopa batrija (mislim da je enelope extreme ili tak nekak) koja napakon ima kapacitet ekvivalentan običnim baterijama.