Autor Tema: Tisućljeće hrvatskoga glagoljaštva  (Posjeta: 2074 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

shaka zulu

  • Gost
Tisućljeće hrvatskoga glagoljaštva
« : Siječanj 26, 2010, 09:47:47 poslijepodne »
26.01.10.   Starost: 4 h
Tisućljeće hrvatskoga glagoljaštva



Eduard Hercigonja
Knjiga akademika Eduarda Hercigonje "Tisućljeće hrvatskoga glagoljaštva" predstavljena je u prostorijama Društva hrvatskih književnika u Zagrebu.


O knjizi su govorili akademik Stjepan Damjanović, profesor Filozofskoga fakulteta u Zagrebu Mateo Žagar, urednica knjige Anita Šikić i autor.
Akademik Damjanović je napomenuo kako je Hercigonja još u svojoj knjizi "Hrvatska srednjovjekovna književnost" to razdoblje obradio kao jedinstvenu stilsku formaciju.


Prof. Hercigonja je prevladao sva ograničenja suvremene filologije te dao relevantnu periodizaciju, napravio podjelu na vrste i klasifikaciju srednjovjekovne književnosti, rekao je Damjanović dodavši kako je posebno zaslužan za situiranje starih tekstova.


Ocijenio je kako je glagoljica glavni lik u svim knjigama akademika Hercigonje.
Po Žagarovim riječima unutar autohtone hrvatske kulture Hercigonja je unio moderno poimanje identiteta kao skupa silnica koje se granaju, raščlanjuje i međusobno bore.


Prvi je inzistirao na trojnosti (tropismenosti i trojezičnosti) hrvatske kulture, rekao je dodavši kako se svojim istraživanjima dotaknuo i segmenta hrvatske kulture izraslih na bizantskom izvorniku.


Napomenuo je kako Hercigonja razvija povjerenje u kulturnu vlastitost hrvatskoga područja te da se u knjizi može vidjeti prostorna rasprostranjenost hrvatskoga glagoljanja od Turopolja do Hercegovine.


Glagoljica je bitni čimbenik očuvanja hrvatske kulturne opstojnosti, rekla je Šikić dodavši kako je cjeloviti Hercigonjin rad istraživanje hrvatskoga doprinosa europskoj duhovnosti.


Knjigu "Tisućljeće hrvatskoga glagoljaštva" (199 str.) objavio je zagrebački nakladnik Hrvatska sveučilišna naklada. Knjiga je podijeljena na tri dijela u kojima autor piše o glagoljaštvu i glagolizmu u ranom srednjem vijeku, u razvijenom srednjem vijeku te glagoljaštvu i glagoljici od 16. do 19. stoljeća. Na kraju knjige nalaze se literatura i kazalo imena.


Akademik Eduard Hercigonja rođen je 1929. u Zagrebu. Bio je pročelnik katedre za staroslavenski jezik na Odsjeku za kroatistiku Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Autor je brojnih radova i knjiga, a između ostalih i knjige "Tropismena i trojezična kultura hrvatskoga srednjovjekovlja".

 

Povezane vijesti:
Baščanska staza glagoljice - 16.10.09.
SOS za knjigu - 22.09.09.
Hrvatska pisana kultura - 10.08.09.
70. rođendan akademika Bratulića - 21.02.09.
http://www.hrt.hr/index.php?id=76&tx_ttnews[tt_news]=60748&tx_ttnews[backPid]=23&cHash=ca98fe90cd