Autor Tema: Pelcovina  (Posjeta: 4834 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Pelcovina
« : Rujan 11, 2011, 10:56:21 poslijepodne »
Po pričanju kad su došli u Beč, na jednoj poljani bilo je puno stolova gdje se ugošćivalo besplatno (dio troškova puta vjerojatno je snosila sučija Buševec). Jedni su dolazili, drugi odlazili, jer su se smjeli zadržati samo nekoliko dana. Za to vrijeme dolazio je među taj narod i sam car Franjo Josip te ih je pitao kako su. Oni su se žalili da moraju plaćati pelcovinu, tj. porez na pečenje rakije, a on je rekao: «Dobro, dobro, onda budemo i to ukinuli».
http://www.forumgorica.com/povijest/mi-franc-jozef/msg34501/#msg34501

Franc Jožef su otišli a Pelcovina se vrnula.
Teri je cil toga i kaj bu posledica istoga?
Kak se zove onaj kaj pelcovinu plača?
Pelcer?
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Pelcovina
« Odgovori #1 : Rujan 11, 2011, 10:57:09 poslijepodne »
Rakija i rakijski kotlovi pod nadzorom Carinske uprave RH

Koliko god da je desetljeća i stoljeća rakija uveseljavala mnoge - i one koji ju piju, ali i one koji ju peku, jer je bila i dobar izvor dopunske zarade, često i jedine u seoskim domaćinstvima, novi Zakon o trošarinama zavit će "u crno" ove dvije kategorije ljudi, jer predviđa plaćanje poreza po kotlu i po svakoj litri ispečenoj iznad dopuštene količine za osobnu upotrebu. Bez obzira koliko to povećanje troška iznosilo, činjenica je da će u konačnici već ove godine rakija od šljiva, krušaka, jabuka ili nekog drugog voća biti skuplja, odnosno da će se, kako to želi i zakonodavac, stati na kraj sivoj ekonomiji i ilegalnom tržištu. Novi zakon nije hir hrvatske Vlade, nego, kao i u drugim sferama života, usklađivanje našeg zakonodavstva s pravnim stečevinama Europske unije.

I dok mali proizvođači uglavnom negoduju, jer im kontrola pečenja rakije ne ide u prilog, veliki proizvođači koji već odavno plaćaju sve poreze na svaku kap proizvedenog alkohola, pozdravljaju ga, jer će time biti uklonjen barem najveći dio nelojalne konkurencije i svi će proizvođači biti stavljeni u iste startne pozicije. Zakonodavac je zakonom odredio, a Ministarstvo financija propisalo pravila ponašanja za sve male proizvođače rakije. Prema tome, posao naplate trošarine će voditi Carinska uprava, a svi oni koji u tom poslu žele ostati morat će prijaviti kotao za pečenje rakije i ispečene količine. Iako detalji i nisu najbolje riješeni, na primjer, kako da proizvođači rakije stignu do detaljnih naputaka koji su sada dostupni na internetu i u Narodnim novinama, te kako uopće doći i do samog telefonskog broja na koji se može dobiti traženi odgovor.

Najprije se treba dobiti (ispisom s internetske stranice, ili iz Narodnih novina (83/2009 i 1/2010), ili zahtjevom prema Carinskoj upravi dva obrasca: Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika te Izjavu o posjedovanju kotla. Nakon toga, prvi naredni dokument prema Carini je izvješće o količini proizvedenog jakog alkoholnog pića. Zakon nalaže da svatko onaj koji prijavi kotao za pečenje rakije plati 100 kuna godišnje za kotao zapremine 40 do 100 litara, odnosno 200 kuna za veći kotao. Svakom proizvođaču dozvoljeno je da za svoje potrebe i bez ikakve naknade, odnosno plaćanja trošarine, ispeče do 20 litara čistog alkohola po domaćinstvu, odnosno, prevedeno to na našu rakiju, 50 litara domaće šljivovice sa standardnih 40% alkohola, odnosno rakije otprilike 17 do 18 gradi.

Trošarina je određena u visini 53 kune po svakoj litri viška čistog alkohola, što znači da će naša rakija poskupjeti u startu za dvadesetak kuna po litri. S obzirom da joj se i sada cijena "kreće" između 35 i 45 kuna, nije teško izračunati da će se domaća rakija po cijeni približiti litri rakije u trgovačkim marketima. To znači da će osobe koje peku za osobne potrebe više od 50 litara rakije godišnje na onu količinu preko dozvoljenog limita također državi platiti trošarinu približno 20 kuna po litri.

Sigurno je da i ovaj, kao i mnogi drugi zakoni imaju nedorečenosti koje će se rješavati "u hodu", pa je tako dosta upitno i koliko će koštati, na primjer, pečaćenje kotla i obratno, što je na zahtjev malog proizvođača ovlašten učiniti djelatnik carine. Ako uzmemo da će koštati poziv, pa dolazak i odlazak, pa dnevnica, pečat, taksa i sve što ide uz to, nije teško izračunati da takvo što ne može biti jeftinije od 500 kuna.

Osim toga, vlasnici kotla morat će voditi i evidenciju koliko su kotlova rakije ispekli, ali i kome su posudili kotao, te koliko je taj ispekao kotlova rakije. Kao i svaki Zakon, i ovaj je predvidio kazne za male proizvođače od 2.000 do 10.000 kuna. Mnogi će teško prihvatiti nove zakonske odredbe, ali je teško vjerovati, i pored nekih najava kako će "posjeći šljivike", da će većina njih prestati s tom djelatnošću, jer, ma koliko rakija koštala, krajnju cijenu će platiti kupac. Rok prijave 20., a plaćanja 31. siječnja.

Iz Zakona o trošarinama izdvajamo članak 54. stavak 7. prema kojem je mali proizvođač jakog alkoholnog pića dužan nadležnoj carinarnici dostaviti godišnje izvješće s podacima o ukupno proizvedenoj količini jakog alkoholnog pića za vlastite potrebe, zapremini kotla i obračunskoj trošarini za višak proizvedenog alkohola od dozvoljene količine za jedno domaćinstvo. Ova obveza vrijedi već ove godine. Obračunatu trošarinu dužan je platiti do 31. siječnja tekuće za proteklu godinu. Isti članak Zakona predviđa i mogućnost pečaćenja kotla, za koje vrijeme se ne plaća trošarina, što znači i mirovanje te djelatnosti. Kako nam je rečeno u Carinskoj ispostavi, ne radi se o nečem novom u zakonodavnoj praksi, jer plaćanje poreza na proizvedene količine alkoholnih pića je regulirano zakonom iz 1994. godine, pa obveze već postoje.

M.D. Napisano: 24.1.2010

http://www.mojzumberak.com/vijest.php?id=257

-

OBJAVA: 06.01.2010 / 14:23
Iz sela će nestati miris pečenja rakije, šljive će završiti u pekmezu
 
Nemam svoj kazan i pečem rakiju kod drugog pa ako budem morao platiti porez za svaki ispečeni kazan, ne znam po kojoj ću tada cijeni prodavati rakiju i da li ću je uopće kome moći prodati , kaže Ilija Sabljak
 
Rakiju proizvodim već 39 godina i imam 150 stabala šljive, međutim ako uvedu trošarine, odustat ću od proizvodnje jer mi se ne isplati plaćati porez na ovu količinu koju ionako podijelim prijateljima i rođacima. Nema mi druge nego povaditi sve šljive i posijati nešto drugo - kaže Franjo Levaković iz Rokovaca.

Tradicija će nestati

Naime, novi Zakon o trošarinama koji je stupio na snagu s početkom godine propisuje da se do 31. siječnja svi proizvođači rakije moraju prijaviti u Registar trošarinskih obveznika i za sve proizvedene količine iznad 50 litara plaćati namet. Ovisno o jačini rakije, po litri će plaćati 22 do 25 kuna što će u startu slavonsku šljivovicu poskupiti za dvadesetak kuna. Vlasnici kotlova za pečenje rakije također će plaćati paušal od 100 kuna za kotao do 100 litara ili 200 kuna za veće i morat će prijaviti koliko su puta pekli rakiju ili posudili drugome za uslužno pečenje. Kazne za male proizvođače koji ne poštuju Zakon iznose od 20 do 500 tisuća.

