Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295640 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #540 : Veljača 24, 2011, 12:38:29 poslijepodne »
Dana 7. siječnja 2009. godine stupio je na snagu novi Pravilnik o vozačkim dozvolama, kojim je propisan i novi obrazac vozačke dozvole. Obrazac je jednakog formata kao i prijašnji, ali sadrži veći broj kategorija – 15. Vozačke dozvole na novom obrascu počet će se izdavati 1. veljače 2009. godine. Stare vozačke dozvole izdane do 1. veljače 2009. godine važe do isteka roka na koji su izdane. Ukoliko je istekla valjanost vozačke dozvole izdane na prijašnjem obrascu, odnosno po prijašnjim propisima, izdaje se nova vozačka dozvola te je, uz navedeno, potrebno uplatiti i 35,00 kuna za obrazac dozvole i priložiti dvije fotografije

Malo si se zabunio - jer kada odeš napraviti novi obrazac, reci mi koji datum će ti tada pisati glede valjanosti vozačke... nekako mi se čini da ćeš se čuditi...

A da vrijede do datuma navedenog u vozačkoj, vrijede. Ali ne na tom obrascu...  ;) ;) ;)

Znači, promjena ti ne gine. Samo što ona neće doći primarno kao promjena datuma, već kroz promjenu obrasca.
« Zadnja izmjena: Veljača 24, 2011, 12:45:49 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #541 : Veljača 24, 2011, 12:43:08 poslijepodne »
Stare vozačke dozvole izdane do 1. veljače 2009. godine

Malo si se zabunio - jer kada odeš napraviti novi obrazac, reci mi koji datum će ti tada pisati glede valjanosti vozačke...

A da vrijede do datuma navedenog u vozačkoj, vrijede. Ali u ne na tom obrascu...  ;) ;) ;)

Ja imam iz travnja 2009 i piše valjanost 10 godina :-(

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #542 : Veljača 24, 2011, 12:47:46 poslijepodne »
Ja imam iz travnja 2009 i piše valjanost 10 godina :-(

Normalno, to je ono o čemu govorim...

Tako će pisati svima, naravno pod uvjetom da ne postoje drugi uvjeti koji bi taj rok umanjivali. Bez obzira što je prije pisalo da ti vozačka vrijedi 376 godina...  :D
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #543 : Veljača 24, 2011, 01:03:33 poslijepodne »
Mislim da je baš tu neka pravna začkuljica. Da je to ugovorni odnos dviju strana (države i vozaća) i ako su tako stekli pravo onda im se ne može oduzeti.

S tim da je u švabiji to još gore ispalo. Tamo nisu uopće pisali ograničenje 65 godina nego su napisali beskonačno pa imaju dedeke po cesti koji voze sa 80 godina i niš više ne vide. To je strašno.

Imanje vozačke dozvole nije nikakav ugovorni odnos, jer ugovora - nema. Postoji određeno pravo koje si stekao i kojega je dala država, no ukoliko kršiš zakonske odredbe koje reguliraju uživanje tog prava koje ti je dala država - lako ga izgubiš. Znači, tu nema nikakvog "ugovora", već jednostrano davanje prava jedne strane drugoj da se nečim služi dok se ponaša u skladu sa odredbama koje je davatelj prava propisao. Kršenje tog prava može rezultirati jednostranom odlukom davatelja prava (države) da se to pravo upravljanja motornim vozilima ukine i oduzme, privremeno ili trajno, a što je regulirano različitim zakonskim aktima.

Očito ni ti ne pratiš zakonsku regulativu (već se pomalo baviš filozofijama nad vrlo jasnom i nedvosmislenom stvari), jer da pratiš - znao bi da je ograničenje starosti vozača ukinuto i kod nas pred više godina, jer je baš ta odredba o 65 godina starosti pala na europskim Ustavnim sudovima, pa smo se mi bez nekih sukoba samo prilagodili i zadovoljili neke uvjete za poglavlje "promet..."...

Problem je naših ljudi što mnoge stvari uzimaju zdravo za gotovo, a činjenice su jako daleko od toga, kao i da mnoge privilegije uzimaju kao nekakvo "pravo", iako tu prava - nema.

