Baština > Tradicija i baština

Josip Kovačevič(ov): Putopisi i razgovori (Landranje i Spominki)

<< < (2/2)

Ljudevit Kaj:
10.      ČOVEK Z KUGLUM V JETRE
           (ČOVJEK S METKOM U JETRI)


Od svojeg djetinjstva znam da je u selu naš postolar Miškec - šoštar. Da se zove Mijo Đuretić i da je rođen u susjednom selu Podvornici 1912. godine, saznao sam nešto kasnije.

Na ovaj razgovor s njime potaknula me je njegova potuga ,,kak je on puno dal za selo, a da o tomu se denes malo zna".

Na moja pitanja sa zadovoljstvom je odgovarao.

Kad ste došli u Buševec?

M. Đ.: 1927. godine pred Sesvetami. Došel sem k Lakoviću (Ivanu Deteliću, postolaru) za šegrta dve lete. Šegrti su bili na tri lete obavezno. Ako je šegrt bil na izdržavanju gazde, onda je bil četri lete. Moj otec je platil 3.000 dinari da budem samo v radione. Prodal je 2 junice i 2 /dve/ prasice. Jer su šegrti morali delati se po hiže i krave pasti, a najmejne su bili v radione. Z ocom išel sem po radnu knižicu 1929. godine u XI. /jedanajstom/ mesecu kad sem postal pomoćnik. Bila je jaka zima i vozil nas je pokojni Janton Lučić na kole na Goricu. Ali je tak jako bila zima da smo se od Živičnog kluna (to je negdje od Lazinskog puta) morali vrnuti nazaj domom J: Lakoviću. Tu smo si neke toploga popili a onda krenuli pešice nas tri na Goricu. Na Gorice smo se navrnuli k Šafaru v bertiju i tu popili neke toploga. Posle z kotara kad smo obavili posel pak smo se navrnuli k Šafaru i tu pojeli neke toploga.


Nastavek (preostale 27/28 članka iliti naredne 13.5 stranic spomenka z šostarom Miškecom) se more prečitati v knige.


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Robičov črdak posle („turopolske“) reštauracije AD 20..



Ljudevit Kaj:
Delo na vide(l)o

00:00   Vuoči promocije
03:13   Nenad Rožičov (Šepinov) (za nakladnika OSS Buševec)
04:31   Vurednik prof. Ivan (Ivek) Rožičov
07:45   Ej, oj Buševec, selo zavijato (pevačka grupa OSS-a Buševec)
10:30   Nenad Rožičov (Šepinov) (za nakladnika OSS Buševec)
10:53   Recenzent prof. Đuro Vidmarović
29:35   Polegala trava detela (pevačka grupa OSS-a Buševec)
31:50   Nenad Rožičov (Šepinov) (za nakladnika OSS Buševec)
37:10   Avutor Josip Kovačevičov (Joža Bizomkin)
43:12   Nenad Rožičov (Šepinov) (za nakladnika OSS Buševec)
45:20   Avutor Josip Kovačevičov (Joža Bizomkin)
46:27   Potpisivajne knige
48:15   Dom-je-na-k(oncu)


Promocija knjige Josipa Kovačevića „Putopisi i razgovori", 48:35

Promocija knjige Josipa Kovačevića „Putopisi i razgovori"

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju