Svakidašnje teme > Odgoj i obrazovanje

Izrabljivanje djece u OS "Eugen Kumicic"

(1/9) > >>

mama:
Dana 23.10.2009. u spomenutoj skoli organizirana je radna akcija u kojoj sudjeluju svi ucenici, a odnosi se na bojanje zidova ucionica skole, te istoga dana djeca nece imati nastavu. Ovo je vec treci puta ove skolske godine da djeca bojaju (vanjske zidove, drvene police unutar skole, a sada i sve ucionice) i jos bi trebali financijski sudjelovati u nabavi boja... Kao roditelj, nemam nista protiv timskog rada u ucionicama, ali prioritetno u svladavanju nastavnog gradiva, a ne naustrb nastave. Osobito nakon ovog poduzeg vikenda koji je iza nas... pa u ponedjeljak nakon dugog vikenda - Dan kruha, pa jucer skracena nastava... i sad jos ovo. A ovo je polugodiste vec napola gotovo...

Stjepan:
Ako djeca žele ukrasiti zidove svoje učionice onda bi njih trebali prebojati za to ovlašteni majstori koji bi pripremili i kvalitetnu podlogu za dječje izražavanje tako da bi dio zida pripremili za dječje bojanje. Ako djeca bojaju dotrajale zidove i obavljaju klasične soboslikarske radove onda je to izrabljivanje.

Postaviti pitanje gradonačelniku i pozvati novinare da 23.10. snime radnu akciju tako da javnost bude upoznata s time što se zapravo radi.

plemenitashica:
Odavno sam na forumu predlagala da roditelji obrtnici DOBROVOLJNO odrade rukama, materijalom i novcem uređenje prostora gdje NJIHOVA djeca borave. I naravno da im ta ista njihova djeca pomažu.
Oni koji nisu obrtnici ili neka doniraju sredstva ili neka odrade skupa sa djecom neke poslove. Jedan bude farbal, drugi bude popravljal prozore, treći krov, četvrti keramičke pločice, peti ogradu, šesti sustav grijanja, sedmi ogradu oko škole, osmi plafon u dvorani, deveti bu napravil golove i koševi itakodalje.

Uopće ne vidim ništa loše u tome da djeca pobojaju i police, i vrata od zahoda, i zidove učionice. To se zove nastava, koja nije štrebanje iz udžbenika, nego je korisna stavka, u kojoj doma niti sudjeluju niti igdje drugdje, niti će biti u mogućnosti naučiti, osim ako se ne budu školovali za to.

Jedino što mi ovdje fali, ali zato jer nije rečeno, a ne zato jer ne postoji  -  tko je vođa projekta i tko će zapovijedati poslovima.

Nismo bogato društvo, nemamo novca niti za plaće i penzije, a uređenje škola, ustanova, kazališta, kulturnih zgrada, knjižnica, i mnogo toga drugoga propada, djeca i mi živimo i radimo u vrlo loše uređenim, gotovo „socijalističkim“ zdanjima.
Moramo si sami pomoći.

Međutim, znam već kaj budu roditelji rekli – kaj je tebi, pa ja plaćam prirez, ja plaćam u ovoj državi sve što me zatraži, da ne bi još i školu ili vrtić farbal.
Ionako smo otuđeni, ne poznajemo se, zakaj se ne bi i na taj način upoznavali i družili, i međusobno, a i sa svojom djecom.

A nastava ne bude kasnila, djeca budu itekako ispitana i ocijenjena.
Bolje da su korisni i da se takvima sami osjećaju, nego da imaju skraćenu nastavu ili da spajaju dane, a onda doma zure u računala, vise na facebooku ili MSN ili gdje već.

Pozdravljam akciju, i bilo bi super kad bi i ostali ravnatelji pokrenuli takve i slične akcije u ostalim školama.

Naslov ove teme je zločinački – o kakvom se izrabljivanju ovdje radi? >:D

Stjepan:
Ja sam već odradio x akcija dobrovoljnog rada i iz iskustva znam da se takve akcije uvijek svedu na mali broj pojedinaca koji stvarno nešto rade, a ostali se ne odazovu ili smetaju jedno vrijeme dok ne odu. Čak su i u našim mjesnim odborima, gdje se dugi niz godina prakticirao dobrovoljni rad, prestali s time jer je to jednostavno postalo neučinkovito.


--- Citat: ---Odavno sam na forumu predlagala da roditelji obrtnici DOBROVOLJNO odrade rukama, materijalom i novcem uređenje prostora gdje NJIHOVA djeca borave. I naravno da im ta ista njihova djeca pomažu.
Oni koji nisu obrtnici ili neka doniraju sredstva ili neka odrade skupa sa djecom neke poslove. Jedan bude farbal, drugi bude popravljal prozore, treći krov, četvrti keramičke pločice, peti ogradu, šesti sustav grijanja, sedmi ogradu oko škole, osmi plafon u dvorani, deveti bu napravil golove i koševi itakodalje.
--- Kraj citata ---

Ostali koji nisu obrtnici ne mogu popravljati prozore ili krov ili stavljati pločice ili popravljati sustav grijanja ili plafon u dvorani. Ja ne želim da tamo gdje djeca borave radove obavljaju nekvalificirani radnici jer to utječe na sigurnost te djece. Kad se sutra sruši viseći strop u učionici kojeg su stavljali majstori amateri što ćete onda reći?

Nekvalificirani roditelji mogu pomoći kod radova koji ne utječu na sigurnost.

Na žalost, akcije tipa Družba Pere Kvržice ne prolaze više u našem društvu.

U ovom slučaju se ne govori o tome o akciji gdje će roditelji s djecom nešto raditi već će samo učenici nešto raditi. To je u redu ako je to u okviru njihovih mogućnosti i zadovoljava neke norme sigurnosti.

Tur:
Gospođo pa najte poslati dete na radnu akciju i to je to.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju