Velika Gorica - neovisni forum

Svakidašnje teme => Čušpajz => Autor teme: BobRock - Svibanj 17, 2010, 10:01:57 poslijepodne

Naslov: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 17, 2010, 10:01:57 poslijepodne

Ja sam u toku planiranja gradnje obiteljske kuće. Prvi troškovi mi se čine jako veliki pa bih glede toga htio malo razmijeniti iskustva.

Htio bih (još uvijek... ali ko zna kak još dugo...) u nekoj sve bližoj budućnosti graditi kuću oko max. 400m2, pa me sad interesiraju davanja za komunalni doprinos, vodni doprinos i upravnu pristojbu, znači sve kaj treba platiti na urbanističkom za rješenje o uvjetima građenja. Po Programu gospodarskog oporavka (http://www.vlada.hr/hr/content/download/130474/1885482/file/10.05.13.-Plan%20provedbenih%20aktivnosti%20Programa%20gospodarskog%20oporavka.pdf) se planiraju neka smanjenja za komunalni doprinos i vodni doprinos, ali kada i kolko konkretno - to se još ne zna. Ima ko kakvih konkretnih informacija? Neki prijedlog vlade gdje se mogu vidjeti konkretne brojke? Nešto se priča o 40% u jednom članku (http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/marina-matulovic-dropulic-pristojbe-u-graditeljstvu-smanjujemo-40%25,77695.html) na Internetu. 40% bi bilo stvarno dosta, jer po mojoj nekoj gruboj računici bi to bilo 40% od 106.000 kuna!!!

Osim toga: ima ko kakvog dobrog arhitekta za preporučiti? Već sam malo prošao par poznatijih u VG, ali nekak me nisu baš uvjerili. Sve mi se čini da ću to morati dati napraviti puno dalje od VG, gdje arhitekti ne smatraju da klijenti egzistiraju samo zbog njih. 

Tu je još i pitanje geodete. Dobio sam neke ponude od 2700 (geodeta iz Zagreba) do 4700 (geodeta iz Gorice) Kuna samo za izradu posebne geodetske podloge jedne četverokutne ravne čestice. Zamislite koja razlika! Ima koji još povoljniji od ovog za 2700? Ili je to već vrhunac?

O tome da ću se načekati za izdavanje rješenja o uvjetima građenja mi ne morate pisati, to mi je jako poznato, ali - jel ima koja alternativa? Jastrebarsko više nejde, ili?

Bio bih stvarno zahvalan ako bi neko mogao podijeliti sa mnom svoja iskustva, jer ja se već neko vrijeme stvarno teško kolebam dal da gradim ili ih sve zajedno pošaljem u tri...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 17, 2010, 10:31:41 poslijepodne
Jel isto delati na Gorice i v Opčinami?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 17, 2010, 11:55:37 poslijepodne
Iznose komunalnih i vodnih doprinosa određuje lokalna samouprava. Velika Gorica ima nekoliko zona, pretpostavljam da je ovisno o tome koliko je infrastrukture izgrađeno. Ja imam zemljište u četvrtoj zoni (ako sam dobro shvatio objašnjenje) gdje ima samo struje, vode i telefona, a doprinosi će me koštati 49 (20 + 29) kuna po kubnom metru kuće (uključujući i debelu termoizolaciju - toliko o poticanju štednje energije). Ovo smanjenje odnosi se na najviši dozvoljeni iznos doprinosa koji se računa kao određen postotak etalonske cijene gradnje po kubiku prostora.

Geodeti imaju svoje standardne cjenike kojih bi se trebali držati. Moje je iskustvo s ovim VG plus nekoliko zagrebačkih da ti uglavnom ne kažu što sve trebaš napraviti, nego ti ispale cijenu za ono što ih pitaš, pa kad poslije shvatiš da to u stvari nije sve, onda te opale s cijenom još jednog (ili više) izlaska na teren. Ja sam se odlučio za jednu VG ekipu koja mi je imala strpljenja objasniti što se i u kojim slučajevima trebam napraviti (posebno mi je bilo drago da su jedini primjetili da mi je zemljište veće od 1500 kvadrata zbog čega ću trebati raditi parcelaciju, jer je max. dozvoljena površina građevinske čestice u VG 1500 kvadrata). Tako da su mi odmah objasnili koliko puta ćemo se vidjeti prije nego si prišarafim kućni broj na pročelje i koliko će me to koštati.

Ako te zanima, poslati ću ti kontakt direktnom porukom da sad ne radimo reklamu ovdje na forumu.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 18, 2010, 09:10:56 prijepodne
@kuntakinte
Nije isto. Evo jedan članak o tome (http://www.jutarnji.hr/gradevinska-dozvola-za-kucu-u-okolici-jeftinija-od-zagrebacke-za-30-000-eura-/228167/) (članak je, sad baš vidim, od 15.07.2006, kaj znači već godinama se niš nije promijenilo). Glede same Gorice - i ja gradim u samoj Gorici, kao što je Alen rekao, Gorica to dijeli po nekakvim zonama. Ne znam točno gdje su te zone definirane, trebalo bi biti u Službenom glasniku Grada Velike Gorice br. 10/01, ali tog broja nema za skinuti sa portala grada, pa ako neko slučajno ima digitalnu kopiju tog broja bio bi zahvalan ako bi to negdje stavio da se može skinuti.

@Alen
Zanima me.
Baš ću pitati ove sa ponudom od 2700 Kuna jel ide još nekaj uz tu cijenu. Pošto sam ja u tom nekom užem centru, mene će doprinosi koštati 20 + 67 Kn/m3. Zbog toga i dolazim do te neke cifre od 106.000 Kn.

Računajući naravno i termoizolaciju k tome, debili glupi lopovski...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 10:17:03 prijepodne
Kunta, glede zoniranja samo odi u Poglavarstvo na drugi kat - nekada su imali to zalijepljeno na vrata, imaju li sada ne znam (nisam bio još ove godine), no svakako će ti reći čim vide gdje ti je smještena parcela kako trenutno izgleda ta priča...

Budemo vidjeli i sada sa ovim najavama Vlade da se budu smanjili nekakvi doprinosi glede nekakvih građevinskih naknada za 25%, no nemrem se sjetiti na kaj se to točno odnosi...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 10:25:38 prijepodne
Alen, geodeti u Gorici imaju svi potpuno iste cijene, jer je njih 4-5 to tako dogovorilo, i tu se vrtiš unutar istog kruga, no svejedno je dobro uzeti nekoga od njih jer taj poznaje i sve ostale osobe koje ti mogu pomoći (one u zgradi Katastra, Poglavarstva itd...). Kroz prizmu te činjenice, ja sam bio (i još sam) klijent kod Kotrmana (KOTA), gdje sam radio do sada 4 od ukupno pet radnji koje budem trebao, i tih pet radnji će me u konačnici koštati cca 15.-ak tisuća kuna. Glede skrivanja, kod njih nisu skrivali ništa, od prvog dana kada su me posjeli za stol lijepo su mi objasnili cijeli postupak - ja sam trebao elaborate o brisanju starih objekata sa sada čiste zemlje pa nadalje, skroz do još preostalog elaborata o iskolčenju čestice - i na zidu sam vidio koliko ta igra košta, no odmah sam dobio i ponudu da ako mi oni budu radili sve te stvari, ostvarit ću značajan popust (mislim da je bilo 30-ak posto). Kako je i za brzinu rada i kvalitetu, te priaktičnost i poželjno da sve ide iz istom kompa, jer ide i iz istog novčanika! - pristao sam i do sada nisam imao nikakvih prigovora.

Znači, predlažem da uzmeš jedan geodetski ured (bilo koji), i sve odradiš na jednom mjestu, vjerujem i da će drugi dati značajne popuste, jer dobro je da po zemlji uvijek hoda ista firma koja već poznaje zemlju od ranijih elaborata ili radnji, a ne da svaku radnju radi drugi čovjek (princip obiteljskog liječnika...).
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 18, 2010, 12:33:16 poslijepodne
Da, treba pustiti jednome da sve obavi, zato sam i uzeo onoga tko mi je sve objasnio. Bio sam i kod Kote i brzo izašao jako nezadovoljan, jer nisam saznao ništa, čim su me posjeli za stol prvo su počeli pisati račun i još su se predamnom skoro međusobno posvađali hoće li mi dati 15 ili samo 10 posto popusta. Moguće je da su ljudi samo imali loš dan, bilo je ružno vrijeme i južina, ali nisam baš bio sretan ponašanjem koje su mi pokazali i odustao sam od njih. Što se tiče cijene, ona je kod njih inicijalno bez popusta bila 4700 kuna za izradu PGP-a.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 12:39:54 poslijepodne
Za cijene sada ne znam, no svi ih imaju izvješene na zidu, i mogu biti "malo" šokantne za nekoga tko se u to inače ne kuži i tko je novi u životnoj avanturi zvanoj "gradnja", pa su tako bile i za mene... no ja sam svoje dogovorio još pred skoro tri godine u paketu, i platio, tak da sam pošteđen poskupljenja... što je još jedan veliki plus uzimanja samo jednog ureda i uzimanja svega u paketu do kraja...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 12:40:36 poslijepodne
Kakve su ti financijsko-kreditne perspektive?? Kak to zgleda u banci? Koju si odabrao (i koja je odabrala Tebe...)?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Rožica-ljutibijes - Svibanj 18, 2010, 12:46:17 poslijepodne
Zašto Alene nisam začuđena što ste kod njih (KOTE) doživjeli. Moja iskustva s njima su prestrašna. Oni funkcioniraju "na bazi prevara i obmana" u odnosu na ljude-laike koji dođu po informacije a ne znaju zakone i proceduru. Baš tako Alene, odmah pišu račune, pa ako date i dogovorite posao, naravno uvijek dogovaraju "baš u paketu", nema ništa napismeno, "usmeni, ljudski dogovor" i poslije toga nitko među njima ne zna tko šta pije, ali svi uredno znaju ispisati račune parcijalno i da stranka MORA platiti. Ne libim se ovo napisati, jer je moje osobno iskustvo takvo s njima i ja sam to osobno i telefonom tom dotičnom i rekla. No, "pojeo vuk magare". Spušila sam kak sam spušila. A svaka škola se skupo plaća.

Preporuka: ako ne znate dobro zakone, proceduru i postupak, zaobilazite ih u širokom luku ili budete "spušili i oderani", a pouzdano znam da nisam sama i jedina.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 18, 2010, 12:49:36 poslijepodne
Kakve su ti financijsko-kreditne perspektive?? Kak to zgleda u banci? Koju si odabrao (i koja je odabrala Tebe...)?

Ja sam još jako daleko od banke s obzirom da mi je tek danas PGP otišao na ovjeru u katastar. Čovjek mi je danas pokazao svoje rješenje o uvjetima gradnje za kuću u Gorici. Zahtjev je predao 10.12.2008, a izdano mu je 12.04.2010. Do onda se pouzdajem u stezanje remena da skupim čim više keša, a nakon toga u dobivanje kredita za razliku da mogu podići neki poluvisoki roh-bau za što su mi sad po jako gruboj procjeni bude trebalo oko 30 000 eur.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 01:15:23 poslijepodne
Oni funkcioniraju "na bazi prevara i obmana" u odnosu na ljude-laike koji dođu po informacije a ne znaju zakone i proceduru. Baš tako Alene, odmah pišu račune, pa ako date i dogovorite posao, naravno uvijek dogovaraju "baš u paketu", nema ništa napismeno, "usmeni, ljudski dogovor" i poslije toga nitko među njima ne zna tko šta pije, ali svi uredno znaju ispisati račune parcijalno i da stranka MORA platiti. Ne libim se ovo napisati, jer je moje osobno iskustvo takvo s njima i ja sam to osobno i telefonom tom dotičnom i rekla. No, "pojeo vuk magare". Spušila sam kak sam spušila. A svaka škola se skupo plaća.

Preporuka: ako ne znate dobro zakone, proceduru i postupak, zaobilazite ih u širokom luku ili budete "spušili i oderani", a pouzdano znam da nisam sama i jedina.

Mislim da nije moguće da pričamo o različitim firmama, no moje iskustvo sa njima je vrlo korektno i pozitivno. Ništa od navedenog ja tamo nisam doživio. Lijepo sam sjeo, sve su mi objasnili, sve sam dobio napismeno, mogao sam platiti u ratama, na papiru je pisalo koliko toga će mi odraditi i da je cijena sa popustom (obračun minus 30%). Za svaku uplatu sam dobio zasebnu i specificiranu uplatnicu. Tako da mi je sve oov gore nepoznanica.

Jedino u čemu sam bio jednom popizdio je bilo što su mi na određivanje međe poslali nekog klinca koji valjda nije ni znao sa koje strane se gleda u aparaturu, pa smo gubili vrijeme bezveze, no nazvao sam Kotrmana i mali se pokupio, a drugi dan je došao mladi gazda osobno i odradili smo sve bez greške. Drugig događanja za sada, barem onih sa negativnim predzankom, nemam.

Još mi odrade elaborat o iskolčenju i po dovršetku kuće postupak upisa svega u katastar i gruntovno, i ja sretan. Jedino sam nesretan kaj do tada ima još jako puno... na žalost!
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Rožica-ljutibijes - Svibanj 18, 2010, 01:56:14 poslijepodne

Kako mi se čini i koliko sam zamijetila do sada putem ovog foruma Vi očito niste laik, Vama očito zakoni, procedura i postupak nisu nepoznanica, za razliku mnogih drugih koji neke druge stvari znaju, ali to ne.

Drago mi je da Vam je prethodno napisano nepoznanica i želim Vam do kraja uspješnu i korektnu suradnju.

Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 03:00:21 poslijepodne
Hvala na dobrim željama, iz Vaših usta u Božje uši...

Ne reklamiram ni njih ni ikoga, samo sam iznio svoje iskustvo. Činjenica je da sa drugima nemam iskustva, jer sam kao totalni dudek za bilo koju stvar vezano uz nekretnine i gradnju, međe, projekte, elaborate, mjerenja itd itd bio pitao neke stvari na katastarskom uredu, i čovjek mi je lijepo rekao da moram angažirati neki geodetski ured. Onda sam ga ja davil sa pitanjima koji, gdje ih ima, kakvi jesu, jel zna cijene itd itd, a u taj čas mu je kroz vidokrug prošao jedan mladi gospon (ispalo je da to je mladi gazda Kotrman), i pozvao ga pa mi rekao da njega pitam sve kaj me muči (i tako sam naletio na njega i priča je počela)... ja ukratko objasnim, on veli da nema problema, primi me za rukicu i odvede nedaleko od katastra u dvorište onog dućana kroz prolaz (stara lokacija Kote), posjedne i sve lijepo objasni, počastili me i sa kavom i bajaderama, i iako ja standardno imam more pitanja - niti jedno nije ostalo neodgovoreno... za mene je to bio signal da ljudi znaju i rade dobro svoj posao, čak su mi za svaki primjerak kako neki papir izgleda i pokazali na nekim tuđim elaboratima kaj to, u biti, je... tada sam prvi put videl kaj je to lokacijska, a kaj građevinska dozvola, kaj je parcelacija, pa čak i kaj meni treba odmah napraviti i bez čega nebum mogel dalje (brisanje starih objekata sa parcele). I sve se pokazalo točnim informacijama, koje su mi potvrđivali i na Katastarskom uredu, i na sudu, i oni koji se kuže u te stvari...

Starija gospođa koja mi je isto sve tumačila je nazvala glavnoga (tak mi je rekla), pitala za popust, i čovjek mi je dao 30%! Ja hepi, svi hepi, dobih popis kaj sve treba, kojim redoslijedom će to ići, koliko košta koja stavka i koliko je sa popustom na sve...

Naknadno sam, zahvaljujući sporosti goričke birokracije na drugom katu, dočekao i da moja ulica Dolenec bude proglašena županijskom cestom, što je uzrokovalo potrebu za još jednim elaboratrom za potrebe Županijskih cesti - jerbo ne možeš ti iz svog dvorišta izlaziti na tak važnu prometnicu "samo tako" - mora i za to biti elaborat, koji je osnova da se i u projekt unosi taj izračun i plan, a to inače košta 3500 kuna plus 5000 kuna u Projektnom uredu za projekt na temelju tog elaborata... ja dobio za 2000 kuna elaborat, naravno od Kote... a Projektni ured radi svoje.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Rožica-ljutibijes - Svibanj 18, 2010, 03:26:15 poslijepodne
Oni funkcioniraju "na bazi prevara i obmana" u odnosu na ljude-laike koji dođu po informacije a ne znaju zakone i proceduru. Baš tako Alene, odmah pišu račune, pa ako date i dogovorite posao, naravno uvijek dogovaraju "baš u paketu", nema ništa napismeno, "usmeni, ljudski dogovor" i poslije toga nitko među njima ne zna tko šta pije, ali svi uredno znaju ispisati račune parcijalno i da stranka MORA platiti. Ne libim se ovo napisati, jer je moje osobno iskustvo takvo s njima i ja sam to osobno i telefonom tom dotičnom i rekla. No, "pojeo vuk magare". Spušila sam kak sam spušila. A svaka škola se skupo plaća.

Preporuka: ako ne znate dobro zakone, proceduru i postupak, zaobilazite ih u širokom luku ili budete "spušili i oderani", a pouzdano znam da nisam sama i jedina.

Još mi odrade elaborat o iskolčenju i po dovršetku kuće postupak upisa svega u katastar i gruntovno, i ja sretan. Jedino sam nesretan kaj do tada ima još jako puno... na žalost!

Ja Vam zaista iskreno od srca želim da uskoro, vrlo brzo dočekate "dovršetak gradnje kuće" pa da Vam mogu izvršiti upis u katastar i gruntovno i da zaista budete do kraja zaista sretan i zadovoljan čovjek.

Naravno, sve pod uvjetom da se u međuvremenu ne bude nekakav zakon mjenjao ili donio, a što oni nisu kao znali,  da im bude isprika kako bez dodatnih troškova zbog "novih izmjena zakona" ne mogu provesti ono što ste "u paketu" dogovorili i za novce koje ste dogovorili.

Bojim se ipak, da budete dost još morali jurcati i obijati birokratskih vrata prije nego Vam oni budu taj finiš odradili, ako budu. A sve što ste lijepo do sada platili po uredno specificiranim uplatnicama-potvrdama ste inače platili po cjeniku, pa se morti nadate da Vam je na kraju ostalo još malo za doplatiti, ali ...brus...Bog Vam daj da Vam zaista sve bude išlo glat i ovako lijepo.

Ja samo napisala kako sam pri njima prošla, imam još sličnih iskustava iz kraja 80-ih prošlog stoljeća s jednim drugim geodetom iz V. Gorice, ali moram priznati da sam imala i pozitivnog iskustva s jednim drugim geodetskim uredom u VG koji mi je korektno dogovoreno i odradio i naplatio. Oni - NE i to je to.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 03:58:19 poslijepodne
Hvala, zapamtit ću ime... valjda bude gotovo prije VAŠE penzije, jer meni jošp nisu gotovi svi papiri, pa tako nisam još ni počeo sa gradnjom...

BTW, evo još jednog obeshrabrujućeg članka sa Nekretnina:

===========================================

14.05.2010.

Povoljniji stambeni krediti tek za dvije godine

U blagotvornu učinku pada cijena nekretnina građani nisu stigli uživati, jer su krediti istodobno došli do najnepovoljnije faze u posljednjih nekoliko godina. Kamate stambenih kredita u eurima u posljednje su tri godine porasle između jedan i 1,5 postotnih poena, što u praksi znači da klijent koji se zadužio prije rasta kamata plaća ratu kredita od 50.000 eura na 20 godina između 30 do 500 kuna manje nego da kredit podiže danas, ovisno o banci u kojoj se zadužio. Kod kredita valutno vezanih uz švicarski franak, razlike su mnogo veće. Banke su redom ukinule kredite valutno vezane uz švicarske franke, koji nose veći tečajni rizik i nove kredite vežu uz euro.
No, bez obzira na povećanje kamata, oni koji su kredit uzeli ranije pravi su sretnici u odnosu na sve koji ga pokušavaju realizirati danas, kad su uvjeti odobravanja daleko teži. Porasle su naknade, nepovoljniji je odnos hipoteke i kredita, traže se veća primanja, a sklapanje police životnog osiguranja uz kredit češće je pravilo, nego iznimka.

Stanovi na akciji

U Zagrebačkoj su banci do kraja listopada isplatili više od 1,1 milijardu kuna stambenih kredita, no priznaju kako je to očekivano manje u odnosu na prethodne godine. Situacija se ponešto popravila nakon što su u lipnju počeli suradnju s investitorima. Trenutačno u ponudi imaju gotovo 2.000 nekretnina koje nude po povoljnijim uvjetima kreditiranja. U prve dvije godine otplate kamata je fiksna i kreće se od pet posto, ovisno o projektu i subvenciji investitora. Status klijenta nije nužan, kao ni procjena stana. Klijenti koji ugovore policu osiguranja života u Allianzu, na dar dobivaju osiguranje stvari kućanstva ili 20 posto popusta na policu osiguranja od požara, odnosno nezgode, kroz cijelo vrijeme trajanja kredita. Poručuju da nemaju u vidu novu korekciju kamatna, niti će dodatno pooštravati uvjete.

