Autor Tema: Promet  (Posjeta: 295457 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Promet
« Odgovori #255 : Listopad 21, 2010, 09:56:35 poslijepodne »
Biciklisti su poseban problem, jer se - kao prvo - prodaju bicikli bez osnovnih uvjeta za sudjelovanje u prometu u skladu sa zakonima... tu prvenstveno mislim na nedostatak svjetlosnih uređaja, koji su obveza na biciklu, i to bijelo svjetlo naprijed (koje daje svjetlosni snop, a ne kojekakve migalice ili mačje oči sa bijelim odsjajem), te jedno aktivno crveno svjetlo koje odozada označava poziciju (isto ne mačje oko).

I za to je kazna 300 kuna - sada zamislite kako bi se čudili da vam dijete dođe doma i veli da mu je policija odredila kaznu od 500 kuna za nenošenje kacige, i još po 300 kuna za nedostatak svakog svjetla na biciklu, a vi se onda pravdajte "da ste takav bicikl kupili"... a to nije izgovor...

Nekada, za vrijeme Juge, nije bilo moguće kupiti bicikl bez opreme, člak se trebalo imati na popularnim Ponyjima i torbicu sa alatom, koja je najčešće bila obješena sa stražnje strane sica ili bočno na gepeku odozada...



Može kazna ,ali ne kupcu nikako. Kazna za uvoznika i prodavaća , i to pod obavezno. I još kazniti državni inspektorat kad ne reagiraju zakonom na vrijeme.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #256 : Listopad 21, 2010, 10:36:17 poslijepodne »
Zašto ne i kupcu?? pa i za njih vrijede prometni zakoni, kao i za pješake. Ne trebaš biti vozač da bi imao obvezu poznavanja zakonskih doredbi koje te se tiču - zato se prometne odredbe i osnove uče još od prvog razreda osnovne škole.

To što si kupio bicikl bez nekih obveznih dijelova, ne znači da je to "plug and play" sistem. Zato su bicikli jeftini - da bi onda do prave cijene došao dodatnim ulaganjima u opremu, koja se isto nudi, samo je nitko ne gleda.

Slažem se i za inspektorat, no oni tu nemaju neku krivicu. Kupljeni "goli" bicikli postoje zato da onda jeftinije možeš ulagati u opremu po izboru, da neke stvari, koje želiš kvalitetnije i drugačije, ne plaćaš dva puta.
« Zadnja izmjena: Listopad 21, 2010, 11:29:12 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #257 : Listopad 21, 2010, 11:11:41 poslijepodne »
Na radiju su prekinuli prenos Dinama da bi rekli da se nekakov lik na autoceste oko Zaprešiča vozi v kontra trake...Il smeru...  :P

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #258 : Listopad 21, 2010, 11:20:02 poslijepodne »
Možeš ti Sleđ pričati o zakonima i marketinškim trikovima do sutra, al bitno je kak se sve to provodi i funkcionira u praksi. Univerzalne gume, odlične po snijegu, savršene i ljeti. Bicikli bez svjetala se voze po biciklističkoj stazi tu u Gorici, viđam svaku noć, sumnjam da je itko od njih ikad kažnjen, inaće bi se takva praksa tih biciklista promjenila. Čak se i kod aerodroma gdje je sve puno policije vozikaju po mrklom mraku bez svjetala, nitko ih ne ferma pol posto, kamo li da bi im kaznu naplatio.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #259 : Listopad 21, 2010, 11:33:21 poslijepodne »
Uvijek mi je fascinantno kako ljudi, punoljetni i jako pametni, sve znaju i sve mogu, ne znaju ništa što se tiče njihovih stavova, loših navika i sličnih stvari, ali znaju sve što bi DRUGI trebali, dok ne znaju ništa što bi SAMI trebali?? Za sve i svakoga znaju sve, a za sebe - ništa? I kako bi korao biti glup čovjek da puši takve spike?

Tko bi ti trebao reći da se ponašaš po zakonu? Treba li ti, sa toliko godina života, nekakav uzor, netko tko će ti čitati zakon kao mama klincu priču pred spavanje?? O čemu pričaš?