Niti je putovnica ili osobna iskaznica "tvoja" (u smislu vlasništva), niti je i vozačka dozvola "tvoja" (a nisu ni vojna knjižica, matrikula, index sveučilišta...) - jer je vlasnik tih isprava DRŽAVA. Koja ti je neka prava dala, a ti si samo NOSITELJ tih prava, dok ti ih davatelj tih prava (država) ne ukine.

A ako imalo promisliš, brzo ćeš i shvatiti zašto to nije "tvoje"...  ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 24, 2011, 01:08:31 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #544 : Veljača 24, 2011, 02:10:12 poslijepodne »
Dana 7. siječnja 2009. godine stupio je na snagu novi Pravilnik o vozačkim dozvolama, kojim je propisan i novi obrazac vozačke dozvole. Obrazac je jednakog formata kao i prijašnji, ali sadrži veći broj kategorija – 15. Vozačke dozvole na novom obrascu počet će se izdavati 1. veljače 2009. godine. Stare vozačke dozvole izdane do 1. veljače 2009. godine važe do isteka roka na koji su izdane. Ukoliko je istekla valjanost vozačke dozvole izdane na prijašnjem obrascu, odnosno po prijašnjim propisima, izdaje se nova vozačka dozvola te je, uz navedeno, potrebno uplatiti i 35,00 kuna za obrazac dozvole i priložiti dvije fotografije
....

Ovdje nedvosmisleno piše da svaki stari obrazac vrijedi do isteka, prema roku trajanja i tek kad istekne izdaje se nova doozvola na novom obrascu što znači ipak da sve stare dozvole, na starom obrascu vrijede dok traju jer su izdane po tadašnjim propisima koje država nije ukinula, nego je propise u međuvremenu promijenila ali nemože retroaktivno ukinuti stare izdane dozvole, po starim propisima. Tak da taj dio po Sledgehammerovom objašnjenju meni ne štima.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #545 : Veljača 24, 2011, 02:41:59 poslijepodne »
Ovdje nedvosmisleno piše da svaki stari obrazac vrijedi do isteka, ...
Tak sam i ja razumio, tak da sam se pomalo izgubio u Sleđevom objašnjavanju. Koji novi obrazac ja idem ispunjavati ako mi je vozačka važeća? Za novu vozačku? A zakaj da idem ispunjavati obrazac za novu vozačku kad mi je stara još važeća? Ne kužim baš.

Ako Vegi piše "izdata 1995 i vrijedi do 2033." onda mu je vozačka još više od dvadeset godina važeća, kaj ne? Znači sljedečih 20 let nema potrebe mijenjati vozačku i ispunjavati neke obrasce. I di je tu sad problem?

Znam da su u Švabiji već sigurno bar dva puta mijenjali vozačke, ali znam isto tako da su one najstarije (zelene) još uvijek važeće. A i oni brojevi bez plave "E" oznake su isto tako još važeći. Osim toga onaj koji u Švabiji sad položi za auto, smije voziti samo do 3,5 tona, a onaj koji je to prije bio napravio, i to za istu kategoriju, i to sa skoro istim opsegom pitanja, ali definitivno istim opsegom praktične nastave (vožnje), smije i do 7,5 tona. To pravo koje je tada bio stekao nisu mu oduzeli. Kaj sad to treba značiti? Baš ništa?

Dobro, ja sad uspoređujem Švabiju i Hrvatsku, ne bi trebao, znam, ali radi se o generalnom pitanju kaj država dela, da ti oduzima već stečena prava, ili ne? Dal to smije? Sigurno da smije ako se radi o sigurnosti i za opće dobro, tj. za nešto sa većim prioritetom, ali za vozačku?

Smatram da ti tek tak uzeti neka već stečena prava - ne smije. No, ja nis pravnik, tak da ne znam, ali meni to baš tak zgleda.

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Promet
« Odgovori #546 : Veljača 24, 2011, 05:41:55 poslijepodne »
No dobro, barem smo apsolvirali trenutnu zakonsku regulativu i kak god se zbog guglanja do 1 noćas i srditosti, baš nisem naspal ipak mi je draže da smo ustanovilii da stare vozačke vrijede do datuma isteka ili dok vam ju žena ne opere u vešmašini  ;D, eeeeeeee a tek onda na scenu stupa Sledgeova zakonska akrobatika  :P u vidu novog obrazca i kračeg roka trajanja.