I Privredna je banka odobrila manje stambenih kredita nego lani, premda su pribjegli modelu partnerstva s građevinskim tvrtkama.

U RBA napominju da je pala potražnja za kreditima, no ukupan su iznos odobrenih kredita povećali. Kredite odobravaju uz promjenjivu kamatu od 7,50 posto godišnje. Kamate će, kažu, prilagođavati kretanju hrvatskog rizika u budućnosti, s tim da će rasti diferencijacija stopa prema rizičnosti zajmoprimca. Još u ožujku uključili su se u suradnju s investitorima te su ponudili 672 stana uz kredite s 25 posto nižim kamatama, bez troškova procjene. Korisnicima je ponuđeno i da sami reguliraju visinu mjesečne rate u skladu s mogućnostima. Kamatne stope kreću se u rasponu od 5,50 do 6,25 posto i fiksne su u razdoblju do dvije godine, nakon čega očekuju poboljšanje uvjeta u okruženju i tendenciju sniženja kamata.

- Kroz ovaj projekt klijenti kredite otplaćuju osam do deset godina kraće, odnosno uz 27 do 35 posto kraću otplatu. Za istu vrijednost kredita ostvaruju kupnju šest do 11 četvornih metara više u stanu prosječne veličine. Pridoda li se popust na cijenu stana koju odobravaju graditelji, sinergijski učinak još je veći; dobiva se 12 do 24 četvorna metra više ili 25 do 48 posto veći prostor - izračunali su u RBA.

Blatna vremena

Do 11. studenoga, za 168 radnih dana trajanja akcije RBA prodan je 191 stan, što je više od jednog stana po danu. Ukupna vrijednost prodanih stanova je oko 18,5 milijuna eura, dok prosječna vrijednost stana iznosi gotovo 97 tisuća eura. U ponudi je ostao još 481 stan.

-   Taj rezultat nije usporediv s onim iz ‚zlatnih vremena‘ stanogradnje, ali je više nego odličan za ova ‚blatna vremena‘ recesije kada je u jednom trenutku tržište bilo gotovo posve stalo - priznaju u RBA.
-   Erste banka u ovom trenutku ne planira povećavati kamate, a u devet mjeseci ove godine odobrili su oko 1.350 stambenih kredita, u odnosu na 1.700 kredita u istom razdoblju lani. Od 700 stanova koje su ponudili u suradnji s partnerskim građevinskim tvrtkama, zasad su prodali tek 84, premda su ukinuli troškove obrade kredita, kamatu snizili na četiri do 5,85 posto i fiksna je za razdoblje od 24 do 30 mjeseci.
Plasmani Splitske banke pali su tek osam posto, a vjeruju da bi do kraja godine mogli dostići i čak premašiti lanjski rezultat. Ni OTP banka ne kani povećavati kamate, a kreditiranje im je drastično palo. Dok su lani plasirali 91 milijun eura, a u prvih deset mjeseci ove godine odobrili su tek 18 milijuna eura kredita.

Poteškoće u otplati

-   Klijentima koji imaju poteškoća u otplati zbog gubitka posla ili smanjenja plaće, banke nude počeke ili produženje rokova otplate. U PBZ-u kažu da je segment stambenih kredita jedan od najurednijih, no događaju se i drukčiji ishodi.
-   - Ako se iscrpe sve mogućnosti dogovora, pokreće se postupak prisilne naplate, tijekom kojeg također postoji mogućnost odgode ovrhe i dogovora oko plaćanja - kažu u PBZ-u.
-   Udio nenaplaćenih potraživanja kod stambenih kredita u RBA kreće se oko dva posto ukupnog portfelja, a naplata im je lošija 9 posto. U Erste banci tvrde da je udio nenaplećenih potraživanja kod njih tek jedan posto.


===========================================
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 18, 2010, 05:45:27 poslijepodne
Uf, vidim Sleđ je već puno dalje, a i Alen je dalje nego ja.

No, u svakom slučaju se zahvaljujem svim dosadašnjim, ali i budučim komentarima, jer kad se podijeli muka - nekak bude sve malo lakše. Znači nisam sam protiv vjetrenjača, to je dobro znati. Na početku sam imal dojam da baš, i to samo mene zajebaju na svakom koraku, ali to je očito dobro smišljena taktika naše države kako da se običnim ljudima onemogući graditi vlastitu kuću. Uglavnom, imam dojam da onaj koji je gradio prije... recimo... 8 - 10 godina, on mora da je puno bolje prošao. Kao da je prije sve bilo lakše i manje skupo.

Nego, imao bih još jedno pitanje: Alen piše da bi za neki "poluvisoki roh-bau ... trebalo oko 30 000 eur". Nisam još zbrajao troškove materijala i ruka, zasad sam još dost daleko od te faze, ali bih htio znati onak odokativno - jel to iznos s kojim moram računati za roh-bau? To bi bilo, po mojem shvaćanju oko 10000 Eura po etaži roh-bau, ili? Jel bi mi tu grubu računicu mogli potvrditi? Znači ruke + materijal, ili samo materijal? Onak - klasična gradnja. Ili tu ima isuviše nekih: "to ti ovisi"?

A i drago mi je da ima forumaš(ica) koji može pomoći pri upisu u katastar i gruntovnu. Vjerujem da će i tu biti nekih pitanja. I evo, samo kaj sam napisao zadnju rečenicu već mi je palo prvo: na katastru dela jedan mladi dečko i načuo sam da dela (ima svoju firmu?) ko geodeta. Kak on izgleda, jel njega za preporučiti za geodetske radove?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: mali medo - Svibanj 18, 2010, 07:19:25 poslijepodne
BobRock i ja ti imam jako ružno iskustvo sa Kotom, a pouzdano znam da netko tko radi u državnoj firmi (Katastru) ne može imati i privatnu geodetsku firmu . Radi se o muljaži. Svi geometri moraju imati iste cijene. Ja ih znam gotovo sve i ako hoćeš pošalji mi pp pa ću ti dati par imena. Za upis kuće u katastar ćeš još pričekati a trebaš geometra koji će na licu mjesta na gradilištu izmjeriti veličinu kuće napraviti prijavni list za katastar ( to je ucrtavanje kuće u katastarske mape) a nakon toga katastar po službenoj dužnosti obavještava gruntovnicu koja upisuje kuću u gruntovne knjige. Ti ništa sam ne radiš sve odradi geometar i ne treba ti nikakva pomoć pri upisu.
 Ja imam kuću u Velikoj Gorici. Već smo se uselili u prvu etažu. Kuća je 13 X 12 m, ima podrum, prizemlje, kat i potkrovlje. Za gradnju od početka do pod krov prije dvije godine  trebalo nam je 50.000 Eura (materijal i ruke) + troškovi građevinske dozvole ( koju smo imali od ranije). Kada pogađaš majstore traži troškovnike od više njih pa ćeš vidjeti kako će spuštati cijenu kad veliš da imaš nekog jeftinijeg jer nemaju baš previše posla.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 08:04:28 poslijepodne
Na početku sam imal dojam da baš, i to samo mene zajebaju na svakom koraku, ali to je očito dobro smišljena taktika naše države kako da se običnim ljudima onemogući graditi vlastitu kuću.

Mislim da i nije toliko riječ o taktici, koliko o samom loše ustrojenom sustavu, njegovoj neopremljenosti, neulaganju u napredak, neobrazovanost, propisanost mnoštva nepotrebnih i jalovih koraka sa ciljem da se zaradi na glupostima, zastarjelost i nedigitaliziranost evidencija i karata, neažurnost u evidencijama, te prevelikoj liberalnoj i zakonodavnoj mogućnosti da se previše tjeraju prava i da se to ostvarivanje prava previše odugovlači... naravno da je u cijeloj priči posebno otegotna situacija nepostojanje ikakve odgovornosti službenika za nerad, nepoštovanje zakonskih normi i rokova, što ga u kombinaciji sa ostalim osobnim frustracijama pretvara u jednu vrlo otrovnu i zajebanu biljku...

Nego, imao bih još jedno pitanje: Alen piše da bi za neki "poluvisoki roh-bau ... trebalo oko 30 000 eur".

Ne znam što bi to bio "poluvisoki roh-bau", što bi on podrazumijevao, obuhavaćao, te kako to da je isti tako jeftin...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 18, 2010, 10:03:26 poslijepodne
Mislim da i nije toliko riječ o taktici, koliko o samom loše ustrojenom sustavu, njegovoj neopremljenosti, neulaganju u napredak, neobrazovanost, propisanost mnoštva nepotrebnih i jalovih koraka sa ciljem da se zaradi na glupostima, zastarjelost i nedigitaliziranost evidencija i karata, neažurnost u evidencijama, te prevelikoj liberalnoj i zakonodavnoj mogućnosti da se previše tjeraju prava i da se to ostvarivanje prava previše odugovlači... naravno da je u cijeloj priči posebno otegotna situacija nepostojanje ikakve odgovornosti službenika za nerad, nepoštovanje zakonskih normi i rokova, što ga u kombinaciji sa ostalim osobnim frustracijama pretvara u jednu vrlo otrovnu i zajebanu biljku...

Ovo si lijepo analizirao i opisao. A imaš i dobro pamćenje kad se možeš sjetiti svih tih prepreka i problema, jer zvuči da to sve govoriš iz iskustva. Ma u tebi je izgubljen pisac.  ;)
No evidentno je da su sva ta pravila nekak napravljena navrat nanos, da li zbog EU ili čega got. Kao da se zbog svih tih brda zakona i odredbi izgubio iz vida interes nas građana. Kao da su to delali različiti ljudi, dijelom nekvalificirani za taj posao, tak da je svaka jedna odredba za sebe možda i u redu, ali sada skup svih tih zakona i odredbi ispada ko neki neukusni i k tome neprobavljivi čušpajz. A ti sad žderi ili umri. Izbor imaš. Samo kakav...
Citat:
Ne znam što bi to bio "poluvisoki roh-bau", što bi on podrazumijevao, obuhavaćao, te kako to da je isti tako jeftin...

Ja sam to razumio kao i ono o čemu mali medo priča: kuća katnica (Po, Pr, Kat, Pk), deke, zidovi, krov i prozori. Ali 30000 mi se isto ne čini puno. Jedino ak je sve sam delal, pa računa samo materijal. Ili?
Mali medo piše o 50000 sa svime, znači i građevinska i arhitekt. Kod 13 m x 12 m. Izlazi na slično.
A kak ti to vidiš, Sleđ? Kaj bi to moglo koštati po tvojem? Si ti kaj kalkuliral?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 18, 2010, 10:56:30 poslijepodne
Na početku sam imal dojam da baš, i to samo mene zajebaju na svakom koraku, ali to je očito dobro smišljena taktika naše države kako da se običnim ljudima onemogući graditi vlastitu kuću.

Zakoni i procedure su jednaki za cijeli državu ali provođenje tih istih zakona je drugačije od grada do grada.
Samobor npr ima puno brže izdavanje papira nego Gorica a rade po istim zakonima. Izdavanje građevinskih je u djelokrugu Grada Gorice a ne države.
Nisu to državni službenici nego gradski pa ak se treba ljutiti treba se ljutit na gradonačelnika koji upravlja njima.   :-\
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 18, 2010, 11:20:58 poslijepodne
Ja sam to razumio kao i ono o čemu mali medo priča: kuća katnica (Po, Pr, Kat, Pk), deke, zidovi, krov i prozori.

Podrum-prizemlje-kat-tavan su 4 etaže sa temeljima, dve deke i krovištem.

Temelji su cenera ojra, krovište isto, a i stolarija (vrata i prozori) su isto - za toliku kuću - isto tu negdje (ako iole nečemu sliče i vrijede), pa bi štel videti sa kojom razlikom bi digel i uredil ono između temelja i krovišta, tj. popunil prostor između prozora, kao i unutarnje zidove...  ;)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 19, 2010, 07:09:35 prijepodne
Moje su brojke jako odokativne, jer još nemam niti gotov projekt, a troškovnik je još dalje, no ravnam se po savjetima čovjeka koji godinama gradi kuće i bori se neshvaćenim umjetničkim dušama arhitekata. Uglavnom, na kući izbjegavamo sve nepotrebne modne dodatke kao što su kule, erkeri i krovne kućice, nećemo raditi podrum, sve instalacije vode i kanalizacije smjestili smo u jedan kut kuće. Kuća će biti kockasta, a krov jednostavan na dvije vode pod 45 stupnjeva. Imati ćemo samo prizemlje i potkrovlje, oboje samo na jednoj razini. S obzirom na to da želimo useliti prije nego što mi kćer krene u školu za dvije godine, radili smo raspored tako da možemo osposobiti prizemlje za stanovanje, a uređenje potkrovlja (osim žbukanja kojeg gore i nema puno) ću raditi sam. Značajniju stavku će mi čini roštiljanje, jer će velik dio radne snage činiti prijatelji i ponešto familije.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 19, 2010, 07:52:22 prijepodne

Nego, imao bih još jedno pitanje: Alen piše da bi za neki "poluvisoki roh-bau ... trebalo oko 30 000 eur". Nisam još zbrajao troškove materijala i ruka, zasad sam još dost daleko od te faze, ali bih htio znati onak odokativno - jel to iznos s kojim moram računati za roh-bau? To bi bilo, po mojem shvaćanju oko 10000 Eura po etaži roh-bau, ili? Jel bi mi tu grubu računicu mogli potvrditi? Znači ruke + materijal, ili samo materijal? Onak - klasična gradnja. Ili tu ima isuviše nekih: "to ti ovisi"?


Evo da se pridružim gradnji sa nekim svojim kalkulacijama
.Mislim da se za poluvisoku roh -bau  treba kalkulirati od 160 – 200 eura po m2 stambene površine.To znači zidovi deke i otvori za vrata i prozore. Temelji su polovica od toga ,znači 100 eura.
Ako se govori o PVC prozorima mislim da nisu ispod 2 000,00kn u nekom nategnutom prosjeku. Vjerujem da su možda i skuplji.
Hoću reći da sam siguran da se sa 30 000,00 Eura ne može računati kao dovoljna svota.
No dobro u tom roh-bau su uračunate ruke i materijal,sve goli zidovi i bez stolarije naravno.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 19, 2010, 08:44:02 prijepodne
a krov jednostavan na dvije vode pod 45 stupnjeva. Imati ćemo samo prizemlje i potkrovlje, oboje samo na jednoj razini.

S opisom kučice mi se sviđa. jednostavno i učinkovito.
Ali mi nije jasno zašto krov pod 45 stupnjeva. Kaj nije to malo koso. Malo fest koso.

Mislim kučica od 7 metara ti ima 3,5 metra razlike od najnižeg do najvišeg dijela krova. Kaj ne bi stavio malo manji nagib. tipa 30 gdje je na 7 metara širine kučice razlika u visinama krova 2 metra.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 19, 2010, 08:49:47 prijepodne
Sa 45 stupnjeva taman možemo iskoristiti prostor ispod sljemena za malu platformu za igranje, čitanje u miru i slično. Djeci (i ne samo djeci) će to biti veselje.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 19, 2010, 12:06:58 poslijepodne
ravnam se po savjetima čovjeka koji godinama gradi kuće i bori se neshvaćenim umjetničkim dušama arhitekata.

Najviše ćeš uštedjeti ukoliko imaš bilo kakav cash, i ne ovisiš o doziranjima i prijevarnim kombinacijama banaka. Ako imaš cash, a ne zamaraš se sa imanjem računa, u startu štediš PDV, a ako gladuškim pohlepnim okicama majstora pokažeš snop kešovine, odmah i cijena ruku pada barem za 20-25%. Sve to zajedno je već prepolovilo troškove gradnje, tako da se to kaj si opisal može - ako je samo praktički prizemnica sa (nestambenim) tavanom - može lijepo složiti za relativno vrlo povoljnu svoticu novaca.

Najvažnije ti je da možeš i znaš gledati dobro i dovoljno unaprijed, te predvidjeti sve potrebe obitelji za slijedećih 10-15 godina, i na toj osnovi koncipiran objekt je uvijek isplativ.

Značajniju stavku će mi čini roštiljanje, jer će velik dio radne snage činiti prijatelji i ponešto familije.

Pazi da ti to nebu - najznačajnija stavka, po onoj da je "ići poprijeko najčešće najduži put", kao i da "besplatne stvari prečesto ispadnu - najskuplje!"
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 19, 2010, 12:09:01 poslijepodne
S opisom kučice mi se sviđa. jednostavno i učinkovito. Ali mi nije jasno zašto krov pod 45 stupnjeva. Kaj nije to malo koso. Malo fest koso.

Mislim kučica od 7 metara ti ima 3,5 metra razlike od najnižeg do najvišeg dijela krova. Kaj ne bi stavio malo manji nagib. tipa 30 gdje je na 7 metara širine kučice razlika u visinama krova 2 metra.

Pa postoje stvari koje se zovu "uvjeti gradnje", i koji propisuju koliki nagib krova mora biti na kontinentalnom dijelu Hrvatske, konkretno za Veliku Goricu ili maltene i svako selo zasebno. Nagib od 30 stupnjeva nije dozvoljen, jer je za kontinentalno planiranje minimum 35 stupnjeva.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 19, 2010, 12:28:44 poslijepodne
Pa postoje stvari koje se zovu "uvjeti gradnje", i koji propisuju koliki nagib krova mora biti na kontinentalnom dijelu Hrvatske, konkretno za Veliku Goricu ili maltene i svako selo zasebno. Nagib od 30 stupnjeva nije dozvoljen, jer je za kontinentalno planiranje minimum 35 stupnjeva.

Ok, ali i 35 skupnjeva je čak metar niži krov (2,45) od krova koji je 45 stupnjeva (3,5m) na širinu kuče od 7 metara.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 19, 2010, 01:23:05 poslijepodne
Ok, ali i 35 skupnjeva je čak metar niži krov (2,45) od krova koji je 45 stupnjeva (3,5m) na širinu kuče od 7 metara.

Pa je, no - ja nisam rekao koja je GORNJA granica kosine krovišta...  ;)

35 stupnjeva je donja granica, a gornja je...  ;D ;D ;D

Dobro, ajde, da ne gubimo vrijeme - 45 stupnjeva je gornja granica. Ako ideš graditi u Dalmaciji, onda će ti 30 stupnjeva biti - GORNJA granica...

Zato postoje stvari koje se zovu "Uvjeti gradnje", i jedna su od odličnih stvari zato jer koštaju daleko najmanje u cijelom sranju zvanom gradnja (20 kuna biljega), a mogu ti uštedjeti desetine tisuća kuna... odeš sa svojim katastarskim izvatkom i zatražiš uvjete gradnje, za dva-tri tjedna dobiješ doba veeeeliku kovertu sa svim odrednicama i gabaritima u kojima ti se kuća može graditi na tvojoj zemlji - od oblika, strešnosti, postotku veličine u odnosu na parcelu, visine, nagiba krova, stila... vidiš gdje su instalacije u tvojoj ulici, gdje idu vodovi struje, telefona, gdje su cijevi vode, kanalizacije, na kojem dijelu se isti mogu spojiti, kakvu struju možeš zatražiti na tom mjestu, koliki ti je tlak vode u vodovodu, u kakvoj si zoni.... sve, ma milina!!
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 20, 2010, 09:43:36 poslijepodne
Zato postoje stvari koje se zovu "Uvjeti gradnje", i jedna su od odličnih stvari zato jer koštaju daleko najmanje u cijelom sranju zvanom gradnja (20 kuna biljega), a mogu ti uštedjeti desetine tisuća kuna... odeš sa svojim katastarskim izvatkom i zatražiš uvjete gradnje, za dva-tri tjedna dobiješ doba veeeeliku kovertu sa svim odrednicama i gabaritima u kojima ti se kuća može graditi na tvojoj zemlji - od oblika, strešnosti, postotku veličine u odnosu na parcelu, visine, nagiba krova, stila... vidiš gdje su instalacije u tvojoj ulici, gdje idu vodovi struje, telefona, gdje su cijevi vode, kanalizacije, na kojem dijelu se isti mogu spojiti, kakvu struju možeš zatražiti na tom mjestu, koliki ti je tlak vode u vodovodu, u kakvoj si zoni.... sve, ma milina!!

De se more podiči zahtev i kam se to predava?