Princip je vrlo jednostavan, iliti, kako bi rekli stari Latini - ignorantia iuris nocet. Vrlo jednostavno.
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Kokolino

  • Učim se pisati
  • **
  • Postova: 38
  • Karma: +0/-0
Odg: Promet
« Odgovori #260 : Listopad 22, 2010, 12:03:01 prijepodne »
Ti misliš da si nekaj rekel, al zapravo nisi rekel nikaj jer da si nekaj rekel to bi i rekel, a ne porekel. Ovak mi zvuči tvoj prvi dio posta. :) I uopće nije važno kaj piše v zakonu jer ljudi općenito ne znaju kaj piše, znaju samo ono kaj se provodi. A zašto se zakon ne provodi, za to je kriva policija, a ne građani. I naravno da će ljudi ići linijom manjeg otpora, to je naprosto u genima. Evo ti jedan moj primjer. Ja iznajmljujem stan i imao sam provalu. Dođem ja tamo, mi svi skupa, policija, moji podstanari i ja. Ja sav zabrinut, razmišljam kak ću sad popraviti razvaljena vrata, a policajac mi priđe i kaže da ne brinem i da me neće prijaviti što držim podstanare. A ja sav šokiran jer uredno plaćam porez i prijavljujem podstanare. kažem to policajcu, a on sav šokiran meni da ne može vjerovat jer nitko ne prijavljuje podstanare. I onda se ja osjećam ko budala.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #261 : Listopad 22, 2010, 01:57:34 prijepodne »
Ti misliš da si nekaj rekel, al zapravo nisi rekel nikaj jer da si nekaj rekel to bi i rekel, a ne porekel.

Bi volio da si i sam možeš protumačiti kaj si rekel?

Ovak mi zvuči tvoj prvi dio posta. :)

Operi vuha! Da ti zvuči drugačije!

I uopće nije važno kaj piše v zakonu jer ljudi općenito ne znaju kaj piše, znaju samo ono kaj se provodi.

Ono kaj piše u zakonu je jedino važno, jer ako neki razlog ne možeš prodati na sudu kao valjan, onda on i ne valja. I glupo se pravdati njime, ako isti ne vrijedi. Jel se možeš na sudu pravdati "znate, nitko se ne veže pojasom, pa nisam ni ja... ili svi se voze k'o luđaci, pa sam se tako vozio i ja?"

Ne možeš? Onda nije važno kaj ljudi misle...

A zašto se zakon ne provodi, za to je kriva policija, a ne građani.

Ma nemoj. Pa ne provodi policija zakone u tom smislu - već u smislu prisile i represije za one koji sami ne poštuju zakon. Zakoni ne postoje zbog policije, već zbog građana koji ih trebaju poštovati - a policija samo kažnjava prekršitelje zakona (u skladu sa zakonom, to je provođenje zakona sa policjjskog gledišta). Ako misliš da se ne trebaš držati zakona dok te netko ne kažnjava, onda si u krivu.

Zakoni su besplatni i javni - baš zato da svatko može i mora biti upoznat sa njima. I dužnost je građana da se drže zakona - tu policija nema veze sa time.

I naravno da će ljudi ići linijom manjeg otpora, to je naprosto u genima.

Nemaju veze geni. Ali ima odgoj i svijest. I kazne koje te odmah preodgoje.

Evo ti jedan moj primjer. Ja iznajmljujem stan i imao sam provalu. Dođem ja tamo, mi svi skupa, policija, moji podstanari i ja. Ja sav zabrinut, razmišljam kak ću sad popraviti razvaljena vrata, a policajac mi priđe i kaže da ne brinem i da me neće prijaviti što držim podstanare. A ja sav šokiran jer uredno plaćam porez i prijavljujem podstanare. kažem to policajcu, a on sav šokiran meni da ne može vjerovat jer nitko ne prijavljuje podstanare. I onda se ja osjećam ko budala.

Tvoj primjer ne znači apsolutno ništa.
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 07:06:51 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Promet
« Odgovori #262 : Listopad 22, 2010, 08:00:01 prijepodne »
Zašto ne i kupcu?? pa i za njih vrijede prometni zakoni, kao i za pješake.