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #547 : Veljača 24, 2011, 06:43:21 poslijepodne »
Ako sam dobro shvatila kaj Sledge kaže, vrijedi ti stara vozačka dozvola, ali ne vrijedi liječnički pregled ako je ista starija od 10 godina, jer se po novom liječnički za vozačku ponavlja svakih deset godina.
Tako, nećeš platiti kaznu zbog stare vozačke, nego zbog toga što ti je istekao valjani liječnički certifikat da si zdrav i sposoban.
Drugim riječima, staru vozačku, koja je starija od 10 godina bolje je zamjeniti, nego riskirati da te policija isključi iz prometa, naplati kaznu i na kraju opet ideš po novu dozvolu.
Ispravite me ako griješim.
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #548 : Veljača 24, 2011, 08:23:43 poslijepodne »
Ovdje nedvosmisleno piše da svaki stari obrazac vrijedi do isteka

Nemoj filozofirati i biti naivan.

Promijeni obrazac i onda mi reci jesam li ili nisam u pravu.

NIKOME ne vrijedi vozačka onoliko koliko mu piše u starom obrascu.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #549 : Veljača 24, 2011, 08:28:54 poslijepodne »
Vegi, Bob & ekipa - pomalo sam umoran od tih vaših filozofija i traženja rupa u zakonu. da ne velim da je divno što je Goričanka u par redaka odmah shvatila u potpunosti o čemu se radi, no vama za to nije dovoljno ni dvadeset dugih postova.

Jebe mi se, filozofirajte kako god znate, no kada budete rigali lovu za nevažeće obrasce i preglede, onda nemojte tu kukati kako je cijela zemlja glupa, a jedino vas nekoliko je u pravu, i netko vas je na pravdi Boga full nevine maltretirao...

Ako vam ja nisam jasan, čitajte zakon. Mada ste to trebali odmah i odavno, ZSPC ste DUŽNI poznavati kao vozači.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #550 : Veljača 24, 2011, 08:51:14 poslijepodne »
Ovdje nedvosmisleno piše da svaki stari obrazac vrijedi do isteka

Nemoj filozofirati i biti naivan.

ja ne folozofiram i nisam naivan, imam obrazac koji je izdan 2005 i na 10 godina, dakle do 2015. godine.
A novi ide tek od 1.veljače, 2009. godine, dakle ja sam još i 2005 dobio na 10 godina, dok su neki dobivali na 20 ili 30 godina.
Samo želim reći da je u svemu tome ipak malo zbrka bar bila, možda je to sad uredovano, neznam.
Meni je sasvim logično da se svakih 10 godina mijenja radi liječničkog ali i radi slike, kao i putovnica čovjek nakon 10 godina skoro ne liči više na sebe, odnosno promijeni se puno. Zbog toga sam i pokrenuo to pitanje i ovu raspravu koja je ako ništa drugo unijela malo živosti na forum a nadam se da smo ponešto i saznali i naučili. ;D

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #551 : Veljača 24, 2011, 08:55:31 poslijepodne »
ali nemože retroaktivno ukinuti stare izdane dozvole, po starim propisima

WTF??  ??? ??? ??? ::) ::) ::)
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Jaguar

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #552 : Veljača 24, 2011, 09:15:34 poslijepodne »
ali nemože retroaktivno ukinuti stare izdane dozvole, po starim propisima

WTF??  ??? ??? ??? ::) ::) ::)

Kaj pjesnik želi kazati?
Da ponovim, dakle važeće dozvole o kojima smo govorili, dakle one koje imaju rok 20 godina, su i dalje važeće i nisu ukinute, vrijede još, jel tak?

Bilaj

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #553 : Veljača 25, 2011, 09:16:09 prijepodne »
WTF??  ??? ??? ??? ::) ::) ::)

Da to je tak.
Svaka retroaktivna primjena zakona se ne može primjeniti bez da pada na ustavnom sudu.

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Promet
« Odgovori #554 : Veljača 25, 2011, 09:41:53 prijepodne »
WTF??  ??? ??? ??? ::) ::) ::)

Da to je tak.
Svaka retroaktivna primjena zakona se ne može primjeniti bez da pada na ustavnom sudu.
Tak sam si nekak i mislil, ali sad kad to na taj način argumentiraš, onda mi to i zvuči vrlo logično.