Autor Tema: Aktualne vremenske prilike  (Posjeta: 146423 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #135 : Rujan 23, 2010, 12:28:07 prijepodne »
Sledge, nije da kaj proturječim izvorima tvojih informacija iz Čičke Poljane, ali sjećam se i prošlog visokog vodostaja  krajem devedestih ,kad sam osobno bio u znatiželjno -avanturističkom obilasku skoro pa svih posavskih sela ( pedaliral sam skroz do Ruče (ne ko politikant da nebi gdo krivo shvatil nego ko pratitelj ekstremnih vremenskih i vremenski vezanih pojava u obilasku na bicilku) i zapravo , koliko god to sad bilo neumjesno, čudim se da ljudi koji već desetljećima žive uz rijeku ( ma koja god bila) nisu uspjeli pohvatati i koliko toliko predvijeti njenu ćud nego sad idu priće nije ih upozoril DUZS pak ovi ili oni nadležni. Kad živiš uz rijeku onda ti je pogled na vodostaj svakodnevna stvar, a kad još k tomu čuješ da se uzvodno nekaj "kuha" onda ti za privatnu pripremu za moguću nepogodu i ne treba obavijest .Pripremiš se za zlo i poduzmeš neophodne pripravne radnje u slučaju najgoreg za spašavanje sebe i svojih i bez oslanjanja na službene obavijesti.  Zapravo se čudim da se priča o nepripremljenosti provlači, jer za stanovnike posavskih sela uz nasip i sami pogled s kućnog prozora na 10 m udaljeni nasip normalnom čoveku postavlja i pitanje i iziskuje već pripremljena osobna brza rješenja u slučaju da nasip propusti ili dođe do preljevanja vode.

Znam da će ovaj post zvučati neumjesno, ali odrasao sam sa rijekom i na rijeci i svaki slobodan trenutak i dan danas živim s rijekom tak da znam o čemu govorim.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #136 : Rujan 23, 2010, 12:37:32 prijepodne »
Ok, ja sam na brégu pa nisam upoznat s životom na rijeci, ali pogledaj si poplavnu liniju, jedna Ribnica ima 3-4 km zračne linije do Save. To baš ne bih nazvao životom uz rijeku. Tijekom prošlih godina na to područje se doselilo dosta novih stanovnika koji poplavu nikada nisu ni vidjeli. Njima vodostaj i pogled na njega nije svakodnevna stvar.

« Zadnja izmjena: Rujan 23, 2010, 12:42:25 prijepodne Stjepan »

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #137 : Rujan 23, 2010, 01:11:03 prijepodne »
Iskreno rečeno imaš prav Stjepane, uvažavam činjenicu da je na tom području puno novih doseljenika koji sa vodostajem i stoljetnom čudi rijeke Save-Odre nisu upoznati. Mahom su to doseljenici koji su iz ratom opostušenih područja došli živjeti ovdje , a kuće su se gradile skoro pa bez plana a i dozvola no napravili su ih u vrlo kratkom roku i većinom kvalitetno. U odnosu na domicilno stanovništvo jad ih je snašao na jednoj strani pa mi se čini da im se progledalo kroz prste što su užurbano svijalo krov nad glavom na tom terenu, no ta i takova za ondašnje prilike razumljiva taktika ima i loše  strane jer eto osim novo izgrađenih kuća ništa nije ućinjeno u pratećoj infrastukturi, osim struje, a kamoli zaštite od polave, a poznato je da Čička Poljana pliva svaki put kad se pusti voda u kanal Sava-Odra, ak ne cela ono bar cesta paralelna s Odrom i prema glavnoj cesti za Bukevje, a na toj dionici je nažalost najviše poplavljenih novih kuća. I nije u tome semu problem kolko u tome da se godinama nikaj nije delalo da se sprijeći poplavnost tih krajeva.
Domicilno stanovništvo već se prilagodilo, makar mrgodal bilo ih je malo, al sad kad ih je više i uz ovu nevolju mortik se kaj i pokrene i za te ljude.  Zagreb je z nasipima obranil još Tito i tu se stalo. Se iza Zagreba ni pošteno obranjeno od poplave, a i ono kaj je tam su nasipi doduše visoki ali stari i porozni.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #138 : Rujan 23, 2010, 01:39:03 prijepodne »
Trenutna temp. u Gorici je 10,5C , a vlaga 90%.

Svima pogođenima ovom nepogodom i svima koji i u ove kasne ste dežuraju ili rade na sanaciji poplavljenog područja, dostavi pomoći i svemu potrebitom, ne znam kak bi to bolje rekel neg da želim mirnu noć.
« Zadnja izmjena: Rujan 23, 2010, 01:44:01 prijepodne Vegi »

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #139 : Rujan 23, 2010, 06:08:16 prijepodne »
Iskreno rečeno imaš prav Stjepane, uvažavam činjenicu da je na tom području puno novih doseljenika koji sa vodostajem i stoljetnom čudi rijeke Save-Odre nisu upoznati. Mahom su to doseljenici koji su iz ratom opostušenih područja došli živjeti ovdje , a kuće su se gradile skoro pa bez plana a i dozvola no napravili su ih u vrlo kratkom roku i većinom kvalitetno. U odnosu na domicilno stanovništvo jad ih je snašao na jednoj strani pa mi se čini da im se progledalo kroz prste što su užurbano svijalo krov nad glavom na tom terenu, no ta i takova za ondašnje prilike razumljiva taktika ima i loše  strane jer eto osim novo izgrađenih kuća ništa nije ućinjeno u pratećoj infrastukturi, osim struje, a kamoli zaštite od polave, a poznato je da Čička Poljana pliva svaki put kad se pusti voda u kanal Sava-Odra, ak ne cela ono bar cesta paralelna s Odrom i prema glavnoj cesti za Bukevje, a na toj dionici je nažalost najviše poplavljenih novih kuća. I nije u tome semu problem kolko u tome da se godinama nikaj nije delalo da se sprijeći poplavnost tih krajeva.
Domicilno stanovništvo već se prilagodilo, makar mrgodal bilo ih je malo, al sad kad ih je više i uz ovu nevolju mortik se kaj i pokrene i za te ljude.  Zagreb je z nasipima obranil još Tito i tu se stalo. Se iza Zagreba ni pošteno obranjeno od poplave, a i ono kaj je tam su nasipi doduše visoki ali stari i porozni.

Koja ti je to rijeka Sava-Odra ?


Ok, ja sam na brégu pa nisam upoznat s životom na rijeci, ali pogledaj si poplavnu liniju, jedna Ribnica ima 3-4 km zračne linije do Save. To baš ne bih nazvao životom uz rijeku. Tijekom prošlih godina na to područje se doselilo dosta novih stanovnika koji poplavu nikada nisu ni vidjeli. Njima vodostaj i pogled na njega nije svakodnevna stvar.

Štefek, zar kroz Turopolje protiče samo Sava ?


... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline koko-vg

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 2881
  • Karma: +0/-0
  • Mr - Lu= 15 ? HA HA HA !
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #140 : Rujan 23, 2010, 07:39:54 prijepodne »
MINIRANJE NASIPA

ZBOG navodnog miniranja nasipa u ponedjeljak na području zahvaćenom poplavama protiv dožupana Zagrebačke županije i načelnik Stožera zaštite i spašavanja Zagrebačke županije Rudolfa Vujovića biti će podnijeta prijava policiji. Njega će zbog toga miniranja prijaviti novinar bussines.hr-a Dražen Tomić, koji tvrdi kako je Vujević odgovoran zato što je nasip miniran na tri mjesta. To navodno dokazuje činjenica da su mještani Črnkovca u ponedjeljak oko 5 sati čuli eksplozije.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u-velikogorickom-kraju-u-ponedjeljak-minirali-nasip/513603.aspx
... Nagađali su, sudili, prezirali, a ne poznaju me !!! lagali, izmišljali, neka su ... bili su, jesu i ostat će nebitni.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #141 : Rujan 23, 2010, 10:30:31 prijepodne »
Tijekom prošlih godina na to područje se doselilo dosta novih stanovnika koji poplavu nikada nisu ni vidjeli. Njima vodostaj i pogled na njega nije svakodnevna stvar.

Tako je. Dapače - takvi čine većinu stanovnika. I sam znam neke ljude koji su se unazad 20-ak godina doseljavali tamo, jer je bilo jeftino zemljište i mogel si delati "svakaj". I ti ljudi su domaći domoroci, nisu nikakve izbjeglice ili slično...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Muha

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 1284
  • Karma: +0/-0
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #142 : Rujan 23, 2010, 02:02:16 poslijepodne »
Citat:
ZBOG navodnog miniranja nasipa u ponedjeljak

Ovo mi zvuči poprilično neuvjerljivo i bez veze, no nikad se ne zna s obzirom kaj se sve u Hrvatskoj događa u zadnje vrijeme, no više sam sklon povjerovati da je ovakav scenarij skuhan u glavama oporbenih političara u svrhu destabilizacije vlade...

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #143 : Rujan 23, 2010, 02:38:22 poslijepodne »
Koja ti je to rijeka Sava-Odra ?

To ti je ona koja protječe kroz kanal Sava-Odra.  >:D >:D >:D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #144 : Rujan 26, 2010, 01:13:37 prijepodne »
 Najveće količine oborina u zadnjih sto godina
Subota, 25 Rujan 2010 15:19 | Autor Zlatko |  |  | 
SUSTAV ZA UZBUNJIVANJE U STANJU PRIPRAVNOSTI

Stožer zaštite i spašavanja RH je  zaključio da su u razdoblju od 16. do 19. rujna 2010. utvrđene ekstremne količine oborina, što se prema klimatološkim prosjecima na temelju podataka od 1951. do 2000. godine nije dogodilo u proteklih sto godina (metoda uzorkovanja na temelju podataka od 1951. do 2000. godine). Ipak, iz Stožera naglašavaju da, unatoč kriznoj situaciji izazvanoj dolaskom vodenog vala na nivou 100 godišnjih voda odnosno razine do sada najviše zabilježene, Sustav zaštite i spašavanja reagirao je na vrijeme i spriječio gubitak ljudskih života te bitno umanjio moguće štete.

Stožer je donio nekoliko mjera: Državni hidrometeorološki zavod će posebnu pozornost u području mjerenja, motrenja i opažanja posvetiti najavljenim padalinama te ih uz dodatnu obradu, uvažavajući i mjerenja susjednih država (uzvodno), kontinuirano dostavljati svim nadležnim tijelima putem Državnog centra 112.

 Hrvatske vode poduzimaju sve potrebne preventivne mjere i pripremne radnje za prognozirani nailazak novog poplavnog vala, a uvažavajući gore navedene postojeće otežavajuće okolnosti. Posebno se prati razvoj događaja i obavlja pravovremeno stupnjevanje razine opasnosti te o tome obavješćuje stožere zaštite i spašavanja na svim razinama.

 Sustav za uzbunjivanje je u stanju pripravnosti u cilju trenutne mogućnosti uzbunjivanja stanovništva. Centri 112 kontinuirano obavješćuju stožere zaštite i spašavanja svih razina i svih nositelja mjera obrane od poplava o nastalim promjenama i proglašenju mjera. Putem istih stavlja se u pripravnost sve potrebne operativne snage i materijalne resurse predviđene planom zaštite i spašavanja.

Vojska i policija spremne za djelovanje

 Za potrebe nadopune redovnog sustava operativnih snaga zaštite i spašavanja u pripravnosti su i pripadnici Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova.

 Obaviješteni su i čelnici jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koji su putem Stožera zaštite i spašavanja pripremili operativne snage za žurno reagiranje te osigurali uvjete za provođenje plana obrane od poplava na svom području. Osigurano je emitiranje priopćenja mjerodavnih službi od značaja za pripravnost stanovništva.
http://www.prigorskikaj.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=479:najvee-koliine-oborina-u-zadnjih-sto-godina&catid=34:zaprei&Itemid=27

shaka zulu

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #145 : Rujan 26, 2010, 01:14:12 prijepodne »
20 Ruj
Dubrovčak - obrana od poplave
Objavljeno u Novosti

Kako izgleda kad Hrvatske vode podcijene sitaciju na terenu uvjerili su se danas stanovnici Dubrovčaka Lijevog i Posavskih Brega. Nakon što su shvatili da će se Sava preliti preko nasipa, organizirali su gradnju “zečjih nasipa”. Akciju gradnje nasipa i obrane od poplave koordinirali su zamjenici gradonačelnika gosp. Ilija Krištić i Krešimir Malec, a u pomoć su, nakon apela za pomoć, pristigli brojni sugrađani, vatrogasci te ljudstvom i mehanizacijijom tvrtke: Komunalni centar Ivanić-Grad, Ivaplin, Ivakop, Cvipek, Kapitel, Elektrocentar Petek, Maluks, Trebovka, Maričić i dr.

Kada je postalo jasno da je situacija pod kontrolom stigli su djelatnici Hrvatskih voda, a Dubrovčak su uz gradonačelnika Borisa Kovačića obišli i ministar Pankretić, župan Kožić i direktor Hrvatskih voda Husarić koji su ostali iznenađeni, s jedne strane zbog opasnosti koja je prijetila Dubrovčaku (loša procjena Hrvatskih voda), a s druge strane načinom na koji je u Dubrovčaku organizirana obrana od poplave. Na kraju je stigla i Hrvatska vojska.

2 komentara
sin17

Rujan 21.2010. u 7:05

1
Pozdrav svima sugrađanima pogotovo ljudima koji su najviše ugroženi uz rijeku Savu.Pohvalio bih sve iz grada kao i ljude koji su došli pomoći obraniti mjesta od poplave,a Gospodi iz HRVATSKIH VODA I VODOPRIVREDE mislim da nisam vidio većih neradnika koji jednostavno od lijenosti neznaju što bi radili ,oni neznaju gdje bi trebalo postavljati vreće sa pijeskom i zar im to nebi trebao biti posao za koji su masno plaćeni ili se varam možda. Rečena Gospoda su došli kad su se ljudi već organizirali,a dotad ih nije bilo kao i dan prije i noći kad su ONI sve trebali i organizirati.Još jedanput pohvala svim ljudima koji su došli pomoći ,poduzećima sa svojim radnicima,predstavnicima grada i vojsci .

DI

Rujan 21.2010. u 11:24

2
Svaka čast svima koji su pomogli. Lijepo je vidjeti slogu i zajedništvo u najtežim trenucima.
http://www.ivanic-grad.hr/index.php/dubrovcak-obrana-od-poplave-2/

shaka zulu

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #146 : Rujan 26, 2010, 01:14:42 prijepodne »
DOGAĐAJI 24.09.2010. 08:38
Velikogorički poljoprivrednici u vodi do grla

 U ponedjeljak 20. rujna 2010. godine, nabujala Sava prelila je kap u poplavi problema koji su zadesili poljoprivrednike šireg velikogoričkoga područja. Šire područje Velike Gorice poznato je kao poljoprivredni kraj u kojem su zastupljene velikim dijelom skoro sve poljoprivredne proizvodnje od biljne poput voćarstva, povrćarstva i cvjećarstva do tradicijske i izuzetno značajne stočarske proizvodnje. 

Djelatnice Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu iz ureda u Velikoj Gorici bez obzira na rokove vezane za ažuriranje baza podataka u ARKOD pokušavaju pomoći unesrećenim poljoprivrednicima tijekom radnog vremena, ali  i u slobodno vrijeme.

U utorak, 21. rujna probile smo se do sela Ribnica s ciljem pokušaja prolaska dalje do nekoliko većih proizvođača mlijeka, ali zbog poplavljenih cesta dalje se nije moglo. Pokušavali smo organizirati prijevoz agregata u selo Sop Bukevska jer struje nije bilo od ponedjeljka rano ujutro pa se mužnja krava radila ručno, ali su ljudi već bili toliko iscrpljeni od danonoćnog pojačavanja nasipa navoženjem zemlje i pijeska. Pokušaj pomoći je bio bezuspješan jer su u kriznom stožeru taj dan još uvijek čamcima evakuirali žene i djecu van iz sela, a u sela su vozili pitku vodu i druge neophodne potrepštine. Srećom je struja proradila i od srijede je po tom pitanju malo lakše.
U razgovoru s tamošnjim voćarima mogu se samo navesti njihovi vapaji što se odnose na ljetnu tuču koja je uništila glavninu njihovog ovogodišnjeg uroda, a sad kad je vrijeme berbe ono malo plodova koji nisu oštećeni, sve je završilo u poplavljenim voćnjacima.


Plastenici u kojima se uzgaja povrće i cvijeće na području Čičke Poljane i jedan veći plastenik u Bukevju potpuno su pod vodom tako da su proizvođači povrća i cvijeća potpuno uništeni.
Jedno je sigurno, krizanteme i maćuhice iz domaće proizvodnje neće obilježiti dan Svih svetih na Velikogoričkom groblju. Nakon povlačenja Save u njeno korito tragično će okončati ovogodišnja poljoprivredna sezona, a novonastali problemi pridonijeti će još jednom dodatnom teretu poput kamena oko vrata domaćim poljoprivrednicima koji su već i onako bili u „vodi do grla“ zbog globalno lošeg stanja poljoprivrede u Hrvatskoj.
Nakon današnjeg obilaska terena i unesrećenih poljoprivrednika možemo samo tužno konstatirati da će se posljedice ove elementarne nepogode sanirati dugo vremena.
Obilazili smo većinom stočare jer se u ovim selima uz rijeku Savu ljudi tradicionalno bave proizvodnjom mlijeka, tovom junadi i svinja te peradskom proizvodnjom.
Gospodarstvo Radina iz Sopi Bukevske je prošlo najgore od svih jer je nabujala rijeka probila nasip točno ispred njihovog imanja i potopila ih potpuno. Gospodarstvo inače ima matično jata pataka i proizvodi jednodnevne pačiće. Bujica im je potrgala sve ograde tako da  perad još i sada plivala svud uokolo, jedan dio se ugušio od naleta bujice, stradala su i sva jaja u valionici. Valionica, kuća, mehanizacija, transportna vozila za prijevoz pačića su potopljeni i u njima je bila voda od 0,5 do 1,0 metar visine. 


Susjedu Zlatku Šostaru koji ima 300 svinja u tovu 5 komada se ugušilo, a sljedećem susjedu Stjepanu Benoviću se ugušila krmača i 8 prasadi.  I tako prolazeći selima Lekneno, Zablatje, Sop Bukevska, Bukevje, Drnek, Orle i dalje vide se nenadoknadive štete na poljoprivrednim kulturama i objektima.
Poplava je zadesila i sela Ribnicu, Donje Podotočje i Čičku Poljanu koji se nalaze bliže Velikoj Gorici i udaljeni su od nasipa, ali su na najnižem terenu u ovom kraju i voda im je dolazila sa dvije strane: lijevo iz Save i desno s kanala Sava – Odra tako da se voda još i danas nije povukla odnosno danas je u Čičkoj Poljani najkritičnije jer su još odsječeni od ostalih sela.
Slika govori više od tisuću riječi pa pogledajte galeriju slika koje pokazuju kako izgledaju kulture i gospodarstva danas u selima u kojima se voda većim dijelom povukla.
 
 
Područni odjel HZPSS-a Zagrebačke županije,
mr. sc. Ines Pohajda
Anđelka Pejaković, dipl. ing. agr.
Božena Dežđek, dipl. ing. agr.
http://www.hzpss.hr/?page=index,2362

shaka zulu

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #147 : Rujan 26, 2010, 11:02:58 poslijepodne »
Stanje obrane od poplave
26. rujan 2010 DUZS
Stanje obrane od poplava u VIŠE ŽUPANIJA - 26. rujna 2010 do 15:00 sati 
STANJE OBRANE OD POPLAVA - 26.09.2010. - 15:00 sati

ŽUPANIJA ZAGREBAČKA I SISAČKO MOSLAVAČKA ŽUPANIJA
Oborinske vode prodrle su u podrumske prostorije obiteljskih kuća i pojedine gospodarske objekte u gradovima Novska, Petrinja, Kutina, te naseljima Voloder, Setuš, Potok, Batina, Petrinja, Lipovljani, Kraljeva Velika, Repušnica. Sveukupno radi se o 15-tak objekata.

Vatrogasne snage su na terenu i vrše ispumpavanje vode.

Stanje se stabilizira na velikogoričkom području.  U Čičkoj poljani voda se povukla sa ulica. U tijeku je ispumpavanje vode iz obiteljskih kuća i gospodarskih objekata u naseljima Čička Poljana i Sop Bukevski.

Sva kućanstva, osim onih u kojima nema ljudi, spojena su na elektroenergetsku mrežu. Ceste su prohodne međutim prema informaciji Stožera zaštite i spašavanja Grada Velike Gorice, most u Čičkoj Poljani je oštećen i upozoravaju se građani da ga zbog svoje sigurnosti ne koriste.

Humanitarna pomoć će se i dalje zaprimati u DVD-u Novo Čiče, a dijelit će se samo socijalnim slučajevima.

Važni brojevi:
Dojave o svim potrebama:
- 112 ili 6221 283 Javna vatrogasna postrojba Velike Gorice
- Prihvatni centar za evakuirane i Centar humanitarne pomoći:
  Suzana Strunjak 098 247 040.

ISTARSKA ŽUPANIJA
Stanje u istarskoj županiji se stabilizira. U tijeku su ispumpavanja vode iz obiteljskih kuća i gospodarskih objekata, većinom na području Grada Pule i Općine Fažane, te naseljima Galižana i Valbandonu.




--------------------------------------------------------------------------------
STANJE OBRANE OD POPLAVA - 26.09.2010. - 10:00 sati

ŽUPANIJA ZAGREBAČKA I SISAČKO MOSLAVAČKA ŽUPANIJA
Stanje se stabilizira. U Čičkoj poljani voda se povukla sa ulica. U tijeku je ispumpavanje iz obiteljskih kuća i gospodarskih objekata.
...
klikni za "Stanje na cestama (HAK)" http://www.hak.hr/novosti/stanje-na-cestama.aspx




--------------------------------------------------------------------------------
STANJE OBRANE OD POPLAVA - 26.09.2010. - 06:00 sati
Izvod iz Izvješća Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda od 25. rujna u 22:00 sati:
Hidrometeorološki uvjeti:
Tijekom 25. rujna do 22:00 sati zabilježene su sljedeće količine oborina:
Zagreb 29,4 mm
Karlovac 42,4 mm
Krapina 27,8 mm
Ogulin 32,7 mm
Rijeka 66,4 mm

Posebna vremenska prognoza DHMZ-a za Hrvatsku za 25. do 28. 9. 2010. godine:

26.09.2010. (nedjelja)
Gorski Kotar 30 do 50 mm (iznad Slovenije 30 do 70 mm)
Lika i središnja Hrvatska:15 do 30 mm
Jadran: u prosjeku 5 mm, ali lokalno još može biti jačih pljuskova
Istočna Hrvatska: 1 do 10 mm

27.09.2010. (ponedjeljak)
Očekivana količina kiše od 00 do 24 sata:
Gorski Kotar, Lika i središnja Hrvatska u prosjeku do 15 mm, ali lokalno može i do 30 mm
Sj. Jadran (i Istra): u prosjeku oko 20 mm, ali lokalno još može biti jačih pljuskova
Dalmacija : u prosjeku oko 20 mm, ali lokalno još može biti jačih pljuskova
Istočna Hrvatska: 1 do 10 mm

28.09.2010. (utorak)
Očekivana količina kiše od 00 do 24 sata:
Većinom manje od 10 mm

Mjere obrane koje su na snazi:
Pripremno stanje obrane od poplave:
· Sava - Dubrovčak
· Sava - Crnac
· Sava - Trebež
· Retencija Lonjsko polje - Trebež retencija
· Sava - Jasenovac
· Sava - Mačkovac
· Sava - Davor
· Sava - Slavonski Brod
· Česma Čazma

Redovne mjere obrane od poplave:
· Retencija Lonjsko polje - Česma ušće (dionice 53/II, 54 i 57/I)

Izvanredne mjere obrane od poplave:
· Retencija Lonjsko polje - Česma ušće (dionica 59)
· Retencija Lonjsko polje - CS Šašna Greda (dionica 53/I)

Poplavljena područja
Područje Velike Gorice
· Čička Poljana - voda se i dalje lagano povlači uslijed pumpanja u O.K. Odra

Područje Kutine
· voda se povlači u Doljnjoj Jelenskoj u lijevom zaobalju vodotoka Vlahinička

Poduzete aktivnosti
Provode se mjere pripremnog stanja, te redovne i izvanredne obrane od poplava. Obavljaju se potrebni radovi na otklanjanju i saniranju prodora, podvira i klizišta. O svim poduzetim aktivnosti obavještavaju se sredstva javnog obavještavanja i provode sve propisane mjere u suradnji sa službama 112.

U 16.00 sati zatvorena je cesta D 36 Sisak zbog velikog oštećenja mosta u 25 km ceste u šumi Brezovica unutar retencije Lonjsko polje.

Prognoza vodostaja
Tijekom noći 25./26 rujna očekuje se porast vodostaja rijeke Save od Jesenica do Siska te se očekuju maksimalni vodostaji:
Jesenice: 366 cm u jutarnjim satima 26.9.2010.
Jankomir preljev: 571 cm oko 12 sati 26.9.2010.
Zagreb: 250 cm oko 14 sati 26.9.2010.
Rugvica: 766 cm oko ponoći 26.9.2010.
Dubrovčak: 658 cm u jutarnjim satima 27.9.2010.

Stanje na poplavljenim područjima prema izvješćima ŽC 112:

Zagrebačka županija
Velikogoričko područje
Dana 25. rujna u 10:20 sati ŽC 112 Zagreb primio je informaciju od Stožera zaštite i spašavanje Velika Gorica da je voda u vodovodu u redu i da se stalno ispituje. Lešine životinja su odvezene.

Stanje u 22:00 sati:
Sve ceste na velikogoričkom području su prohodne, a pojačano saniranje nastavlja se i sutra. Tijekom noći uz nasip će dežurati vatrogasci.
Do sada su ispumpane 44 septičke jame, te se očekuje da će ispumpavanje trajati tri dana. Ispumpavaju se i objekti u kojima se nalaze nafta i loživo ulje.

Ravnateljica Crvenog križa predložila je izmještanje skladišta humanitarne pomoći na lokaciju u Velikoj Gorici, te je izvjestila kako je u izradi popis socijalnih slučajeva i njihovih potreba.

Sve ostale aktivnosti na sanaciji poplavljenih područja odvijaju se kako je i planirano.
...
http://www.duzs.hr/news.aspx?newsID=13039&pageID=50

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Potresna svjedočanstva ljudi koje je iznevjerila država
« Odgovori #148 : Rujan 27, 2010, 09:53:27 poslijepodne »
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/video_u_hrvatskim_vodama_lazu_da_poplava_nije_mogla_biti_sprijecena/120038.html

Potresna svjedočanstva ljudi koje je iznevjerila država

Potresna svjedočanstva ljudi koje je iznevjerila država

Šokantne snimke poplavljenih područja potvrđuju da savski nasip ne bi popustio da su Hrvatske vode i Državna uprava za zaštitu i spašavanje radile svoj posao.

Autor: Damir Kramarić Photo: dnevno.hr Petak | 24.09.2010 21:15

Da direktor Hrvatskih voda Jadranko Husarić već danima obmanjuje javnost kad govori da poplavu naselja uz Savu nizvodno od Zagreba nije bilo moguće spriječiti, potvrđuju ekskluzivne snimke poplavljenog područja koje ovdje objavljujemo, a koje smo dobili od Siniše Krčmareka iz pokreta 'Građanska solidarnost' koji nam je iz prve ruke potvrdio da savski nasip kod sela Trnje, kroz čiju pukotinu su poplavljena sva okolna mjesta, ne bi popustio da su Hrvatske vode i Državna uprava za zaštitu i spašavanje radile svoj posao.

Istu tvrdnju ponovili su nam i ogorčeni stanovnici sela Trnje, u kojeg je u ponedjeljak prije podne kroz pukotinu u nasipu prodrla Sava i koji su u svega nekoliko sati, zbog nemara državnih službi, ostali bez svega što su desetljećima stvarali.

'U centru 112 rekli su nam da ne paničarimo bez veze'

- Nakon što sam u ponedjeljak u noći vidio da Sava opasno raste, ujutro sam nazvao centar 112 i dežurnog zamolio da mi kaže što se poduzima da se poplava spriječi. Dežurni mi je rekao da ne paničarim, te da je sve pod kontrolom. Uvjeravao me da su na teren krenule ekipe s vrećama s pijeskom, kao i vojska, te da ne trebamo brinuti jer da poplave neće biti. Nitko, međutim, u Trnje nije došao, a Sava je nekoliko sati kasnije probila nasip i poplavila cijelo selo i sve naše kuće. Da bar nismo vjerovali ljudima u centru 112! Tada bi se sami organizirali i zakrpali nasip. Evakuirali bi, osim toga, djecu i starije, spasili bi vrijedne stvari iz kuća, pa ne bi, u najgorem slučaju, pretrpjeli ovakvu štetu. Zbog vjere u državu, izgubili sve što smo imali. Naravno da smo sada bijesni i ogorčeni i da tražimo da netko zbog ovoga odgovara – rekao nam je Ivan Delec iz sela Trnje čiju je kuću i sve pokućstvo Sava potpuno poplavila i kojem je voda zadavila stotinjak kokoši i gusaka.

Njegov brat, Drago Delec, prošao je još i puno gore. Poplava mu je također uništila kuću i farmu svinja, te pobila više od stotinu svinja, 15 purana, desetak kokoši, dvadesetak božićnih pura i desetine ukrasnih kokoši. I on je ogorčen na nadležne službe, koje su ih uvjeravale da poplave neće biti.

Uzalud su čekali vojsku i vreće s pijeskom

- Mi mještani cijelu noć smo dežurali uz nasip. Čekali smo vojsku i obećane vreće s pijeskom, no cijelu noć i cijelo jutro nitko se nije pojavio. Nije bilo ni dežurnih iz Hrvatskih voda, ni vojske, ni ljudi iz Uprave za zaštitu i spašavanje. Da smo znali da ćemo biti prepušteni sami sebi, učinili bi isto što je uradio i naš susjed Stjepana Drobnjak iz Zablatja, koji nije vjerovao državi, već je sam svojim traktorom prekopao vrt i zemlju dovozio na nasip. Svojom upornošću uspio je spriječiti prodiranje vode i spasio je i kuću i cijelo selo. Mi smo, međutim, naivno vjerovali državnim službama i sada smo ostali bez ičega – još i danas se grizu Ivan i Drago Delec.

Njihove izjave od riječi do riječi su nam potvrdili Rolan Dujmić i Siniša Krčmarek, entuzijasti iz pokreta Građanska solidarnost, koji već danima, za razliku od nadležnih državnih službenika, dežuraju na nasipu, pune vreće s pijeskom, obilaze sva poplavljena sela i ljudima nude pomoć, te svojim kamerama bilježe ono što Hrvatska televizija nije i neće zabilježiti.

