Autor Tema: Dozvolite da se obratimo  (Posjeta: 14309 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Dozvolite da se obratimo
« : Prosinac 08, 2009, 02:39:37 prijepodne »
HTV2 01.12.2009. 20:05

Ciklus antifašističkog filma: Valter brani Sarajevo, bosanski film
Ratni film. Krajem 1944. godine grupa njemačkih vojnih postrojbi smještena blizu Sarajeva pod svaku cijenu se pokušava izvući iz obruča. Istodobno, njemačka obavještajna služba čini sve da osigura tajnost operacije Laufer, poduzete radi snabdijevanja gorivom ove vojske u povlačenju. U tome ih sprečavaju sarajevski ilegalci sa svojim legendarnim vođom, partizanskim obavještajcem Valterom (B. Živojinović). On je kao iskusni ratnik i pronicljivi agent jedini u stanju onemogućiti dostavu goriva Njemcima i spriječiti njihovo napredovanje...
"Valter brani Sarajevo", snimljen 1972. godine, kultni je jugoslavenski film, slobodna interpretacija istinite priče o antifašističkom borcu, vještom obavještajcu i organizatoru, Vladimiru Periću Valteru. To je ratna drama koja redateljski mjestimično podsjeća na špijunske filmove, s mnogo akcijskih scena i napetih trenutaka. Režiju potpisuje poznati bosanski redatelj upravo ovoga žanra Hajrudin Krvavac, a glume slavni jugoslavenski glumci Ljubiša Samardžić, Bata Živojinović, Relja Bašić i drugi. Zanimljiv je podatak da je ovaj film, inače jako gledan i popularan u bivšoj Jugoslaviji, svojedobno doživio veliku gledanost u Kini.

Trajanje:  130 min.
Uloge:  Ljubiša Samardžić, Bata Živojinović, Pavle Vuisić, Rade Marković, Dragomir Bojanić, Neda Spasojević, Relja Bašić, Rolf Roemer
Scenarij:  Đorđe Lebović
Redatelj:  Hajrudin Krvavac

http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2009-12-01

Narodni heroji
Valter


Valter brani sarajevo je jedan od najboljih partizanskih filmova. Nema onoga kome se taj film nije svidio. No malo njih zna da pravi Valter postoji i zvao se Vladimir Perić. Rođen je 1919.g. u Prijepolju, Srbija. Većinu svog revolucionarnog života djeluje u Sarajevu u kojem pogiba 16. 04. 1945.

Perić Miloša Vladimir - Valter

Rođen 1919. u Prijepolju, Srbija. Posle završene osnovne škole, upisao se u Trgovačku akademiju. Zbog lošeg materijalnog stanja, bio je prisiljen da se sam uzdržava i školuje. Posle završene Trgovačke akademije, odlazi u Beograd na Visoku ekonomsko-komercijalnu školu. U vrijeme kada je bio na službi u Hipotekarnoj banci u Sarajevo, od 1940. godine postao je član Mjesnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije za Sarajevo, Prije toga je aktivno učestvovao i radio u naprednom radničkom pokretu.

Kada su fašistički zavojevači okupirali Jugoslaviju, Valter je nastavio ilegalno da radi u Sarajevu, da bi ubrzo stupio u Majevički partizanski odred, čiji je komandant postao krajem 1942. godine. Otišao je, zatim, u Zenički partizanski odred, koji se u početku pročuo po mnogim uspješnim akcijama. Valter je bio komandant udarnog bataljona.
U 6. istočno-bosanskoj brigadi bio je komandant bataljona.

Početkom 1943. godine, upućen je na ilegalni rad u Tuzlu. U ovom gradu, i pored izuzetno teških uslova rada, uspješno je izvršavao sve zadatke.

U ljeto 1943. godine, rukovodstvo NOP u Bosni i Hercegovini je uputilo Valtera na ilegalni rad u Sarajevo. Tamo je postao sekretar Mjesnog komiteta Partije, Kao iskusan borac i dobar poznavalac prilika u ovom gradu, učinio je mnogo da oživi ilegalni pokret. Davao je značajnu pomoć partizanskim jedinicama koje su djelovale u okolini Sarajeva. Organizirao je mrežu partizanske obavještajne službe. U nekoliko navrata, Specijalna policija pokušavala je da otkrije i uništi i legalne punktove i sarajevsku organizaciju u cjelini. To joj, osim rijetkih slučajeva, nije polazilo za rukom. Valter je još za života postao legenda, kao jedan od najiskusnijih i najhrabrijih obavještajaca narodnooslobodilačkog rata. Hrabar, veoma inteligentan, pronicljiv i sposoban borac, svaki put je nadmudrivao neprijatelja. Nekoliko puta je po specijalnim zadacima odlazio na slobodnu teritoriju i u Vrhovni štab narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije.

Gotovo do kraja rata, do 6. aprila 1945. godine, stajao je na čelu svih akcija ilegalne organizacije u Sarajevu. Poginuo je u završnim borbama za oslobođenje grada.

Hrabro, kakav je inače bio cijelog života, Valter je s grupom boraca čuvao električnu centralu koju su ustaše htjele da unište prilikom povlačenja. U ovim borbama, minobacačka granata prekinula je životni put Vladimira Perića. Ostala je legenda o neustrašivom i odvažnom obavještajcu Valteru.

Narodnim herojem proglašen je 24. jula 1953. godine.

http://www.leksikon-yu-mitologije.net/read.php?id=4142

shaka zulu

  • Gost
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #1 : Prosinac 08, 2009, 02:40:15 prijepodne »
HTV2 08.12.2009. 20:05

Ciklus antifašističkog filma: Bitka na Neretvi, jugoslavensko-njemačo-talijansko-američki film
Početkom 1943. godine jedanaest njemačkih i talijanskih divizija, jedan ustaški zdrug i 18.500 četnika Draže Mihajlovića počeli su s provođenjem plana "Weiss 1" kako bi uništili partizanske jedinice. Pritisnuti nadmoćnijim neprijateljem partizani su se s Vrhovnim štabom i 4.500 ranjenika i tifusara našli opkoljeni u dolini Neretve. Ostao je samo jedan most na čijoj su drugoj strani čekale jake četničke snage pripremajući se za maskar ranjenih boraca, tifusara i naroda. Tito naredi rušenje mosta. Iznenađeni neprijatelj prebacuje svoje snage na sjever predviđajući da će partizani tamo pokušati proboj iz obruča. Međutim, u toku samo jedne noći partizani pokraj srušenog grade improvizirani most i prebacuju se na drugu stranu Neretve izigravši neprijatelja, a u odlučujućem obračunu četničke snage doživljavaju definitivni vojnički i politički poraz u II. svjetskom ratu.
Glavni likovi filma su partizanski borci, ranjenici, oboljeli od tifusa, neprijateljski komandanti, zarobljenici.
Film "Bitka na Neretvi" je imao veliki uspjeh kod nas i u svijetu i spada u red najgledanijih ratnih filmova u povijesti svjetske kinematografije. Uz brojne nagrade film je 1969. nominiran za nagradu Oscar među 5 najboljih inozemnih filmova.

Trajanje:  166 min.
Uloge:  Yul Brynner, Orson Welles, Silva Košćina, Sergej Bondarčuk, Franco Nero, Hardy Krüger, Curd Jürgens, Milena Dravić, Boris Dvornik, Fabijan Šovagović, Bata Živojinović, Anthony Dawson, Lojze Razman, Ljubiša Samardžić
Scenarij:  Ratko Đurović, Stevan Bulajić, Ugo Pirro, Veljko Bulajić
Redatelj:  Veljko Bulajić

http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2009-12-08

shaka zulu

  • Gost
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #2 : Prosinac 08, 2009, 02:41:34 prijepodne »
Kaj je sad ovo!?
Drugi tjeden nebumo videli kak je štornul narodni heroj Sava Kovačević!? "Prijel" je celi redenik metkov z MG-42,"šarca","garonje",i još je imal snage zatuči mitrolesca z kundakom negovoga oružja.



Narodni heroji
Komandant Sava


KOVACEVIC SAVA, proslavljeni ratni komandant, narodni heroj (Nudo, Grahovo, 1905 – Krekovi na Sutjesci, 13. juna 1943). U svim borbama istice se licnom hrabroscu i vjestinom komandovanja. Bio je zamjenik komandanta Glavnog staba za Crnu Goru i Boku i clan Vrhovnog staba, od juna 1942. godine komandant Pete crnogorske proleterske brigade, s kojom se u julu 1942. godine probija sa Zelengore u Bosansku krajinu. U cetvrtoj neprijateljskoj ofanzivi sa svojom brigadom ucestvuje u borbama za oslobodjenje Prozora, u borbama protiv njemackih snaga kod Konjica i u razbijanju cetnika na lijevoj obali Neretve. Marta 1943. postao je komandant Trece divizije. Veoma skroman, omiljen i popularan kod boraca i naroda bio je primjer neustrasivog revolucionara i jedan od najvecih junaka Narodnooslobodilackog rata u Jugoslaviji. Za narodnog heroja proglasen je 6. jula 1943. godine.
 
Sava Kovacevic je bio prvi komandant V proleterske koja i danas postoji kao V motorizovana brigada VSCG I smjestena je u kasarni Masline (nekad Marsal Tito)u Podgorici.Ta brigada ima i svoju spomen sobu koja cuva Savin automat i jos neke licne njegove stvarcice

Sava Kovacevic, rodjen je 1906. godine u selu Nudo, Grahovo, Crna Gora.
Posle zavrsene osnovne skole, stalno je bio u pecalbi po selima i raznim preduzecima gdje je dosao u dodir sa naprednim radnicima; ucestvovao je u mnogim akcijama i demonstracijama koje je organizovala Komunisticka partija Jugoslavije. Takodje, ucestvovao je u radu naprednih kulturno-prosvetnih drustava u niksickom i trebinjskom srezu, kao i u sindikalnim organizacijama u Kosovskoj Mitrovici i Beogradu.
U Komunisticku partiju Jugoslavije primljen je 1925 godine. Bio je sekretar celije u svom mjestu, clan mjesnog komiteta KPJ u Grahovu, clan Okruznog komiteta KPJ u Niksicu i clan Pokrajinskog komiteta KPJ za Crnu Goru i Boku. Ucestvovao je na raznim mjesnim, okruznim i pokrajinskim konferencijama KPJ. Bio je proganjan, zatvaran i nekoliko puta osudjivan od strane Suda za zastitu drzave (1930, 1934, 1935, 1936 i 1939. godine u Grahovu, Niksicu, na Cetinju, u Kosovskoj Mitrovici i u Beogradu).
U vrijeme julskog ustanka Sava je jedan od rukovodilaca oruzane borbe u svom kraju. Nalazio se na celu odreda koji su zauzeli Grahovo, tom prilikom zaplijenjena je velika kolicina naoruzanja i opreme. Oktobra 1941. godine sa svojim odredom presreo je italijansku kolonu i tom prilikom zarobio 50 neprijateljskih vojnika, unistio tri tenka i pet kamiona.
Kao komadant Niksickog odreda, u zimu 1941-42. godine, Sava je vodio teske borbe protiv Italijana u okolini Grahova. Pamti se njegov podvig kada je u jednoj borbi skocio na tenk i vozio se na njemu sve dok posadu nije pobio revolverom. O junastvu Save Kovacevica se pricalo i daleko van terena na kom je boravio. Zahvaljujuci vojnickoj umjesnosti i autoritetu koji je posjedovao, Sava postaje komadant Operativnog staba za Hercegovinu, a nedugo potom zamjenik komadanta Glavnog staba za Crnu Goru i Boku, te clan Vrhovnog staba.
Uoci trece neprijateljske ofanzive, Sava je uvijek bio na najopasnijim mjestima. Ostace upamceno njegovo herojstvo i pozrtvovanje kada je, poslije 12 dana neprekidnog marsa, pod stalnim borbama, uspio prebaciti jedinicu i ranjenike s prostora Maglic, Zelengora, Foca do Prozorske kotline, na slobodnu teritoriju.
U Bosanskoj Krajini Sava Kovacevic ucestvovao je u mnogim borbama sa svojom Petom crnogorskom brigadom. Pocetkom cetvrte ofanzive, januara 1943. godine, napada Prozor i zajedno s Prvom dalmatinskom brigadom zauzima grad poslije teskih ulicnih borbi. U to vrijeme sa svojim odredima bio je stalna opasnost za italijanske kolone na drumu Prozor - Rama; licno, skakao je na tenkove i rucnim bombama likvidirao posade.
U toku cetvrte ofanzive Sava je vodio borbe kod Konjica i Jablanice, na Neretvi i u Gackom. U bici na Javorku on razbija jake italijanske snage i zarobljava preko hiljadu dve stotine neprijateljskih vojnika. U stvari, citav puk Divizije "Mesina" biva unisten tom prilikom.
U petoj neprijateljskoj ofanzivi Sava Kovacevic je komadant trece divizije narodnooslobodilacke vojske Jugoslavije; kao i uvijek Sava je opet na najopsnijem i najvaznijem terenu: na terenu Niksic - Savnik. Prema njegovim jedinicama nastupale su tri italijanske divizije i jaci dijelovi njemacke SS divizije "Princ Eugen". Uz nadcovjecanske napore Sava sa svojim borcima odbija mnogobrojne napade neprijatelja ciji je cilj bio: unistiti partizanske snage na prostoru Pive i Tare.
Poslije proboja na Sutjesci i pokreta partizanskih snaga na sjever, neprijatelj je uspio zatvoriti obruc oko Savine divizije na Sutjesci. Sa njegovim borcima nalazilo se preko tri hiljade teskih ranjenika. U takvoj situaciji, Sava sa svojom divizijom preuzima juris na neprijateljska utvrdjenja kod sela Krekova. U toj borbi, jednoj od najzescih u narodnooslobodilaskom ratu, jurisajuci na bunkere, pada smrtno pogodjen, legendarni junak - Sava. (U istoj bici poginuli su i Savin otac Blagoje, brat Janko i bratic Dragan).
Medju prvima je proglasen za narodnog heroja, 6. 7. 1943. godine.

"Dok Sutjeska voda tece
umrijeti Sava nece."

"Hamovicu reci Rade
gdje Mizara Sava pade."



http://www.leksikon-yu-mitologije.net/read.php?id=2531

EH... DRUG SAVA! NIT' REVOLUCIONAR, NIT' VOJNIK, NIT' VINO, NIT' VODA! COVEK PREK PO NARAVI KOJI JE IZ INATA OTISAO U PARTIZANE I TAMO GA TAJ ISTI INAT KOSTAO GLAVE. ISTOCNU I STARU HERCEGOVINU ZACRNIO OD CRNIH MARAMA GORE OD USTASA... NIJE BIO SKROMAN NEGO NABUSIT I PREPOTENTAN. MISLIO JE DA MU NIKO NE MOZE NISTA, A NASAO SE MAJSTOR, PA MAKAR BIO I BRAVAR!

Recite vi meni zašto je drug Sava bio žrtvovan? Jedan od rijetkih vojnika koji je imao dovoljno vojničkog znanja, časti i hrabrosti da parira Titu. Ostali sušićavi kvaziintelektualci iz glavnog štaba nisu bili nikakva prijetnja Titu, već su mu trebali da njegova karizma pored takvih može biti još i veća. Samo oni koji su bili stvarna prijetnja trebali su herojski poginuti pod sumljivim okolonostima ili nestati u čistkama.

http://www.leksikon-yu-mitologije.net/read.php?id=3275

Offline dobola

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 229
  • Karma: +1/-0
  • Imagine
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #3 : Prosinac 08, 2009, 01:03:41 poslijepodne »
Vidiš Kunta, zanimljivo pitanje. Kad bi povukli paralelu ispada da je i Tito imao veliki administrativni aparat koji je "pojeo" realni sektor. Valjda je to neki urok koji su još Osmanlija babo i njegovi jataci bacili na ove prostore. Em roknu kralja u Sarajevu, em Rusi oslobode Beograd, em Tito drpa glumice na Brijunima.....čudne kombinacije.  ::)
Ko to tamo peva?

shaka zulu

  • Gost
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #4 : Prosinac 08, 2009, 08:50:31 poslijepodne »
Povodom ciklusa “antifašističkih filmova” na HTV-u       
Nedjelja, 22 Studeni 2009 20:57
 
Povodom ciklusa “antifašističkih filmova” na HTV-u Hrvatska televizija nije mogla prirediti svoj prvi ciklus partizanskog filma, nakon gotovo dva desetljeća cenzure u tom pogledu i žanru, a da nas opet nije uvukla u gadne neugodnosti. Izražene jezikom, čisto semantički, naime, one su tako zabilježene već u nazivu ciklusa iz kojeg smo već vidjeli dva od osam nastavaka: ti su filmovi nazvani – antifašističkim. To je, inače, zadnja crta civilizacijske obrane u Hrvatskoj, taj grubo uopćeni pojam antifašizma o kojem posljednjih godina baš često slušamo. Ali, obrane uvelike domobranskog tipa, nažalost.