Levaković misli da je to samo još jedan udar na seljake te da će mali proizvođači, poput njega jednostavno ukinuti tradiciju koju su naslijedili od svojih očeva.

– Mnogi razmišljaju kao ja i bojim se da će iz našeg sela nestati mirisa pečenja rakije i šljivika pa će se od šljiva peći samo pekmez - kaže.

I nagrađivani rakijaš Ilija Sabljak iz Lovasa najavljuje da će zbog novog zakona prestati praviti rakiju.

- Nemam svoj kazan i pečem rakiju kod drugog pa ako budem morao platiti porez za svaki ispečeni kazan, ne znam po kojoj ću tada cijeni prodavati rakiju i da li ću je uopće kome moći prodati - dodaje Sabljak.

Želimo uvesti reda!

Andrija Matić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu objašnjava da je bit Zakona o trošarinama uvesti reda u tržište rakije i evidentirati sve proizvedene količine. – Na tržištu je nered u cijenama i teško je naći kvalitetnu rakiju jer se svašta nudi. Ovim zakonom na svoje će doći oni koji prave kvalitetnu rakiju i koja će se prodavati po 70 ili 80 kuna za litru - kaže Matić.
http://www.vecernji.hr/vijesti/iz-sela-ce-nestati-miris-pecenja-rakije-sljive-ce-zavrsiti-pekmezu-clanak-75706
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Pelcovina
« Odgovori #2 : Rujan 11, 2011, 10:58:08 poslijepodne »
OBJAVA: 03.11.2010 / 17:10
Moslavci se ne boje novouvedenih nameta
Ma kakvi propisi, pa mi smo amateri!

Ruda Folnović popularnu je žesticu naučio peći još kao mladić, a danas je radi s obitelji. Godišnje proizvedu od 50 do 100 litara - od koma, jabuka i krušaka
 
Naknada za svaki kotao za rakiju i trošarine za one koji proizvode više od 50 litara rakije godišnje novi su propisi koje će Hrvatska uvesti zbog ulaska u Europsku uniju. No, ti novi propisi Moslavce baš i ne zabrinjavaju, ako se pita Rudolfa Folnovića i Josipa Božičeka.

Prijedlog za Vladu

Rudolf Ruda Folnović podrijetlom je iz okolice Mača u Hrvatskom zagorju, sada je pravi Moslavac, a o novim propisima i ne razmišlja.

– Pa što će nama amaterima propisi EU? Mi smo i do sada živjeli, nekad bolje, nekad lošije, a u plavkastoj tekućini i dalje ćemo uživati. To su postulati nas Zagoraca i Moslavaca. Nikakvih restrikcija ja se ne bojim, jer svaki dobar gospodar uvijek ima za podmirenje obveza – objasnio je taj 87-godišnjak. S roditeljima se prije 70 godina doselio u Kutinu, a u Moslavačkoj ulici živi i sada sa suprugom Darom i sinom Jožom.

– Rakiju sam naučio peći čim smo došli u Kutinu. Od tada pa sve do danas, moja obitelj ispeče godišnje između 50 i 100 litara rakije od koma, jabuka i krušaka. Nisam to nikada prodavao, nego koristio za svoje potrebe i prijatelje – govori Ruda. Vladi predlaže da novi zakon o pečenju rakije i podijeli na tri kategorije, amatere, velike proizvođače i tvrtke koje od 'žestice' imaju veliki profit.

27 gradi samo za lijek

Josip Božiček iz Gornje Gračenice ima kotao za pečenje rakije od 100 litara i svake godine ispeče do 50 litara kvalitetne komovice, a ako rodi šljiva, i šljivovice. Rakiju peče isključivo za svoje potrebe i kaže da strogo vodi računa da rakija bude vrlo kvalitetna.

– Ako se pije, dobro je popiti manje, a da kvaliteta bude na visini potrebe svakog čovjeka – objašnjava Joža. Pohvalio se i rakijom komovicom koju je ispekao prije tri godine, koja ima snagu od 27 gradi.

– To je samo za lijek – kaže Božiček. Susjedi mu dolaze po rakiju u slučaju ozljede noge, uganuća ruke i za obloge u slučaju visoke temperature. Za novi namet za pečenje rakije čuo je u emisijama HTV-a.

– Meni nikakvi nameti ne smetaju, jer rakiju pečem isključivo za svoje potrebe i svoju dušu – kazao je Josip Božiček iz Gornje Gračenice.
http://www.vecernji.hr/regije/ma-kakvi-propisi-mi-smo-amateri-clanak-211333

-

OBJAVA: 04.11.2010 / 17:50
Muka po šljivarima: Urod moraju procijeniti godinu unaprijed
Šljiva rodila – nemaju je kome prodati, a rakiju ne smiju peći

Uredba o trošarini je suluda, mraz i tuča mogu sve upropastiti, a državi moramo platiti nešto što možda nećemo moći proizvesti, kaže M. Bakavić

Šljivari brodskog Posavlja na pravim su mukama. Šljive su ove godine obilno rodile, a upravo to im zadaje glavobolju i brige.

Nelogična uredba

Konzumnu šljivu veletrgovci su bili voljni otkupiti samo po mizernoj i šljivarima neisplativoj cijeni, a s druge strane voćari rakiju od šljiva mogu ispeći samo ako državi unaprijed, do 31. siječnja, prijave moguć urod u 2011. i količinu rakije koju planiraju ispeći. Naime, uredbom o trošarinama šljivari unaprijed 25 do 30 kuna moraju platiti po litri proizvedene rakije iznad 50 litara, u protivnom im ako rakiju ispeku, a ne prijave prijete kazne od 2000 do 10.000 kuna.

– To je suludo, mraz i tuča mogu sve upropastiti, a državi moramo platiti nešto što možda nećemo moći proizvesti – kaže Marijan Bakavić iz Trnjana.

Voćari su ljutiti jer država, kažu, brine samo za sebe i nije je briga što će biti s obiteljima koje su donedavno živjele samo od voćarstva.

– Zagonetka cijele priče je što država potiče voćarsku proizvodnju, a istodobno nema rješenja da se proizvedeni urod voća plasira na tržište i nama voćarima omogući da preživimo – kaže Dimitrije Oreščanin, čija se obitelj uzgojem šljive bavi od 1906. godine.

– Dobivamo poticaje po hektaru i broju stabala, a onda nam nas osiromaše trošarinama i poreznim davanjima. Čak da pečemo rakiju kako država traži, morali bismo za to prijaviti obrt, s time da dodatno moramo platiti i najam rakijskog kazana da rakiju možemo ispeći. U tom slučaju litra rakije ne bi bila ispod 80 kuna, a kome ćemo je po toj cijeni prodati ako teško ide po 25 kuna – kaže Slavko Jurinjak.

Porez pojede poticaje

Šljivari brodskog Posavlja ističu da su zbog državnih nameta dovedeni pred zid.

– Prije nekoliko godina imao sam tri šljivika, ali mi je zbog nerentabilnosti ostao samo jedan – kaže Marijan Bakavić.

– Svake su godine u šljivike ulaganja sve veća, Boga molimo da uroda bude, a onda nemamo kamo s njim. Radije ćemo šljivike pustiti da zarastu u korov i neka šljive bere tko hoće nego da državi budemo dužni i zbog duga završimo u zatvoru – dodao je Bakavić.
http://www.vecernji.hr/regije/sljiva-rodila-nemaju-je-kome-prodati-a-rakiju-ne-smiju-peci-clanak-211846
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Pelcovina
« Odgovori #3 : Rujan 11, 2011, 10:58:53 poslijepodne »
Rakiju će peći samo ovlaštene pecare
Gospodarstvo   |   Petar Žarković/Glas Slavonije   |   03.04.2008.

IVANIDBA (DRÁVAIVÁNY) – Mora se prijavit, uvek mora biti u vreme. Ja sam reko ljudima da kad prvo voće padne u buradi, onda se prijaviš da za mesec dana meni tražiš mesto i što prvo stigne na red, kaže Hrvat Jozo Petrinović u mjestu Ivanidba (Drávaivány) u susjednoj Mađarskoj, koji tamo već 11 godina u obiteljskoj firmi uslužno peče rakiju. Sa svojim šogorom vlasnik je jedne od najstarijih pecara u Mađarskoj, a posjetili smo ga za manifestacije hrvatske baštine Dravsko proljeće u hrvatskom Sopju i mađarskom Starinu proteklog vikenda.

Zgrada u kojoj se nalazi "postrojenje" podignuta je još 1927. godine, ali je njena unutrašnjost obnovljena. Na podu i zidovima su keramičke pločice, a kompletna aparatura je nova. Mještani u Mađarskoj ne smiju peći rakiju kod svojih kuća, u vlastitim kotlovima, i korištenje pecara poput Petrinovićeve jedini je način da se "domognu" rakije.

Kotao u Jozinoj pecari velik je 400 litara i ima dvostruke stijenke. Među njima je voda koja se zagrijava na 110 do 120 stupnjeva, a ta voda onda grije kom do sto stupnjeva. Jozo je pojasnio da se kom ne smije zagrijavati na višu temperaturu, jer se tada ne stvara rakija nego voda, a to nije cilj cijeloga posla. Voda oko kotla s komom omogućava pečenje rakije bez miješanja koma i opasnosti da dođe do zagaranja.

U Mađarskoj su zakoni za uvjete pečenja rakije jednaki onima za objekte prehrambene djelatnosti, poput slastičarnica ili mesnica. "Alkoholni" porez je povećan na 50 posto prodajne cijene pa zato litra rakije stoji između 50 i 60 kuna. Obitelj je ranije mogla imati 100 litara rakije, a sada 85 litara godišnje, jer je država procijenila da je ta količina dovoljna za jednu obitelj. Kontrole su česte, a kazne stroge i za prodavača i za vlasnika. Rakija iz domaćinstva ne smije se naći u prodaji i služi isključivo za vlastite potrebe.
Za svako pečenje rakije vlasnik koma dobije potvrdu na kojoj je navedena njezina količina i jakost. Takva potvrda vrijedi 15 godina ili dok se rakija ne potroši, ali samo za adresu na kojoj je vlasnik. Potvrda se mora čuvati, a ako vlasnik mijenja adresu, mora pribaviti novu potvrdu.

Za vlastite potrebe nema drugih mogućnosti pečenja rakije. Istina, Mađarska je takvu praksu uvela prije pristupanja Europskoj uniji, ali su sada uvjeti još i postroženi. Za velike količine rakije namijenjene prodaji postoje pecare u velikim firmama, ali takva rakija mora biti originalno punjena u boce različitih veličina s markicom na čepu. Takva rakija ne može se čuvati u posudama ili buradima.

U Mađarskoj ima gotovo 590 pecara poput Jozine, a u županiji Baranya 12 ili 13. U okolici Ivanidbe nema mnogo većih voćnjaka, a šljive obilnije rode svakih četiri do pet godina. Mađari najčešće peku rakiju od jabuka i krušaka, a upravo se kruškovača najviše troši i cijeni.

Slavonsko kolinje i pečenje rakije kod nas su neizostavne teme u svakom razgovoru o poljoprivrednoj proizvodnji u uvjetima Europske unije. Tada smo skloni spominjati kulen i šljivovicu kao nedodirljivi hrvatski brand, jer nam odgovara da nitko ne dira u naš stoljetni način življenja i prehrane. Ako želimo biti iskreni, priznat ćemo da je seljak u Slavoniji oduvijek teško živio i uglavnom bio upućen na vlastitu proizvodnju. Kolinje u seoskom dvorištu i pečenje rakije bili su poslovi koje ljudi nisu jednom godišnje obavljali da bi stvorili hrvatski brand, nego da bi osigurali prehranu za dugu godinu ispunjenu teškim poslovima. Kod mnogih je i danas tako. A primjer iz susjedne Mađarske najbolje govori do kakvih će promjena doći ulaskom Hrvatske u Europsku uniju.
http://www.virovitica.net/clanak.asp?clanakID=7691

-

OBJAVA: 12.10.2010 / 20:50
Požeška rakija
Izvorno hrvatsko: Travarica s marihuanom "Zeleni zmaj"
U boce rakije stavljene su grančice marihuane, a ne zna se je li ilegalno piće i prodavano.
 
Mladi tvorac pripravka već je poznat policiji, a marihuana je nađena i oko kuće
"Zeleni zmaj" novitet je na tržištu droga u Požeško-slavonskoj županiji, ali i šire – to je rakija s marihuanom, dakle, prava "travarica"! Javnosti je pokazana u požeškoj policiji, a riječ je o rakiji u koju su stavljene grančice marihuane. Tri litrene boce u neželjene su ruke pale kad je policija pretražila kuću jednog 23-godišnjaka iz Biškupaca, sela nedaleko od Velike. Zlatnožuta tekućina u boci u kojoj je nekada bio sok jedne poznate marke i grančica s lišćem neupućenima doista sliči na pravu domaću travaricu. Ipak, iskusne oči policijskih istražitelja uočile su da nije riječ o bilo kakvom lišću.

Koliko je boca "Zelenog zmaja" pripremljeno ne zna se točno, no s obzirom na to da je kod mladića pronađeno još 260 grama grančica i lišća, a u kukuruzištu blizu kuće i dvije razgranate stabljike marihuane, može se pretpostaviti da u "travarici" ne bi uživao samo njezin vlasnik, nego da bi počastio još koga.

– Još ne znamo je li rakija prodavana. Pretpostavlja se da je pripremana poput višnjevca ili orahovca, tj. da grančica u rakiji mora jedno vrijeme stajati na suncu – rekao je policijski dužnosnik Josip Vidović. Inače, mladi inovator otprije je poznat policiji.
http://www.vecernji.hr/vijesti/izvorno-hrvatsko-travarica-marihuanom-zeleni-zmaj-clanak-202287
wwwg tablice

Offline kuntakinte

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 7436
  • Karma: +0/-0
  • ...besposleni internetski masturbator...
Odg: Pelcovina
« Odgovori #4 : Rujan 11, 2011, 10:59:58 poslijepodne »
 „Ministarstvo financija propisalo je pravila ponašanja za sve male proizvođače rakije, a  posao naplate trošarine vodi Carinska uprava. Ovim su svi „strpani“ u isti koš s industrijskim proizvođačima.
http://www.novska.hr/hr/on_line_vijesti/rakija-zadala-glavobolje-vlasnicima-sljivika,1338.html

-

Uvođenjem obaveznog plaćanja trošarina na kotlove i litre koje premašuju proizvodnju rakije za osobne potrebe, tradicionalno pečenje nije stalo. No, zastala je proizvodnja jakih alkoholnih pića u Hrvatskoj, čulo se u Siraču na Danima šljiva. I to za nekoliko milijuna litara.

Proizvodnja jakih alkoholnih pića u Hrvatskoj smanjila se za nekoliko milijuna litara, uvoz ima premoć.
...

Vlada je u srijedu priopćila da će podnijeti zahtjev da se lozovača, koja se u Bugarskoj smatra nacionalnim pićem, registrira kao tradicijski proizvod u Europskoj uniji, što bi joj omogućilo smanjivanje trošarina.
...
In rakija veritas.

http://www.hrt.hr/

-

Usprkos što im Zakon ne ide na ruku dodaje da vlasnici šljivika neće prestati s tom djelatnošću, no krajnju cijenu, ako budu morali podići cijenu rakije,  platiti će građani ili će, kao što već neki čine, šljivu prodavati drugima za preradu u pekmez i za sušenje.

http://www.novska.hr/hr/on_line_vijesti/rakija-zadala-glavobolje-vlasnicima-sljivika,1338.html

-

Hrvatska rakija i EU (Croatian brandy and the EU)

-

žalosna, 07-01-70 04:50:
 
POSJEDUJEM kotao za pečenje rakije,htjela sam ga prijaviti ,izgubila sam dan a i živce.U ovoj našoj državi donesu zakon a nitko ne zna gdje i kako prijaviti kotao,nakon 10tel. brojeva sretna ja ,otišla u carinsku upravu ali ne ide to lako treba tu još brdo papira kojih nemam a što je još gore nemogu ih dobiti...umjesto da pečem rakiju morat ću odustati i ,gledati kako voće trune'''''
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=59252&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=fe853ae2a6
wwwg tablice