Ministar Šuker uvrijedio se nakon prvih primjedbi mještana

- Direktor Hrvatskih voda laže kad kaže da se ništa nije moglo učiniti. Mi smo cijelo vrijeme poplave dežurali uz nasip i pomagali lokalnom stanovništvu. Problem je bio u tome što smo u jednom trenutku imali vreće, ali nismo imali pijeska da ih napunimo. Onda je došao pijesak, ali nije bilo lopata, a kada su stigle i lopate, bilo je prekasno. Svjedočili smo, dakle, totalnom kaosu i neorganizaciji, svjedočili smo velikoj nebrizi države za svoje građane, a svjedoci smo i vrlo bahatog ponašanja ministra Šukera, koji je samo nakratko jednu noć došao do nasipa u Črnkovcu. Isprva nije htio ni izaći iz službenog automobila, no na kraju se ipak udostojio približiti ljudima koji su pokušavali zaustaviti prodiranje vode kroz nasip. Vrlo brzo se vratio u službeno vozilo, jer su ga naljutile neke primjedbe mještana. Nevjerojatno je, međutim, da je zbog povrijeđenog ega ubrzo potom s nasipa povukao i vojnike, koji su tek bili došli pomoći ljudima u nevolji. Zbog dvije, tri primjedbe na svoj račun, ostavio je cijelo naselja doslovce na cjedilu – ističu Siniša Krčmarek i Rolan Dujmić.

Njihove riječi kasnije nam je potvrdilo i nekoliko nezavisnih stručnjaka, koji tvrde da ni jedno selo, po svemu sudeći, ne bi bilo poplavljeno, da su zaposlenici Hrvatskih voda radili svoj posao, odnosno da država zadnjih godina nije uništila nekad vrlo učinkovit i pouzdan sustav obrane od poplava.

Podobni kadrovi zamijenili stručnjake

- Prema planu zaštite od poplava, Hrvatske vode bi trebale imati po jednog čovjeka za svaku dionica uz Savu. Ti ljudi trebali bi brinuti o tome da u barakama koje postoje uz Savu ima dovoljno vreća za pijesak, dovoljno pijeska, dovoljno lopata i čamaca. No, zbog totalne nebrige, cijeli taj sustav danas je posve zapušten, pa nije ni čudo da je poplava Hrvatske vode dočekala nespremne. Katastrofalne posljedice nabujale Save dokazuju da je sustav obrane od poplava u Hrvatskoj posve zapušten, jer da nije tako netko bi stanovnike na vrijeme upozorio da spase vrijedne stvari iz kuća. No, unatoč višednevnim upozorenjima iz Slovenije, nadležne službe u Hrvatskoj bile su iznenađene visokim vodostajem. To je najbolji dokaz da su nekadašnje stručnjake, koje su potjerali, zamijenili politički podobni kadrovi koji nemaju pojma što to znači sustav obrane od poplava – ispričao nam je bivši djelatnik Hrvatskih voda (podaci poznati uredništvu), koji nas je zamolio da mu ime ne objavljujemo.

Službenik centra 112 čudio se našem pitanju

A da je naš izvor itekako u pravu, uvjerili smo se i sami čim smo nazvali Županijski centar Zagreb za zaštitu i spašavanje i zamolili dežurnog službenika da nam objasni na osnovu kojih pokazatelja Centar 112 daje informacije o situaciji na ugroženom području.

- Kakve su to gluposti? Nije li poplava odavno prošla? Zašto me sada pitate takva pitanja? Imam dojam da ste se upravo vratili s godišnjeg – beskrajno drsko na naše je pitanje danas (petak) oko 17 sati odgovorio dežurni službenik Županijskog centra Zagreb, koji nam se nije želio ni predstaviti. Nakon što od "ljubaznog" gospodina nismo dobili odgovor na naša pitanja, nazvali smo Državni centar za zaštitu i spašavanje.

- Obzirom da radimo na utvrđivanju činjenica (preslušavanju tonskih zapisa za slučaj koji ste naveli), odgovor na postavljena pitanja poslat ćemo Vam tijekom sutrašnjeg dana, - šturo nam je u pismenom priopćenju odgovorila glasnogovornica Kabineta ravnatelja Državnog centra za zaštitu i spašavanje.

shaka zulu

  • Gost
Odg: Aktualne vremenske prilike
« Odgovori #149 : Rujan 27, 2010, 10:18:34 poslijepodne »
Ovo je na tragu onoga kaj povedaju ljudi z Posavine,da na televizije ni ni pol onoga kak to je/bilo i kaj ljudi misle o tem.
I kaj misliš do bu krif?