O tome se posljednjih dana u novinama moglo vidjeti ponešto polemičkog naboja koji svjedoči da je ovdašnja čeljad ipak svjesna podvale, inženjeringa iz prisavske radionice. Hoće se reći da je epitet partizanštine danas malo pretvrd, hard core, čak ideološki kompromitiran. Također, antifašističko naspram partizanskog dio je novokomponirane vulgate, oruđa političke korektnosti našeg doba i prostora, istog onog koji lako priznaje i čak stavlja akcent uz npr. realizaciju holokausta u konclogoru Jasenovac, budući da je činjenica pogroma Židova “probavljena” u globalnom kontekstu, e da bismo usput nekako zaturili onu težu i osjetljiviju, sad samo našu specifičnost, dakle genocid nad Srbima.

Dnevnopolitičko redizajniranje

Purističko i ziheraško forsiranje antifašizma u odnosu na ovdašnju partizaniju i potom, napose, njezino komunističko vodstvo te udarnu bornu snagu, zapravo nije ništa doli revizionistička relativizacija same antifašističke borbe. Htjelo bi se u isti pretinac tako nabiti komuniste, fatalno uprljane zločinima na kraju rata i poslije njega – to mnogi nikad ne propuštaju kazati, a Crkva jedva čeka, kao da sama nije stoljećima puštala krv narodima – i s njima prepošteni Mačekov HSS, i blaženog Alojzija Stepinca, a valjda još i Pavelićeve zabludjele ministre Vokića i Lorkovića…

Službeni nastupi predstavnika HTV-a o spomenutom su ciklusu već rekli koješta, no upada u oko prikrivanje ukupnog popisa naslova, mada ih je svega osam. Glasnogovornik javne nam televizije priznao je da bi oni sami, pa koga god to predstavljalo, “voljeli vidjeti” još i “Neretvu” (uz već prikazanu “Sutjesku” i “Most”, koji je najavljen pa odgođen zbog obljetnice pada Vukovara – kao da bi partizanski film vrijeđao uspomenu na stradanje toga grada), “Valter brani Sarajevo” i “U gori raste zelen bor”, no također i “kvalitetne inozemne naslove antifašističke tematike”. Kao da potonje ne mogu puštati kad god hoće, kao da to ionako ne čine razmjerno često, nego sad još moraju smanjivati ponižavajuće malen prostor za selekciju iz desetaka kvalitetnih domaćih partizanskih, da ih nazovemo pravim imenom, filmova.

Antun Vrdoljak, uzgred rečeno, nije bio impresioniran time što će njegov film “U gori raste zelen bor” očito biti u ciklusu – uostalom, vidjeli smo to djelo ovih godina više puta na televiziji – samo je izjavio da želi tantijeme. Čak je i taj Vrdoljakov hit iz sedamdesetih, ustvari, punokrvni partizanski film, a što golema većina “inozemnih naslova antifašističke tematike” uopće nije. Golema većina ostalih europskih zemalja, da ne idemo dalje, uopće nije imala partizane, kamoli bogat filmski žanr posvećen njima. Šteta, jer se te zemlje sigurno danas ne bi sramile takve svoje prošlosti, naprotiv.

Uglavnom, želeći saznati koji bi još od domaćih filmova mogao zavrijediti milost s Prisavlja i kako generalno izgleda tamošnja vizija uskrsnuća partizanskog žanra, bili smo slobodni potegnuti nezvanične redakcijske veze u toj instituciji, pa smo saznali, otprilike, ništa. Odnosno, po svoj prilici ni oni koji tamo odlučuju o tome nisu kanili definitivno i javno zatvoriti popis, nego žele sačuvati kalkulantsku mogućnost njegova redizajniranja prema svojemu ili ma čijem već dnevnopolitičkom osjećaju.

A to apsolutno otvara niz daljnjih, veoma interesantnih pitanja po stanje društvene, medijske, političke svijesti u Hrvatskoj. Već iza škrto odškrinutih uredničkih vrata, naime, nazire se onaj spomenuti stid, a kakvog ne bismo pripisali drugima. Ne samo zbog pribjegavanja “inozemnim naslovima antifašističke tematike”, nego i zbog djelomičnog uvida u one koji su zastupljeni iz domaće produkcije – svakako je preciznije reći to u jednini, budući da su filmska poduzeća iz nekadašnjih socijalističkih republika tako tijesno surađivala, da se moglo govoriti o “klasteru” brojnih producentskih kuća koje su se prema potrebi i datim prilikama okupljale oko proizvodnje pojedinog naslova.

U tom smislu, sarajevski filmski kritičar Ahmed Burić rekao je neki dan u “Novom listu”, povodom ovog ciklusa HTV-a: “Ne samo da tadašnja jugoslavenska kinematografija nije bila isključivo budžetska, već je Veljko Bulajić stvorio i udruženje jugoslavenskih producenata po načelu holivudskog udruživanja velikih studija.” Dakle, toliko je jak bio upravo taj žanr partizanskog filma, da je doveo do novog oblika djelovanja udruženog rada na filmu.

Nepokoreni…

Eto, znači, jedno od gore najavljenih pitanja bi bilo ono koje se zanima oko toga što se događa u glavama kreatora ciklusa koji partizanske filmove danas najavljuju kao npr. “bosansko-crnogorski” (”Sutjeska”), po ekonomskom principu, ravnajući se prema vlasničkim pravima, bez obzira što je, igrom slučaja, u tom primjeru redatelj bio iz Hrvatske. Događa im se, valjda, sukcesija… U protivnom bi bitno preciznije bilo navesti da je film – jugoslavenski.

Terminološke rogobatnosti na tome možda i završavaju (srećom, više nikome ne pada na pamet da titluje prijevode sa srpskog, pa da i tako razdvoji ondašnje drugove i suborce iz zajedničkih partizanskih jedinica), ali ostaju daljnje nejasnoće. Glavna među njima bila bi: zašto nema filmova, dakako onih kvalitetnih, koji afirmiraju ključnu vrijednost toga famoznog antifašizma na ovome konkretnom prostoru, u Hrvatskoj? Osim rečenog Vrdoljakova djela koje je, da se ne bismo lagali, sigurno izabrano po nekim dodatnim kriterijima, bez obzira na njegovu kvalitetu. Ali zašto nema, primjerice, nijednog naslova iz slavnog i ukupno veoma kvalitetnog serijala “Nepokoreni grad”?

