Autor Tema: Gradnja obiteljske kuće  (Posjeta: 71269 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #75 : Svibanj 24, 2010, 10:56:27 prijepodne »
ja bi samo nadovezal se da još svi morate imati i uporabnu dozvolu i certifikat o energetskoj učinkovitosti...

Nisam siguran za uporabnu dozvolu, jer objekti do 400 kvadrata za privatnu uporabu (obiteljske stambene kuće) istu ne trebaju, no predaje se samo izvješće nadzornog inženjera kao pravovaljani dokument koji garantira da je sve izvedeno u skladu sa propisima i standardima, i na temelju tog izvješća se dobiva pravo na upis u katastar i gruntovno. Naravno, ako je nadzorni inženjer krivo prikazao neke činjenice, može ga se tužiti i on ostaje bez licence i posla, pa se zato oni neće igrati sa takvim stvarima. Iako mi je kum jedan od jačih graditelja (izgradio je npr. Kiku na Jankomiru), mogu ga uzeti na nadzornog inženjera, no mene osobno ne zanima potpis (koji bih dobio gratis, ali i maltene bez da je vidio moje gradilište), već povjerenje u izvedene radove na kući u kojoj ću stanovati do kraja života i koju ću isto toliko otplaćivati...

Dobar (čitaj: savjestan) nadzorni inženjer košta cca od 10-15.000 kuna po obiteljskoj kući od prvog uboda lopate do šetnje sa njim kroz završen objekt, no ono savjestan znači da je isti SVAKI dan na vašem gradilištu i da osobno kontrolira svaki rad na svim građevinski važnim elementima i detaljima kuće.

Za certifikat - još nisam došao do toga, no budemo vidjeli kaj bu od toga i kak to ide... no o smislu toga certifikata ipak ponešto znam...  ;)

Inače još malo prikaza besmislene birokracije. Certifikat o energetskoj učinkovitosti se izdaje na 10 godina. A kao da će se u to vrijeme išta promijeniti glede energetske učinkovitosti. Kuća će biti ili sa istom zaštitom ili će biti sa novijom i boljom. Stog zašto samo 10 godina???

Pa vjerojatno ima neki razlog, tanašan ili malo jači, da izdaju na taj rok, jer vjerojatno postoje neke odredbe ili standardi po kojima nakon toliko vremena postojeći materijali pokažu ili otkažu svoju "poslušnost", svojstva, i pokazuje se kvaliteta izrade.

Još davno, dok smo žena i ja obilazili turopoljska sela, bili smo kod frenda u Lukavcu, te gledali interesantnu modernu kuću jednog njegovog susjeda pomorca... fora je kaj je kuća tada bila atraktivna, stara samo sedam godina, ali i dopola crna od vlage, loše izvedbe, raspucale žbuke na fasadi, odignutih pločica na neograđenim balkonima, a crni tragovi vlage od slijevanja kiše vidjeli su se sa svih strana te inače arhitektonski lijepe kuće. Jasno je da starost kuće od "7 godina" puno obećava, to je u svijetu kuća skoro novi objekt (i tak se računa), no činjenica je da je praksa i realnost jedna šaka jada i neispravnosti, da je kuća gotova sa svojim vrtijednostima još i prije negoli je počela nekakav svoj "život"... fasada je unutar deset godina ispucala i počela je otpadati, ta kuća NEMA više ono što je imala, a pogotovo nema ništa više od ideje arhitekta...

Možda ti standardi i postoje zato, jer će se u prvih deset godina pokazati svi istinski nedostaci i loša gradnja??

Obzirom su takvi naši zakoni uzeti i usklađivani sa praksom i zakonima EU, moguće da i tamo - među pametnijima i iskusnijima - treba potražiti oslonac zakonodavca za takove odredbe... osobno i nisam za to da se nešto izdaje na rok od milijun godina, jer sve propada i gubi svojim trajanjem i upotrebom, i jasno je da kuća koja je nova i nakon 30 godina više nisu isti objekt, mada je moguće da su razlike maltene nikave, minimalne i uporabno nevažne. No kada zbrojiš tko sve u Hrvatskoj gradi i kakao, sa čime i na koji način, te kakovih sam sve kuća vidio - jasno je da je za mnoge i tih 10 godina predugi rok!