Ne slažem se s tobom , jer mislim da to nije stvar kupca. Pokušat ću objasniti zašto.
Svi se rado pozivamo na uzorne zapadno evropske zemlje,  koje su davno uredile svoje zakone i danas je mnogo stvari kod njih sasvim normalno. Zar mora netko stradati, poginuti da bi se nešto pokrenulo?
Zar se automobili danas prodaju kao bicikli? Baš i ne.
Znam da sve zvuči kao utopija, ali država i službe koje i postoje zbog sigurnosti ljudi, trebaju raditi svoj posao. Ako na biciklu treba biti propisana oprema, proizvod bez te opreme ne smije se uvoziti u zemlju, i tu je kraj. Treba natjerati proizvođače da  ne rade poluproizvod, može ali ne recimo za našu zemlju.
Zar je to teško?
Ali da, zaboravio sam, tko bi onda primao nagradu za ilegalni uvoz??
Svjestan sam ja kakovih posljedica i problema sve to povlači za sobom, o da. Ali jednom treba početi sa uvođenjem reda i poretka. Ne treba uvijek sve ostavljati za neka druga vremena.
Postoji propisana oprema koja mora biti na biciklu, i bez nje ne smije biti takovih u trgovini. A sada uđeš u trgovinu, nema blatobrana, kočnica , izgovor da je to brdski bicikl. Dobro , neka je stavi ga na auto i u brda pa se tamo vozi.
U redoviti ili svakodnevni promet ,ne možeš voziti bicikl bez opreme. Kad se to zna i želi se primijeniti , nema problema.
Nekada se bicikl smatrao pravim prijevoznim sredstvom, imali su svoje registracijske pločice, maltene kao automobil.
Kada se prodavao, kao kad prodaješ danas auto, odjava, prijava, porez…….
Hoću reći da je bilo reda , kakvog takvog, i ne vidim razloga da ga i danas ne bude.
Ali ne , to nije dobro za slobodu ljudi, nikako. Više prava i brige ,poklanja se danas za mačke i pse nego za ljude. Koliko samo danas sve te udruge dobivaju dotacija od države za svoja djelovanja i « jalovi» rad (moje mišljenje).
Puno toga se propušta bez kontrole, zatvaraju se oči zakonodavca i državne uprave , pod smiješnim izgovorima, a zašto?
Ali ako ovako nastavim, evo sto novih tema.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline ivana_vg

  • Iskusni član
  • ****
  • Postova: 252
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Promet
« Odgovori #263 : Listopad 22, 2010, 01:22:17 poslijepodne »
Ajme, ljetne i zimske gume.........već dugo nisam čul za to. :) Mislim da je naše podneblje preblago i nema velikih ni zimskih ni ljetnih ekstrema da bi ljetne i zimske gume bile neophodne. Ja, ali i skoro svi koje znam, furaju univerzalne gume. Još mi se nikad nije dogodilo da prokližu po kiši i snijegu pri brzini prilagođenoj uvjetima. Smatram ih daleko najboljim izborom.
slažem se.
a mogu  i ljetne biti super,ako imaju minimalno 4 mm profila i ako su  ful  mekane.
 Mi imamo na autu  otkad  postoji samo cjelogodišnje(kupila pred  jedno  8 mjeseci nove), koje su mekane  i bez  problema idu kroz duboki snijeg. Proklizavanja nema i sve super.
Za razliku  od nekih   smeće zimskih kad dok padne  mali snijeg već neki auti zaglave  ,i onda se mogu samo slikati.
U zakonu  ne stoji da su obavezne zimske,  piše  ili zimske ,ili  cjelogodišnje ,ili ljetne sa minimum 4 mm profila.
Dok se zakon ne promijeni,a neće jer živimo u banana  državi,  ja zimske ne kupujem  ,jer nemam ni novca na to,a nisu mi ni potrebne jer ne živim  u  Lici i Gorskom kotaru.
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 01:25:03 poslijepodne ivana_vg »

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #264 : Listopad 22, 2010, 01:47:43 poslijepodne »
Svi se rado pozivamo na uzorne zapadno evropske zemlje,  koje su davno uredile svoje zakone i danas je mnogo stvari kod njih sasvim normalno.

Hoćeš li reći da kod njih ne možeš kupiti bicikl bez potpune opreme??

Jel shvaćaš zašto se najčešće prodaje bicikl bez opreme - to sam objasnio, no ti opet...?

Zar mora netko stradati, poginuti da bi se nešto pokrenulo?

Kakve to veze ima sa biciklima? Pa ljudi ginu na biciklima stalno, i službeni podataka iz reklama za sigurnost prometa ti veli da je 50% poginulih u prometu iz redova pješaka i biciklista. Ne sumnjam da među poginulima ima i onih koji su poginuli zbog neopremljenosti, no što ćeš onda - mrtvacu pisati kaznu od 300 kuna?

Zar se automobili danas prodaju kao bicikli? Baš i ne.

Kakve pak to veze ima?

Znam da sve zvuči kao utopija, ali država i službe koje i postoje zbog sigurnosti ljudi, trebaju raditi svoj posao. Ako na biciklu treba biti propisana oprema, proizvod bez te opreme ne smije se uvoziti u zemlju, i tu je kraj.

Netočno, jer to što oni tebi prodaju bicikl bez opreme NE ZNAČI DA TI SMIJEŠ SA NJIM U PROMET! Razlikuješ li te dvije stvari?

Rekoh - da ne plaćaš dvaput - jer ako ti se ne sviđaju serijske lampe, košara za plac, zvonce itd itd - kupiš si ih sam, i tako ne plaćaš dva puta za istu stvar, prodavaču je to isto bolje jer ima manje posla sa sastavljanjem, i marketinski mu je dobro jer je proizvod u startu jeftiniji i time kupcima interesantniji.

Kod auta takav princip nije moguće provoditi, jer je i usporedba automobila i bicikla u bilo kojem segmentu bezvezna. Auto - zbog svojih svojstava, cijene i sigurnosnih potreba - u ruke kupca mora dolaziti potpuno spreman za vožnju i usklađen sa zakonom, dok kod bicikla to nije obveza, bicikl nije po život opasno sredstvo velike mase i brzine koje zato mora zadovoljavati stroge sigurnosne i homologacijske norme.

Zato kod bicikala imaš velike mogućnosti izbora završnog izgleda i opreme.

Treba natjerati proizvođače da ne rade poluproizvod, može ali ne recimo za našu zemlju. Zar je to teško?

Nije teško, proizvođači imaju malo sa time, ali zato imaju uvoznici. No ne postoje odredbe koji bi zahtijevali takav pristup biciklu kao finalnom proizvodu, baš zbog onoga što sam ti gore rekao.

Jer ljudi moraju shvatiti da bicikl ipak nije baš tako jako jeftina roba, i da njegovim pravilnim i propisnim opremanjem ipak isti neće koštati 300-400-500, nego malo više kuna. Vidjeh odličnih brand-bicikala sa svom opremom (prednja i zadnja svjetla, zvonce, gepek, košara, štitnici lanca...) - no to više nije 500, već 900-1000-1100 kuna, pa naviše, što isto više ne znači da je bicikl igračkica za parsto kuna, već da pravi bicikl sa opremom ipak košta, koštao je, i koštat će. No naši ljudi bi to preskočili, baš kao i Ivana kupnju poštenih guma - iako nije točno da je to baš takav oooogroman trošak...).

Ali da, zaboravio sam, tko bi onda primao nagradu za ilegalni uvoz??

Nema tu ilegalnog uvoza glede opremljenosti bicikala (ionako ogroman postotak uvoza bicikala kod nas čine kineski bicikli koje Limex sklapa pod svojim imenom i robnom markom). Ilegalan uvoz je onaj koji zaobilazi zakonom propisane procedure i davanja za uvoz neke robe, no to nema puno veze sa opremljenošću bicikla. A homologacijske norme se ne tiču opremljenosti.

Postoji propisana oprema koja mora biti na biciklu, i bez nje ne smije biti takovih u trgovini. A sada uđeš u trgovinu, nema blatobrana, kočnica , izgovor da je to brdski bicikl. Dobro, neka je stavi ga na auto i u brda pa se tamo vozi.

Tako je. Kupiš djetetu mountain-bike, nema ni blatobrana, svjetla, pozicije, zvona za davanje zvučnih signala upozorenja - i zaustavi te policajac dok šećeš po ulici a dijete se vozi pored tebe, traži te osobnu (kao roditelja ili staratelja djeteta) i lupi ti kaznu od 300 kuna za svako svjetlo, plus 500 jer dijete nema kacigu, i tako to krene, a ti se čudiš sam sebi k'o pura dreku i ne vjeruješ, povlačiš bedaste paralelel kako je kazna triput skuplja od samog biciklam kako je bla bla bla... umjesto da si otkinuo par minuta svojeg supervažnog i supervrijednog vremena i upoznao se za zakonskim propisima, osigurao dijete opremom za slučaj pada i nezgode, i ne opterećivao se i gubio vrijeme sa potpuno pogrešnim razmišljanjima "socijalnog tipa" - da je bitno što rade ostali, da je bitno što misle ostali...

A ja ti velim da u očima svakog zakona uopće nije bitno - kada si već osobno griješnik pred zakonom, tj. ako si popio prijavu - što veli narod, većina, što isti misle i kako se ponašaju... tako da ostaviš taj stav iza sebe, jer ti on neće i ne može donijeti ništa korisnog i dobrog. A ti možeš pokušavati braniti se sa nekim generalnim nepisanim pravilima - kada ne upale, pitaj se nije li vrijeme da možda ipak malo korigiraš te svoje stavove...

Hoću reći da je bilo reda , kakvog takvog, i ne vidim razloga da ga i danas ne bude.

Ne vidim ni ja - no niti onda nisu milicajci određivali ništa, niti je ljudima trebala milicija da im govori što da rade. Čudnog li čuda - ali svaki je znao sve što treba znati, bez da mu milicajac kao teta u vrtiću ili učiteljica u školi drži predavanja. Ljudi su znali da ako se nećega nećeš pridržavati - dobit ćeš po lampi, češat ćeš se gdje te ni ne svrbi, bolit će glava od filozofije, zato je bolje odmah stvoriti naviku u skladu sa zakonom i kasnije ne gubimo vrijeme na pravdanja i isprazne razgovore, jer u tumačenju zakona nema demokracije. No taj dio je očito onaj koji našim ljudima najteže ide u glavu. No kada ga lupiš šakom među rogove, ili ga lupiš po novčaniku da se smrzne od muke - da vidiš kako im je odmah sve jasno, progledaju kao svemirski teleskop, odjednom poznaju zakon bolje od sudaca Vrhovnog suda... znači da se može i mora - no umjesto toga našim ljudima su filozofije puno držae, svatko se nađe pozvan tumačiti zakon kako njemu odgovara...

Ali ne, to nije dobro za slobodu ljudi, nikako. Više prava i brige ,poklanja se danas za mačke i pse nego za ljude.

Na žalost, tako je - tu se potpunoma slažem s tobom.
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 07:08:35 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #265 : Listopad 22, 2010, 02:21:59 poslijepodne »
a mogu  i ljetne biti super,ako imaju minimalno 4 mm profila i ako su  ful  mekane.

Ne mogu, jer je riječ o različitim smjesama guma. Ljetne gume se rade od tvrdih smjesa, koje daju svoja prava svojstva na zagrijanoj ljetnoj cesti koja ih omekša, i tada je faktor prijanjanja (gripa) najveći. Te smjese od kojih se te gume rade su najbolje za upoutrebu pri vanjskim temperatura i temperaturama kolnika iznad 8 stupnjeva, dok ispod tih temperatura naglo gube svojstva, a koeficijent prijanjanja pada na katastrofalno niske razine, povećavajući zaustavne puteve i za dvostruko. Zato ljetne ne mogu biti super ni u kom pogledu - osim ako ti je besparica jedini kriterij koji te vodi u posjedovanju guma.

Ljetne gume nisu mekane (dapače, najtvrđe su!), barem ako govorimo o smjesama kaučuka i aditiva, te svojstvima koje ta smjesa daje.

Mi imamo na autu otkad  postoji samo cjelogodišnje(kupila pred  jedno  8 mjeseci nove), koje su mekane  i bez problema idu kroz duboki snijeg. Proklizavanja nema i sve super.

Cjelogodišnje gume ne postoje. Taj naziv je marketinški trik da bi se bolje prodavale gume koje su, u biti, najlošije za primjenu u bilo kojem dijelu godine, i svakako lošije od ljetnih u ljetnim mjesecima, kao i lošije od zimskih u zimskim mjesecima. Smjese tih "univerzalnih" guma su kompromis između dijametralno suprotnih svojstava koje moraju zadovoljavati ljetne i zimske gume - pa na kraju ispada da svako od tih svojstava trpi jer se išlo i u korist onog drugog svojstva (ljetno-zimsko), pa na kraju sa takvim "univerzalnim" gumama nemaš niti poštene ljetne, niti poštene zimske hume. Jesi li ikada igdje pročitala ijedan test guma, nebitno jesu li ljetne ili zimske?? I ako jesi - jesi li nešto i zapamtila i naučila iz njega?? Ili - si gledala koju utku F1 i vidjela zašto oni mijenjaju gume za svaku promjenu temperature??

