Autor Tema: Sitni popravci vodovoda u kući  (Posjeta: 339688 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

perojosi

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #15 : Rujan 19, 2009, 11:56:08 prijepodne »
Gospon mlačanin svaka čast na trudu!
A ja imam jedno pitanje koje bi moglo biti vezano s ovim (sigurno je u jednom dijelu vezano)!
Uglavnom, struja me u kuci trese kad imam mokre ruke i primim se za sudoper i za masinu za posudje ili za sudoper i mikrovalnu pecnicu, ili pec za kuhanje (nekad i u kadi trese).
Pretpostavljam da je negdje uzemljenje krivo spojeno...pa me zanima na koji nacin najjednostavnije utvrditi gdje je doslo do tog spoja, i ako mi naravno imate za preporuciti nekog elektricara koji bi to znao rijesiti!
Hvala!


Na Vašem mjestu nebi čekao ni sekunde nego bi tražio prvog električara da vidi u čemu je problem pa ako ne bi znao riješiti tražio bi drugog.
Preopasno ,jer bi mogao netko od Vas stradati u kući,jer očito struja negdje probija i to se nije za igrati i čekati,nisam električar i nemogu dati odgovor ali Vas mogu upozoriti na brzo reagiranje u Vašem problemu da ne bi nedajbože bilo kasno i sa posljedicama po nekoga od Vaših.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #16 : Rujan 19, 2009, 06:31:25 poslijepodne »
Slažem se sa prethodnim odgovorom.Nije se za igrati!!!

Nisam strućnjak za elektrićnu struju ali vaš opis upućuje na takozvano nulovanje.

Kvar može otkloniti samo elektrićar,nemojte čekati nego zovite nekon da vam to riješi.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #17 : Rujan 19, 2009, 10:09:47 poslijepodne »
Koji plovak odabrati ?

Želite zamijeniti plovak u svom vodokotliću ( iz bilo kojeg razloga) i neznate koji plovak odabrati?

U današnjim vodokotlićima ,koji može biti montiran ,visoko ili nisko ,nalaze se dvije vrste plovaka ili plovnih ventila ili uljevnih ventila itd. Sva ova imena znaće isto ,a to je plovak.

Proizvođaći su također razlićiti ali u osnovi sve se svodi na dva modela za naše vodokotliće


koji izgledaju odprilike ovako, a možemo staviti hidraulićni plovak ili takozvani obićni plovak ,koji proizvodi recimo "Liv"






Predlažem da stavite svakako plovak na prvoj slici jer je jednostavniji za održavanje i on svakako ide u ovakove vodokotliće kao što je ovaj na slici. Svi su vodokotlići slićni i svi rade na istom principu. O samim vrstama korlića biti će rijeći u drugim postovima.
Onaj drigi plovak je hidraulićni plovak ,a on ima manu da se rado pokvari uslijed zrna pijeska ili bilo kakove nečistoće koje dođu po cjevovodu do plovka i on tada više ne zatvara vodu,nego stalno curi i preljeva u wc školjku.

Nikako nebi trebali stavljati ovakovu vrstu plovaka u vaše vodokotliće


  jer ti se plovki rado kvare i za njih treba naći mjesta u vodokotliću ,i nisu prilagođeni za takove plastićne vodokotliće.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #18 : Rujan 20, 2009, 08:06:33 poslijepodne »
Akva ispirači.

Postoje tri vrste akva ispirača

Na potisak
Na gumneu brtvu- zaokretni
Keramičko brtvljenje

Ovisno o modelu ovisi i cijena modela.

Na potisak; znaći da za aktivaciju treba potisnuti prema zidu pokretni dio. Nakon toga voda prolazi određeno vrijeme ,ovisno o namještenoj regulaciji.
Za popravak se koristi komplet okruglih brtvi raznih veličina.

Na gumenu brtvu; aktivira se okretanjem ručice u lijevo i samim okretanjem otvaramo količinski protok vode ,a zatvaramo okretanjem u desnu stranu. Ovdje je regulacija iskljućivo ručna.
Za brtvljenje se koristi plosnata gumica veličine 3/4" (cola)

Keramičko brtvljenje; u tijelu ima takozvani keramički dio obrtalja koji okretanjem u lijevu stranu aktivira protok vode. Odlikuje se dugotrajnošću,ali ne podnosi agresivno zakretanje jer se tada brzo istroš graničnik.

Glavni nedostatak ovih ispirača je bučan ,vrlo glasan rad u toku ispiranja ,zahtjeva dovodnu cijev fi 3/4" (cola) inaće ne radi dobro jer nema dovoljnu količinu vode.