Pod tim nazivom, da se podsjetimo, više redatelja snimilo je 13 samostalnih epizoda s radnjom u okupiranom Zagrebu, gdje se odvijala zapanjujuće burna ilegalna djelatnost, antifašistička, a “slučajno” baš pod isključivim vodstvom Komunističke partije. Što se pokušava izbjeći emitiranjem makar jednog izdanja iz tog serijala? Ukoliko se trgne nepoznat netko u međuvremenu na HTV-u, bit će nam jako milo da nas barem formalno demantiraju.

“Nepokoreni grad” govori o jednoj prešućivanoj, u novoj nam Hrvatskoj zapravo prezrenoj povijesti neprijepornog idejnog i organizacijskog centra predratnih ljevičarskih i ratnih urbano-ilegalnih aktivnosti, u ne samo hrvatskom kontekstu, nego i onom svih naroda i narodnosti Jugoslavije, a što je u ovoj priči gotovo nerazdvojivo. Pa, da kažemo nešto malo i o tome, usuprot dominantnoj ideološkoj tendenciji koja nam danas kroji kapu i na njoj znakovlje. Jer, poznata doskočica Igora Mandića da je “Zagreb svakoj vlasti rekao odlučno DA” jest izuzetno duhovita, ali ipak nije u bitnom historijski vjerodostojna, ne bez kratke dopune.

Zagreb, dakle, bio je između dva svjetska rata najveće i najrazvijenije industrijsko središte u ovom dijelu Europe, istočno od Beča i južno od Budimpešte, točnije na najširem mogućem području Balkana. Shodno tome razvijala se ovdje i klasna, radnička svijest; komunisti su kao avangarda toga društvenog sloja u Jugoslaviji svoje glavno uporište u nekim presudnim fazama toga razdoblja držali upravo u glavnom hrvatskom gradu. Premda je nepošteno danas etnički dijeliti one koji se tako nisu željeli dijeliti za života, čini se neodoljivim baciti u facu ovom današnjem Zagrebu i sljedeći podatak: proporcionalno najzastupljeniji članovi internacionalnih brigada u Španjolskom građanskom ratu bili su, zamislite, Hrvati – njih oko tisuću. Bez obzira na to što je određeni dio Hrvata stigao u pomoć republikancima iz zemalja Južne Amerike ili iz Zapadne Europe, poput npr. Belgije, gdje su bili u ekonomskoj emigraciji, ostaje fakat da je Zagreb u Jugoslaviji bio presudni centar organizacije i tranzita tih boraca na putu za Iberijski poluotok.

Drugi svjetski rat Hrvatska je dočekala s otprilike trećinom od ukupnog članstva ilegalne Komunističke partije Jugoslavije. Zagreb, pogotovo nakon masovnog odlaska onoga veličanstvenog beogradskog skojevskog, studentskog cvijeta u Narodnooslobodilačku borbu, ostao je svijetliti na mapi urbane antifašističke ilegale u svjetskim razmjerima, i to gotovo bez premca, pa se s njim moglo mjeriti malo gradova (npr. Bratislava). Jer, nije se radilo jedino o izravnoj borbi u samim brojnim oružanim akcijama, o agitpropu i raznoj logistici, nego i o držanju stalne, tehničke veze Narodnooslobodilačkog pokreta, tj. partizana i njihovog Vrhovnog štaba na terenu, sa saveznicima, prije svega s Komunističkom internacionalom. A bez komunista i te političke prošlosti današnji bi nacionalno zainteresirani državotvorci mogli lijepo zaboraviti na ustavno-pravnu osnovu za hrvatsko “samoodređenje do otcjepljenja”.

…i pokoreni grad

Zagreb, uostalom, bio je jedini jugoslavenski grad koji je unutar Narodnooslobodilačkog pokreta imao svoj, Zagrebački korpus, jedan od ukupno 18 njih do 1944. godine. A ne treba zaboraviti da je interna “tržišna konkurencija” bila golema: u Hrvatskoj su tada ipak djelovale tri domaće vojske (ovdje treba ipak još dodati da je NOP tada imao znatnu ilegalnu pomoć među zapovjednim kadrom domobranskih jedinica). I baš je takav Zagreb, s organizacijskom tradicijom koja ubraja i legendarnu sedmoricu sekretara SKOJ-a, kao i velik broj ovdje poniklih članova prijeratnog i ratnog Centralnog komiteta i Politbiroa Komunističke partije Jugoslavije, dao spasonosnu mogućnost za antifašističku borbu i hrvatskim Srbima, kojima je od ustaša u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj prijetila opasnost potpunog uništenja.

Tako je figurirao Zagreb u, na koncu, jedinoj europskoj državi koja se od nacističkog okupatora i domaćih izdajnika oslobodila gotovo isključivo svojim, narodnim oružanim snagama, razvijanim po šumama i gorama. Globalni kontekst pritom svakako treba uvažiti, a dragocjenu sovjetsku vojnu pomoć ne smijemo zaboraviti, mada o njezinim konačnim razmjerima govori činjenica da Staljin nije mogao svoje jedinice potom i zadržati ovdje…

O tome i takvom Zagrebu pričao nam je “Nepokoreni grad”, a njega bismo se danas, je li, trebali sramiti.

Trebali bismo se sramiti partizana i onih ilegalaca poput Rajke i Zdenke Baković, da spomenemo poimence samo njih, sestre nasmrt izmrcvarene od ustaša, koje su tek nedavno ponovno dobile natrag oduzetu im ulicu, popularni Balkan prolaz u centru Zagreba, nakon dugih godina šutnje i poniženja u novoj Hrvatskoj. Trebali bismo se sramiti ako ne jedinog, onda zacijelo najintenzivnijeg i najznačajnijeg momenta kad smo predstavljali nekakvu civilizacijsku avangardu u svjetskim proporcijama, kad smo se smjeli i umjeli pokazati kao povijesni narod – narod u prvenstveno društvenom, ne etničkom smislu – onaj koji zna i hoće, i to baš onda kada ga globalni mainstream odvlači drugdje.

Preostaje samo još pitanje što nam se to dogodilo u međuvremenu, od raspada Jugoslavije do ovog alibi-ciklusa “antifašističkog” filma na HTV-u? Nije riječ o misteriji, sve je ustvari prilično jednostavno i shvatljivo. Ona spomenuta klasna svijest, naime, a na čijim temeljima je i bilo došlo do razvoja svih ostalih društveno-naprednih ovdje spomenutih procesa, doživjela je svoju propast s ratnoprofiterskom tranzicijom u prošlom desetljeću, kad je s afirmacijom etničko-nacionalnog ispod žita provučena i klasična društveno-ekonomska kontrarevolucija.

Puni smisao antifašizma također je vidljiv tek pod tim osvjetljenjem: nije to ni slučajno samo bitka protiv raznih genocidnih struja, nego umnogome akcija za uspostavu klasnog načela te javnog i socijalnog interesa kao prioriteta, u kojoj svoje potpuno značenje dobiva i ovdje nanovo probuđena misao “Jedan svijet – jedna borba”. Ali, nadati nam se da će upravo taj svijet okrenuti stvar, jer je i kontrarevolucija što nas je tako temeljito isprala, ipak svoju tako zlonamjernu i reduktivnu interpretaciju antifašizma uspostavila na planetarnoj razini.

Što se nas samih ovdje u Hrvatskoj tiče, mi ćemo biti sretni ako se utoliko budemo imali čemu priključiti, jer je teško vjerovati da ćemo u iole dogledno vrijeme – nakon ovako suicidalnog pristanka na brisanje najvrednijeg iz svoje kolektivne memorije – sami pokrenuti neki povijesno i globalno značajan film, ciklus, žanr. I sve dotad, uz rijetke i samotne pozitivne izuzetke poput onoga nedavnog na Filozofskom fakultetu, Zagreb će ostati pokoreni grad.

Autor: Igor Lasić
 
http://www.mladi-antifasisti.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=133:povodom-ciklusa-antifaistikih-filmova-na-htv-u-&catid=41:iz-medija&Itemid=66

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #5 : Prosinac 09, 2009, 02:12:12 poslijepodne »
Koja je svrha veličanja tih filmova naive i pretjerivanja, koji dokazuju kako povijest pišu pobjednici?? Koga zaboli ona stvar za Valtera i slične valove jugonostalgije koji nas, u ime "umjetnosti bez granica" i "demokracije", zasipa dalekovidnica pretjerano često, jer nemaju novca da kupe poštene filmove pa prikazuju ono što dobiju besplatno, jer samo obrišu prašinu iz podrumskog skladišta?

Samo mi nemojte brijati o nekakvoj "vrhunaravnoj kvaliteti" tih filmova... ako hoću bajke, Disney to radi puno bolje!  >:(

Vidim da nekima ovdje, otprije poznatima - kroz prizmu drugih tema - srce brže kuca kada se izvlače partizančine iz naftalina...
« Zadnja izmjena: Prosinac 09, 2009, 02:35:10 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Nino_vg

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #6 : Prosinac 09, 2009, 09:17:27 poslijepodne »
Je Sleđ u pravu si, treba pustit Sedlarov (čitaj Tuđmanov) "Četverored" to je prava ISTINA!
riječi su isto kao i gomila ljudi, nije nužno znati za sve, izaberi za sebe samo one prave.. j,b.štulić

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #7 : Prosinac 09, 2009, 09:45:03 poslijepodne »
Partizanski filmovi su mi dosadni.
Imala je exYU puno boljih filmova od partizanskih, i tematski i umjetnički i u svakom smislu boljih.
Sjetimo se samo Maratonaca, Balkanskog špijuna, Tko to tamo peva, Tko pjeva zlo ne misli, Štefice Cvek u raljama života, Kako je nastao rock and roll i sličnih kultnih naslova. Prema tome su partizanski filmovi čista dosada i propaganda, što su na koncu uvijek i bili.
Rado gledam na HTV3 one stare dokumentarce, koji su mi odlični.
Osim toga, ako govorimo o igranom filmu s prostora bivše Juge, onda mi je današnja srpska kinematografija daleko bolja i gledljivija od negdašnje.
Bosanci uredno podbacuju i ne oduševljavaju me pretjerano, a mi smo sve bolji i bolji što mi je baš istinski drago.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #8 : Prosinac 10, 2009, 10:56:57 prijepodne »
Je Sleđ u pravu si, treba pustit Sedlarov (čitaj Tuđmanov) "Četverored" to je prava ISTINA!

Da si se ikada interesirao ili porazgovarao sa sudionicima tih dogadjaja, sa jedne ili druge strane, znao bi da je istina jos okrutnija bila! Sto se tice partizanskih filmova, negledam ih, jer sam ih gledao u nekoliko navrata svakoga od njih, dok sam bio mali i zdusno navijao za partizane. S godinama, bajka se pomalo topi, kao sto pise sledge "bajka", jer svaki film je jos podosta dodanog idealizma da bi bio u skladu sa drustvenim uredjenjem u kojem je snimljen i za kojeg se snima, a tako i filmovi o kojima je rijec. Dalje, Sledge veli da su filmovi losi i naivni, jesu, slazem se, ali pogledaj opet filmove bilo koje produkcije iz toga vremena pa ce ti takodjer biti naivni, a nekad su dobivali oskare! Ili recimo Hitchocovi filmovi... ja vece naive i bijede od filma nevidjeh!
Goricanka je takodjer dobro primjetila, ima filmova koji zbilja zasluzuju da se bar jednom u godini ili u dvije prikazu na TV-u, recimo film Ko to tamo peva, koliko sam ga god puta gledao, morao sam se nasmijati.
Kaj me jos zanima, nasa kinematografija... filmovi iz nase blize povjesti, ratne. Jel se mi to sramimo rata od 91 do 95? Koji smo mi to jebeni narod da se sramimo svoje povjesti? Fuj!!! Sto bi rekao jedan: pizdeki i nis koristi!

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #9 : Prosinac 10, 2009, 12:37:01 poslijepodne »
Je Sleđ u pravu si, treba pustit Sedlarov (čitaj Tuđmanov) "Četverored" to je prava ISTINA!

Pa naspram partizanskih filova, sigurno je istina. Dopuštam umjetničku slobodu, gledao sam Četverored i nisam impresioniran, no barem govori o nečemu što se je kosilo sa isključivošću političkog komunističkog dogmatizma. Ako ništa drugo, film je naš, i opet - ako ništa drugo - nema dvoličan odnos glumaca prema onome što stvaraju.

Sjetim se onog kretena (da, kretena) Bate Živojinovića, koji je za vrijeme komunizma postigao sve što u životu zna i ima isključivo kao partijeski partizanski glumac, tvrda komunjara, velikosrpski orijentirana, da bi po raspadu Jugoslavije isti nastavio otvorenije srati svoje četničko poslanje kao Miloševićev zastupnik u srpskoj Skupštini, i ideolog Velike Srbije i odobravatelj rata protiv Hrvatske (BTW, zar takvo govno trebam gledati i njemu se diviti?? Pored milijardu drugih filmova iz svijeta??)

Jednom ga je odlično - u svojoj kolumni - prokomentirala Tanja Torbarina (neći citirati, jer nisam ziher u poredak riječi, no poanta je bila otprilike ovakva...), nakon što je Bata Životinja (njegov službeni nadimak) imao jedan od svojih herojsko-umnih ispada za govornicom srpske Skupštine, govoreći "Dokle će bre da mi ova partizanska zvezda zvrlji pred nosom??", da bi Torbarina rekla "Da - i to pitanje postavlja Bata, koji je snimio 1456 partizanskih filmova u kojima je pobio 68 milijuna Nijemaca" -  a ja bih dodao i "koji maltene u životu nije nikada ni glumio ni znao glumiti išta osim partizančine, heroja nadljudskih sposobnosti i seljačko-priprostih vulgarnih manira i "simpatične grubosti"..."..., dok pravih glumačkih kvaliteta nije nikada imao, i u pravim glumačkim vodama i žanrovima se nije nikada dokazivao (karakterna drama, tragedija, klasična djela).

Pa ako mogu birati - za mene je Četverored jedna epska priča o stradavanju naroda (ne samo hrvatskog) u novijoj povijesti, i koja je - to je isto bitno - snimana bez direktnog povoda nametanja povijesne istine, već je ta priča snimljena jer se prije i nije mogla snimati... i snimljena je bez računice, ta priča nije imala utjecaja i doprinosa stvaranju Hrvatske, dok su nekadašnje komunjare ulagale enormne napore i sredstva nebi li cijelom svijetu nametnuli svoju viziju cijele priče (i ratne i poratne) kao ispravnu, pa su čak angažirali i svjetske filmske zvijezde u tim "spektaklima" (Yull Brinner, Richard Burton...)... obzirom da je opća klima glasila "Nijemci i fašisti su loši momci", to i nije bilo preteško, no unatoč tome, dosezi te dirigirane filmske kampanje bili su vrlo skromni u međunarodnom pogledu.
« Zadnja izmjena: Prosinac 10, 2009, 12:41:19 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #10 : Prosinac 10, 2009, 09:34:27 poslijepodne »
Poezija Socialističke Federetivne Republike Jugoslavije

KAD SRBIN HRVATU KAŽE BRATE,
KAD SLOVENCI PIĆE PLATE,
KAD SE CRNOGORCI POSLA UHVATE,
KAD MAKEDONCI DOBIJU VIŠE PLATE I,
KAD BOSANCI SVE TO SHVATE
BIT ĆE OPET SFRJ BRATE.



Pratil sem jen srpski forum jel sem iskal nekaj drugo a naletel sem na nekakovu temu o partizanskem zločinom il "zločinom" de su partizani ubijali samo žene,decu,nejač,ugledne ljude (v članstvu Ravnogorskoga pokreta) i sl.
A nigdo nikomu nikaj kriv...Pa se pitam kam su nestale te četničke ***kice da su ovi imali samo prijespomenute na raspolagajnu?Il je istina maaalo drukčija.Kak se ovde veli da je tito hrvatožder il sl. tak se zajnega tam veli da je srbožder.Jel su opče ovi našli grob čiče Draže?

Mislim  da prinami ni penez ni mesta za snimati nekakove povesne spektakle.Ali mi se dopada ona emisija kaj je išla na televizije,il film,Heroji Vukovara ( http://www.forumgorica.com/cuspajz/heroji-vukovara/msg6500/#msg6500 ) ,de ljudi kaj su tam bili svedoče o tem kaj se događalo.Istina ni ni jenoga z one strane kaj bi rekel reč al mi se čini da su i oni snimili nekaj spodobno. (Pad "Krajine" , Vukovar Poslednji Rez , http://www.forumgorica.com/cuspajz/pad-'krajine'/msg6173/#msg6173 )

A več imamo i filme o ratu na Kosovu.

Kaj bumo dale gledeli v drugi tork?