To bi bio nonsens tipa nekadašnjih vozačkih dozvola - položiš kao mlad, zdrav, sposoban osamnaestgodišnjak, a dobiješ valjanost sposobnosti do navršenih - 65 godina!! Heeejj!! Do 65 godina ima slijedećih 47 godina propadanja, stradavanja, gubljenja svih mogućih sposobnosti i karakteristika u svim mogućim mjerama, mnogi postanu invalidi, oslabi im ili i izgube vid, sluh, reflekse, zdravlje, kičma, zglobovi - sve ode vrit, no vozačka još uvijek vrijedi bez ograničenja, samo zato jer si ti - najnormalnije!! - sa 18 godina bio kao zapeta puška... to što su mnogi u vozačkom smislu za deset ili dvadeset godina već "kreteni", pojedeni bolestima i oslabljenih svih funkcija koje doprinose kvaliteti vožnje i njezinoj sigurnosti, nema veze... glavno da se računa da si ti "sposoban", iako od sposobnosti nema više niti "S"...

BTW, razvojem novih tehnologija, povećanjem standarda i osobnog i društvenog, te standarda gradnje i inih stvari, jasno je da će ljudi i ulagati u svoje kuće, možda u bolje krovište, izolaciju, drugu fasadu, druge sustave grijanja, bolju termo-stolariju itd itd (a to su sve stvari koje imaju isto rokove trajanja, garancije na materijale, izvedbe i same uređaje, i koje ne prelaze baš taj rok od deset godina, pa je možda i to jedna od tajni...)... a sve to će promijeniti i razred energetske učinkovitosti, tj. taj certifikat neće više biti važeći i odgovarati stvarnom stanju (što ti može štetiti ako prodaješ lošiju kuću od prvobitne, ali i koristiti ako si kupac!), jer će i taj standard služiti da se zna da nisu sve kuće iste, i da netko na papiru cijeni tvoja ulaganja u objekt, što ćeš samim time moći i naplatiti pri prodaji kuće... kao što se kod kupoprodaje auta odavno pita za milijun stvari, paradoks je što se za kuće pita manje pitanja negoli za auto, iako je riječ o neusporedivim ulaganjima i važnosti za život i standard čovjeka. Sada će se uvođenjem tih certifikata i to promijeniti, pa kada dođem kupiti kuću - imaj certifikat kako je kuća šljuka, a ti mi pričaj bajke kako je kuća san snova... pa da vidimo tko će popušiti priču!
« Zadnja izmjena: Svibanj 24, 2010, 11:20:27 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #76 : Svibanj 24, 2010, 12:02:28 poslijepodne »
Al od materijala koji bi mogli propasti je samo vuna. Ostalo je sve dosta trajno.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #77 : Svibanj 24, 2010, 01:00:25 poslijepodne »
Netočno - pod lošim uvjetima sve propadne jako brzo, pogotovo ako su loše izvedeni i od nekavlitetnih materijala (osobito popularno kod nas, kupiti najjeftinije, "ma dobro je, 'ko ga jebe...", a kada se pokaže da je "koliko para toliko muzike" jako točna izreka, onda je jao pomagaj...). I cigla, i žbuka, i fasadni spojevi...

Neka ti ispuca termo-žbuka - koliko je odmah hladnije u objektu? I koliki bi onda trebao biti taj certifikat??
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Bilaj

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #78 : Svibanj 24, 2010, 01:50:47 poslijepodne »
Ma to je istina, ali bude čovjek odmah videl ako se fasada ispucana ili ne daj bože da dio fasade fali (kao onima u vukovaru gdje je cijela fasada pala).

Osim mehaničkog uništavanja, svi ostali materijali su dosta trajni. Jedino vuna može propasti ako se skupi previše vlage.

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #79 : Svibanj 24, 2010, 04:16:32 poslijepodne »
Da malo proširim temu građenja.
 
Bilo bi zgodno da se u izradu projekta kod novogradnje projektira i jedan spremnik za oborinsku vodu. U taj bi se spremnik sakupljala voda sa krovova,a namjena vode , bila bi ispiranje svakog zahoda odnosno wc školjke u kući ili zgradi.
Spremnik može biti instaliran u podrumu ,gdje se može izvesti i sama instalacija , koja bi bila priključena samo za ispiranje wc-a.

 Malo i o računici isplativosti.

Uzmimo da se kod svakog ispuštanja vode iz vodokotlića ispusti oko 9 lit vode, jedna osoba u prosjeku treba obaviti jednu veliku i najmanje 4 male nužde.Neka se ispusti sa uštedom 25 lit vode dnevno -  cca. U toku 30 dana to je najmanje 750 litara vode.
750 x 12 ( godina dana ) = 9 000 litara vod eza jednu osobu.
Uzmimo da u obitelji ima četiri osobe to nas dovodi do 36 000 litara vode godišnje ili 3 000 litara mjesečno.

Naravno ,bilo bi normalno za očekivati da dio troškova svakako pokriva sama država,odnosno lokalna samouprava,kao i sve druge oblike štednje energije.

Pitam se zašto u ovome prijedlogu ne bi sama Velika Gorica bila prva i potaknula ovakvu vrstu poticaja.
Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #80 : Svibanj 24, 2010, 04:48:05 poslijepodne »
Ja to (spremnik oborinske vode) imam od prvog dana u svojim planovima, za peteročlanu obitelj izračun je cca 6500 litara spremnik (do sada sam najviše vidio od austrijskog proizvođača Graf, mada i Rehau ima dobrih rješenja...), a isti bi putem hidrofora - kao paralelni vodovodni sustav u kući - opskrbljivao vodom trošila gdje je bitna meka voda - perilicu veša, perilicu suđa, vodokotliće, saunu i vanjski izvod za priključak crijeva mini-washa i crijeva za polijevanje vrta ili pranje dvorišta...

Obzirom na svojoj zemlji imam relativno plitko i izvor prirodne vode (cca 5-6 metara dubine), predviđeno je i kopanje bunara i spajanje hidrofora i na njega, a potencijal je takav da mi spajanje na mrežu maltene i nije potrebno.
« Zadnja izmjena: Svibanj 24, 2010, 04:53:29 poslijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline Mlačanin

  • Global Moderator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 3550
  • Karma: +3/-1
  • Spol: Muški
  • Još uvijek ne znam neke važne stvari, o voću, ženi
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #81 : Svibanj 24, 2010, 06:36:03 poslijepodne »
Ja to (spremnik oborinske vode) imam od prvog dana u svojim planovima, za peteročlanu obitelj izračun je cca 6500 litara spremnik (do sada sam najviše vidio od austrijskog proizvođača Graf, mada i Rehau ima dobrih rješenja...), a isti bi putem hidrofora - kao paralelni vodovodni sustav u kući - opskrbljivao vodom trošila gdje je bitna meka voda - perilicu veša, perilicu suđa, vodokotliće, saunu i vanjski izvod za priključak crijeva mini-washa i crijeva za polijevanje vrta ili pranje dvorišta...

Obzirom na svojoj zemlji imam relativno plitko i izvor prirodne vode (cca 5-6 metara dubine), predviđeno je i kopanje bunara i spajanje hidrofora i na njega, a potencijal je takav da mi spajanje na mrežu maltene i nije potrebno.

Ne treba ti kopanje bunara nikako. veliki trošak ,a ima jednostavnijih rješenja od klasićnih bunara.

Naše selo Mlaka je ,nekad kršteno
Jer u njemu bilo je bara,močvara
Al se sinci rodili,bare su zavozili
Nema više močvara ,bara nit blata....

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #82 : Svibanj 24, 2010, 07:53:10 poslijepodne »
Zakaj veliki trošak?

Moji lokalni Indijanci u fušu to naprave - k'o za mene - za soma kuna...  ;) ;) ;)

A to je vrlo, ali vrlo isplativa investicija, što u novcima, što u psihi, što u neovisnosti...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #83 : Svibanj 25, 2010, 08:26:06 poslijepodne »
Zato postoje stvari koje se zovu "Uvjeti gradnje", i jedna su od odličnih stvari zato jer koštaju daleko najmanje u cijelom sranju zvanom gradnja (20 kuna biljega), a mogu ti uštedjeti desetine tisuća kuna... odeš sa svojim katastarskim izvatkom i zatražiš uvjete gradnje, za dva-tri tjedna dobiješ doba veeeeliku kovertu sa svim odrednicama i gabaritima u kojima ti se kuća može graditi na tvojoj zemlji - od oblika, strešnosti, postotku veličine u odnosu na parcelu, visine, nagiba krova, stila...

De se more podiči zahtev i kam se to predava?
Ovdje imaš dokument (zahtjev) koji moraš ispuniti, i koji predaš zajedno s kopijom katastarskog plana čestice i s 20 Kn biljega u općini na prizemlju soba broj 1 šalter broj 1. Dama koja će to primiti od tebe zove se Goranka.  :)

Onda jel posedovni list i 20 kuna il kopija plana i 20 kuna?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #84 : Svibanj 25, 2010, 09:13:31 poslijepodne »
Izvod iz katastra; njima za uvjete gradnje tada još nije bitno čija je zemlja, jer tražiš opis kaj se na toj parceli smije i kako graditi...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

shaka zulu

  • Gost
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #85 : Svibanj 25, 2010, 09:45:27 poslijepodne »
Jel Lokacijska il Građevna ima v obuhvatu i ogradu il treba zajnu vaditi posebnu dozvolu?
Jel isto z industrijskum (viiiiiiiiisoka,zajdnu dobu jako moderna,"šiptosi" style) il tu igraju nektera druga pravila?

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #86 : Svibanj 25, 2010, 10:59:09 poslijepodne »
U Uvjetima gradnje ti piše kakvog tipa može biti ograda i koje visine. No ista ne postoji kao projektiran objekt u Lokacijskoj ili PGP-u...
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #87 : Svibanj 26, 2010, 12:19:09 prijepodne »
Onda jel posedovni list i 20 kuna il kopija plana i 20 kuna?
Na obrazcu koji trebaš ispuniti ti sve piše.

Jel Lokacijska il Građevna ima v obuhvatu i ogradu il treba zajnu vaditi posebnu dozvolu?
Jel isto z industrijskum (viiiiiiiiisoka,zajdnu dobu jako moderna,"šiptosi" style) il tu igraju nektera druga pravila?
U aktualnom prostornom planu uređenja možeš i to naći, ili odneseš arhitekti da ti on to prevede i objasni, a može ti čak i pročitati, i to naglas, ak i ti smatraš da je to samo za stručnjake. No ja smatram, za razliku od nekih drugih, da bi ti to mogao sam naći kaj ti u ovom slučaju treba.

Pogledaj si pod općim uvjetima članke 34 do 39, od kojih nemaš baš puno informacija, osim da:
  • se ulična ograda podiže se iza regulacijskog pravca u odnosu na javnu prometnu površinu (kaj znači da mora biti skroz na tvojoj čestici)
  • se ulazna vrata na uličnoj ogradi moraju otvarati s unutrašnje strane, tako da ne ugrožavaju prometovanje na javnoj prometnoj površini
  • nije dozvoljeno postavljanje na ogradu oštrih završetaka, bodljikave žice i drugog što bi moglo ugroziti ljudski život.


Ostatak nije bio bitan za mene, ali možda je za tebe. Ja ne znam kaj namjeravaš i gdje gradiš.

Najvažnije možeš naći pod člankom 59, koje vrijedi za "Građevinska područja naselja":
"Ograda se može podizati prema ulici najveće visine 1,5 m i na granicama prema susjednim česticama najveće visine 2,0 m, s time da podnožje ulične ograde ne može biti više od 50 cm. Dio ulične ograde iznad punog podnožja mora biti providno. Ogradu je moguće izvesti i kao zeleni nasad (živica)."

No, vjerujem da bi na kraju, ak dočekaš, u "Rješenju o uvjetima građenja" mogel i to naći... valjda skopirano...

Offline BobRock

  • Administrator
  • Jezerača
  • *****
  • Postova: 1750
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #88 : Svibanj 26, 2010, 12:29:32 prijepodne »
ja bi samo nadovezal se da još svi morate imati i uporabnu dozvolu i certifikat o energetskoj učinkovitosti...

Inače još malo prikaza besmislene birokracije. Certifikat o energetskoj učinkovitosti se izdaje na 10 godina. A kao da će se u to vrijeme išta promijeniti glede energetske učinkovitosti. Kuća će biti ili sa istom zaštitom ili će biti sa novijom i boljom. Stog zašto samo 10 godina???

Nije besmisleno. Zaboravljaš da se ne mora kuća "pokvariti" da više ne bude po standardu. Može se i standard, tj. uvjeti tog standarda za 10 godina promijeniti.

Offline Sledgehammer

  • Jezerača
  • ******
  • Postova: 5157
  • Karma: +4/-3
  • Spol: Muški
  • oʞɐdoɐu šɐq ɯɐs sɐuɐp
Odg: Gradnja obiteljske kuće
« Odgovori #89 : Svibanj 26, 2010, 11:29:42 prijepodne »
ili odneseš arhitekti da ti on to prevede i objasni, a može ti čak i pročitati, i to naglas, ak i ti smatraš da je to samo za stručnjake. No ja smatram, za razliku od nekih drugih, da bi ti to mogao sam naći kaj ti u ovom slučaju treba.

Treba znati napraviti razliku između zakonom propisanih elemenata građevine koji su bitni za dinamiku i statiku objekta i propisanih normi, i stvari koje to nisu. A ograda to nije, zato i je spomenuta samo okvirni oblik u kojemu se izvodi, jer da nije - onda bi i ona imala svoj elaborat u projektu objekta! Tako da si mu sve lijepo rekao, isto kako piše i kod mene, i sa time se slažem (pogotovo za opis ograde - druga je stvar što se iste odredbe maltene nitko ne pridržava...), no siguran sam da za određene stvari i stručne termine, a pogotovo kako isti izgledaju i znače u praksi, i dalje tvrdim da se osobne filozofije u tom slučaju ne isplate, i da ih treba prepustiti stručnim ljudima.

To nije pitanje vrijeđanja ili kompleksa da bi netko za nekoga smatrao da je "glup" zato jer mu treba stručna pomoć, to je jednostavno stvar logičnog i realnog razmišljanja (ja sam i išao u građevinsku školu, kum mi ima dvije građevinske firme i gradi objekte od puno milijuna eura, poznajem još ljudi kojima je to struka - no to ne znači da neću pitati i kod onoga koji mi moj projekt mora odobriti... pogotovo ako je to - besplatno!!). Ako ništa drugo, od svakoga ću ponešto naučiti, imat ću sigurnost da ne strepim što će mi referent reći, moći ću vidjeti kako tko od nadležnih tumači zakon i onda možda o tome i tu diskutirati, znači - imat ću štofa i za novu temu, he, he...

I ukoliko misliš da ti za te i takve stvari ti sam za sebe znaš sve najbolje protumačiti, onda "halal vera!", mislim da si time više rekao o sebi nego bilo čime drugime... pa na kraju ispadne da "tko nema u glavi, ima u nogama", jer se u takvim stvarima lako pokaže da tvoja tumačenja baš i nisu ono što prolazi, jer planovi lako padaju na takvim sitnicama da je lako pošiziti (i na svoje oči sam se u to uvjerio, naravno - na tuđim slučajevima...), a izlagati se tom riziku zbog svoje umišljene tvrdoglavosti i velikog ega zbog nečega što sa druge strane dobiješ BESPLATNO je isto pitanje malo veće pameti i inteligencije, kao i na svoju ruku filozofiranje o tak velikim i važnim stvarima kakva je gradnja kuće...

Ako ti je otići i pitati za savjet preteško, onda stvarno ne znam kaj bih ti rekao...
« Zadnja izmjena: Svibanj 26, 2010, 11:31:41 prijepodne Sledgehammer »
“Ja sam samo pas. I nemam svoj dom. A nemam ni glas. Ti mi moraš reći i ime i gdje ću naći svoju sreću kad zapuše bura ili padnu kiše. Ja sam samo pas. Pogledaj mi oči, dodirni me nježno, budi sve što trebam. Moj čovjek. Moj spas.”