Prednost mogučnost dužeg ispiranja
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Trs

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #19 : Rujan 20, 2009, 09:21:39 poslijepodne »

Uglavnom, struja me u kuci trese kad imam mokre ruke i primim se za sudoper i za masinu za posudje ili za sudoper i mikrovalnu pecnicu, ili pec za kuhanje (nekad i u kadi trese).
Pretpostavljam da je negdje uzemljenje krivo spojeno...pa me zanima na koji nacin najjednostavnije utvrditi gdje je doslo do tog spoja, i ako mi naravno imate za preporuciti nekog elektricara koji bi to znao rijesiti!

Ako trese kad se istovremeno dira sudoper (koji ima dobar spoj sa zemljom – metal i voda) i metalni dio nekog električnog uređaja, znači da taj uređaj nije dobro uzemljen. Ako tako trese na više uređaja, znači da kompletno uzemljenje ne valja. Razlog može biti taj da su električne instalacije u zidovima prastare, da uopće nema vodiča (žice) za uzemljenje, pa je napravljeno "nulovanje" kao što je spomenuo Mlačanin. To znači da je instalacija napravljena samo za dva voda, fazu i nulu, a u utičnicama u zidu je vodič nule spojen i na priključak za uzemljenje (onaj priključak koji izgleda kao dva čelična pera sa strane). Ili postoje sva tri voda (onaj za uzemljenje ima žuto-zelenu izolaciju) ali su vodovi nule i uzemljenja spojeni zajedno već na ulazu u kuću.
Zato, kad je neki uređaj uključen, recimo mašina za suđe, struja koja teče kroz nju stvara pad napona na nul-vodiču, koji može iznositi i nekoliko desetaka volti. Kako je nul-vodič spojen i na metalno kućište (umjesto da je kućište uzemljeno) taj napon se javlja na kućištu i može kroz tijelo protjerati struju dovoljne jakosti da ugrozi život. Naročito kad jednom rukom uhvatimo to kućište a drugom uzemljeni sudoper, jer kroz nas poteče struja i to – kroz srce (jedna ruka – grudni koš – druga ruka. To može uzrokovati treperenje srčanih klijetki i smrt.
Te stvari nisu za "uradi sam" kućne majstore. Zato radije ne bih objašnjavao kako popraviti bilo što u vezi sa 220 V.
Kao što dečki vele, hitno tražiti električara! Nažalost, ja ne znam nijednoga, možda se može naći kroz Google.


Trs

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #20 : Rujan 20, 2009, 09:26:55 poslijepodne »
Kad vidim koliko truda Mlačanin ulaže da prenese svijetu svoje znanje oko vodovodnih instalacija, padne mi na pamet onaj dečec sa bivšeg foruma koji mi je na pitanje o nekoj sitnici u vezi hardwarea odgovorio, otprilike: "He, he, neću ti reći, plati pa ti dođem to napraviti!"

Offline Fliper

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 25
  • Karma: +0/-0
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #21 : Rujan 20, 2009, 09:50:49 poslijepodne »
No bigbara ili ti mlačanin, dal si si truda, al daj malo s konkretnijim vodo-centralaškim problemima , ovo je za bakice ili za muže koji neznaju ni "žarulju promenit" .

Sram te bilo Vegi!
Umjesto kaj kritiziraš mogao si i ti napisati neki savjet.Ako znaš :P
Sve pohvale Mlačaninu na inicijativi!

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #22 : Rujan 21, 2009, 10:51:36 prijepodne »
Primjetio san da nema slika na postovima.Kad ustanovim razlog ,pokušat ću sve vratiti natrag.
Isprićavam se ,ali nije namjerno.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #23 : Rujan 21, 2009, 12:39:05 poslijepodne »
@Fliper naj se mam jiditi ( ak mortik spadaš med one "kaj si ni žarulju neznaju zmeniti") jer nisem štel biti zločesti, nego me onaj mlačaninov post o hidroforima zainteresiral i ponukal na čitanje, a dok sem ga prečital nis bili niš spametneši neg prije...i zato da bi majstor od mlake mogel biti konkretniji , mora biti i konkretnijih pitanja, pak evo jedne moje nedoumice:

U vrtu imam klasičnu ručnu pumpu zabitu negde na cca 4-5 metri dubine. Vode ima i sad je meni palo na pamet kak nebi bilo loše složiti nekaj kaj bi tu vodu vleklo bez mojih rukica, nekakvu pumpu ili tak nekaj, a ponukan onim čini mi se jeftinim hidropakima, vrtnim pumpama iz reklamnih materijala od bauhausa, peveca i inih.
E sad , kaj od toga kupiti i jel dosta kupiti samo takvu jednu pumpu, spustiti crevo v postojeću cijev od ručne pumpe ili je to malo vekša nauka?