Cjenik 
   Kuća kao složen proizvod sastoji se od velikog broja elemenata, pa shodno tome nije moguće dati cijenu a da se ne sagledaju svi elementi koji bitno utječu na njen iznos, kao što su: - veličina kuće, složenost objekta, udaljenost od naše proizvodnje, pristupačnost lokaciji
 
Okvirni cjenik po bruto površini
 
KUĆE SA NOSIVOM DRVENOM KONSTRUKCIJOM SISTEM "STANDARD"
  VISOKI STUPANJ IZGRAĐENOSTI OD 290 €/m2 + PDV (d=21 cm)
 
KUĆE SA NOSIVOM DRVENOM KONSTRUKCIJOM SISTEM "EURO"
  VISOKI STUPANJ IZGRAĐENOSTI OD 320 €/m2 + PDV (d=31,5 cm)
 
KUĆE SA NOSIVOM DRVENOM KONSTRUKCIJOM SISTEM "MEGA"
  VISOKI STUPANJ IZGRAĐENOSTI OD 345 €/m2 + PDV (d=35,5 cm)
 
ZIDNE KUĆE - cigleni blok 25 i 30 cm
  I FAZA  OD 170 €/m2 + PDV 
II FAZA OD 290 €/m2 + PDV 
III FAZA  dogovorna
IV FAZA  dogovorna
http://www.domprojekt.hr/kuce/cjenik.html (http://www.domprojekt.hr/kuce/cjenik.html)

Kaj mislite o montažne?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 20, 2010, 11:56:24 poslijepodne
De se more podiči zahtev i kam se to predava?
Ovdje imaš dokument  (http://www.gorica.hr/sites/default/files/ZahtjevPodaciOUvjetimaUredjenjaProstora.pdf)(zahtjev) koji moraš ispuniti, i koji predaš zajedno s kopijom katastarskog plana čestice i s 20 Kn biljega u općini na prizemlju soba broj 1 šalter broj 1. Dama koja će to primiti od tebe zove se Goranka.  :)
Samo - meni je to trajalo par tjedana, a to kaj su mi poslali su bile kopije stranica iz aktualnog prostornog plana uređenja (http://www.gorica.hr/dokumenti/DPU/PPUVG-08/A-tekstualni_dio/ID-PPUGVG.pdf) i kopije nekih grafičkih prikaza. To si lako i sam skineš sa stranice grada.

Osim toga, kaj meni nije baš najjasnije - ja nisam siguran da li je taj dokument sa izmjenama i dopunama već na snazi? Sve mi se čini da oni šalju nekaj misle (a misliti je...) kaj bude na snazi, ali kaj još nije. Hm?

Osim toga - dobil buš hrpu skopiranih stranica, a koja odredba i koji članak konkretno za tebe vrijedi - to moraš sam skužiti. I tu možeš sigurno pogriješiti. To ti je isto ko da ti daju aktualni prostorni plan uređenja (http://www.gorica.hr/dokumenti/DPU/PPUVG-08/A-tekstualni_dio/ID-PPUGVG.pdf) i vele: tu ti je sve, a ti se sad snađi. Više ne dobiješ, samo skopirane stranice iz tog dokumenta, i još koju kopiju od nekih grafičkih priloga, barem ja nisam više dobio, pa me zato stvarno čudi kad Sleđ piše da vidiš "gdje su instalacije u tvojoj ulici, gdje idu vodovi struje, telefona, gdje su cijevi vode, kanalizacije, na kojem dijelu se isti mogu spojiti, kakvu struju možeš zatražiti na tom mjestu, koliki ti je tlak vode u vodovodu, u kakvoj si zoni". Ja od toga svega niš nis videl, zato za mene to i nije bila neka velika pomoć, no za one koji nemaju Internet to svakako može puno značiti.
Citat:
Kaj mislite o montažne?
Ovo sa drvenom konstrukcijom mi se ne čini baš stabilno. Ako već, onda zidana kuća. Treba usporediti materijale i tehnologiju. A osim toga možeš kod "obične" gradnje puno toga sam napraviti i na taj način si ušparati dosta novaca. Naravno - za onog koji zna i može. Ali za one druge je montažna kuća sigurno dobra alternativa. U svakom slučaju je vrijeme gradnje brže i prije se može useliti, pa ako neko plaća stanarinu, onda mu i to nekaj znači.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 21, 2010, 12:17:41 prijepodne
Žalibože onda te paperov i 20 kn takse,zato si morem kupiti 3 Velebicke crne (6.80) il plave (6.30)  ;) i gledeti po imtermetu i dale niš ne znati...
Š takov rođendan...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 21, 2010, 12:22:57 prijepodne
Š takov rođendan...

Kakav rođendan?  ???
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 21, 2010, 07:33:06 prijepodne


Kaj mislite o montažne?



Mislim da tu ima nekih skrivenih elemenata koji utjeću na završnu cijenu izgrađenog objekta.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 21, 2010, 08:31:30 prijepodne
Kaj mislite o montažne?

Koliko sam proučavao, montažne su kuće danas sasvim OK i odgovaraju svim propisima kao i zidane kuće, inače se ne bi smjele postavljati. Ono što mi se kod njih ne sviđa je da kod njih više nema proširenja niti naknadnog podizanja. Zidanu kuću čovjek lako može proširiti ili što je sad posebno popularno potkrovlje pretvoriti u punu etažu u kojoj dijete može napraviti stan. Naravno, ako je krov drveni, a ne betonski.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 21, 2010, 08:58:01 prijepodne
Podaci o uvjetima uređenja prostora su blagorečeno, sramotan dokument. Zbilja, izdaje se fotokopija dvadesetak (pretpostavljam relevantnih) stranica iz prostornog plana koji se odnosi na česticu za koju se traži. Na originalu su neki dijelovi rečenica podvučeni ili precrtani što je jako zbunjujuće jer čovjek može pomisliti da se to odnosi na njegov konkretan slučaj. Ja sam danima pregledavao tu hrpu kopija da bi sasvim slučajno shvatio da mi je zemljište nekih 200 kvadrata preveliko (iznad maksimalnih 1500 kvadrata) i da ga moram dijeliti na dvije parcele. Papir su sad kod arhitekta, oni se ipak bolje snalaze s time.

Kod tog "dokumenta" me ljuti više stvari. Prvo i najmanji problem je smiješna činjenica da se fotokopira već isprintani dokument koji na gradskom webu već više godina stoji u PDF formatu. Zar nije jednostavnije isprintati tih nekoliko stranica.

Ljuti me i šlampavost postupka izdavanja. Rečeno mi je da za to treba dva tjedna (tj. za fotokopiranje i pisanje tri rečenice teksta). Kad je prošlo mjesec dana otišao sam osobno k njima i pitao gdje je dokument, dobio sam odgovor još se radi, nek pričekam. Drugo jutro zvoni mi telefon i javljaju mi sretnu vijest da si mogu doći po njega. Znači ipak može i brže.

Najveći problem vidim u nerazmišljanju o postupku kod izrade tekstualnih dijelova prostornih planova. Planovi sadržajno moraju zadovoljavati zakonske propise i takvi su i napravljeni. No, tekstove bi ipak trebalo pripremati u takvom obliku da se iz njih može vrlo lako izvući sve bitne dijelove za zadanu česticu koja se nalazi u određenoj zoni prostornog plana. Kad već vole raditi u Wordu, on ima jednu vrlo zgodnu mogućnost nevidljivog dodavanja oznaka koje dokument strukturiraju u XML formatu što omogućuje da se pomoću jednostavnog programa iz dokumenta izdvoje samo oni dijelovi koji zadovoljavaju zadani uvjet (broj čestice). Autocad, u kojem se rade grafički dijelovi planova, će vrlo lako izvući sve brojeve čestica za neku zadanu zonu. To bi u konačnici značilo da čovjek može doći na šalter, platiti tih 20 kuna, reći broj čestice kojega službenik utipka u program, i za par minuta ima dokument koji mu je u potpunosti razumljiv i odnosi se samo na njegovu česticu. Tim se već skraćuje put do vlastitog doma za mjesec dana.

Stvar je to organizacije rada gradske uprave. Nadležni pročelnik, gradonačelnik i resorni dogradonačelnik bi trebali razmišljati o takvim stvarima. Grad bi trebao imati i informatičku službu koja bi o takvim rješenjima razmišljala. I sami djelatnici odjela trebali bi razmišljati o tome kako da si olakšaju posao. No, onda se sjetimo onih 50 posto komunalnih doprinosa kao kazne za gradnju bez dozvole koji su prihod lokalne samouprave...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 09:16:49 prijepodne
Stvar je to organizacije rada gradske uprave. Nadležni pročelnik, gradonačelnik i resorni dogradonačelnik bi trebali razmišljati o takvim stvarima. Grad bi trebao imati i informatičku službu koja bi o takvim rješenjima razmišljala. I sami djelatnici odjela trebali bi razmišljati o tome kako da si olakšaju posao. No, onda se sjetimo onih 50 posto komunalnih doprinosa kao kazne za gradnju bez dozvole koji su prihod lokalne samouprave...

Upravo je to ono što goricu štopa u razvoju grada. Nažalost...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 10:18:53 prijepodne
De se more podiči zahtev i kam se to predava?

Pa u zgradi Poglavarstva, gdje se i izdaju dozvole, u prizemlju na urudžbenom... a može se i pitati gore u onim sobama na drugom katu - 212 ili tak nekak...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 10:33:43 prijepodne
Samo - meni je to trajalo par tjedana, a to kaj su mi poslali su bile kopije stranica iz aktualnog prostornog plana uređenja (http://www.gorica.hr/dokumenti/DPU/PPUVG-08/A-tekstualni_dio/ID-PPUGVG.pdf) i kopije nekih grafičkih prikaza. To si lako i sam skineš sa stranice grada.

Ono sve kaj ima u tom paketu "Uvjeti gradnje" su ipak puno više od toga kaj opisuješ, uz opasku da se ne može sve skinuti sa interneta. BTW, ono što je vrijedno u tom dokumentu su smjernice po kojima će raditi arhitekt, te pokriće za eventualne propuste jer se uvijek možeš pozvati da su ti uvjeti koje si dobio službeni (i ovjereni u dopisu), dobiveni na temelju službenog zahtjeva. A to sve može vrijediti debelo više od pišljivih 20 kuna, jer ja sam dobio izvode i iz karata instalacija u selu i mojoj ulici (morao si i ti), određene prikaze za koje nisam siguran da ćeš ih uopće naći na internetu, a da ne velim - sve da to i ima na internetu - dok sve to pronađeš, sortiraš i uvjeriš se da je na snazi - potrošit ćeš vremena i vremena, uglavnom puno više negoli je 20 kuna vrijednosti. I još nećeš znati imaš li ono što vrijedi, da ne velim da i arhitekt može lako odbiti raditi nešto za što nema pokriće (i moj je tražio te dokumente, čisto da bude siguran, i nisam pogriješio!).
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 21, 2010, 11:04:19 prijepodne
Samo - meni je to trajalo par tjedana, a to kaj su mi poslali su bile kopije stranica iz aktualnog prostornog plana uređenja (http://www.gorica.hr/dokumenti/DPU/PPUVG-08/A-tekstualni_dio/ID-PPUGVG.pdf) i kopije nekih grafičkih prikaza. To si lako i sam skineš sa stranice grada.

Ono sve kaj ima u tom paketu "Uvjeti gradnje" su ipak puno više od toga kaj opisuješ, uz opasku da se ne može sve skinuti sa interneta. ....

Ja sam također dobio samo fotokopije onoga što se ionako da skinuti s interneta. Ja bi bio presretan da sam dobio karte sa instalacijama, jer se nalazim na samoj granici VG i Kravarskog, a vodovod krivuda po cesti i susjedi imaju više teorija gdje zapravo idu cijevi i koga treba tražiti priključak za vodu. Da ne govorim da mi je na nekih pet metara u unutrašnjosti grunta šaht kroz kojeg prolazi magistralna telekomunikacijska optika. I sad bi ja jednog dana negdje trebao iskopati šaht za vodu...

Ovo mi izgleda samo još jedan dokaz da gradske službe ne funkcioniraju kak spada i da su im nekakve norme kvalitete svjetlosnim godinama daleko od pomisli, a kamoli od prakse. Ali kad je važnije slagati stranačke kadrovske križaljke od priprema za ISO certifikaciju kvalitete usluga.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 11:09:52 prijepodne
jer čovjek može pomisliti da se to odnosi na njegov konkretan slučaj. Ja sam danima pregledavao tu hrpu kopija da bi sasvim slučajno shvatio da mi je zemljište nekih 200 kvadrata preveliko (iznad maksimalnih 1500 kvadrata) i da ga moram dijeliti na dvije parcele. Papir su sad kod arhitekta, oni se ipak bolje snalaze s time.

Ne znam zbog čega se svi zajebavate sa stvarima koje uopće i nisu namijenjene - vama!!? Kao prvo, ti "Uvjeti gradnje" su zbir dokumenata i propisa koji su namijenjeni arhitektima i inim ljudima koji će službeno raditi po vašem projektu, a ne da vi sami raskapate i filozofirate kaj treba i ne treba i izvlačite (pogrešne) zaključke. No u zadnjoj citiranoj rečenici si i dao sukus toga kaj i ja velim.

Kao drugo, da si došao sa tim dokumentima i izvodom iz katastra u te sobe na drugom katu, oni bi ti odmah rekli kakvo je stanje sa tim parcelacijama, tj. koliko postotak izgradivosti ima koja zona, dio grada ili selo po parceli, a to isto ne znam gdje bi pronašli na internetu. To sve govorim iz osobnog iskustva - došao u uredovno vrijeme, dobar dan - dobar dan, zamolio bih vas samo malo uputa glede mojih papira prije negoli ih vama predam, da znam treba li što mijenjati i prilagođavati, da kad bude projekt gotov i sve uvezano sa papirima katastra i gruntovnog - da me ne vraćate i da ne gubimo vrijeme na bedastoće... nema problema, dajte da vidimo... Uzeh blokić i olovku, sad pokojni gosp. Plodinec je pričao, ja sam slušao i zapisivao (jer te obično izbombardira sa brdom informacija koje ti se sve izmiješaju u glavi i izađeš van da ti ništa nije jasno, još i sve zaboraviš...).

Moj je savjet da svi tako rade i otklone sumnje, jer dođeš pitati kod ISTIH ljudi koji će sutra odlučivati o tim tvojim predanim papirima, tako da je i pomalo glupo pomisliti da ćeš ti to znati bolje od njih, ili podleći našim tradicionalnim sklonostima pametovanju i nesklonostima slušati stručnije od sebe, pa kemijati i tako gubiti vrijeme, novac, živce i sve ostalo...

Ti papiri zvani "Uvjeti gradnje" nisu namijenjeni tebi, ili bilo kome od investitora, već stručnim ljudima koji po toj investiciji rade - tako da ćeš uštedjeti puno vremena ako ih uzmeš i bez osobnih tumačenja i filozofija odneseš onome kome su i namijenjeni, a ti si iskopiraš jednu-dvije kopije čisto da u dokolici imaš o čemu misliti...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 11:16:01 prijepodne
Ovo mi izgleda samo još jedan dokaz da gradske službe ne funkcioniraju kak spada i da su im nekakve norme kvalitete svjetlosnim godinama daleko od pomisli, a kamoli od prakse. Ali kad je važnije slagati stranačke kadrovske križaljke od priprema za ISO certifikaciju kvalitete usluga.

Opet brzaš sa zaključcima koji nemaju baš puno veze sa stvarnošću (maloumno mi je uopće i u to uvrštavati politiku i stranke, dajte više popustite sa tom primitivnom politikantskom logikom... kaj vi bez politike ne idete ni na sranje?? Odmah raspališ po gradskim službama, standardima, funkcioniranju, itd itd... a nećeš priznati da ne znaš!) - ukoliko i ne dobiješ karte, znači da se nešto promijenilo. A tu promjenu onda nećeš doznati u prvom, već u drugom koraku; taj korak će uslijediti nakon što predaš 7 primjeraka projekta za ishodovanje lokacijske dozvole (znači, samo ovjereni projekti sa važećim izvadcima katastra i gruntovnice), a oni će se onda slati potrebnim stranama - Elektri za ishodovanje PEES, zatim Vodovodu za suglasnost, Županijskim cestama... oni će u svojim rješenjima i suglasnostima dati nove karte na kojima će biti prikaz točnog mjesta spajanja tvoje parcele i objekta sa postojećom mrežom. Jer ti priključci ionako nisu bitna stvar za prvu fazu - onu lokacijske dozvole...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 11:22:15 prijepodne
Ono što mi se kod njih ne sviđa je da kod njih više nema proširenja niti naknadnog podizanja.

Ne bih baš rekao - odstraniti montažni zid i na njega spojiti tri nove stranice, pogledatati spojeve i premazati ih je puno jednostavnije od razbijanja zidova od cigle sa termo-fasadom debelom i po 40 cm, i onda postavljati iste zidanjem, sušenjem, fasadiranjem itd itd, što sve može trajati pozamašan broj mjeseci (ako se želi kvalitetan ožbukani zid)...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 11:29:42 prijepodne
Jer ti priključci ionako nisu bitna stvar za prvu fazu - onu lokacijske dozvole...

Sleđ ali kaj ti nisi radio po starim propisima pa imaš i lokacijsku i građevinsku.
Po novim propisima po kojima će ići Bob rock morati češ sve obaviti u jednom koraku- kaj ne?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 11:58:16 prijepodne
Ja sam išel po starom, tj. lokacijska dozvola plus dozvola za gradnju, no ne znam jesu li već počeli delati po novome da je sve objedinjeno... no ako i je tak, niš ne mijenja u onome kaj sam prije rekel...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 12:11:35 poslijepodne
Ne znam dali već izdaju dozvole ali već prek godinu dana je na snazi novi zakon.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 21, 2010, 12:16:33 poslijepodne
Ono sve kaj ima u tom paketu "Uvjeti gradnje" su ipak puno više od toga kaj opisuješ, uz opasku da se ne može sve skinuti sa interneta.

Nije ni riječ više. Zakaj tvrdiš nekaj kaj ne znaš? Si vidio kaj su meni sve poslali kao "uvjeti gradnje"? Nisi. Zakaj si onda dozvoljavaš tvrditi nekaj kaj ne znaš? Ili očeš reći da ja ne znam čitati? Ili možda da lažem? Tvrditi takve gluposti je za mene maloumno, da malo jedan od tvojih izraza koristim.
Citat:
A to sve može vrijediti debelo više od pišljivih 20 kuna, jer ja sam dobio izvode i iz karata instalacija u selu i mojoj ulici (morao si i ti), ...

Opet griješiš. Nisi računal za troškove izvadka kopije katastarskog plana, zato ne pričaj o "pišljivih 20 Kuna" jer je jednostavno nije istina. I nemoj mi se sad izvlačiti da još tih dodatnih xx Kuna nije puno više od 20 Kuna ili da je i taj cijeli iznos vrijedan toga kaj posle dobiješ. Nisu 20 Kuna i točka.

A to kaj sam ja morao ili nisam - jel ima negdje definirano kaj sam ja morao dobiti? Ako ima onda ču se tužiti njima na drugom katu zakaj mi to nisu dali. Ako nema, u kaj sam uvjeren da nema, onda to ovisi o tome kakve su sve informacije njima dostupne o toj čestici, ali ponajviše o dobroj volji. Očito im volja nije uvijek dobra. A to se vidi i na Alenovom primjeru. Čim ima volje onda to i brzo ide.

A to kakve kvalitete je taj dokument - sve kaj Alen veli štima. Ja sam si te sve paragrafe skopiral iz .pdf dokumenta i unesel u Word, tam sam jednostavnih search&repleace taj dokument počistil od svih tih precrtanih i podvučenih riječi i na kraju dobil pročiščeni i čitljivi dokument. Kaj oni to nemreju napraviti? Jel im fali dobre volje ili su samo nesposobni?

Ja bi rekao obadvoje.

Ne znam zbog čega se svi zajebavate sa stvarima koje uopće i nisu namijenjene - vama!!?

Ma nemoj? Daj Sleđ ne kenjaj. Kaj smo mi svi ograničeni i ne kužimo kaj tam piše? I nema za nas nikakvog značenja? Kaj nama treba gospon arhitekt da nam ono tam prevađa? Ak ti to tam ne kužiš, ne znači da ni drugi to ne kuže. Ne moraš baš svugdje dokazivati kolko si uobražen.
Citat:
Ti papiri zvani "Uvjeti gradnje" nisu namijenjeni tebi, ili bilo kome od investitora, već stručnim ljudima koji po toj investiciji rade -

Da je to tako, onda bi i taj arhitekt mogao to sam na općini podići, zakaj se onda ti bakćeš s time? Ko je tebe tam poslal da mi je znati? I iz kojeg razloga si baš ti to išel dizati? To se nekak ne slaže sa tvojom teorijom da je to samo za stručne ljude.

Opet brzaš sa zaključcima koji nemaju baš puno veze sa stvarnošću (maloumno mi je uopće i u to uvrštavati politiku i stranke, dajte više popustite sa tom primitivnom politikantskom logikom...

Sve ima veze sa politikom. Naročito sa gradonačelnikom i njegovom načinu gospodarenja u gradu. On je taj koji može situaciju u gradu poboljšati, a ne ja ili ti. A ti u gradskim službama nemaju očito nikakve standarde, to znači vjerojatno još one iz doba socijalizma. Baš jadno. Kad glede kvalitete niš ne delaju, a i građevinske ne izdavaju, kaj oni onda tam delaju?
Citat:
ukoliko i ne dobiješ karte, znači da se nešto promijenilo.

Znači ipak si si malo porazmislil i napokon prihvatio tu mogućnost da se nekaj promijenilo? Dobro, i to je nekaj, ali zakaj ti je tak dugo bilo trebalo? Pa to si mogao skužiti već pri prvoj informaciji da se tam sad ne dobije tolko kolko si ti onda u tvoje vrijeme bil dobil.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Alen - Svibanj 21, 2010, 12:28:43 poslijepodne
Odustajem.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 12:40:35 poslijepodne
A ti u gradskim službama nemaju očito nikakve standarde, to znači vjerojatno još one iz doba socijalizma. Baš jadno. Kad glede kvalitete niš ne delaju, a i građevinske ne izdavaju, kaj oni onda tam delaju?

Ja vjerujem da delaju, samo kaj je stvar u organizaciji. Da daleju orjentirano prema stranka onda bi izdavanje građevinskih bilo u mjesec dana. Kada su stranke samo smetala onda je to problem.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 21, 2010, 12:44:03 poslijepodne
Odustajem.

Nemoj, Alene, bit će bolje.  ;)

Nego - kojeg si ti arhitektu izabral? Možeš koga preporučiti?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 12:48:36 poslijepodne
Nije ni riječ više. Zakaj tvrdiš nekaj kaj ne znaš? Si vidio kaj su meni sve poslali kao "uvjeti gradnje"? Nisi. Zakaj si onda dozvoljavaš tvrditi nekaj kaj ne znaš? Ili očeš reći da ja ne znam čitati? Ili možda da lažem? Tvrditi takve gluposti je za mene maloumno, da malo jedan od tvojih izraza koristim.

Si ti uopće pročital kaj sam ja napisal, a povrh toga još to i razmel?? Ili očito tražim previše??

Opet griješiš. Nisi računal za troškove izvadka kopije katastarskog plana, zato ne pričaj o "pišljivih 20 Kuna" jer je jednostavno nije istina. I nemoj mi se sad izvlačiti da još tih dodatnih xx Kuna nije puno više od 20 Kuna ili da je i taj cijeli iznos vrijedan toga kaj posle dobiješ. Nisu 20 Kuna i točka.

Govoreći o "Uvjetima gradnje" to je samo 20 kuna, jer bi taj izvod iz katastra i gruntovni izvadak ionako morao vaditi za sve druge popratne radnje i planove. Tako da ti je svejedno, ionako ga dobiješ natrag...

A ako ti je i taksa previše - mislim da buš jako, ali jako teško napravil kuću... ja sam je vadio tri puta dok mi je samo bila gotova lokacijska dozvola. Tj. tri puta po 90 kuna taksi za izvode katastra i gruntovnog...

A to kaj sam ja morao ili nisam - jel ima negdje definirano kaj sam ja morao dobiti? Ako ima onda ču se tužiti njima na drugom katu zakaj mi to nisu dali. Ako nema, u kaj sam uvjeren da nema, onda to ovisi o tome kakve su sve informacije njima dostupne o toj čestici, ali ponajviše o dobroj volji. Očito im volja nije uvijek dobra. A to se vidi i na Alenovom primjeru. Čim ima volje onda to i brzo ide.

Pa tuži se i gubi vrijeme, očito ti je interes nekaj sasvim drugo od brzo gotovog postupka, koji je i u najbržoj verziji katastrofalno spor. NO uvijek ga možeš još oduljiti, zašto ne?

A to kakve kvalitete je taj dokument - sve kaj Alen veli štima. Ja sam si te sve paragrafe skopiral iz .pdf dokumenta i unesel u Word, tam sam jednostavnih search&repleace taj dokument počistil od svih tih precrtanih i podvučenih riječi i na kraju dobil pročiščeni i čitljivi dokument. Kaj oni to nemreju napraviti? Jel im fali dobre volje ili su samo nesposobni? Ja bi rekao obadvoje.

Nemreju i nećeju, to i nije njihov posel.

Ma nemoj? Daj Sleđ ne kenjaj. Kaj smo mi svi ograničeni i ne kužimo kaj tam piše? I nema za nas nikakvog značenja? Kaj nama treba gospon arhitekt da nam ono tam prevađa? Ak ti to tam ne kužiš, ne znači da ni drugi to ne kuže. Ne moraš baš svugdje dokazivati kolko si uobražen.

Gledaj, niti kužiš, niti trebaš kužiti. I ja nisam ograničen, pa ne znači da to razumijem, jer je riječ o stručnim tumačenjima koje ti NE ZNAŠ, samo shvaćaš da moraš znati i da si dovoljno pametan (a nema veze sa pameti, nego sa stručnošću!) da to apsolviraš. Drugim riječima - DA; TREBA TI ARHITEKT koji će tebi, superpametnjakoviću, objasniti stvari, jer sam očito nemaš pojma, no ego te stalno baca u krivom smjeru...

BTW, ja cijelo vrijeme podrazumijevam da gradiš legalno i sa dozvolom. Ako ne radiš tako, ne znam kaj se uopće zajebavaš u ovoj temi. Dovezi ekipu Bosanaca sa dvije mešalice i ožeži, kaj te libo racku za procedure i tko je nadležan za što? U tom slučaju ti znaš apsolutno - SVE! Halal vera!...

Da je to tako, onda bi i taj arhitekt mogao to sam na općini podići, zakaj se onda ti bakćeš s time? Ko je tebe tam poslal da mi je znati? I iz kojeg razloga si baš ti to išel dizati? To se nekak ne slaže sa tvojom teorijom da je to samo za stručne ljude.

Pa može ići i arhitekt. Samo buš to onda i platil, i još zgubil vremena jer arhitekt nebu išel odmah i trčečim korakom samo za tebe... možeš i tako, ja sam išao jer se radi o mojoj kući, ne susjedovoj. I jer tako ide brže, jeftinije, a i za slučaj "nedajbože" da trebam biti osobno prisutan... da ne velim da sam uvijhek, ali UVIJEK doznal nekaj novoga, jer sam i zainteresiran, što je očekivati od arhitekta jako teško... njega baš boli neka stvar za mnoge detalje koji će ti i sada i kasnije puno značiti, naravno - ukoliko si sa istima upoznat...

Očito imaš problema sa razumijevanjem pročitanog...

Znači ipak si si malo porazmislil i napokon prihvatio tu mogućnost da se nekaj promijenilo? Dobro, i to je nekaj, ali zakaj ti je tak dugo bilo trebalo? Pa to si mogao skužiti već pri prvoj informaciji da se tam sad ne dobije tolko kolko si ti onda u tvoje vrijeme bil dobil.

Pa ja nikada i nisam rekao da se nekaj nemre mijenjati. No samo je tebi poznato kako si uspio shvatiti da sam ja tumačio ili tvrdio da se nekaj nemre mijenjati, a ipak se mijenja... da si čitao sa razumijevanjem, shvatio bi da sam rekao da se nekaj promijenilo - sa općenitom situacijom od vremena kada sam ja to radio, i da to ne znači ništa više, pogotovo ne znači da ciljam na ikoga od osoba... promijenila se situacija na terenu, ima novih građevinskih zona, ima promjena na infrastrukturi, na svemu - samo ne na tvojoj sposobnosti shvaćanja pročitanog, a da ga odmah ne ukalupljuješ u svoje unaprijed određene postavke koje ne možeš promijeniti sve i da hoćeš...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 12:55:47 poslijepodne
Ja vjerujem da delaju, samo kaj je stvar u organizaciji. Da daleju orjentirano prema stranka onda bi izdavanje građevinskih bilo u mjesec dana. Kada su stranke samo smetala onda je to problem.

Kad sam ja predao za lokacijsku, a to je bilo 2006.-e, još su imali par predmeta iz 2003.-e, desetak iz 2004.-e, a stotinjak starih preko godine dana... godišnje se predavalo cca 500-tinjak predmeta i zahtjeva.

Nekada je samo za lokacijske dozvole radilo 11 referenata, danas ih je samo tri. Dična politika štednje pomela je efikasnost, ministarstvo nije priskrbilo tehnička sredstva i digitalizaciju planova, karata, evidencija i dozvola, i u moru papirologije pliva se tako kako se pliva. Podijelite 500 zahtjeva za lokacijskom dozvolom na troje ljudi, koji su dva dana u uredima i tri na terenima, i izračunajte koliko predmeta dnevno u radnim danima oni trebaju kompletno riješiti da bi - sa nerijetko višestrukim izvidima na terenu - bili gotovi...

Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 01:08:16 poslijepodne
Ja vjerujem da delaju, samo kaj je stvar u organizaciji. Da daleju orjentirano prema stranka onda bi izdavanje građevinskih bilo u mjesec dana. Kada su stranke samo smetala onda je to problem.

Kad sam ja predao za lokacijsku, a to je bilo 2006.-e, još su imali par predmeta iz 2003.-e, desetak iz 2004.-e, a stotinjak starih preko godine dana... godišnje se predavalo cca 500-tinjak predmeta i zahtjeva.

Nekada je samo za lokacijske dozvole radilo 11 referenata, danas ih je samo tri. Dična politika štednje pomela je efikasnost, ministarstvo nije priskrbilo tehnička sredstva i digitalizaciju planova, karata, evidencija i dozvola, i u moru papirologije pliva se tako kako se pliva. Podijelite 500 zahtjeva za lokacijskom dozvolom na troje ljudi, koji su dva dana u uredima i tri na terenima, i izračunajte koliko predmeta dnevno u radnim danima oni trebaju kompletno riješiti da bi - sa nerijetko višestrukim izvidima na terenu - bili gotovi...

Organizacija je najbitnija.
Npr. iz friškog iskustva.
Prilikom produžetka registracije dobio sam i jedan dokument koji potvrđuje da sam platio neki namet za ceste/austoceste ili kaj već. Taj dokument ja moram imati sa sobom prilikom prodaje automobila.

Ali pobogu zašto. Pa ako sam auto registrirao normalno je da sam platio i taj namet (jer bo se nemre bez njega registrirati auto). ali to nema veze. Glavno je da se stvorila nova procedura da ona žena na šalteru mora izdati još jedan dokument koji sam po sebi nema nikakvog smisla.

A kaj se tiče ureda, ako nešto ne mogu napraviti- kaj nije onaj tko organizira posel odgovran da je orgnaizacija takva da sve to stigne napraviti.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 01:16:40 poslijepodne
kaj nije onaj tko organizira posel odgovran da je orgnaizacija takva da sve to stigne napraviti.

Je.

Samo si zaboravio gdje živiš, i da je riječ o veeeeelikoj ribi sa veeeelikom smrdljivom glavom, a debljina tvog flaksa je puno pretanka da bi ju izvukao na suho...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 01:24:51 poslijepodne
Samo si zaboravio gdje živiš...
Nažalost jesam   :(   :(  :(
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 01:31:15 poslijepodne
Nažalost jesam   :(   :(  :(

Činjenica je i da postoji nekaj specifično za svakoga tko je u nečemu "naj", pa tako i za ovu našu goričku ekipu, tj. Odjel, tj. stanoviti Ured državne uprave... oni su NAJgori od svih takvih ureda koji rješavaju zahtjeve za lokacijskim i građevinskim dozvolama u Hrvatskoj, pa i mene zanima zbog čega je to tako, koji bi to baš bio točan razlog ili razlozi za to...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 21, 2010, 01:46:58 poslijepodne
Činjenica je i da postoji nekaj specifično za svakoga tko je u nečemu "naj", pa tako i za ovu našu goričku ekipu, tj. Odjel, tj. stanoviti Ured državne uprave... oni su NAJgori od svih takvih ureda koji rješavaju zahtjeve za lokacijskim i građevinskim dozvolama u Hrvatskoj, pa i mene zanima zbog čega je to tako, koji bi to baš bio točan razlog ili razlozi za to...

Kaj reć osim plakati  :'(   :'(   :'(

A kaj se tiče ureda- oni su sada prebačeni u nadležnost grada gorice i postali su zaposlenici grada a ne države.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 01:51:29 poslijepodne
Pa to je već dugo, još i davno prije novog Gradonačelnika...  ;D
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 21, 2010, 02:50:59 poslijepodne
Nemreju i nećeju, to i nije njihov posel.

Ma to i je njihov posel - da meni pruže korisne i jasne informacije. Pa baš zato im plaćam tih "pišljivih 20 Kuna".
Citat:
Očito imaš problema sa razumijevanjem pročitanog...

Ne nasmijavaj me, Sleđ.  :)
Citat:
No samo je tebi poznato kako si uspio shvatiti da sam ja tumačio ili tvrdio da se nekaj nemre mijenjati, a ipak se mijenja...

Jesi prvo pisao "...ja sam dobio izvode i iz karata instalacija u selu i mojoj ulici (morao si i ti),... "? Ako tvrdiš da sam i ja morao dobiti te karte, onda time indirektno tvrdiš da se opseg informacija koji dobiješ tim Uvjetima gradnje nemre promijeniti. Inače to ne bi tvrdio? Jel to logično?

Tebi vjerojatno i nije, ali sad i ja odustajem. Nepopravljiv si. Kad ti se crta crno na bijelo ti još uvijek tražiš neki izlaz da ne priznaš da negdje nisi bil u pravu. I više nemoj, molim te, govoriti da ti nemaš problema priznati kada nisi u pravu. Upravo s time imaš strahoviti problem, samo ti to ne vidiš.
Ja isto imam mali problem, moram se polako naučiti pravovremeno odustati ljudima crtati kaj im se ne da objasniti. Ili ne žele shvatiti. Ali to je već moj problem. Poradiću na tome.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 03:11:07 poslijepodne
Imaš pravo. Ti i dalje prodaj logiku tamo gdje je nema, proglašavaj mene krivim zato što ti ne čitaš i ne razumiješ. Ja znam kaj sam prošao, kaj sam trebao, kaj mi je trebalo i kaj još moram proći, tko to dela, kak, zakaj, temeljem čega itd itd..., i ta iskustva želim podijeliti sa nekim ovdje, kome to moguće treba ili bude trebalo (daj Bože da mu bu bolje nek meni!!) iz čisto dobronamjernih pobuda (ja nemam niš od toga - mogu šuteti i gledati kak ljudi koji su manje upućeni gledaju jedan u drugoga nebi li netko ponudio odgovor na njihove probleme i pitanja).

No javiš se i cijelo me vrijeme kolješ sa osobnim umišljajima kaj bi trebalo, kaj ti misliš da treba, kaj je logično a kaj ne, daješ nekakve "zaključke" kvazilogičke prirode, a mi pričamo o gruboj realnosti... daj popusti, čovječe, "ohani" - kako bi rek'o Suljo...

Daj odi tam u Poglavarstvo, odi gore na drugi kat, raspitaj se kaj, kako, kada i gdje, i onda dojdi pametovati o nekakvoj logici, no i prije te logike se raspitaj na istom mjestu zakaj je to tak "nelogično". Pa se bumo nasmijavali zajedno.

A do tada se poklopi vuhima, prilagodi se tom sranju u kojemu smo svi, napiši prosvjedno pismo Gradonačelniku sa svojim idejama kako sve te probleme riješiti na obostrano zadovoljstvo uposlenika i svih korisnika itd itd...

BTW, ne plaćaš 20 kuna za uslugu, toliko ti košta samo fotokopiranje i ispis tih papira sa kovertom i poštarinom (usluga davanja tih informacija je besplatna...)... Oni ti i pruže te "korisne i jasne" informacije - samo kaj tebi ne paše njihov format! Ti bi htio Word, ili PDF, ili AutoCAD, ili ne znam kaj još sve ne...  ??? ???

Velim ti ponovo - nemoj me više klati sa tom tvojom "logikom"... baš si našao slučaj, mjesto i državu za traženje logike.. daj se zbudi i okreni oko sebe, videl buš logike do bola...  ;D

Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 21, 2010, 06:00:07 poslijepodne
I kaj sad je sve gotovo?
Nema više?
Dajte dečki,pa nebum valjda moral gledet one serije na Tv,a i tak sam mislil da mi iz vaše diskusije izajdu neke pouke,kaj me čeka i taka dalje.
Niste fer ak sad stanete.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 21, 2010, 06:17:16 poslijepodne
Kaj bi bilo gotovo?

Ja se sam nadam da je gotovo to silovanje teme "logikom". Meni je stvar jasna - odeš tam di trebaš otiti, raspitaš se, doznaš i tak napraviš. To je sva logika.

I ja sam daleko od toga da znam išta jako korisno, a kamoli jako pametno, jer stvari se mijenjaju, i to bez ikakve politikantske inženjerije.

Otkad sam ja predao papire, moja ulica je postala županijska cesta, Buševec je dobio autoput, planovi za septičku jamu buju valjda zamijenjeni sa planovima izlaska kanalizacije koja se treba početi graditi, i koja bu - nadam se - gotova dok ja počnem graditi (jer sada i da imam sve papire, ne bih gradio zbog preogromnih kamata!), umro je gosp. Plodinec a priču nastavlja tadašnja njegova pripravnica Kristina, cijeli Ured je preustrojen, zakon je promijenjen dva puta - i to u stvarima koje što u planiranju, što u izvedbi, trebaju ići dobro na ruku izvođačima i investitorima, Vlada sada najavljuje i smanjenje nekih davanja za 25%... sve u svemu, pothvat građenja je kao živo tijelo, stalno se mijenja, proširuje i nadograđuje, tako da tu nikakve logike ne igraju igru, već samo konkretna situacija u zakonima i na terenu. Tako da je jasno kako je i ovo gore nabrojano dokaz mojih tvrdnji da treba stvari rješavati samo na jednom mjestu, i ne opterećivati se sa logikom, već prihvatiti stvari onakvima kakve jesu, i time i ionako prestresnu situaciju gradnje kuće umanjiti barem za onaj dio na kojega najmanje i možemo utjecati.

Rekoh do sada što sam prošao, i kako je bilo meni. Sa ili bez logike, nemam kaj muljati i lagati.

Uglavnom, glede "Uvjeta gradnje", moje je čvrsto stajalište da je to jedan prijeko potreban dokument koji može sačuvati puno novca i živaca, a nasuprot tome košta skoro ništa. A to je jedna od jako, ali jako rijetkih stvari koje će toliko malo koštati u cijeloj priči. Možda i prva i jedina...

 
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 21, 2010, 09:27:57 poslijepodne
Vi polazite od toga da delate na zemle de ni niš od infrastrukture a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) i očeš ovu rešiti i napraviti drugu il staru nadoštukati prema okolo il prema gore?Jel se kaj mejna na sitvacije po pitajnu paperov?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 21, 2010, 09:39:40 poslijepodne
I kaj sad je sve gotovo?
Nema više?
Dajte dečki,pa nebum valjda moral gledet one serije na Tv,a i tak sam mislil da mi iz vaše diskusije izajdu neke pouke,kaj me čeka i taka dalje.
Niste fer ak sad stanete.

Mlačanin, ti to malo zezaš?

 ^-^

Neka neka, sad buš baš za kaznu moral ići gledati te serije. Eto ti.  ;)

Nego - kaj to znači "kaj me čeka"? Kaj buš i ti išel kaj graditi? Prva riječ.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 21, 2010, 10:03:40 poslijepodne
Vi polazite od toga da delate na zemle de ni niš od infrastrukture a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) i očeš ovu rešiti i napraviti drugu il staru nadoštukati prema okolo il prema gore?Jel se kaj mejna na sitvacije po pitajnu paperov?



E upravo to i mene zanima i to me ćeka.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 21, 2010, 10:06:18 poslijepodne
Vi polazite od toga da delate na zemle de ni niš od infrastrukture a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) i očeš ovu rešiti i napraviti drugu il staru nadoštukati prema okolo il prema gore?Jel se kaj mejna na sitvacije po pitajnu paperov?

E to je pak nova situacija, to ja ne znam. Po mojoj logici (pozdrav Sleđu) ako ti je nekretnina ucrtana u katastarski plan, i ako se ti držiš dosadašnjih gabarita (visina, dužina, širina, nagib krova), onda ti ne treba baš nikakva nova dozvola za gradnju. Ako proširuješ, onda je to nova stvar, onda buš vjerojatno trebal sve, a kolko buš platil ne znam. Ali, baš kak je Sleđ rekel, odi tam na općinu i pitaj. Pitati baš niš ne košta, osim vremena i benzina i živaca...  ;)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 22, 2010, 12:58:22 poslijepodne
Vi polazite od toga da delate na zemle de ni niš od infrastrukture a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja, voda, odvodnja, telefon, plin,..) i očeš ovu rešiti i napraviti drugu il staru nadoštukati prema okolo il prema gore?Jel se kaj mejna na sitvacije po pitajnu paperov?

Pa može se mijenjati SVE, skroz do vađenja svih novih papira... sve ovisi o vrsti i veličini kuće. Počevši od nekompatibilnosti starih i novih priključaka (zbog drugačijih potreba) vode i struje pa nadalje...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Rožica-ljutibijes - Svibanj 22, 2010, 02:43:50 poslijepodne
Vi polazite od toga da delate na zemle de ni niš od infrastrukture a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) i očeš ovu rešiti i napraviti drugu il staru nadoštukati prema okolo il prema gore?Jel se kaj mejna na sitvacije po pitajnu paperov?


Aha, kunta, mejna se, narafski ak oćete po zakonu. Ak nećete, bute lepo po nekakovoj prijavi (može i anonimna) nekaj deli v proračun.

Za svaku adaptaciju, dogradnju, rekonstrukciju i sl. treba po zakonu ishoditi dozvole. Ostalo zaista bute morali iti vu opčine pitati - soba 211 ili 212.

Ak postoji kroz papire nekakof objekt - legaliziran, bute te kubike imali nenaplaćene pri izdavanju dozvole. Ak imate priključak vode, struje, telefona i dr. ne bute plačali na novo i to jeste ušteda ogromna.
Čak i za rušanje - skidanje starog postoječeg objekta, naravno po zakonu, bute morali iskati dozvolu za rušanje. A prije sega toga geodeti budu morali iti van i budu dobro zaradili na tom poslu rušanje - građenje. Sretno! Naravno i uspešno! :(
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 23, 2010, 12:01:52 poslijepodne
Ak postoji kroz papire nekakof objekt - legaliziran, bute te kubike imali nenaplaćene pri izdavanju dozvole. Ak imate priključak vode, struje, telefona i dr. ne bute plačali na novo i to jeste ušteda ogromna.

No da bi ostvario pravo na te kubike, dok objekt JOŠ POSTOJI moraš zvati ove iz ureda i geodete da naprave elaborat o objektu (osim ako isti o predmetnoj kući - dimenzije, veličina, zapremina, točke iskolčenja već ne postoji, što sumnjam ako je kuća imalo starija, a ne znam tko bi kuću staru 10-20 godina išao tako preuređivati...). Naravno da i to sve košta.

Glede priključaka, svi se drže samo jedne stvari - priključka, a nitko se ne pita - KAKAV i KOLIKI je to priključak. Nekada su se kuće spajale na jednu cijev manju od cola, najčešće je u šahtu bila cijev od jednog i pol cola koja se račvala preko razdjelnice na dvije manje, svaka sa svojom vurom, i na kuću je išla cijev koja je bila OK sa količinom i tlakom vode dok se nisu uključila više od dva trošila (i tako odgovarala činjenici da prije 40-50 godina čak i bogate kuće nisu imale tekuću vodu na više od dva mjesta u kući...). Danas su dva trošila dovoljna samo za nekakve vikend-kućice gdje ljudi povremeno borave i ne podmiruju svakodnevne životne potrebe jedne više člane obitelji za zdravim i higijenskim životom), dok u modernoj obiteljskoj katnici teško da ćeš ikoga uvjeriti da je to dovoljno za istodobno punjenje peći centralnog grijanja, potrebe kotlića dvaju-triju zahoda, dviju kupaonica, kuhinje, perilice veša, perilice suđa, spoj na vrtno crijevo za radove i zalijevanje i pranje oko kuće itd itd...

Što to u praksi znači? Pa znači da ćeš trebati napraviti novi priključak, što te u praksi ne razlikuje bitno od onoga koji priključak vode nema uopće, jer će Vodoopskrba trebati postaviti nove instalacije sa gradske mreže, podešene za veći protok vode, kao i sve popratno uz to - novi sat, nove spojnice itd itd, a što sve u praksi znači i - novi priključak, sa cijenom novog priključka (jer kuću, koja po projektu ima toliko vodo-trošila, najvjerojatnije neće dobiti dozvolu za gradnju zbog nepripadajućih instalacija, obzirom velika kuća sa nabrojanim trošilima sigurno ne može normalno funkcionirati sa priključkom koji je samo za taj objekt manji od priključka koji je nekada bio za dvije kuće...). Jedina ušteda je u postojanju vodo-šahta, dok je vjerojatno zbog toga opet dodatni trošak izmjena svih vodoopskrbnih instalacija kuće od vodo-šahta do objekta, jer isti bude najvjerojatnije trebalo povećati, u skladu sa potrebama i propisanim promjerom od strane Vodoopskrbe (koja proučava projekt kojega pošalje Ured i odlučuje o zadržavanju starog ili izradi novog, većeg priključka, u skladu sa potrebama).

Slična je situacija i sa strujom; najčešća situacija se odnosi na povećanje limitirane snage struje objekta, jer su danas  na snazi i drugi standardi priključnih snaga (tri monofazne i tri trofazne veličine priključaka, svi različiti od nekadašnjih standarda). Uz to, najčešći oblik uklopnih satova starih objekata je monofazno brojilo, koje zahtijeva promjenu, kao i prilagodbu kompletne instalacije zbog neuporedivo većih opterećenja moderne obiteljske kuće... nekada su se objekti gradili da si u objektu imao jednu ili dve utičnice u prostoriji, danas u modernom kućanstvu uopće je i glupo ići nabrajati vrste i količine trošila (sjetite se samo koliko utičnica poždere jedno računalo, plus multimedija sa vanjskim aparatima jednog dobrog TV-a - DVD, video, kućno kino, vanjske antene, receiveri itd itd...)... moja kuća će po projektu imati cca između 120 i 130 utičnica (to je nekako realno za 6 soba i tri kupaonice), kao i nemali broj drugih prekidača, te aparata sa potrebom stalnog napajanja (alarm i video-nadzor, vanjska rasvjeta objekta po senzorima, klima-uređaji i škrinje, frižideri... sve do pametnih aparata za održavanje akumulatora vozila u garaži...). Zato sam - jer ću si svakako ispuniti stari san, koji danas i nije tako skup, a to je sauna - odlučio uzeti najjeftiniji trofazni priključak od 11,04 kW, koji će me koštati cca 18.200 kuna plus 3.000 kuna ako budem želio da taj kabel ne ide zrakom, već da bude podzemni spoj kuže na strujnu mrežu (i to je sigurno...!).

Zbog svega nabrojanoga, grah u najvećem broju slučajeva pada na način da kaže kako od postojećeg priključka nećete imati (skoro) ništa, te da će vas za gradnju novoga objekta sa svim novim i prilagođenim instalacijama to koštati maltene kao da priključka nije u kući ni bilo. No to svi koji prodaju zemljišta sa starim kućama prešućuju i ljudima na tu foru naplaćuju cijenu kao da on ima već "sve gotovo i nebute trebali trošiti peneze u te svrhe", što je elementarna neistina koja će vas nerijetko i najčešće koštati ukupno na koncu više negoli da nije bilo ničega, jer je i prilagodba češće skuplji posao od izrade nečega novoga...

Zato se nemojte zanositi - otvorite četvero oči, ne odmahujte rukom na ništa kao da je već riješeno, i ne računajte da je nešto već riješeno i da vas neće koštati ništa... takve pretpostavke su "majka svih zajeba", kako bi rekao naš prepametni narod...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 23, 2010, 07:13:21 poslijepodne


Glede priključaka, svi se drže samo jedne stvari - priključka, a nitko se ne pita - KAKAV i KOLIKI je to priključak. Nekada su se kuće spajale na jednu cijev manju od cola, najčešće je u šahtu bila cijev od jednog i pol cola koja se račvala preko razdjelnice na dvije manje, svaka sa svojom vurom, i na kuću je išla cijev koja je bila OK sa količinom i tlakom vode dok se nisu uključila više od dva trošila (i tako odgovarala činjenici da prije 40-50 godina čak i bogate kuće nisu imale tekuću vodu na više od dva mjesta u kući...). Danas su dva trošila dovoljna samo za nekakve vikend-kućice gdje ljudi povremeno borave i ne podmiruju svakodnevne životne potrebe jedne više člane obitelji za zdravim i higijenskim životom), dok u modernoj obiteljskoj katnici teško da ćeš ikoga uvjeriti da je to dovoljno za istodobno punjenje peći centralnog grijanja, potrebe kotlića dvaju-triju zahoda, dviju kupaonica, kuhinje, perilice veša, perilice suđa, spoj na vrtno crijevo za radove i zalijevanje i pranje oko kuće itd itd...

Što to u praksi znači? Pa znači da ćeš trebati napraviti novi priključak, što te u praksi ne razlikuje bitno od onoga koji priključak vode nema uopće, jer će Vodoopskrba trebati postaviti nove instalacije sa gradske mreže, podešene za veći protok vode, kao i sve popratno uz to - novi sat, nove spojnice itd itd, a što sve u praksi znači i - novi priključak, sa cijenom novog priključka (jer kuću, koja po projektu ima toliko vodo-trošila, najvjerojatnije neće dobiti dozvolu za gradnju zbog nepripadajućih instalacija, obzirom velika kuća sa nabrojanim trošilima sigurno ne može normalno funkcionirati sa priključkom koji je samo za taj objekt manji od priključka koji je nekada bio za dvije kuće...). Jedina ušteda je u postojanju vodo-šahta, dok je vjerojatno zbog toga opet dodatni trošak izmjena svih vodoopskrbnih instalacija kuće od vodo-šahta do objekta, jer isti bude najvjerojatnije trebalo povećati, u skladu sa potrebama i propisanim promjerom od strane Vodoopskrbe (koja proučava projekt kojega pošalje Ured i odlučuje o zadržavanju starog ili izradi novog, većeg priključka, u skladu sa potrebama).




Koliko je meni poznato.a to se odnosi na vrijeme prije '90 –ih godina,tadašnji Velkom na svaku je kuću dozvoljavao je priključnu cijev veličine ¾“,a ako si tražio veći profil cijev i sam vodomjer,e tu je već bilo problema. Uglavnom ,na obiteljske kuće nije se moglo dobiti više. Naravno sve se moralo platiti ranije,a montaža je slijedila kada su „oni“ u Velkomu imali vremena.
Ista je stvar bila i sa priključenjem na kanalizaciju. Naravno u jednom šahtu morala su se spojiti po tri objekta,što nije umanjivalo cijenu,a morao si susjeda ometati u posjedu. I naravno onaj koji je imao na svom dvorištu bilo koji šaht,mora dozvoliti nesmetani ulaz i maltene se odriče svega u korist Velkoma.
I ovo nisu priče,ovo je samo dio kalvarije koju smo svi prolazili.
Ne mogu sa sigurnošću tvrditi da je i danas tako,ali sve ovo kaj je nabrojeno i kaj bi oni morali,izgleda mi dosta nevjerojatno.
Normalnije bi mi bilo da oni lijepo urede sve kako treba ,a da ja na primjer lijepo to platim bez natezanja i problema.
Hodočašćenje mi ipak ne izgleda baš primamljivo. Naravno ,ni jedna služba ne može znati moje želje i potrebe,naravno. No kada podnesem zahtjev za gradnju ili adaptaciju,i nakon davanja potrebnih podataka,svaka bi služba mogla odraditi svoje bez mojih poticaja i dodatnih zanovijetanja. Pa to je uistinu njihov posao,koji ču ja ili neki drugi korisnik ,uredno platiti. Nisu zabetonirani u svom uredu za stolove i stolice.
Nemoj samo reći da tražim previše ili da sam glup ili lud.Kad se na kraju plaća neki račun za uslugu,gore piše toliko toga , da se zapitam pa kad su sve to stigli uraditi,odnosno stranka im sve uredno prinese na tanjuru.
Nisam protiv plaćanja,ali mislim da imam pravo očekivati adekvatnu uslugu.
Ili možda ne.
Eto,mene bi zanimalo nešto u tom smjeru.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 23, 2010, 09:19:58 poslijepodne
Nisam protiv plaćanja, ali mislim da imam pravo očekivati adekvatnu uslugu. Ili možda ne.

Da bi reč rekel i suzu pustil - nemam Ti kaj za reči!!

Morti i zato jer i sam mislim upravo to, no mislim i da moj post ni bil u nikakvoj koliziji sa ovim kaj hoćeš i opravdano očekuješ.

I ja mislim do zadnjeg slova upravo tako.  :) :) :)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Rožica-ljutibijes - Svibanj 23, 2010, 11:00:04 poslijepodne
Nisam protiv plaćanja, ali mislim da imam pravo očekivati adekvatnu uslugu. Ili možda ne.

Da bi reč rekel i suzu pustil - nemam Ti kaj za reči!!

Morti i zato jer i sam mislim upravo to, no mislim i da moj post ni bil u nikakvoj koliziji sa ovim kaj hoćeš i opravdano očekuješ.

I ja mislim do zadnjeg slova upravo tako.  :) :) :)

Bog daj, dragi moji dečki Sleđe i mlačanin, da sve kak ste si zamislili i bude, maaaaaaaa....

Sve sam poprešla i fala Bogu to trnje do početka gradnje i priključaka je iza mene pa si zato tak i vama lepe želje šaljem. Znam gde može biti uštede, a gdje ne, no ostavljam s najboljim željama da vam se tak lepo sve bude moglo rešiti. Štela bi da me se nigdar nebute morali setiti. A morti se i zakoni i birokracija budu zmenjali pak bu išlo lakše i brže kak zapravo bi i trebalo biti. Ali nije, nažalost našu. I ne zabijte, nakon izdavanja građevinske dozvole ili rješenja o građenju najkasnije u roku 2 godine MORATE početi izvođenjem radova - investicije. Inače, hm... Ali budete vi to delali brzo i kak se šika samo da dobite papere. Lepi pozdravi i svaku sreću, radujem se za vas i s vama. :)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 24, 2010, 09:03:51 prijepodne
ja bi samo nadovezal se da još svi morate imati i uporabnu dozvolu i certifikat o energetskoj učinkovitosti...

Inače još malo prikaza besmislene birokracije. Certifikat o energetskoj učinkovitosti se izdaje na 10 godina. A kao da će se u to vrijeme išta promijeniti glede energetske učinkovitosti. Kuća će biti ili sa istom zaštitom ili će biti sa novijom i boljom. Stog zašto samo 10 godina???
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 24, 2010, 10:38:48 prijepodne
Znam gde može biti uštede, a gdje ne,

A ovo je prava tema gdje možeš reći upravo to, jer to i jesu najvrijedniji podaci...  ;)

I ne zabijte, nakon izdavanja građevinske dozvole ili rješenja o građenju najkasnije u roku 2 godine MORATE početi izvođenjem radova - investicije.

Zato sam ja pri isteku pravomoćne lokacijske dozvole zatražio (i u rekordnom roku od desetak dana) i dobio odobrenje da mi se pravomoćnost prolongira za još dvije godine...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 24, 2010, 10:56:27 prijepodne
ja bi samo nadovezal se da još svi morate imati i uporabnu dozvolu i certifikat o energetskoj učinkovitosti...

Nisam siguran za uporabnu dozvolu, jer objekti do 400 kvadrata za privatnu uporabu (obiteljske stambene kuće) istu ne trebaju, no predaje se samo izvješće nadzornog inženjera kao pravovaljani dokument koji garantira da je sve izvedeno u skladu sa propisima i standardima, i na temelju tog izvješća se dobiva pravo na upis u katastar i gruntovno. Naravno, ako je nadzorni inženjer krivo prikazao neke činjenice, može ga se tužiti i on ostaje bez licence i posla, pa se zato oni neće igrati sa takvim stvarima. Iako mi je kum jedan od jačih graditelja (izgradio je npr. Kiku na Jankomiru), mogu ga uzeti na nadzornog inženjera, no mene osobno ne zanima potpis (koji bih dobio gratis, ali i maltene bez da je vidio moje gradilište), već povjerenje u izvedene radove na kući u kojoj ću stanovati do kraja života i koju ću isto toliko otplaćivati...

Dobar (čitaj: savjestan) nadzorni inženjer košta cca od 10-15.000 kuna po obiteljskoj kući od prvog uboda lopate do šetnje sa njim kroz završen objekt, no ono savjestan znači da je isti SVAKI dan na vašem gradilištu i da osobno kontrolira svaki rad na svim građevinski važnim elementima i detaljima kuće.

Za certifikat - još nisam došao do toga, no budemo vidjeli kaj bu od toga i kak to ide... no o smislu toga certifikata ipak ponešto znam...  ;)

Inače još malo prikaza besmislene birokracije. Certifikat o energetskoj učinkovitosti se izdaje na 10 godina. A kao da će se u to vrijeme išta promijeniti glede energetske učinkovitosti. Kuća će biti ili sa istom zaštitom ili će biti sa novijom i boljom. Stog zašto samo 10 godina???

Pa vjerojatno ima neki razlog, tanašan ili malo jači, da izdaju na taj rok, jer vjerojatno postoje neke odredbe ili standardi po kojima nakon toliko vremena postojeći materijali pokažu ili otkažu svoju "poslušnost", svojstva, i pokazuje se kvaliteta izrade.

Još davno, dok smo žena i ja obilazili turopoljska sela, bili smo kod frenda u Lukavcu, te gledali interesantnu modernu kuću jednog njegovog susjeda pomorca... fora je kaj je kuća tada bila atraktivna, stara samo sedam godina, ali i dopola crna od vlage, loše izvedbe, raspucale žbuke na fasadi, odignutih pločica na neograđenim balkonima, a crni tragovi vlage od slijevanja kiše vidjeli su se sa svih strana te inače arhitektonski lijepe kuće. Jasno je da starost kuće od "7 godina" puno obećava, to je u svijetu kuća skoro novi objekt (i tak se računa), no činjenica je da je praksa i realnost jedna šaka jada i neispravnosti, da je kuća gotova sa svojim vrtijednostima još i prije negoli je počela nekakav svoj "život"... fasada je unutar deset godina ispucala i počela je otpadati, ta kuća NEMA više ono što je imala, a pogotovo nema ništa više od ideje arhitekta...

Možda ti standardi i postoje zato, jer će se u prvih deset godina pokazati svi istinski nedostaci i loša gradnja??

Obzirom su takvi naši zakoni uzeti i usklađivani sa praksom i zakonima EU, moguće da i tamo - među pametnijima i iskusnijima - treba potražiti oslonac zakonodavca za takove odredbe... osobno i nisam za to da se nešto izdaje na rok od milijun godina, jer sve propada i gubi svojim trajanjem i upotrebom, i jasno je da kuća koja je nova i nakon 30 godina više nisu isti objekt, mada je moguće da su razlike maltene nikave, minimalne i uporabno nevažne. No kada zbrojiš tko sve u Hrvatskoj gradi i kakao, sa čime i na koji način, te kakovih sam sve kuća vidio - jasno je da je za mnoge i tih 10 godina predugi rok!

To bi bio nonsens tipa nekadašnjih vozačkih dozvola - položiš kao mlad, zdrav, sposoban osamnaestgodišnjak, a dobiješ valjanost sposobnosti do navršenih - 65 godina!! Heeejj!! Do 65 godina ima slijedećih 47 godina propadanja, stradavanja, gubljenja svih mogućih sposobnosti i karakteristika u svim mogućim mjerama, mnogi postanu invalidi, oslabi im ili i izgube vid, sluh, reflekse, zdravlje, kičma, zglobovi - sve ode vrit, no vozačka još uvijek vrijedi bez ograničenja, samo zato jer si ti - najnormalnije!! - sa 18 godina bio kao zapeta puška... to što su mnogi u vozačkom smislu za deset ili dvadeset godina već "kreteni", pojedeni bolestima i oslabljenih svih funkcija koje doprinose kvaliteti vožnje i njezinoj sigurnosti, nema veze... glavno da se računa da si ti "sposoban", iako od sposobnosti nema više niti "S"...

BTW, razvojem novih tehnologija, povećanjem standarda i osobnog i društvenog, te standarda gradnje i inih stvari, jasno je da će ljudi i ulagati u svoje kuće, možda u bolje krovište, izolaciju, drugu fasadu, druge sustave grijanja, bolju termo-stolariju itd itd (a to su sve stvari koje imaju isto rokove trajanja, garancije na materijale, izvedbe i same uređaje, i koje ne prelaze baš taj rok od deset godina, pa je možda i to jedna od tajni...)... a sve to će promijeniti i razred energetske učinkovitosti, tj. taj certifikat neće više biti važeći i odgovarati stvarnom stanju (što ti može štetiti ako prodaješ lošiju kuću od prvobitne, ali i koristiti ako si kupac!), jer će i taj standard služiti da se zna da nisu sve kuće iste, i da netko na papiru cijeni tvoja ulaganja u objekt, što ćeš samim time moći i naplatiti pri prodaji kuće... kao što se kod kupoprodaje auta odavno pita za milijun stvari, paradoks je što se za kuće pita manje pitanja negoli za auto, iako je riječ o neusporedivim ulaganjima i važnosti za život i standard čovjeka. Sada će se uvođenjem tih certifikata i to promijeniti, pa kada dođem kupiti kuću - imaj certifikat kako je kuća šljuka, a ti mi pričaj bajke kako je kuća san snova... pa da vidimo tko će popušiti priču!
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 24, 2010, 12:02:28 poslijepodne
Al od materijala koji bi mogli propasti je samo vuna. Ostalo je sve dosta trajno.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 24, 2010, 01:00:25 poslijepodne
Netočno - pod lošim uvjetima sve propadne jako brzo, pogotovo ako su loše izvedeni i od nekavlitetnih materijala (osobito popularno kod nas, kupiti najjeftinije, "ma dobro je, 'ko ga jebe...", a kada se pokaže da je "koliko para toliko muzike" jako točna izreka, onda je jao pomagaj...). I cigla, i žbuka, i fasadni spojevi...

Neka ti ispuca termo-žbuka - koliko je odmah hladnije u objektu? I koliki bi onda trebao biti taj certifikat??
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Svibanj 24, 2010, 01:50:47 poslijepodne
Ma to je istina, ali bude čovjek odmah videl ako se fasada ispucana ili ne daj bože da dio fasade fali (kao onima u vukovaru gdje je cijela fasada pala).

Osim mehaničkog uništavanja, svi ostali materijali su dosta trajni. Jedino vuna može propasti ako se skupi previše vlage.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 24, 2010, 04:16:32 poslijepodne
Da malo proširim temu građenja.
 
Bilo bi zgodno da se u izradu projekta kod novogradnje projektira i jedan spremnik za oborinsku vodu. U taj bi se spremnik sakupljala voda sa krovova,a namjena vode , bila bi ispiranje svakog zahoda odnosno wc školjke u kući ili zgradi.
Spremnik može biti instaliran u podrumu ,gdje se može izvesti i sama instalacija , koja bi bila priključena samo za ispiranje wc-a.

 Malo i o računici isplativosti.

Uzmimo da se kod svakog ispuštanja vode iz vodokotlića ispusti oko 9 lit vode, jedna osoba u prosjeku treba obaviti jednu veliku i najmanje 4 male nužde.Neka se ispusti sa uštedom 25 lit vode dnevno -  cca. U toku 30 dana to je najmanje 750 litara vode.
750 x 12 ( godina dana ) = 9 000 litara vod eza jednu osobu.
Uzmimo da u obitelji ima četiri osobe to nas dovodi do 36 000 litara vode godišnje ili 3 000 litara mjesečno.

Naravno ,bilo bi normalno za očekivati da dio troškova svakako pokriva sama država,odnosno lokalna samouprava,kao i sve druge oblike štednje energije.

Pitam se zašto u ovome prijedlogu ne bi sama Velika Gorica bila prva i potaknula ovakvu vrstu poticaja.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 24, 2010, 04:48:05 poslijepodne
Ja to (spremnik oborinske vode) imam od prvog dana u svojim planovima, za peteročlanu obitelj izračun je cca 6500 litara spremnik (do sada sam najviše vidio od austrijskog proizvođača Graf, mada i Rehau ima dobrih rješenja...), a isti bi putem hidrofora - kao paralelni vodovodni sustav u kući - opskrbljivao vodom trošila gdje je bitna meka voda - perilicu veša, perilicu suđa, vodokotliće, saunu i vanjski izvod za priključak crijeva mini-washa i crijeva za polijevanje vrta ili pranje dvorišta...

Obzirom na svojoj zemlji imam relativno plitko i izvor prirodne vode (cca 5-6 metara dubine), predviđeno je i kopanje bunara i spajanje hidrofora i na njega, a potencijal je takav da mi spajanje na mrežu maltene i nije potrebno.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 24, 2010, 06:36:03 poslijepodne
Ja to (spremnik oborinske vode) imam od prvog dana u svojim planovima, za peteročlanu obitelj izračun je cca 6500 litara spremnik (do sada sam najviše vidio od austrijskog proizvođača Graf, mada i Rehau ima dobrih rješenja...), a isti bi putem hidrofora - kao paralelni vodovodni sustav u kući - opskrbljivao vodom trošila gdje je bitna meka voda - perilicu veša, perilicu suđa, vodokotliće, saunu i vanjski izvod za priključak crijeva mini-washa i crijeva za polijevanje vrta ili pranje dvorišta...

Obzirom na svojoj zemlji imam relativno plitko i izvor prirodne vode (cca 5-6 metara dubine), predviđeno je i kopanje bunara i spajanje hidrofora i na njega, a potencijal je takav da mi spajanje na mrežu maltene i nije potrebno.

Ne treba ti kopanje bunara nikako. veliki trošak ,a ima jednostavnijih rješenja od klasićnih bunara.

Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 24, 2010, 07:53:10 poslijepodne
Zakaj veliki trošak?

Moji lokalni Indijanci u fušu to naprave - k'o za mene - za soma kuna...  ;) ;) ;)

A to je vrlo, ali vrlo isplativa investicija, što u novcima, što u psihi, što u neovisnosti...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 25, 2010, 08:26:06 poslijepodne
Zato postoje stvari koje se zovu "Uvjeti gradnje", i jedna su od odličnih stvari zato jer koštaju daleko najmanje u cijelom sranju zvanom gradnja (20 kuna biljega), a mogu ti uštedjeti desetine tisuća kuna... odeš sa svojim katastarskim izvatkom i zatražiš uvjete gradnje, za dva-tri tjedna dobiješ doba veeeeliku kovertu sa svim odrednicama i gabaritima u kojima ti se kuća može graditi na tvojoj zemlji - od oblika, strešnosti, postotku veličine u odnosu na parcelu, visine, nagiba krova, stila...

De se more podiči zahtev i kam se to predava?
Ovdje imaš dokument  (http://www.gorica.hr/sites/default/files/ZahtjevPodaciOUvjetimaUredjenjaProstora.pdf)(zahtjev) koji moraš ispuniti, i koji predaš zajedno s kopijom katastarskog plana čestice i s 20 Kn biljega u općini na prizemlju soba broj 1 šalter broj 1. Dama koja će to primiti od tebe zove se Goranka.  :)

Onda jel posedovni list i 20 kuna il kopija plana i 20 kuna?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 25, 2010, 09:13:31 poslijepodne
Izvod iz katastra; njima za uvjete gradnje tada još nije bitno čija je zemlja, jer tražiš opis kaj se na toj parceli smije i kako graditi...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 25, 2010, 09:45:27 poslijepodne
Jel Lokacijska il Građevna ima v obuhvatu i ogradu il treba zajnu vaditi posebnu dozvolu?
Jel isto z industrijskum (viiiiiiiiisoka,zajdnu dobu jako moderna,"šiptosi" style) il tu igraju nektera druga pravila?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 25, 2010, 10:59:09 poslijepodne
U Uvjetima gradnje ti piše kakvog tipa može biti ograda i koje visine. No ista ne postoji kao projektiran objekt u Lokacijskoj ili PGP-u...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 26, 2010, 12:19:09 prijepodne
Onda jel posedovni list i 20 kuna il kopija plana i 20 kuna?
Na obrazcu (http://www.gorica.hr/sites/default/files/ZahtjevPodaciOUvjetimaUredjenjaProstora.pdf) koji trebaš ispuniti ti sve piše.

Jel Lokacijska il Građevna ima v obuhvatu i ogradu il treba zajnu vaditi posebnu dozvolu?
Jel isto z industrijskum (viiiiiiiiisoka,zajdnu dobu jako moderna,"šiptosi" style) il tu igraju nektera druga pravila?
U aktualnom prostornom planu uređenja (http://www.gorica.hr/dokumenti/DPU/PPUVG-08/A-tekstualni_dio/ID-PPUGVG.pdf) možeš i to naći, ili odneseš arhitekti da ti on to prevede i objasni, a može ti čak i pročitati, i to naglas, ak i ti smatraš da je to samo za stručnjake. No ja smatram, za razliku od nekih drugih, da bi ti to mogao sam naći kaj ti u ovom slučaju treba.

Pogledaj si pod općim uvjetima članke 34 do 39, od kojih nemaš baš puno informacija, osim da:

Ostatak nije bio bitan za mene, ali možda je za tebe. Ja ne znam kaj namjeravaš i gdje gradiš.

Najvažnije možeš naći pod člankom 59, koje vrijedi za "Građevinska područja naselja":
"Ograda se može podizati prema ulici najveće visine 1,5 m i na granicama prema susjednim česticama najveće visine 2,0 m, s time da podnožje ulične ograde ne može biti više od 50 cm. Dio ulične ograde iznad punog podnožja mora biti providno. Ogradu je moguće izvesti i kao zeleni nasad (živica)."

No, vjerujem da bi na kraju, ak dočekaš, u "Rješenju o uvjetima građenja" mogel i to naći... valjda skopirano...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 26, 2010, 12:29:32 prijepodne
ja bi samo nadovezal se da još svi morate imati i uporabnu dozvolu i certifikat o energetskoj učinkovitosti...

Inače još malo prikaza besmislene birokracije. Certifikat o energetskoj učinkovitosti se izdaje na 10 godina. A kao da će se u to vrijeme išta promijeniti glede energetske učinkovitosti. Kuća će biti ili sa istom zaštitom ili će biti sa novijom i boljom. Stog zašto samo 10 godina???

Nije besmisleno. Zaboravljaš da se ne mora kuća "pokvariti" da više ne bude po standardu. Može se i standard, tj. uvjeti tog standarda za 10 godina promijeniti.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 26, 2010, 11:29:42 prijepodne
ili odneseš arhitekti da ti on to prevede i objasni, a može ti čak i pročitati, i to naglas, ak i ti smatraš da je to samo za stručnjake. No ja smatram, za razliku od nekih drugih, da bi ti to mogao sam naći kaj ti u ovom slučaju treba.

Treba znati napraviti razliku između zakonom propisanih elemenata građevine koji su bitni za dinamiku i statiku objekta i propisanih normi, i stvari koje to nisu. A ograda to nije, zato i je spomenuta samo okvirni oblik u kojemu se izvodi, jer da nije - onda bi i ona imala svoj elaborat u projektu objekta! Tako da si mu sve lijepo rekao, isto kako piše i kod mene, i sa time se slažem (pogotovo za opis ograde - druga je stvar što se iste odredbe maltene nitko ne pridržava...), no siguran sam da za određene stvari i stručne termine, a pogotovo kako isti izgledaju i znače u praksi, i dalje tvrdim da se osobne filozofije u tom slučaju ne isplate, i da ih treba prepustiti stručnim ljudima.

To nije pitanje vrijeđanja ili kompleksa da bi netko za nekoga smatrao da je "glup" zato jer mu treba stručna pomoć, to je jednostavno stvar logičnog i realnog razmišljanja (ja sam i išao u građevinsku školu, kum mi ima dvije građevinske firme i gradi objekte od puno milijuna eura, poznajem još ljudi kojima je to struka - no to ne znači da neću pitati i kod onoga koji mi moj projekt mora odobriti... pogotovo ako je to - besplatno!!). Ako ništa drugo, od svakoga ću ponešto naučiti, imat ću sigurnost da ne strepim što će mi referent reći, moći ću vidjeti kako tko od nadležnih tumači zakon i onda možda o tome i tu diskutirati, znači - imat ću štofa i za novu temu, he, he...

I ukoliko misliš da ti za te i takve stvari ti sam za sebe znaš sve najbolje protumačiti, onda "halal vera!", mislim da si time više rekao o sebi nego bilo čime drugime... pa na kraju ispadne da "tko nema u glavi, ima u nogama", jer se u takvim stvarima lako pokaže da tvoja tumačenja baš i nisu ono što prolazi, jer planovi lako padaju na takvim sitnicama da je lako pošiziti (i na svoje oči sam se u to uvjerio, naravno - na tuđim slučajevima...), a izlagati se tom riziku zbog svoje umišljene tvrdoglavosti i velikog ega zbog nečega što sa druge strane dobiješ BESPLATNO je isto pitanje malo veće pameti i inteligencije, kao i na svoju ruku filozofiranje o tak velikim i važnim stvarima kakva je gradnja kuće...

Ako ti je otići i pitati za savjet preteško, onda stvarno ne znam kaj bih ti rekao...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 26, 2010, 12:52:50 poslijepodne

I ukoliko misliš da ti za te i takve stvari ti sam za sebe znaš sve najbolje protumačiti, onda "halal vera!", mislim da si time više rekao o sebi nego bilo čime drugime...
Ako ti je otići i pitati za savjet preteško, onda stvarno ne znam kaj bih ti rekao...

Ah Sleđ...
Ja se u biti slažem s tobom, samo me ti nekak baš ne želiš shvatiti. No nije ni tolko bitno.

Imam iskustva da su neki naši kvazi "stručnjaci" zapravo budale, koje su nekad nešto naučile i više ne prate promjene u tehnici i/ili zakonima ili odredbama, da li zbog lijenosti ili nedostatka profesionalnog stava prema svojem poslu, a nikad ne znaš na koga buš naišel. Zato ja volim da sam to prvo pročitam, steknem onaj dojam (nemrem reči znanje) kaj je sve regulirano a kaj nije, tak da kad dođem takvom nekakvom stručnjaku koji mi pokušava... kak ti ono veliš...? prodati muda pod bubrege?... da takvog jednog mogu prepoznati ko nestručnjaka, ko nekvalificiranu osobu kojoj se ne isplati dati povjerenje. Ili da barem mogu kolko tolko kvalificirano diskutirati s takvim stručnjakom, pa da znam zakaj je to tak kak je, a ne da bude samo ono "to ti je tak i više ne moraš znati". Mrzim kad me ljudi traktiraju ko budalu, jer znam da to nisam. Ili recimo - uglavnom nisam.  :)

Kaj se tiče arhitekata, to su baš posebna vrsta ljudi, rekao bih egocentrici, koji ne vole puno objašnjavat i diskutirat, i zato mi ne preostaje drugo nego da sam to malo proučim i da znam o čemu se radi kada mi arhitekt veli da ne smijem ono ili ovo. Ili na urbanističkom kad mi nekaj pričaju. Ja sam tip čovjeka koji mora skužiti, da li logiku ili barem odredbu koja stoji iza toga. Znam da se ponekad mora i drugačije - imati povjerenja i zatvoriti oči, ali ovdje se tak ne mora baš 100%. Dobar dio možeš sam proučiti.

Na kraju i tak nemam puno kaj reči, i na kraju sam i tak ovisan o arhitekti i onima na urbanističkom, ali barem bum spreman i nadam se da ne bum skroz pošizil od tih nekih iznenađenja. Do sad sam ih imal dosta, sada radim na tome da ih bude barem manje.

A ovo kaj dobijem BESPLATNO, to sam zatražil i dobil, i vjeruj mi, nisam puno pametniji. A i bil sam na urbanističkom, i to ne jednom, nemoj misliti da nisam, to baš nema veze sa egom i tvrdoglavošću nego sa pameti. Bio bih stvarno glup da nis tam išel pitati, nadam se da me ne smatraš za baš tak glupog. No oni mi vele da napravim idejni projekt pa mi budu onda rekli više konkretno. To onak kao rezime na kraju diskusije. Tak da sad moram malo sam kombinirati u granicama dozvoljenog i iz tog razloga proučiti kaj je dozvoljeno. Eto tolko.

Dodatak:
Ja bih se sad, nakon svih tih iznenađenja i diskusija, čak usudio tvrditi da bi svatko ko ima namjeru graditi morao barem pročitati sa razumijevanjem te odredbe u prostornom planu uređenja. Sa tim znanjem ili dojmom bu barem sve nekak lakše razumijeti i ne bu bilo baš tolko iznenađenja na putu k vlastitom domu zbog kojih možeš stvarno požiziti.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 26, 2010, 01:13:58 poslijepodne
Vi polazite od toga da delate na zemle de ni niš od infrastrukture a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) i očeš ovu rešiti i napraviti drugu il staru nadoštukati prema okolo il prema gore?Jel se kaj mejna na sitvacije po pitajnu paperov?

Baš sam nedavno naišel na Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_02_21_465.html). Tam ti piše kaj možeš "graditi odnosno izvoditi bez rješenja o uvjetima građenja, potvrđenog glavnog projekta i građevinske dozvole i/ili lokacijske dozvole."

Interesantno je Članak 2. stavak 3:
Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole može se graditi:

3. Ograda visine do 1,6 m i potporni zid visine do 1,0 m, mjereno od najnižeg dijela konačno zaravnanog i uređenog terena uz pročelje do najviše točke ograde odnosno zida;

A i Članak 3. stavak 1:
Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole mogu se izvoditi radovi na:

1. Postojećoj građevini kojima se ne mijenja usklađenost građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena niti se utječe na ispunjavanje bitnih zahtjeva;

Kao i Članak 4:
Bez lokacijske dozvole, a u skladu s aktom kojim se odobrava građenje može se pristupiti rekonstrukciji građevine kojom se ne mijenjaju lokacijski uvjeti u skladu s kojima je ista izgrađena.

Bez rješenja o uvjetima građenja, a u skladu s glavnim projektom može se pristupiti rekonstrukciji građevine kojom se ne mijenjaju lokacijski uvjeti u skladu s kojima je ista izgrađena.


Eto, to tek tolko da imaš dojam kaj se smije. Ima nekih promjena u Izmjenama i dopunama pravilnika o jednostavnim građevinama i radovima (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_05_57_1365.html), ali to je uglavnom to.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 26, 2010, 01:37:12 poslijepodne
Baš sam nedavno naišel na Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_02_21_465.html). Tam ti piše kaj možeš "graditi odnosno izvoditi bez rješenja o uvjetima građenja, potvrđenog glavnog projekta i građevinske dozvole i/ili lokacijske dozvole."

A i Članak 3. stavak 1:
Bez akta kojim se odobrava građenje i lokacijske dozvole mogu se izvoditi radovi na:

1. Postojećoj građevini kojima se ne mijenja usklađenost građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena niti se utječe na ispunjavanje bitnih zahtjeva;

Kao i Članak 4:
Bez lokacijske dozvole, a u skladu s aktom kojim se odobrava građenje može se pristupiti rekonstrukciji građevine kojom se ne mijenjaju lokacijski uvjeti u skladu s kojima je ista izgrađena.

Problem je i opet što su to sve vrlo, ali vrlo općeniti pojmovi koji ti u biti - ne govore ništa!

Logički slijed govori da pod te "uvjete", koji se ne mijenjaju, spadaju sve one stvari koje su bile bitne za izdavanje Lokacijske dozvole, i koje su u tom postupku razmatrane kao bitne i o čijoj usklađenosti je i ovisilo pozitivno rješenje za izdavanje.

No to kužim ja, i kužiš Ti: činjenica je da postoji brdo ljudi koji to ne mogu, iz kojekakvih "prirodnih" razloga, također skužiti, no ego im ne dozvoljava da to sami sebi priznaju, pa idu tumačiti i raditi na svoju ruku, pravdajući svoju samovolju usmenim izražajnim figurama koje trebaju potvrditi kako su cijelo vrijeme u gabaritima zakonskih dozvola i odredbi. I kada im to ne prođe, onda je kriva i država, i Vlada, i Jadranka, i policija, i zakoni, i inspekcije, i Dropulićka, i ona općinska banda itd itd... u biti, svi su krivi zato što je on sam - glup, i što se pravio pametan tamo gdje to nije poželjno... (najpoznatiji sindrom - "otok Vir"...).

No da se vratim on-topic; koji su to uvjeti koji se ne mijenjaju? Vjerovali ili ne, teoretski to zvuči onako da se može jako puno i jako dobro, no u praksi je to - kikiriki, jer novi objekt - ukoliko zahtijeva jaču struju, novi priključak vode sa jačim protokom itd itd - to je već izlaženje iz okvira dotadašnje Lokacijske dozvole (koja je izdana na temelju suglasnosti i točno specificiranih svojstava izdanih iz tih nadležnih tvrtki za vodovod i struju!), no ljudi o tome ne razmišljaju...

Ista je stvar sa visinom objekta, kosinom krova, tipskom ili tradicionalnom gradnjom... ljudi imaju stare temelje, oni imaju svoju 2D-veličinu, no zaboravljaju da na njima treba podići objekt točno iste visine i gabarita, te ostalih svojstava opisanih u Lokacijskoj dozvoli - ili su izašli iz važeće Lokacijske dozvole, što je najčešći "prekršaj" koji je više pravilo ponašanja negoli iznimka...

Ljudi shvaćaju, namjerno ili ne ( možeš misliti - "zabune"...), da je njihovo ograničenje najčešće samo i isključivo glede dimenzija objekta u odnosu na postojeće temelje, a da u visinu mogu dizati sedmerokatnice, zaboravljajući da time mijenjaju volumen objekta (po kojemu se plaćala Građevinska dozvola, tj. komunalna i vodna naknada), što pak znači da i opet nisu u skladu sa postojećom Lokacijskom dozvolom... zakonski gledano, za taj "izlazak" dovoljna je i promjena kosine krova, da o ostalome ne pričam... a sve to povlači za sobom kaznene odredbe.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 26, 2010, 01:38:44 poslijepodne
Ah Sleđ...
Ja se u biti slažem s tobom, samo me ti nekak baš ne želiš shvatiti. No nije ni tolko bitno.

Eto - uzajamno, i ja bih Tebi htio napisati točno isti tekst, pa da se ne ponavljamo... jasno je kaj smo htjeli i kaj hoćemo, možda koristimo samo različite riječi...  ;) ;) ;)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 26, 2010, 02:14:09 poslijepodne
Vau Sleđ! Da Ti ja nađemo neki konsenzus... ko bi reko...?  ;)

No drago mi je da se napokon razumijemo. I slažem se s Tobom da ima puuuno ljudi koji ili nisu u stanju shvatiti kaj bi trebali shvatiti, ili se samo prave glupi kao da se to njih ne tiče jer se oni uvijek vide kao neka iznimka (a tih je puno puno više). Ja sam nekak idealist pa mjerim po sebi i mislim si da ak sam ja to shvatio, da bi i drugi mogli shvatiti. Naravno da griješim, ali nemrem polaziti od toga da su drugi gluplji. To bi značilo da ja sebe smatram pametnijim i to bi značilo samo da sam prepotentan i umišljen, kaj se nadam da nisam. Ja polazim od toga da i drugi mogu sve te odredbe shvatiti kak sam i ja mogao.

To je ko ono da si nevin dok se ne dokaže da si kriv.

Ili da je svaka žena dama dok sama ne otkrije da i nije.  ^-^

Ah, da skoro sam zaboravil kaj sam još štel reć. Kunta piše u radovima na staroj kući:
a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) ...

E tu je sad valjda problem kaj u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima govore o "lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena ta građevina", a dokument s tim tadašnjim lokacijskim uvjetima kad je taj objekat građen možda niti ne postoji, tak da onda vjerojatno moraš nekaj vaditi u općini. Barem ono za 20 Kuna, ali bolje je kad se pita.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 26, 2010, 04:17:46 poslijepodne
Onda moraš prvo napraviti elaborat u kojemu će biti konstatirano zatečeno i činjenično stanje - veličina objekta, stanje, visina, volumen... na temelju toga elaborata izradit će se nekakvo početno stanje, koje će biti osnova za priznavanje svih naknadnih prava i mogućnosti...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 26, 2010, 05:35:21 poslijepodne
Ah, da skoro sam zaboravil kaj sam još štel reć. Kunta piše u radovima na staroj kući:
a kaj ak imaš kakovu staru ižu (struja,voda,odvodnja,telefon,plin,..) ...

E tu je sad valjda problem kaj u Pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima govore o "lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena ta građevina", a dokument s tim tadašnjim lokacijskim uvjetima kad je taj objekat građen možda niti ne postoji, tak da onda vjerojatno moraš nekaj vaditi u općini. Barem ono za 20 Kuna, ali bolje je kad se pita.

Misliš ak je delano prije `68 bez Građevinske?
Za spajanje na vodu i odvodnju bila je dosta nekakova potvrda z katastra.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 26, 2010, 06:45:21 poslijepodne
Misliš ak je delano prije `68 bez Građevinske?
Za spajanje na vodu i odvodnju bila je dosta nekakova potvrda z katastra.

A kaj ja znam, možda je delano i posle '68 i to bez građevinske.  :D

Samo nekakova potvrda z katastra? Eh, ta stara vremena, kak je prije bilo leeepo...
Ipak bu najbolje pitati, ali zemi sé kaj imaš od dokumentuv. Ak kaj imaš...  ;)
Valjda Sleđ ima prav glede tog nekog elaborata... A da prvo proširiš provjeriš gabarite, pa tek onda ideš delati elaborat? Od nekog poznanika stručnjaka, recimo. Hm... ???
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 26, 2010, 08:10:44 poslijepodne
Za spajanje na vodu i odvodnju bila je dosta nekakova potvrda z katastra.

Da, ali ta ti činjenica danas ne znači apsolutno ništa. Ukoliko želiš graditi novi objekt na ime staroga, onda stari mora (još) postojati, mora ga se snimiti i izmjeriti, mora se napraviti nekakva službena osnova i vidu elaborata, koji će definirati tu kuću koju želiš "ugraditi" u novi objekt...

To je 100% tako.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 26, 2010, 09:14:14 poslijepodne
Jel kaj mejna na stvari ak imaš plan star 80-100 let na teromu su vekši objekti od postoječe?

Misliš ak je delano prije `68 bez Građevinske?
Za spajanje na vodu i odvodnju bila je dosta nekakova potvrda z katastra.

A kaj ja znam, možda je delano i posle '68 i to bez građevinske.  :D

Samo nekakova potvrda z katastra? Eh, ta stara vremena, kak je prije bilo leeepo...

To ti je bilo pred cca. 10 let.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 27, 2010, 12:42:00 prijepodne
Jel kaj mejna na stvari ak imaš plan star 80-100 let na teromu su vekši objekti od postoječe?

Meni se čini da to niš ne mijenja. Bitno je kaj piše u katastru i gruntovni, a ne kakav plan ti imaš. Vjerujem da prije 80-100 let nisu postojale građevinske dozvole.
No, drago mi je kaj mene pitaš, kaj smatraš da bih ti ja na to pitanje mogao odgovoriti, ali to stvarno prelazi moje vrlo ograničeno poznavanje te materije. Ja ti i tak mogu dati samo neko moje jadno mišljenje koje i nema baš neku vrijednost na polju gradnje, tak da ti mogu samo toplo savjetovati da odeš tam k njima na urbanistički odjel i da njih pitaš. Naročito jer tvoja situacija i nije baš nekaj tipičnog. Bar se meni tak čini. Izgleda da buš moral delati tak kak je Sleđ napisal.
Citat:
To ti je bilo pred cca. 10 let.

Kaj bi ti na toj 10 let mladoj građevini išel nekaj mijenjati van postojećih gabarita? Ili je to samo ko primjer kada se moglo s nekom potvrdom iz katastra spajati objekat sa vodovodom i kanalizacijom?

No, kak bilo da bilo, prije 10 let je graditi kuću očito bil puno jednostavniji pothvat nek denes.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 27, 2010, 11:38:30 prijepodne
Jel kaj mejna na stvari ak imaš plan star 80-100 let na teromu su vekši objekti od postoječe?

Ne mijenja, no za te karte bi ti se mogel interesirati Povijesni muzej, tak da opet imaš neke koristi...  ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 27, 2010, 03:17:10 poslijepodne
Sada sam bio kod mjernika , nekin poslom i malo se interesirao za mogućnosti i uvjete gradnje. Imam u Buzinu stari gospodarski objekt koji se ne koristi,ali stoji i ne želim ga rušiti.Na upit kaj sa tim da počnem ,dobil sam savjeta.
Niš ne dirati i ne rušit,ako je takovo stanje zabilježeno vu gruntovne, a je baš tak.
Ak očete kaj delati,zovite arhitekta da vam ucrta postojeće stanje i po potrebi napravi zahtev za proširenje objekta,i kad se to se dena vu libre ,more se znova delati.Nu nikak ne porušati starinu.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 27, 2010, 03:33:35 poslijepodne
zovite arhitekta da vam ucrta postojeće stanje i po potrebi napravi zahtev za proširenje objekta,i kad se to se dena vu libre ,more se znova delati.

Kakva razlika od onoga kaj sam ja rekel - sa tom razlikom kaj to u papire nebu metal arhitekt, već geodetski ured, a za dobivanju dozvola, plaća se razlika zapremine objekata.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Svibanj 27, 2010, 03:50:29 poslijepodne
zovite arhitekta da vam ucrta postojeće stanje i po potrebi napravi zahtev za proširenje objekta,i kad se to se dena vu libre ,more se znova delati.

Kakva razlika od onoga kaj sam ja rekel - sa tom razlikom kaj to u papire nebu metal arhitekt, već geodetski ured, a za dobivanju dozvola, plaća se razlika zapremine objekata.


Hajde Sledge,noj odma na zojdne noge. Nis mislil da si ti krivo povedal,nikak. Samo sem štel potrditi da je tomu tak ,i da ni moći drugačeše.

Noj biti tak trd stolno,čovek Božji!
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Svibanj 27, 2010, 09:44:39 poslijepodne
Kaj bi ti na toj 10 let mladoj građevini išel nekaj mijenjati van postojećih gabarita? Ili je to samo ko primjer kada se moglo s nekom potvrdom iz katastra spajati objekat sa vodovodom i kanalizacijom?

Da bi se spojil na komunalije moraš imati GD,a kaj ak ju nemaš il nemreš imati?
Onda se to ovak napravilo.

Jel kaj mejna na stvari ak imaš plan star 80-100 let na teromu su vekši objekti od postoječe?

Ne mijenja, no za te karte bi ti se mogel interesirati Povijesni muzej, tak da opet imaš neke koristi...  ;D ;D ;D

Mislil sem da ne moram plačati namete za površinu tera je več tu bila/je.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 29, 2010, 02:18:55 poslijepodne
Vodič za dogradnju kuće: Od plana do olakšica

Imate li sreće da prostor u kojem živite ili namjeravate kupiti možete proširiti i nadograditi, to može biti najjednostavnije i najbezbolnije, pa i najjeftinije rješenje. No, za dogradnju ili rekonstrukciju trebat će vam gotovo svi papiri i ista procedura kao za gradnju, a ni popis nameta nije nezanemariv.

Podrazumijeva se, morate naći i pouzdanog izvođača radova te stručnog projektanta, bez kojega nemojte raditi ni unutrašnje preinake, bez obzira koliko ste uvjereni u vlastite projektantske sposobnosti. Ne biste bili prvi koji je samouvjerenost platio teškim razočaranjem u rezultat, dodatnim troškovima ili u najgorem slučaju narušenom statikom kuće.

1. Vodič kroz proceduru

Cijela procedura oko dobivanja svih potrebnih dokumenata u praksi obično potraje od tri do šest mjeseci. Potrebni su:

1. Prostorni plan

Prije svega valja provjeriti je li vaša ideja o nadogradnji u skladu s prostornim planom, odnosno hoće li se objekt nakon rekonstrukcije uklapati u provedbene mjere prostornog plana, tj. može li se takva rekonstrukcija legalizirati.

2. Lokacijska dozvola

Za objekte manje od 400 m2 ne treba lokacijska dozvola već se na osnovu idejnog projekta dobiva rješenje o uvjetima gradnje i to je jedini upravni dokument koji vam treba za gradnju takvih objekata. Za lokacijsku dozvolu za objekte iznad 400 m2 potreban vam je idejni projekt, uz to treba priložiti i suglasnost prvih susjeda koji graniče s vašom parcelom te 70 kuna takse.

3. Glavni projekt

Za objekte veće od 400 m2, nakon prvomoćnosti lokacijske, Uredu za graditeljstvo se za dobivanje potvrde glavnog projekta podnosi glavni projekt ovlaštenog projektanta, s prikazanim postojećim i novoplaniranim stanjem.

Glavni projekt sastoji se od:

* arhitektonskog projekta
* građevinskog projekta
* projekta elektroinstalacija
* projekta grijanja i ventilacije te
* projekta odvodnje i vodoopskrbe.

Pri tome treba voditi računa da se, ako kuća nije sagrađena po starom projektu na osnovu kojega je dobivena stara građevinska dozvola, treba prikazati stvarno izvedeno stanje te plan dogradnje.

Za izdavanje potvrde glavnog projekta preduvjet je i dokaz o plaćenom komunalnom i vodnom doprinosu, što će vam razrezati lokalni mjerodavni ured  (Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša) odnosno Hrvatske vode.

2. Troškovi dogradnje

Na koje neizbježne troškove treba računati prije samog početka rekonstrukcije, ne računajući samu gradnju koja je, kako kažu stručnjaci, od 600 do 800 eura po kvadratu:

1. Komunalni doprinos
2. Vodni doprinos
3. Projektna dokumentacija
4. Pristojbe i ostali troškovi

1. Komunalni doprinos - obračunava se prema razlici u obujmu, odnosno po prostornom metru (kubičnom) građevine, a plaća se samo za dodatne m3, na razliku u volumenu nakon dogradnje. Razlikuje se ovisno o području, odnosno zoni u kojoj gradite.

Komunalni doprinos može se platiti odjednom, za što se odobrava popust, ili na rate, čak do 10 godina.

Za podrume, tavane i garaže koji nisu stambeni prostori plaća se 50 posto visine doprinosa, a za otvorene bazene plaća se po kvadraturi, a ne po volumenu. Visina komunalnog doprinosa može varirati i ovisno o prosječnom prihodu po članu domaćinstva, što treba provjeriti u nadležnom uredu.

U nekim gradovima za gradnju niskoenergetske ili pasivne kuće dodatno je smanjena cijena komunalnog doprinosa, primjerice u Samoboru 25 posto odnosno 50 posto za pasivnu kuću.

2. Vodni doprinos - Uz komunalni doprinos, za dograđeni prostor morate platiti i vodni doprinos. I on se računa prema volumenu, odnosno prostornom metru (m3) objekta. Visina vodnog doprinosa razlikuje se u različitim dijelovima Hrvatske, ovisno u kojoj ste od tri zone.

A zona - Grad Zagreb i zaštićeno obalno područje mora:
Za kuću do 400 m2 plaća se 30 kuna po m3, a za veću 42 kune po m3

B zona - sva područja izvan zone A i C:
Za kuću do 400 m2 plaća se 20 kuna po m3, a za veću 28 kuna po m3

C zona - područja od posebne državne skrbi:
Za kuću do 400 m2 plaća se 7,5 kuna po m3, a za veću 10 kuna po m3

3. Projektna dokumentacija

Cijenu projektne dokumentacije saznat ćete nakon dogovora s izabranim projektantom. Otprilike cijenu možete izračunati sami jer poput odvjetnika, arhitekti i inženjeri građevine imaju određene tarife, objavljene u Pravilniku o cijenama usluga. Okvirno, idejni projekt plaća se 30 do 40 kuna po četvornom metru, a glavni projekt 90 do 120 kuna po četvornom metru.

4. Ostali troškovi

Od ostalih troškova tu je još plaćanje taksi, ako je potrebno izdavanje kopija katastarskog plana, geodetske podloge, vlasničke dokumentacije.

5. Porezna olakšica za dogradnju

Troškovi dogradnje mogu se priznati kao porezna olakšica do maksimalno 12.000 kuna godišnje.

1. Uvjet je da je stambeni prostor u vlasništvu poreznog obveznika ili supružnika, da mu je tu prijavljeno prebivalište i trajni boravak.

2. Poreznoj upravi treba priložiti izvorne račune registriranih izvođača radova, odnosno usluga i dokaz da su o plaćeni. Ne smijete sami kupovati materijal nego izvođač, koji vam mora izdati i specifikaciju ugrađenog materijala i opreme.

3. Ako je dogradnja financirana namjenskim kreditom treba predočiti preslik ugovora o kreditu i potvrdu banke o plaćenim kamatama, na koje se računa porezni odbitak.


Izvor: Pametna kuna
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Svibanj 29, 2010, 03:09:13 poslijepodne
Vodič za dogradnju kuće: Od plana do olakšica

Evo i poveznica do tog članka:
http://www.pametnakuna.hr/nekretnine/vodic-za-dogradnju-kuce:-od-plana-do-olaksica- (http://www.pametnakuna.hr/nekretnine/vodic-za-dogradnju-kuce:-od-plana-do-olaksica-)

Moram priznati da još nisam čuo za taj portal, ali mi se čini jako interesantan i koristan.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Svibanj 29, 2010, 05:49:03 poslijepodne
Je, super je, davao sam već članke od tamo, jerbo dobijam newsletter po besplatnoj pretplati na mail... no uvijek se najde dobrih stvari - nije nešto extra prestručno i preduboko, ali baš nekak dovoljno informativno za naprednije laike...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Lipanj 15, 2010, 03:14:33 poslijepodne
U "PLANU PROVEDBENIH AKTIVNOSTI PROGRAMA GOSPODARSKOG OPORAVKA" piše između ostalog:
- smanjenje ... neporeznih davanja (prioriteti: vodni doprinos...)

Sad čitam: 28. svibnja 2010: Vlada: smanjenje vodnog doprinosa, naknada za šume (http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/novosti_i_najave/2010/svibanj/vlada_smanjenje_vodnog_doprinosa_naknada_za_sume)

A ovdje (http://www.vlada.hr/hr/content/download/133241/1927993/file/1.6.%20-%2058.pdf) se vidi da je taj vodni doprinos skinut za obiteljske kuće sa 20 kn na 15 kn. To bi bilo ko u onom jednom primjeru u jutarnjem (http://www.jutarnji.hr/gradevinska-dozvola-za-kucu-u-okolici-jeftinija-od-zagrebacke-za-30-000-eura-/228167/) za kuću od 400 m2 oko 6.000 kuna uštede!


Great!


U "PLANU PROVEDBENIH AKTIVNOSTI PROGRAMA GOSPODARSKOG OPORAVKA" piše također:
- davanje preporuke JLS u vezi smanjenja komunalnog doprinosa

U Zadru su već smanjili komunalni doprinos (http://www.057info.hr/vijesti/2010-06-03/smanjenje-komunalnog-doprinosa-zamalo-palo-zbog-tablica). U jednom članku (http://www.slobodnadalmacija.hr/Biznis/tabid/69/articleType/ArticleView/articleId/104998/Default.aspx) piše da bi "u idućoj reviziji jedinice lokalne samouprave morale smanjiti komunalne doprinose za oko 23 posto." Nisam našel na koju konkretno odluku vlade se to povezuje, ali vjerujem da znaju kaj pišu.

Jel neko zna kad bi trebala biti ta revizija jedinice lokalne samouprave u Gorici?

I da li se stvarno priprema kakvo smanjenje komunalnih doprinosa kod nas?

23% nije malo. Po onom primjeru iz jutarnjeg bi to bilo čak 18.000 kuna uštede!

Znači sve zajedno 18000 + 6000 = 24000 kn !!!!

Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Lipanj 16, 2010, 12:56:35 prijepodne
SKUPLJI KOMUNALNI DOPRINOS - Komunalni doprinos za zagrebačku četvrtu zonu koja se prostire južno od obilaznice autoceste, te gornjeg dijela Medvednice, Sesveta te istočnog dijela Žitnjaka diže se sa dosadašnje 63 kune po metru kubnom izgrađenog prostora na 80 kuna. Cijena za drugu zonu ostaje ista, 135 kuna, dok će cijena za prvu i treću zonu biti smanjena. Prva zona obuhvaća širi centar grada, Trnje do Slavonske avenije, dio Trešnjevke, Maksimira, Črnomerca te manji dio Podsljemena, a komunalni doprinos manji je za 12 kuna te će iznositi 138 kuna. U trećoj zoni koja obuhvaća najveći dio Novog Zagreba, zapadni dio Podsuseda-Vrapče, Dubrave, središnji dio Sesveta te istočni dio Peščenice-Žitnjak cijena je snižena za 10 kuna i iznosi 100 kuna.
http://www.radio-kaj.hr/ (http://www.radio-kaj.hr/)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Lipanj 16, 2010, 07:51:59 poslijepodne
Ljudi, najte miješati komunalni i vodni doprinos!!

Vodni će Vlada smanjivati, jer je isti u njezinoj ingerenciji. Komunalni ne može, jer o njemu odlučuje lokalna uprava i samouprava. A ovo gore za Zagreb je komunalni dopisnos...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Lipanj 17, 2010, 07:54:03 prijepodne
Ljudi, najte miješati komunalni i vodni doprinos!!
Na koje ljude Ti to misliš?
Ko po Tvojem miješa te doprinose?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Lipanj 17, 2010, 10:04:29 prijepodne
Nitko određeno, samo upozoravam da se ne poistovjećuju dvije različite stvari, a povod za to mi je bio kuntakinteov post o poskupljenjima komunalnog doprinosa u zagrebačkim zonama dok neki pričaju o pojeftinjenjima koja najavljuje Vlada... tako da se napravi distinkcija, jer ljudi često miješaju te dvije potpuno različite stvari.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Lipanj 17, 2010, 10:08:41 prijepodne
Bez uvrede ,ali ne vidim kaj mi kao investitori ili graditelji dobivamo time ,kad platimo sve te namete. Ja tu zaista ne vidim nikakvu korist ,mislim za te novce se ipak nešto treba dobiti.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Lipanj 17, 2010, 02:48:44 poslijepodne
Pa i ne dobivamo ništa, osim još jednog mazanja očiju plitkim politikantstvom... Vlada čvrsto ostaje na svojem "kursu", sa kojega ne skreće, a taj postoji u tri oblika:

1. deklarativno smo za sve, praktično ne dajemo ništa (najpoznatija situacija: natalitet);
2. dat ćemo malu uštedu, a uzeti veliki trošak (najpoznatija situacija: puno ih je, no tu je sada smanjenje vodnog doprinosa za 25% - nakon što je isti uveden u iznbosu od 100%, jer nije postojao i ne treba postojati) - narod ima puno izreka na tu temu, o lijevoj i desnoj ruci, mala i velika vrata, prednja i stražnja strana kuće itd itd...;
3. uzet ćemo vam sve, no pritom vas i uvjeriti kako je upravo to jedini i najbolji put za vaše osobno dobro.

Meni bi ta ušteda bila cca 3500 kuna na objekt od 100.000 eura... jesu mi pomogli, zar ne? No još uvijek moram potrošiti 10.000 eura prije negoli zabodem lopatu, i to uz uvjet da imam projekt, jer će me priključci vode, struje, telefona te komunalne i vodne naknade, kao i nebrojeno puta "kalibriranje" katastarskih i gruntovnih papira (sa pripadajućim taksenim markama) u raznorazne namjene, koštati najmanje toliko...

Eh, da, sad sam se sjetio jednog povijesnog, narodskog pitanja, vrlo prigodnog u ovoj temi glede plaćanja dadžbina i tražbina:

"Kako od kurve dobiti ku*ac - kada ga i sama treba?"
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Lipanj 17, 2010, 06:20:51 poslijepodne
Bez uvrede ,ali ne vidim kaj mi kao investitori ili graditelji dobivamo time ,kad platimo sve te namete. Ja tu zaista ne vidim nikakvu korist ,mislim za te novce se ipak nešto treba dobiti.
U principu smo tolko toga već platili svojim porezom, da bi sad sve drugo morali dobiti zabadava - jer smo već unaprijed sve platili porezom.

No, dobro, oni koji grade kuću dobe samo dozvolu da se smiju prikopčati na kanalizaciju i vodovod, ako sam to dobro shvatio. S tim da i taj sam konkretni priključak još košta. Po mojem je jasno da sam priključak treba koštati, ali zakaj moram općini platiti dozvolu? To je nerazumno i koči već i tak preskupu gradnju. To bi trebalo koštati samo koji biljeg za administrativne troškove i to je sve.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Mlačanin - Lipanj 17, 2010, 08:31:15 poslijepodne
Ma očito je to samo još jedan namet koji je namjerno legaliziran,izgleda svuda. Osobno mislim da je to pljačka države,iako to ona tako ne misli i ne zove taj namet tim imenom.

Naravno to mi ništa ne pomaže. Jedino kaj mogu slobodno izraziti svoju volju ili svoje mišljenje.
Znam da država živi i stvara mogućnosti građanima od ubiranja poreza. Znam da im je to svima glavno geslo.
Znam i to a imamo svi priliku svakodnevno vidjeti na djelu tu istu državu u golemoj brizi kako da opstane. Čitam danas u novinama kako naš državljanin gosp, N.Vidošević ima izgrađeno imanje u parku prirode i kao se lijepo smije toj istoj državi,koja mu ne može ( ne želi,a ne da ne može ) naplatiti porez jer je sve po zakonu. Ta ista država,odnosno isti ti ljudi sa kojima je sjedio u saboru su donijeli takav zakon,i vjerujem još mnogo drugih ,za koje mi samo povremeno možemo doznati. Sve su si lijepo uredili i međusobno izdogovarali i sada nas ovako javno pljačkaju i smiju nam se.
A mi ostali smrtnici ,ako se drznemo nešto graditi,moramo najprije platiti harač ,jer smo se drznuli i pomisliti graditi .
Pitam se gdje mi to gradimo?
Dali to izgrađeno možemo odnijeti nekuda ili to ostaje na toj zemlji?
Ma pitam se sto pitanja na koja se znaju odgovori.

Od prve se lopate ili štihaće plaća pdv na sve materijale koje trebamo i do zadnjeg crijepa ,pokrene se kompletno kolo koje se vrti gotovo cijeli život ,sa svakom kućom koja se počne graditi.
Ali to nije dovoljno,treba još.Siguran sam da bi nekom normalnom politikom ili zakonom o građenju bilo puno više legalnih objekata i poticala se stalna dogradnja i poboljšanje uvjeta življenja uz primjenu svih novih dostignuća.

Ovako sve se radi preko koljena i naravno jako dobar lov u mutnom.

Prvenstveno sve glavate gospode,koja si riktaju zakone i prava,a mi moramo sve to platiti kroz poreze i harač kojem nema kraja.
Kad platim struju ili plin ,plaćam to cijeli život, generacijama je osiguran stalan prihod za svakog distributera.Tako je za svaku komunalnu uslugu. Uostalom sve je poznato
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Lipanj 21, 2010, 04:39:49 poslijepodne
Evo nekoliko kataloga tipskih i inih projekata, pa da se malo zabavljate pregledavanjem, možda dobijete i pokoju ideju... prvo su dva kataloga tipskih projekata domaće tvrtke DomProjekt, koja uglavnom radi montažne objekte:

Dom Projekt - Projekti kuća l, ll ( katalozi - Knjiga I i ll ), download:

http://rapidshare.com/files/332594666/Dom_projekt.part1.rar (http://rapidshare.com/files/332594666/Dom_projekt.part1.rar)
http://rapidshare.com/files/332621523/Dom_projekt.part2.rar (http://rapidshare.com/files/332621523/Dom_projekt.part2.rar)

Tu je malo interesantnija i za download zahtjevnija opcija češke tvrtke Styl, koja svojim uratkom "Domovi sa stilom – 360 dizajna samostojećih obiteljskih kuća" daje prezentacije gotovih projekata obiteljskih kuća, bungalova i drugih objekata u 3D projekcijama, uz moguć ispis!

(http://img96.imageshack.us/img96/6783/domovisastilom.jpg) (http://img96.imageshack.us/i/domovisastilom.jpg/)

http://rapidshare.com/files/72845767/domy_styl.zip (http://rapidshare.com/files/72845767/domy_styl.zip)
http://rapidshare.com/files/72968957/domy_styl.z01 (http://rapidshare.com/files/72968957/domy_styl.z01)
http://rapidshare.com/files/72976645/domy_styl.z02 (http://rapidshare.com/files/72976645/domy_styl.z02)
http://rapidshare.com/files/72990720/domy_styl.z03 (http://rapidshare.com/files/72990720/domy_styl.z03)
http://rapidshare.com/files/72996753/domy_styl.z04 (http://rapidshare.com/files/72996753/domy_styl.z04)
http://rapidshare.com/files/73051409/domy_styl.z05 (http://rapidshare.com/files/73051409/domy_styl.z05)
http://rapidshare.com/files/73056676/domy_styl.z06 (http://rapidshare.com/files/73056676/domy_styl.z06)
http://rapidshare.com/files/73078160/domy_styl.z07 (http://rapidshare.com/files/73078160/domy_styl.z07)

Pa nakon što uspijete sve skinuti, uživajte, kombinirajte, sanjajte...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Lipanj 26, 2010, 12:11:23 poslijepodne
Gotovo zaustavljen promet nekretninama

U ovom trenutku našeg življenja mnogo toga čekamo jer su najavljene različite mjere koje bi nas trebale dugoročno rasteretiti onoga što do sada nije valjalo. Jedna od tih mjera je i prijedlog što sve treba biti podvrgnuto oporezivanju. Tako smo stigli i do onog poreza koji se odnosi na promet nekretninama, ali i do toga tko sve treba plaćati porez na imovinu.

Primjerice, ako imaš jedan stan, postoji mogućnost da porez plaćaš na onaj drugi, koji kaniš kupiti ili si to već učinio. Porez na vikendice ili kuće za odmor ili apartmane od samo jedne sobe, priča se, također bi bilo nešto što će se morati dodatno plaćati. Koji će biti kriteriji za ubiranje tih poreza još se ne zna, ali će se vrlo brzo saznati. Što je to što u ovom trenutku možemo planirati a da nas ne zaskoči neka promjena u zakonu? Gotovo ništa.

Tko zna što će se dogoditi u sljedećih nekoliko mjeseci? Hoće li plaće ostati takve kakve jesu ili će se ukinuti topli obrok, prijevoz i, šta je najtragičnije, povećanje od 0,5 posto na svaku godinu staža. Onima pred mirovinom to bi bilo i do četvrtine plaće manje pa ako je plan kupiti nešto za što će se mjesečno skidati tisuću i toliko kuna i još se može preživjeti, dođe do promjene zakona i baš ti toliko plaća bude manja i više se teško može računati s preživljavanjem.

Vratimo se tržištu nekretnina. U protekloj godini rezultati djelatnosti posredovanja u prometu nekretninama bili su izrazito loši. U odnosu prema godini prije ostvareno je tek 58 posto prodaje. Kraj 2009. godine pokazuje najgore moguće kada je prodaja nekretnina u pitanju. Bilo je manje svega, manje prodaje, manje prijavljenih nekretnina za plaćanje poreza, manje uplata u državni proračun.

Sjećam se one priče o austrougarskim zakonima kada je u pitanju školstvo. Aktualizirana je 1991. godine a primjenjiva na sve one zemlje koje su nekad bile u sastavu austrougarske. Svi oni koji su bili zainteresirani a bili su s navedenog područja, imali su pravo na besplatno školovanje. Tako je dio mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine završio medicinu u Beču, drugi su završili ekonomiju u Grazu.

Tržište nekretnina je zasićeno, doba kada se prodavalo sve a vidjela se tek livada na kojoj će nešto biti izgrađeno je prošlost. Loša kvaliteta stanova, biranje između stare i nove zgrade u korist stare, izjednačavanje cijena prvih i drugih, nesigurnost poreznog sustava... Puno toga može se napraviti i s postojećim zakonima, brže, efikasnije, bez dodatnih zareza i sličnih zavrzlama koje odgađaju naplatu i tako smanjuju punjenje kašica na svim nivoima. Poštujmo ono što imamo.

 
Izvor (Glas Slavonije)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: shaka zulu - Lipanj 26, 2010, 01:01:57 poslijepodne
Gotovo zaustavljen promet nekretninama
...Vratimo se tržištu nekretnina. U protekloj godini rezultati djelatnosti posredovanja u prometu nekretninama bili su izrazito loši. U odnosu prema godini prije ostvareno je tek 58 posto prodaje. Kraj 2009. godine pokazuje najgore moguće kada je prodaja nekretnina u pitanju. Bilo je manje svega, manje prodaje, manje prijavljenih nekretnina za plaćanje poreza, manje uplata u državni proračun.

A kaj bi oni šteli?
Jena "agencija" z Gorice nit izlazi na teren pokazati kaj prodava,nit pregovara o cene (osim z "ozbilnem kupcem"-fraza z oglasnika,mam ti pove z kem posla imaš),nit dava informacije o nekretnine (brč,vlasnik,posednik)...
Do bu kupil od nje,bilokaj (špenadlin,zihericu,čisti hrvacki zrak,"pogled"...),bez ovoga trojega!?
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Lipanj 26, 2010, 05:41:38 poslijepodne
Do bu kupil od nje,bilokaj

To je njihov problem... no sudeći koliko kod nas ima jelena, sigurno buju stajali i u redu!
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: kramer werke - Studeni 09, 2010, 11:17:55 poslijepodne
pozdrav
Dobra tema,dosta korisnih informacija
Mozete li mi preporuciti kojeg dobrog arhiktektu u GoRici ili okolici
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Studeni 10, 2010, 11:15:54 prijepodne
Zakaj mora biti iz Gorice? Za dobar projekt ljudi naručuju iste i sa drugih kontinenata, a u Zagrebu ima brdo vrhunskih arhitektonskih studija.

Naravno, ovisi i od kakvog materijala misliš graditi, jer ima i dosta studija koji su specijalizirani za određene tipove gradnje i vrste materijala. Ja ću graditi kuću od Ytonga - i arhitektonski ured mi je "Magnituda projekt" iz Sigeta (Novi Zagreb), i bave se isključivo Ytongom! Ima i studija koji su specijalizirani i za druge materijale, poglavito drvene kuće, no najčešće su "univerzalni"... a to znači, dobri kao i "univerzalna cjelogodišnja" auto-guma... svi će se primiti svačega, samo da zarade, no koliko je to dobro, i na kojoj sitnici će se pokazati kao loša odluka, ostaje tebi na igru na sreću...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Zagorec BP - Studeni 22, 2010, 02:34:21 poslijepodne
Moja kuća je niskoenergetska (NEK - Ytong) i projektirala ju je "Magnituda" iz Novog Zagreba. Odlični ljudi, mada oni imaju ekskluzivno pravo na takve projekte - mislim na tipske projekte od tog materijala koji se mogu kupiti u paketu.

No, kasnije sam naćuo da sam mogao ubrzati papirologiju na općini (ured za urbanizam) da sam projektirao preko izvjesne projektantske kuće u Velikoj Gorici (ali tada ništa od tipske kuće ili tipska kuća da , ali u vjetar s novcima koji su u paketu za projektiranje te kuće). Ovo su samo glasine, ali gdje ima dima, ima i vatre. Referent koji me je uredno zavlačio je bio izvjesni Plodinec Mladen, koji je umro pa su se stvari malo ubrzale nakon toga i srećom sam već u kući preko godinu i pol dana (osim 10 dana izbjeglištva za vrijeme zadnje poplave - 78 cm vode u kući). 8)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Studeni 25, 2010, 10:57:14 prijepodne
Apsolutno sve kaj veliš je točno, i sve se odnosi i na mene.

Moji arhitekti su isto Magnituda-Projekt, kuća je tipski model Diana sa mojim manjim preinakama (preraspored nekih prostorija iznutra, i produženje objekta po dužini za 1 metar).

Ljudi iz Magnitude su stvarno super, no kako je Murphy sa svojim zakonima izuzetno točan, tako su se mijenjale postavke i kroz vrijeme - kada su mi pasali krediti, izvjesni i pokojni Mladen Plodinec me zavlačio, čekao sam samo lokacijsku kod njega preko 18 mjeseci (iako je i tada u zakonu bio rok od 30 dana).

Kada sam je konačno dobio, vremena su se pogoršala, nastupile su krize i recesije, krediti su poskupjeli za ogroman postotak - onda mi se nije isplatilo ići u gradnju (i to još uvijek traje). Prolongirao sam valjanost svih stavki i pravomoćnosti lokacijske dozvole na dvije godine, i to još uvijek traje, a gradnju i bolje dane ne računam prije proljeća-ljeta 2012.-e. Ovako mi je stanovanje 4x jeftinije negoli da sam sada u svojoj kući. Nije idealno, ali nije baš ni loše, družina doma je zadovoljna. Zemlju nitko odnijeti neće, papiri nebuju požutjeli, samo da je zdravlja.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Zagorec BP - Studeni 25, 2010, 03:55:25 poslijepodne
Valjda ne budu požutjeli. Ja sam jednu građevinsku dozvolu vadio između 1990. i 1993. Oko tri i pol godine, a onda su se uvjeti kreditiranja i zarade (rat) strašno pogoršali i eto, umjesto u Zagorju živim u Turopolju (ako je Ribnica Turopolje, a možda je to ipak Posavina), strpljeni - spašeni.
 8)  ;D
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Bilaj - Studeni 25, 2010, 04:02:09 poslijepodne
ako je Ribnica Turopolje, a možda je to ipak Posavina

Skoro pa je primorska hrvatska bila :-)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: kuntakinte - Prosinac 05, 2010, 02:26:27 poslijepodne
Referent koji me je uredno zavlačio je bio izvjesni Plodinec Mladen,..

Sa sreča kaj za tu dobu nisi bil podstanar v svem stanu kak mega kuma kum.  ;D
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Zagorec BP - Prosinac 06, 2010, 05:46:43 poslijepodne
Podstanar u svom stanu?
Pa zapravo kad sam išel graditi hižu, prodal sam stan i bil podstanar još leto i pol f njemu.
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: Sledgehammer - Prosinac 06, 2010, 08:48:20 poslijepodne
Tak i ja, kad sam išel kupiti zemlju, prodal sam stan u Zagrebu i još leto dan bil podstanar u njemu...
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: kuntakinte - Siječanj 23, 2011, 12:13:36 prijepodne
Zato postoje stvari koje se zovu "Uvjeti gradnje", i jedna su od odličnih stvari zato jer koštaju daleko najmanje u cijelom sranju zvanom gradnja (20 kuna biljega), a mogu ti uštedjeti desetine tisuća kuna... odeš sa svojim katastarskim izvatkom i zatražiš uvjete gradnje, za dva-tri tjedna dobiješ doba veeeeliku kovertu sa svim odrednicama i gabaritima u kojima ti se kuća može graditi na tvojoj zemlji - od oblika, strešnosti, postotku veličine u odnosu na parcelu, visine, nagiba krova, stila...

De se more podiči zahtev i kam se to predava?
Ovdje imaš dokument  (http://www.gorica.hr/sites/default/files/ZahtjevPodaciOUvjetimaUredjenjaProstora.pdf)(zahtjev) koji moraš ispuniti, i koji predaš zajedno s kopijom katastarskog plana čestice i s 20 Kn biljega u općini na prizemlju soba broj 1 šalter broj 1. Dama koja će to primiti od tebe zove se Goranka.  :)

Onda jel posedovni list i 20 kuna il kopija plana i 20 kuna?

Ono,ziher,nit su penezi nit su informacije;skoperano-skrižano-podcrtani GUP.To je štorija za izgrađeni tal Grada.
A za neizgrađeni dobiš isto to samo kaj ovaj GUP kaj je sad formalno-pravno na snage više nebu isti za to područje da Barišič,konačno i ako, posle dve lete zvadi z "fioke" novi,kaj ga je "pokojni" Picula još dal na raspravu a ovi ga mrle kak da bi drek z cipele omikal.Most se išče optimalna valorizacija za hadezejove jabučnake...

Tjorak.

Ali...

Ak trebate "Uvete" za Županiju,znači;općine Kravarsko i Pokupsko i jopčinu Jorle,onaj vam Zahtev ne vredi (ak vam ne pregledaju čez prste) i treba vam 40 kn bilegov a ne 20.Kopija plana je klasika v "osnovne opreme".
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: BobRock - Siječanj 24, 2011, 09:52:28 prijepodne
Ono,ziher,nit su penezi nit su informacije;skoperano-skrižano-podcrtani GUP.
A kaj nis bil rekel (http://www.forumgorica.com/cuspajz/gradnja-obiteljske-kuce/msg16874/#msg16874)?
Samo - ti si još i puno dobil, meni je samo skoperano i skrižano, ali niš podcrtano. Podcrtavat sam moral sam.  ;)
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: kuntakinte - Siječanj 24, 2011, 08:13:22 poslijepodne
Ak trebate "Uvete" za Županiju,znači;općine Kravarsko i Pokupsko i jopčinu Jorle,onaj vam Zahtev ne vredi (ak vam ne pregledaju čez prste) i treba vam 40 kn bilegov a ne 20.Kopija plana je klasika v "osnovne opreme".
Nadopuna;
Soba 207

Ono,ziher,nit su penezi nit su informacije;skoperano-skrižano-podcrtani GUP.
A kaj nis bil rekel (http://www.forumgorica.com/cuspajz/gradnja-obiteljske-kuce/msg16874/#msg16874)?
Samo - ti si još i puno dobil, meni je samo skoperano i skrižano, ali niš podcrtano. Podcrtavat sam moral sam.  ;)

A kaj morem kad sem neveruvani Tomo...  ;D
Morem ti reči da sem jako razočaran...Ono kaj je pred pet let bilo građevinsko sad mi je poloprivredno a zona gradnje staja baš na mem.Još se uzdam na druge strane v Zonu rekreacije ali i to je na steklenemi noga...  ???
Naslov: Odg: Gradnja obiteljske kuće
Autor: kuntakinte - Lipanj 03, 2011, 11:36:39 poslijepodne
23.5.2011
Društveno poticajna stanogradnja-
Iskoristite pogodnost za kupnju stana ili gradnju obiteljske kuće uz poticajna sredstva Republike Hrvatske


Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama prema Programu POS-a u suradnji s odabranim poslovnim bankama potiče kreditiranje fizičkih osoba državljana Republike Hrvatske koji prvi put stječu nekretninu ili nemaju u vlasništvu odgovarajući stan ili kuću.

PREDUVJETI KREDITIRANJA:
1. Vlastito zemljište
2. Rješenje o uvjetima građenja
3. Kreditna sposobnost

GRADITE UZ NAJPOVOLJNIJE UVJETE KREDITIRANJA!!!!
1. BEZ JAMACA I UČEŠĆA
2. ROK OTPLATE DO 31 GOD.
3. KAMATA OD 3,9% DO 4,5%
4. ZALOŽNO PRAVO NA ZEMLJIŠTU
ILI ZAMJENSKOJ NEKRETNINI
5. SIGURNA REALIZACIJA PROJEKTA

Više informacija možete vidjeti na  www.apn.hr (http://www.apn.hr)
http://www.klinca-sela.hr/ (http://www.klinca-sela.hr/)