Offline Nino_vg

  • Skoro pa pravi član
  • ***
  • Postova: 159
  • Karma: +1/-0
  • Spol: Muški
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #11 : Prosinac 10, 2009, 10:53:51 poslijepodne »
, jer svaki film je jos podosta dodanog idealizma da bi bio u skladu sa drustvenim uredjenjem u kojem je snimljen i za kojeg se snima, a tako i filmovi o kojima je rijec.
alooo o čemu ti pričaš,am je Franjo pisal scenarij za "Četverored" (najkompetentniji jer je kao general bil dio svega toga)
riječi su isto kao i gomila ljudi, nije nužno znati za sve, izaberi za sebe samo one prave.. j,b.štulić

Offline Newbie

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1047
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
  • Stručnjak za potpuno nevažne stvari
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #12 : Prosinac 11, 2009, 07:30:47 prijepodne »
, jer svaki film je jos podosta dodanog idealizma da bi bio u skladu sa drustvenim uredjenjem u kojem je snimljen i za kojeg se snima, a tako i filmovi o kojima je rijec.
alooo o čemu ti pričaš,am je Franjo pisal scenarij za "Četverored" (najkompetentniji jer je kao general bil dio svega toga)

Eto vidis da dobro pricam... zato i nije htio prikazati onako kako je ustvari bilo strasno, malo je idealiziral! Ipak, on je bio u ekipi!

shaka zulu

  • Gost
Odg: Dozvolite da se obratimo; Vratija se Šime!!!
« Odgovori #13 : Siječanj 11, 2010, 01:13:37 prijepodne »
HTV2 12.01.2010. 21:55

Ciklus antifašističkog filma: Doktor Mladen, bosanski film
Ratni film. Doktor Mladen Stojanović (Lj. Tadić), liječnik iz Prijedora, vođa je pobunjenika na Kozari i vrlo karizmatična ličnost koja je uspjela okupiti mnogo seljaka iz okolnih mjesta. Za spas Kozare od naprijateljskih postrojbi, on organizira veliku obranu u kojoj sudjeluje više tisuća ljudi, a sam predvodi onu najjaču. Njegov način ratovanja ista urodi plodom, jer uz sva nastojanja, neprijatelj nikako ne može uloviti takozvanog "Crvenog doktora". Međutim, ne samo da će u borbama poginuti mnogo ljudi, već će se pokazati da je jedan od doktorovih povjerljivih ljudi opasni izdajnik spreman na sve...
"Doktor Mladen" bosanskoga redatelja Midhata Mutapdžića solidan je, iako pomalo tipiziran ratni film koji zorno svjedoči o teškoćama rata, organiziranju vojne obrane protiv neprijatelja i svim emocionalnim preokupacijama ljudi zahvaćenih ratom. Priča je to o stvarnoj osobi, Mladenu Stojanoviću, ratnom heroju, kojega su njegovi sunarodnjaci smatrali velikim humanistom i revolucionarom. U filmu glume izvrsni jugoslavenski glumci, česti akteri ratnih jugoslavenskih filmova, Ljubiša Samardžić, Ljuba Tadić, Pavle Vujisić i drugi.
Film je snimljen 1975.

Trajanje:  100 min.
Uloge:  Ljuba Tadić, Pavle Vujisić, Ljubiša Samardžić, Husein Čokić, Vlasta Knezović, Rudi Alvadj, Ana Karić
Scenarij:  Rade Bašić
Redatelj:  Midhat Mutapdžić
http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2010-01-12

shaka zulu

  • Gost
Odg: Dozvolite da se obratimo
« Odgovori #14 : Siječanj 19, 2010, 12:04:37 prijepodne »
HTV2 19.01.2010. 22:20

Ciklus antifašističkog filma: Diverzanti, bosanski film

Ratni film. Teritorij bivše Jugoslavije, Drugi svjetski rat. Jedinica Narodne armije, zajedno s vojnom bolnicom, u vrlo je teškoj situaciji: neprijatelj ih je opkolio, mnogo je ranjenika, i izgledi za preživljavanje su im gotovo nikakvi. Međutim, komandant jedinice povjeri osmorici vojnika, na čelu s profesionalcem Korčaginom (B. Živojinović), opasan zadatak: da se probiju do dobro čuvanog aerodroma i unište njemačke zrakoplove. Iako se radi o poslu vrlo malih izgleda da uspije, osmorica diverzanata odlaze žrtvovati svoje živote radi spasa svojih suboraca. Junacima će biti vrlo teško i njihovi će karakteri i spremnost biti na kušnji...
Ratni film "Diverzanti" jugoslavenskoga redatelja i scenarista Hajrudina Krvavca (poznatoga po filmovima ratne tematike Most, Valter brani Sarajevo, Partizanska eskadrila i drugi) solidno je ostvarenje vrlo dobro ispričane priče, likova koji uvjerljivo predstavljaju partizanske junake te scena postavljenih u stvarni krajolik u kojemu su se tijekom rata i odvijale vojne operacije. Radi se o prikazu izvršenja tipičnoga ratnoga zadatka - diverzije radi onemogućavanja neprijateljskog napredovanja, uz sve što on povlači za sobom - ljudske žrtve, te požrtvovnost i kooperativnost zbog neizvjesnosti ishoda operacije. U glavnim ulogama sjajni su veterani ovoga žanra Bata Živojinović, Ljubiša Samardžić i Rade Marković. Film je snimljen 1967. i bio je vrlo dobro primljen u kinu.

Trajanje:  76 min.
Uloge:  Rade Marković, Bata Živojinović, Jovan Janićijević Burduš, Ljubiša Samardžić, Husein Čokić, Zdravko Biogradlija, Rastislav Jović
Scenarij:  Hajrudin Krvavac, Vlastimir Radovanović
Redatelj:  Hajrudin Krvavac
http://raspored.hrt.hr/?raspored=1&mreza=3&datum=2010-01-19

Nekak mi se čini da ovoga nis gledel...