Eto mene to zanima, pa ak mlaki ima kakva iskustva s tim bum zahvalan.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #24 : Rujan 21, 2009, 01:01:42 poslijepodne »
Citat:
Eto mene to zanima, pa ak mlaki ima kakva iskustva s tim bum zahvalan.
U redu je vegi,ja se ne ljutim.Shvatio sam tvoju primjedbu dobro,a vidim i ti shvaćaš da je to previše široko podrućje za odgovore koji bi mogli svakoga zadovoljiti.
Ali evo sada kad je problem odnosno zahtjev obrazložen ima rješenje i u idućem postu,moram malo pripremiri prigodne slike da bude jasnije, napisat ću odgovor.
Pa ako treba odgovor odgovora dok stvar ne "legne".

Osobno mislim da će to koristiti i ostalima ,pa navalimo.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

plemenitashica

  • Gost
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #25 : Rujan 21, 2009, 01:17:10 poslijepodne »

Osobno mislim da će to koristiti i ostalima ,pa navalimo

Prvo, hvala za odgovor na moj upit. Nisam još krenula "u rad", ali budem po uputama.

Ovaj dio koji se odnosi na starinsku pumpu u dvorištu - da li je to dozvoljeno?
Naime, svi mi vučemo vodu iz nekih pipa, ali tu vodu i plaćamo, kao i odvodnju, (iako odvodnju ne svi).

Možda bi mi trebala poduka kako se naplaćuje i kontrolira pitka voda iz zemlje ako nije iz sustava gradskog vodovoda.
« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2009, 01:37:38 poslijepodne plemenitašica »

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #26 : Rujan 21, 2009, 02:47:30 poslijepodne »
Citat:
Prvo, hvala za odgovor na moj upit. Nisam još krenula "u rad", ali budem po uputama.

Svakako treba poćeti polako i pažljivo. Ako zapne pitajte ,bolje tako nego poplaviti ili potrgati našto zbog brzine.

A za korištenje vode iz pumpe na dvorištu ili hidrofora.....

Svi smo imali ranije vodu iz hidrofora i pumpi i nismo plaćali nikome ništa osim struje. Danas kad je Velkom postao distributer za vodu i pruža uslugu odvodnje,mislim da se njima u tom slućaju plaća samo odvodnja,ako je u kući napravljena odvodnja i dovod vode iz gradske mreže i kanalizacije.
I to se plača samo u slućaju ako se nikako više nakon postavljanja hidrofora ne koristi gradska mreža
 Ukoliko se želi koristiti hidropak, recimo za zaljevanja vrta ili to ćinimo iz hidrofora,tada se nikome ništa ne plača.

Dakle pitka voda koja se crpi iz zemlje ,a nije u sustavu gradske mreže ,za korisnika je "besplatna" jer se plaća potrošena struja i to je sve.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #27 : Rujan 21, 2009, 09:20:13 poslijepodne »
Voda iz pupme u dvorištu.
                                         

Na zabijenu cijev fi 5/4" na kojoj se nalazi rućna pumpa za vodu, može se instalirati elektrićna usisna pumpa.
Za podizanje odnosno usisavanje vode iz takovih cijevi,važno je znati da od nivoa zemlje pa do nivoa vodenog stupca u cijevi ne smije biti više od 7 metara.
Ako je voda dublje od 7 metara ,tada se na ovaj naćin nemože ostvariti usisavanje vode.

Kod pumpanja vode iz ovakovih cijevi ,ručna pumpa obićno ne podiže sitni pijesak ili to radi u jako malim kolićinama.
Kada se ukljući električna usisna pumpa ona će povući gotovo sav pijesak iz te cijevi, koji se nalazi na njezinom samom dnu.
Povlačenje pijeska ovim pumpama trebalo bi obavezno izbjegavati jer se pijeskom oštečuju usisni mehanizmi (da sada ne objašnjavam cijeli postupak oštećenja ).

Zato prije montaže el.pumpe treba na druge naćine ispumpati pijesak iz cijevi.

Da bi montirali pumpu na pocinčanu cijev fi 5/4" (ili 1 1/4") cijev treba odrezati od nivoa zemlje za cca 20-30 cm. Ovu visinu treba odrediti od slućaja do slućaja ,a važno je spomenuti da pumpa mora biti postavljena na cigle ili kvadre i sl. tako da nema kontakte sa mogučom vodom na terenu.

Nakon toga na cijevi treba narezati navoj ,što je već problem!

Zbog toga se cijev samo odreže i na takovu cijev se montira pocinćana prefakrikacija fi 5/4" koja sa jedne strane ima unutarnji navoj
Zatim se na nju postavi koljeno sa vanjskom navojem i na koljeno se postavi okiten cijev fi 5/4".
Drugi kraj cijevi se sa odgovarajućim priključkom ( ovisi o vrstama pumpe i njihovim izvedbama za priključenje) spoji na samousisnu pumpu.