Kod nas je temperaturna razlika podloge, od jake zime do vrućeg ljeta, i preko 70-80 stupnjeva Celzijusa - pa ako misliš da postoje gume koje jednako kvalitetno rade na svim tim uvjetima - onda si u debeloj zabludi. Dapače, takve "univerzalne" gume ne rade ni sa 20% potrebnih zahtjeva pri graničnim temperaturama - a to znači da je i tvoja sigurnost umanjena za takav, nimalo bitan postotak od 80% u datom trenutku...  :o  A ti sebe uvjeravaš kako su ti gume "super", veliš - "sve šljaka"?  ;D

Takove gume su izmišljene za sirotinju na kontinentu i za neke zemlje koje imaju konstatne vremenske uvjete tijekom godine, gdje nema takvih temperaturno-vremenskih ekstrema kao što to ima naša kontinentalna klima. Nigdje na zapadu takove gume ne čine osnovu prodaje kao kod nas (gdje je moto biti "jeben i pošten", iliti sa jednim potezom bi htjeli ubiti cijeli roj muha - no to ne ide, i tek kada se nešto desi nekome dođe iz guzice u glavu!), jer je svijest ljudi, kao i poznavanje tehničkih i inih podataka i savjeta, puno razvijenije nego kod nas, gdje je kod mnogih glavni i jedini kriterij samo koliko novca imaju...

U zakonu  ne stoji da su obavezne zimske,  piše  ili zimske ,ili  cjelogodišnje ,ili ljetne sa minimum 4 mm profila.

Gdje to piše?

Dok se zakon ne promijeni,a neće jer živimo u banana  državi,  ja zimske ne kupujem  ,jer nemam ni novca na to,a nisu mi ni potrebne jer ne živim u Lici i Gorskom kotaru.

Neće se promijeniti ne zbog banana-države, nego zato jer takav zakon nigdje ne postoji. BTW, osobna sigurnost nema veze sa zakonom - sama odlučuješ koliko su tvoja glava, kao i sigurnost tvoje obitelji i putnika u autu, tebi osobno bitne. Barem glede guma (koje su potrošni materijal, pa se zato i gleda na njih kao na slobodan izbor).

Onim da nemaš novca si ustvari rekla sukus cijele tvoje priče. Sve ostalo je samo traženje izgovora i uvjeravanja same sebe da si napravila najbolji posao. Osobno mislim da nisi, već da si napravila najgori.

Svakako bi bilo bolje da si kupila solidne zimske gume - one su puno prilagođenije, i puno sigurnije za korištenje cijelu godinu od nekakvih "univerzalnih". Jer na suhom i vrućem asfaltu su maltene sve gume super (jedino je mana zimskih guma malo povećana potrošnja istih zbog mekanih smjesa od kojih su napravljene, da po zimi na hladnoći nebi postale previše tvrde i krte, a što rade ljetne gume na niskim temperaturama, no to i nije veliki problem) - no problemi nastaju kada je temperatura ceste ispod 8 stupnjeva, da ne velim pogotovo kada je ispod nule... onda ćeš morati kompenzirati loše gume sa malim gripom sporijom vožnjom (i uvjeravati sebe kako "nema prklizavanja, gume su baš super"), držanjem velikih rastojanja da si osiguraš sigurno zaustavljanje, a sve će to dati velike gužve na prometnicama i slabu propusnost prometa zbog tvojih loših guma. Kada tome dodaš i da u tim kolonama nisi jedina sa takvom (pogrešnom) logikom, onda i imamo kilometarske gužve i statistiku prolaska kroz semaforski "tajm" od ravno 3x manje negoli npr. u Italiji (kod nas 16 vozila, kod njih 48).

