Autor Tema: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska  (Posjeta: 161015 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #30 : Rujan 17, 2009, 11:33:31 poslijepodne »


Šibenski list, br. 2380, 15.08.2009. /  županija

Kazivanja izgubljenog vremena

Puno truda za malo zemlje


Piše: Marija Krnčević


Nekolicina studenata Etnologije sa Sveučilišta u Zagrebu provela je 1998. godine terensko istraživanje na Murteru. Tamo su, između ostalih, razgovarali i s Nikolom Kulušićem, koji im je pričao o murterskoj privredi, ribarstvu, stočarstvu, poljoprivredi, te o počecima murterskog turizma.

-Stočarstvo na Kornatima je bilo prije Drugog svjetskog rata jako lijepo razvijeno. Bilo je nikoliko tisuća glava ovaca na otoku Žutu. U to vrime smo imali čak pet zadruga u Murteru. Bila je zadruga pčelarska, uljarska, ribarska, sirarska. Bila je seljačka sloga – to je bilo prije. Bilo je to zadrugarstvo jako razvijeno. A turizmom su se počeli baviti Murterini oko 1933. godine. Tu se prva bavila obitelj Marušić, zapravo onda su se zvali Šikić – Marušić. I danas je jedni tako zovu, a jedni se zovu samo Marušić. Onda se bavila i mog oca teta zvana Kulušić. Ona vam je završila gospodarsku školu za vrijeme Austrije, ona je učila dva jezika, o sanitetu nešto, o domaćinstvu, nešto o vezenju. Ona se isto time bavila. Te su se dvi prve obitelji počele baviti još 1933. godine. Onda obitelj Stipe Papeše se time bavila, onda su se bavili na Kornatima turizmom. Onda posli Drugog svjetskog rata to je nekako išlo.

Sa ćaćom san odlazija na Kornate. Prije rata imali smo samo ovce, koze nismo imali. I magare smo imali. I nikoliko puta svinju, kokoš. A uzgajali smo smokve, masline, malo vinove loze. Iša san sa tuđim brodom od dvanajste godine. Onda ideš doma u školu, ideš u Kornate misec–dva pa zaboraviš ono šta si naučija, pa dođeš nazad u Murter, pa te učitelj izmlati, onda tri dana ne ideš u školu, onda te otac natira da moraš ići u školu i tako... Nisu nas maltetirali roditelji. Za vođenje Kornata su nas trebali, trebalo je ovce čuvati da on može kopati. Tribalo je naginjati da on može musti, tribalo je da ti skuvaš ručak tako da oni mogu duže ostati, jer je sve to mukotrpno.

Vinogradarstvo ode je propalo s pojavom filoksere, žiloždera, i u nikoliko godina to je totalno propalo – sve pusto, opustili vinogradi.

A Murterini su kad su došli tu, to su podaci od uljare, zasadili 180 tisuća stabala masline. Moji, prije više od sto godina, prije neg su kupili Kornat, onda su zasadili 200 stabala masline, u Crnikovcu, di je samo kamenjar. Osandeset centimetara su kamen vadili van da bi se skupilo 200 metri zemlje, 200 kili zemlje da bi se posadila maslina i malo loze. Kolko je to mukotrpno bilo za doći do malo zemlje.

Mi smo u odnosu na Prvić  Luku, na Sali, na Mali Iž, kasno počeli ribariti, oni su bili kod nas prvi ribari. Mi smo imali migavicu i Skračić. Mi smo imali prvu zajedničku migavicu – poslije svaki svoju, pa ih je bilo 17 u Drugom svjetskom ratu migavica. I onda je poslije bilo isto toliko potegača. Potegača je šta se svijetli sa svijećama pa onda se riba zapaše pa se vuče. Ja san lovija dvi godine na potegaču, dvi na migavicu.
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

video:
http://www.youtube.com/kazivanja
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pretplata na tjědnik "Šibenski list"
http://www.sibenski-list.hr/pretplata/form.php
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #31 : Rujan 17, 2009, 11:34:08 poslijepodne »


Šibenski list, br. 2380, 15.08.2009. /  prilog BORŠA

Riječ urednice

Praznikaši


Piše: Nevena Banić
nevena.banic@sibenski-list.hr

Praznikaš van priča kako često putuje zbog posla (zaboravi reći da je pedeset posto putovanja na terenu u Bosni), puno razumi engleski, samo ga teke slabije govori. Praznikaš je 'poduzetnik'. Praznikaš dili komplimente šakon i kapon. Na vama vidi ono šta niko ne vidi


Dragi čitatelji!

Svi stalno govore kako bi se mi žene tile pošto-poto udati, ako je moguće dobro, pa su se smislili termini maminih i tatinih ćera, sponzoruša, koferuša, namiguša, koketuša, koje znaju u svakon trenu di kavu pije koji fuzbaler, privatni poduzetnik, mladi nasljednik… Isto mi nije jasno kako se niko nije sitija da postoje muške sponzoruše od glave do pete, prave pravcate dlakave grube spodobe, kojima se cilj dobro priženiti, a najbolje bi bilo ako more negdi na more, pa sve i da ona, buduća odabranica srca njegovog, živi u Dicmu (karikiran) il' Gaćelezima (opet karikiran). Bitno da se s brda (nekog) more pljuniti u more (sve i da se mora uvatiti teke zaleta). Te van ja zoven 'praznikaši'. Oni dođu na litnje praznike, a mole boga da zauvik ostanu. Imaju i taktiku. Dobra je. Svako malo neka padne. Misli jadna da se usrićila jer se udala u metropolu, a zapravo se usrićija on jer više ne mora dizat kredit za doć u Vodice. Kako pripoznat pravog praznikaša?! Evo vako. Nosi fensi bilu košuljicu. Uglavnom ima dvi u ormaru. Jednu nosi dok se druga pere. Ima skupe rebatinke. Na kajišu piše čiji je. Kosa mu je gelirana, zalizana il je ćelav i djeluje ka da se kraj njega ne tribate ničega bojati. Vi i ne tribate, al mater i ćaća bi van mogli pripaziti, jer kad se taj useli, ne odlazi. Praznikaš van priča kako često putuje zbog posla (zaboravi reći da je pedeset posto putovanja na terenu u Bosni), puno razumi engleski, samo ga teke slabije govori. Praznikaš je 'poduzetnik'. Vodi kvartovsku kavanu, četvrtkom 'hakla' s frendovima. Praznikaš dili komplimente šakon i kapon. Na vama vidi ono šta niko ne vidi. Praznikaši napadaju. Čuvajte se.

Vaša Nevena

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pretplata na tjědnik "Šibenski list"
http://www.sibenski-list.hr/pretplata/form.php
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #32 : Rujan 17, 2009, 11:35:53 poslijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 15.08.2009. / Kolumně, komentâri
 
S KAMIKA I MORA

Dobro jutro – trda al mehka kantrida?



Piše Vladimir JUGO
 
Ako ste ranoranilac va časneh leteh, ki je videl više Lovretoveh dažji kad zvezdi padaju, onda van požele »dobro jutro, Hrvatska«. A vi ste samo jedan mići čovek. Mladi spe jutro po onoj – oj, Suzana, al je krasan život tvoj. Cijele noći lumpa, a po dane doma spi! Da ste slučajno va bolnice, neka van se Bog smili, medicinska sestra bi vas pitala: – Ste, gospodin al gospa, bili na strane? To znači ste se va ranu zoru morda pokakali. Pitanje van zgjeda smešno, a ni. Vela je stvar da van je kantrida redovita, a i metabolizam al izmjena tvari. Ča gre na usta nutra, dole gre van i – dobar van dan!
    Va živjenje je i ono nemoguće jako moguće. Moguće je da se va ere krizneh porezi al harači za rujan i septembar parićuju novi modusi porezi na grajani. Tu je zmišjeno izvješće z Markotove placi na Griče!
    – Ja mislin – rekal je resorni ministar od beči i soldi – da bi bilo dobro uvest novi porez bez iznimak. Ako grajan pokorni ima trdu kantridu, neka plati 300 kunić poreza mesečno. Ako pak ima mehku al retku kantridu – rečka Kantrida mi ni ni na kraj pameti – neka plati 600 kun. Zač, pitate? Zato aš tisti više onečišćuje i zagajuje okoliš i prirodu okole sebe. Ako pak ima konstantnu i kroničnu prolejavicu al srdobolju, pa je stalno na školjke, zamimo mu 10 posto od plaći ako i ni zaposlen!
    – U potpunosti podržavan predlog kolegi – javil se resor od zdravja. – Samo, problem je va ten da ni zdravo da časni grajan ima pretrdu stlicu z dopunskern osiguranjen (još jedan porez na bedaki), aš će kad-tad morat na bolničku njegu. Ni dobro ni kad ima kronični prolev aš će creva jedan dan pokakat. A judi se deliberaju onega ča i pojidu. Ipak, neka paze da jidu friško, zdravo, domaće meso z Brazila, friške domaće črešnji z Argentini po 90 kun, a ne one uvozne smeti i genetski modificiranu hranicu, pa da postanu jalovi. A si bi ševili kot kunići da ni te dečini i te prokjete nesrećne alimentacije! Tr ki je toliko munjen da i to plaća samohranoj mamice koj mužići beže od stola i posteji!
    – Pitanje je složeno i komplicirano i moramo ga razmotrit z seh stran, ne samo z desne al leve – rekla je glavna. – Mediji pišu i govore da je pul nas se korumpirano, pa je i tamo malo časneh iznimak. Ne more se baš se preseć preko kolena (dodirni mi koljena, to bih baš voljela). Neka gre va proceduru, pa ćemo videt je ustavno al neustavno. Bil je rat, sad je kriza i vrag je zel šalu!
    Ča divanite? Ste za ti porez na vašu kantridu? Sakako, rabit će nać i inspektori za kontrolu WC-a aš smo mi lažjivi i nać ćemo neki izlaz i njurgat, magari naš glas bil kot oni vapijući va pustinje al Sahare!


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=2859285C286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C285928582858286128632863286328592863Y
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #33 : Rujan 17, 2009, 11:36:50 poslijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri

15.08.2009.

Ćićo Senjanović

AJME MENI


– Mama, trebaju li križevi bit u javnim kuća(ma)?
      – Dušo, pobrka si kuće i ustanove.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=2859285C286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C28582860285F285A28632863286328592863V
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #34 : Rujan 17, 2009, 11:37:36 poslijepodne »


Glas Istre / Pula, 12.08.2009.

Šjora Špia

- Sam čiulaaa, sam vidilaaa...blue]


Radne akzie

Merikani tražu sve kombinazie caco rešiti krizu i staviti šolde u državna blagajna. Inšoma, neki pametni se domislio i zajno su odlučili da svi bogati zatvorenizzi neće vishe gratis đabalebariti u pržunu. Imaš love? Okay boy, onda izvoli platiti svoj zatvorski boravak 90 dolara dnevno! Računaju da će taco samo u državi New York prikupiti miliardu dollara godisnje. Che pametno, čašna rieč, to je super ideja anke za nashe uvjete. Tako bi se našim bogatim lopovima zatresle mudante i dobro bi promislili prije lieve ruke, desni žep. Pa veramente, oni se nakradu, a mi im plaćamo stan i hranu ako idu u zatvor. Di je tu logika? Su si naplatili? Neka platu! Samo nebimo mi tu puno profitali od tega jer na prste od jedna ruka se moze nabroiti colico takovih sjedi na friško, mišlim, u ćuza.


Preživili smo jučerašnji temporal, poplavljene kantine, dvorista, ulizze, aute. Opet ista štoria caco lani i godine prije. Moje špie su mi javljale caco je poli njih.
»Spia, aj da vidiš, žive radne aczie! Caco za vreme mraka samo sta su onda na omladinske radne akzie isli mladi, a sada moramo anche mi penzići staviti čižme, lopata u ruke i dage hoo ruk! Opali, molim te, gradonačelnika i pitaj ga kada će srediti taj problem sa kanalizacija? Komunalije plaćamo, a caco uslugu, ćapamo pušionu! Reči mu da aco nesto ne poduzme, nećemo vishe za njega votati!«

Ecco, ja sam ga opalila. A taco i taco ćemo morati uzeti ona štuar u svoje ruke. Nesto se šuška da ćemo sledeći missez ići u organizirane demonstrazie protiv tih poreza i baš me zanima colico će se ljudi skupiti. Za svako zlo, jedno dobro. Moje Afezejke i ja smo sretne jer sve imamo pemziju manju od 3.000 kn pak nas neće opaliti porez. Ali će nas regulati povišeni PDV i poskuplenja. Svi smo nervoži. Sada čekamo rižultat da vidimo caco će Ustavni sud rešiti prigovor od Mesića na taj sramotni porez, harač. Caco za vreme Turki. Iako je uloga od prešidenta države da po ustavu bude caco neki fikus, Stipe ne misli taco. On u ove dane škandala, i pljačke stoke sitnog žuba ne miruje. Znate sta, nemojte se ljutiti ma mi smo sve za njega. »To Stipe! Pokaži lopovima!« Iako za par missezzi vishe neće biti precednik, on nije poša na godisnji i na jahtu nego brine za sirotinju.

»Je, to je za to kaj se posle isteka mandata misli i dalje bavit politikom. Osnoval bude neki lijevi blok, kaj ja znam« rekla je Barizza, a Stambena: »Levi blok? To Stipe, majstore, gde ti, tud i ja.« Uglavnom, nije nas ražočara sva ova lita. Forši je moga i vishe, ali sa škvadrom oko njega, nije lako. Svaki put kad nesto kritika, odmah dobije udar s desne strane, a i od crkve hi je dosta čuo. Samo on je frajer i baš ga briga. Sada je lipo reka da siromahi plaćaju porez, a bogati ne. I sta je slabo u temu? Forši Mesić laže? Almeno svako toliko on kaže koju poštenu koju mi mali ljudi volimo čiuti.

»Vidi, vidi, ošla Kosorica na godišnji, bree. Na Brač!« »Je, pa kaj, mora se žena malo odmorit od problema«, misli Barizza. »Da, boona, ali vid' kol'ko će potrošit za pet dana, tridcet pet iljada kuuuna. Uu, jest joj život skup...«, doda Fadila. Da li je to iz nježinog takuina ili našeg, još se nezna.

Juka mene šjora Kosor, ste isla na godisnji, a niste mi išpitala da li je istina da je direktor Hep-a, posle ki je dobio fotelju, nakupova za sebe i fameju stanova, vile, i ima u nekretninama vishe od milion euri. Da je u firmi zaposlija sve svoje rođake, a nije firma njegova nego državna. A sta je najgore, to podužeće je oštetia za miliardu i sedamsto miljari kuna. To znači, sve nas koji plaćamo luče. Šjora premierka moja, ja lično se nebin mogla mirno odmarati, a da žnam da mi neko tako rovari po buđetu. Ste vi čiulaaa... da je taj gospodin prijavljen da živi u Vukovar i ima olakšizze za porez, ma svi znaju da živi u Zagreb. Zbog takovih, mi sad moramo puniti škulje u državna blagajna. Da pukneš! Ako je to istina, trebalo bi da sve vrati od kud je uza i da malo gre u paržun. A propo tega, šam čiulaaa...

Merikani tražu sve kombinazie caco rešiti krizu i staviti šolde u državna blagajna. Inšoma, neki pametni se domislio i zajno su odlučili da svi bogati zatvorenizzi neće vishe gratis đabalebariti u pržunu. Imaš love? Okay boy, onda izvoli platiti svoj zatvorski boravak 90 dolara dnevno! Računaju da će taco samo u državi New York prikupiti miliardu dollara godisnje. Che pametno, čašna rieč, to je super ideja anke za nashe uvjete. Tako bi se našim bogatim lopovima zatresle mudante i dobro bi promislili prije lieve ruke, desni žep. Pa veramente, oni se nakradu, a mi im plaćamo stan i hranu ako idu u zatvor. Di je tu logika? Su si naplatili? Neka platu! Samo nebimo mi tu puno profitali od tega jer na prste od jedna ruka se moze nabroiti colico takovih sjedi na friško, mišlim, u ćuza.

Inače meni se digne štumig kad čiujem ove na vlasti caco se pravdaju za nametnuti porez. Kazu da smo do sada živili iznad svojih mogućnošti i zato smo toliko duzni. Ma te prego, chi je zivio iznad svojih mogućnosti? Mi stoka sitni žub, sigurno ne.


Vasha Spia, spija@hi.t-com.hr


Glas Istre
http://files.glasistre.hr/GlasIstre.pdf
http://www.glasistre.hr/
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #35 : Rujan 17, 2009, 11:38:27 poslijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri / Pogled

KVADRATURA DRUGA

15.08.2009.

đermano ćićo senjanović

državo naša, milosti puna

Baš je lipo kad država služi građaninu. A dosad smo mi služili njoj. Evo nan je i Jadranka udrila namet na neto plaću. Kad bi zna da će nan to pomoć, duplo bi da. A ovako mi se riga. Dajemo pineze da bi Jurica moga kockat i da bi Bandić moga svojin kumovima namištat poslove. Ali, ko in ča more. Oni su stvorili državu za se, a ne za nas. I sad ovisimo o njihovoj milosti

Slika:
http://novine.novilist.hr/images/clanci/2009/8/440866.jpg

 

memorija pamćenja

Sve je počelo za vrime utakmice Hajduk – Žilina. Ne znan je li tamo kod njih ili ovde u nas. Vjerojatno za vrime prve utakmice. Kad san čuja da u njih igra jedan ča se zove Šourek, odma mi se počeja vrtit film. Znan da je pri puno godin u Zagreb bija jedan sportaš, pari mi se da je igra balun, i da se zva Šourek. Deset dan mi je tuka po glavi, i nikako se sitit. Onda san se javija Jovanu Kosijeru. On je živa enciklopedija i jedan od najvećih sportskih novinara. A kako početkon devedesetih Sportskim novostima nisu trebali enciklopedisti čudnoga imena, to su mu oni zalipili otkaz. I eno ga sad doma. Gleda kroz ponistru Vjesnikov neboder i broji mu katove. Koliko katova, toliko privatizacijskih mrakova. Mraknem ja, mrakneš ti, živimo u ljubavi!
    I pitan ja moga Kosijera za toga sportaša Šoureka, a on ka iz topa: »Znam da je naša slavna atletičarka Đurđa Fočić bila Šourek. Nastupala je na Olimpijskim igrama '68. u Meksiku, '72. u Münchenu i '76. u Montrealu. Rođena je 1948., a bila je članica...« Prikinija san ga i objasnija mu da ne mislin pisat njezinu autobiografiju, nego da me muči to prezime Šourek. On se sta smijat, a ja san nastavija mislit. Svaka čast Đurđi, ali meni triba sportaš koji se zva Šourek. A možda joj je to muž. Sve mi kroz mozak prolazi juniorska momčad Trešnjevke iz 1966. godine. Tamo je igra moj gimnazijski kolega Dujo Tomičić. Znan da su s njin igrali Pigac i Dragan Kolić, a možda je tu bija i jedan Šourek.
    Ne znan, valjat će mi dalje istraživat. I dok san tako sta i mislija, opet mi je pâ na pamet Kosijer. Koja je to glava! On je odma istresa godine i gradove u kojima su se pri 40 godin održavale olimpijade. Bi li se i vi to odma sitili? Ajmo provat skupa! Ja san rođen 1949., ali u prvi misec, tako da i 1948. računan ka moju. A i s ton san generacijon iša u školu. Evo, ja ću počet s 1948., i reć ću ča mi s ton Olimpijadon pada na pamet, a vi me pratite i, ako imate čagod, nadodajte. Ajmo:
    London 1948. – Franjo Mihalić u trčanju i neki Gubijan ča je baca kladivo;
    Helsinki 1952. – Rus Bobrov uvalija Beari tri gola, vodili smo 5:1, a na kraju ostalo 5:5. U ponovljenoj utakmici smo tukli Ruse 3:1;
    Melbourne 1956. – pari mi se, ka u magli, da su tu vaterpolisti dobro prošli;
    Rim 1960. – gleda san Olimpijadu na televizor barba Jere Dumanića. Televizor je bija Grundig, a barba Jere je stalno govorija: »Intruzione video sul kolegamento di internacionale!« Onda se moglo gledat samo RAI, pa je on to skupija od njihovoga špikera. U finalu baluna su iz Hajduka nastupili Žanetić i Anković. Još mi se po glavi vrtu Papec i Zvonko Bego. A more bit i Kozlina;
    Tokio 1964. – ničega se ne sićan;
    Meksiko 1968. – Đurđa Bjedov dvi medalje. Vera Nikolić odustala na 800 m. Košarkaši zlato ili srebro? Vaterpolisti zlato?;
    Müchen 1972. – masakr u olimpijskom selu. Arapski teroristi pobili izraelske sportaše. Rukometaši prvi. Da mi se bar jednoga imena sitit. Selektor Štencl? Je li se jedan igrač zva Krivokapić?;
    Montreal 1976. – ničega se ne sićan;
    Moskva 1980. – bojkot nekih zapadnih zemalja zbog ruske agresije na Afganistan. Srića da se u Afganistan više ne ratuje;
    Los Angeles 1984. – na otvaranju Olimpijade letija čovik sa motoron na leđima. Bija je u bilome skafanderu;
    Seul 1988. – oni crni Kanađanin diskvalificiran zbog dopinga. Oduzeli mu zlatnu medalju. I dali je Carlu Lewisu. Na vrh mi je jezika, ali se ne mogu sitit kako se ti drogaš zva;
    Barcelona 1992. – Ivaniševićeve dvi bronce i finale u košarci kontra Amerike, kad se Arapović obisija za koš nakon našeg vodstva u prvome poluvremenu. Za njih je igra i Jordan. Meni se, ka i uvik, obisila brada dok san ga gleda. Najveći sportaš svih vrimena!;
    ? 1996. – ne znan ni di se igralo, niti se ičega sićan;
    Sydney 2000. – veslači! Osmerac uzeja medalju. Koju? Zlatnu nisu. Ili je to bija četverac? Ili je to bilo u nekom drugom sportu?;
    Atena 2004. – je li ono Rudića bacilo u bazen? Ili je to bilo negdi drugdi?;
    Peking 2008. – smog, zagađenje, Ptičje gnijezdo, veličanstveno otvaranje. Ničega se od takmičenja ne sićan. Čekaj! Usain Bolt na 100 metri. Novi Jordan!
    Eto, doša san in kraju. Cili život, 60 godin, 15 olimpijskih igara, sve je stalo u 15 rečenica. Jebi ti takvi život! I takvu memoriju.
   
pačići mali

Evo san nikidan vidija najtužniju i najuvredljiviju fotografiju u cilu Hajdukovu povijest. Igrači sidu uz rub igrališta i pokorno gledaju u hrpu navijača koji su in sročili pismo, a to pismo in čita kapetan Andrić. To ka navijači nisu zadovoljni rezultatima, pa su prikinili trening i natirali igrače da se postroju i slušaju njihove umotvorine.
    Znan ja da Hajduk već dugo nije Hajduk, znan ja da svaki od igrači čuva svoju guzicu i misli: Jebe me se za ove budaletine, ali nisan ja taj koji će in se suprostavljat. Moja plaćica, moja slobodica. Šta prije se prodat, a vi onda čitajte te vaše referate i puštajte tupave spodobe da van vodu klupsku politiku.
    Je, sve je to tako, ali di in je ponos i di je čuvanje dostojanstva kluba? Ma kad bi to Ivo Bego pustija navijačima da s njin brišu pod? Pokušavan u toj poziciji zamislit Peru Nadovezu, Stipu Ilića ili Juru Jerkovića. Ma kad bi oni pustili da in navijači prekidaju trening i da in ka maloj dičici držu govor?! Bego bi in se najprije nasmija u facu, a onda bi ih posla u kurac. A ako in to ne bi bilo dosta, onda bi uletija među njih i razbuca bi ih ka cone. Evo mi sad pada na pamet Ante Vulić. Njemu je niki navijač ništo grubo reka za vrime treninga, Antiša je priskočija žicu, a oni je uteka u vidu lastinoga repa. I, eno ga, još biži. Ili Davor Grčić Gaga? Pa bi on pustija da mu navijači seru po glavi? On bi in reka: »Mrš u tri pizde materine, ti ćeš mi govorit! Plati kartu i navijaj! Ili nemoj! Makni se da te ne vidin!«
    A bidni moj Hajduk, ča je dočeka. Divljaci naprid, pitomi stoj!
   
