Autor Tema: Kako Slovenci grade svoj Silicon Valley  (Posjeta: 2921 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stjepan

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1909
  • Karma: +8/-2
  • Spol: Muški
Kako Slovenci grade svoj Silicon Valley
« : Kolovoz 31, 2011, 12:25:46 prijepodne »
http://viktor.marohnic.com/kako-slovenci-grade-svoj-silicon-valley

Kako Slovenci grade svoj Silicon Valley

U zadnje vrijeme su Slovenske tvrtke pravi mali hit u Americi. Zemanta (Seedcamp, Union Square Ventures), Celtra (5mil investicije od GrandBanks, Fairhaven), Vox.io (Seedcmp), Outfit 7 (Talking Tom igra), DoubleRecall (Y Combinator). Osim toga, znam još bar desetak malih dobrih startupa u Sloveniji koji rade globalne projekte. Već duže vremena pričam o tome da se u Sloveniji događa nešto zanimljivo, a prošli tjedan sam dobio i još malo bolji uvid u razloge zašto to nije slučajno.

U četvrtak sam bio u Idriji na skupu investitora u fond rizičnog kapitala, Prvi sklad. Prvim skladom upravlja RSG Capital koji je već dobro poznat u regiji. Tamo sam išao sa zadatkom da zajedno sa svim ostalim tvrtkama u koje je Prvi sklad investirao, prezentiram ShoutEm. Nisam znao što očekivati. Idrija je malo mjesto usred Slovenije gdje nisam nikad bio, a naš domaćin je bio Kolektor, tvrtka za koju sam možda nekad negdje čuo. No međutim, doživio sam totalno iznenađenje i potvrdu onoga što mi se već duže vremena čini, a to je: Slovenija je puno zrelija od Hrvatske na poslovnom planu i to po načinu na koji se odnosi prema svojim tvrtkama, ljudima, a prvenstveno po načinu na koji razmišljaju dugoročno u korist cijele zajednice.

 

Investitori u Prvi sklad su Slovenske tvrtke Kolektor, Gorenje, Sava itd. Nedavno se priključio i Slovenski podjetniški sklad (SPS). Na prvi pogled to su old school tvrtke koje ne bi ni blizu trebale razumijeti što su to web i mobile startupi, a kamoli investirati u takve tvrtke. No međutim, ono što oni dobro razumiju je poduzetničko razmišljanje i dugoročno ulaganje u nešto što će se vraćati tek nakon dugo vremena. Impresivna je npr. priča o Kolektoru. To je tvrtka koju je tijekom privatizacije sredinom 90-ih kupila neka njemačka tvrtka. Krajem 90-ih su lokalna zajednica i radnici Kolektora otkupili tu tvrtku natrag od Njemaca. Osim toga, tijekom recesije su u zadnjih par godina kupili još nekoliko Njemačkih i Korejskih tvrtki te sad cijela grupa zajedno zapošljava 15 tisuća ljudi i zarađuje oko 350 miliona eura godišnje. Ja nisam čuo za ništa slično u Hrvatskoj. Naprotiv, potpuno suportno. :(. To je bilo prvo pozitivno iznenađenje.

Na skupu se skupilo 30-ak ljudi, uglavnom predstavnika investitora u Prvi sklad, ljudi iz Gorenja, Kolektora, SPS-a itd. S naše strane, nas pet koji smo prezentirali naše projekte. Publika je uglavnom bila tiha i slušala što imam za reći, a onda su počela pitanja. Pitanja su bila pametna, dobronamjerna i vidjelo se da većina ljudi razumije o čemu se tu radi, gdje leži prilika u investicija u internet i mobile startupe i zašto ulaganje na ovaj način rezultira sa puno više dobrih stvari nego što se vidi na samom papiru. Glavnu riječ je vodio Miha Mikek koji je jedan od top class poduzetnika u Sloveniji i sa svojom Celtrom danas ima impresivnu listu klijenata u US. Njegovog co-foundera Matevza ste imali prilike vidjeti na panelu Mali ali veliki na WMF u Rovinju prošle godine zajedno sa mnom. Jedna od najbolje primljenih poruka je bila ta da se ulaganjem u startup tvrtke dobija nazad puno veća vrijednost indirektno nego od samog povratka investicije. Npr. čak i ako tvtka bankrotira i projekt ne uspije, znanje i ljudi koji su tamo radili se vraćaju kroz pokretanje novih tvrtki, privlačenje novih investicija i opće širenje poduzetničke klime u društvu, a to je zapravo neprocijenjivo. To je bilo drugo iznenađenje, takvo razumijevanje ovih principa i opće slaganje oko toga da je to pravi put, nisam nikad doživio u takvoj mjeri u Hrvatskoj. To je bilo maksimalno iskreno, a ne nešto fejkano i usiljeno.

Ako se sad vratimo na prvi paragraf u ovom postu onda je jasno odakle potiču ti startupi. To je mentalitet društva, dugogodišnja borba da se tvrtke zadrže u Slovenskom vlasništvu, te društvo koje je puno potpore za vrijedne ljude koji stvaraju novu vrijednost. Rezultat toga su onih par startupa koje sam nabrojao na početku. A za deset godina će ih imati pedeset, a za dvadeset će kupovati tvrtke po regiji i svijetu, itd, itd...

No nije ni Hrvatska tako crna :), jedna grupa ljudi koju sam do sad sreo u Hrvatskoj, a koja je dosta poznata su ljudi iz Bicra. Oni razumiju rizični kapital i ljudi tamo imaju način razmišljanja koji nam treba, a to je dugornočno i nesebično ulaganje u mlade tvrtke. Bicro bi mogao ulagati i puno više kad bi imao veću potporu države. No to nije moguće sve dok ljudi ne prestanu razmišljati o sebi i svojim interesima i počnu razmišljati o interesima svoje djece ili unuka. Tek onda se mogu događati stvari poput slovenskog startup boom-a. Founderi Zemante i Vox.io su ljudi koji kroz razne evente i udruge u Sloveniji daju zajednici vrijednost od koje nemaju skoro pa nikakve trenutne direktne koristi. Oni to rade jer umjesto na rok od 1-2-3 godine razmišljaju u rokovima od 5-10-50 godina. Pouka iz ovoga svima nama u Hrvatskoj je: Svaki dan razmišljajte kako će ono što radite danas promijeniti naše društvo u idućih pedeset godina. Samo tako možemo početi napredovati.

Moja mala pobjeda tog četvrtka je bila u tome da mi je prišao voditelj razvoja Kolektora, čovjek u 60-im i čestitao na dobrom projektu i pitao da li je moguće da i ljudi njegovih godina pokrenu mobile startup ;). Mislim da sam odradio dobar posao kao jedini Hrvatski predstavnik tamo.