Koliko si svojim jeftinim "univerzalnim" gumama doprinijela sigurnosti i sebe i cjelokupnog prometa, procijeni sama. Ili usporedi gume sa čarapama koje nosiš - zašto i zimi i ljeti ne nosiš - ISTE?
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 02:57:42 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #266 : Listopad 22, 2010, 02:51:08 poslijepodne »
Vidim da i zagrebački taksisti rade malo reda na ubrzanju prometa prema Zagrebu ;D
Hm, je li to sad korektno ili nije,  zakonski je ili nije....., šta kažeš sledge, ajde dajem ti mogućnost da se raspišeš još koju stranicu, raspali. ;D

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Promet
« Odgovori #267 : Listopad 22, 2010, 03:06:14 poslijepodne »
Izuzetno sam ti zahvalan što si mi dao tu priliku i mogućnost, ne znam kaj bi od iščekivanja da dobijem tvoju dozvolu da nešto napišem... kak da ti se odužim?  >:D

Daj mi objasni - koja je razlika tih taksista i svojedobno onih traktorista u prosvjedima?

Da sam ja na mjestu Šprema, odluka bi bila puno rigoroznija.
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 03:08:56 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

JosipJoža

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #268 : Listopad 22, 2010, 03:30:13 poslijepodne »
Izuzetno sam ti zahvalan što si mi dao tu priliku i mogućnost, ne znam kaj bi od iščekivanja da dobijem tvoju dozvolu da nešto napišem... kak da ti se odužim?  >:D
Da budeš još rigorozniji, baš si mi simpatičan takav.
Daj mi objasni - koja je razlika tih taksista i svojedobno onih traktorista u prosvjedima?
Naravno nikakva, svi imaju ustavno pravo na štrajk ili ti prosvjed.
Da sam ja na mjestu Šprema, odluka bi bila puno rigoroznija.

E još nam objasni što znači i podrazumijeva ta rigorozna odluka, jer nisi nam ništa suvislo rekao s tim da bi odluka bila rigoroznija, kakva odluka, što i kako?

Gle, kao prvo - ak trebaš kratki tečaj html-a, reci, da se ovakvi "citati" ne ponavljaju.

Kao drugo - mogel si prvo sam dati komentar i mišljenje (ili ga još nemaš jer nisi pital predsjedništvo stranke?  >:D ), a ako baš hoćeš moj, idemo na točku tri...

Moje rigoriznije mjere bi bile u stilu uvođenja radne obveze, jer su taksisti dio gradskog javnog prijevoza, i za obavljanje te dužnosti potrebuju licencu koju im izdaje upravo Grad. Stoga bih naložio da se odmah prekine sa nebrojenim protupravnim ponašanjima, počinitelje sankcionira, a zatečeni u prekršaju bi imali debelih problema da produže licencu taksi-prijevoznika u Gradu Zagrebu, i to bih im javno rekao, pa neka onda ta banda lopovska malo misli. Svojedobno sam u Njemačkoj za 50 DEM išao preko 50 kilometara u urednom, ispravnom, kulturnom Mercedesu 300D, dok sam za isti iznos novca u Zagrebu bio na milost i nemilost bahatog smrdljivog vozača u nekakvom šugavom Fiatu, koji je dostajao samo za dvadesetak kilometara...

Stvar je u tome što taksisti pod krinkom borbe za korist njihovih putnika ustvari žele zadržati sadašnje brojne beneficije i koristi koje imaju, a koje bih isto ukinuo u vrlo kratkom vremenu, i taksi-službu Grada preformirao po uzoru na europska iskustva, onako kako je to i Cammeo, samo što bi vlasnik - a time i poslodavac - bio Grad. Taksisti nebi bili svaki tvrtka za sebe (tj. obrt), već bi imali status zaposlenika Grada Zagreba, kao što to preko ZET-a i ostalih gradskih poduzeća imaju i svi ostali u javnom prijevozu. Zagreb je jedan od rijetkih gradova koji ima takav ustroj taksi-službe, dapače se ne mogu sjetiti niti jedne zemlje ili grada iz zapadne Europe gdje vlada isti sustav, i taj sustav je bilo pogodovanje ziheraškoj zaradi Gradu i leglo kriminala, posljedice koje su se slamale na leđima korisnika taksi-usluga. I tome treba stati na kraj.
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2010, 07:27:54 poslijepodne Sledgehammer »

amarkulin

  • Gost
Odg: Promet
« Odgovori #269 : Listopad 22, 2010, 04:21:40 poslijepodne »
usporedi gume sa čarapama koje nosiš - zašto i zimi i ljeti ne nosiš - ISTE?

Bravo za post!