Ovo je Grundfos JP - Samousisna jet crpka koja se vrlo lako skida i montira, ima mogučnost za prenošenje i prilagođena je za potrebe dobave vode u vikend objektima i za samomontažu. ( Za detaljnije informacije pogledati na stranicama Grundfosa )

Voda se može direktno kroz drugu cijev, koja mora biti manja od usisne cijevi po profilu , transportira do željenog mjesta. Može se na kraju postaviti i slavina, pa će pumpa raditi samo kad puštamo vodu.
Kad pumpu jednom zalijemo ,taj postupak više ne trebamo ponavljati .

Ovakav tip pumpe ne zahtjeva na cijevi usisne košare (korpe).

Kako iz cijevi ispumpati pijesak prije montaže pumpe?

Ovu vrstu ispumpavanja obično rade osobe, koje imaju CREINa cisternu (ili slićnih naziva) koje vuće traktor. Te cisterne na sebi imaju kompresor  pa se sa tim kompresorom i prilagođenim usisnim cijevima vrlo lako ispumpa svaka cijev zabijena u zemlju od fi 1" pa do fi 4" dimenzije. Ovo ispumpavanje je vrlo pouzdano i ja sam se osobno do sada puno puta poslužio sa takovim naćinom ispumpavanja.

Umjesto ovih samousisnih pumpi mogu se montirati i ostale pumpe  ili hidropak . Ako ima potrebe za opis montiranja takovih složenih sistema ,samo prema upitu i dodatnim pojašnjenjima.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Vegi

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 474
  • Karma: +2/-5
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #28 : Rujan 21, 2009, 11:25:02 poslijepodne »
U globalu lepo rečeno, al i sam znaš da , nas malo slobodnije kućne majstore ne muće peski, zglodane brtvce i se ono kaj smo se iskustvom već navčili nego mortik, v pogledu tih " el. pumpi" z " peveca" jel one stvarno vlečeju bez dolevanja z 7 metri, jel držiju tlak ( zaprav podtlak) ili sako uključenje takove maštarije iziskuje dolevanje cevi z vodom ( da bi potegla, kak bi se reklo) i na kraju ak imaš kakav savjet iz iskustva , kaj kupiti? Hidropack, običnu pumpu ili kaj treće, al sakak v ovom jeftilen vrtnom programu?


@plemenita: stvarno si  ....., čim se usudiš i v ovu dobronamjernu temu spinati svoje vodovodno-vrtne frustracije s plačanjem i merenjem i kontrolom, ak nemaš vrt...nemaš, al koji kufac zagadiš saku temu di se pojaviš? ....,meni si ti nekak daleko od bilo kakvog plemenitog turopoljskog roda jer da si plemenita, onda bi znala da v Turopolju v nizini, a bogme ak očeš i v goricama tam na bregi , ni bilo pravog domaćeg gazde koji ni imel zdenec ( na bregima i den denes po 25-30 metri dubine), a ti  pitaš jel to po zakonu i jel se kak kontrolera zvađena voda.
Pa kaj ti je mortik žal kaj ljudi ulažeju tisuće € u ono kaj je tebi ko gradskoj curi samo " vleći vodu s pipe i plačati naknadu".
I tvoji i moji i si naši hrvatski preci na ovoj našoj hrvatskoj zemli, vlekli su vodu z zemle i sad se konačno našla jena plemenita .... koja bi i na to nabila harač., Ma skini se s ovog foruma i ti i ona luda baba i svet bu mnogima plemenitima odma izgledal lepši, jednostavniji i realniji.

Sorry mlačanin na offu, al nisem mogel izdržati.

Edit: ispravak nekih pogrdnih riječi ( koje sam upotrijebio ) i za koje se ispričavam
« Zadnja izmjena: Rujan 22, 2009, 09:58:07 prijepodne Vegi »

Offline Goričanka

  • Veteran
  • *****
  • Postova: 874
  • Karma: +9/-6
  • Spol: Ženski
Odg: Sitni popravci vodovoda u kući
« Odgovori #29 : Rujan 22, 2009, 09:27:38 prijepodne »
Uuuuuuu kreće fajt - spašavaj se ko može  :o

No, prije nego ti plemenitašica odgovori (a vjerujem da ti ne bu ostala dužna) na ovu po mom mišljenju potpuno bespotrebnu i totalno krivu opasku, lijepo vas molim da netko ove bureke premjesti dalje iz ove teme, jer tu doslovno briše sav mlačaninov trud, koji nije mali i ne zaslužuje ovakve opstrukcije  >:(
Stvarno, Vegi, kaj ti je ovo trebalo  ???
Ništa ljudsko nije mi strano, ali mi je nekad previše ....