školske knjige

Baš san se tija počet karat sa školstvon, knjigama, udžbenicima i nakladnicima, kad mi je palo na pamet da ja o toj problematici neman pojma. Da je mene stavit za ministra prosvjete, u tri dana bi me smijenilo. Ili bi me upucalo. Zašto zemljopis u cilu državu ne može bit za sve isti? Knjiga iz zemljopisa za sedmi razred? E, ne može. Svaka županija ima svoj zemljopis. Ili knjiga iz matematike za peti razred. Zašto postoji sto udžbenika, pa svaka škola ili svaki profešur može izabrat iz čega će predavat? Je li se tu otvara prostor za korupciju? I zašto bogata Kalifornija sve udžbenike daje na internet, a kod nas se ta ideja ismijava?
    Rodica mi živi u Francusku i govori mi da je u njih isto ka u nas. Jedan predmet, miljun udžbenika. Postoji nacionalni program, i svaki se udžbenik mora držat nacionalnog programa, a izvedba je slobodna. Neman nikoga u Njemačku. Ni u Skandinaviju. To mi se činu racionalne zemlje i baš me zanima kako su oni to riješili. Ol se ne bi moglo pozvat 10 autoriteti za svaki predmet, i da oni izradu udžbenik? I da je to udžbenik za cilu zemlju i da dura bar pet godin. A za matematiku i fiziku bi moga vridit bar šest. Tako da se brat, sestra i rodica mogu služit istin librom.
    Samo ne smidu od listova činit avione.
   
pohvala milosti

Nikidan san u Slobodnu pročita jedno prilipo pismo jedne prisritne matere. Žena zahvaljuje gradonačelniku Kerumu ča je ispunija obećanje pa je ona uspila svoju trogodišnju ćer upisat u vrtić. Govori da se ne sića kad je bila tako sritna. Da joj je to prvi put u životu da je od države dobila konkretnu pomoć.
    Ma baš je lipo kad država služi građaninu. A dosad smo mi služili njoj. Evo nan je i Jadranka udrila namet na neto plaću. Kad bi zna da će nan to pomoć, duplo bi da. A ovako mi se riga. Dajemo pineze da bi Neven Jurica moga kockat i da bi Bandić moga svojin kumovima namištat poslove. Ali, ko in ča more. Oni su stvorili državu za se, a ne za nas. I sad ovisimo o njihovoj milosti.
    Državo naša, milosti puna.
   
svečani ispraćaj

Kad san vidija da je Savki na ispraćaj doša i svećenik, spontano mi je izletilo: »Religija je opijum za narod.« Tu mi je bija prijatelj koji je reka:
    – Ajme šta si ti zadrt.
    – Ma, malo mi je sve to smišno. Ona je bila predsjednica CK SK Hrvatske u vrime kad je materijalistički pogled na svit bija uvjet ulaska u partiju. I niko ko je bija drukčijih pogleda nije se moga popet do vrhova društvene ljestvice. I sad njoj, koja je bila na čelu takve politike, dovode svećenika na sprovod... Pa se pitan je li nan lagala onda ili nan laže sad?
    – A zbog čega gospođa nije mogla evoluirat?
    – Nije sramota evoluirat, ali je jadno kad saltomortaliraš.
    – Ajde, nije pravi salto mortale. Nju je ispratija liberalni svećenik don Ivan Grubišić.
    – Nije ni njemu lako. Posta je zakrpa ateističkih licemjera.



http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=2859285C286328602863285A285828582861286328982897288F286328782877286F2863285C285C28582860285E285E28632863286328592863W
« Zadnja izmjena: Rujan 17, 2009, 11:43:09 poslijepodne Ljudevit Kaj »
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #36 : Rujan 17, 2009, 11:44:25 poslijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 09.07.2009. / Kolumně
 
Beseda

5 člankov na čakavskomu:

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

1. članek


obašli smo

David Daša Kabalin i »Novljansko govorenji«
 
I zaspraven, Daša je živjenje – dugo, teplo, lepo i bogato. Daša je svet – nekadajni i sadajni. Daša je povijest – zapamećena i zapisana, ka svedoči i staro i novo. Daša je neš ča dura, ča će zavavek bit i ostat našo. Tako se more reć samo za pjesnika, ki i va svojen devedeset i prven lete još vavek srcen rado piše i zapišuje

Piše Cvjetana MILETIĆ, Slika Boris SUŠANJ
 
Slika:
Ova mi je knjiga zasladila život – David Daša Kabalin
javascript:openWindow('aspx/showimage.aspx?id=433547',284,520,'');



Teplo je pul Matetićevega ognjišća, a dušu i telo glade novi versi i stara muzika. Prestavja se nova knjiga Davida Daše Kabalina. Kad je pred čuda, čuda let napisal: »Tu sopu mile naše sopile, tu bura grmi, od tuda smo mi!«, ni znal da će ih ko leto kašneje va muziku obuć Ivan Matetić Ronjgov. Zato su valda ovu večer sopeli imele neki otajstveni glas. Z gušton su ih sopli novjanski sopci KUD-a »Ilija Dorčić« i »Novljansko kolo« Dorijan Sokolić i Danko Pipinić, a Sokolić je zasopal i na vidulicah.
   

Petnajsta knjiga

Va punoj sale za stolon četiri mušketiri. Mej njimi je slavljenik David Kabalin. Nasliša sopeli, kima z glavun, pocupkuje z nogun. Uživa. Po nekadajnu mu kantaju Gordan Šamonić i Vinko Rubčić. Oglase se i novjanske kanturice Jerka Polić i Marina Mekić. Na staru narodnu »Nagnulo se drivce orihovo« Daši j' srce zaigralo pa j' š njimi dofinil kanat. Se j' to bila prestava za »Novljansko govorenji«, rekli su petnajstu Dašinu knjigu. Izdavač je Ustanova »Ivan Matetić Ronjgov« va koj je David Kabalin od prvega dana. Zapravo još i prej aš čin se namislelo uredit maestrovu kuću na Glavice i otpret ju za fešti od muziki i zajika, Kabalin je tu našal svojo mesto. Zato je knjige »dobro more i sretan plov« prvi poželel Darko Čargonja, ravnatelj, prijatel i izdavač. Onputa je besedu od struki imel urednik Ljubomir Stefanović. On je rekal: »Književnik je David Kabalin po mnogočemu iznimna figura našega književnog i kulturnog prostora. Trajanje, postojanost, nazočnost na kulturnoj i književnoj sceni samo su neki od elemenata koji njegovu osobnost čine prepoznatljivom i nezaobilaznom. Njegovo nastojanje na čakavskom govoru, varijetetu, njegovo kontinuirano cizeliranje jednoga mikrokozmosa prepoznatljivih i posve određenih vrijednosti, kako se to danas veli – tradicionalnih, čini nam neobično bliskim jedan svijet naizgled na odlasku u kontekstu globalnih pojednostavljivanja i izjednačavanja. Dakako, tu jezik/zajik nije samo sredstvo za komunikaciju, on je život, on je svijet, on je povijest, on je zbilja, on je prepoznatljivost...«
   

Kad san bil mlad i lep

I zaspraven, Daša je živjenje – dugo, teplo, lepo i bogato. Daša je svet – nekadajni i sadajni. Daša je povijest – zapamećena i zapisana, ka svedoči i staro i novo. Daša je neš ča dura, ča će zavavek bit i ostat našo. Tako se more reć samo za pjesnika, ki i va svojen devedeset i prven lete još vavek srcen rado piše i zapišuje. Valda se zato za neke njigove pjesmi z mlajeh dan već dugo misli da su narodne. Takova je i mornarska himna »Mornari, hrabri ko legende glas...« Daša ju napisal, kako uža sam škercat, »kad je bil mlad i lep«. Slično je i s Matetićevun Mantinjadun. A va Istre, va Žminje, va sred srca od čakavice, Davida te zavavek spominjat sporad tri versa. Bilo je to vreme kada se rajal Čakavski sabor i trebalo mu je dat »vetar va jedra«. Daša j' onputa rekal: »Saka dušica ima stinj, / za čakavsku besidu / stinj je Žminj!« Takov stenj, tepal i gorući, Daša je odvavek bil i va svojen Vinodole i pul Ronjgi. Pa ki se onputa ne bi štimal va takovoj kunpanije?!
   

Jedina štorija va proze

Mlaji brat Srećko Kabalin za »Novljansko govorenji« napisal je predgovor. Va njin je otkril i jenu slikica z mlajeh dan kad su još bili dečina. »Već ko školan – đak drugoga razreda Senjske gimnazije, objavil je moj brat Daša va Jutarnjen listu svoju đačku avanturu, kad je svojin mlajin školanon, isto Novljaninon, po kiši i va zimskom štajonu, šal pišice z konvikta »Ožegovićianuma« va svoje rodno mesto Novi Vinodolski, da bi barem dan, dva proživel i naveselel se uz novljanskoga »mesopusta«. Mokri i ozebli jedva su prišli do svojih kuć i namesto uz mesopusta odležali su dva dana doma va postilji i šli nazad va Senj, a novljanskoga mesopusta nisu ni čuli ni videli.« Piše Srećko da j' to jedina štorija, ku j' Daša zapisal va proze, aš da od onda piše va verseh.
   

More versi

Onda je Daša počel versi pospravjat va knjigi. Od prve »Jedri brode, široko ti more« 1967. do ove zadnje »Novljansko govorenji« pasale su 42 leta. Mej ten su tiskane: Naša beseda, Kolo mažurani, Zač nan je noćaska jadra otvoriti, Pivanja i govorenja, Na moru rumen, Moj grad kameniti, Juže ubo zima minu, Moje strune, Kroz godišća, Pomalko prohaja deveti križ, Nagnulo se j' drivce orihovo, Dedove pojidi i veselja, Barčica j' armana, slebron okovana, Ne zahajaj, sunašce moje!, Sakoga trena jedno godišće za Učku zajde. I kakogod zbrajali na kupe je više od petnajst knjig. Za to vreme i Dašu su pospravili va se neke knjigi i antologije. Njigove su pjesmi va knjigah Korablja začinjavca, Besedi s kamika i mora, Mare nostrum, Puntarska čakavska beseda, Suvremeno dijalektalno pjesništvo Primorja i Podravine i Čakavsko pjesništvo XX. stoljeća... Ono rasuto po časopiseh i fojeh nećemo spominjat. More slikic, more versi.
   

Tepli i mehki

Nasložena lepota va koj čovek saki put otkriva neš novo. Dašini tepli i mehki versi va muziku su svojni opleli Ivan Matetić, Boris Papandopulo, Josip Kaplan i Dušan Prašelj. Sada je to storil Vedran Križan. »Na moru j' jabuk./Gremo jih kupit!/Nimamo zač!/Ukradimo majčici kolač!« Tako j' Vedran napisal muziku za »Jabuku«, ku su otkantali Alen Polić i Ana Kabalin, Dašina vnuka. Pjesma j' tiskana i va ovoj knjige. Kuntenat mej prijateli i pun kuraja Daša j' na kraje rekal: »Ova mi je knjiga zasladila život.«


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=28612863285F2863285A2858285828612863288A288D28632863285C285B285B285D285C285F28632863286328592863I
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #37 : Rujan 17, 2009, 11:46:12 poslijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 09.07.2009. / Kolumně
Beseda
5 člankov na čakavskomu:
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

2. članek


 razgovor:SANDI KRŠANAC , PREDSJEDNIK UDRUGE MLADIH I GRAĐANA LEPRINAC

Život na samo dva prsta od neba

Storili smo i jedno »oživjenje« Veprinačkega zakona – predstavu s Kastafskim pučkim teatrom na tu temu. A drugi del udruge je pokrenul školu sporta za najmlaji va ku redu deca s područja Leprinca, Pojan i Bregi dva puta na šetimanu, i isto tako besplatne instrukcije za seh ken to rabi

Ćakulal i slikal Davor ŽIC


Slika
Leprinac – samo dva prsta do neba – Sandi Kršanac
 javascript:openWindow('aspx/showimage.aspx?id=433548',375,665,'');



Zadnjeh par let Veprinac pasuje kroz vele promjeni – ofriškano lice starega grada zgora Opatije privlači sve više judi na izleti, fešti, druženja, sportske manifestacije... Zad dobrega dela tega stoji Udruga mladih i građana Leprinac, a, magari je osnovana pred samo par let, već sada dobar del judi ne more zamislet kakov bi Leprinac bil bez njih. Predsjednik udruge je Sandi Kršanac, s ken smo za Besedu poćakulali od projekti ki su storeni, od oneh keh komać rabi storit i ki se delaju baš sad...
    Morda je najboje va ovu štoriju poć ot početka. Kad je Udruga mladih i građana Leprinac počela delat?
    – Udruga je osnovana drugega maja 2007. leta. Tad je bila osnivačka skupština, ma del udrugi nastal je puno prej, tako ča se del ekipi nalazil sakega četrtka. Igrali smo karte, družili se, to nan je bil jedan dan kad bi se si skupa našli. Uglavnom, između sega tega nastala je jedna ideja da bi mogli neš pozitivno napravit, kako bismo mestu malo pomogli. Tako smo prišli na ideju da storimo jedan koncert na Leprince, a Igor Puž je predložil da taj koncert bude humanitarni. Pitali smo obitelji za ke smo mislili da im rabi najviše pomoć ako se slažu s ten, i tako je krenula stvar. A udruga nan je tad bila nužna jer nan je trebal pravni subjekt da se to storimo.
   

Leprinac kako Mošćenice

Va teh službeneh dve i pol leta, ča ste se storili?
    – Osnovna ideja je bila da pomoremo mestu, al nismo ni sami bili svjesni kamo će se to krenut. Delamo više-manje od projekta do projekta, a otejemo promovirat Veprinac na ča više mesta na ča boji način. Drugi del udruge otel je pomoć urejenju mjesta i brige za decu. Zajno pokle humanitarnega koncerta šli smo u realizaciju dokumentarnega filma o Leprince, a oprli smo, skupa s udrugom turističkih vodiča Liburnije, i etno-zbirku. Mi smo objeručke prihvatili njihovu ideju da Leprinac postane jedno kvalitetno turističko mesto, po uzoru na Mošćenice. Da budemo izletničko mesto i da Opatija ne rabi svoji turisti vozit na druge destinacije, nego da ih peja na Leprinac i na Učku. Storili smo i jedno »oživjenje« Veprinačkega zakona – predstavu s Kastafskim pučkim teatrom na tu temu. A drugi del udruge je pokrenul školu sporta za najmlaji va ku redu deca s područja Leprinca, Pojan i Bregi dva puta na šetimanu, i isto tako besplatne instrukcije za seh ken to rabi.
    Kako su vas prihvatili judi na Leprince?
    – Većina nas je na početke gledala s dozom opreza, aš nisu znali za ča smo se sposobni i ča sve namjeravamo napravit. Morali smo svojin radon i s projekti dokaževat da imamo potencijala i da delamo za Leprinac. Međutim, još vavek jedna doza jubomore postoji med judi jer smo pokazali da se more neš dobrega storit magari su si sumnjali u nas. Članovi udruge nisu samo mladi judi, nisu samo z Leprinca, a moremo se pohvalit da smo ovega leta, kad podvučemo crtu, prišli do broja od preko sto judi ki su pomogli – ili dali ruku, ili sponzorirali neš ili organizirali neš. To je po mene znak da smo prepoznati i da judi misle da dobro delamo.
    Dokumentarni film »Veprinac – samo dva prsta od neba« funkcionira i kot jedan spomenik radu udrugi...
    – Teško je reć ki je projekt najbitneji il najdraži. Sakako, film će ostat najdulje va sjećanju jer će ga moć judi pogledat i za dvajset, trejset let. Bilo je dosti naporno za storit taj film, jer je rabilo zapret financijsku konstrukciju ka baš i ni bila mića, a najprvo se rabilo dogovorit ča će se uopće bit va ten filme i ki će ga delat. Puno stvari nismo uspjeli ugurat va film, al sad smo zadovojni s ten kako je ispal i mislin da moremo bit ponosni na njega od početka do kraja. I judi ki su ga pogledali dijele naše mišljenje.


Etno-zbirka
   
    – To je jedan volonerski projekt, pa, na žalost, ne more bit celo leto otprta. Otpira se za prvi maj i do pol šestega meseca je vikendom otvorena, od devet do dve ure, a od petnajsti šestega do petnajsti devetega otprta je saki dan. Morda najznačajneji eksponat va etno-zbirke je preslika Veprinačkega zakona, a moru se videt stvari iz stareh kući i videt kako su stari Leprinčani nekad živeli, od čega su živeli i kako su privređivali.
   
Bettini
   
    – Bettini su tradicionalni veprinački baškotini, a na receptu moremo zahvalit gospodinu Janu Urbanu ki ga je va knjigah našal. Recept je star četirasto let, pa su sastojci od onega vremena – marun, med, brašno...
   
Veprinac al Leprinac
   
    – Za seh domaćeh ime mesta se reče Leprinac, ali pravo, službeno ime je Veprinac. Pitanje je po čen je Veprinac dobil ime, a nekako je najbolje objašnjenje da je to po biljke veprina ke jako puno ima po mestu. A na domaći se biljka reče leprina, pa je to i ta razlika va jednen slove.



Turistički proizvod

Ka je ideja va pozadine tega filma? Ča ste oteli s njin postić?
    – Oteli smo imet jedan turistički proizvod za daljnju promociju Leprinca. Magari je mane draža knjiga, ipak smo se odlučili za DVD, jer u današnje vreme judi imaju više vremena i volje za pogledat film nego za pročitat knjigu. A na kraje je to ispal i turistički proizvod, ali i jedan dokument o življenju danas na Leprince, o njegovoj prošlosti a nadamo se da će se tu nać i budućnost. Kroz par let će se videt kamo će to sve poć – od etno zbirki do nekeh drugeh projekti ki se konstantno delaju. Drago mi je da se Leprinac već sad menja u odnosu na onaj ki je va filme, snimljen pred leto dan. Postavljene su poučne ploče, storeno je dječje igralište...
    Kako ste preveli slavnu rečenicu iz filma: »Antonić, koliko škalini ima«?
    – Ha, ha... Mislin da je to ostalo tako. A najteža stvar pul prevođenja su bile pjesme Josipa Stanića, jer nismo imeli šoldi da platimo jude da prevedu to umjetnički, nego su prevođene doslovno da ih judi skuže...
    Svojevrsni nastavak filma je predstava o Veprinačken zakone. Premijera je bila pred dve šetimani, kako je se to pasalo?
    – Ma pasalo je i boje od očekivanega. Bilo je čuda judi ki su ideju odlično prihvatili, a zadovojni su i judi i publika. Na žalost, va filme ni bilo vremena da se odigra jedna scena iz zakona, pa smo storili posebnu predstavu. Sad je konačno zaokružena priča o Veprinačkemu zakonu.
    Ča to ima Veprinac za ponudit turistima? Zač bi neki prišal semo?
    – Za jedno tako malo mesto, s otprilike tisuću stanovnika, Leprinac ima jako puno događanja. Celo vreme se va ten mićen meste neš dogaja – od početka leta, Antonje, maškari, pusneh tanci preko Markove, proslave zaštitnika grada Veprinca, do proslave Prvega maja, Leprinačke fešte, balinjeradi... Moremo se pohvalit i da imamo jedan od lepšeh jogi na Liburnije, imamo i klapu, kulturno društvo, zbor, demo bend – Windfuckerse... Pasano leto su i dve knjige izdane o Leprincu, ovo leto će i jedan roman bit izdan. Va deveten mesece imamo i smotru mladega vina, si oni ki doma delaju vino moru ga prnest pod ložu na probu, a si ki prnesu vino ga sami i ocijenjuju. U isto vreme je festival bettini, našeh kolačići keh pokušavamo promovirat kot autohtoni proizvod.
   

Va obiteljskoj firme

Kakovi su daljnji planovi udruge? Ča mislite dalje delat?
    – Udruga je već dosti projekti proizvela, pa moramo med sobun storit jednu selekciju i uključit nove jude aš smo mi već dosta razapeti na razne strane. Si smo mi volonteri, pa moramo spajat poslovne obaveze s privatnima i s udrugom, ali imamo podršku obitelji tako da se zasad sve da izgurat na dobru volju... Al započeti projekti se nastavljaju – rad na promociji Leprinca, na uređenju, rad s djecom...
    Kad ne spašavate veprinački turizam, s čen se bavite?
    – Ja se profesionalno bavin popravkom ugostiteljske opreme. Delan va obiteljskoj firme ku imamo već tri generacije – počel mi je nono, pa onda otac i sad ja pomalo preuziman delo. Takovo delo mi omogućuje da sam organiziram svoje vreme, pa ga koristin i za rad udruge.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=28612863285F2863285A2858285828612863288A288D28632863285C285B285B285D285C286028632863286328592863C
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #38 : Rujan 17, 2009, 11:47:04 poslijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 09.07.2009. / Kolumně
Beseda
5 člankov na čakavskomu:
 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


3. članek


 ča je ča: SLIKOVNI RJEČNIK

Piljuh

Piše i slika Marija GRAČAKOVIĆ

Slika:
javascript:openWindow('aspx/showimage.aspx?id=433549',261,520,'');


 
Kad rečen TIĆ vi ćete siguro pomislit na kakovoga leštoga vrabca, kosa, šojku, kukavicu, ćuka... Ma čudo je šorat tičjega svita. Jeni tići kantaju, drugi švikule, treći kukaju, četrti kraču, peti na mučeć grabe, kradu, nose. Vrana, na primjer, krade frmentun u mesto. Načme glavicu i zoblje zrna, onako „na zeleno». Ma lahko za vrane. Kladeš u mesto strašila, jutrin i večer malo počuvaš, poroštaš zo kakovu latičinu, a kada se one istešo kalaju na frmentun zijaš: kra, kra, kra... i one ujdu. Lete za novu sriću. Ako se i vrnu i čagod pojidu, ča moreš. Tar neće sve! Ostat će još toga i za gospodara.
    Ma PILJUH! On ti dela čudo veću škodu, ukrade i poji kokoš. I ne samo jenu! Ako se navadi....
    PILJUH (Accipiter gentilis) je jastreb kokošar. Spada u tići grabljivci. Jima jaki kukasti kljun, oštro oko, dugi rep, krela ke raširene jimaju više od metra. Boja mu je sivkasta, a krela i rep napoštani za brzi manevri po zraku. Zasprave, zabrza kad nikoliki puti zamahne zo krela i ontrat pomalo „jadri». Nazor bi rekal (misleć na galeba): „On kruži miran i sam». Tako i piljuh „kruži», a zo oštrin okon išće žrtvu. Najviše voli kokoš, a u šumu lovi vrane, golubi i drugi tići. Za ukrast kokoš rabi mu prit u selo.
    I tako on pomalo zvisoka „jadri» i išće. Kada opazi kokoše kako strela se naglo kala i rani prvu ka mu pride pod kljun, dvigne ju u zrak i – bog rožice.
    Mi smo kako dičina, kad bimo ostali sami doma, morali čuvat kuću, a bome i pazit da piljuh ne bi škodu delal. Tako je jedan put niki od dičine vidil piljuha, ma bil je miran i jako visoko. Kokoše su bez brige po dvoru pretale i iskale ča za pojist. U dvor smo jimili jenu žutu črišnju ka je rasla posve blizu gromače zo ku je dvor ograjen. Kada se nijedan ni nadal, piljuh se je kako strela kalal i uz tu črišnju i gromaču pretisnul jenu kokoš. Odmah su njoj pera počele letit, druge su se kokoše kokodačuć razbižale, mi smo zijali ma on nas ni otil čut. Niki od dičine je zel haravicu i počel ga je tlić. Piljuh je, za čudo, pušćal kokoš o odletil. Ma njoj više ni bilo spasa. Znate kadi je brižna finila? U naš lonac. Večer se je mat jako jadila ča jih nismo bolje čuvali.
    Danaska su kokoše zatvorene u gajbe. Piljuhi ne moru do njih. Ma oni se nisu zatrli. Najdu i u šumu ča će ulovit. To njin je posal i život, aš oni su – PILJUHI.
    Istešo, moran van priznat da let i let nisan vidila piljuha kako „kruži, miran i sam». Življenje se je jako prominulo. Na bolje? Ma dajte, dajte, ne budite inšempjani.

http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=28612863285F2863285A2858285828612863288A288D28632863285C285B285B285D285C286128632863286328592863B
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #39 : Rujan 17, 2009, 11:47:58 poslijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 09.07.2009. / Kolumně
Beseda
5 člankov na čakavskomu:
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


4. članek


 Škura bura

Trst je naš

Piše : SLAVICA MRKIĆ-MODRIĆ

Slika:
javascript:openWindow('aspx/showimage.aspx?id=433550',200,263,'');


 
Pasanu sobotu san z dve prijatelice šla va Trst. Zač? Zato da mi rit puta vidi, tr ne za neku korist, ako ste to misleli. Leh da ti je obletat okolo, rekla j mat, a otac me j pogljedal i niš ni rekal. On zna da j ki put bolje i premučat. Intanto smo se nas tri okolo šeste zapolne se pune forci šle va ta Trst na onu njihovu noć od rasprodaj. Pitan ja veću da ča misli kupit, a ona govori – ma niš baš jako. Pitan manju ča j njoj va planu, a ona govori – iman dva eura i niš va planu. Pitaju one mane istu stvar, a ja malo stanen i toga časa dokončan da mi apsolutno niš ne rabi i da j ako ča kupin se leh jedno hitanje soldi va prazno. Onput smo se se tri lipo nasmele i vesele šle va tu tršćansku noć. Najprvo smo se pol uri vrtele okolo suda išćuć parkiranje, onput smo odustale i šle va garažu, a kada smo se to odbavile i va šoping. Prvo pa muško, rekli bi neki aš dočin smo došle va »Godinu« ona veće j kupila halju ka j na sniženju od 40 posto koštala dva tri euri manje od sto, ja san se zalepila za nekakovu majicu z patuljčićen ka j imela isti popust kod i ona halja i isto koštanje, a ona treta j gljedala kako j ča zašiveno pa da će ona sama tako zašit. Ja, kad nju Bog ni udril va ruki kod ča j nas dve.
    Pokle toga bilo j jedno dva – tri promašaji, znate ono greš va butigu i prez ičesa zijdeš vanka, ma kad nan je krenulo, to bolje da van ne govorin. Intanto smo mi zad pol noći došle va tu garažu, pokrcale se ča smo kupile i napunile bunker do vrha. Bilo j tu sakoga vranića, od sandal, preko halj i stomanj do čižam. Ma, se četire godišnje doba smo odbavile. I onput se pogovarale o semu tomu. Da smo mogle prez sega ča smo kupile – smo, ma da smo pasale jeftineje leh ča bismo da smo to isto šle kupit v Riku – smo, da smo videle kako zgljeda duh velegrada i kako se od ničesa more načinit pravi šušur i uza se to dobro inkasat – smo, i da smo bile kuntente – smo. A onput je manja pitala da ča mi ne bismo takovo ča mogli načinit v Rike, da imamo se ča imaju i oni va Trstu, i munjeni ki bi potrošili, i trgovački centri, i celi vagun butig i butižic, i milijun bendi ki sviraju, i oni ki prodaju baloni, i oštarij koš i još, i da ne nabrajamo dalje. Ja san njoj leh rekla – ča j bolje da se to imamo kad pameti nimamo. I va ten smo pogovoru došle do meje. Carinik je pital ča imamo, a ja san pljusnula – sega osin pameti i on je leh odmahnul rukun »pasajte«. Dobro smo pasale, još pokle šle i na »čiz«, a ča j mat rekla kad je drugo jutro videla moju trgovinu, ovako pristojna neću van reć.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=28612863285F2863285A2858285828612863288A288D28632863285C285B285B285D285D285828632863286328592863R
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #40 : Rujan 17, 2009, 11:48:56 poslijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 09.07.2009. / Kolumně
Beseda
5 člankov na čakavskomu:
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *


5. članek


 S Kirije par besed

Murva

Piše : SLAVICA MRKIĆ-MODRIĆ
Piše i slika Mladen BARAC
 
 
Murva je naše domaće drivo ko daje sočni plodi, ki su beli, črni, a i črljeni, pa po ton ju tako i zovemo. Osin murve postoji i murveš, čiji plod se razlikuje, on ocveta kot grozd i otpade, pa po njen znamo da je muškoga roda. Najveći murveš poli nas je va Kamenjaku, a star je 150 let. Slobodno moremo reć da su murve najstarije voće, nimaju kvalitetu črišanj ili sliv, ma sejedno su posebne. A da je to tako doznat ćete va voj štoriji. Ren ju najprvo opisat od mojih najmlajih dani. Sprid moje rodne kuće raste črna murva, a plodi su debeli i sočni. Pametin kad je pok. mat od njih za nas dicu kuhala pekmez. Od črišanj je bilo škoda udelat ta namaz, aš one su bile predodrejene za na placu i za rakiju, pa je murva bila zamina. Mi dica bi se popljezvali na murvu, žveljto i pazorito smo stresali kiti zrelih murav ke su padale na rastegnuti lancuni. Va dalnju proceduru se nen pačat, uključila se mat kuhajuć pekmez.
    Drugu sočnu štoriju o murvi bin nazval turistički proizvod. Bil san već poznati kelner i delal san osandesetih let va hotelu „Jadranka» na Selcih. Doznal san da jedni gosti vole murve, pa san jin ponutil svoje lipe i sočne kamenjačke. Nabral san jih i parićal, pa još sa šlagon ozgora. Oni su uživali va toj običnoj, ma slatkoj deliciji, a ja san bil od njih i nagrajen.
    Da murva more bit i nimi svedok povjesnih i turističkih dogajanja najbolji je primjer crkveniška murvica, po koj je grad poznat poli nas i va svitu. Grad se šnjun diči priko sto let, a zadnjih nikuliko let va nje krakljicah nastanil se zanimljiv stanovnik našeg kraja, legendarni malik. A ča se nigda dogajalo pod murvicun opisala je va istoimenoj knjigi Đurđica Ivančić Dusper, pa piše: „ Ljudi su tamo hodili poćakulat, dogovorit kakov posal, za čut novitadi, za nasmet se, čut kakovu besedu...» Kako vidimo murva ima i svoju dušu, a da ljuden stablo služi i za korist i to se zna.Od njega se dobe najbolji okruti, kot bačve, mašteli, golidice, merne brenti, kabli... Ljudi su znali murvu i ukrotit, posebno bi obriževali kiti i od njih su znali rasplest baras ki je služil za grozdovi ili za hlad.
    Finil bin štoriju o murvah današnjin vrimenon. Sekulika raskriža bogata su z murvami, ma sako drugo protuleti grani su jin mladoliko ofriškane, kako čoviku nebi plodi delali blato i škodu. One su danaska takove kakove jih čovik želi, a one nigdanje murve va jedan svoj kantunić hranimo, pa neka živu zavavik!


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=28612863285F2863285A2858285828612863288A288D28632863285C285B285B285D285D285928632863286328592863Q
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #41 : Rujan 23, 2009, 12:02:49 prijepodne »


Réčki „Nôvi list“, 17.08.2009. / Kolumně, komentâri
 
S KAMIKA I MORA

Blaženi turisti



Piše Slavica MRKIĆ MODRIĆ
 
Intanto, nan z vikenda va vikend govore kako smo ostvarili rekordni broj na ovoj ale onoj autoceste, kako turisti dohajaju kod muhe na med, da ne rečen ono drugo, i kako smo bolji i od Španjolske i od Italije – da pravo rečen leh da su tri zemlje bolje leh smo mi. Naveselila san se tomu, ma jedno j doć simo, a drugo j neš i potrošit. Videt ćemo kuliko će ti soldi zakrpat škulju va proračunu. Nekako mi se čini da ne baš jako.

Ako ste misleli da ćemo danaska malo o pogovaranju po placarski ale o ćakule zmed prve gospe državi i prve od estradi – nećemo. Nećemo ni o onoj zmed prvoga čovika državi i crikvi, a još manje ćemo o mojih četrnajst dan ferij. Bilo pa prošlo. Mislin na ferije, aš ovo drugo će se nastavit. Tr znate i sami kako j to pu nas. Se za čas postane niš drugo leh jedna vela sapunača. Si oni ki delaju i za to ča delaju dobiju plaću znaju kako zgljeda ta novi harač va bušte. Ma, neš prelipo. Tuliko lipo da čoviku zajedno dojde da se pošalje mater ženit i projde va Italiju stare riti prat, ale jabuki pobirat, ale va ku drugu zemlju delat neš za ča će bit i plaćen kako rabi. Mnogi bi i prošli ma i ta su mesta popunjena aš ni kriza va svitu od kada su proglasili tu sakramensku recesiju leh od prvo. Oni ki nisu tati – jadna njin palenta.

    Jadna j palenta i penzioneron, aš do sada su leh za tu palentu imeli, a od sada nimaju ni za nju. Komotno moru laloki oprat pa jih klast na stalažu, ma i va teštament, aš oni su laloku dobili preko socijalnog, a mi mlaji ćemo si prez zubi hodit, pa ki laloku dobije va nasljedstvo to će bit koda j dobil bingo, ale on najveći pogodak na lotu. Sa srića da san jedina pu materi i oca pa se neću morat kosmat okolo toga zubnoga nasleđa.

    A sad malo veselije temi. I ne pitajte ča j to danaska ale ki j to danaska va Hrvackoj vesel. Pa, ki ako ne ministar turizma šjor Bajs, koga puno od njih zove i šjor Kontrabajs. Najme, kako j cela Vlada se nade za vritnjak krize polagala va turizam, to j ta brižni ministar imel veli pritisak. Aš ako od turizma ne zaradimo, ode se mater ženit. I onput se j dogodilo da j ona črna prognoza od deset posto podbačaja postala najprvo siva i glasila j sedan posto, a sada već gremo prama belomu i ona iznosi tri posto. Ako ti silni turisti nastave dohajat morda dojdemo do nuli, ča će reć morda dosagnamo lanjski rezultati, a sad kakovi su ti lanjski bili va odnosu na oni preklanjski, to j sad drugi par rukavi. Intanto, nan z vikenda va vikend govore kako smo ostvarili rekordni broj na ovoj ale onoj autoceste, kako turisti dohajaju kod muhe na med, da ne rečen ono drugo, i kako smo bolji i od Španjolske i od Italije – da pravo rečen leh da su tri zemlje bolje leh smo mi. Naveselila san se tomu, ma jedno j doć simo, a drugo j neš i potrošit. Videt ćemo kuliko će ti soldi zakrpat škulju va proračunu. Nekako mi se čini da ne baš jako.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=2859285F286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C2859285B285B285F28632863286328592863A
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #42 : Rujan 23, 2009, 12:03:34 prijepodne »


Réčki "Nôvi list" / Kolumně, komentâri

17.08.2009.

Ćićo Senjanović

AJME MENI


John Lasseter: »Humor je važan, ali emocije su srž filma.«
     Meni je najemotivnije kad sikiron odrižu glavu.


http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=2859285F286328602863285A28582858286128632893289328632863285C285C2859285A285B285828632863286328592863P
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #43 : Rujan 23, 2009, 12:04:34 prijepodne »


Šibenski list, br. 2381, 22.08.2009. /  aktualno

GLAVA ŠOTOBRACO

Piše: Branimir Periša
branimir.perisa@sibenski-list.hr

Bajpas

Umisto odgovora okrenija jon je leđa, da pročita drugi natpis na majici: 'Svi bi mi tili biti Rade Buljubašić, al' ne moremo!'


Dobra Parona s velikon pomnjon pere suđe. Sve češće, jer je ota ženska tlaka nenadano postala posvećeni posal. Pazeći da štokod ne razbije oli šuškanjen naruši ugođaj tihog burljanja u lavelu, sve gladi rukan one čaše i pijate, ne bi li jon, ka i našoj premijerici Kosor, palo na pamet štokoda korisno i inspirativno. I onda se sitila: a šta ona ne bi bajpasirala vodobrojilo! To je sada u trendu i lipi, je, kulturni, više tehnički naziv za krađu vode.

-A čujte – obraća se El Tigreu – nisan ja bilo ko, stavite ruku na srce i priznajte! I ja san institucija zajedno s mojon betulon i fala bogu, nisan propala ka i TEF! Šta bi oni mogli vodu mukteše, a ja ne! – cila se zanila u lipu ideju da misečno bude oslobođena kakvog troška, posebice liti, kada je voda skuplja.

Cideći politrenu guzlu od pive, taman lipo orošenu kako i priliči po ovin vrućinaman, El Tigre ju je zapita da bi li se on moga bajpasirati na nježinu pivu, na šta je ona prkosno rekla da je piva ipak njena, a voda jon se pari skroz kurvanjska pa ispadaju teške budale svi koji je plaćaju, kada se more jednostavno bajpasirati.

Dobra Parona tek je sada vidila da El Tigre nosi majicu s natpison 'Puno je njih Rade Buljubašić'. Tako on reagira na najnoviju aferu u HEP-u, di je Buljubašić zaposlen da i ne mora dolaziti na radno misto osim vrlo ritko, a pravi mu je posal u središnjici HDZ-a. Još je i stan otkupija za neke sitnije novce protuzakonito, ali Dobra Parona ponila se ka bik kada vidi crvenu krpu. Protumačila je to izravnin napadon na svoju omiljenu premijericu pa je teke u ljutnji, a poteke i vapeći upitala El Tigrea di mu je osjetljivost, oće kazati samilost.

-Na kakvu osjetljivost mislite? – pravi se on blesav.

-Je l' možda na socijalnu osjetljivost premijerice i Vlade koji novce ne uzimaju samo onima koji su već krepali, oli mislite na osjetljivost HDZ-a prema Radi Buljubašiću - ili je u pitanju socijalna osjetljivost INE kada je poskupila gorivo, pa in premijerica prigovara da su neosjetljivi? Izaberite – nalaktija se frajerski prema njoj.

-Ja mislin da je ženi sada teško i triba jon pomoći – već je pomirljiva Dobra Parona.

-A ja mislin da bi se ona morala ostaviti suđa. Neka navuče trumbe, uzme pinjuricu i lopatu pa neka čisti štale. Puno se đubra nakupilo u državi. Ako to napravi, ja ću jon prvi turati karijolu – odlučan je El Tigre.

-Šta će ostati ako sve te lupetine povataju? – pita se ona.

-Uvik ostaje HDŽ, šta oće reć' Hrvatske demokratske željeznice. Nema na svitu retardanta koji njih more izbaciti iz tračnica – odgovorija je. I upita znade li zašto ona nikad neće bajpasirati vodu u svojoj betuli? Ostala je zbunjena. Umisto odgovora okrenija jon je leđa, da pročita drugi natpis na majici: 'Svi bi mi tili biti Rade Buljubašić, al' ne moremo!'

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pretplata na tjědnik "Šibenski list"
http://www.sibenski-list.hr/pretplata/form.php
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549

Offline Ljudevit Kaj

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 4057
  • Karma: +0/-0
Odg: POČAKAJ (PO-ČA-KAJ) - Lipa naša čakavska
« Odgovori #44 : Rujan 23, 2009, 12:05:18 prijepodne »


Šibenski list, br. 2381, 22.08.2009. /  županija

Kazivanja izgubljenog vremena

Dupliri za Gospu od Karavaja


Piše: Marija Krnčević


U kući obitelji Gelpi u Tisnom od 1919. godine do osamdesetih godina prošlog stoljeća djelovala je nadaleko poznata cerarija, odnosno pogon za proizvodnju voštanica. U ovoj kolumni možete pročitati kazivanje gospođe Jelice Gelpi o dijelovima tog pogona i načinu dobivanja voštanica. Video s kazivanjem može se pogledati na www.youtube.com/kazivanja .

Dakle, nalazimo se u kući Gelpi, u prostoriji koja se zove cerarija. Ona je počela raditi 1919. godine sa svim priborom, alatima i namještajem koji je gospodin Dušan Gelpi otkupio od gospodina Macure koji je živio i radio voštanice u Tisnome prije njega. Malo ću vam opisati kako je radio – imao je kao prvo lonac i kolotur, koji je visio iznad lonca, na koji bi nanizao stijenj. Kolotur se spuštao gore–dolje, a dolje je u loncu otapao vosak. To je radio najprije pomoću ugljena, a poslije pomoću plina. Taj je posao bio dugotrajan jer je trebao voskom polijevati stijenj. To bi radio kaciolom odozgor prema dolje i svaki put bi morao zavrtiti da bi se vosak primio za taj stijenj. Isto tako bi posao radio drugi put – okrenuo bi i radio isto dok svijeća ne bi dobila određenu dimenziju, visinu. A visinu je dobivao pomoću mjerenja na svom centimetru i to je bilo točno određeno. To su bile svijeće koje su bile rađene od parafina, stearina, a za poboljšanje kvalitete svijeće, da se ne bi uvijala, dodavao bi pčelinji med. Imali su pčele, pa su taj njihov med upotrebljavali za poboljšanje svijeća. Prodavale su se masovno jer je tada bila nestašica, nije bilo struje. Ove svijeće su bile za gospodu, nije to svak mogao kupiti, dok se kasnije nije poboljšao standard.

Zatim, imao je kotao u kojem je topio taj vosak. Vosak se dugo topio, od šest sati ujutro, pa popodne do četri ure. Pa bi prebacivao u padele, u kojima se vosak hladio. Kad bi se ohladio rezao bi ga na komade i stavljao u lonac. Tu bi ih opet topio, i tu bi se vršio onaj rad svijeća.

Radio je sve vrste svijeća,od malih kandelora koje su bile visine tridesetak centimetara, do recimo tih duplira, kako su ih tada zvali. To su bile svijeće od dva metra. Zavjetovali bi se Gospi od Karavaja da će napraviti jedan duplir veličine čovjeka. I smatrali su da ih je Gospa na račun toga ozdravila.

Male svijeće bi radio pomoću okvira koji su bili na stalcima.

Prostorija nije bila zadimljena, jer je bila napa, i ne bi bilo dima nego samo žar koji je zagrijavao na određenu temperaturu. A miris koji se još i danas osjeća je od parafina.

Išlo je to, trgovina je bila izvrsna. A na Gospu od Karavaja bi dolazili od svukuda, kupili ode svijeću i zavjetovali se gore.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

video:
http://www.youtube.com/kazivanja
 
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pretplata na tjědnik "Šibenski list"
http://www.sibenski-list.hr/pretplata/form.php
Švicarsko-nemački TV i radijski modél za spâs nestandardizéranoga kajkavskoga (čakavskoga)
(kajkavska, čakavska i štokavska inačica članka):
http://www.forumgorica.com/kajkavski/hrvacki-trojezicni-pluralizem-ili-sto-jenoumle/msg23549/#msg23549